Про затвердження Положення про порядок погодження Національним банком України специфікацій деривативних контрактів грошового ринку та внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 165 від 16.12.2023}
Відповідно до статей 6, 7, 15, 44, 45, 56 Закону України "Про Національний банк України", Закону України від 19 червня 2020 року № 738-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів" та з метою приведення нормативно-правових актів Національного банку України у відповідність до вимог законодавства України Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про порядок погодження Національним банком України специфікацій деривативних контрактів грошового ринку, що додається.
1) Положення про структуру валютного ринку України, умови та порядок торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на валютному ринку України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 1 (зі змінами), що додаються;
2) Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 5 (зі змінами), що додаються.
3. У підпункті 10 пункту 4 Положення про порядок здійснення уповноваженими установами аналізу та перевірки документів (інформації) про валютні операції, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 8 (зі змінами), слова "лістингових цінних паперів на фондових біржах" замінити словами "цінних паперів, допущених до торгів на регульованому фондовому ринку".
4. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Правління Національного банку України від 04 грудня 2014 року № 793 "Про затвердження Положення про порядок погодження Національним банком України типових (зразкових) форм деривативів".
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Юрія Гелетія.
6. Постанова набирає чинності з 01 липня 2021 року.
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок погодження Національним банком України специфікацій деривативних контрактів грошового ринку
1. Це Положення розроблено відповідно до Законів України "Про Національний банк України", "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки".
2. Оператор організованого ринку зобов'язаний до початку укладання деривативних контрактів грошового ринку (далі - деривативні контракти), базовим активом/показником яких є валюта України, іноземна валюта, банківські метали, інше майно, що визначається базовим активом у нормативно-правових актах Національного банку України (далі - Національний банк), курс іноземної валюти до гривні (іншої іноземної валюти), валютний індекс (курси кількох валют), ціна на банківські метали, процентна ставка (процентний індекс), інші показники, що визнаються базовими показниками в нормативно-правових актах Національного банку, якщо таке укладання деривативних контрактів відповідно до вимог Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" (далі - Закон) здійснюється згідно зі специфікаціями, попередньо погодити з Національним банком специфікації деривативних контрактів для кожного з деривативних контрактів, які укладаються на відповідному ринку деривативних контрактів.
3. Оператор організованого ринку для погодження специфікацій деривативних контрактів подає до Національного банку такий пакет документів:
1) правила оператора організованого ринку щодо деривативних контрактів (далі - правила);
{Підпункт 1 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 165 від 16.12.2023}
2) специфікації деривативних контрактів.
3) лист-клопотання про розгляд пакета документів (далі - лист), в якому зазначається адреса електронної пошти оператора організованого ринку для здійснення офіційної комунікації з Національним банком (далі - зазначена адреса).
{Пункт 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 165 від 16.12.2023}
Оператор організованого ринку має право не подавати документ, визначений у підпункті 1 пункту 3 цього Положення, за умови зазначення в листі посилання на правила, розміщені на офіційному вебсайті оператора організованого ринку.
{Пункт 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 165 від 16.12.2023}
4. Документи, зазначені в підпунктах 1-3 пункту 3 цього Положення (далі - пакет документів), подаються в один із таких способів:
2) у формі електронного документа - електронним повідомленням на офіційну електронну поштову скриньку Національного банку nbu@bank.gov.ua або іншими засобами електронного зв’язку, які використовуються Національним банком для електронного документообігу.
Документи, що подаються до Національного банку відповідно до пункту 3 цього Положення, повинні засвідчуватися підписом керівника оператора організованого ринку (для електронних документів - кваліфікованим електронним підписом, що накладено на документ з дотриманням вимог законодавства України у сфері електронних довірчих послуг та електронного документообігу).
Документи, складені іноземною мовою, повинні подаватися до Національного банку разом з їх перекладом українською мовою, засвідченим підписом / кваліфікованим електронним підписом керівника оператора організованого ринку.
{Пункт 4 в редакції Постанови Національного банку № 165 від 16.12.2023}
5. Національний банк розглядає пакет документів, поданий оператором організованого ринку, протягом 30 календарних днів із дня його надходження.
6. Національний банк має право вимагати від оператора організованого ринку виправлення неточностей в поданому пакеті документів.
