Про затвердження Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах
{Із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Національної комісії
з цінних паперів та фондового ринку
№ 609 від 05.08.2021
№ 1151 від 24.11.2021
№ 1073 від 05.08.2022}
Відповідно до пункту 13 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», пунктів 4, 8 розділу VII Закону України «Про товарні біржі» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Ліцензійні умови провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах (далі - Ліцензійні умови), що додаються.
2. Встановити, що норми абзаців другого та сьомого пункту 7 глави 1, глави 4, абзацу четвертого пункту 3 глави 6 розділу II Ліцензійних умов щодо наявності в осіб, зазначених в них, сертифікатів на право здійснення дій, пов’язаних з безпосереднім провадженням професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах, та вимог до наявності мінімальної кількості сертифікованих фахівців застосовуються починаючи з 01 грудня 2023 року.
{Абзац перший пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 609 від 05.08.2021, № 1151 від 24.11.2021, № 1073 від 05.08.2022}
До 01 грудня 2023 року до осіб, зазначених у абзаці другому та сьомому пункту 7 глави 1, главі 4, абзаці четвертому пункту 3 глави 6 розділу II Ліцензійних умов, застосовується вимога щодо наявності у них вищої освіти не нижче шостого рівня згідно з Національною рамкою кваліфікації, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1341 «Про затвердження Національної рамки кваліфікацій» та/або другого циклу вищої освіти Рамки кваліфікацій Європейського простору вищої освіти.
{Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 609 від 05.08.2021, № 1151 від 24.11.2021, № 1073 від 05.08.2022}
3. Встановити, що норма абзацу другого пункту 8 глави 1 розділу ІІ Ліцензійних умов щодо наявності в осіб, зазначених в цьому пункті, кваліфікаційного посвідчення фахівця з питань бухгалтерського обліку професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, застосовується починаючи з 01 грудня 2023 року.
{Абзац перший пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 609 від 05.08.2021, № 1151 від 24.11.2021, № 1073 від 05.08.2022}
До 01 грудня 2023 року до осіб, зазначених у абзаці другому пункту 8 глави 1 розділу II Ліцензійних умов, застосовується вимога щодо наявності у них вищої освіти не нижче п’ятого рівня згідно з Національною рамкою кваліфікації, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1341 «Про затвердження Національної рамки кваліфікацій» та/або першого циклу вищої освіти Рамки кваліфікацій Європейського простору вищої освіти.
{Абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 609 від 05.08.2021, № 1151 від 24.11.2021, № 1073 від 05.08.2022}
4. З метою забезпечення виконання норм пункту 5 глави 1, абзацу десятого пункту 2 глави 7 розділу II та підпункту 4 пункту 1 розділу III Ліцензійних умов щодо відповідності Міжнародним стандартам фінансової звітності річної фінансової звітності, проміжної фінансової звітності, річної консолідованої звітності та проміжної консолідованої фінансової звітності, дата переходу на Міжнародні стандарти фінансової звітності товарної біржі, яка до 01 липня 2021 року провадить діяльність відповідно до Закону України «Про товарну біржу» та має намір провадити діяльність з організації торгівлі продукцією на товарних біржах відповідно до Закону України «Про товарні біржі», має бути не пізніше 01 січня 2021 року.
5. Для цілей Ліцензійних умов до стажу роботи на ринках капіталу та організованих товарних ринках прирівнюється стаж роботи фізичної особи на керівних посадах / як фахівця товарної біржі, створеної відповідно до Закону України «Про товарну біржу», та фондової біржі, створеної відповідно до Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок».
6. Департаменту методології регулювання професійних учасників ринку цінних паперів (Курочкіна І.) забезпечити:
подання цього рішення для здійснення експертизи на відповідність Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод до Секретаріату Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини Міністерства юстиції України;
подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
7. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
8. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Ільіна А.
ПОГОДЖЕНО: |
|
ЛІЦЕНЗІЙНІ УМОВИ
провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах
1. Ці Ліцензійні умови встановлюють вимоги, обов’язкові для виконання при отриманні ліцензії на провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах (далі - ліцензія) та провадженні професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах (далі - діяльність з організації торгівлі продукцією), перелік документів, які подаються заявником для видачі ліцензії, та особливості поєднання такої діяльності з окремими видами професійної діяльності на ринках капіталу.
2. У цих Ліцензійних умовах терміни вживаються в таких значеннях:
багатосторонній торговельний майданчик (далі - БТМ) - багатостороння система, що управляється оператором багатостороннього торговельного майданчика і у встановленому НКЦПФР порядку та згідно з визначеними таким оператором БТМ недискреційними правилами забезпечує взаємодію третіх сторін щодо купівлі-продажу фінансових інструментів (укладання деривативних контрактів), результатом чого є договори (контракти), які укладаються у встановленому законодавством порядку;
відокремлений підрозділ заявника/ліцензіата - філія, інший підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням і здійснює всі або частину її функцій щодо провадження діяльності з організації торгівлі продукцією та/або професійної діяльності на ринках капіталу (у випадку поєднання діяльності з організації торгівлі продукцією з окремими видами професійної діяльності на ринках капіталу), крім спеціалізованого структурного підрозділу;
заявник - юридична особа, створена за законодавством України, яка має намір провадити діяльність з організації торгівлі продукцією і подає до НКЦПФР заяву та відповідні документи для отримання ліцензії;
керівні посадові особи - особи, які здійснюють виконавчі функції, та особи, які здійснюють наглядові функції;
керівник заявника/ліцензіата - особа, яка виконує функцію одноосібного виконавчого органу або голова колегіального виконавчого органу юридичної особи;
ліцензіат - юридична особа, створена за законодавством України, яка має ліцензію, отриману в установленому законодавством порядку;
місцезнаходження юридичної особи - адреса юридичної особи, зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
опосередкована істотна участь - володіння у заявнику/ліцензіаті, яке настає, якщо особа або група осіб прямо або опосередковано володіє часткою (акціями) в статутному капіталі юридичної особи - власника істотної участі у структурі власності юридичної особи заявника/ліцензіата, та/або частками (акціями) в статутних капіталах юридичних осіб - прямих власників заявника/ліцензіата, у такому розмірі, який забезпечує можливість контролювати через цю особу (цих осіб) 10 і більше відсотків статутного капіталу заявника/ліцензіата;
організований торговельний майданчик (далі - ОТМ) - багатостороння система, яка не є регульованим ринком або БТМ, управляється оператором ОТМ та відповідно до дискреційних правил такого оператора ОТМ забезпечує взаємодію третіх сторін щодо купівлі-продажу фінансових інструментів (укладання деривативних контрактів), результатом чого є відповідні договори (контракти);
особа, яка здійснює виконавчі функції - голова та члени колегіального виконавчого органу, особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, або інша фізична особа, відповідальна за управління поточною діяльністю юридичної особи;
особа, яка здійснює управлінські функції - фізична особа, яка:
входить до складу наглядової ради юридичної особи або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду, або
є особою, яка здійснює виконавчі функції у такій юридичній особі, або
не входить до складу наглядової ради такої юридичної особи або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду, та не є особою, яка здійснює виконавчі функції, але має постійний доступ до інсайдерської інформації, що прямо або опосередковано стосується юридичної особи, та має повноваження ухвалювати управлінські рішення, що впливають на подальший розвиток і комерційні перспективи такої юридичної особи;
особи, які здійснюють наглядові функції - голова та члени наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду юридичної особи (біржова рада/біржовий комітет)), інші особи, які мають повноваження на визначення стратегії, цілей і загального напряму діяльності юридичної особи, наглядають за процесом прийняття управлінських рішень та контролюють цей процес;
посадові особи професійного учасника ринків капіталу та організованих товарних ринків - фізичні особи - голова та члени наглядової ради або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду, голова та члени колегіального виконавчого органу (особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники), корпоративний секретар, головний бухгалтер, голова та члени інших органів заявника/ліцензіата, утворення та компетенція яких передбачені його статутом;
посадові особи системи внутрішнього контролю - керівники підрозділів, які виконують функції з управління ризиками, внутрішнього аудиту та комплаєнсу та/або окремі особи, які виконують функції ризик-менеджера, комплаєнс-менеджера та внутрішнього аудитора;
початковий капітал - капітал, акумульований заявником, який має намір провадити професійну діяльність на ринках капіталу та/або організованих товарних ринках, що складається з одного або кількох елементів, визначених цими Ліцензійними умовами;
професійна діяльність на організованих товарних ринках - діяльність акціонерних товариств, товариств з обмеженою відповідальністю або товариств з додатковою відповідальністю з надання послуг з організації торгівлі продукцією;
професійна діяльність на ринках капіталу - діяльність акціонерних товариств, товариств з обмеженою відповідальністю або товариств з додатковою відповідальністю з надання фінансових та інших послуг на ринках капіталу під час здійснення будь-якого з наступних видів діяльності: діяльність з торгівлі фінансовими інструментами; діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами; клірингова діяльність; депозитарна діяльність; діяльність з управління активами інституційних інвесторів; діяльність з управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю; діяльність з адміністрування недержавних пенсійних фондів;
професійні учасники організованих товарних ринків - юридичні особи, які провадять діяльність з організації торгівлі продукцією, а саме товарні біржі;
прямий власник заявника/ліцензіата - особа, яка є власником частки (акцій) у статутному капіталі заявника/ліцензіата;
приміщення - частина внутрішнього об’єму будівлі, обмежена будівельними елементами, з можливістю входу і виходу, яка використовується ліцензіатом (в тому числі його відокремленими та/або спеціалізованими структурними підрозділами) при провадженні діяльності з організації торгівлі продукцією;
публічне акціонерне товариство;
іноземна юридична особа, що є емітентом акцій, які допущені до торгів на хоча б одному з наступних регульованих ринках:
New York Stock Exchange (NYSE);
Hong Kong Exchanges and Clearing;
регульовані ринки, що входять до Nasdaq, Inc.;
регульовані ринки країни, що входить до Європейського Cоюзу;
сертифікований фахівець - фізична особа, на ім’я якої виданий сертифікат НКЦПФР на право здійснення дій, які безпосередньо пов’язані з провадженням діяльності з організації торгівлі продукцією, відповідно до нормативно-правових актів НКЦПФР, термін дії якого не закінчився;
спеціалізований структурний підрозділ ліцензіата - департамент, управління, відділ, сектор тощо, що є невід’ємною частиною внутрішньої організаційної структури заявника/ліцензіата або його відокремленого підрозділу та має інше місцезнаходження, ніж ліцензіат або його відокремлений підрозділ;
стаж роботи на керівних посадах - стаж роботи як керівної посадової особи та/або як заступника керівної посадової особи та/або як керівника та/або заступника керівника структурного підрозділу професійного учасника ринків капіталу та організованих товарних ринків;
стаж роботи на ринках капіталу та організованих товарних ринках - це загальний стаж роботи фізичної особи:
на керівних посадах/як фахівця товарної біржі, що провадить діяльність з організації торгівлі продукцією відповідно до Закону України «Про товарні біржі»,
та/або на керівних посадах/як фахівця іншого суб’єкта господарювання, що провадить діяльність з організації торгівлі продукцією на авторизованих електронних майданчиках, на організованих електронних торгах чи з використанням іншого спеціального програмного забезпечення відповідно до законодавства України,
та/або на керівних посадах/як фахівця в об’єднаннях (асоціаціях) товарних бірж;
та/або на керівних посадах/як фахівця в об’єднаннях (асоціаціях) інших суб’єктів господарювання, що провадять діяльність з організації торгівлі продукцією відповідно до законодавства України;
та/або на керівних посадах/як фахівця інших суб’єктів господарювання, що провадять діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами відповідно до законодавства України;
та/або на посаді державної служби у державних органах, що регулюють відповідний товарний ринок, у тому числі, Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та НКЦПФР, на посаді Голови або члена цих комісій;
Терміни «ділова репутація», «істотна участь», «контролер», «контроль» вживаються у значеннях, визначених Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».
Термін «структура власності юридичної особи» вживається у значенні, визначеному Законом України «Про банки і банківську діяльність».
Терміни «кінцевий бенефіціарний власник» та «траст» вживаються у розумінні, визначених Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».
Термін «форс-мажорні обставини» вживається у значенні, визначеному Законом України «Про торгово-промислові палати в Україні».
Термін «видача ліцензії» вживається у значенні, наведеному у нормативно-правовому акті, яким встановлено порядок видачі, зупинення дії та анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах.
Інші терміни, які вживаються у цих Ліцензійних умовах, використовуються у значеннях, визначених законами України та нормативно-правовими актами НКЦПФР.
3. Вимогам, установленим цими Ліцензійними умовами для провадження діяльності з організації торгівлі продукцією, повинні відповідати:
заявник та власники істотної участі у заявнику станом на дату подання заяви про видачу ліцензії та визначених цими Ліцензійними умовами документів;
ліцензіат, власники істотної участі у ліцензіаті, посадові особи професійного учасника ринків капіталу та організованих товарних ринків ліцензіата протягом усього часу, коли вони зберігають свій статус або мають істотну участь у ліцензіаті.
Ліцензіат повинен виконувати вимоги, встановлені цими Ліцензійним умовами, протягом усього строку провадження професійної діяльності з організації торгівлі продукцією.
II. Вимоги, яким повинен відповідати заявник для отримання ліцензії та ліцензіат під час провадження діяльності з організації торгівлі продукцією
1. Ліцензію можуть отримати юридичні особи, зареєстровані у формі акціонерного товариства, товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю.
Товарною біржою не може бути юридична особа, яка відповідає хоча б одному з таких критеріїв:
до юридичної особи застосовано санкції відповідно до Закону України «Про санкції»;
юридична особа включена до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції;
особа підконтрольна юридичним особам, створеним відповідно до законодавства держави, що здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України» та/або особам, зазначеним у абзацах третьому, четвертому цього пункту та/або має таких осіб у своїй структурі власності.
Поєднання ліцензіатом професійної діяльності на організованих товарних ринках з іншими видами діяльності здійснюється відповідно до вимог закону.
Товарна біржа у встановленому законодавством порядку може отримати ліцензію (ліцензії) на провадження на ринках капіталу таких видів діяльності:
клірингова діяльність з визначення зобов’язань;
діяльність з організації укладення деривативних контрактів на регульованому ринку деривативних контрактів;
діяльність з організації укладення деривативних контрактів на БТМ деривативних контрактів;
діяльність з організації укладення деривативних контрактів на ОТМ деривативних контрактів.
Ліцензіат при провадженні діяльності з організації торгівлі продукцією зобов’язаний дотримуватись вимог законодавства України та внутрішніх документів ліцензіата.
2. Установчий документ заявника/ліцензіата (рішення про створення, якщо ліцензіат створений і діє на підставі модельного статуту) повинен передбачати провадження діяльності з організації торгівлі продукцією; ураховувати особливості та обмеження, передбачені законами щодо здійснення діяльності на організованих товарних ринках.
