Про затвердження Положення про інвестиційну декларацію недержавного пенсійного фонду
{Із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Національної комісії
з цінних паперів та фондового ринку
№ 1226 від 29.09.2022
№ 1321 від 23.11.2023}
Відповідно до пункту 3720 частини другої статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» та статті 10 Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про інвестиційну декларацію недержавного пенсійного фонду, що додається.
2. Визнати таким, що втратило чинність, розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 27 листопада 2003 року № 139 «Про затвердження Положення про інвестиційну декларацію недержавного пенсійного фонду», зареєстроване в Міністерстві юстиції України 16 грудня 2003 року за № 1165/8486 (у редакції розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 11 грудня 2012 року № 2671).
3. Департаменту методології регулювання професійних учасників ринку цінних паперів (Курочкіна І.) забезпечити:
подання цього рішення для здійснення експертизи на відповідність Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод до Секретаріату Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини Міністерства юстиції України;
подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
4. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Бойка Ю.
ПОЛОЖЕННЯ
про інвестиційну декларацію недержавного пенсійного фонду
1. Це Положення визначає вимоги до інвестиційної декларації недержавного пенсійного фонду (далі - НПФ, заявник), правила її підготовки, а також порядок реєстрації інвестиційної декларації НПФ (змін до інвестиційної декларації НПФ) Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
{Пункт 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1321 від 23.11.2023}
2. У цьому Положенні терміни вживаються у значеннях, наведених у Законі України «Про недержавне пенсійне забезпечення» (далі - Закон).
Термін «офіційний канал зв’язку» вживається у значенні, наведеному в Законі України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки».
3. Інвестиційна декларація НПФ (далі - інвестиційна декларація) подається до НКЦПФР для реєстрації після включення НПФ до реєстру недержавних пенсійних фондів, ведення якого здійснюється НКЦПФР, у порядку, встановленому НКЦПФР.
{Пункт 3 розділу I в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1321 від 23.11.2023}
4. Рада НПФ повинна подати до НКЦПФР інвестиційну декларацію для реєстрації протягом шістдесяти календарних днів після формування ради НПФ засновником (зборами засновників) НПФ та погодження НКЦПФР її кількісного складу достатнього для здійснення радою НПФ своїх повноважень.
5. До реєстрації НКЦПФР інвестиційної декларації рада НПФ не може укладати договори про адміністрування недержавного пенсійного фонду, про управління активами недержавного пенсійного фонду та про обслуговування недержавного пенсійного фонду зберігачем. Зареєстрована в НКЦПФР інвестиційна декларація є обов’язковим додатком до договорів про адміністрування недержавного пенсійного фонду, про управління активами недержавного пенсійного фонду та про обслуговування недержавного пенсійного фонду зберігачем, які укладаються радою недержавного пенсійного фонду.
6. Адміністративна послуга НКЦПФР з реєстрації інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) є платною послугою, розмір плати за надання якої встановлено Розмірами плати за реєстраційні дії щодо учасників ринків капіталу та інших осіб, затвердженими рішенням НКЦПФР від 13 червня 2022 року № 620, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2022 року за № 909/38245.
{Розділ I доповнено новим пунктом згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1321 від 23.11.2023}
7. Адміністративна послуга НКЦПФР з реєстрації інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) надається з дотриманням вимог, визначених Порядком надання адміністративних послуг Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, затвердженим рішенням НКЦПФР від 17 листопада 2021 року № 1124, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 лютого 2022 року за № 147/37483.
{Розділ I доповнено новим пунктом згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1321 від 23.11.2023}
II. Правила підготовки інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації)
1. Інвестиційна декларація розробляється та затверджується радою НПФ відповідно до Закону в порядку, передбаченому статутом НПФ.
2. Внесення змін до інвестиційної декларації здійснюється з урахуванням підстав, визначених Законом, у порядку, передбаченому статутом НПФ. Зміни до інвестиційної декларації подаються на реєстрацію до НКЦПФР після їх затвердження радою НПФ.
