Про внесення змін до Положення про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю
Рада адвокатів України, розглянувши пропозиції Голови Ради адвокатів Волинської області Галини Руденко та представника адвокатів Рівненської області у складі Ради адвокатів України Ганни Лазарчук про внесення змін до Положення про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 01 червня 2018 року № 80, у новій редакції, зі змінами, у зв'язку із зупиненням стажування особами, які виявили намір отримати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та підлягають мобілізації, призову на військову службу, є біженцями чи внутрішньо переміщеними особами, у зв'язку з початком воєнних дій на території України 24 лютого 2022 року, встановила наступне.
Відповідно до статті 65 Конституції України, частини 1 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", частини 1 статті 17 Закону України "Про оборону України", захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Статтями 1, 17 Закону України "Про оборону України", на громадян України чоловічої статі, приданих до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, та жіночої статі - за відповідною фаховою підготовкою покладається виконання військового обов'язку згідно із законодавством. Також статтею 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачено обов'язок громадян України щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Рада адвокатів України стоїть на засадах збереження незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України та необхідності захисту Вітчизни громадянами України.
Разом з тим, відповідно до пункту 1.1 Положення про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю (далі - Положення), стажуванням є процес із формування і закріплення на практиці професійних знань, умінь і навичок, отриманих у результатів теоретичної підготовки особи, яка одержала свідоцтво про складення кваліфікаційного іспиту, щодо її готовності самостійно здійснювати адвокатську діяльність з метою отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.
Відповідно до пункту 8.1 Положення - стажування може бути зупинене не більше ніж на півроку за заявою стажиста радою адвокатів регіону, яка прийняла рішення про направлення на стажування, у межах дійсності свідоцтва про складення кваліфікаційного іспиту. У такому випадку до ради адвокатів регіону стажистом подається звіт про обсяг виконання індивідуального плану стажування, а керівником стажування - звіт про оцінку пройденого у нього стажистом стажування. Також стажування може бути зупинено за рішенням ради адвокатів регіону у випадках, що передбачені цим Положенням.
Пункт 8.4 Положення зазначає, що заявка про поновлення стажування може бути подана стажистом до закінчення строку, на який стажування зупинялось.
Враховуючи наведене, у зв'язку з об'єктивною неможливістю проходження стажування особами, які під час введення воєнного стану на території України були мобілізовані, призвані до військової служби або є біженцями чи внутрішньо переміщеними особами, з урахуванням пропозицій, зауважень та доповнень членів Ради адвокатів України, керуючись статтею 55 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", Розділом II Положення про Раду адвокатів України, Регламентом Ради адвокатів України, ВИРІШИЛА:
1. Внести зміни до Положення про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 80 від 01 червня 2018 року, у новій редакції (зі змінами та доповненнями), а саме:
- викласти перше речення пункту 8.1 статті 8 в наступній редакції: "Стажування може бути зупинене за заявою стажиста радою адвокатів регіону, яка прийняла рішення про направлення на стажування, у межах дійсності свідоцтва про складення кваліфікаційного іспиту"
- доповнити пункти 8.1 та 8.4 статті 8 новими підпунктами 8.1.1 та 8.4.1 відповідно наступного змісту:
"8.1.1. На період воєнного стану, у разі, якщо стажисти, які мобілізовані або призвані до лав Збройних Сил України, або є біженцями чи внутрішньо переміщеними особами, подали заяву про зупинення стажування або не подають до ради адвокатів регіону звіт про стажування, у передбачені Положенням про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю терміни, то рада адвокатів регіону зупиняє проходження стажування до завершення дії воєнного стану незалежно від строку дії свідоцтва про складення кваліфікаційного іспиту. Одночасно з прийняттям рішення про зупинення стажування радою адвокатів регіону може бути прийняте рішення про відкріплення адвоката від керівництва стажуванням".
"8.4.1. Заява про поновлення стажування може бути подана стажистом, який був мобілізований чи призваний на військову службу, або мав статус біженця чи внутрішньо переміщеної особи у шестимісячний строк після скасування воєнного стану на території України чи її окремих адміністративно-територіальних одиницях".
2. Секретарю Ради адвокатів України про прийняте рішення повідомити на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України, ради адвокатів регіонів.
{Текст взято з сайту Національної асоціації адвокатів України http://www.unba.org.ua}