Якщо заявник/ліцензіат створений і діє на підставі модельного статуту, рішення про його створення, яке підписується усіма засновниками, повинно містити відомості про вид товариства, його найменування, місцезнаходження, предмет і цілі діяльності, склад засновників (учасників), розмір статутного капіталу, розмір часток кожного з учасників, порядок внесення ними вкладів, а також інформацію про провадження діяльності на основі модельного статуту.
3. Структура власності юридичної особи заявника/ліцензіата, власників істотної участі у заявнику/ліцензіаті має бути прозорою і такою, що відповідає вимогам цих Ліцензійних умов.
Структура власності юридичної особи заявника/ліцензіата є прозорою та такою, що відповідає вимогам цих Ліцензійних умов, якщо розкриває інформацію щодо системи взаємовідносин юридичних та фізичних осіб в структурі власності юридичної особи заявника/ліцензіата, що надає змогу визначити всіх власників істотної участі в заявнику/ліцензіаті, у тому числі відносини контролю між ними.
Структура власності юридичної особи заявника/ліцензіата є такою, що не відповідає вимогам цих Ліцензійних умов, якщо НКЦПФР встановлений факт, що заявник/ліцензіат має у своїй структурі власності або підконтрольний:
юридичній особі, створеній відповідно до законодавства держави, що здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України»;
юридичній особі, до якої застосовано санкції відповідно до Закону України «Про санкції»;
юридичній особі, що включена до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції.
Структура власності юридичної особи власників істотної участі у заявнику/ліцензіаті є такою, що не відповідає вимогам цих Ліцензійних умов, якщо НКЦПФР встановлений факт, що власник істотної участі у заявнику/ліцензіаті має у своїй структурі власності або підконтрольний:
резиденту держави, що здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України»;
особі, до якої або до посадових осіб якої застосовані санкції згідно з резолюціями Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, інших міжнародних організацій, рішеннями Ради Європейського Союзу, інших міждержавних об’єднань, членом (учасником) яких є Україна, які передбачають обмеження або заборону торговельних та/або фінансових операцій;
особі, до якої або до посадових осіб якої застосовані санкції відповідно до Закону України «Про санкції»;
особі, яка або посадові особи якої включені до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції.
Структура власності юридичної особи заявника/ліцензіата є непрозорою та такою, що не відповідає вимогам цих Ліцензійних умов, якщо:
у структурі власності юридичної особи заявника/ліцензіата наявна конструкція щодо взаємного володіння часткою статутного капіталу (зустрічні інвестиції) однієї особи в іншій, та/або
у структурі власності юридичної особи заявника/ліцензіата наявний траст, про якого не розкрита інформація відповідно до довідки про схематичне зображення структури власності юридичної особи - заявника (додаток 1), та/або повіреним (управителем) якого не погоджено НКЦПФР намір набуття або збільшення істотної участі, якщо на момент набуття істотної участі таке погодження було передбачено законодавством, та/або
у структурі власності юридичної особи заявника/ліцензіата (крім публічної компанії) наявні особи, які мають юридичне право володіти, користуватись та розпоряджатись правами, що становлять істотну участь у заявнику/ліцензіаті, але при цьому діють за вказівками кінцевих бенефіціарних власників, та/або
структура власності юридичної особи заявника/ліцензіата складається виключно з осіб, які володіють участю у статутному капіталі заявника/ліцензіата у розмірі менше 10 %, та/або
у структурі власності юридичної особи заявника/ліцензіата відсутня інформація про кінцевого(их) бенефіціарного(их) власника(ів) осіб, яким одноосібно/спільно у сукупності (при додаванні акцій/часток всіх цих осіб) належить більше 50 % статутного капіталу заявника/ліцензіата, крім випадків, якщо такою особою або її контролером є - держава, територіальна громада, міжнародна фінансова організація, публічна компанія, фізична особа, права якої на акції/частки статутного капіталу заявника/ліцензіата або права голосу за ними не є формальними (особа не є комерційним агентом, номінальним власником або номінальним утримувачем, або лише посередником щодо такого права), та/або
власниками істотної участі порушений порядок погодження набуття такої істотної участі.
4. Ділова репутація заявника/ліцензіата, юридичної особи, яка є власником істотної участі, у тому числі контролером заявника/ліцензіата, або яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу (призначена головою або членом колегіального виконавчого органу) чи здійснює повноваження голови або члена наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) власника істотної участі, у тому числі контролера заявника/ліцензіата, є такою, що відповідає цим Ліцензійним умовам, якщо:
особу не було звільнено від виконання функцій повіреного (управителя) трасту або не було припинено інші фідуціарні відносини з цією особою у зв’язку з порушенням або неналежним виконанням його обов’язків;
відсутні факти, встановлені відповідним державним органом, надання особою безпосередньо або через третіх осіб державному органу недостовірної інформації про власну особу, яка вплинула або могла вплинути на прийняття цим державним органом рішення (застосовується протягом трьох років із дня надання такої інформації);
відсутні факти визнання особи банкрутом або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання всіх ліцензій за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках;
відсутні факти перебування протягом більше шести місяців у складі органу управління іноземного професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків протягом року до прийняття уповноваженим органом іноземної країни рішення про визнання професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків неплатоспроможним або банкрутом, або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання всіх ліцензій за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках або визнання банку неплатоспроможним або про відкликання ліцензії на здійснення банківської/кредитної діяльності (крім відкликання ліцензії під час ліквідації іноземного банку за ініціативою власників);
у особи була відсутня можливість незалежно від виконання обов’язків і володіння участю надавати обов’язкові вказівки або іншим чином визначати чи істотно впливати на дії професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків, у тому числі іноземного, станом на будь-яку дату протягом року до прийняття уповноваженим органом відповідної країни рішення про визнання такого професійного учасника неплатоспроможним або банкрутом, або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання всіх ліцензій за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках, або визнання банку неплатоспроможним або про відкликання ліцензії на здійснення банківської/кредитної діяльності (крім відкликання ліцензії під час ліквідації іноземного банку за ініціативою власників);
відсутні факти припинення повноважень (звільнення) особи чи її переведення на іншу посаду протягом останніх трьох років, якщо йому передувала вимога відповідного державного органу, у тому числі уповноваженого органу іноземної країни щодо заміни цієї особи на посаді в зв’язку з неналежним виконанням особою посадових обов’язків, яке призвело до порушення професійним учасником ринків капіталу та/або організованих товарних ринків вимог законодавства;
ділова репутація особи є бездоганною у розумінні Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (наявність ознаки встановлюється за останні три календарні роки, що передують оцінці ділової репутації особи);
особою не вчинено грубих та/або системних порушень вимог банківського, фінансового, валютного законодавства, законодавства з питань фінансового моніторингу, законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, законодавства про акціонерні товариства, законодавства про захист прав споживачів;
відсутні факти невідповідності діяльності особи вимогам до професійної етики;
до особи не застосовувались економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) згідно з резолюціями Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, інших міжнародних організацій, рішень Ради Європейського Союзу, інших міждержавних об’єднань, членом (учасником) яких є Україна, що передбачають обмеження або заборону торговельних та/або фінансових операцій, органами іноземних держав (крім держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України») або України;
особа не позбавлялась, в установленому законодавством порядку, права займатися певною діяльністю;
особа не включена до переліку осіб, пов’язаних із провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції, в установленому законодавством порядку;
відсутні факти порушення особою порядку погодження набуття істотної участі в професійному учаснику ринків капіталу та/або організованих товарних ринків;
відсутні інші ознаки невідповідності ділової репутації, визначені відповідними державними органами (у тому числі відповідними іноземними державними органами) та виявлені відносно періодів роботи особи на ринках капіталу та/або організованих товарних ринках, державне регулювання щодо яких здійснює НКЦПФР.
Наявність вищезазначених ознак встановлюється за останні п’ять календарних років, що передують оцінці ділової репутації особи, якщо інше не встановлено у змісті самих ознак.
Ділова репутація фізичної особи, яка є власником істотної участі, у тому числі контролером заявника/ліцензіата, або яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу (призначена головою або членом колегіального виконавчого органу) чи здійснює повноваження голови або члена наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) заявника/ліцензіата, або власника істотної участі, в тому числі контролера заявника/ліцензіата, або яка є головним бухгалтером (особою, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку заявника/ліцензіата або, у разі покладання ведення бухгалтерського обліку заявника/ліцензіата на юридичну особу, з якою заявником/ліцензіатом укладений договір про здійснення бухгалтерського обліку, особою, яка безпосередньо здійснює ведення бухгалтерського обліку заявника/ліцензіата (далі - особа, яка здійснює ведення бухгалтерського обліку заявника/ліцензіата)) є такою, що відповідає цим Ліцензійним умовам, якщо:
особу не було звільнено з роботи на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках на вимогу державного органу, у тому числі іноземного (за винятком випадків, коли особа була звільнена у зв’язку з відмовою у погодженні особи на посаду керівника або посадової особи системи внутрішнього контролю);
особу не було звільнено з роботи (у тому числі з роботи в іноземних юридичних особах) протягом останніх п’яти років за систематичне або одноразове грубе порушення особою своїх посадових обов’язків та/або правил трудового розпорядку, порушення законодавства про протидію корупції, вчинення розкрадання, зловживання владою/службовим становищем або іншого правопорушення (при роботі в юридичних особах - резидентах України - звільнення на підставі пунктів 3, 4, 7, 8 частини першої статті 40, пунктів 1, 11, 2, 3 частини першої статті 41 та статті 45 Кодексу законів про працю України;
особу не було звільнено від виконання функцій повіреного (управителя) трасту або не було припинено інші фідуціарні відносини з цією особою у зв’язку з порушенням або неналежним виконанням його обов’язків;
у разі якщо особа обіймала посади, необхідність погодження призначення на які відповідним державним органом передбачена нормативними актами, відсутні факти обіймання особою посади/посад керівника або посадової особи системи внутрішнього контролю (виконання обов’язків за посадою) протягом більше шести місяців без погодження відповідним державним органом на таку посаду/посади (застосовується з першого дня сьомого місяця після дня обрання (призначення) особи на посаду (у разі обіймання кількох посад або однієї посади кілька разів без погодження з відповідним державним органом - після дня обрання (призначення) особи на першу з таких посад та протягом трьох років із дати усунення цього порушення);
відсутні факти, встановлені відповідним державним органом, надання особою безпосередньо або через третіх осіб державному органу недостовірної інформації про власну особу, яка вплинула або могла вплинути на прийняття цим державним органом рішення (застосовується протягом трьох років із дня надання такої інформації).
відсутні факти перебування протягом більше шести місяців на посаді керівника професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків або посадової особи системи внутрішнього контролю професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків (або виконання обов’язків за посадою) протягом року, що передує даті рішення про визнання такого професійного учасника банкрутом або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання ліцензії за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках або віднесення банку до категорії неплатоспроможних або про відкликання в банку банківської ліцензії за ініціативою Національного банку (крім відкликання банківської ліцензії у зв’язку з нездійсненням банком жодної банківської операції протягом року з дня її отримання).
у особи була відсутня можливість незалежно від обіймання посад і володіння участю в професійному учаснику ринків капіталу та/або організованих товарних ринків надавати обов’язкові вказівки або іншим чином визначати чи істотно впливати на дії професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків станом на будь-яку дату протягом року, що передує даті рішення про визнання професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків банкрутом або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання ліцензії за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках або віднесення банку до категорії неплатоспроможних або про відкликання в банку банківської ліцензії за ініціативою Національного банку (крім відкликання банківської ліцензії у зв’язку з нездійсненням банком жодної банківської операції протягом року з дня її отримання);
відсутні факти перебування протягом більше шести місяців у складі органу управління або на посаді посадової особи системи внутрішнього контролю іноземного професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків протягом року до прийняття уповноваженим органом іноземної країни рішення про визнання професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків неплатоспроможним або банкрутом, або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання ліцензії за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках або визнання банку неплатоспроможним або про відкликання ліцензії на здійснення банківської/кредитної діяльності (крім відкликання ліцензії під час ліквідації іноземного банку за ініціативою власників);
у особи була відсутня можливість незалежно від обіймання посад і володіння участю надавати обов’язкові вказівки або іншим чином визначати чи істотно впливати на дії іноземного професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків станом на будь-яку дату протягом року до прийняття уповноваженим органом іноземної країни рішення про визнання професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків неплатоспроможним або банкрутом, або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання ліцензії за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках, або визнання банку неплатоспроможним або про відкликання ліцензії на здійснення банківської/кредитної діяльності (крім відкликання ліцензії під час ліквідації іноземного банку за ініціативою власників);
відсутні факти припинення повноважень (звільнення) особи чи її переведення на іншу посаду протягом останніх трьох років, якщо йому передувала вимога відповідного державного органу, у тому числі уповноваженого органу іноземної країни щодо заміни цієї особи на посаді в зв’язку з неналежним виконанням особою посадових обов’язків, яке призвело до порушення професійним учасником ринків капіталу та/або організованих товарних ринків законодавства;
ділова репутація особи є бездоганною у розумінні Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (наявність ознаки встановлюється за останні три календарні роки, що передують оцінці ділової репутації особи);
особою не вчинено грубих та/або системних порушень вимог банківського, фінансового, валютного законодавства, законодавства з питань фінансового моніторингу, законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, законодавства про акціонерні товариства, законодавства про захист прав споживачів;
відсутній факт неявки особи (без поважних причин) на складання протоколу про адміністративне правопорушення вимог банківського, фінансового, валютного, податкового законодавства, законодавства з питань фінансового моніторингу, законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, законодавства про акціонерні товариства, законодавства про захист прав споживачів;
відсутні факти невідповідності діяльності особи вимогам до професійної етики;
до особи не застосовувались економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) згідно з резолюціями Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, інших міжнародних організацій, рішень Ради Європейського Союзу, інших міждержавних об’єднань, членом (учасником) яких є Україна, що передбачають обмеження або заборону торговельних та/або фінансових операцій, органами іноземних держав (крім держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України») або України;
особа не позбавлялась, в установленому законодавством порядку, права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю;
особа не включена до переліку осіб, пов’язаних із провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції, в установленому законодавством порядку;
відсутні факти порушення особою порядку погодження набуття істотної участі в професійному учаснику ринків капіталу та/або організованих товарних ринків;
відсутні інші ознаки невідповідності ділової репутації, визначені відповідними державними органами (у тому числі відповідними іноземними державними органами) та виявлені відносно періодів роботи особи на ринках капіталу та/або організованих товарних ринках, державне регулювання щодо яких здійснює НКЦПФР.
Наявність вищезазначених ознак встановлюється за останні п’ять календарних років, що передують оцінці ділової репутації особи, якщо інше не встановлено у змісті самих ознак.
