Про реалізацію експериментального проекту щодо проведення іспиту у формі комп’ютерного тестування для підтвердження кваліфікації моряків
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 1499 від 30.12.2022
№ 416 від 28.04.2023
№ 567 від 30.05.2023}
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Погодитися з пропозицією Міністерства інфраструктури стосовно реалізації до 1 березня 2025 р. експериментального проекту щодо проведення іспиту у формі комп’ютерного тестування для підтвердження кваліфікації моряків (далі - експериментальний проект).
{Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1499 від 30.12.2022}
2. Затвердити Порядок реалізації експериментального проекту щодо проведення іспиту у формі комп’ютерного тестування для підтвердження кваліфікації моряків, що додається.
3. Установити, що супроводження та координація експериментального проекту здійснюється Державною службою морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства.
{Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 416 від 28.04.2023}
4. Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури разом з Державною службою морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства:
{Абзац перший пункту 4 в редакції Постанови КМ № 416 від 28.04.2023}
подавати щокварталу Кабінетові Міністрів України звіт про результати реалізації експериментального проекту;
подавати пропозиції щодо внесення змін до нормативно-правових актів за результатами реалізації експериментального проекту.
ПОРЯДОК
реалізації експериментального проекту щодо проведення іспиту у формі комп’ютерного тестування для підтвердження кваліфікації моряків
{У тексті Порядку слова “Морська адміністрація”, “Іспит”, “іспит” в усіх відмінках замінено відповідно словами “Адміністрація судноплавства”, “Комп’ютерний іспит”, “комп’ютерний іспит” у відповідному відмінку згідно з Постановою КМ № 1499 від 30.12.2022}
{Текст Порядку після слів “Державної кваліфікаційної комісії” у всіх відмінках доповнено словом “моряків” згідно з Постановою КМ № 567 від 30.05.2023}
1. Цей Порядок визначає механізм реалізації експериментального проекту щодо проведення іспиту у формі комп’ютерного тестування для підтвердження кваліфікації моряків (далі - експериментальний проект) з метою встановлення відповідності знань та професійних навичок моряків стандартам компетентності, визначеним Міжнародною конвенцією про підготовку і дипломування моряків та несення вахти 1978 року (далі - Конвенція 1978 року) і Кодексом з підготовки і дипломування моряків та несення вахти, схваленим Резолюцією 2 Конференції Сторін Конвенції 1978 року від 7 липня 1995 року (далі - Кодекс дипломування).
Результати іспиту у формі комп’ютерного тестування (далі - комп’ютерний іспит) використовуються для присвоєння кваліфікації морякам та підтвердження збереження їх професійної придатності.
{Пункт 1 в редакції Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022}
2. Учасниками експериментального проекту є:
моряки та випускники закладів фахової передвищої та вищої освіти, що здійснюють підготовку за відповідною спеціальністю (спеціалізацією), які бажають підтвердити кваліфікацію з метою присвоєння звання особи командного складу морського судна або збереження їх професійної придатності (далі - моряки);
заклади фахової передвищої та вищої освіти, що здійснюють підготовку моряків за акредитованими в установленому законодавством порядку освітніми програмами, що відповідають вимогам Конвенції 1978 року (далі - заклади морської освіти);
державне підприємство “Сервісний центр морського та річкового транспорту”.
{Пункт 2 в редакції Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022}
3. Порядок утворення, функції Державної кваліфікаційної комісії моряків встановлені Положенням про звання осіб командного складу морських суден та порядок їх присвоєння, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1499 “Деякі питання присвоєння звань особам командного складу морських суден”.
{Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022}
4. Взаємодію учасників експериментального проекту забезпечує Адміністрація судноплавства.
5. Комп’ютерний іспит випускників закладів освіти запроваджується з 1 вересня 2022 року.
6. В рамках експериментального проекту використовується система комп’ютерного тестування Crew Evaluation System (CES) 6.0 (або її пізніша версія) компанії “Seagull Maritime AS” (далі - система комп’ютерного тестування).
{Пункт 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1499 від 30.12.2022}
7. Запровадження системи комп’ютерного тестування забезпечується Адміністрацією судноплавства.
8. Державне підприємство “Сервісний центр морського та річкового транспорту” забезпечує роботу системи комп’ютерного тестування та здійснює її технічне адміністрування.