7. Погодження Національним банком специфікації деривативного контракту надається за умови відповідності валютних операцій/операцій з валютними цінностями, що здійснюються/можуть здійснюватися за таким деривативним контрактом наявним на дату погодження Національним банком заходам захисту, запровадженим Національним банком відповідно до Закону України "Про валюту і валютні операції" (далі - заходи захисту).
Національний банк погоджує специфікацію деривативного контракту шляхом надсилання листа оператору організованого ринку та Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку про прийняте рішення протягом строку, визначеного в пункті 5 цього Положення. Лист Національного банку про погодження специфікації деривативного контракту надсилається через систему електронної пошти Національного банку на зазначену адресу, систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.
{Абзац другий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 165 від 16.12.2023}
8. Національний банк має право прийняти рішення про відмову оператору організованого ринку в погодженні специфікації деривативного контракту в разі:
1) подання оператором організованого ринку неповного пакета документів;
2) невідповідності поданого оператором організованого ринку пакета документів вимогам Закону, цього Положення;
3) надання оператором організованого ринку недостовірної інформації;
4) невідповідності операцій, що здійснюватимуться за деривативним контрактом, специфікацію якого надано на погодження Національному банку, Закону України "Про валюту і валютні операції", нормативно-правовим актам Національного банку з питань валютного регулювання/порядку здійснення операцій з валютними цінностями, уключаючи невідповідність таких операцій заходам захисту.
9. Національний банк повідомляє через систему електронної пошти Національного банку на зазначену адресу оператора організованого ринку про відмову в погодженні специфікації деривативного контракту із зазначенням підстав відмови протягом строку, установленого в пункті 5 цього Положення.
{Пункт 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 165 від 16.12.2023}
10. Оператор організованого ринку має право повторно подати до Національного банку пакет документів для погодження специфікації деривативного контракту за умови усунення підстав, за яких оператору організованого ринку було відмовлено в погодженні цієї специфікації.
11. Національний банк надсилає оператору організованого ринку та Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку повідомлення про подальшу неможливість здійснення деяких чи всіх валютних операцій/операцій з валютними цінностями (далі - повідомлення), якщо після погодження Національним банком специфікації деривативного контракту такого оператора організованого ринку Національний банк відповідно до Закону України "Про валюту і валютні операції" запровадив нові заходи захисту, унаслідок чого встановлені обмеження та/або тимчасова заборона на проведення валютних операцій/операцій з валютними цінностями, що здійснюються/можуть здійснюватися за деривативним контрактом згідно з відповідною погодженою Національним банком специфікацією деривативного контракту оператора організованого ринку.
Повідомлення надсилається через систему електронної пошти Національного банку на зазначену адресу, систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.
{Абзац другий пункту 11 в редакції Постанови Національного банку № 165 від 16.12.2023}
12. Оператор організованого ринку після отримання повідомлення зобов'язаний забезпечити припинення укладання нових деривативних контрактів за відповідною специфікацією та може забезпечувати укладання нових деривативних контрактів лише з метою закриття відповідних відкритих позицій, якщо інше не передбачено заходами захисту.
ЗМІНИ
до Положення про структуру валютного ринку України, умови та порядок торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на валютному ринку України
1. У розділі I:
1) у пункті 2:
у підпункті 1 слово "договором" замінити словами "двостороннім деривативним контрактом грошового ринку";
підпункт 2 після слова "договором" доповнити словом "(контрактом)";
у першому реченні слова "форвардний договір - двосторонній договір" замінити словами "форвардний договір (контракт) - двосторонній деривативний контракт грошового ринку";
друге речення після слова "договору" доповнити словом "(контракту)";
2) у пункті 3 слова "з похідними фінансовими інструментами (деривативами), базовим активом яких є іноземна валюта та банківські метали" замінити словами "за деривативними контрактами грошового ринку";
3) розділ після пункту 3 доповнити новим пунктом 31 такого змісту:
"31. Валютні операції за контрактами на різницю цін, базовим показником яких є курс іноземної валюти до гривні або іншої іноземної валюти, здійснюються згідно з вимогами, установленими нормативно-правовими актами Національного банку з питань валютного регулювання до здійснення валютних операцій за розрахунковими форвардними договорами (контрактами) з купівлі, продажу або обміну іноземної валюти.".