У власників істотної участі заявника/ліцензіата, посадових осіб професійного учасника ринків капіталу та організованих товарних ринків - заявника/ліцензіата та інших фахівців заявника/ліцензіата має бути відсутній конфлікт інтересів (суперечності між особистими інтересами і правами і обов’язками власника істотної участі в заявнику/ліцензіаті та/або посадовими обов’язками особи в заявнику/ліцензіаті) або є можливість усунення такого конфлікту інтересів.
5. Річна фінансова звітність та річна консолідована фінансова звітність (у разі складення консолідованої фінансової звітності) заявника/ліцензіата має бути складена відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та відповідати міжнародним стандартам фінансової звітності. Аудиторський звіт має бути складений відповідно до Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», міжнародних стандартів аудиту та з урахуванням положень нормативно-правових актів НКЦПФР, які встановлюють додаткові вимоги до інформації, що стосується аудиту або огляду фінансової звітності та має обов’язково міститися в аудиторському звіті за результатами обов’язкового аудиту або звіті щодо огляду проміжної фінансової інформації.
Аудиторський звіт щодо річної фінансової звітності (консолідованої фінансової звітності) можуть надавати суб’єкти аудиторської діяльності, включені, у тому числі на період проведення ними обов’язкового аудиту фінансової звітності ліцензіата, до розділу «Суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності» або розділу «Суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності, що становлять суспільний інтерес» Реєстру аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності.
6. Власники істотної участі у заявнику/ліцензіаті повинні відповідати наступним вимогам.
Власник істотної участі у заявнику/ліцензіаті має можливості у майбутньому надавати в разі потреби додаткову фінансову допомогу ліцензіату в рамках вжиття заходів з метою приведення діяльності ліцензіата у відповідність із вимогами законодавства або з метою виконання заявником/ліцензіатом своїх фінансових зобов’язань у розмірі пропорційному до розміру його участі.
Власник істотної участі у заявнику/ліцензіаті спроможний забезпечити погашення своїх зобов’язань або вести прибуткову діяльність.
Для власника істотної участі у заявнику/ліцензіаті, який є прямим власником заявника/ліцензіата, розмір власних коштів вважається достатнім, якщо він є не меншим, ніж величина, пропорційна розміру його участі, по відношенню до мінімального розміру початкового капіталу заявника, встановленого пунктом 1 глави третьої цього розділу/мінімального розміру регулятивного капіталу ліцензіата.
Для власника опосередкованої істотної участі у заявнику/ліцензіаті, яка набута за результатом його участі у статутних капіталах прямих власників заявника/ліцензіата, без врахування його участі у прямому власнику заявника/ліцензіата, який є власником істотної участі, у разі наявності такої участі, розмір власних коштів вважається достатнім, якщо він є не меншим, ніж величина, пропорційна розміру його такої опосередкованої участі у заявнику/ліцензіаті, по відношенню до мінімального розміру початкового капіталу заявника, встановленого пунктом 1 глави третьої цього розділу/мінімального розміру регулятивного капіталу ліцензіата.
Виконання вимог цього пункту щодо розміру власних коштів та щодо надання у майбутньому власником істотної участі у заявнику/ліцензіаті у разі потреби додаткової фінансової допомоги ліцензіату може частково або повністю покладатися на його контролера або кінцевого(их) бенефіціарного(их) власника(ів) у разі наявності відповідного договору, укладеного у письмовій формі, з таким контролером або з таким(и) кінцевим(и) бенефіціарним(и) власником(ами).
Для осіб, які мають спільну з іншими особами істотну участь у заявнику/ліцензіаті, розмір власних коштів вважається достатнім, якщо він сукупно у всіх таких осіб є не меншим за величину, пропорційну до розміру їх спільної участі.
Розрахунок розміру власних коштів власника істотної участі - юридичної особи здійснюється у порядку, встановленому у главі 2 розділу III Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками, затвердженого рішенням НКЦПФР від 01 жовтня 2015 року № 1597, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 жовтня 2015 року за № 1311/27756 (далі - Положення).
Для розрахунку розміру власних коштів власника істотної участі - фізичної особи у заявнику/ліцензіаті включаються належні цій особі на праві власності активи, не обтяжені зобов’язанням, за винятком цінних паперів, зазначених в підпунктах 13, 14 пункту 5 глави 2 розділу III Положення.
7. Керівник заявника/ліцензіата (його відокремлених та/або спеціалізованих структурних підрозділів) при здійсненні професійної діяльності на організованих товарних ринках не може одночасно працювати в інших товарних біржах та професійних учасниках ринків капіталу.
Керівник заявника/ліцензіата повинен мати сертифікат на право здійснення дій, пов’язаних з безпосереднім провадженням діяльності з організації торгівлі продукцією.
Керівник заявника/ліцензіата повинен відповідати таким вимогам:
мати стаж роботи на ринках капіталу та організованих товарних ринках не менше трьох років, у тому числі стаж роботи на керівних посадах не менше одного року;
мати належний рівень професійних знань та вмінь, що оцінюється за інформацією, наданою заявником в документах, що додаються до заяви на отримання ліцензії, або в порядку погодження кандидатур керівників товарних бірж, визначеному НКЦПФР;
мати ділову репутацію, що відповідає вимогам, встановленим цими Ліцензійними умовами.
У разі припинення трудових правовідносин з керівником (в тому числі звільнення) або тимчасової відсутності керівника ліцензіата уповноважений орган ліцензіата зобов’язаний не пізніше наступного робочого дня після дати припинення трудових правовідносин з керівником (в тому числі звільнення)/встановлення факту тимчасової відсутності керівника ліцензіата призначити особу, що виконуватиме його обов’язки, яка має сертифікат на право здійснення дій, пов’язаних з безпосереднім провадженням діяльності з організації торгівлі продукцією та стаж роботи на ринках капіталу та організованих товарних ринках не менше трьох років, або нового керівника, кандидатура якого погоджена у порядку, встановленому НКЦПФР.
Особа, яка виконує обов’язки керівника ліцензіата, може бути призначена на строк не більше ніж три місяці, крім випадку тимчасової відсутності керівника.
Уповноважений орган ліцензіата не пізніше закінчення тримісячного строку перебування на посаді особи, яка виконує обов’язки керівника, повинен призначити на посаду нового керівника, крім випадку тимчасової відсутності керівника. Такий керівник повинен відповідати вимогам до керівника, установленим цими Ліцензійними умовами, його кандидатура повинна бути погоджена у порядку, встановленому НКЦПФР.
8. Особа, яка займає посаду головного бухгалтера (особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку) заявника/ліцензіата або, у разі покладання ведення бухгалтерського обліку заявника/ліцензіата на юридичну особу, з якою заявником/ліцензіатом укладений договір про здійснення бухгалтерського обліку, фізична особа, яка безпосередньо здійснює ведення бухгалтерського обліку заявника/ліцензіата, повинна відповідати наступним вимогам:
мати кваліфікаційне посвідчення фахівця з питань бухгалтерського обліку професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків. У разі відсутності такого документа у тримісячний строк після прийняття на роботу на посаду головного бухгалтера заявника/ліцензіата або укладення договору про здійснення бухгалтерського обліку юридичною особою пройти підвищення кваліфікації;
мати стаж роботи на ринках капіталу та організованих товарних ринках на посаді бухгалтера або головного бухгалтера не менше двох років або на (в) будь-якому(-ій) іншому(-ій) підприємстві, організації, установі на посаді бухгалтера або головного бухгалтера не менше п’яти років.
Зазначені особи не можуть бути посадовими особами в іншому професійному учаснику ринків капіталу та організованих товарних ринків.
Ліцензіат у разі звільнення особи, яка займає посаду головного бухгалтера, або особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата, або закінчення/розірвання договору з юридичною особою, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата, повинен протягом трьох місяців призначити головного бухгалтера (особу, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата) або укласти договір з юридичною особою, на яку покладається ведення бухгалтерського обліку ліцензіата.
9. Ліцензіат та його відокремлені підрозділи зобов’язані протягом усього строку провадження діяльності з організації торгівлі продукцією виконувати вимоги законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
Ліцензіат щодо відокремлених підрозділів розташованих у державах, в яких рекомендації Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) не застосовуються або застосовуються недостатньою мірою, зобов’язаний провести оцінку заходів запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, що здійснюються в таких державах.
У разі якщо здійснення зазначених заходів не дозволяється законодавством такої держави, ліцензіат зобов’язаний повідомити відповідному суб’єкту державного фінансового моніторингу, що відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» виконує функції державного регулювання та нагляду за суб’єктом первинного фінансового моніторингу, про відповідні запобіжні заходи, що ліцензіат буде вживати для мінімізації ризиків використання діяльності відокремленого підрозділу з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму чи фінансування розповсюдження зброї масового знищення.
10. Ліцензіат для забезпечення здійснення професійної діяльності на організованих товарних ринках повинен:
впроваджувати та підтримувати системи та процедури, які є достатніми для забезпечення безпеки, цілісності та конфіденційності інформації, беручи до уваги характер відповідної інформації;
використовувати системи та засоби, які забезпечують безперервність, постійність надання послуг та захист інформації, яка обробляється в програмно-технічному комплексі.
11. Ліцензіат у разі переривань надання послуг, а також у випадках збоїв зв’язку, наслідком яких можуть бути переривання в наданні послуг більш ніж на 4 години, повинен в найкоротший строк поінформувати НКЦПФР про факт зазначеної події, оприлюднити інформацію про факт події на власному вебсайті та до кінця наступного робочого дня від дати події оприлюднити на власному вебсайті та подати до НКЦПФР детальну інформацію про обставини, причини й наслідки події.
12. Ліцензіат зобов’язаний мати власний вебсайт, та засоби зв’язку (телефон, електронна пошта для офіційного каналу зв’язку).
2. Організаційні та операційні вимоги
1. З метою недопущення завдання шкоди своїм клієнтам або створення загрози інвестиціям, запобігання невиконанню ліцензіатом вимог законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки та запобігання прийняттю ліцензіатом ризиків, реалізація яких створює загрозу цілісності ринків капіталу та організованих товарних ринків і стабільності їх функціонування, заявник/ліцензіат забезпечує організацію корпоративного управління.
2. Заявник/ліцензіат створює необхідну внутрішню структуру та необхідні механізми для виконання своїх зобов’язань відповідно до вимог цих Ліцензійних умов.
3. Внутрішня структура заявника/ліцензіата повинна забезпечувати:
ефективне управління ліцензіатом, у тому числі шляхом відповідного розподілу обов’язків;
здійснення нагляду за операційною діяльністю ліцензіата;
запобігання та врегулювання конфліктів інтересів;
відповідальність за неналежну організацію корпоративного управління.
4. Заявник/ліцензіат зобов’язаний створити комплексну, ефективну систему внутрішнього контролю, що включає підсистеми комплаєнсу, управління ризиками та внутрішнього аудиту. Така система створюється з урахуванням особливостей діяльності з організації торгівлі продукцією, характеру та обсягів операцій, що здійснюються ліцензіатом під час провадження такої діяльності, і ризиків, властивих такій діяльності. Ліцензіат зобов’язаний здійснювати контроль за функціонуванням такої системи.
Структурні підрозділи або окремі посадові особи заявника/ліцензіата, що входять до системи внутрішнього контролю, підпорядковуються органу, відповідальному за здійснення нагляду, та звітують перед ним.
Створення заявником/ліцензіатом системи внутрішнього контролю та забезпечення функціонування такої системи є невід’ємною частиною його діяльності з організації торгівлі продукцією.
Заявник/ліцензіат під час визначення організаційної структури системи внутрішнього контролю враховує необхідність забезпечення взаємозамінності працівників з метою уникнення негативного впливу на ефективність функціонування такої системи в разі тимчасової відсутності працівника або його звільнення.
Заявник/ліцензіат забезпечує наявність належної кількості кваліфікованих і досвідчених працівників, виходячи з потреб організаційної структури системи внутрішнього контролю, напрямів діяльності та ризиків заявника/ліцензіата.
Організаційна структура системи внутрішнього контролю заявника/ліцензіата має складатися з:
1) органу, відповідального за здійснення нагляду;
2) комітетів органу, відповідального за здійснення нагляду, та/або відповідальних осіб, на яких покладаються обов’язки забезпечення функцій відповідного комітету;
4) підрозділу з управління ризиками або менеджера з управління ризиками (ризик-менеджера);
5) комплаєнс-підрозділу або комплаєнс-менеджера;
6) підрозділу з внутрішнього аудиту або внутрішнього аудитора.
Організаційна структура системи внутрішнього контролю професійного учасника є складовою його організаційної структури.
Заявник/ліцензіат може визначати організаційну структуру системи внутрішнього контролю з урахуванням особливостей діяльності з організації торгівлі продукцією, характеру та обсягів операцій, що здійснюються ним під час провадження такої діяльності, і ризиків, властивих такій діяльності в межах наступних вимог:
1) заявник/ліцензіат має право визначити, що функції підрозділу з управління ризиками (ризик-менеджера) та комплаєнсу (комплаєнс-менеджера) виконуватимуться об’єднаним підрозділом (однією особою);
2) заявник/ліцензіат має право покласти виконання функцій ризик-менеджменту та комплаєнсу на особу, що здійснює виконавчі функції у заявнику/ліцензіаті, якщо при цьому не виникає конфлікт інтересів;
3) заявник/ліцензіат має право не створювати окремий підрозділ внутрішнього аудиту та не призначати внутрішнього аудитора у разі передання функцій внутрішнього аудиту до компетенції іншої посадової особи системи внутрішнього контролю або особи, що здійснює виконавчі функції у заявнику/ліцензіаті.
Зазначені можливості впровадження посад ризик-менеджера, комплаєнс-менеджера, внутрішнього аудитора замість створення відповідних підрозділів та об’єднання функцій системи внутрішнього контролю заявника/ліцензіата, у тому числі їх об’єднання з іншими функціями заявника/ліцензіата або покладання функцій системи внутрішнього контролю на осіб, що здійснюють виконавчі функції у заявнику/ліцензіаті, можуть використовуватися тільки за умови, що заявник/ліцензіат після впровадження такої організаційної структури забезпечує протягом здійснення своєї діяльності ефективне функціонування системи внутрішнього контролю.
У разі, якщо організаційна структура системи внутрішнього контролю заявника/ліцензіата в частині здійснення функцій управління ризиками та/або комплаєнсу, та/або внутрішнього аудиту перестає відповідати особливостям діяльності з організації торгівлі продукцією, характеру та обсягів операцій, що здійснюються ним під час провадження такої діяльності, і ризиків, властивих такій діяльності та не забезпечує ефективного функціонування системи внутрішнього контролю, заявник/ліцензіат зобов’язаний якнайшвидше внести до організаційної структури системи внутрішнього контролю відповідні зміни.