3. Підготовка інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) здійснюється виключно членом (членами) ради НПФ, який (які) професійно підготовлений (підготовлені) до роботи у сфері інвестиційної діяльності.
Член ради НПФ вважається професійно підготовленим до роботи у сфері інвестиційної діяльності, якщо він має чинне кваліфікаційне посвідчення фахівця з питань фондового ринку за напрямом кваліфікації: діяльність з управління активами інституційних інвесторів (управління активами) та досвід роботи в компанії (компаніях), яка (які) здійснює (здійснюють) діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами) не менш ніж три роки.
У разі відсутності у складі ради НПФ особи (осіб), який (які) професійно підготовлений (підготовлені) до роботи у сфері інвестиційної діяльності, рада НПФ зобов’язана залучити до підготовки інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) консультанта (консультантів) з інвестиційних питань. Оплата послуг консультанта (консультантів) з інвестиційних питань здійснюється за рахунок засновника (засновників) НПФ.
4. Консультантом з інвестиційних питань може бути фізична особа, яка має кваліфікаційне посвідчення фахівця на фондовому ринку за напрямом кваліфікації: діяльність з управління активами інституційних інвесторів (управління активами), або юридична особа, яка має ліцензію на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами).
5. У разі якщо послуги консультанта з інвестиційних питань надає особа, з якою радою НПФ укладено договір про управління активами пенсійного фонду, оплата таких послуг здійснюється відповідно до умов цього договору в межах граничних витрат, які сплачуються за рахунок активів НПФ.
III. Вимоги до інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації)
1. Інвестиційна декларація (зміни до інвестиційної декларації) повинні відповідати вимогам Закону та цього Положення.
2. В інвестиційній декларації обов’язково зазначаються повне найменування НПФ, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, код LEI (за наявності).
{Пункт 2 розділу III в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1321 від 23.11.2023}
3. Інвестиційна декларація повинна містити такі положення:
мета інвестування пенсійних активів;
основні напрями інвестування пенсійних активів;
обмеження інвестиційної діяльності з пенсійними активами;
порядок розподілу активів між особами, що надають послуги з управління активами НПФ (у випадку укладення договору про управління активами НПФ більше ніж з однією такою особою);
управління ризиками, пов’язаними з інвестуванням;
порядок здійснення контролю за інвестуванням пенсійних активів.
Інвестиційна декларація може містити інші положення, що не суперечать законодавству.
IV. Порядок реєстрації інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації)
1. Заява про реєстрацію інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) та документи, що додаються до неї, складаються державною мовою.
{Пункт 1 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1321 від 23.11.2023}
2. Заява про реєстрацію інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) та інвестиційна декларація (зміни до інвестиційної декларації) складаються в електронній формі із застосуванням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, голови ради НПФ або за його дорученням уповноваженої особи з числа членів ради НПФ.
{Пункт 2 розділу IV в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1321 від 23.11.2023, з урахуванням змін, внесених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1405 від 15.12.2023}
3. Зміни до інвестиційної декларації оформлюються окремим додатком до неї або шляхом викладення інвестиційної декларації в новій редакції. У разі внесення змін до інвестиційної декларації у вигляді окремого додатка, на титульній сторінці додатка робиться відмітка (напис) про те, що зазначений документ є невід’ємною частиною інвестиційної декларації.
4. Інвестиційна декларація (зміни до інвестиційної декларації) на титульному аркуші повинна (повинні) містити інформацію про дату і номер протоколу засідання ради НПФ, на якому було прийнято рішення про затвердження інвестиційної декларація (змін до інвестиційної декларації).
5. Подання заявником до НКЦПФР та відправлення НКЦПФР заявнику документів, передбачених цим Положенням, здійснюється в електронній формі з урахуванням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг офіційним каналом зв’язку засобами, визначеними окремим документом нормативно-технічного характеру, інформація про які оприлюднена на офіційному вебсайті НКЦПФР, відповідно до вимог цього документа.