9. Перелік тестових завдань, що містяться у системі комп’ютерного тестування, повинен відповідати мінімальним стандартам компетентності, що визначені Конвенцією 1978 року та Кодексом дипломування щодо кожного із стандартів компетентності.
{Абзац перший пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1499 від 30.12.2022}
Перед початком проведення комп’ютерного іспиту член Державної кваліфікаційної комісії моряків здійсює ідентифікацію випускника/моряка за документом, що посвідчує особу. У разі невизначення особи така особа до комп’ютерного іспиту не допускається. Комп’ютерний іспит проводиться у спеціально обладнаному приміщенні державного підприємства “Сервісний центр морського та річкового транспорту” Державною кваліфікаційною комісією моряків за особистої присутності моряка.
{Абзац другий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1499 від 30.12.2022}
Під час проведення комп’ютерного іспиту запитання тестового завдання для кожного випускника/моряка обираються автоматично за допомогою програмного забезпечення з переліку запитань, визначених для відповідної посади на морському судні, шляхом випадкового вибору.
У разі неможливості продовження комп’ютерного іспиту з технічних причин член Державної кваліфікаційної комісії моряків оголошує перерву до їх усунення. У разі неможливості усунення технічних несправностей автоматизованого робочого місця результат комп’ютерного іспиту анулюється. Випускнику/моряку пропонується складення комп’ютерного іспиту на іншому автоматизованому робочому місці або в інший час чи день.
{Абзац четвертий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1499 від 30.12.2022}
10. Комп’ютерний іспит вважається успішно складеним, якщо випускник/моряк надав правильні відповіді на 70 відсотків запитань тестового завдання і більше.
Комп’ютерний іспит вважається не складеним, якщо випускник/моряк під час його складання використовував будь-які джерела інформації на паперових чи електронних носіях (підручник, навчальний посібник, електронну книгу тощо), засоби зв’язку, а також окремі елементи, які можуть бути складовими частинами відповідних технічних засобів чи пристроїв, друковані або рукописні матеріали, інші засоби, предмети, прилади (крім виробів медичного призначення), а також підказки інших осіб. У такому разі член Державної кваліфікаційної комісії моряків припиняє проведення комп’ютерного іспиту, про що інформує випускника/моряка.
{Абзац другий пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1499 від 30.12.2022}
11. Після завершення комп’ютерного іспиту Державна кваліфікаційна комісія моряків невідкладно ознайомлює студента/моряка з його результатами, за якими автоматично за допомогою системи комп’ютерного тестування оформлюється сертифікат про результати комп’ютерного іспиту (далі - сертифікат), який підписується членом Державної кваліфікаційної комісії моряків за допомогою кваліфікованого електронного підпису, після чого член Державної кваліфікаційної комісії моряків роздруковує підписаний сертифікат та видає його випускнику/моряку в паперовому вигляді.
{Абзац перший пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1499 від 30.12.2022}
У сертифікаті зазначаються такі відомості:
прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) моряка;
{Абзац третій пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1499 від 30.12.2022}
інформація про виконання функцій на зазначених рівнях;
кваліфікація, яка присвоюється або підтверджується;
{Абзац сьомий пункту 11 в редакції Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022}
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) члена Державної кваліфікаційної комісії моряків, який приймав комп’ютерний іспит;
час складення комп’ютерного іспиту;
дата складення комп’ютерного іспиту;
відсоток правильних відповідей на запитання тестового завдання;
кількість поставлених запитань тестового завдання;
результат комп’ютерного іспиту “склав” або “не склав”.
Результат комп’ютерного іспиту після його завершення завантажується членом Державної кваліфікаційної комісії моряків до інформаційно-комунікаційної системи Адміністрації судноплавства у сфері підготовки та дипломування членів екіпажів суден.
{Абзац чотирнадцятий пункту 11 в редакції Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022}
Сертифікат про успішне складення комп’ютерного іспиту (сертифікат, у якому зазначений результат комп’ютерного іспиту “склав”) є підставою для отримання кваліфікаційних документів моряка відповідно до Положення про звання осіб командного складу морських суден та порядок їх присвоєння, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1499, та актів Мінінфраструктури щодо кваліфікаційних документів рядового складу. Строк дії сертифіката про успішне складення комп’ютерного іспиту становить п’ять років.