Заявник/ліцензіат має право покласти на посадову особу системи внутрішнього контролю, за виключенням осіб, які здійснюють функції підрозділу внутрішнього аудиту (внутрішнього аудитора), функції відповідального працівника за здійснення фінансового моніторингу.
5. Заявник/ліцензіат незалежно від організаційно-правової форми повинен створити орган, відповідальний за здійснення нагляду. Члени органу, відповідального за здійснення нагляду, повинні відповідати кваліфікаційним вимогам щодо ділової репутації та професійної придатності, встановленим НКЦПФР.
Професійна придатність члена органу, відповідального за здійснення нагляду, визначається як сукупність знань, професійного та управлінського досвіду особи, необхідних для належного виконання посадових обов’язків з урахуванням бізнес-плану (бізнес-стратегії) заявника/ліцензіата.
Порядок формування органу, відповідального за здійснення нагляду, встановлюється статутом заявника/ліцензіата.
Орган, відповідальний за здійснення нагляду, повинен встановлювати стратегічні цілі заявника/ліцензіата, контролювати актуальність таких цілей та періодично оцінювати прогрес у їх досягненні. Орган, відповідальний за здійснення нагляду, повинен затверджувати внутрішні положення, що регулюють діяльність органів управління заявника/ліцензіата (крім тих, що віднесені до виключної компетенції загальних зборів акціонерів (учасників) такого ліцензіата), функціонування системи внутрішнього контролю, а також внутрішні політики щодо надання послуг клієнтам (крім документів нормативно-технічного характеру), контролювати адекватність та ефективність виконання їхніх вимог. Орган, відповідальний за здійснення нагляду повинен вживати відповідних заходів для усунення будь-яких недоліків, виявлених під час контролю.
Положення внутрішніх політик заявника/ліцензіата мають передбачати такі повноваження органу, відповідального за здійснення нагляду:
контроль здійснення товарною біржою діяльності з організації торгівлі продукцією в межах професійної діяльності, включаючи професійні компетентності, загальні та спеціальні знання і досвід працівників заявника/ліцензіата, а також ресурси, процедури та механізми, необхідні для надання послуг та здійснення професійної діяльності, з урахуванням характеру, масштабу і складності діяльності заявника/ліцензіата та всіх вимог законодавства, яким він повинен відповідати;
затвердження та контроль виконання внутрішніх політик щодо продуктів та послуг, що пропонуються або надаються з урахуванням положення про управління ризиками та відповідно до характеристик і потреб осіб, яким такі продукти та послуги пропонуються чи надаються;
затвердження та контроль виконання внутрішніх політик щодо проведення відповідного стрес-тестування у випадках, визначених законодавством;
затвердження та контроль виконання політики (положення) щодо винагороди осіб, які беруть участь у наданні послуг, спрямованої на заохочення відповідального надання послуг, справедливого поводження з особами, яким надаються послуги, а також уникнення конфлікту інтересів у відносинах з такими особами;
контроль цілісності фінансової звітності і системи подання звітності, в тому числі шляхом здійснення фінансового та операційного контролю;
затвердження та контроль організації комплаєнсу, управління ризиками та внутрішнього аудиту;
контроль розкриття інформації відповідно до вимог Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» та надання інформації клієнтам;
контроль діяльності осіб, які здійснюють виконавчі функції, та керівників підрозділів системи внутрішнього контролю.
Члени органу, відповідального за здійснення нагляду, повинні мати повний і безумовний доступ до всієї інформації та документів, необхідних для здійснення нагляду за прийняттям управлінських рішень особами, які здійснюють виконавчі функції.
Орган, відповідальний за здійснення нагляду, створює постійно діючий комітет з управління ризиками.
6. Ліцензіат повинен створити структурний підрозділ або призначити окрему посадову особу, або визначити працівника, відповідального за розгляд скарг.
Структурний підрозділ (окрема посадова особа) або працівник, відповідальний за розгляд скарг, під час розгляду скарги повинен спілкуватися зі скаржником чітко, простою та зрозумілою мовою, та відповідати на скаргу без зайвої затримки.
Ліцензіат повинен повідомляти скаржника про своє рішення стосовно скарги. Прийняте за результатами розгляду скарг рішення ліцензіата може бути оскаржене в судовому порядку.
7. Кваліфікація голови та членів органів управління, головного бухгалтера (особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку) та керівника служби внутрішнього аудиту, комплаєнсу, управління ризиками (окремої посадової особи, що проводить внутрішній аудит, здійснює комплаєнс, здійснює управління ризиками) заявника/ліцензіата повинна відповідати таким вимогам: за кожним із критеріїв оцінювання, наведених у пунктах 19, 20 анкети юридичної особи (додаток 2) цих Ліцензійних умов, зазначено щонайменше дві особи, при цьому хоча б одна фізична особа має рівень компетенції 3.
8. Ліцензіат повинен розробити та підтримувати в актуальному стані документ про наявність систем, процедур та засобів, у якому передбачено, зокрема заходи з:
регулярного контролю за дотриманням членами товарної біржі, іншими учасниками біржових торгів правил товарної біржі;
відхилення заявок, які не відповідають встановленим обмеженням щодо обсягу, перевищують порогові ціни або явно є помилковими;
тимчасового зупинення торгівлі у випадку значного коливання цін на біржовий товар на відповідному ринку або на пов’язаному з ним ринку впродовж короткого періоду,
налаштування параметрів для зупинення торгівлі із врахуванням ліквідності різних видів товару, характеру ринкової моделі та типів користувачів;
своєчасного повідомлення НКЦПФР про зупинення торгівлі біржовим товаром;
підтримання ліквідності ринку біржового товару, який допущений до біржових торгів.
створити та забезпечити функціонування механізму виявлення, запобігання та усунення конфліктів інтересів між будь-якими такими особами: товарною біржею, акціонерами (учасниками) товарної біржі, учасниками біржових торгів, зокрема, у випадках, якщо такі конфлікти інтересів можуть виявитися шкідливими для виконання будь-яких функцій товарної біржі;
визначити структурний підрозділ (окрему посадову особу), що здійснює нагляд за біржовими торгами у режимі реального часу для здійснення запобігання маніпулюванню та неправомірному використанню інсайдерської інформації та контролю за дотриманням правил товарної біржі;
запровадити належні механізми та системи для виявлення всіх значних ризиків для його діяльності та вживати ефективні заходи для зменшення цих ризиків;
мати засоби раціонального управління технічними аспектами роботи товарної біржі, включаючи створення ефективних механізмів для усунення ризиків перебоїв у роботі систем у випадку форс-мажорних обставин;
мати прозорі та недискреційні правила і процедури, які передбачають чесну і впорядковану торгівлю, та встановити об’єктивні критерії для ефективного виконання замовлень;
мати засоби сприяння ефективному і своєчасному виконанню біржових договорів, укладених на товарній біржі;
мати достатні фінансові ресурси для забезпечення його впорядкованого функціонування, з урахуванням характеру і обсягу біржових договорів, що укладаються на товарній біржі, та характеру й рівня ризиків, з якими вона стикається.
При дотриманні вимог, викладених у цьому пункті, заявник/ліцензіат повинен враховувати характер, масштаб та складність своєї діяльності.
10. Ліцензіат повинен використовувати достатню кількість працівників з необхідними навичками для управління електронними торговими системами та з достатніми знаннями про:
відповідні електронні торгові системи;
моніторинг і випробування таких систем;
типи торгів, що провадять учасники біржових торгів.
Заявник/ліцензіат встановлює вимоги до своїх працівників, які управляють електронними торговими системами. Працівники, зазначені у цьому пункті, повинні відповідати цим вимогам під час прийому на роботу, або отримати їх внаслідок професійної підготовки після прийняття на роботу. Товарна біржа повинна забезпечувати, щоб професійні навики цих працівників залишались актуальними, та проводити оцінювання цих навиків на регулярній основі.
Підготовка працівників, про яких йдеться у цьому пункті, повинна відповідати досвіду та відповідальності персоналу з урахуванням характеру, масштабу та складності їх діяльності.
Працівники, зазначені у цьому пункті, повинні включати працівників з достатнім рівнем повноважень, щоб ефективно виконувати свої функції на товарній біржі.
3. Вимоги до розміру початкового, статутного та власного капіталу заявника та ліцензіата, порядок його визначення
1. Розмір початкового капіталу заявника має становити не менш 20 мільйонів гривень.
2. Для розрахунку початкового капіталу заявника до його складу включаються один або декілька таких елементів:
інструменти капіталу, відповідно до вимог нормативно-правового акта НКЦПФР, яким встановлені вимоги до інструментів капіталу, які можуть включатися до початкового капіталу заявника;
емісійний дохід, що належить до інструментів капіталу;
накопичені прибутки або збитки;
накопичений інший сукупний дохід;
Заявник вважається таким, що не відповідає цим Ліцензійним умовам, якщо сформований ним початковий капітал включає елементи, не передбачені цим пунктом.
3. Розмір статутного капіталу заявника/ліцензіата повинен бути не менше розміру, встановленому законом для відповідної організаційно-правової форми юридичної особи, в якій існує заявник/ліцензіат.
Джерела походження грошових коштів, за рахунок яких сформовано статутний капітал заявника/ліцензіата повинні бути підтверджені.
4. Ліцензіат повинен дотримуватися нормативних значень пруденційних нормативів, встановлених НКЦПФР для діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах.
5. Власний капітал заявника розраховується як різниця між сукупною вартістю активів та вартістю зобов’язань заявника перед іншими особами, його розмір повинен бути не менше розміру початкового капіталу, встановленого пунктом 1 цієї глави.
4. Кваліфікаційні вимоги до фахівців ліцензіата
1. Здійснювати дії (операції), які пов’язані з безпосереднім провадженням професійної діяльності з організації торгівлі продукцією відповідно до внутрішніх документів (правил, положень тощо) ліцензіата, що визначають порядок провадження професійної діяльності з організації торгівлі продукцією, мають право тільки сертифіковані фахівці.
2. Керівні посадові особи, посадові особи системи внутрішнього контролю та фахівці ліцензіата (у тому числі його відокремлених підрозділів), які відповідно до посадових обов’язків безпосередньо здійснюють професійну діяльність на організованих товарних ринках, мають бути сертифіковані НКЦПФР для здійснення дій, які безпосередньо пов’язані з провадженням діяльності з організації торгівлі продукцією і не можуть одночасно працювати в інших товарних біржах та професійних учасниках ринків капіталу.
Необхідна кількість сертифікованих фахівців ліцензіата встановлюється ліцензіатом самостійно, але повинна бути не менше п’яти осіб і бути такою, щоб забезпечити безперервність провадження діяльності з організації торгівлі продукцією і відповідати організаційній структурі ліцензіата.
Якщо кількість сертифікованих фахівців ліцензіата (у тому числі у відокремлених підрозділах) менша ніж необхідна їх кількість, встановлена ліцензіатом самостійно, з врахуванням вимоги абзацу другого цього пункту, ліцензіат зобов’язаний протягом трьох місяців забезпечити необхідну їх кількість та повідомити про це НКЦПФР в установленому порядку.
5. Вимоги до технічного та програмного забезпечення
1. Заявник/ліцензіат може мати у власності та/або у користуванні декілька електронних торгових систем та програмно-технічних комплексів, які на постійній основі забезпечують належне функціонування та захист електронної торгової системи (електронних торгових систем).
2. Програмне та технічне забезпечення, що використовується ліцензіатом, повинно бути розроблено/виготовлено суб’єктом господарювання, до якого не застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції».
3. Заявник/ліцензіат повинен мати умови та механізми для фізичної та електронної безпеки, призначені для захисту його програмно-технічного комплексу, зокрема: захисту від несанкціонованого доступу, мінімізації ризиків кібератак на програмно-технічний комплекс, ризиків несанкціонованого доступу тощо.
4. Спеціалізовані програмні продукти, програмне забезпечення автоматизованих, інформаційних систем, програмне забезпечення спеціалізованих інформаційно-телекомунікаційних систем, які створюються та/або використовуються ліцензіатом при здійсненні діяльності з організації торгівлі продукцією, для формування форм подання до НКЦПФР звітних даних різних видів та інформації, повинні відповідати наступним вимогам до програмних продуктів на ринках капіталу та організованих товарних ринках:
1) бути стійкими та мати достатню спроможність для оброблення пікових обсягів заявок або котирувань та/або повідомлень про їх скасування;
2) мати здатність забезпечити впорядковану торгівлю в умовах сильного ринкового стресу та бути повністю випробуваними для того, щоб забезпечити виконання цих умов;
3) мати здатність забезпечувати безперервність надання послуг у випадку збою;
4) відповідати вимогам, встановленим нормативно-правовим актом НКЦПФР, яким встановлюються вимоги до програмних продуктів, які використовуються на ринках капіталу та організованих товарних ринках, та програмного забезпечення автоматизованих, інформаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем, призначених для здійснення професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках.
5. Електронна торгова система (програмно-технічне рішення або комплекс програмно-технічних рішень), що використовується ліцензіатом, повинна відповідати таким вимогам:
забезпечувати відповідно до Законів України «Про інформацію» та «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», «Про захист персональних даних» конфіденційність транзакцій користувачів, що здійснюються за допомогою електронної торговельної системи захист персональних даних та іншої інформації, що може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом;
забезпечувати взаємодію з системою електронного документообігу;
приймати, обробляти та передавати від учасників біржових торгів заявки на купівлю-продаж біржових товарів, фіксацію укладених біржових угод (біржових договорів);
надавати доступ учасникам біржових торгів протягом торговельної сесії, під час якої здійснюються біржові торги, до інформації про учасників біржових торгів та клієнтів учасників біржових торгів, які користуються прямим електронним доступом;
забезпечувати підготовку інформації, необхідної для виконання біржових угод (біржових договорів);
забезпечувати формування та підтримку баз даних про хід та результати біржових торгів з фіксацією часу подання учасниками біржових торгів заявок та укладання біржових угод (біржових договорів);
мати можливість укладання біржових угод (біржових договорів) у формі електронних договорів та відтворення електронного документа, сформованого в електронній торговій системі, у паперовому вигляді.
6. Ліцензіат повинен забезпечити:
можливість електронної торгової системи розширити свої можливості в розумні строки щоб справлятись з зростаючими потоками заявок без суттєвого погіршення ефективності цієї системи;
можливість, у тому числі технічну, для доступу НКЦПФР до біржових торгів в переглядовому режимі в режимі реального часу.
6. Вимоги до внутрішніх документів товарної біржі
1. Ліцензіат для провадження діяльності з організації торгівлі продукцією, повинен розробити, зареєструвати в НКЦПФР та підтримувати в актуальному стані прозорі і недискреційні правила товарної біржі, основані на об’єктивних критеріях, які відповідають вимогам законодавства, яке регулює питання провадження діяльності з організації торгівлі продукцією.