У пакеті документів, подання яких передбачено цим Положенням до НКЦПФР, кожний документ, створений в електронній формі або створений як електронна копія паперового документа (сканкопія), має бути окремим файлом у форматі Portable Document Format / A (формат специфікації PDF 1.4 ISO 19005-1:2005) або Rich Text Format - RTF, або Word (.doc) чи Word (.docx) вид якого обирається заявником самостійно, із застосуванням електронного підпису голови ради НПФ або за його дорученням уповноваженої особи з числа членів ради НПФ, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, на кожному окремому електронному документі.
{Пункт 5 розділу IV в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1321 від 23.11.2023}
6. Для реєстрації інвестиційної декларації до НКЦПФР подаються:
заява про реєстрацію інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) (додаток);
опис (перелік) документів, у якому зазначається кількість аркушів кожного із поданих документів;
копія протоколу засідання ради НПФ або витяг з протоколу засідання ради НПФ, на якому прийнято рішення про затвердження інвестиційної декларації. У протоколі (витязі з протоколу) обов’язково зазначаються відомості про члена (членів) ради НПФ який (які) розробив (розробили) інвестиційну декларацію із підтвердженням його (їх) професійної підготовки. У випадку залучення для розробки інвестиційної декларації інвестиційного консультанта, ця інформація також вказується у протоколі (витязі з протоколу);
{Абзац п'ятий пункту 6 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1321 від 23.11.2023}
копія доручення голови ради НПФ на право підпису уповноваженій особі з числа членів ради НПФ у випадку, якщо заява про реєстрацію інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) та документи, що додаються до неї, підписані уповноваженою особою з числа членів ради НПФ;
платіжний документ, що підтверджує внесення засновником(ами) плати за реєстрацію інвестиційної декларації НПФ.
{Пункт 6 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1226 від 29.09.2022}
7. Для реєстрації змін до інвестиційної декларації до НКЦПФР подаються:
заява про реєстрацію інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) (додаток);
опис (перелік) документів, у якому зазначається кількість аркушів кожного із поданих документів;
копія протоколу засідання ради НПФ або витяг з протоколу засідання ради НПФ, на якому прийнято рішення про затвердження змін до інвестиційної декларації, із зазначенням підстави (підстав) внесення змін до інвестиційної декларації. У протоколі (витязі з протоколу) обов’язково зазначаються відомості про члена (членів) ради НПФ який (які) розробив (розробили) зміни до інвестиційної декларації із підтвердженням його (їх) професійної підготовки. У випадку залучення для розробки змін до інвестиційної декларації інвестиційного консультанта, ця інформація також вказується у протокол (витязі з протоколу);
зміни до інвестиційної декларації;
{Абзац п'ятий пункту 7 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1321 від 23.11.2023}
копія доручення голови ради НПФ на право підпису уповноваженій особі з числа членів ради НПФ у випадку, якщо заява про реєстрацію інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) та документи, що додаються до неї, підписані уповноваженою особою з числа членів ради НПФ;
платіжний документ, що підтверджує внесення засновником(ами) плати за реєстрацію змін до інвестиційної декларації НПФ.
{Пункт 7 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1226 від 29.09.2022}
8. За письмовим зверненням голови ради НПФ або за його дорученням уповноваженої особи з числа членів ради НПФ, поданим до НКЦПФР офіційним каналом зв’язку протягом строку розгляду її заяви про реєстрацію інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) та документів, що додаються до неї, про відмову від розгляду НКЦПФР цієї заяви у зв’язку з відмовою від реєстрації інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) або з метою доопрацювання поданих документів, НКЦПФР з дати отримання такого звернення припиняє розгляд документів поданих відповідно до цього Положення та повертає їх раді НПФ. Після доопрацювання рада НПФ подає документи у загальному порядку.
{Пункт 8 розділу IV в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1321 від 23.11.2023, з урахуванням змін, внесених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1405 від 15.12.2023}
9. НКЦПФР залишає без руху заяву про реєстрацію інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) та подані документи у разі:
подання документів, визначених цим Положенням, не в повному обсязі;
подання заяви та документів з порушенням вимог, встановлених пунктом 5 цього розділу.
Про залишення заяви про реєстрацію інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) та поданих документів без руху заявник протягом трьох робочих днів з дня їх подання до НКЦПФР повідомляється шляхом направлення офіційним каналом зв’язку відповідного повідомлення в електронній формі із застосуванням кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи НКЦПФР, що містить виявлені недоліки з посиланням на порушені вимоги цього Положення, спосіб та строк усунення недоліків, а також способи, порядок та строки оскарження рішення про залишення заяви про реєстрацію інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) без руху.
За клопотанням заявника НКЦПФР може продовжити строк усунення виявлених недоліків.
У разі усунення виявлених недоліків у строк, встановлений НКЦПФР, заява про реєстрацію інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) вважається поданою в день її первинного подання. При цьому строк розгляду документів продовжується на строк залишення заяви про реєстрацію інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) без руху.
{Пункт 9 розділу IV в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1321 від 23.11.2023}
10. За наслідками розгляду заяви про реєстрацію інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) та поданих документів НКЦПФР протягом тридцяти календарних днів з дати одержання відповідної заяви та документів до неї приймає одне з таких рішень:
про реєстрацію інвестиційної декларації (про реєстрацію змін до інвестиційної декларації);
про відмову в реєстрації інвестиційної декларації (про відмову в реєстрації змін до інвестиційної декларації).
11. Підставою для відмови в реєстрації інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) є.
невідповідність поданих документів вимогам Закону та/або цього Положення;
неусунення виявлених недоліків, що стали підставою для залишення заяви про реєстрацію інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) без руху, у тому числі у строк, встановлений у повідомленні НКЦПФР про залишення заяви про реєстрацію інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) без руху відповідно до абзацу четвертого пункту 9 цього розділу;
відсутність у складі ради НПФ осіб, професійно підготовлених до роботи у сфері інвестиційної діяльності, і не залучення радою НПФ до розроблення інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) консультанта (консультантів) з інвестиційних питань.
{Пункт 11 розділу IV в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1321 від 23.11.2023, з урахуванням змін, внесених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1405 від 15.12.2023}
12. У разі наявності будь-якої з підстав, визначеної в пункті 11 цього розділу, НКЦПФР приймає рішення про відмову в реєстрації інвестиційної декларації або про відмову в реєстрації змін до інвестиційної декларації із поясненням причин відмови.
13. Після усунення причин, що були підставою для прийняття НКЦПФР рішення про відмову в реєстрації інвестиційної декларації або про відмову в реєстрації змін до інвестиційної декларації, заява про реєстрацію інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) з доданням відповідних документів може бути повторно подана до НКЦПФР, відповідно до вимог визначених пунктом 5 цього розділу та розглянута відповідно до цього Положення.
14. У разі прийняття рішення про реєстрацію інвестиційної декларації або про реєстрацію змін до інвестиційної декларації на інвестиційну декларацію або зміни до інвестиційної декларації накладається кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи НКЦПФР відповідно до вимог законодавства про електронний документообіг та електронні довірчі послуги:
Зареєстрована інвестиційна декларація або зареєстровані зміни до інвестиційної декларації направляються раді НПФ офіційним каналом зв’язку не пізніше трьох робочих днів після прийняття НКЦПФР відповідного рішення про реєстрацію інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) разом із супровідним листом в електронній формі із застосуванням кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи НКЦПФР.
Датою реєстрації інвестиційної декларації (змін до інвестиційної декларації) є дата прийняття НКЦПФР відповідного рішення.
{Пункт 14 розділу IV в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1321 від 23.11.2023}
Т.в.о. директора |
|
ЗАЯВА
про реєстрацію інвестиційної декларації
(змін до інвестиційної декларації)
{Додаток в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1321 від 23.11.2023, з урахуванням змін, внесених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1405 від 15.12.2023}