{Абзац п'ятнадцятий пункту 11 в редакції Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022}
{Пункт 12 виключено на підставі Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022}
13. Організацію і проведення комп’ютерного іспиту забезпечує Адміністрація судноплавства.
14. Організація і проведення комп’ютерного іспиту базуються на таких принципах:
нетерпимість до корупційних та пов’язаних з корупцією діянь.
15. Комп’ютерний іспит проводиться у спеціально обладнаних приміщеннях державного підприємства “Сервісний центр морського та річкового транспорту”.
Налаштування автоматизованих робочих місць випускників/моряків повинне забезпечувати відсутність можливості зовнішнього втручання у проведення комп’ютерного іспиту випускниками/моряками та відсутність доступу до інформаційних ресурсів Інтернету.
16. Комп’ютерний іспит проводиться не пізніше ніж через п’ять робочих днів з дати подачі моряком відповідної заяви. Форма заяви, порядок її подання і перелік документів, які додаються до заяви, встановлюються Положенням про звання осіб командного складу морських суден та порядок їх присвоєння, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1499.
Дата проведення комп’ютерного іспиту для випускників закладу фахової передвищої освіти або закладу вищої освіти у разі проведення єдиного державного кваліфікаційного іспиту узгоджується із цим закладом освіти.
{Пункт 16 в редакції Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022}
{Пункт 17 виключено на підставі Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022}
{Пункт 18 виключено на підставі Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022}
19. Під час проведення комп’ютерного іспиту використовуються технічні засоби контролю, зокрема аудіо- та відеофіксація, з можливістю доступу в режимі реального часу з метою здійснення спостереження посадовими особами Адміністрації судноплавства за його проведенням.
Застосування технічних засобів контролю (зокрема фото-, аудіо- та відеотехніки) здійснюється з моменту початку кожного комп’ютерного іспиту та ведеться безперервно до його завершення.
Особи, які не погоджуються з використанням технічних засобів контролю під час проведення комп’ютерного іспиту, не допускаються до нього.
У разі оскарження процесу проведення комп’ютерного іспиту копії аудіо-, відеозапису зазначеного процесу надаються за вмотивованими запитами органів державної влади, зокрема правоохоронних органів та їх посадових осіб, у порядку, передбаченому законодавством.
У разі виявлення за результатами перевірки порушень вимог проведення комп’ютерного іспиту, передбачених цим Порядком, Адміністрація судноплавства проводить службове розслідування щодо виявлених порушень та вживає заходів згідно із законодавством.
Матеріали аудіо- та відеозапису, інформація про результати комп’ютерного іспиту зберігаються в Адміністрації судноплавства протягом шести місяців з дати складення комп’ютерного іспиту.
Знищення аудіо-, відеозаписів процесу проведення комп’ютерного іспиту здійснюється автоматично після закінчення строку їх зберігання.
У разі подання скарги на результати комп’ютерного іспиту видалення запису блокується на строк розгляду скарги плюс три місяці.
Аудіо-, відеозаписи процесу проведення комп’ютерного іспиту, детальні відомості про його результати (запитання тестового завдання, варіанти відповідей на них, надані відповіді, позначки про правильні відповіді на кожне з питань, на яке випускником/моряком було надано неправильну відповідь, загальна кількість питань, кількість та відсоток правильних відповідей на запитання тестового завдання) безоплатно надаються на письмовий запит (зокрема в електронній формі за допомогою програмного забезпечення засобів інформаційно-телекомунікаційної системи або електронною поштою) випускника/моряка до Адміністрації судноплавства у разі оскарження результатів комп’ютерного іспиту не пізніше наступного робочого дня з дня надходження запиту.
{Пункт 20 виключено на підставі Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022}
{Пункт 21 виключено на підставі Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022}
22. Випускник/моряк, який не склав комп’ютерний іспит, допускається до повторного комп’ютерного іспиту не раніше ніж через 10 днів з дня комп’ютерного іспиту, який він не склав.
Випускник/моряк, який повторно не склав комп’ютерний іспит, допускається до проходження чергового комп’ютерного іспиту не раніше ніж через місяць від дати комп’ютерного іспиту, який він не склав.
{Пункт 23 виключено на підставі Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022}
{Пункт 24 виключено на підставі Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022}