2. Заявник/ліцензіат для провадження діяльності з організації торгівлі продукцією повинен мати затверджені уповноваженим органом управління внутрішні документи (правила, положення, регламенти тощо), які відповідають вимогам нормативно-правових актів НКЦПФР, зокрема:
положення про виконавчий орган;
положення про наглядову раду (у разі її створення) або інший орган, відповідальний за здійснення нагляду;
положення про комітети наглядової ради (у разі її створення) або інший орган, відповідальний за здійснення нагляду;
положення про організацію контролю (комплаєнсу);
положення (політику) з питань винагороди;
документ (положення) про порядок організації та здійснення внутрішнього аудиту;
положення про систему управління ризиками та гарантій із зазначенням видів ризиків, методики їх розрахунку, заходи зниження ризиків, порядок та умови їх застосування.
При розробці документів, зазначених у цьому пункті, заявник/ліцензіат повинен брати до уваги економічну суть, обсяг та складність операцій, які будуть ним здійснюватися, та перелік послуг, які будуть надаватися в рамках такої діяльності.
Ліцензіат зобов’язаний регулярно, але не рідше одного разу на рік, якщо інше не передбачено законодавством, переглядати внутрішні політики, що регламентують провадження діяльності з організації торгівлі продукцією.
3. Заявник/ліцензіат щодо своїх відокремлених та спеціалізованих структурних підрозділів (у разі їх створення) повинен розробити та затвердити уповноваженим органом управління відповідні внутрішні документи (правила, положення, регламенти тощо), які відповідають вимогам нормативно-правових актів НКЦПФР, що регулюють провадження діяльності з організації торгівлі продукцією та визначають порядок провадження діяльності з організації торгівлі продукцією.
Положення про відокремлений та/або спеціалізований структурний підрозділ, який провадить діяльність з організації торгівлі продукцією, має містити, зокрема:
основні види діяльності, повноваження;
вимоги до наявності мінімальної кількості сертифікованих фахівців (у тому числі керівних посадових осіб);
порядок взаємодії (підпорядкування) керівників та фахіців відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу;
порядок взаємодії відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу з центральним апаратом, який забезпечує роботу виконавчого органу заявника/ліцензіата;
вимоги до наявності комп’ютерної техніки та відповідного програмного забезпечення;
7. Розкриття інформації ліцензіатом
1. Ліцензіат зобов’язаний оприлюднювати та подавати до НКЦПФР у строки, в порядку і за формами, встановленими НКЦПФР, інформацію, передбачену законом та/або нормативно-правовими актами НКЦПФР, а саме:
перелік учасників біржових торгів, допущених до біржових торгів;
обсяг торгівлі біржовими товарами (номенклатура біржових товарів, їх загальна вартість та кількість згідно з укладеними договорами, біржовий курс щодо кожного біржового товару, що перебуває в обігу на товарній біржі тощо);
інформацію щодо позабіржових операцій у випадках і в межах, встановлених законодавством.
Ліцензіат зобов’язаний розміщувати інформацію, вказану в цьому пункті, у базі даних особи, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників ринків капіталу та професійних учасників організованих товарних ринків.
2. Ліцензіат, зобов’язаний на власному вебсайті оприлюднювати:
в актуальному стані у вільному доступі у цілодобовому режимі:
повне найменування, ідентифікаційний код, місцезнаходження ліцензіата та графік його роботи;
відомості про власників істотної участі (у тому числі контролерів ліцензіата), якщо ліцензіат є системно важливим підприємством та/або підприємством, що становить суспільний інтерес;
відомості про склад наглядової ради (у разі її створення) або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду, та виконавчого органу ліцензіата;
відомості про відокремлені та/або спеціалізовані структурні підрозділи ліцензіата;
відомості про наявні ліцензії, інформацію про зупинення дії ліцензії;
інформацію про умови та порядок діяльності ліцензіата, яка повинна, зокрема, включати перелік послуг, що надаються ліцензіатом, порядок та умови їх надання, вартість/тарифи за надання цих послуг;
документ(и) (правила, положення, регламенти тощо), що визначає(ють) порядок провадження діяльності з організації торгівлі продукцією;
у строки, передбачені частиною третьою статті 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність (у разі складення консолідованої фінансової звітності), яка має бути складена відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та відповідати міжнародним стандартам фінансової звітності, разом з копією аудиторського звіту, складеного відповідно до Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», міжнародних стандартів аудиту та з урахуванням положень нормативно-правових актів НКЦПФР, які встановлюють додаткові вимоги до інформації, що стосується аудиту або огляду фінансової звітності та має обов’язково міститися в аудиторському звіті за результатами обов’язкового аудиту або звіті щодо огляду проміжної фінансової інформації;
не пізніш як через 90 календарних днів після закінчення фінансового року річний звіт про результати біржових торгів за звітний рік станом на кінець року. У разі наявності фактів вчинення правопорушень на товарній біржі з боку товарної біржі та/або учасників торгів річний звіт про результати біржових торгів повинен містити відомості щодо таких правопорушень.
Зазначена інформація повинна бути оприлюднена у вільному цілодобовому доступі українською мовою у візуальній формі, що дає змогу сприймати зміст інформації людиною і відтворювати інформацію на папері для необмеженого завантаження, копіювання у формі, що дає змогу сприймати зміст інформації у машиночитальному форматі, за кожний звітний період та перебувати на ньому протягом п’яти років з дати її оприлюднення.
3. Ліцензіат зобов’язаний дотримуватись правил і обмежень розкриття та використання інформації (зокрема, інформації, що є професійною таємницею тощо), передбачених законами та нормативно-правовими актами НКЦПФР.
4. Ліцензіат зобов’язаний надавати до НКЦПФР звітні дані відповідно до нормативно-правового акту, який встановлює порядок складання та подання до НКЦПФР звітних даних щодо діяльності з організації торгівлі продукцією самостійно або через особу, яка провадить діяльність з подання звітності та/або звітних даних до НКЦПФР.
Для подання до НКЦПФР звітності та/або звітних даних самостійно програмно-технічний комплекс ліцензіата повинен забезпечувати виконання вимог, визначених окремим документом НКЦПФР нормативно-технічного характеру.
5. Ліцензіат зобов’язаний надавати документи та іншу інформацію на вимогу уповноважених осіб НКЦПФР в терміни, встановлені запитами.
8. Вимоги до приміщення товарної біржі
1. Заявник/ліцензіат для провадження діяльності з організації торгівлі продукцією повинен мати у власності або в користуванні одне або декілька нежитлових приміщень загальною площею не менше 100 кв.м., яке (які) повністю відокремлене(-і) від приміщень інших юридичних осіб.
Загальна площа нежитлового приміщення (нежитлових приміщень) заявника/ліцензіата може включати площу приміщення, що знаходиться у його власності або користуванні за місцезнаходженням, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу ліцензіата (у разі їх створення), іншим місцезнаходженням приміщень ліцензіата, що розташоване(-і) в одній або в декількох будівлях за умови дотримання всіх вимог до приміщення щодо кожного з таких нежитлових приміщень.
Приміщення вважається повністю відокремленим, якщо воно одночасно не використовується іншими суб’єктами господарювання.
Виконавчий орган ліцензіата повинен знаходитись у нежитловому приміщенні за місцезнаходженням ліцензіата, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Документи, що стосуються провадження діяльності з організації торгівлі продукцією, повинні зберігатися у цьому приміщенні.
Приміщення заявника/ліцензіата (його відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу) повинні бути обладнані охоронною, пожежною сигналізацією та забезпечені цілодобовою охороною, зокрема шляхом укладання договору щодо цілодобової охорони у разі, якщо документом, що підтверджує право власності або користування приміщенням, не передбачено здійснення такої охорони приміщень.
За місцезнаходженням (тимчасовим місцезнаходженням) ліцензіата (його відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу) повинна бути вивіска із зазначенням найменування та місця його розташування (поверх та номери кімнат за наявності), а також графіка роботи.
Така вивіска повинна бути розташована біля входу в приміщення, яке займає ліцензіат (його відокремлений та/або спеціалізований структурний підрозділ), та/або в холі будівлі, в якій воно знаходиться.
Ліцензіат зобов’язаний забезпечити доступ особам з інвалідністю та маломобільним групам населення до приміщення, в якому здійснюється прийом клієнтів ліцензіата, з метою доступності для таких осіб послуг, які надаються згідно з ліцензією на провадження діяльності з організації торгівлі продукцією.
2. Ліцензіат зобов’язаний забезпечити безперешкодне входження уповноважених осіб НКЦПФР до приміщень, у яких він провадить професійну діяльність на організованих товарних ринках, у зв’язку з реалізацією ними повноважень відповідно до законодавства України.
III. Перелік документів, які подаються заявником для отримання ліцензії
1. Заявник для отримання ліцензії подає такі документи:
1) заяву про видачу ліцензії (додаток 3) з переліком (описом) документів, що подаються на видачу ліцензії (додаток 4);
2) статут заявника (подається у разі, якщо заявником не надано інформацію про код доступу до результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації, що надає доступ до копії статуту в електронній формі у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у заяві про видачу ліцензії (додаток 3));
3) відомості, що містять інформацію про:
схематичне зображення структури власності юридичної особи заявника, що дає змогу встановити кінцевих бенефіціарних власників заявника або їх відсутність - за формою:
довідки про схематичне зображення структури власності юридичної особи заявника (додаток 1);
довідки про асоційованих осіб фізичної особи - власника прямої істотної участі у заявнику (додаток 5);
власників істотної участі у заявнику: ідентифікаційні дані таких осіб, відсоток статутного капіталу чи права голосу, яким володіє кожний такий учасник (акціонер) у заявнику за формою:
анкети фізичної особи (додаток 6) для ідентифікації фізичної особи, що є власником істотної участі у заявнику;
анкети юридичної особи (додаток 2) для ідентифікації юридичної особи, що є власником істотної участі у заявнику;
таблиці 1 додатку 1, яка містить інформацію щодо відсотку статутного капіталу чи права голосу, яким володіє власник істотної участі у заявнику, та подається відповідно до абзацу третього цього підпункту;
у разі якщо заявник належить до фінансової групи - інформацію про належність групи до банківської або небанківської фінансової групи, державний орган, що здійснює нагляд за групою, перелік учасників фінансової групи та ідентифікаційні дані відповідальної особи фінансової групи за формою переліку учасників групи компаній, до якої належить заявник (додаток 7);
ідентифікаційні дані, ділову репутацію та професійний досвід голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) заявника, ділову репутацію заявника за формою:
анкети юридичної особи (додаток 2) для ідентифікації юридичної особи заявника;
довідки про персональний склад наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду юридичної особи (біржової ради/ біржового комітету)), виконавчого органу, служби внутрішнього аудиту, комплаєнсу, управління ризиками (особи, що проводить аудит, здійснює комплаєнс, управління ризиками) заявника (додаток 8) в частині персонального складу наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду юридичної особи (біржової ради/ біржового комітету)), виконавчого органу заявника;
анкети фізичної особи (додаток 6) для ідентифікаційних даних та професійного досвіду голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) заявника;
анкети щодо ділової репутації фізичної особи (додаток 9) для ділової репутації голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) заявника;
анкети щодо ділової репутації юридичної особи (додаток 10) щодо ділової репутації заявника;
ідентифікаційні дані, ділову репутацію та професійний досвід контролерів заявника (у разі якщо контролером є юридична особа - голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) такої юридичної особи) у формі:
анкети фізичної особи (додаток 6) для ідентифікаційних даних та професійного досвіду фізичних осіб у разі, якщо контролером є юридична особа - для голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) такої юридичної особи;
анкети юридичної особи (додаток 2) для ідентифікаційних даних та професійного досвіду юридичних осіб - контролерів заявника;
анкети щодо ділової репутації фізичної особи, яка є контролером заявника (додаток 11) щодо ділової репутації контролера заявника - фізичної особи;
анкети щодо ділової репутації фізичної особи (додаток 9) щодо ділової репутації фізичних осіб у разі, якщо контролером є юридична особа - для голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) такої юридичної особи;
анкети щодо ділової репутації юридичної особи (додаток 10) щодо ділової репутації юридичної особи - для юридичної особи контролера заявника та юридичної особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу (призначена головою або членом колегіального виконавчого органу) чи здійснює повноваження голови або члена наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) контролера заявника;
початковий капітал заявника та джерела його походження за формою анкети щодо фінансового стану заявника (додаток 12);
4) річну та проміжну фінансову звітність, наявну станом на останній день кварталу, що передує даті подання заяви, щодо якої суб’єктом аудиторської діяльності, який відповідає вимогам, встановленим Законом України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», в аудиторському звіті висловлено незалежну думку про відповідність в усіх суттєвих аспектах вимогам міжнародних стандартів фінансової звітності (з наданням такого звіту). Заявник, державна реєстрація якого як юридичної особи була проведена у кварталі, в якому подається заява про видачу ліцензії, документи, передбачені цим пунктом, не подає;
5) документи що підтверджують здатність власника істотної участі у заявнику виконати обов’язок, передбачений частиною дев’ятнадцятою статті 74 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки». Перелік таких документів визначається заявником самостійно.
Такими документами можуть бути:
фінансова звітність, консолідована і субконсолідована фінансова звітність (у разі складання відповідно до законодавства) юридичної особи - власника істотної участі у заявнику за останні три фінансові роки з аудиторськими звітами (за наявності) або
фінансова звітність за повні фінансові роки провадження такою особою господарської діяльності та остання проміжна фінансова інформація, складена станом на кінець звітного періоду, що передує даті подання заяви про видачу ліцензії, підтверджені відповідно аудиторським звітом та звітом щодо огляду проміжної фінансової інформації, якщо така юридична особа провадить господарську діяльність протягом строку, недостатнього для виконання вимог попереднього абзацу або
прогнозна фінансова звітність, що включає прогнозний звіт про фінансовий стан та прогнозний звіт про фінансові результати на три роки, наступні за роком подачі заяви про видачу ліцензії, і пояснення показників прогнозної фінансової звітності, якщо така юридична особа провадить господарську діяльність протягом строку, що є меншим за один рік, або
інші документи, що місять аналогічну інформацію.
6) відомості про наявність у заявника організаційної структури, системи внутрішнього контролю (підсистеми комплаєнсу, управління ризиками та внутрішнього аудиту), спеціалістів, обладнання, комп’ютерної техніки, програмного забезпечення та приміщень, системи та засобів, що забезпечують безперервність і постійність надання послуг, які у своїй сукупності є достатніми для забезпечення провадження відповідного виду професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках згідно з вимогами законодавства, за формою:
схематичного зображення організаційної структури заявника із зазначенням назви, номеру, дати та органу, що затвердив/впровадив/іншим чином надав чинності організаційній структурі заявника. Схематичне зображення організаційної структури заявника повинно серед інших структурних підрозділів відображати наявність системи внутрішнього контролю (підсистеми комплаєнсу, управління ризиками та внутрішнього аудиту);
довідки про персональний склад наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду юридичної особи (біржової ради/ біржового комітету)), виконавчого органу, служби внутрішнього аудиту, комплаєнсу, управління ризиками (особи, що проводить аудит, здійснює комплаєнс, управління ризиками) заявника (додаток 8) в частині персонального складу служби внутрішнього аудиту, комплаєнсу, управління ризиками (особи, що проводить аудит, здійснює комплаєнс, управління ризиками) заявника;
відомостей щодо структурних підрозділів заявника, працівники яких безпосередньо здійснюють діяльність з організації торгівлі продукцією (додаток 13) в частині відомостей щодо структурних підрозділів заявника, працівники яких безпосередньо здійснюють діяльність з організації торгівлі продукцією на товарній біржі (за наявності такого структурного підрозділу);
довідки відокремлені та/або спеціалізовані структурні підрозділи заявника, що провадять професійну діяльність з організації торгівлі продукцією (додаток 14) щодо відокремлених та/або спеціалізованих структурних підрозділів заявника, що провадять професійну діяльність на ринках капіталу та організованих товарних ринках за їх окремими видами (за наявності такого підрозділу);
довідки про керівних посадових осіб, фахівців заявника та його відокремленого підрозділу, що безпосередньо здійснюють професійну діяльність з організації торгівлі продукцією та сертифіковані, в установленому НКЦПФР порядку (додаток 15) щодо керівних посадових осіб, фахівців заявника та його відокремленого підрозділу, що безпосередньо здійснюють діяльність з організації торгівлі та сертифіковані в установленому НКЦПФР порядку;
документів (свідоцтво про право власності, договір оренди/суборенди, який укладений заявником з усіма змінами та актом про передачу приміщення в оренду/суборенду тощо) про наявність у заявника приміщення, необхідного та достатнього для провадження діяльності з організації торгівлі продукцією згідно з вимогами законодавства та цих Ліцензійних умов, що мають містити зокрема інформацію про право власності або право користування нежитловим приміщенням (із зазначенням строку права користування) за місцезнаходженням, у якому буде провадитись діяльність з організації торгівлі продукцією, його площу, забезпечення цього приміщення цілодобовою охороною, із зазначенням способів здійснення такої охорони (телевідеоконтроль, встановлення системи охоронної сигналізації, зокрема кнопки тривожної сигналізації, цілодобова присутність охоронця тощо) та забезпечення цього приміщення пожежною сигналізацією (подається окремо щодо заявника, його відокремленого та спеціалізованого структурного підрозділу (у разі наявності);
довідки заявника у довільній формі про наявність обладнання, комп’ютерної техніки та програмного забезпечення (програмно-технічного комплексу), системи та засобів, що забезпечують безперервність і постійність надання послуг, які у своїй сукупності є достатніми для забезпечення виконання вимог, установлених НКЦПФР для провадження діяльності з організації торгівлі продукцією, та для подання до НКЦПФР звітних даних та інформації у вигляді електронних документів.
7) внутрішні документи, що регламентують запобігання виникненню та врегулювання конфлікту інтересів, що виникає під час провадження професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках, а також запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення:
документи (правила, положення тощо) заявника щодо порядку організації та здійснення внутрішнього аудиту, системи комплаєнсу, порядку запобігання виникненню та врегулювання конфлікту інтересів, що виникає під час провадження діяльності з організації торгівлі продукцією, а також запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;
8) внутрішні документи заявника, що регламентують провадження діяльності з організації торгівлі продукцією:
документи (правила, положення тощо) заявника щодо правил провадження діяльності з організації торгівлі продукцією;
9) платіжний документ, що підтверджує внесення заявником плати за видачу ліцензії.
2. Заявник, у якому іноземним юридичним особам прямо або опосередковано сукупно належить 10 і більше відсотків статутного капіталу (прав голосу) та яка має намір провадити діяльність з організації торгівлі продукцією, для отримання ліцензії, крім документів, зазначених у пункті 1 цього розділу, подає:
1) рішення уповноваженого органу (особи) управління іноземної юридичної особи про участь у заявнику;
2) письмовий дозвіл на участь іноземної юридичної особи у заявнику в Україні, виданий уповноваженим контролюючим органом держави, в якій зареєстровано головний офіс іноземної юридичної особи, якщо законодавством такої держави вимагається отримання зазначеного дозволу, або письмове запевнення іноземної юридичної особи у відсутності в законодавстві відповідної держави вимог (підстав) щодо отримання такого дозволу;
3) витяг із торговельного, банківського, судового реєстрів або інші офіційні документи, що підтверджують реєстрацію іноземної юридичної особи в державі, в якій зареєстровано її головний офіс, та дають можливість ідентифікувати таку іноземну юридичну особу;
4) фінансову звітність, консолідовану і субконсолідовану фінансову звітність (у разі її складення) іноземної юридичної особи за останні три фінансові роки (з аудиторськими звітами за наявності).
Якщо така юридична особа провадить господарську діяльність протягом строку, недостатнього для виконання вимог цього пункту, подається фінансова звітність за повні фінансові роки провадження такою особою господарської діяльності та остання проміжна фінансова інформація, складена станом на кінець звітного періоду, що передує даті подання заяви про видачу ліцензії, підтверджені відповідно аудиторським звітом та звітом щодо огляду проміжної фінансової інформації.
Якщо така юридична особа провадить господарську діяльність протягом строку, що є меншим за один рік, подається прогнозна фінансова звітність, що включає прогнозний звіт про фінансовий стан та прогнозний звіт про фінансові результати на три роки, наступні за роком подачі заяви про видачу ліцензії, і пояснення показників прогнозної фінансової звітності.
3. Заявник, у якому фізичним особам - іноземцям прямо або опосередковано сукупно належить 10 і більше відсотків статутного капіталу (прав голосу) та який має намір провадити діяльність з організації торгівлі продукцією, для отримання ліцензії, крім документів, зазначених у пункті 1 цього розділу, подає письмовий дозвіл на участь фізичної особи - іноземця у заявнику в Україні, виданий уповноваженим контролюючим органом держави, в якій вона має постійне місце проживання, якщо законодавством такої держави вимагається отримання зазначеного дозволу, або письмове запевнення у відсутності в законодавстві відповідної держави вимог (підстав) для отримання такого дозволу.
4. Документи, передбачені цим розділом, заявник надає до НКЦПФР офіційним каналом зв’язку в електронній формі з використанням електронного підпису чи печатки, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа відповідно до вимог законодавства про електронний документообіг та електронні довірчі послуги. Електронний формат подачі документів визначається окремим документом нормативно-технічного характеру.
IV. Відомості, які ліцензіат подає до НКЦПФР під час провадження діяльності з організації торгівлі продукцією
1. Ліцензіат у разі створення ним в процесі провадження діяльності з організації торгівлі продукцією нового відокремленого підрозділу, якому будуть надані повноваження провадити діяльність з організації торгівлі продукцією та професійну діяльність на ринках капіталу (у разі поєднання ліцензіатом діяльність з організації торгівлі продукцією з окремими видами професійної діяльності на ринках капіталу) згідно з отриманою ліцензією, повинен за місяць до початку провадження діяльності таким підрозділом подати до НКЦПФР рішення про створення відокремленого підрозділу ліцензіата, надання зазначених повноважень відокремленому підрозділу цього ліцензіата, затверджене в установленому порядку положення про відокремлений підрозділ, який провадить діяльність з організації торгівлі продукцією та певний вид професійної діяльності на ринках капіталу, затверджені в установленому порядку внутрішні документи, зазначені у пункті 3 глави 6 розділу ІІ цих Ліцензійних умов, та документи, передбачені підпунктами 2-7 пункту 6 цього розділу.
2. Ліцензіат у разі прийняття ним рішення про створення відокремленого підрозділу за межами України, якому будуть надані повноваження провадити діяльність з організації торгівлі продукцією та професійну діяльність на ринках капіталу (у разі поєднання ліцензіатом діяльність з організації торгівлі продукцією з окремими видами професійної діяльності на ринках капіталу) згідно з отриманою ліцензією, повинен подати заяву та відповідні документи на отримання погодження НКЦПФР на створення такого відокремленого підрозділу відповідно до нормативно-правового акту, яким встановлено порядок надання погодження на створення професійним учасником ринків капіталу та організованих товарних ринків відокремленого підрозділу за межами України.
3. Ліцензіат у разі ліквідації ним відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу та/або припинення провадження таким підрозділом діяльності з організації торгівлі продукцією та професійної діяльності на ринках капіталу (у разі поєднання ліцензіатом діяльність з організації торгівлі продукцією з окремими видами професійної діяльності на ринках капіталу) згідно з отриманою ліцензією зобов’язаний протягом десяти робочих днів з дати припинення зазначеної діяльності цим підрозділом подати до НКЦПФР рішення відповідного органу ліцензіата.
4. Ліцензіат у разі створення ним у процесі провадження діяльності з організації торгівлі продукцією спеціалізованого структурного підрозділу, якому надаються повноваження провадити цю діяльність, повинен до початку провадження діяльності таким структурним підрозділом надати до НКЦПФР:
довідку про відокремлені та/або спеціалізовані структурні підрозділи заявника, що провадять діяльність з організації торгівлі продукцією, у формі додатка 14 до цих Ліцензійних умов;
інформацію про наявність приміщення, необхідного для провадження діяльності з організації торгівлі продукцією:
документи, що підтверджують його право користування нежитловим приміщенням за місцезнаходженням, у якому буде провадитись діяльність з організації торгівлі продукцією (договір оренди, суборенди тощо, який укладений ліцензіатом, з доданням акта приймання-передавання цього приміщення та/або повідомлення у довільній формі щодо права власності на нежитлове приміщення за місцезнаходженням, у якому буде провадитись діяльність з організації торгівлі продукцією, з доданням плану цього приміщення (із зазначенням його розміру);
документ з відповідними додатками до нього (у разі їх наявності), що підтверджує забезпечення цілодобовою охороною приміщення, із зазначенням способів здійснення такої охорони (телевідеоконтроль, встановлення відповідної системи сигналізації, зокрема кнопки тривожної сигналізації, цілодобова присутність охоронця тощо), пожежної сигналізації.
Якщо в документі, що підтверджує право власності або користування приміщенням, передбачені умови здійснення такої охорони, окремий документ щодо забезпечення приміщення охороною не надається.
5. У разі зміни найменування та/або місцезнаходження відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу ліцензіат протягом п’ятнадцяти робочих днів з дати внесення відповідних змін до положення про відокремлений та/або спеціалізований структурний підрозділ повинен подати ті документи, передбачені пунктом 6 цієї глави, які змінились.
6. Ліцензіат протягом двадцяти робочих днів з дати виникнення змін у процесі здійснення діяльності з організації торгівлі продукцією зобов’язаний повідомити НКЦПФР, а саме надати інформацію, яка підтверджує зазначені зміни за такими змістом та формою:
1) повідомлення у довільній формі щодо внесення змін до статуту із зазначенням усіх змін, що були внесені, та дати державної реєстрації.
У разі якщо ліцензіат створений та/або діє на підставі модельного статуту, подається рішення уповноваженого органу управління про внесення відповідних змін до цього рішення.
При внесенні змін до статуту, пов’язаних зі збільшенням статутного капіталу, ліцензіат повинен подати НКЦПФР відповідний документ (документи) банку, що підтверджує сплату збільшення статутного капіталу ліцензіата виключно за рахунок грошових коштів (крім випадку збільшення статутного капіталу за рахунок прибутку) протягом двадцяти робочих днів після повної сплати збільшення статутного капіталу;
2) довідки про керівних посадових осіб, фахівців ліцензіата та його відокремленого підрозділу, що безпосередньо здійснюють професійну діяльність з організації торгівлі продукцією на товарній біржі та сертифіковані, в установленому НКЦПФР порядку, у формі додатка 15 до цих Ліцензійних умов;
3) затвердженої організаційної структури ліцензіата зі змінами;
4) відомостей щодо структурних підрозділів ліцензіата, працівники яких безпосередньо здійснюють професійну діяльність на організованих товарних ринках, з відповідними змінами, у формі додатка 13 до цих Ліцензійних умов;
5) документів, що підтверджують його право користування нежитловим приміщенням, у якому провадиться діяльність з організації торгівлі продукцією (договір оренди/суборенди, який укладений ліцензіатом з усіма змінами та актом про передачу приміщення в оренду/суборенду тощо) та/або документів про право власності на нежитлове приміщення за місцезнаходженням, у якому провадиться діяльність на організованих товарних ринках, з додаванням плану цього приміщення (із зазначенням його розміру).
Зазначені зміни надаються у випадках, якщо зміни стосуються вимог цих Ліцензійних умов до приміщення ліцензіата (його відокремлених та/або спеціалізованих структурних підрозділів);
6) довідки про відокремлені та/або спеціалізовані структурні підрозділи ліцензіата, працівники яких безпосередньо здійснюють діяльність з організації торгівлі продукцією, з відповідними змінами, у формі додатка 14 до цих Ліцензійних умов.
7) змін до документів, що підтверджують забезпечення цілодобовою охороною приміщення, із зазначенням способів здійснення такої охорони (телевідеоконтроль, встановлення відповідної системи сигналізації, зокрема кнопки тривожної сигналізації, цілодобова присутність охоронця тощо) (надається у разі укладення окремого договору на охорону).
Зазначені зміни надаються у випадках, якщо зміни стосуються вимог цих Ліцензійних умов до приміщення ліцензіата (його відокремлених та/або спеціалізованих структурних підрозділів);
8) інформації у довільній формі щодо звільнення особи, яка займає посаду головного бухгалтера, або звільнення/зміни особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата, із зазначенням прізвища, імені, по батькові (за наявності) - для фізичної особи та найменування, ідентифікаційний код юридичної особи - для юридичної особи, дати такого звільнення/зміни (закінчення/розірвання відповідного договору), засвідчену підписом керівника ліцензіата;
9) у разі призначення особи на посаду головного бухгалтера (особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата), або покладання ведення бухгалтерського обліку ліцензіата на юридичну особу, з якою ліцензіатом укладений договір про здійснення бухгалтерського обліку - анкети фізичної особи (додаток 6), яка безпосередньо здійснює ведення бухгалтерського обліку, з додаванням кваліфікаційного посвідчення фахівця з питань бухгалтерського обліку професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків.
У разі, якщо особа, яка займає посаду головного бухгалтера (особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата, або особа, яка безпосередньо здійснює ведення бухгалтерського обліку у разі покладання ведення бухгалтерського обліку ліцензіата на юридичну особу, отримала нове кваліфікаційне посвідчення фахівця з питань бухгалтерського обліку професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, така особа (ліцензіат - у разі покладання ведення бухгалтерського обліку ліцензіата на юридичну особу, з якою ліцензіатом укладений договір про здійснення бухгалтерського обліку) повинна (повинен) протягом двадцяти робочих днів подати його до НКЦПФР.
Якщо особа, яка займає посаду головного бухгалтера, або особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата, на момент прийняття на роботу або укладання договору про надання послуг не має кваліфікаційного посвідчення фахівця з питань бухгалтерського обліку професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, така особа повинна у тримісячний строк з дати прийняття на роботу або укладання відповідного договору пройти підвищення кваліфікації, отримати таке посвідчення та подати його до НКЦПФР (у разі покладання ведення бухгалтерського обліку ліцензіата на юридичну особу, з якою ліцензіатом укладений договір про здійснення бухгалтерського обліку - обов’язок з надання відповідного посвідчення у встановлені в цьому абзаці строки покладається на ліцензіата);
10) інформації про ділову репутацію голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду юридичної особи (біржової ради / біржового комітету)) ліцензіата, контролерів ліцензіата (у разі якщо контролером є юридична особа - голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) такої юридичної особи), ділову репутацію ліцензіата, у формі додатків 9-11 до цих Ліцензійних умов.
Зазначена анкета подається у разі змін щодо ідентифікації, ділової репутації зазначених осіб та/або призначення нових осіб, які виконують такі обов’язки (крім випадку тимчасової відсутності керівника);
11) довідки про персональний склад наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду юридичної особи (біржової ради / біржового комітету)), виконавчого органу, служби внутрішнього аудиту, комплаєнсу, управління ризиками (особи, що проводить аудит, здійснює комплаєнс, управління ризиками) ліцензіата, з відповідними змінами, у формі додатка 8 до цих Ліцензійних умов;
12) довідки про схематичне зображення структури власності юридичної особи - ліцензіата, з відповідними змінами, у формі додатка 1 до цих Ліцензійних умов, з доданням схематичного зображення такої структури.
Подається у разі зміни прямих власників ліцензіата, які володіють 2 і більше відсотками статутного капіталу ліцензіата, та/або у разі зміни власників істотної участі ліцензіата;
13) переліку учасників групи компаній, до якої належить ліцензіат, у формі додатка 7 до цих Ліцензійних умов, з доданням схематичного зображення структури групи компаній (у разі наявності такої групи).
Подається у разі зміни учасників групи компаній;
14) у разі тимчасової зміни ліцензіатом місцезнаходження (ремонт приміщення тощо) менше ніж на шість місяців до НКЦПФР - повідомлення про ці зміни не пізніше ніж за п’ять робочих днів до дати фактичної зміни місцезнаходження (із зазначенням нового місцезнаходження, графіка роботи, а також терміну перебування за новим місцезнаходженням, посилання на вебсторінку, де оприлюднено таку інформацію (посилання має містити універсальний покажчик місцезнаходження - Universal Resource Locator (URL-адресу)), доменне ім’я, місцезнаходження сторінки та назву файла) та з наданням до НКЦПФР протягом п’ятнадцяти робочих днів з дати виникнення таких змін договору (крім випадку, коли тимчасова зміна місцезнаходження не буде перевищувати тридцять календарних днів, про що зазначається у відповідному повідомленні), що підтверджує право тимчасового користування приміщенням, яке повинно відповідати вимогам щодо приміщення ліцензіата, установленим для цього виду діяльності.
Ліцензіат при зміні тимчасового місцезнаходження на місцезнаходження, зазначене у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, повинен не пізніше ніж за п’ять робочих днів до дати фактичної зміни місцезнаходження повідомити про це НКЦПФР;
15) довідки про асоційованих осіб фізичної особи - власника прямої істотної участі у ліцензіаті, у формі додатка 5 до цих Ліцензійних умов.
Подаються ліцензіатом протягом 20 робочих днів з дати отримання ліцензіатом інформації про зміни, що відбулися в зазначених довідках.
7. Ліцензіат щороку подає до НКЦПФР довідку про схематичне зображення структури власності юридичної особи - ліцензіата, у формі додатка 1 до цих Ліцензійних умов, з доданням схематичного зображення такої структури, до 01 лютого станом на 01 січня поточного року.
8. У всіх документах, визначених цим розділом, які подає ліцензіат у формі додатків до цих Ліцензійних умов, слово «заявник» у всіх відмінках має бути замінено словом «ліцензіат» у відповідних відмінках.
9. Ліцензіат зобов’язаний протягом п’ятнадцяти робочих днів подати до НКЦПФР інформацію про:
арешт банківських рахунків ліцензіата;
зміну графіка роботи ліцензіата (крім зміни графіка роботи у зв’язку з перенесенням вихідних та робочих днів відповідно до рішень Кабінету Міністрів України та Національного банку України), адреси вебсайту ліцензіата, зміну контактних даних (телефону, електронної адреси);
зміну банку, що обслуговує ліцензіата;
настання або закінчення форс-мажорних обставин з наданням письмових пояснень щодо таких обставин та документів, які підтверджують настання або закінчення зазначених обставин (у разі їх наявності);
прийняття рішення про припинення діяльності ліцензіата шляхом його реорганізації (злиття, приєднання поділу, виділення, перетворення) або ліквідації з будь-яких причин, з додаванням відповідного рішення.
10. Протягом п’яти робочих днів після оприлюднення річної фінансової звітності та річної консолідованої фінансової звітності разом з аудиторським звітом ліцензіат письмово у довільній формі повідомляє про це НКЦПФР із зазначенням посилання на вебсторінку власного вебсайту, де була оприлюднена зазначена інформація. Таке посилання повинно мати універсальний покажчик місцезнаходження (Universal Resource Locator) (URL-адресу), доменне ім’я, місцезнаходження сторінки та назву файлу, на який здійснюється посилання.
11. Ліцензіат зобов’язаний протягом двадцяти робочих днів з дати виникнення змін, що відбулись у процесі його професійної діяльності, подати до НКЦПФР у письмовій формі інформацію про укладені договори з особами, які провадять клірингову діяльність (із зазначенням їх повного найменування, місцезнаходження та номера телефону).
12. Відомості та/або документи, які ліцензіат надає згідно з цим розділом, ліцензіат надає до НКЦПФР офіційним каналом зв’язку в електронній формі з використанням електронного підпису чи печатки, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа відповідно до вимог законодавства про електронний документообіг та електронні довірчі послуги. Електронний формат подачі документів визначається окремим документом нормативно-технічного характеру.
Усі відомості та/або документи подаються до НКЦПФР українською мовою, із супровідним листом, засвідченим підписом керівника, у якому необхідно обов’язково зазначити дату і номер рішення про видачу ліцензії на провадження діяльності з організації торгівлі продукцією.
У разі якщо відомості та/або документи підписані не керівником ліцензіата, а виконувачем його обов’язків (крім випадків, установлених законами), ліцензіат повинен надати документ, який підтверджує повноваження цієї особи.
У разі настання форс-мажорних обставин строк надання інформації, передбаченої цим розділом, продовжується НКЦПФР до дати отримання документів щодо закінчення таких обставин.
13. Якщо інформація, яку необхідно надати згідно з вимогами цих Ліцензійних умов, вже є в результаті оприлюднення у публічному доступі українською мовою у візуальній формі, що дає змогу сприймати зміст інформації людиною і відтворювати інформацію на папері для необмеженого завантаження та копіювання на вебсайті юридичної особи та/або у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР чи в інших базах осіб, що надають інформаційні послуги на ринку капіталу та організованих товарних ринках, ліцензіат подає реквізити для забезпечення можливості автоматичного завантаження копій цих документів з мережі Інтернет, що мають містити повну адресу файлу, за якою може бути здійснене вільне і пряме завантаження копій цих документів засобами автоматизації (без необхідності попередньої реєстрації, введення кодів, інших додаткових дій на забезпечення завантаження), в форматі універсального покажчика місцезнаходження Universal Resource Locator (далі - URL-адреса), ім’я файлу (включаючи розширення в імені файлу, яке має відповідати його типу/формату), точний розмір файлу та контрольну суму для забезпечення можливості автоматичного контролю точності копіювання вмісту.
V. Порядок реєстрації правил (змін до правил) товарної біржі та погодження змін до статуту ліцензіата
1. Для реєстрації правил (змін до правил) товарна біржа надає до НКЦПФР такі документи:
заяву про реєстрацію правил (змін до правил) товарної біржі;
обґрунтування причин внесення змін до правил товарної біржі;
правила (у разі внесення змін правила подаються у новій редакції з урахуванням внесених змін), затверджені уповноваженим органом (посадовою особою) товарної біржі, а також регулятором відповідного товарного ринку та/або центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідних сферах (у разі якщо така вимога встановлена їх нормативно-правовими актами), підписані головою уповноваженого органу (посадовою особою) товарної біржі (у разі подачі документів у паперовій формі правила подаються у двох примірниках);
порівняльну таблицю старої та нової редакцій правил товарної біржі із зазначенням підстав для внесення змін у паперовій та електронній формах;
платіжний документ про перерахування плати за реєстрацію правил або змін до них.
2. У разі внесення змін до правил товарна біржа зобов’язана подавати до НКЦПФР на реєстрацію всі зміни, що вносяться до правил товарної біржі.
У разі внесення змін до правил товарної біржі на реєстрацію до НКЦПФР подається нова редакція правил з урахуванням усіх внесених змін.
3. За реєстрацію правил та змін до правил товарної біржі справляється плата в розмірі, установленому НКЦПФР.
4. Ліцензіат до державної реєстрації змін до статуту (крім випадку, якщо ліцензіат створений і діє на підставі модельного статуту) повинен подати до НКЦПФР на погодження нову редакцію статуту та такі документи:
заяву про погодження змін до статуту;
обґрунтування причин унесення змін до статуту;
примірник оригіналу рішення про затвердження змін до статуту;
нову редакцію статуту, з урахуванням внесених змін, оформлену відповідно до вимог статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (у разі подачі документів у паперовій формі нова редакція статуту подається у трьох примірниках).
порівняльну таблицю старої та нової редакцій статуту.
Статут ліцензіата повинен відповідати вимогам законодавства України.
5. Документи, передбачені цим розділом, ліцензіат надає до НКЦПФР офіційним каналом зв’язку в електронній формі з використанням електронного підпису чи печатки, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа відповідно до вимог законодавства про електронний документообіг та електронні довірчі послуги або особисто або надсилає поштою (рекомендованим листом).
Документи, передбачені цим розділом, подаються до НКЦПФР українською мовою, із супровідним листом, засвідченим підписом керівника, у якому необхідно обов’язково зазначити дату і номер рішення про видачу ліцензії на провадження діяльності з організації торгівлі продукцією.
При наданні документів особисто або поштою, у документах, що надаються згідно з цим розділом та мають більше одного аркуша, усі аркуші повинні бути пронумеровані, прошиті та засвідчені в установленому порядку.
У разі якщо документи підписані не керівником ліцензіата, а виконувачем його обов’язків (крім випадків, установлених законами), ліцензіат повинен надати документ, який підтверджує повноваження цієї особи.
6. У разі подання для реєстрації правил (змін до правил) або для погодження змін до статуту товарної біржі неповного пакета документів або документів, оформлених з порушенням вимог, установлених цими Ліцензійними умовами, вони залишаються без розгляду.
У разі подачі документів у паперовій формі, вони повертаються товарній біржі у строк не пізніше ніж десять робочих днів з дати надходження до НКЦПФР разом з супровідним листом (за підписом члена НКЦПФР, який згідно з розподілом обов’язків відповідає за цей напрям роботи) з обґрунтуванням повернення.
У разі подачі документів офіційним каналом зв’язку, НКЦПФР у строк не пізніше ніж десять робочих днів з дати надходження документів, повідомляє товарну біржу листом (за підписом члена НКЦПФР, який згідно з розподілом обов’язків відповідає за цей напрям роботи) про залишення документів без розгляду з відповідним обґрунтуванням залишення документів без розгляду.
7. За наслідками розгляду заяви та поданих на реєстрацію правил (змін до правил) / поданої на погодження нової редакції статуту товарної біржі НКЦПФР не пізніше тридцяти днів з дня одержання документів, передбачених пунктами 1, 2 цього розділу, приймається одне з таких рішень:
про реєстрацію правил (змін до правил) / про погодження змін до статуту товарної біржі;
про відмову в реєстрації правил (змін до правил) / в погодження змін до статуту товарної біржі.
8. У разі наявності в НКЦПФР зауважень до змісту поданих документів вона має право не пізніше тридцяти днів з дати прийняття заяви та документів на реєстрацію правил (змін до правил) / на погодження змін до статуту товарної біржі надіслати заявнику повідомлення про необхідність врахування таких зауважень. Після доопрацювання документи подаються до НКЦПФР відповідно до пунктів 1, 2 цього розділу.
9. Підставою для відмови в реєстрації правил (змін до правил) / погодження змін до статуту товарної біржі можуть бути:
невідповідність поданих документів вимогам законодавства;
наявність у поданих документах недостовірних даних.
10. У рішенні про відмову в реєстрації правил (змін до правил) / в погодженні змін до статуту товарної біржі мають бути зазначені підстави для відмови з відповідним обґрунтуванням.
11. Якщо НКЦПФР прийнято рішення про відмову в реєстрації правил (змін до правил), товарна біржа не може використовувати зазначені правила (зміни до правил) у своїй діяльності та повинна скасувати їх.
12. Повідомлення про прийняте НКЦПФР рішення в письмовій формі та копія відповідного рішення надсилаються заявнику не пізніше тридцяти днів з дня одержання заяви та документів на реєстрацію правил (змін до правил) товарної біржі.
13. У разі прийняття НКЦПФР рішення про реєстрацію правил (змін до правил) або погодження змін до статуту, які були надані до НКЦПФР у паперовій формі, на всіх примірниках відповідних правил (змін до правил) або змін до статуту товарної біржі, по одному з яких залишається в НКЦПФР, а інші повертаються заявнику, ставиться відмітка НКЦПФР про реєстрацію або погодження із зазначенням дати та номера відповідного рішення НКЦПФР.
14. Товарна біржа має право здійснювати діяльність на підставі правил товарної біржі (у тому числі з урахуванням внесених змін до правил), після прийняття НКЦПФР рішення про реєстрацію правил (змін до правил) товарної біржі.
Додаток 1 |
ДОВІДКА
про схематичне зображення структури власності юридичної особи - заявника1
________________________________________________________________________
(найменування юридичної особи, її ідентифікаційний код, код LEI (за наявності))
Таблиця 1. Структура власності юридичної особи заявника
№ | Прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) фізичної особи або повне найменування юридичної особи | Тип особи | Тип істотної участі | Інформація про особу | Наявність значного впливу на юридичну особу незалежно від формального володіння | Участь особи у статутному капіталі юридичної особи, % | Розмір права голосу, не пов’язаного з участю в статутному капіталі, % | |
пряма | опосередкована | |||||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
__________ |
|
№ з/п | Прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) фізичної особи або повне найменування юридичної особи | Розрахунок |
| 1 | 2 |
1 |
|
|
2 |
|
|
3 |
|
|
Заповнюється щодо прямих власників заявника з урахуванням такого:
для юридичних осіб, створених у формі акціонерного товариства або в еквівалентній організаційно-правовій формі (для нерезидента), за власниками, які володіють часткою у статутному капіталі юридичної особи щодо якої заповнюється довідка у розмірі 2 і більше відсотків статутного капіталу. У будь-якому випадку заповнюється інформація щодо 20 найбільших акціонерів;
для юридичних осіб, створених у іншій організаційно-правовій формі, за всіма прямими власниками.
Заповнюється щодо опосередкованих власників заявника за власниками, які прямо та/або опосередковано володіють 5 і більше відсотками у кожному прямому власнику, частка якого у статутному капіталі заявника складає 5 і більше відсотків, до кінцевих бенефіциарних власників такого прямого власника.
Заповнюється щодо всіх осіб, які прямо у заявнику та/або прямо або опосередковано у прямого власника заявника володіють менше ніж 5 відсотками, та у сукупності заявника володіють істотною участю.
Заповнюється щодо кінцевих бенефіціарних власників осіб, яким одноосібно/спільно у сукупності (при додаванні акцій/часток всіх цих осіб) належить більше 50 % статутного капіталу заявника, крім випадків якщо такою особою або її контролером є - держава, територіальна громада, міжнародна фінансова організація, публічна компанія, фізична особа, права якої на акції/частки статутного капіталу заявника/ліцензіата або права голосу за ними не є формальними (особа є комерційним агентом, номінальним власником або номінальним утримувачем, або лише посередником щодо такого права).
1) щодо фізичних осіб - громадян України - прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) особи згідно з паспортом;
2) щодо фізичних осіб - іноземців та осіб без громадянства - повне ім’я англійською мовою та його транслітерація українською мовою;
3) щодо юридичних осіб України - повне найменування відповідно до установчих документів, для компаній з управління активами, які діють в інтересах пайового фонду, додається повне найменування пайового фонду;
4) щодо юридичних осіб інших держав - повне найменування англійською мовою відповідно до документа, на підставі якого вноситься інформація, та його транслітерація українською мовою. У разі наявності кількох найменувань або варіантів їх написання зазначаються всі ці найменування або варіанти їх написання.
У колонці 2 зазначається тип особи у вигляді літер:
1) «Д» - для держави (в особі відповідного державного органу);
2) «МФО» - для міжнародної фінансової організації;
3) «ПК» - для публічної компанії;
4) «ТГ» - для територіальної громади (в особі відповідного органу місцевого самоврядування);
6) «ФУ» - для фінансової установи (крім професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків);
8) «КУА (ПІФ)» - для пайового інвестиційного фонду;
9) «КІФ» - для корпоративного інвестиційного фонду;
12) «ІФ» - для інвестиційної фірми;
13) «ООР» - для оператора організованого ринку;
14) «КУА» - для компанії з управління активами;
15) «СК» - для страхової компанії;
16) «НПФ» - для недержавного пенсійного фонду;
17) «ДУ» - для депозитарної установи;
18) «К» - для особи, яка провадить клірингову діяльність з визначення зобов’язань;
19) «ЦК» - для особи, яка провадить клірингову діяльність центрального контрагента;
20) «ЦД» - для Центрального депозитарію цінних паперів;
21) «ЮО» - для іншої юридичної особи.
У колонці 3 зазначається тип істотної участі у вигляді літер:
1) «П» - пряма істотна участь;
2) «О» - опосередкована істотна участь;
3) «П, О» - пряма та опосередкована істотна участь;
4) «О(Д)» - істотна участь виникла у зв’язку з передаванням особі права голосу за дорученням;
5) «(С)» - додається до типу, якщо участь спільна;
6) «О(Н)» - незалежний від формального володіння вплив, крім передавання права голосу.
1) щодо фізичних осіб - громадянство, країна, місце проживання (повна адреса), серія (за наявності) та номер паспорта, найменування органу, що його видав, дата видачі паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), дата та рік народження;
2) щодо юридичних осіб резидентів - місцезнаходження (повна адреса), ідентифікаційний код юридичної особи, код LEI (за наявності);
3) щодо юридичних осіб нерезидентів - місцезнаходження (повна адреса) українською та англійською мовами, ідентифікаційний код із витягу з торговельного, банківського, судового реєстру або іншого офіційного документа, що підтверджує реєстрацію іноземної юридичної особи в країні, у якій зареєстровано її головний офіс.
У колонці 5 зазначається інформація згідно з пунктом 7 розділу І Порядку.
Якщо рядок у будь-якій колонці не заповнюється через відсутність даних, в такому рядку у відповідній колонці проставляється прочерк.
Таблиця 2. Інформація про довірчого власника трасту2
Найменування юридичної особи або прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи | Ідентифікаційний код юридичної особи, код LEI (за наявності) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) або серія (за наявності) та номер паспорта3 для фізичної особи | Місцезнаходження юридичної особи або адреса постійного місця проживання фізичної особи та/або адреса місця реєстрації | Контактні дані (телефон, електронна пошта) |
1 | 2 | 3 | 4 |
|
|
|
|
Таблиця 3. Інформація щодо вигодоодержувача (вигодонабувача) трасту2
Повне найменування юридичної особи або прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи | Ідентифікаційний код юридичної особи, код LEI (за наявності) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) | Місцезнаходження юридичної особи або адреса постійного місця проживання фізичної особи та/або адреса місця реєстрації | Відсоток акцій (часток, паїв), які належать бенефіціарному власнику у розподілі доходу |
1 | 2 | 3 | 4 |
|
|
|
|
Стверджую, що інформація, надана мною, є правдивою, повною станом на дату її подання, та не заперечую проти перевірки НКЦПФР достовірності поданих документів та персональних даних, що в них містяться.
Усвідомлюю, що у випадку, передбаченому законодавством України, надана мною інформація може бути доведена до відома інших державних органів.
__________
1 До зазначеної в цій довідці інформації додається схема структури власності юридичної особи заявника.
Схема структури власності юридичної особи заявника повинна містити найменування та ідентифікаційний код кожної юридичної особи, прізвища, імена та по батькові (за наявності) всіх фізичних осіб - власників істотної участі в юридичній особі та осіб, через яких прямо або опосередковано здійснюється володіння/контроль участі у заявнику, із зазначенням зв’язків між ними.
При оформленні відомостей щодо структури власності юридичної особи у вигляді схематичного зображення та неможливості розмістити всі дані на одному аркуші схематичне зображення розміщується на аркушах окремо за кожним власником юридичної особи.
2 Заповнюється у випадку якщо в структурі власності юридичної особи є траст.
3 Для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган та мають відмітку в паспорті.
Додаток 2 |
АНКЕТА
юридичної особи
Додаток 3 |
ЗАЯВА
про видачу ліцензії
Додаток 4 |
ПЕРЕЛІК
(опис) документів, що подаються на видачу ліцензії
№ з/п | Документ, що подається на отримання ліцензії | Кількість аркушів | Зазначити вид інформації (конфіденційна1 або неконфіденційна) |
| 1 | 2 | 3 |
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
__________
1 До конфіденційної інформації може бути віднесено тільки ту інформацію, яка передбачена Законами України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації».
Додаток 5 |
ДОВІДКА
про асоційованих осіб фізичної особи - власника з прямою істотною участю у заявника1
№ | Прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи - власника з істотною участю у заявника | Прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) асоційованої особи фізичної особи - власника з прямою істотною участю у заявника | Реєстраційний номер | Ступінь родинного зв’язку згідно з терміном «асоційовані особи» | Повне найменування юридичної особи, де асоційована особа фізичної особи - прямого власника з істотною участю у заявника працює або має частку у статутному капіталі 10 і більше відсотків | Ідентифікаційний код | Символ юридичної особи3 | Частка у статутному капіталі юридичної особи асоційованої особи - прямого власника з істотною участю у заявника, що становить 10 і більше відсотків | Посада, яку займає в юридичній особі асоційована особа прямого власника з істотною участю у заявника |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Стверджую, що інформація, надана мною, є правдивою, повною станом на дату її подання, та не заперечую проти перевірки НКЦПФР достовірності поданих документів та персональних даних, що в них містяться.Усвідомлюю, що у випадку, передбаченому законодавством України, надана мною інформація може бути доведена до відома інших державних органів.
__________
1 Заповнюється щодо асоційованих осіб фізичної особи - власника з прямою істотною участю у заявника, які працюють в юридичній особі та/або мають частку у статутному капіталі юридичної особи 10 і більше відсотків
2 Для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган та мають відмітку в паспорті.
3 1) «Д» - для держави (в особі відповідного державного органу);
2) «МФО» - для міжнародної фінансової організації;
3) «ПК» - для публічної компанії;
4) «ТГ» - для територіальної громади (в особі відповідного органу місцевого самоврядування);
5) «Т» - для траста;
6) «ФУ» - для фінансової установи (крім професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків);
7) «КУА (ПІФ)» - для пайового інвестиційного фонду;
8) «КІФ» - для корпоративного інвестиційного фонду;
9) «У» - для управителя;
10) «А» - для адміністратора;
11) «ІФ» - для інвестиційної фірми;
12) «ООР» - для оператора організованого ринку;
13) «КУА» - для компанії з управління активами;
14) «СК» - для страхової компанії;
15) «НПФ» - для недержавного пенсійного фонду;
16) «ДУ» - для депозитарної установи;
17) «К» - для особи, яка провадить клірингову діяльність з визначення зобов’язань;
18) «ЦК» - для особи, яка провадить клірингову діяльність центрального контрагента;
19) «ЦД» - для Центрального депозитарію цінних паперів;
20) «ЮО» - для іншої юридичної особи.
Додаток 6 |
АНКЕТА
фізичної особи
Додаток 7 |
ПЕРЕЛІК
учасників групи компаній, до якої належить заявник
1. Належність групи до банківської/небанківської ____________________________________
2. Державний орган, що здійснює нагляд за групою _________________________________
№ | Повне | Ідентифікаційний код юридичної особи, код LEI (за наявності)1 | Місцезнаходження юридичної особи | Основні види діяльності за КВЕД | Належність юридичної особи до фінансових установ (із зазначенням виду установи та назви регулятора - для фінансових установ) | Опис взаємозв’язку учасників групи компаній між собою2 | Кредитний рейтинг (за наявності) |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
Стверджую, що інформація, надана мною, є правдивою, повною станом на дату її подання, та не заперечую проти перевірки НКЦПФР достовірності поданих документів та персональних даних, що в них містяться.
Усвідомлюю, що у випадку, передбаченому законодавством України, надана мною інформація може бути доведена до відома інших державних органів.
«___» __________ 20___року | ____________________________ | ________________________________ |
__________
1 Для відповідальної особи фінансової групи додатково надаються ідентифікаційні дані у значенні, визначеному Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».
2 Заповнюється щодо кожного учасника групи компаній у відношенні всіх інших учасників групи компаній, зокрема, із наведенням опису договірних відносин між учасниками групи компаній.
3 Цей реквізит не застосовується у цьому документі, що подається заявником щодо себе (щодо юридичної особи заявника) з використанням електронного підпису чи печатки, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа відповідно до вимог законодавства про електронний документообіг та електронні довірчі послуги, згідно з вимогами, визначеними окремим документом нормативно-технічного характеру.
Додаток 8 |
ДОВІДКА
про персональний склад наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду юридичної особи (біржової ради / біржового комітету)), виконавчого органу, служби внутрішнього аудиту, комплаєнсу, управління ризиками (особи, що проводить аудит, здійснює комплаєнс, управління ризиками) заявника
№ | Прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи | Реєстраційний номер облікової картки платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта1 | Дата та місце народження, адреса | Посада, яку займає в цій юридичній особі фізична особа | Період перебування на посаді з _____ до _____ | Назва документа (дата та номер), яким призначена фізична особа на цю посаду | Місце роботи (посада) в іншій юридичній особі (за наявності) | Повне найменування іншої юридичної особи, її ідентифікаційний код, код LEI (за наявності) |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Засвідчую, що інформація, надана мною, є правдивою, повною станом на дату її подання, та не заперечую проти перевірки НКЦПФР достовірності поданих документів та персональних даних, що в них містяться.
Усвідомлюю, що у випадку, передбаченому законодавством України, надана мною інформація може бути доведена до відома інших державних органів.
__________
1 Для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган та мають відмітку в паспорті.
Додаток 9 |
АНКЕТА
щодо ділової репутації фізичної особи
Додаток 10 |
АНКЕТА
щодо ділової репутації юридичної особи
Додаток 11 |
АНКЕТА
щодо ділової репутації фізичної особи, яка є контролером заявника
Додаток 12 |
АНКЕТА
щодо фінансового стану заявника
Додаток 13 |
ВІДОМОСТІ
щодо структурних підрозділів заявника, працівники яких безпосередньо здійснюють діяльність з організації торгівлі продукцією
№ | Повне найменування структурного підрозділу | Посада | Прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) | Посадові обов’язки |
| 1 | 2 | 3 | 4 |
1 |
| 1... |
|
|
2... |
|
| ||
3... |
|
| ||
2 |
| 1... |
|
|
2... |
|
| ||
3... |
|
|
Додаток 14 |
ДОВІДКА
про відокремлені та/або спеціалізовані структурні підрозділи заявника, що провадять професійну діяльність з організації торгівлі продукцією
№ | Повне найменування відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу | Символ підрозділу1 | Ідентифікаційний код підрозділу2 | Місцезнаходження підрозділу | Телефони, електронна адреса | Вид | Прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) керівника підрозділу | Кількість сертифікованих фахівців (у тому числі керівник) відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
__________
1 Символи підрозділу: С - структурний підрозділ, В - відокремлений підрозділ.
2 Заповнюється для відокремленого підрозділу.
Додаток 15 |
ДОВІДКА
про керівних посадових осіб, фахівців заявника та його відокремленого підрозділу, що безпосередньо здійснюють професійну діяльність з організації торгівлі продукцією та сертифіковані, в установленому НКЦПФР порядку
1. Необхідна кількість сертифікаваних фахівців заявника та його відокремленого підрозділу, що безпосередньо будуть здійснювати професійну діяльність з організації торгівлі продукцією
____________________________________________________________________________
№ | Прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) | Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта1 | Посада | Стаж роботи на ринках капіталу та організованих товарних ринках | Телефон, електронна адреса | Сертифікат: номер, дата видачі, строк дії, вид діяльності | Відомості щодо судимості, штрафи за адміністративні правопорушення на ринках фінансових послуг та організованих товарних ринках | Назва документа |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
__________
1 Для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган та мають відмітку в паспорті.