ЗМІНИ
до Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті
1. Розділ IV після пункту 341 доповнити новим пунктом 342 такого змісту:
"342. Операції з базовими активами деривативних контрактів грошового ринку (гривнею, іноземною валютою та банківськими металами) здійснюються з дотриманням вимог цього Положення.".
2. У розділі VI:
1) у підпункті 4 пункту 67 слова "внутрішніх державних позик" замінити словами "внутрішньої державної позики";
2) у пункті 71:
в абзаці четвертому підпункту 2:
перше речення викласти в такій редакції:
"Резиденти/іноземні інвестори в разі купівлі-продажу ОВДП на регульованому фондовому ринку в Україні замість документів, визначених в абзаці третьому підпункту 2 пункту 71 розділу VI цього Положення, мають право подавати виписку з реєстру угод (контрактів), укладених за результатами торгів, що підтверджує проведення цих операцій на регульованому фондовому ринку.";
у другому реченні слова "фондової біржі" замінити словами "оператора регульованого ринку";
перше речення викласти в такій редакції:
"Резиденти/іноземні інвестори/нерезиденти в разі купівлі-продажу цінних паперів на регульованому фондовому ринку в Україні замість документів, визначених в абзацах другому та третьому підпункту 6 пункту 71 розділу VI цього Положення, мають право подавати виписку з реєстру угод (контрактів), укладених за результатами торгів, що підтверджує проведення цих операцій на регульованому фондовому ринку.";
у другому реченні слова "фондової біржі" замінити словами "оператора регульованого ринку".
3. У розділі IX:
слово "який" замінити словом "яка";
слова "торговець цінними паперами" в усіх відмінках замінити словами "інвестиційна фірма" у відповідних відмінках;
2) у пунктах 90, 94, 95, 97, 981 слова "торговець цінними паперами" в усіх відмінках замінити словами "інвестиційна фірма" у відповідних відмінках.
4. У розділі X:
1) у підпункті 28 пункту 109 слова "торговця цінними паперами", "торговцем цінними паперами" замінити відповідно словами "інвестиційної фірми", "інвестиційною фірмою";
2) у пункті 117:
пункт після підпункту 15 доповнити новим підпунктом 151 такого змісту:
"151) розрахунки за деривативними контрактами;";
у підпункті 20 слова "(депозитними)", "(депозитних)" виключити;
3) у пункті 118:
у підпункті 10 слова "(депозитними)", "(депозитних)" виключити;
у підпункті 11 слова "внутрішніх державних позик" замінити словами "внутрішньої державної позики";
у підпункті 231 слова "торговця цінними паперами" замінити словами "інвестиційної фірми";
4) у пункті 119:
у підпункті 9 слова "(депозитними)", "(депозитних)" виключити;
пункт після підпункту 10 доповнити новим підпунктом 101 такого змісту:
"101) розрахунки за деривативними контрактами;";
5) пункт 127 після підпункту 10 доповнити новим підпунктом 101 такого змісту:
"101) розрахунки за деривативними контрактами;";
6) пункт 128 після підпункту 14 доповнити новим підпунктом 141 такого змісту:
"141) розрахунки за деривативними контрактами;";
7) пункт 131 викласти в такій редакції:
"131. Режим поточного рахунку, відкритого Організації Об'єднаних Націй (далі - ООН) та спеціалізованим установам ООН, не обмежується жодним фінансовим контролем, правилами або мораторієм будь-якого виду відповідно до розділу 5 Конвенції ООН "Про привілеї та імунітети Об'єднаних Націй" від 13 лютого 1946 року та розділу 7 Конвенції ООН "Про привілеї та імунітети спеціалізованих установ" від 21 листопада 1947 року.";
8) у підпункті 9 пункту 132 слова "фондового ринку" замінити словами "ринків капіталу".
5. У розділі XI:
1) пункт 138 після підпункту 14 доповнити новим підпунктом 141 такого змісту:
"141) розрахунки за деривативними контрактами;";
2) у пункті 150:
у підпункті 10 слова "біржових зборів" замінити словами "комісійних витрат, сплачених оператору організованого ринку";
пункт після підпункту 12 доповнити новим підпунктом 121 такого змісту: