{Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ № 1092 від 27.09.2022}
Деякі питання надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
№ 1120 від 28.10.2021}
Відповідно до частини дев’ятої статті 32 Закону України “Про режим спільного транзиту та запровадження національної електронної транзитної системи” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення;
форму заяви про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення;
форму анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення;
форму звіту про результати оцінки (повторної оцінки) дотримання підприємством умов для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення;
форму висновку про відповідність (невідповідність) підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення;
форму дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія”/“загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”/“загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”/“звільнення від гарантії”;
форму дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “самостійне накладання пломб спеціального типу”;
форму дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажовідправник”;
форму дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажоодержувач”;
форму плану здійснення заходів з моніторингу відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення;
{Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1120 від 28.10.2021}
Порядок планування та здійснення митними органами моніторингу відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
{Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1120 від 28.10.2021}
2. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування.
ПОРЯДОК
проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення
1. Цей Порядок визначає процедури проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
міжнародний ланцюг постачання товарів - сукупність підприємств, які виконують відповідну роль (ролі) (виробник, експортер, імпортер, митний представник, перевізник, експедитор, утримувач складу) у процесі транскордонного руху товарів від місця їх виробництва до місця кінцевого призначення;
об’єкт - будівля, споруда, відкритий або закритий майданчик, які використовуються підприємством для здійснення операцій з товарами і засобами транспортування, що є складовими міжнародного ланцюга постачання товарів;
працівник - будь-яка фізична особа, яка бере участь у діяльності підприємства на основі трудового договору (контракту, угоди), а також інших форм, що регулюють трудові відносини особи з підприємством. До працівників відносяться, зокрема, штатні, позаштатні, тимчасові, сезонні працівники, а також особи, які проходять стажування на підприємстві;
приміщення - кімната, офіс та інші місця, в яких здійснюються операції із введення, оброблення та збереження облікових записів, документів та інформації щодо господарської діяльності підприємства;
транспортна одиниця - транспортний засіб комерційного призначення та/або контейнер.
Інші терміни вживаються в значенні, визначеному Митним кодексом України та Законом України “Про режим спільного транзиту та запровадження національної електронної транзитної системи” (далі - Закон).
Попередній розгляд документів про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення
3. Для отримання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення підприємство подає Держмитслужбі заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення та анкету самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення (далі - анкета самооцінки підприємства) у формі електронних документів, на які керівником підприємства накладено кваліфікований електронний підпис.
4. Попередній розгляд поданих підприємством документів, визначених частиною другою статті 34 Закону, здійснюється протягом 30 робочих днів з дати реєстрації таких документів у Держмитслужбі.
5. Послідовність прийняття до попереднього розгляду поданих підприємствами документів визначається відповідно до хронологічної послідовності їх реєстрації в Держмитслужбі.
6. Попередній розгляд поданих підприємством документів здійснюється структурним підрозділом Держмитслужби, на який покладено функції з проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємств умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
7. Під час попереднього розгляду проводиться перевірка наявності підстав для відмови підприємству в проведенні оцінки відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення (далі - оцінка відповідності), визначених частиною четвертою статті 34 Закону, а також перевірка відомостей відповідно до розділу 1 алгоритму оцінки відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення згідно з додатком 1 (далі - алгоритм оцінки відповідності).
8. За результатами попереднього розгляду керівником структурного підрозділу Держмитслужби, на який покладено функції з проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємств умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, із дотриманням строків, установлених Законом, подається на розгляд керівника Держмитслужби або уповноваженої ним особи:
проект наказу про проведення оцінки відповідності, у якому визначаються перелік умов для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення для проведення оцінки відповідності з урахуванням обраного підприємством виду дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, персональний склад комісії з оцінки відповідності, до якого включаються посадові особи митних органів, визначені відповідальними за організацію та проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення; або
проект рішення про відмову в проведенні оцінки відповідності у формі листа, в якому зазначаються із посиланням на відповідний пункт (пункти) частини четвертої статті 34 Закону підстави для відмови в проведенні оцінки відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, строк і порядок оскарження такого рішення.
9. У строк, що не перевищує 30 днів з дати реєстрації в Держмитслужбі поданих підприємством документів, визначених частиною другою статті 34 Закону:
видається наказ про проведення оцінки відповідності; або
реєструється лист про відмову в проведенні оцінки відповідності.
Копія наказу про проведення оцінки відповідності або лист про відмову в проведенні оцінки відповідності надсилається підприємству невідкладно, але не пізніше ніж на наступний робочий день після дня його видання (реєстрації) в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису.
Організація проведення оцінки відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення
10. До складу комісії з оцінки відповідності включаються посадові особи митних органів, які успішно пройшли спеціальний курс з оцінки відповідності підприємств відповідним умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
У разі відсутності посадових осіб митних органів, які успішно пройшли спеціальний курс з оцінки відповідності підприємств відповідним умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, до складу комісії з оцінки відповідності включаються посадові особи структурних підрозділів Держмитслужби, на які покладено такі функції:
проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємств умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення;
організація та здійснення контролю за своєчасністю сплати митних платежів;
здійснення заходів щодо запобігання та протидії контрабанді, боротьби з порушеннями митних правил на митній території України;
координація та здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства України з питань митної справи шляхом організації та проведення документальних перевірок платників податків.
11. Головою комісії з оцінки відповідності призначається посадова особа структурного підрозділу Держмитслужби, на який покладено функції з проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємств умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
12. Для проведення оцінки відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, крім критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації”, а також умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, встановленим пунктами 1-3 частини першої, пунктом 1 частини другої та пунктами 1-4 частини третьої статті 41 Закону, до складу комісії з оцінки відповідності включаються по одній посадовій особі митного органу. З огляду на категорію, до якої належить підприємство, та/або специфіку його діяльності для проведення оцінки відповідності такого підприємства критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” та/або окремим умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, дотримання яких є також умовою відповідності цьому критерію, до складу комісії з оцінки відповідності можуть включатися більше ніж по одній посадовій особі митного органу.
13. Обов’язки щодо проведення оцінки відповідності розподіляються між членами комісії з оцінки відповідності згідно з кваліфікацією, отриманою за результатами проходження спеціального курсу з оцінки відповідності підприємств відповідним умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
У разі відсутності посадових осіб митних органів, які успішно пройшли спеціальний курс з оцінки відповідності підприємств відповідним умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, для проведення оцінки відповідності підприємства таким умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення до складу комісії з оцінки відповідності включаються:
посадова особа структурного підрозділу Держмитслужби, на який покладено функції із здійснення заходів щодо запобігання та протидії контрабанді, боротьби з порушеннями митних правил на митній території України, - для проведення оцінки відповідності критерію “дотримання вимог митного та податкового законодавства України, а також відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності”;
посадова особа структурного підрозділу Держмитслужби, на який покладено функції з організації та проведення відповідно до законодавства документальних перевірок вимог законодавства з питань митної справи, - для проведення оцінки відповідності критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації”, а також умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, встановленим пунктами 1-3 частини першої, пунктом 1 частини другої та пунктами 1-4 частини третьої статті 41 Закону;
посадова особа структурного підрозділу Держмитслужби, на який покладено функції з організації та контролю за своєчасністю сплати митних платежів, - для проведення оцінки відповідності критерію “стійкий фінансовий стан”, а також умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, встановленим пунктами 4 і 5 частини першої статті 41 Закону”;
посадова особа структурного підрозділу Держмитслужби, на який покладено функції з проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємств умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, - для проведення оцінки відповідності критерію “забезпечення практичних стандартів компетенції або професійної кваліфікації відповідальної посадової особи підприємства”, а також умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, встановленим пунктами 1 і 2 частини першої та пунктами 1 і 2 частини другої статті 32, пунктом 6 частини першої, пунктом 2 частини другої та пунктом 5 частини третьої статті 41 Закону.
14. З урахуванням обсягів операцій з товарами, що здійснюються підприємством, та географічного розташування об’єктів, що використовуються ним для таких операцій, головою комісії з оцінки відповідності розробляється та затверджується графік роботи комісії, яким у межах строків, визначених Законом для оцінки відповідності, передбачаються:
строки здійснення необхідних заходів комісією з оцінки відповідності на робочих місцях без відвідання приміщень і об’єктів, що використовуються підприємством;
строки здійснення необхідних заходів комісією з оцінки відповідності з відвіданням приміщень і об’єктів, що використовуються підприємством;
строк подання керівнику Держмитслужби або уповноваженій ним особі відповідних документів про відповідність або невідповідність підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, визначений з урахуванням 120-денного строку проведення оцінки відповідності відповідно до частини п’ятої статті 34 Закону.
15. У разі необхідності здійснення окремих заходів з оцінки відповідності під час відвідання комісією з оцінки відповідності приміщень і об’єктів, що використовуються підприємством, можуть брати участь посадові особи митниць, які залучаються до здійснення заходів з оцінки відповідності керівником структурного підрозділу Держмитслужби, на який покладено функції з проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємств умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, за поданням голови комісії з оцінки відповідності.
16. Оцінка відповідності підприємства критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації”, а також умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, встановленим пунктами 1-3 частини першої, пунктом 1 частини другої та пунктами 1-4 частини третьої статті 41 Закону, проводиться з обов’язковим відвіданням відповідними членами комісії з оцінки відповідності приміщень і об’єктів, що використовуються підприємством, на яких, зокрема, здійснюється зберігання первинних документів і регістрів бухгалтерського та складського обліку та/або які використовуються підприємством і мають значення для оцінки відповідності.
17. Заходи, що передбачають відвідання комісією з оцінки відповідності та посадовими особами митниць (у разі їх залучення) приміщень і об’єктів, що використовуються підприємством, здійснюються з урахуванням таких вимог:
строк здійснення зазначених заходів не повинен перевищувати 30 днів;
у разі залучення посадових осіб митниць перелік таких осіб повинен бути повідомлений головою комісії з оцінки відповідності керівнику підприємства або уповноваженій ним особі до початку здійснення заходів;
члени комісії з оцінки відповідності та посадові особи митниць (у разі їх залучення) повинні пред’явити керівнику підприємства або уповноваженій ним особі свої службові посвідчення;
графік здійснення таких заходів повинен бути узгоджений з керівником підприємства або уповноваженою ним особою.
18. Оцінка відповідності або невідповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення проводиться відповідно до контрольних питань 1.1.1, 1.2.3, 1.3.4 розділу 1 і розділів 2-5 алгоритму оцінки відповідності.
19. У випадках, передбачених алгоритмом оцінки відповідності, для отримання інформації, необхідної для оцінки відповідності підприємства певній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, комісією з оцінки відповідності та посадовими особами митниць (у разі їх залучення) може проводитися опитування працівників підприємства.
Опитування проводиться членом комісії з оцінки відповідності, відповідальним за проведення оцінки відповідності за такою умовою для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення. Під час опитування повинна бути присутня особа, призначена відповідальною на підприємстві за взаємодію з комісією з оцінки відповідності, а також можуть бути присутні голова та/або інші члени такої комісії, посадові особи митниць (у разі їх залучення).
На початку опитування член комісії з оцінки відповідності, який проводить опитування, повинен перевірити документи опитуваної особи, коротко роз’яснити мету опитування, вимоги щодо відповідного пункту та чітко сформулювати запитання до опитуваної особи.
Після цього опитувана особа повинна у формі вільної розповіді повідомити про те, чи належить поставлене запитання до її компетенції або посадових обов’язків, та надати відому їй інформацію з поставленого запитання.
Якщо опитувана особа відповіла на поставлене питання недостатньо повно і конкретно, членом комісії з оцінки відповідності можуть бути поставлені уточнювальні запитання.
Для фіксації інформації, отриманої під час опитування, використовується аркуш опитування за формою згідно з додатком 2.
Аркуш опитування заповнюється членом комісії з оцінки відповідності, який проводить опитування.
Член комісії з оцінки відповідності, який проводить опитування, вносить поставлені запитання та відповіді опитуваної особи до аркуша опитування. Після закінчення опитування заповнений аркуш опитування підписується членом комісії з оцінки відповідності, який його проводив, та надається опитуваній особі для ознайомлення та підписання.
Опитувана особа має право підписати аркуш опитування із зауваженнями або запереченнями щодо викладених відповідей, зазначивши правильні відповіді на запитання, а також надати додаткові пояснення щодо поставлених запитань.
Якщо опитувана особа відмовляється відповідати на поставлені питання та/або підписувати аркуш опитування, членом комісії з оцінки відповідності вноситься відповідний запис до аркуша опитування, який підписується всіма присутніми членами комісії з оцінки відповідності та посадовими особами митниць, які були присутні під час проведення опитування.
Аркуш опитування додається до звіту про результати оцінки (повторної оцінки) дотримання підприємством умов для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення (далі - звіт про результати оцінки) та використовується для надання відповіді на питання, визначені алгоритмом оцінки відповідності, щодо яких проводилося опитування.
20. Для оцінювання відповідності підприємства певній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення використовується оцінка “відповідає” або “не відповідає”.
21. Оцінювання відповідності підприємства певній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення проводиться на основі сукупності відповідей на контрольні питання, що включені до відповідного розділу алгоритму оцінки відповідності.
Оцінка “відповідає” за певною умовою для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення виставляється в тому разі, коли на всі контрольні питання, визначені відповідним розділом алгоритму оцінки відповідності, із тих що застосовуються до підприємства відповідно до виду дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, який хоче отримати підприємство, надано відповідь “так” та/або “не застосовується” (з огляду на роль підприємства в міжнародному ланцюзі постачання товарів та/або специфіку діяльності підприємства).
В усіх інших випадках за такою умовою для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення виставляється оцінка “не відповідає”.
22. У разі коли під час проведення оцінки відповідності на контрольне питання, визначене алгоритмом оцінки відповідності, надано відповідь “ні”, член комісії з оцінки відповідності підприємства відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в письмовій формі інформує про виявлену невідповідність голову зазначеної комісії з описом виявленої невідповідності.
Голова комісії з оцінки відповідності надсилає підприємству копію повідомлення про виявлену невідповідність в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дня отримання зазначеного повідомлення від члена комісії з оцінки відповідності.
Підприємство має право усунути виявлену невідповідність та повідомити про це голові комісії з оцінки відповідності до завершення строку проведення оцінки відповідності шляхом надсилання повідомлення в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису.
Голова комісії з оцінки відповідності в письмовій формі невідкладно інформує про усунення підприємством виявленої невідповідності члена зазначеної комісії, яким було виявлено невідповідність.
У строк, що не перевищує 30 днів з дня отримання від підприємства повідомлення про усунення виявленої невідповідності, член комісії з оцінки відповідності, яким було виявлено невідповідність, зобов’язаний пересвідчитися, що підприємство усунуло зазначену невідповідність. У разі коли строк, необхідний для перевірки усунення підприємством виявленої невідповідності, перевищує попередньо встановлений строк проведення оцінки відповідності, член комісії з оцінки відповідності повідомляє голові зазначеної комісії про необхідність продовження строку проведення оцінки відповідності на підставі пункту 2 частини п’ятої статті 34 Закону.
23. Не пізніше ніж за 10 календарних днів до завершення строку проведення оцінки відповідності кожний член комісії з оцінки відповідності завершує оцінювання відповідності підприємства відповідним умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення з виставленням оцінки “відповідає”, “не відповідає”, особисто складає проект звіту про результати оцінки та подає його голові комісії з оцінки відповідності.
У разі коли згідно з проектом звіту про результати оцінки підприємство відповідає умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, голова комісії з оцінки відповідності повертає проект звіту члену зазначеної комісії для підписання.
У разі коли згідно з проектом звіту про результати оцінки підприємство не відповідає умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, голова комісії з оцінки відповідності надсилає підприємству копію такого проекту звіту в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дня його отримання від члена комісії з оцінки відповідності.
Підприємство має право у строк, що не перевищує 30 днів з дня отримання проекту звіту про результати оцінки, подати письмові заперечення та відповідні документи щодо їх обґрунтування голові комісії з оцінки відповідності.
Посадові особи митних органів зобов’язані розглянути подані підприємством письмові заперечення у строк, що не перевищує 30 днів з дня їх отримання, та внести зміни до проекту звіту про результати оцінки, якщо заперечення підприємства є обґрунтованими. Участь голови комісії з оцінки відповідності та члена зазначеної комісії, яким було складено відповідний проект звіту про результати оцінки, у розгляді наданих підприємством письмових заперечень є обов’язковою.
Якщо підприємством протягом строку, що не перевищує 30 днів з дня отримання проекту звіту про результати оцінки, не подано письмових заперечень до такого проекту звіту або за результатами їх розгляду посадовими особами митних органів встановлено, що такі заперечення є необґрунтованими, членом комісії з оцінки відповідності, яким було складено проект звіту про результати оцінки, такий звіт підписується та подається голові зазначеної комісії. У разі коли заперечення підприємства визнаються необґрунтованими, у звіті про результати оцінки членом комісії з оцінки відповідності, яким було складено такий звіт, додатково зазначаються причини необґрунтованості заперечень підприємства.
Відомості, внесені до звіту про результати оцінки, також вносяться членом комісії з оцінки відповідності, яким було складено такий звіт, до відповідних розділів Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів (далі - ЄАІС).
24. Голова комісії з оцінки відповідності після отримання від членів зазначеної комісії всіх звітів про результати оцінки складає на їх основі висновок про відповідність (невідповідність) підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
Під час складання висновку про відповідність (невідповідність) підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення голова комісії з оцінки відповідності проводить звірку інформації, зазначеної у відповідних розділах звіту про результати оцінки, з відомостями, внесеними до ЄАІС згідно з таким звітом, та в разі виявлення розбіжностей надає члену комісії з оцінки відповідності доручення щодо усунення зазначених розбіжностей.
Висновок про відповідність (невідповідність) підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення складається до завершення строку проведення оцінки відповідності.
Після підписання висновку про відповідність (невідповідність) підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення такий висновок та проект наказу про надання або відмову в наданні дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення подається на розгляд керівника Держмитслужби або уповноваженої ним особи.
У строк, що не перевищує семи робочих днів з дня підписання висновку про відповідність (невідповідність) підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, Держмитслужбою видається наказ про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення або про відмову в наданні дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
У наказі про відмову в наданні дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення обов’язково зазначаються підстави для відмови з посиланням на норми законодавства, а також строк і порядок оскарження такого рішення.
Копія наказу Держмитслужби про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення або про відмову в наданні дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення надсилається підприємству невідкладно, але не пізніше ніж на наступний робочий день після дня його видання в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису.
Разом з наказом Держмитслужби про відмову в наданні дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення підприємству надсилаються копії висновку про відповідність (невідповідність) підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення та звіту про результати оцінки, згідно з яким підприємство не відповідає умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
25. Відомості про надання підприємству дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення вносяться до ЄАІС невідкладно, але не пізніше ніж на наступний робочий день з дня видання відповідного наказу Держмитслужби.
Організація повторної оцінки відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення
26. Повторна оцінка відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення (далі - повторна оцінка відповідності) проводиться у випадках та строки, визначені статтею 35 Закону.
27. У строки, визначені частиною восьмою статті 35 Закону, керівником структурного підрозділу Держмитслужби, на який покладено функції з проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємств умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, подається на розгляд керівника Держмитслужби або уповноваженої ним особи проект наказу про проведення повторної оцінки відповідності. У проекті наказу відповідно до частини дев’ятої статті 35 Закону визначаються перелік умов для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, щодо яких буде проводитися повторна оцінки відповідності, підстави для її проведення, персональний склад комісії з оцінки відповідності та дата початку проведення такої оцінки.
28. Персональний склад комісії з оцінки відповідності формується з урахуванням умов для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, які підлягають повторній оцінці відповідності.
29. Під час проведення повторної оцінки відповідності посадові особи митних органів керуються пунктами 15-21 і 23 цього Порядку з урахуванням особливостей, встановлених пунктами 30-32 цього Порядку.
30. Оцінювання відповідності підприємства певній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення проводиться виключно на основі сукупності відповідей на контрольні питання, що визначені відповідним розділом алгоритму оцінки відповідності та є необхідними для підтвердження виконання підприємством умови для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, щодо якої проводиться повторна оцінка відповідності.
31. Не пізніше ніж за три календарних дні до завершення строку повторної оцінки відповідності кожний член комісії з оцінки відповідності завершує оцінювання відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення з виставленням оцінки “відповідає”, “не відповідає”, особисто складає проект звіту про результати оцінки та подає його голові комісії з оцінки відповідності.
Під час проведення повторної оцінки відповідності оцінка “відповідає” за певною умовою для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення виставляється в тому разі, коли на всі питання, що визначені відповідним розділом алгоритму оцінки відповідності та є необхідними для підтвердження виконання підприємством умови для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, щодо якої здійснюється така повторна оцінка відповідності, надано відповідь “так” або “не застосовується”. В усіх інших випадках за такою умовою виставляється оцінка “не відповідає”.
32. Під час складання висновку про відповідність (невідповідність) підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення голова комісії з оцінки відповідності проводить звірку інформації, зазначеної у відповідних розділах звіту про результати оцінки, з відомостями, внесеними до ЄАІС згідно з таким звітом, та в разі виявлення розбіжностей надає члену комісії з оцінки відповідності доручення щодо усунення зазначених розбіжностей.
У разі коли згідно з висновком про відповідність (невідповідність) підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення підприємство відповідає умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, Держмитслужба надсилає підприємству копію зазначеного висновку в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дня підписання такого висновку.
У разі коли згідно з висновком про відповідність (невідповідність) підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення підприємство не відповідає хоча б одній з умов для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, у строк, що не перевищує семи робочих днів з дня підписання зазначеного висновку, Держмитслужбою видається наказ про зупинення дії дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
Разом з наказом Держмитслужби про зупинення дії дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення підприємству надсилаються копії висновку про відповідність (невідповідність) підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення та звіту про результати оцінки, згідно з яким підприємство не відповідає умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
Відомості про зупинення дії дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення вносяться до ЄАІС невідкладно, але не пізніше ніж на наступний робочий день з дня видання відповідного наказу Держмитслужби.
33. Дія дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення може бути поновлена або дозвіл на застосування спеціального транзитного спрощення може бути анульований у порядку, визначеному частиною шостою статті 32, статтями 36 і 37 Закону.
АЛГОРИТМ
оцінки відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення
1. Під час попереднього розгляду документів про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення та для проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення використовують наведені контрольні питання щодо оцінки відомостей, зазначених в анкеті самооцінки підприємства.
2. Сукупність контрольних питань та відповідей на них, що дають змогу перевірити внесену до анкети самооцінки підприємства інформацію про підприємство та оцінити відповідність (невідповідність) підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, становлять алгоритм оцінки відповідності.
3. Нумерація розділів, підрозділів та контрольних питань алгоритму оцінки відповідності відповідає нумерації розділів, підрозділів та пунктів анкети самооцінки підприємства відповідно.
4. Для цілей цього алгоритму оцінки відповідності в разі, коли контрольне питання містить пункти, відповідь “так” на таке контрольне питання надається за сукупністю відповідей на пункти такого контрольного питання, наведених у таблиці до такого контрольного питання, з урахуванням примітки до них.
5. У разі коли пункт контрольного питання містить підпункти, відповідь на такий пункт, наведена в таблиці до такого контрольного питання, надається за сукупністю відповідей на підпункти такого пункту, наведених у таблиці до такого контрольного питання, з урахуванням примітки до них.
Розділ 1. Інформація про підприємство
Підрозділ 1.1. Загальна інформація про підприємство
Контрольне питання 1.1.1. Чи наведена та чи підтверджується інформація про підприємство, зазначена в пункті 1.1.1 анкети самооцінки підприємства?
Варіанти відповіді на контрольне питання 1.1.1: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання структурний підрозділ Держмитслужби, на який покладено функції з організації та проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємств умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, повинен перевірити:
1) чи підтверджується така інформація, зазначена підприємством в анкеті самооцінки підприємства:
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
г) організаційно-правова форма підприємства.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
ґ) код згідно з ЄДРПОУ/реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи - підприємця/індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість представництва.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
д) обліковий номер особи, наданий підприємству згідно із статтею 455 Митного кодексу України.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
2) чи є підприємство резидентом.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні;
3) чи підтверджується інформація про кількість повних календарних місяців з дати утворення підприємства до дати подання заяви про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 1.1.1 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так | а | так | |
б | так | |||
в | так | |||
г | так | |||
ґ | так | |||
д | так | |||
2 | Так | |||
3 | Так |
Контрольне питання 1.1.2. Чи підтверджується інформація про підприємство, зазначена в пункті 1.1.2 анкети самооцінки підприємства, зокрема відомостями, розміщеними в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань?
Варіанти відповіді на контрольне питання 1.1.2: так/ні.
Контрольне питання 1.1.3. Чи надано інформацію про наявність на підприємстві працівника, відповідального за митні питання?
Варіанти відповіді на контрольне питання 1.1.3: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в тому разі, коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, “звільнення від гарантії” та в разі виконанні таких умов:
підприємство регулярно виступає суб’єктом режиму (здійснено митне оформлення не менше ніж 50 митних декларацій для поміщення товарів у режим спільного транзиту протягом попередніх 12 місяців); та
підприємство не має працівника, відповідального за митні питання (у пункті 1.1.3 анкети самооцінки підприємства зазначено “не застосовується”).
Для підтвердження відповіді “не застосовується” необхідно отримати відповідь “так” на контрольне питання 1.2.3 алгоритму оцінки відповідності.
Контрольне питання 1.1.4. Чи підтверджується інформація про підприємство, зазначена в пункті 1.1.4 анкети самооцінки підприємства?
Варіанти відповіді на контрольне питання 1.1.4: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання структурний підрозділ Держмитслужби, на який покладено функції з організації та проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємств умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, повинен перевірити, чи відповідає зазначена інформація щодо заявленої ролі підприємства в міжнародному ланцюзі постачання товарів.
Для перевірки інформації залежно від кожної із зазначених підприємством ролей структурний підрозділ Держмитслужби, на який покладено функції з організації та проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємств умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, на вибірковій основі перевіряє:
для виробника - наявність інформації про підприємство як виробника товарів, що експортуються, у відповідних митних деклараціях;
для експортера - наявність інформації про підприємство як особи, відповідальної за фінансове врегулювання, та/або відправника у відповідних митних деклараціях;
для імпортера - наявність інформації про підприємство як особи, відповідальної за фінансове врегулювання, та/або отримувача у відповідних митних деклараціях;
для митного представника - наявність у відповідних митних деклараціях інформації про підприємство як особи:
- яка надає послуги з декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України, - для митного брокера;
- яка виступає посередником під час виконання зовнішньоекономічного договору (контракту), - для комісіонера, агента, консигнатора тощо;
- наявність інформації про підприємство як перевізника на транспортних документах або принципала у відповідних митних деклараціях;
- наявність допуску до перевезень за системою МДП - для автомобільних перевізників;
для експедитора - наявність коду виду економічної діяльності 52.29 згідно з Класифікатором видів економічної діяльності ДК 009:2010 у відомостях про підприємство в Єдиному державному реєстрів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
для утримувача митного складу - наявність відомостей у відповідних реєстрах, що ведуться Держмитслужбою, про надання підприємству дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу, складу тимчасового зберігання або вільної митної зони комерційного типу.
Контрольне питання 1.1.5. Чи наведено в пункті 1.1.5 анкети самооцінки підприємства інформацію про об’єкти, які використовуються підприємством в операціях з товарами, які переміщуються або плануються для переміщення в міжнародному ланцюзі постачання товарів?
Варіанти відповіді на контрольне питання 1.1.5: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в тому разі, коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, “звільнення від гарантії”, “самостійне накладання пломб спеціального типу”.
Контрольне питання 1.1.7. Чи наведено в пункті 1.1.7 анкети самооцінки підприємства інформацію про підрозділи підприємства та опис функціональних обов’язків тих підрозділів, які задіяні/забезпечують участь підприємства в міжнародному ланцюзі постачання товарів?
Варіанти відповіді на контрольне питання 1.1.7: так/ні.
Контрольне питання 1.1.8. Чи наведено інформацію про особу, яка виконує обов’язки працівника, зазначеного у пункті 1.1.3 анкети самооцінки підприємства, під час його тимчасової відсутності, та яким документом це встановлено?
Варіанти відповіді на контрольне питання 1.1.8: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в тому разі, коли на контрольне питання 1.1.3 отримано відповідь “не застосовується”.
Контрольне питання 1.1.9. Чи наведено в пункті 1.1.9 анкети самооцінки підприємства інформацію про категорію підприємства та середню кількість працівників підприємства?
Варіанти відповіді на контрольне питання 1.1.9: так/ні.
Підрозділ 1.2. Обсяг господарських операцій
Контрольне питання 1.2.1. Чи наведено в пункті 1.2.1 анкети самооцінки підприємства інформацію про розмір чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) та розмір чистого фінансового результату (чистий прибуток або збитки)?
Варіанти відповіді на контрольне питання 1.2.1: так/ні.
Контрольне питання 1.2.2. Чи наведено в пункті 1.2.2 анкети самооцінки підприємства інформацію про об’єкти, які не належать підприємству і які використовуються в операціях з товарами, що є чи будуть частиною міжнародного ланцюга постачання товарів?
Варіанти відповіді на контрольне питання 1.2.2: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в тому разі, коли підприємство не використовує об’єкти, які йому не належать, в операціях з товарами, що є чи будуть частиною міжнародного ланцюга постачання товарів.
Контрольне питання 1.2.3. Чи регулярно виступає підприємство суб’єктом режиму спільного транзиту?
Варіанти відповіді на контрольне питання 1.2.3: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в разі виконанні всіх зазначених умов:
підприємством подано заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, “звільнення від гарантії”; та
кількість оформлених протягом попередніх 12 місяців митних декларацій для поміщення товарів у режим спільного транзиту становить менше ніж 50 декларацій; та
підприємство відповідає критерію “забезпечення практичних стандартів компетенції чи професійної кваліфікації відповідальної посадової особи підприємства”.
Відповідь “так” на контрольне питання надається, якщо підприємством протягом попередніх 12 місяців здійснено митне оформлення 50 або більше митних декларацій для поміщення товарів у режим спільного транзиту.
Підрозділ 1.3. Інформація з митних питань та митна статистика
Контрольне питання 1.3.1. Чи наведено в пункті 1.3.1 анкети самооцінки підприємства запитувану інформацію?
Варіанти відповіді на контрольне питання 1.3.1: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в тому разі, коли підприємство виконує роль виробника.
Контрольне питання 1.3.2. Чи наведено в пункті 1.3.2 анкети самооцінки підприємства запитувану інформацію щодо заходів для забезпечення правильного визначення класифікаційних кодів товарів згідно з УКТЗЕД?
Варіанти відповіді на контрольне питання 1.3.2: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в тому разі, коли підприємство виконує роль лише виробника в міжнародному ланцюзі постачання товарів.
Контрольне питання 1.3.3. Чи наведено в пункті 1.3.3 анкети самооцінки підприємства запитувану інформацію про заходи для забезпечення правильного визначення митної вартості товарів?
Варіанти відповіді на контрольне питання 1.3.3: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в тому разі, коли підприємство виконує роль лише виробника в міжнародному ланцюзі постачання товарів, а також у разі, коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального спрощення “самостійне накладання пломб спеціального типу”, “авторизований вантажовідправник”, “авторизований вантажоодержувач”.
Контрольне питання 1.3.4. Чи підтверджується інформація, наведена в пункті 1.3.4 анкети самооцінки підприємства, для цілей отримання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення?
Варіанти відповіді на контрольне питання 1.3.4: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в тому разі, коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального спрощення “загальна фінансова гарантія”, “самостійне накладання пломб спеціального типу”, “авторизований вантажовідправник”, “авторизований вантажоодержувач”.
Для надання відповіді на питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити, чи має підприємство досвід виконання митних формальностей під час декларування та випуску товарів у митні режими з наданням митним органам загальної фінансової гарантії, необхідний для отримання відповідного дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення:
не менше одного року - для дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”; або
не менше двох років - для дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”; або
не менше трьох років - для дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “звільнення від гарантії”.
Контрольне питання 1.3.5. Чи наведено в пункті 1.3.5 анкети самооцінки підприємства запитувану інформацію про здійснення операцій із ввезення товарів, які підлягають оподаткуванню особливими видами мита?
Варіанти відповіді на контрольне питання 1.3.5: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в тому разі, коли підприємство не здійснює операції із ввезення товарів, що підлягають оподаткуванню особливими видами мита, а також у разі, коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального спрощення “самостійне накладання пломб спеціального типу”, “авторизований вантажовідправник”, “авторизований вантажоодержувач”.
Розділ 2. Дотримання вимог митного та податкового законодавства України, а також відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності
У разі коли підприємство подає заяву про надання будь-якого виду дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, крім спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажовідправник”, контрольне питання 2.2.1 цього розділу не застосовується.
Підрозділ 2.1. Відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності та накладення адміністративних стягнень за порушення митних правил
Контрольне питання 2.1.1. Чи забезпечується відповідність критерію “дотримання вимог митного та податкового законодавства України, а також відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності” у частині відсутності не погашеної або не знятої в установленому законом порядку судимості за вчинення контрабанди наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів або фальсифікованих лікарських засобів, злочинів у сфері господарської діяльності та злочинів у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної із наданням публічних послуг, в осіб підприємства, зазначених у пункті 1 частини першої статті 33 Закону України “Про режим спільного транзиту та запровадження національної електронної транзитної системи”?
Варіанти відповіді на контрольне питання 2.1.1: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна переконатися у відсутності не погашеної або не знятої в установленому законом порядку судимості за відповідні злочини в таких осіб підприємства:
1) кінцевих бенефіціарних власників (контролерів).
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні/не застосовується;
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні/не застосовується;
3) членів правління чи іншого виконавчого органу підприємства, членів наглядової ради.
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні/не застосовується;
Варіанти відповіді на пункт 4: так/ні/не застосовується;
Варіанти відповіді на пункт 5: так/ні/не застосовується;
6) керівника підрозділу з роботи із митницею.
Варіанти відповіді на пункт 6: так/ні/не застосовується;
7) уповноважених осіб підприємства, відомості про яких внесені до облікової картки осіб, які під час провадження своєї діяльності є учасниками відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи.
Варіанти відповіді на пункт 7: так/ні/не застосовується.
До звіту про результати оцінки додаються довідки про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України, щодо відповідних осіб підприємства, надані підприємством, або відповідні відомості, отримані Держмитслужбою на підставі міжвідомчих угод про інформаційний обмін.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 2.1.1 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так або не застосовується | відповідь “не застосовується” на будь-який із пунктів 1-7 контрольного питання надається в разі відсутності на підприємстві відповідних осіб | ||
2 | Так або не застосовується | |||
3 | Так або не застосовується | |||
4 | Так або не застосовується | |||
5 | Так або не застосовується | |||
6 | Так або не застосовується | |||
7 | Так або не застосовується |
Контрольне питання 2.1.2. Чи забезпечується відповідність критерію “дотримання вимог митного та податкового законодавства України, а також відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності” у частині відсутності протягом календарного року, в якому проводиться оцінка відповідності підприємства, та будь-якого з попередніх трьох календарних років накладення адміністративних стягнень за порушення митних правил, що належать до систематичних або серйозних порушень митних правил відповідно до пункту 2 частини першої статті 33 Закону України “Про режим спільного транзиту та запровадження національної електронної транзитної системи” на осіб підприємства, зазначених у пункті 2 частини першої статті 33 Закону України “Про режим спільного транзиту та запровадження національної електронної транзитної системи”?
Варіанти відповіді на контрольне питання 2.1.2: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна переконатися у відсутності накладення адміністративних стягнень за порушення митних правил, що належать до систематичних або серйозних порушень митних правил відповідно до пункту 2 частини першої статті 14 Митного кодексу України, на таких осіб підприємства:
1) кінцевих бенефіціарних власників (контролерів).
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні/не застосовується;
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні/не застосовується;
3) членів правління або іншого виконавчого органу підприємства, членів наглядової ради.
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні/не застосовується;
Варіанти відповіді на пункт 4: так/ні/не застосовується;
Варіанти відповіді на пункт 5: так/ні/не застосовується;
6) керівника підрозділу з роботи із митницею.
Варіанти відповіді на пункт 6: так/ні/не застосовується;
7) уповноважених осіб підприємства, відомості про яких внесені до облікової картки осіб, які під час провадження своєї діяльності є учасниками відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи.
Варіанти відповіді на пункт 7: так/ні/не застосовується;
8) агентів з митного оформлення інших підприємств (митних брокерів), а також посадових осіб інших підприємств у зв’язку з виконанням ними дій, пов’язаних із здійсненням митних формальностей щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення в інтересах підприємства.
Варіанти відповіді на пункт 8: так/ні/не застосовується.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 2.1.2 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так або не застосовується | відповідь “не застосовується” на будь-який із пунктів 1-8 контрольного питання надається в разі відсутності на підприємстві відповідних осіб | ||
2 | Так або не застосовується | |||
3 | Так або не застосовується | |||
4 | Так або не застосовується | |||
5 | Так або не застосовується | |||
6 | Так або не застосовується | |||
7 | Так або не застосовується | |||
8 | Так або не застосовується |
Підрозділ 2.2. Відомості про авторизації та/або дозволи, для отримання яких зверталося підприємство
Контрольне питання 2.2.1. Чи наявний у підприємства дозвіл на застосування спеціального транзитного спрощення “самостійне накладання пломб спеціального типу” і будь-який із дозволів на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми 70 відсотків”, “звільнення від гарантії”?
Варіанти відповіді на контрольне питання 2.2.1: так/ні.
Питання не впливає на виконання підприємством критерію “дотримання вимог митного та податкового законодавства України, а також відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності”.
Для надання відповіді на питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити наявність відповідних дозволів на застосування спеціальних транзитних спрощень у підприємства та зазначити у звіті про результати оцінки їх реквізити.
Розділ 3. Належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації
У разі коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія” контрольні питання цього розділу не застосовуються.
У разі коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків” контрольні питання 3.2.2, 3.5.2-3.5.5, 3.8.1, 3.8.4 та контрольні питання підрозділів 3.6 і 3.7 не застосовуються.
У разі коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків” контрольні питання 3.2.2, 3.5.3-3.5.5, 3.8.1, 3.8.4 та контрольні питання підрозділів 3.6 і 3.7 не застосовуються.
Підрозділ 3.1. Запис аудиту (аудиторський слід)
Контрольне питання 3.1.1. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині формування та збереження запис аудиту?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.1.1: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи наявні в розпорядчому документі про облікову політику підприємства положення, які визначають, що система обліку підприємства:
а) відповідає основним принципам бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
б) забезпечує фіксування у хронологічному порядку всіх господарських операцій, що дає змогу митним органам прослідкувати факт реєстрації господарської операції від її виникнення в первинному обліковому документі та до внесення такої операції до відповідних облікових та/або звітних документів, а також перевірити правильність і достовірність облікових записів шляхом вивчення послідовності зафіксованих фактів здійснення господарських операцій.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
в) забезпечує можливість для виокремлення відомостей про товари з різним митним статусом?
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується.
У разі відповіді “так” на будь-який із підпунктів “а” - “в” цього пункту у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування, номер та дату відповідного розпорядчого документа про облікову політику підприємства та додати його копію.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
2) чи забезпечується можливість для відслідковування таких операцій шляхом посилання облікових записів на їх джерело:
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
б) продаж, передача товарів у використання (наприклад, оренда, дарування).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
в) закупівля, отримання товарів у використання (наприклад, оренда, дарування).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
ґ) зберігання (із можливістю відслідковування місця зберігання конкретного товару).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
д) виробництво (із можливістю відслідковування переміщення запасів між різними підрозділами, залученими у процесі виробництва, якщо здійснюється приймання-передача запасів між підрозділами).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
е) виконання митних формальностей (оформлені митні декларації та інша документація).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
є) прийом та відвантаження товару.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
ж) транспортування (наприклад, товари в дорозі).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
з) облік розрахунків з постачальниками та клієнтами?
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується.
Для надання відповіді на підпункти “а” - “з” цього пункту перевірка здійснюється на вибірковій основі з урахуванням наявності зазначених у цих підпунктах операцій у діяльності підприємства (не більше трьох тестових перевірок на операцію).
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.1.1 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так | а | так | відповідь “не застосовується” на підпункт “в” надається в тому разі, коли підприємство подало заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків” або “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків” |
б | так | |||
в | так або не застосовується | |||
2 | Так | а | так або не застосовується | відповідь “не застосовується” на будь-який із підпунктів “а” - “з” надається в разі відсутності відповідних операцій, зазначених у такому підпункті, у діяльності підприємства |
б | так або не застосовується | |||
в | так або не застосовується | |||
г | так або не застосовується | |||
ґ | так або не застосовується | |||
д | так або не застосовується | |||
е | так або не застосовується | |||
є | так або не застосовується | |||
ж | так або не застосовується | |||
з | так або не застосовується |
Підрозділ 3.2. Система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації
Контрольне питання 3.2.1. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині застосування комп’ютерних систем для автоматизації ведення господарській діяльності підприємства?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.2.1: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи налагоджений обмін інформацією між основною комп’ютерною системою та системою, що використовується для митних цілей.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні.
У разі відповіді “так” на цей пункт у звіті про результати оцінки необхідно зазначити, у який спосіб налагоджено такий обмін (використання єдиної системи, автоматична передача інформації між системами, передача інформації в іншому узгодженому форматі (наприклад, періодична передача даних на електронних носіях інформації з їх наступним завантаженням до комп’ютерної системи);
2) чи задокументовано на підприємстві (у вигляді інструкцій, порядків, настанов, інформаційних листів тощо) надання доступу користувачам до різних компонентів (функцій) комп’ютерної системи.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні;
3) чи відрізняється план рахунків у комп’ютерній системі ведення комерційної та транспортної документації від того, який затверджено обліковою політикою підприємства.
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні;
4) чи пов’язані бухгалтерський та складський облік товарних запасів з обліковими записами в комп’ютерній системі підприємства.
Варіанти відповіді на пункт 4: так/ні.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.2.1 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так | |||
2 | Так | |||
3 | Ні | |||
4 | Так |
Контрольне питання 3.2.2. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині виокремлення відомостей про товари з різним митним статусом та визначення місця їх зберігання?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.2.2: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в тому разі, коли підприємство подало заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків” або “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи забезпечує система ведення комерційної та транспортної документації можливість для виокремлення відомостей про товари з різним митним статусом.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
2) чи забезпечує система ведення комерційної та транспортної документації можливість для визначення місць зберігання товарів з різним митним статусом.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.2.2 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так | |||
2 | Так |
Підрозділ 3.3. Система внутрішнього контролю
Контрольне питання 3.3.1. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині наявності системи внутрішнього контролю?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.3.1: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи підтверджується інформація про систему внутрішнього контролю, заявлена в анкеті самооцінки підприємства, документами, якими встановлено процедури щодо такої системи.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
2) чи охоплює система внутрішнього контролю діяльність підрозділів підприємства, відповідальних за такі операції/питання:
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
ґ) ведення комерційної та транспортної документації.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
д) ведення бухгалтерського обліку.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
е) здійснення митних формальностей та взаємодія з митницею.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується.
Для надання відповіді на підпункти “а” - “е” цього пункту перевірка проводиться з урахуванням наявності зазначених у цих підпунктах операцій у діяльності підприємства.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні;
3) чи переглядаються та оновлюються процедури щодо системи внутрішнього контролю на періодичній основі.
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні.
У разі відповіді “так” на цей пункт у звіті про результати оцінки необхідно зазначити, з якою періодичністю та які саме процедури оновлюються, а також чим це підтверджується та чи інформується персонал про зазначені оновлення.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.3.1 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так | |||
2 | Так | а | так або не застосовується | відповідь “не застосовується” на будь-який із підпунктів “а” - “е” надається в разі відсутності відповідних операцій, зазначених у такому підпункті, у діяльності підприємства |
б | так або не застосовується | |||
в | так або не застосовується | |||
г | так або не застосовується | |||
ґ | так або не застосовується | |||
д | так або не застосовується | |||
е | так або не застосовується | |||
3 | Так |
Контрольне питання 3.3.2. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині проведення перевірок процедур внутрішнього контролю?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.3.2: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи підтверджується відповідь підприємства щодо проведення перевірок процедур внутрішнього контролю.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні.
У разі відповіді “так” на цей пункт у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування, номер та дату документа, який підтверджує відповідь;
2) чи підтверджується відповідь підприємства щодо проведення перевірок процедур внутрішнього контролю, що стосуються митних питань?
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні.
У разі відповіді “так” на цей пункт у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування, номер та дату документа, який підтверджує відповідь.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.3.2 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так | |||
2 | Так |
Контрольне питання 3.3.3. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині перевірки та актуалізації базової та довідкової інформації, що використовується в системі ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.3.3: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити, чи визначені на підприємстві працівники, на яких покладено обов’язки з перевірки та актуалізації базової та довідкової інформації, що використовується в системі ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації на підприємстві.
Контрольне питання 3.4.1. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині забезпечення реєстрації товарних потоків?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.4.1: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в тому разі, коли специфіка діяльності підприємства не потребує реєстрації товарних потоків.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи охоплюють процедури реєстрації товарних потоків щодо надходження товарів такі операції:
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
в) відправлення товарів їх постачальником.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
г) контроль за дотриманням вимог до супровідної документації.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
ґ) транспортування товарів до підприємства або клієнтів підприємства.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
д) отримання товарів підприємством або клієнтами підприємства, а також здійснення контролю за відповідністю таких товарів замовленню, цілісністю їх пакування тощо.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
е) здійснення розрахунків за товари.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
Для надання відповіді на підпункти “а” - “є” цього пункту перевірка проводиться за кожною з операцій, зазначених у цих підпунктах (з урахуванням їх наявності в діяльності підприємства), на вибірковій основі.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні/не застосовується;
2) чи охоплюють процедури реєстрації товарних потоків щодо зберігання товарів:
а) чітке визначення місць, призначених для зберігання товарів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
б) способи зберігання небезпечних/шкідливих товарів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
в) методику реєстрації запасів (за вартістю та/або кількістю).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
г) періодичність проведення інвентаризації.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
ґ) звірку відповідності облікових даних підприємства з даними інших суб’єктів господарювання в разі використання приміщень таких суб’єктів для зберігання товарів підприємства.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
д) ведення обліку товарів у тимчасових місцях їх зберігання (за наявності).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
Для надання відповіді на підпункти “а” - “д” цього пункту перевірка проводиться за кожною з операцій, зазначених у цих підпунктах (з урахуванням їх наявності в діяльності підприємства), на вибірковій основі.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні/не застосовується;
3) чи охоплюють процедури реєстрації товарних потоків щодо виробництва товарів:
а) складання замовлення на виробництво.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
б) вилучення та доставку запасів із місць їх зберігання на виробництво.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
в) виробництво, визначення відповідальних працівників, ведення облікових записів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
г) наявність технологічних схем виробництва та їх дотримання.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
ґ) облік виготовленої продукції та невикористаних запасів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
Для надання відповіді на підпункти “а” - “ґ” цього пункту перевірка проводиться за кожною з операцій, зазначених у цих підпунктах (з урахуванням їх наявності в діяльності підприємства), на вибірковій основі.
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні/не застосовується;
4) чи охоплюють процедури реєстрації товарних потоків щодо відвантаження товарів:
а) отримання замовлення від клієнтів підприємства та організацію виробництва.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
б) підготовку замовлення на відвантаження.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
в) інформування складу про замовлення на придбання та/або відвантаження товарів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
г) інструкції для іншого суб’єкта господарювання, якщо товари підприємства зберігаються на його складі та/або транспортуються ним.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
ґ) сортування, комплектування, пакування товарів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
д) здійснення контролю за отриманням розрахунку за товар.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
е) оновлення облікових даних щодо запасів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
Для надання відповіді на підпункти “а” - “е” цього пункту перевірка проводиться за кожною з операцій, зазначених у цих підпунктах (з урахуванням їх наявності в діяльності підприємства), на вибірковій основі.
Варіанти відповіді на пункт 4: так/ні/не застосовується.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.4.1 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так або не застосовується | а | так або ні | відповідь “не застосовується” на пункт 1 надається в разі, коли специфіка діяльності підприємства не передбачає операцій з надходження товарів |
б | так або ні | |||
в | так або ні | |||
г | так або ні | |||
ґ | так або ні | |||
д | так або ні | |||
е | так або ні | |||
є | так або ні | |||
2 | Так або не застосовується | а | так або ні | відповідь “не застосовується” на пункт 2 надається в разі, коли специфіка діяльності підприємства не передбачає операцій із зберігання товарів |
б | так або ні | |||
в | так або ні | |||
г | так або ні | |||
ґ | так або ні | |||
д | так або ні | |||
3 | Так або не застосовується | а | так або ні | відповідь “не застосовується” на пункт 3 надається в разі, коли специфіка діяльності підприємства не передбачає операцій з виробництва товарів |
б | так або ні | |||
в | так або ні | |||
г | так або ні | |||
ґ | так або ні | |||
4 | Так або не застосовується | а | так або ні | відповідь “не застосовується” на пункт 4 надається в разі, коли специфіка діяльності підприємства не передбачає операцій з відвантаження товарів |
б | так або ні | |||
в | так або ні | |||
г | так або ні | |||
ґ | так або ні | |||
д | так або ні | |||
е | так або ні |
Контрольне питання 3.4.2. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині здійснення контролю за обліком запасів?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.4.2: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в тому разі, коли специфіка діяльності підприємства не потребує ведення обліку запасів.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи охоплюють процедури здійснення контролю за обліком запасів такі операції щодо надходження запасів:
а) здійснення контролю за відповідністю між даними замовлення та фактично отриманими запасами.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
б) повернення/відмову від товарів, які надійшли, а також внутрішні процедури підприємства щодо узгодження з постачальниками.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
в) ведення обліку та повідомлення про виявлені надлишки або нестачу запасів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
г) ідентифікацію та виправлення помилкових облікових записів щодо запасів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
ґ) ідентифікацію в системі обліку іноземних товарів за їх митним статусом.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується.
Для надання відповіді на підпункти “а” - “ґ” цього пункту перевірка проводиться за кожною з операцій, зазначених у цих підпунктах (з урахуванням їх наявності в діяльності підприємства), на вибірковій основі.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні/не застосовується;
2) чи охоплюють процедури здійснення контролю за обліком запасів такі операції щодо зберігання запасів:
а) ведення обліку та здійснення контролю за залишками.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
б) виокремлення відомостей про товари з різним митним статусом та визначення місця їх зберігання.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
в) ведення обліку переміщення запасів між різними місцями їх зберігання та/або місцями здійснення операцій з такими запасами в межах одного приміщення або між різними об’єктами та приміщеннями.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
г) процедури в разі пошкодження або руйнування (знищення, втрати тощо) запасів, виявлення надлишків або нестачі в їх фактичній кількості?
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
Для надання відповіді на підпункти “а” - “г” цього пункту перевірка проводиться за кожною з операцій, зазначених у цих підпунктах (з урахуванням їх наявності в діяльності підприємства), на вибірковій основі.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні/не застосовується.
3) чи охоплюють процедури здійснення контролю за веденням обліку запасів такі операції щодо виробництва товарів:
а) здійснення моніторингу і контролю за процесом виробництва (у тому числі за обсягом виходу готової продукції).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
б) порядок дій у разі виявлення невідповідностей, відхилень, порушень технологічних схем виробництва, наявних процедур тощо.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
в) порядок дій у разі виявлення відхилень щодо утворення відходів, побічних продуктів, втрат під час процесу виробництва.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
г) здійснення контролю за якістю готової продукції та ведення обліку його результатів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
ґ) процедури з утилізації (видалення відходів) (у тому числі небезпечних).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
Для надання відповіді на підпункти “а” - “ґ” цього пункту перевірка проводиться за кожною з операцій, зазначених у цих підпунктах (з урахуванням їх наявності в діяльності підприємства), на вибірковій основі.
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні/не застосовується;
4) чи охоплюють процедури здійснення контролю за веденням обліку запасів такі операції щодо відвантаження запасів:
а) повідомлення про видачу та відправлення запасів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
б) транспортування товарів до клієнта підприємства або до кордону.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
в) випуск рахунків та інших необхідних для продажу платіжних документів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
г) надання необхідних інструкцій перевізнику, експедитору тощо.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
ґ) випуск та/або перевірку наявності необхідних супровідних документів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
д) отримання доказів щодо відправлення товарів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
е) повернення товарів (наприклад, огляд, контроль кількості та якості, облік).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
є) порядок дій у разі виявлення невідповідностей, нестачі під час відвантаження.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
ж) інші операції, що застосовуються замовником (у разі наявності комісія з оцінки відповідності повинна зазначити такі операції).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
Варіанти відповіді на пункт 4: так/ні/не застосовується.
Для надання відповіді на підпункти “а” - “ж” цього пункту перевірка проводиться за кожною з операцій, зазначених у цих підпунктах (з урахуванням їх наявності в діяльності підприємства), на вибірковій основі.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.4.2 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так або не застосовується | а | так або ні | відповідь “не застосовується” на пункт 1 надається в разі, коли специфіка діяльності підприємства не передбачає операцій з надходження запасів |
б | так або ні | |||
в | так або ні | |||
г | так або ні | |||
ґ | так або ні, або не застосовується | |||
2 | Так або не застосовується | а | так або ні | відповідь “не застосовується” на пункт 2 надається в разі, коли специфіка діяльності підприємства не передбачає операцій із зберігання запасів |
б | так або ні, або не застосовується | |||
в | так або ні | |||
г | так або ні | |||
3 | Так або не застосовується | а | так або ні | відповідь “не застосовується” на пункт 3 надається в разі, коли специфіка діяльності підприємства не передбачає операцій з виробництва товарів |
б | так або ні | |||
в | так або ні | |||
г | так або ні | |||
ґ | так або ні | |||
4 | Так | а | так або ні | відповідь “не застосовується” на пункт 4 надається в разі, коли специфіка діяльності підприємства не передбачає операцій з відвантаження запасів |
б | так або ні | |||
в | так або ні | |||
г | так або ні | |||
ґ | так або ні | |||
д | так або ні | |||
е | так або ні | |||
є | так або ні | |||
ж | так або ні |
Підрозділ 3.5. Митні формальності
Контрольне питання 3.5.1. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині контролю за правильністю заповнення митних декларацій?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.5.1: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в тому разі, коли підприємство виконує роль лише виробника в міжнародному ланцюзі постачання товарів.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи є в підприємства задокументовані процедури для перевірки правильності заповнення митних декларацій, які подаються ним або від його імені.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні/не застосовується;
2) чи охоплюють процедури для проведення перевірки правильності заповнення митних декларацій для підприємства, яке виконує роль імпортера, експортера, утримувача митного складу, перевізника та/або експедитора в міжнародному ланцюзі постачання товарів і яке є суб’єктом режиму, такі операції:
а) процедури щодо забезпечення правильності заповнення та своєчасності подання митних декларацій, які готує підприємство, включаючи процедури управління перевірками таких декларацій.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
б) процедури з актуалізації даних (найменування, адреси тощо) щодо митних представників, які залучаються підприємством.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
в) процедури з обрання митних представників (наприклад, перевірки щодо надійності і відповідності іншим вимогам, які проводяться підприємством перед їх обранням).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
г) умови, за яких залучаються митні представники.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
ґ) умови договорів, які визначають межі відповідальності сторін, включаючи митного представника.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
д) процедури щодо надання митному представнику підприємства чітких та однозначних інструкцій.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
е) процедури щодо перевірки та надання митному представнику підприємства, його перевізнику, експедитору тощо супровідних та дозвільних документів, включаючи їх відкликання, повернення.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
є) процедури перевірки підприємством правильності і дотримання строків виконання робіт митним представником.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
ж) процедури з інформування митного представника підприємства про будь-які помилки (зміни), які стосуються необхідності внесення змін до митних декларацій.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
з) порядок дій підприємства в разі виявлення невідповідностей, помилок тощо.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
и) процедури добровільного інформування митних органів про виявлені невідповідності, помилки тощо?
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
У разі відповіді “так” на будь-який із підпунктів “а” - “и” цього пункту у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування, номер та дату відповідних документів, що підтверджують наявність таких процедур, та додати їх копію.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні/не застосовується;
3) чи охоплюють процедури для перевірки правильності заповнення митних декларацій для підприємства, яке виконує роль митного представника, перевізника та/або експедитора в міжнародному ланцюзі постачання товарів і яке не є суб’єктом режиму, такі операції:
а) умови договорів, які визначають межі відповідальності сторін.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
б) процедури забезпечення правильності заповнення і своєчасності подання митних декларацій, які готує підприємство, включаючи процедури управління перевірками таких декларацій (застосовується лише до митних представників).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
в) своєчасне надання або перевірку наявності супровідної та дозвільної документації.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
г) процедури з ознайомлення працівників підприємства з вимогами клієнтів і умовами договорів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
ґ) порядок дій у разі отримання від клієнтів нечітких інструкцій або недостовірної інформації.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
д) порядок дій у разі виявлення будь-яких помилок (змін), які стосуються необхідності внесення змін до митних декларацій.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
е) процедури добровільного інформування митних органів про виявлені невідповідності, помилки тощо?
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
У разі відповіді “так” на будь-який із підпунктів “а” - “е” цього пункту у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування, номер та дату відповідних документів, що підтверджують наявність таких процедур, та додати їх копію.
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні/не застосовується;
4) чи підтверджується інформація про заходи для забезпечення правильного визначення класифікаційних кодів товарів згідно з УКТЗЕД, зазначена підприємством у пункті 1.3.2 анкети самооцінки підприємства, а саме:
а) чи визначено на підприємстві особу, відповідальну за класифікацію товарів згідно з УКТЗЕД.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
б) чи підтверджується документально здійснення заходів для забезпечення правильного визначення класифікаційних кодів товарів згідно з УКТЗЕД.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
У разі відповіді “так” на підпункт “а” цього пункту у звіті про результати оцінки необхідно зазначити:
якщо особа, відповідальна на підприємстві за класифікацію товарів згідно з УКТЗЕД, є працівником підприємства, - найменування, номер та дату документа, яким визначено відповідні обов’язки такої особи;
якщо особа, відповідальна на підприємстві за класифікацію товарів згідно з УКТЗЕД, є працівником іншого суб’єкта господарювання, - найменування, номери та дати відповідних договорів, згідно з якими така особа здійснює класифікацію товарів згідно з УКТЗЕД для такого підприємства.
Варіанти відповіді на пункт 4: так/ні;
5) чи підтверджується інформація про заходи для забезпечення правильного визначення митної вартості товарів, зазначена підприємством у пункті 1.3.3 анкети самооцінки підприємства, а саме:
а) чи визначено на підприємстві особу, відповідальну за визначення митної вартості товарів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
б) чи підтверджується документально здійснення заходів для забезпечення правильного визначення митної вартості товарів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
У разі відповіді “так” на підпункт “а” цього пункту у звіті про результати оцінки необхідно зазначити:
якщо особа, відповідальна на підприємстві за визначення митної вартості, є працівником підприємства, - найменування, номер та дату документа, яким визначено відповідні обов’язки такої особи;
якщо особа, відповідальна на підприємстві за визначення митної вартості, є працівником іншого суб’єкта господарювання, - найменування, номери та дати відповідних договорів, згідно з якими така особа здійснює визначення митної вартості товарів для такого підприємства.
Варіанти відповіді на пункт 5: так/ні/не застосовується.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.5.1 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так або не застосовується | відповідь “не застосовується” на пункт 1 надається в разі, коли специфіка діяльності підприємства не передбачає самостійне або від його імені подання митних декларацій | ||
2 | Так або не застосовується | а | так або не застосовується | відповідь “не застосовується” на пункт 2 надається в разі, коли підприємство не виконує роль імпортера, експортера та/або утримувача митного складу, перевізника та/або експедитора в міжнародному ланцюзі постачання товарів і не є суб’єктом режиму |
б | так або не застосовується | |||
в | так або не застосовується | |||
г | так або не застосовується | |||
ґ | так або не застосовується | |||
д | так або не застосовується | |||
е | так або не застосовується | |||
є | так або не застосовується | |||
ж | так або не застосовується | |||
з | так або не застосовується | |||
и | так або не застосовується | |||
3 | Так або не застосовується | а | так або не застосовується | відповідь “не застосовується” на пункт 3 надається в разі, коли підприємство не виконує роль митного представника, перевізника та/або експедитора в міжнародному ланцюзі постачання товарів і не є суб’єктом режиму |
б | так або не застосовується | |||
в | так або не застосовується | |||
г | так або не застосовується | |||
ґ | так або не застосовується | |||
д | так або не застосовується | |||
е | так або не застосовується | |||
4 | Так | а | так | |
б | так | |||
5 | Так або не застосовується | а | так | відповідь “не застосовується” на пункт 5 надається в разі, коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального спрощення “самостійне накладання пломб спеціального типу”, “авторизований вантажовідправник”, “авторизований вантажоодержувач” |
б | так |
Контрольне питання 3.5.2. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині організації інформування митних органів про ознаки порушень, що можуть мати вплив на дотримання вимог законодавства з питань митної справи, виявлених підприємством?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.5.2: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в тому разі, коли підприємство виконує роль лише виробника в міжнародному ланцюзі постачання товарів.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи є в підприємства задокументовані процедури з повідомлення митним органам про виявлені ознаки порушень, що можуть мати вплив на дотримання вимог законодавства з питань митної справи.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні.
У разі відповіді “так” на цей пункт у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування, номер та дату відповідних документів, що підтверджують наявність таких процедур, та додати їх копію;
2) якщо за останній рік були виявлені ознаки порушень, що можуть мати вплив на дотримання вимог законодавства з питань митної справи, чи задокументовані факти повідомлення митним органам про такі порушення.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні/не застосовується.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.5.2 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так | |||
2 | Так або не застосовується | відповідь “не застосовується” на пункт 2 надається в разі, коли підприємством не виявлялися порушення, що можуть мати вплив на дотримання вимог законодавства з питань митної справи |
Контрольне питання 3.5.3. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині забезпечення контролю за товарами, експорт або імпорт яких підлягає ліцензуванню відповідно до статті 16 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.5.3: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в тому разі, коли підприємство виконує роль лише виробника в міжнародному ланцюзі постачання товарів.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи здійснювало підприємство експортні (імпортні) операції з товарами, що підлягають ліцензуванню відповідно до статті 16 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
2) якщо так, чи підтверджується надана підприємством інформація про запровадження процедур з адміністрування ліцензій?
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні/не застосовується;
3) чи були факти складення протоколів про порушення митних правил протягом останнього року, який передує даті подання підприємством заяви про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, у зв’язку з неподанням митному органу відповідної ліцензії.
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні/не застосовується.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.5.3 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так або ні | |||
2 | Так або не застосовується | відповідь “не застосовується” на пункт 2 надається в разі отримання відповіді “ні” на пункт 1 | ||
3 | Ні або не застосовується | відповідь “не застосовується” на пункт 3 надається в разі отримання відповіді “ні” на пункт 1 |
Контрольне питання 3.5.4. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині забезпечення контролю за товарами військового призначення або подвійного використання?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.5.4: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в тому разі, коли підприємство виконує роль лише виробника в міжнародному ланцюзі постачання товарів.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи здійснює підприємство експортні (імпортні) операції з товарами військового призначення або подвійного використання.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
2) якщо так, чи підтверджується надана підприємством інформація про запровадження системи внутрішньофірмового експортного контролю.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні/не застосовується;
3) чи були факти складення протоколів про порушення митних правил протягом останнього року, який передує даті подання заяви підприємства про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, у зв’язку з неподанням митному органу дозвільних документів, необхідних для здійснення міжнародної передачі товарів військового призначення або подвійного використання.
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні/не застосовується.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.5.4 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так або ні | |||
2 | Так або не застосовується | відповідь “не застосовується” на пункт 2 надається в разі отримання відповіді “ні” на пункт 1 | ||
3 | Ні або не застосовується | відповідь “не застосовується” на пункт 3 надається в разі отримання відповіді “ні” на пункт 1 |
Контрольне питання 3.5.5. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині забезпечення ефективного контролю за товарами, експорт або імпорт яких підлягає заборонам та/або обмеженням шляхом отримання спеціальних дозвільних документів тощо?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.5.5: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в тому разі, коли підприємство виконує роль лише виробника в міжнародному ланцюзі постачання товарів.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи здійснювало підприємство експортні (імпортні) операції з товарами, для пропуску яких через митний кордон України та митного оформлення згідно із статтею 197 Митного кодексу України вимагається подання митним органам документів, що підтверджують дотримання встановлених обмежень, які відрізняються від документів, зазначених у пунктах 3.5.3 і 3.5.4 анкети самооцінки підприємства.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
2) якщо так, чи підтверджується надана підприємством інформація про запровадження процедур з адміністрування документів, подання яких вимагається згідно із статтею 197 Митного кодексу України, які відрізняються від документів, зазначених у пунктах 3.5.3 і 3.5.4 анкети самооцінки підприємства.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні/не застосовується;
3) чи були факти складення протоколів про порушення митних правил протягом останнього року, який передує даті подання підприємством заяви про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, у зв’язку з неподанням митному органу таких документів.
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні/не застосовується.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.5.5 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так або ні | |||
2 | Так або не застосовується | відповідь “не застосовується” на пункт 2 надається в разі отримання відповіді “ні” на пункт 1 | ||
3 | Ні або не застосовується | відповідь “не застосовується” на пункт 3 надається в разі отримання відповіді “ні” на пункт 1 |
Підрозділ 3.6. Процедури створення резервних копій, відновлення та архівування
Контрольне питання 3.6.1. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині забезпечення належного зберігання, попередження втрати та захисту облікових записів, документів та інформації про господарську діяльність підприємства?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.6.1: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи задокументовані на підприємстві такі процедури:
а) створення резервних копій (у тому числі періодичність такого створення), відновлення та архівування облікових записів, документів та інформації про господарську діяльність.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
б) визначення порядку та місця зберігання таких облікових записів, документів та інформації.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
в) наявність вимог до носіїв інформації, на яких зберігаються резервні копії, форматів їх зберігання та програмного забезпечення, яке використовується для створення резервних копій (відновлення, архівування облікових записів).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
У разі відповіді “так” на будь-який із підпунктів “а” - “в” цього пункту у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування відповідного документа (інструкції, порядку, настанови, інформаційного листа тощо) та додати його копію.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
2) у разі залучення підприємством інших суб’єктів господарювання (провайдерів відповідних послуг) для створення (зберігання) резервних копій (відновлення та/або архівування) облікових записів, документів та інформації про діяльність підприємства, чи забезпечується можливість відслідковування внесення змін до таких резервних копій (архівної інформації)?
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні/не застосовується.
У разі відповіді “так” на цей пункт у звіті про результати оцінки необхідно зазначити спосіб забезпечення такої можливості.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.6.1 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так | а | так | |
б | так | |||
в | так | |||
2 | Так або не застосовується | відповідь “не застосовується” на пункт 2 надається в разі, коли підприємство не залучає інших суб’єктів господарювання (провайдерів відповідних послуг) |
Контрольне питання 3.6.2. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині встановленого строку зберігання облікових записів, документів та інформації про господарську діяльність підприємства?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.6.2: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання, комісія з оцінки відповідності повинна перевірити, чи відповідає строк зберігання облікових записів, документів та інформації про господарську діяльність підприємства в інформаційній системі обліку та/або документообігу (у тому числі в архівованому вигляді) строку, визначеному частиною тринадцятою статті 264 Митного кодексу України.
Контрольне питання 3.6.3. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині наявності плану забезпечення безперервності діяльності та відновлення на випадок збою (відмови, пошкодження) системи обліку та/або документообігу?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.6.3: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити, чи є на підприємстві задокументований план дій на випадок збою (відмови, пошкодження) системи обліку та/або документообігу.
У разі відповіді “так” у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування, номер та дату документа, що містить такий план.
Підрозділ 3.7. Захист інформаційно-телекомунікаційних та комп’ютерних систем
Контрольне питання 3.7.1. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині запровадження заходів, спрямованих на захист інформаційно-телекомунікаційних та комп’ютерних систем від несанкціонованого доступу?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.7.1: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи охоплюють заходи, запроваджені з метою захисту інформаційно-телекомунікаційних та комп’ютерних систем підприємства від несанкціонованого доступу (проникнення):
а) наявність процедур з інформаційної безпеки, спрямованих на захист інформаційно-телекомунікаційних та комп’ютерних систем підприємства від несанкціонованого доступу (проникнення), умисного знищення чи втрати інформації, а також заходи з реагування на інциденти, локалізації та відновлення в разі порушення інформаційно-телекомунікаційної безпеки та/або кібератаки.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
б) використання багаторівневої системи захисту.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
в) визначення осіб, відповідальних за роботу і захист інформаційно-телекомунікаційних та комп’ютерних систем підприємства.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
г) встановлення мережевих екранів (файєрволів), антивірусних та інших програм для захисту від шкідливого програмного забезпечення та спроб несанкціонованого проникнення в системи.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
ґ) наявність плану забезпечення безперервності діяльності та/або відновлення після збоїв чи виходу з ладу інформаційно-телекомунікаційних та комп’ютерних систем підприємства в разі порушення їх безпеки, в тому числі за результатами інцидентів щодо інформаційної безпеки.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
д) наявність процедури з резервного копіювання, включаючи процес відновлення всіх необхідних програм та даних у разі їх втрати внаслідок несанкціонованого доступу (проникнення) до таких систем.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
е) наявність електронних журналів (реєстрів) із записами про ідентифікацію кожного користувача та його дії в системі.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
є) наявність програми підвищення обізнаності працівників стосовно питань інформаційної безпеки, програми підвищення кваліфікації (навчання) працівників, відповідальних за питання інформаційної безпеки.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
ж) впровадження на підприємстві процесів управління та контролю за інформаційними технологіями та інформаційною безпекою згідно з міжнародними стандартами (наприклад, ISO-27001, NIST, Cobit, ITIL), проведення періодичного незалежного аудиту зазначених процесів?
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні.
У разі відповіді “так” на будь-який із підпунктів “а” - “ж” цього пункту у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування, номери та дати документів, що підтверджують наявність таких процедур та процесів (наприклад, інструкція, порядок, настанова, інформаційний лист тощо);
2) чи проводяться підприємством тестування на можливість несанкціонованого проникнення в систему.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.7.1 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так | а | так або ні | відповідь “так” на пункт 1 надається в разі отримання відповідей “так” на 66 відсотків операцій, зазначених у підпунктах “а” - “ж” цього пункту |
б | так або ні | |||
в | так або ні | |||
г | так або ні | |||
ґ | так або ні | |||
д | так або ні | |||
е | так або ні | |||
є | так або ні | |||
ж | так або ні | |||
2 | Так |
Контрольне питання 3.7.2. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині запровадження заходів, спрямованих на захист інформаційно-телекомунікаційних та комп’ютерних систем від несанкціонованого доступу, у тому числі управління доступом?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.7.2: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи задокументовані на підприємстві процедури щодо надання права доступу до інформаційно-телекомунікаційних та комп’ютерних систем, у тому числі визначення працівників з відповідними правами, критерії та обсяги надання права доступу тощо.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
2) чи визначений на підприємстві окремий підрозділ або особа, відповідальні за роботу та захист інформаційно-телекомунікаційних та комп’ютерних систем.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні;
3) чи є на підприємстві письмові настанови або внутрішні інструкції у сфері інформаційної безпеки для працівників.
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні;
4) чи задокументовані на підприємстві процедури щодо встановлення паролів, у тому числі їх складності, періодичності зміни тощо.
Варіанти відповіді на пункт 4: так/ні.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.7.2 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так | |||
2 | Так | |||
3 | Так | |||
4 | Так |
Підрозділ 3.8. Захист первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку
Контрольне питання 3.8.1. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині забезпечення захисту та збереження первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.8.1: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи задокументовані на підприємстві процедури для забезпечення захисту та збереження первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку від несанкціонованого доступу, навмисного знищення або втрати, які регламентують:
а) обмеження права доступу до первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
б) резервне копіювання первинних та інших документів, створення резервних копій електронних документів або їх витягів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
в) визначення осіб, відповідальних за збереження первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
г) контроль за дотриманням вимог до збереження первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
У разі відповіді “так” на будь-який із підпунктів “а” - “г” цього пункту у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування відповідного документа (інструкції, порядку, настанови, інформаційного листа тощо), що підтверджує наявність процедур, зазначених у такому підпункті, та додати його копії.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
2) чи підтверджується наявність на підприємстві процедур для забезпечення захисту та збереження первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку від несанкціонованого доступу, навмисного знищення або втрати.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні.
Для відповіді на цей пункт необхідно провести опитування особи, відповідальної на підприємстві за збереження первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку, щодо відомостей, зазначених у підпунктах “а”, “б” і “г” пункту 1 цього контрольного питання.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.8.1 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так | а | так | |
б | так | |||
в | так | |||
г | так | |||
2 | Так |
Контрольне питання 3.8.2. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині вживання заходів для запобігання випадкам несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.8.2: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи задокументовані на підприємстві такі процедури:
а) визначення відповідальної особи, яку необхідно повідомляти в разі виявлення факту несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
б) спосіб повідомлення такої відповідальної особи в разі виявлення фактів несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
в) порядок подальших дій (документування порушень, з’ясування обставин, що призвели до порушень, тощо), які необхідно вжити в разі виявлення фактів несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
г) порядок моніторингу, перегляду та оновлення процедур, зазначених у підпунктах “а” - “в” цього пункту.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
ґ) проведення інструктажу працівників щодо запровадження (зміни) процедур із забезпечення недопущення несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
У разі відповіді “так” на будь-який із підпунктів “а” - “ґ” цього пункту у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування, номери та дати документів, якими запроваджено такі процедури.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні.
2) у разі коли на підприємстві були виявлені випадки несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до первинних документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку, чи підтверджується відповідь на пункт 1 фактично вжитими заходами, відомості про які наведено в пункті 3.3.2 анкети самооцінки підприємства.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні/не застосовується.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.8.2 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так | а | так | |
Так | б | так | ||
Так | в | так | ||
Так | г | так | ||
Так | ґ | так | ||
2 | Так або не застосовується | відповідь “не застосовується” на пункт 2 надається в разі відсутності виявлених випадків несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до первинних документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку |
Контрольне питання 3.8.3. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині забезпечення контролю за внесенням змін до інформації про рух товарних потоків?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.8.3: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в тому разі, коли специфіка діяльності підприємства не потребує реєстрації товарних потоків.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи визначені документально категорії працівників, які мають доступ до інформації про рух товарних потоків.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
2) чи визначені документально категорії працівників, які мають право вносити зміни до такої інформації.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні.
У разі відповіді “так” на цей пункт у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування, номер та дату такого документа та додати його копію;
3) чи зберігається інформація про внесення змін до інформації про рух товарних потоків.
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні.
Для відповіді на цей пункт необхідно перевірити, чи відображається у відповідній електронній системі (програмному забезпеченні) інформація про працівника, дату, час та підставу для внесення відповідної зміни.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.8.3 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так | |||
2 | Так | |||
3 | Так |
Контрольне питання 3.8.4. Чи забезпечується відповідність критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” або відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині наявності вимог до інших суб’єктів господарювання щодо захисту та збереження інформації про рух товарних потоків?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.8.4: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в тому разі, коли специфіка діяльності підприємства не потребує реєстрації товарних потоків.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити, чи підтверджується інформація про встановлення підприємством вимог до інших суб’єктів господарювання щодо захисту та збереження інформації про рух товарних потоків (наприклад, у договорах з такими суб’єктами господарювання).
У разі відповіді “так” у звіті про результати оцінки необхідно зазначити, якими документами такі вимоги встановлюються та додати їх копії (не більше двох документів).
Розділ 4. Стійкий фінансовий стан
У разі коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія”, “самостійне накладання пломб спеціального типу”, “авторизований вантажовідправник”, “авторизований вантажоодержувач”, контрольні питання цього розділу не застосовуються.
Підрозділ 4.1. Справи про банкрутство або процедури санації боржника
Контрольне питання 4.1.1. Чи забезпечується відповідність критерію “стійкий фінансовий стан” у частині відсутності перебування підприємства у процедурі санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство, а також відсутності відкритого провадження у справі про банкрутство щодо підприємства?
Варіанти відповіді на контрольне питання 4.1.1: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи перебуває підприємство у процедурі санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні.
У разі відповіді “так” на цей пункт у звіті про результати оцінки необхідно зазначити номер та дату ухвали суду, якою прийнято рішення про проведення санації.
2) чи відкрито щодо підприємства провадження у справі про банкрутство.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні.
У разі відповіді “так” на цей пункт у звіті про результати оцінки необхідно зазначити номер та дату ухвали суду про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 4.1.1 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Ні | |||
2 | Ні |
Підрозділ 4.2. Виконання обов’язків із сплати митних платежів та відсутність податкового боргу зі сплати інших податків
Контрольне питання 4.2.1. Чи забезпечується відповідність критерію “стійкий фінансовий стан” у частині відсутності в підприємства податкового боргу із сплати митних платежів протягом календарного року, в якому проводиться оцінка відповідності, та попередніх трьох календарних років?
Варіанти відповіді на контрольне питання 4.2.1: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи мало або має підприємство податковий борг із сплати мита протягом календарного року, в якому проводиться оцінка відповідності, та попередніх трьох календарних років:
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
е) додаткового імпортного збору.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
2) чи мало або має підприємство податковий борг із сплати акцизного податку із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) протягом календарного року, в якому проводиться оцінка відповідності, та попередніх трьох календарних років.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні;
3) чи мало або має підприємство податковий борг із сплати податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції) протягом календарного року, в якому проводиться оцінка відповідності, та попередніх трьох календарних років.
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 4.2.1 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Ні | а | ні | |
б | ні | |||
в | ні | |||
г | ні | |||
ґ | ні | |||
д | ні | |||
е | ні | |||
2 | Ні | |||
3 | Ні |
Контрольне питання 4.2.2. Чи забезпечується відповідність критерію “стійкий фінансовий стан” у частині відсутності в підприємства податкового боргу із сплати інших податків, що не належать до митних платежів?
Варіанти відповіді на контрольне питання: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи має підприємство податковий борг із сплати загальнодержавних податків:
а) податку на прибуток підприємств.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
б) податку на доходи фізичних осіб.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
в) податку на додану вартість.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні.
2) чи має підприємство податковий борг із сплати місцевих податків:
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні;
3) чи має підприємство податковий борг із сплати місцевих зборів:
а) збору за місця для паркування транспортних засобів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 4.2.2 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Ні | а | ні | |
б | ні | |||
в | ні | |||
г | ні | |||
ґ | ні | |||
д | ні | |||
2 | Ні | а | ні | |
б | ні | |||
3 | Ні | а | ні | |
б | ні |
Підрозділ 4.3. Розрахункові показники (коефіцієнти) платоспроможності (фінансової стійкості) та ліквідності
Контрольне питання 4.3.1. Чи забезпечується відповідність критерію “стійкий фінансовий стан” у частині відповідності розрахункових показників (коефіцієнтів) платоспроможності (фінансової стійкості) та ліквідності підприємства за даними річної (проміжної) фінансової звітності нормативним значенням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 р. № 665 “Деякі питання функціонування авторизованих економічних операторів”?
Варіанти відповіді на контрольне питання 4.3.1: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити чи відповідають такі розрахункові показники (коефіцієнти) платоспроможності (фінансової стійкості) та ліквідності підприємства за даними річної (проміжної) фінансової звітності нормативним значенням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 р. № 665 “Деякі питання функціонування авторизованих економічних операторів”:
1) коефіцієнт покриття (Кпокр).
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
2) коефіцієнт платоспроможності (Кплат).
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні;
3) коефіцієнт фінансування (Кфін).
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 4.3.1 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так | |||
2 | Так | |||
3 | Так |
Контрольне питання 4.4.1. Чи забезпечується відповідність критерію “стійкий фінансовий стан” і відповідній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в частині достатності розміру чистих активів?
Варіанти відповіді на контрольне питання 4.4.1: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності на підставі перевірки числового значення чистих активів підприємства за даними річної (проміжної) фінансової звітності (рядок 1495 форми № 1 “Баланс (звіт про фінансовий стан)”, форми № 1-м (для малих підприємств) або форми № 1-мс (для мікропідприємств), складеної відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку повинна перевірити:
1) чи становить числове значення чистих активів підприємства за даними річної (проміжної) фінансової звітності підприємства суму ≥ 0.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
2) чи числове значення чистих активів підприємства за даними річної (проміжної) фінансової звітності підприємства є достатнім для виконання зобов’язань із сплати митного боргу в розмірі незабезпеченої частини базової суми загальної фінансової гарантії.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні.
Для надання відповіді на цей пункт контрольного питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити дотримання такої нерівності:
ЧА - числове значення чистих активів підприємства за даними річної (проміжної) фінансової звітності;
НЧБС - розмір незабезпеченої частини базової суми загальної фінансової гарантії.
Розмір незабезпеченої частини базової суми загальної фінансової гарантії обраховується для більшої із сум - базової суми загальної фінансової гарантії, зазначеної в діючих дозволах на застосування спеціального транзитного спрощення, уже наданих підприємству митними органами, або базової суми загальної фінансової гарантії, зазначеної підприємством у заяві про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, - та становить відповідно:
50 відсотків більшої з таких сум - у разі подання заяви про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”; або
70 відсотків більшої з таких сум - у разі подання заяви про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”; або
100 відсотків більшої з таких сум - у разі подання заяви про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “звільнення від гарантії”.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 4.4.1 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так | |||
2 | Так |
Розділ 5. Забезпечення практичних стандартів компетенції або професійної кваліфікації відповідальної посадової особи підприємства
У разі коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, “звільнення від гарантії”, контрольні питання цього розділу не застосовуються за виконання таких умов:
підприємство на підставі пункту 2 частини першої статті 32 Закону України “Про режим спільного транзиту та запровадження національної електронної транзитної системи” обирає, що не буде підтверджувати відповідність критерію “забезпечення практичних стандартів компетенції або професійної кваліфікації відповідальної посадової особи підприємства”; та
на контрольне питання 1.2.3 отримано відповідь “так”.
Підрозділ 5.1. Досвід практичної роботи
Контрольне питання 5.1.1. Чи забезпечується відповідність критерію “забезпечення практичних стандартів компетенції або професійної кваліфікації відповідальної посадової особи підприємства” у частині наявності в підприємства досвіду проведення діяльності в межах міжнародного ланцюга постачання товарів та/або призначення на підприємстві працівника, відповідального за митні питання, який має досвід практичної роботи за напрямом здійснення митних формальностей?
Варіанти відповіді на контрольне питання 5.1.1: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи підтверджується інформація про наявність у підприємства досвіду проведення діяльності в межах міжнародного ланцюга постачання товарів протягом календарного року, в якому проводиться оцінка відповідності підприємства, та попередніх трьох календарних років.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні.
Для надання відповіді на цей пункт комісією з оцінки відповідності враховується інформація, зазначена підприємством у пунктах 1.1.1, 1.1.4 і 1.2.3 (якщо застосовується) анкети самооцінки підприємства;
2) чи підтверджується інформація про призначення на підприємстві працівника, відповідального за митні питання, відомості про якого зазначені в підпункті “а” пункту 1.1.3 анкети самооцінки підприємства.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні.
Для надання відповіді на цей пункт комісія з оцінки відповідності перевіряє наявність документа, що підтверджує призначення на підприємстві працівника, відповідального за митні питання (наприклад, наказ про прийняття на роботу, наказ про призначення на посаду тощо).
Також необхідно зазначити найменування, номери та дати документів, які підтверджують інформацію про визначення осіб, відомості про яких наведено в пункті 1.1.8 анкети самооцінки підприємства, які будуть виконувати обов’язки працівника, відповідального за митні питання, на час його тимчасової відсутності.
3) чи підтверджується інформація про досвід практичної роботи за напрямом здійснення митних формальностей не менше трьох років у працівника, відповідального за митні питання на підприємстві.
Для надання відповіді на цей пункт комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
а) чи наявна інформація в трудовій книжці про призначення на посади, що пов’язані із виконанням митних формальностей (наприклад спеціаліст із імпорту (експорту), менеджер зовнішньоекономічної діяльності, агент з митного оформлення, декларант, логіст або керівник такого відповідного підрозділу).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
б) чи внесені обов’язки щодо виконання митних формальностей або контролю за їх виконанням до посадової інструкції особи, що відповідає за митні питання.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
в) чи наявна інформація про особу, що відповідає за митні формальності на підприємстві, у графі 54 митних декларацій (застосовується лише до митного брокера, утримувача митного складу, а також експортера або імпортера, які здійснюють декларування самостійно).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується.
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі отримання такої сукупності відповідей на пункти 1 і 2 та/або 2 і 3 контрольного питання з урахуванням примітки:
Пункт контрольного питання 5.1.1 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так | |||
2 | Так | |||
3 | Так | а | так або ні | відповідь “так” цей пункт 3 надається в разі отримання відповіді “так” на будь-який із підпунктів “а” - “в” цього пункту |
б | так або ні | |||
в | так або ні, або не застосовується |
Підрозділ 5.2. Підтвердження кваліфікації працівника, відповідального за митні питання, та його обов’язки
Контрольне питання 5.2.1. Чи забезпечується відповідність критерію “забезпечення практичних стандартів компетенції або професійної кваліфікації відповідальної посадової особи підприємства” у частині підтвердження кваліфікації працівника, відповідального за митні питання, у Порядку підтвердження кваліфікації працівника підприємства, відповідального за митні питання, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 р. № 665 “Деякі питання функціонування авторизованих економічних операторів”?
Варіанти відповіді на контрольне питання 5.2.1: так/ні.
Для підтвердження відповіді на контрольне питання комісією з оцінки відповідності:
перевіряються відомості, внесені до ЄАІС щодо звіту про результати тестування працівника, відповідального за митні питання, проведеного відповідно до зазначеного Порядку; або
проводиться тестування працівника підприємства, відповідального за митні питання, відповідно до зазначеного Порядку.
Контрольне питання 5.2.2. Чи забезпечується відповідність критерію “забезпечення практичних стандартів компетенції або професійної кваліфікації відповідальної посадової особи підприємства” у частині покладення на працівника, відповідального за митні питання, обов’язків, необхідних для виконання такого критерію?
Варіанти відповіді на контрольне питання 5.2.2: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи покладено на працівника, відповідального за митні питання, обов’язки із взаємодії з митними органами з питань щодо відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні.
У разі відповіді “так” на цей пункт у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування, номери та дати документів, якими такі обов’язки покладено на працівника, відповідального за митні питання, а також додати їх копію;
2) чи покладено на працівника, відповідального за митні питання, обов’язки з проведення самостійного контролю за дотриманням підприємством відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення та дотриманням умов, визначених наданими підприємству дозволами на застосування спеціальних транзитних спрощень.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні.
У разі відповіді “так” на цей пункт у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування, номери та дати документів, якими такі обов’язки покладено на працівника, відповідального за митні питання, а також додати їх копію;
3) чи покладено на працівника, відповідального за митні питання, обов’язки щодо невідкладного інформування митних органів про зміни в діяльності підприємства, що мають значення для проведення оцінки відповідності, у тому числі щодо втрати або передання іншій особі права користування відповідним об’єктом (будівлею, спорудою, відкритим або закритим майданчиком тощо), виникнення подій та/або обставин, що можуть мати вплив на дотримання підприємством відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення та умов, визначених наданими підприємству дозволами на застосування спеціальних транзитних спрощень.
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні.
У разі відповіді “так” на цей пункт у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування, номери та дати документів, якими такі обов’язки покладено на працівника, відповідального за митні питання, а також додати їх копію.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 5.2.2 | Відповідь на пункт | Підпункт пункту контрольного питання | Відповідь на підпункт | Примітка |
1 | Так | |||
2 | Так | |||
3 | Так |
АРКУШ ОПИТУВАННЯ
під час проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення
ЗАЯВА
про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення
ПОЯСНЕННЯ
до заповнення заяви про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення
1. Вид дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення
Робиться позначка у відповідному полі виду дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, для отримання якого подається заява.
Якщо заява про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення подається підприємством для отримання двох або більше видів дозволів на застосування спеціального транзитного спрощення, необхідно зробити позначку у відповідних полях таких видів дозволів на застосування спеціального транзитного спрощення.
Зазначається повне найменування підприємства відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
3. Місцезнаходження підприємства
Зазначається місцезнаходження підприємства відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Адреса електронної пошти підприємства складається з ідентифікатора, позначки “@” та доменного імені, що використовується підприємством для листування з державними, у тому числі контролюючими, органами.
5. Організаційно-правова форма підприємства
Зазначається організаційно-правова форма підприємства відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
6. Дата реєстрації підприємства
Зазначається дата державної реєстрації підприємства відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
7. Реєстраційний номер облікової картки платника податків/код згідно з ЄДРПОУ
для фізичних осіб - підприємців - реєстраційний номер облікової картки платника податків;
для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, - відповідні серія та номер паспорта;
для юридичних осіб та відокремлених підрозділів іноземних компаній, організацій - код згідно з ЄДРПОУ.
8. Індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість
Зазначається індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість (за наявності).
Зазначається обліковий номер особи, наданий згідно із статтею 455 Митного кодексу України.
10. Місцезнаходження бухгалтерської, комерційної та транспортної документації підприємства
Зазначається місцезнаходження бухгалтерської, комерційної та транспортної документації підприємства або місцезнаходження відповідних об’єктів/приміщень підприємства, де така документація зберігається.
11. Місцезнаходження митної документації підприємства
Зазначається місцезнаходження документів та відомостей, у тому числі в електронній формі, що надавалися підприємством митним органам для здійснення митних формальностей, або місцезнаходження відповідних об’єктів/приміщень підприємства, де такі документи та відомості зберігаються.
12. Відомості про працівника, визначеного підприємством відповідальним за надання інформації посадовим особам митних органів, які будуть проводити оцінку відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення
Зазначаються прізвище, власне ім’я, номер телефону/факсу, адреса електронної пошти працівника, визначеного підприємством відповідальним за надання інформації посадовим особам митних органів, які будуть проводити оцінку відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
13. Відомості для надання дозволів на застосування спеціальних транзитних спрощень “загальна фінансова гарантія”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, “звільнення від гарантії”
Графа заповнюється в разі подання заяви про надання дозволів на застосування спеціальних транзитних спрощень “загальна фінансова гарантія”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, “звільнення від гарантії”. В іншому випадку у графі зазначається “не застосовується”.
У графі “13а” необхідно зазначити базову суму загальної фінансової гарантії або звільнення від гарантії, визначену в такий спосіб:
1) на підставі інформації про операції режиму спільного транзиту, здійснені протягом попередніх 12 місяців до дня подання заяви, - у разі наявності точних відомостей та підтвердних документів щодо таких операцій, товари за якими були випущені в режим спільного транзиту та зняті з контролю не менше ніж у трьох окремих місяцях такого 12-місячного періоду.
Для визначення базової суми загальної фінансової гарантії або звільнення від гарантії до заяви додається розрахунок базової суми загальної фінансової гарантії або звільнення від гарантії, наведений у додатку 2. Із наданої інформації про операції режиму спільного транзиту, здійснені протягом попередніх 12 місяців до дня подання заяви, обираються три розрахункових періоди (місяці), в яких значення максимальної суми митних платежів за період є найбільшим. Базова сума загальної фінансової гарантії або звільнення від гарантії визначається на рівні максимальної суми митних платежів за будь-який із цих трьох періодів, але не більше найбільшого значення максимальної суми митних платежів за період з обраних трьох розрахункових періодів і не менше найменшого значення максимальної суми митних платежів за період з обраних трьох розрахункових періодів;
2) на підставі інформації про операції режиму спільного транзиту, які підприємство планує здійснити протягом наступних 12 місяців з дати отримання дозволу, - у разі відсутності точних відомостей та підтвердних документів щодо операцій режиму спільного транзиту, товари за якими були випущені в режим спільного транзиту та зняті з контролю не менше ніж у трьох окремих місяцях, здійснених протягом попередніх 12 місяців до дня подання заяви.
Базова сума загальної фінансової гарантії визначається на рівні загальної суми митних платежів за одночасними операціями режиму спільного транзиту, які підприємство планує здійснити протягом наступних 12 місяців з дати отримання дозволу. При цьому для однієї операції режиму спільного транзиту сума митних платежів визначається на рівні суми, еквівалентної 10000 євро за курсом валюти, визначеним відповідно до статті 31 Митного кодексу України.
Кількість одночасних операцій режиму спільного транзиту, які підприємство планує здійснити протягом наступних 12 місяців з дати отримання дозволу, зазначається у графі “13в”.
Підприємство, враховуючи специфічні характеристики певних товарів, які планується помістити в режим спільного транзиту, має право визначити суму митних платежів для однієї операції режиму спільного транзиту на рівні суми, більшої ніж еквівалент 10000 євро за курсом валюти, визначеним відповідно до статті 31 Митного кодексу України.
У графі “13б” необхідно зазначити літерний код відповідно до Переліку кодів валют для статистичних цілей.
У графі “13в” необхідно зазначити кількість запланованих одночасних операцій режиму спільного транзиту, які підприємство планує здійснити протягом наступних 12 місяців з дати отримання дозволу, - у разі відсутності точних відомостей та підтвердних документів щодо операцій режиму спільного транзиту, товари за якими були випущені в режим спільного транзиту та зняті з контролю не менше ніж у трьох окремих місяцях, здійснених протягом попередніх 12 місяців до дня подання заяви. В іншому випадку у графі необхідно зазначити “не застосовується”.
У графі “13г” необхідно зазначити літерний код альфа-2 відповідно до Переліку кодів країн світу для статистичних цілей.
14. Відомості для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “самостійне накладання пломб спеціального типу”
Графа заповнюється в разі подання заяви про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “самостійне накладання пломб спеціального типу”. В іншому випадку у графі необхідно зазначити “не застосовується”.
Зазначаються характеристики пломб спеціального типу (модель, виробник, підтвердження сертифікації компетентним органом відповідно до міжнародного стандарту ISO 17712:2013 “Механічні пломби для вантажних контейнерів”), які підприємство планує використовувати після надання відповідного дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
15. Відомості для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажовідправник”
Графа заповнюється в разі подання заяви про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажовідправник”. В іншому випадку у графі необхідно зазначити “не застосовується”.
У графі “15а” необхідно зробити позначку у відповідних полях щодо наявних дозволів на застосування спеціального транзитного спрощення “самостійне накладання пломб спеціального типу”, “загальна фінансова гарантія”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, “звільнення від гарантії”, а також зазначити їх реквізити.
У графі “15б” необхідно зазначити місцезнаходження об’єкта (будівлі, споруди, відкритого або закритого майданчика чи іншого місця), з якого планується здійснювати відправлення товарів без їх пред’явлення митниці відправлення.
У графі “15в” необхідно зазначити запропонований підприємством порядок доступу митних органів до облікових записів авторизованого вантажовідправника. Такий порядок може надаватися в один із наведених способів:
1) із робочого місця на території авторизованого вантажовідправника (незалежно від способу ведення облікових записів в (електронному вигляді чи на паперових носіях та в тому вигляді, в якому вони ведуться); та/або
2) із робочого місця посадової особи митного органу із застосуванням інформаційно-телекомунікаційних технологій (наприклад, через організацію віддаленого доступу); та/або
3) шляхом надання витягів із системи обліку.
У графі “15г” необхідно навести перелік товарів із зазначенням їх кодів на рівні товарної підкатегорії (десять знаків) згідно з УКТЗЕД, засобів та способів переміщення товарів, для яких не надається дозвіл на застосування спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажовідправник”.
У разі коли перелік товарів містить значну кількість кодів УКТЗЕД, відомості зазначаються із наведенням діапазонів таких кодів (з __________ по __________) та їх узагальненого опису.
У графі “15ґ” необхідно зазначити час (у годинах) і спосіб повідомлення митному органу про тимчасовий вихід з ладу програмного забезпечення/комп’ютерного обладнання/засобів зв’язку, що використовуються для роботи з національною електронною транзитною системою, з метою здійснення митних формальностей із використанням документів у паперовій формі.
У графі “15д” необхідно зазначити час (у хвилинах) і спосіб повідомлення митному органу про відправлення товарів у разі застосування процедури з використанням документів у паперовій формі.
16. Відомості для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажоодержувач”
Графа заповнюється в разі подання заяви про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажоодержувач”. В іншому випадку у графі необхідно зазначити “не застосовується”.
У графі “16а” необхідно зазначити місцезнаходження об’єкта (будівлі, споруди, відкритого або закритого майданчика чи іншого місця), до якого будуть доставляти товари, випущені в режим спільного транзиту.
У графі “16б” необхідно зазначити запропонований підприємством порядок доступу митних органів до облікових записів авторизованого вантажоодержувача. Такий порядок може надаватися в один із наведених способів:
1) із робочого місця на території авторизованого вантажоодержувача (незалежно від способу ведення облікових записів (в електронній формі чи на паперових носіях та в тому вигляді, в якому вони ведуться); та/або
2) із робочого місця посадової особи митного органу із застосуванням інформаційно-телекомунікаційних технологій (наприклад, через організацію віддаленого доступу); та/або
3) шляхом надання витягів із системи обліку.
У графі “16в” необхідно навести перелік товарів із зазначенням їх кодів на рівні товарної підкатегорії (десять знаків) згідно з УКТЗЕД, засобів та способів переміщення товарів, для яких не надається дозвіл на застосування спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажоодержувач”.
У разі, коли перелік товарів містить значну кількість кодів УКТЗЕД, відомості зазначаються із наведенням діапазонів таких кодів (з __________ по __________) та їх узагальненого опису.
У графі “16г” необхідно зазначити час (у годинах) і спосіб повідомлення митному органу про тимчасовий вихід з ладу програмного забезпечення/комп’ютерного обладнання/засобів зв’язку, що використовуються для роботи з національною електронною транзитною системою, з метою здійснення митних формальностей з використанням документів у паперовій формі.
У графі “16ґ” необхідно зазначити час (у хвилинах) і спосіб повідомлення митному органу про прибуття товарів у разі застосування процедури з використанням документів у паперовій формі.
Зазначається прізвище, власне ім’я керівника підприємства.
РОЗРАХУНОК
базової суми загальної фінансової гарантії або звільнення від гарантії
АНКЕТА
самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення*
0.1.** | Які підрозділи підприємства були залучені до процесу підготовки документів для отримання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення? Чи залучалися треті сторони до зазначеного процесу (наприклад, інші суб’єкти господарювання, що надають консультаційні послуги)? |
Відповідь: | |
1. | Інформація про підприємство |
1.1. | Загальна інформація про підприємство |
1.1.1. | Зазначте найменування, місцезнаходження, дату утворення, організаційно-правову форму підприємства, код згідно з ЄДРПОУ/реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи - підприємця/індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість представництва, обліковий номер особи, наданий підприємству згідно із статтею 455 Митного кодексу України. |
Відповідь: | |
1.1.2. | Надайте інформацію про таких осіб, які мають відношення до підприємства: |
Відповідь: | |
1.1.3. | Надайте інформацію про працівника, відповідального за митні питання (наявність якого передбачена частиною четвертою статті 33 Закону України “Про режим спільного транзиту та запровадження національної електронної транзитної системи”). |
Відповідь: | |
1.1.4. | Стисло опишіть господарську діяльність підприємства та зазначте його роль у міжнародному ланцюзі постачання товарів (виробник, експортер, імпортер, митний представник, перевізник, експедитор, утримувач складу). Якщо підприємство виконує декілька ролей, зазначте їх. |
Відповідь: | |
1.1.5. | Зазначте об’єкти, що використовуються підприємством під час операцій з товарами, які є чи будуть частиною міжнародного ланцюга постачання товарів, вказуючи місцезнаходження, імена контактних осіб, номери телефонів та адреси електронних поштових скриньок, найменування митниці, у зоні діяльності якої розташований об’єкт, а також надайте стислий опис операцій із товарами, що здійснюються на підприємстві у розрізі: |
Відповідь: | |
1.1.7. | Опишіть внутрішню організаційну структуру підприємства із зазначенням: |
Відповідь: | |
1.1.8. | Надайте інформацію про особу, яка виконує обов’язки працівника, зазначеного в пункті 1.1.3 анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, під час його тимчасової відсутності, та яким документом це встановлено. |
Відповідь: | |
1.1.9. | Дайте відповіді на такі питання: |
Відповідь: | |
1.2. | Обсяг господарських операцій |
1.2.1. | Надайте інформацію щодо: |
Відповідь: | |
1.2.2. | У разі використання об’єктів, які не належать підприємству і які використовуються в операціях з товарами, що є чи будуть частиною міжнародного ланцюга постачання товарів, зазначте: |
Відповідь: | |
1.2.3. | Зазначте кількість оформлених митних декларацій для поміщення товарів у режим спільного транзиту, оформлених протягом попередніх 12 місяців до дня подання заяви про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення. |
Відповідь: | |
1.2.5. | Чи заплановані такі зміни на підприємстві: |
Відповідь: | |
1.3. | Інформація з митних питань та митна статистика |
1.3.1. | Дайте відповіді на такі питання: |
Відповідь: | |
1.3.2. | Дайте відповіді на такі питання: |
Відповідь: | |
1.3.3. | Дайте відповіді на такі питання: |
Відповідь: | |
1.3.4. | Чи має підприємство досвід здійснення митних формальностей під час декларування та випуску товарів у митні режими із наданням митним органам загальної фінансової гарантії? Так/Ні. |
Відповідь: | |
1.3.5. | Чи здійснює підприємство операції із ввезення товарів, які підлягають оподаткуванню особливими видами мита? |
Відповідь: | |
2. | Дотримання вимог митного та податкового законодавства України, а також відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності |
2.1. | Відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності та накладення адміністративних стягнень за порушення митних правил |
2.1.1. | Чи мають особи підприємства, зазначені в пункті 1 частини першої статті 33 Закону України “Про режим спільного транзиту та запровадження національної електронної транзитної системи”, не погашену або не зняту в установленому порядку судимість за вчинення: |
Відповідь: | |
2.1.2. | Чи були виявлені в діяльності підприємства (у тому числі самостійно) порушення митних правил або сплата митних платежів та інших податків не в повному обсязі протягом календарного року, в якому подається заява про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, та попередніх трьох календарних років? Так/Ні. |
Відповідь: | |
2.2. | Відомості про авторизації та/або дозволи, для отримання яких зверталося підприємство |
2.2.1. | Дайте відповіді на такі питання: |
Відповідь: | |
3. | Належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації |
3.1. | Запис аудиту (аудиторський слід) |
3.1.1. | Чи забезпечує система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації підприємства формування та збереження повноцінного запису аудиту? Так/Ні. |
Відповідь: | |
3.2. | Система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації |
3.2.1. | Які комп’ютерні системи (обладнання, програмне забезпечення) використовуються підприємством для автоматизації ведення господарської діяльності підприємства в цілому та для митних питань зокрема? Чи інтегровані ці системи? |
Відповідь: | |
3.2.2. | Чи може система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації виокремлювати інформацію про товари з різним митним статусом та місце їх зберігання? Так/Ні. |
Відповідь: | |
3.2.3. | Надайте інформацію та дайте відповіді на такі питання: |
Відповідь: | |
3.3. | Система внутрішнього контролю |
3.3.1. | Чи впроваджено на підприємстві систему внутрішнього контролю за діяльністю підрозділів, відповідальних за питання фінансів, закупівель, виробництва, ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації, продажів, логістики, митні питання? Так/Ні. |
Відповідь: | |
3.3.2. | Чи проводилися перевірки процедур внутрішнього контролю на підприємстві? Так/Ні. |
Відповідь: | |
3.3.3. | Стисло опишіть порядок перевірки базової та довідкової інформації, що використовується в системі ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації? Як зазначені процедури мінімізують такі ризики: |
Відповідь: | |
3.4. | Товарні потоки |
3.4.1. | Стисло опишіть процедури реєстрації товарних потоків від моменту надходження товарів (їх зберігання, рух запасів у процесі виробництва (за наявності) до відвантаження товарів у частині їх фізичної перевірки та внесення облікових записів. |
Відповідь: | |
3.4.2. | Надайте стислий опис впроваджених на підприємстві процедур для здійснення контролю за обліком запасів, у тому числі інформацію про періодичність здійснення контрольних заходів (наприклад, переоблік, інвентаризація) та способи усунення виявлених невідповідностей. |
Відповідь: | |
3.5. | Митні формальності |
3.5.1. | Чи є на підприємстві задокументовані процедури для перевірки правильності заповнення митних декларацій, які подаються підприємством або від імені підприємства? Так/Ні. |
Відповідь: | |
3.5.2. | Дайте відповіді на такі питання: |
Відповідь: | |
3.5.3. | Чи здійснювалися підприємством операції із ввезення/вивезення товарів, що підлягають ліцензуванню відповідно до статті 16 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” протягом останнього року, який передує даті подання заяви про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення? Так/Ні. |
Відповідь: | |
3.5.4. | Надайте інформацію та дайте відповіді на такі питання: |
Відповідь: | |
3.5.5. | Чи здійснювалося підприємством ввезення/вивезення товарів, пропуск яких через митний кордон України та/або митне оформлення залежно від вимог відповідного закону проводиться митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на виконання дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму “єдиного вікна” відповідних дозвільних документів, які відрізняються від документів, зазначених у пунктах 3.5.3, 3.5.4 цієї анкети та/або відомостей про включення (виключення) товару до/з відповідного реєстру, протягом останнього року, який передує даті подання заяви про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення? Так/Ні. |
Відповідь: | |
3.6. | Процедури створення резервних копій, відновлення та архівування |
3.6.1. | Стисло опишіть процедури створення резервних копій, відновлення та архівування облікових записів, документів та інформації щодо провадження господарської діяльності підприємства. |
Відповідь: | |
3.6.2. | Зазначте строки зберігання таких документів/даних у системі обліку/документообігу та в архівованому вигляді. |
Відповідь: | |
3.6.3. | Чи впроваджено на підприємстві план забезпечення безперервності діяльності та відновлення документів/даних на випадок збою (відмови, пошкодження) системи обліку/документообігу? Так/Ні. |
Відповідь: | |
3.7. | Захист інформаційно-телекомунікаційних та комп’ютерних систем |
3.7.1. | Надайте інформацію та дайте відповіді на такі питання: |
Відповідь: | |
3.7.2. | Надайте інформацію та дайте відповіді на такі питання: |
Відповідь: | |
3.7.3. | Надайте таку інформацію: |
Відповідь: | |
3.8. | Захист первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку |
3.8.1. | Стисло опишіть, які заходи вживаються на підприємстві для захисту первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку від несанкціонованого доступу, навмисного знищення або втрати (наприклад, обмеження права доступу, створення електронних резервних копій). |
Відповідь: | |
3.8.2. | Чи були виявлені на підприємстві випадки несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку за останній рік? Так/Ні. |
Відповідь: | |
3.8.3. | Дайте стислі відповіді на такі питання: |
Відповідь: | |
3.8.4. | Стисло опишіть, які вимоги щодо захисту та збереження інформації про рух товарних потоків підприємство висуває до своїх ділових партнерів з метою недопущення виникнення загрози для міжнародного ланцюга постачання товарів через несанкціоновану передачу такої інформації. |
Відповідь: | |
4. | Стійкий фінансовий стан |
4.1. | Справи про банкрутство або процедури санації боржника |
4.1.1. | Дайте відповідь на такі питання: |
Відповідь: | |
4.2. | Виконання обов’язків із сплати митних платежів та відсутність податкового боргу із сплати інших податків |
4.2.1. | Чи мало підприємство податковий борг із сплати митних платежів протягом календарного року, в якому подається заява про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, та попередніх трьох календарних років? Так/Ні. |
Відповідь: | |
4.2.2. | Чи має підприємство податковий борг із сплати інших податків, що не належать до митних платежів, на дату подання заяви про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення? Так/Ні. |
Відповідь: | |
4.3. | Розрахункові показники (коефіцієнти) платоспроможності (фінансової стійкості) та ліквідності |
4.3.1. | Зазначте такі показники фінансового стану підприємства: |
Відповідь: | |
4.4. | Чисті активи |
4.4.1. | Зазначте розмір чистих активів (ЧА) підприємства. |
Відповідь: | |
4.5. | Інші фактори |
4.5.1. | Чи відомі фактори та заплановані операції, що можуть вплинути на погіршення фінансового стану підприємства в найближчому майбутньому? Так/Ні. |
Відповідь: | |
5. | Забезпечення практичних стандартів компетенції або професійної кваліфікації відповідальної посадової особи підприємства |
5.1. | Досвід практичної роботи |
5.1.1. | Дайте відповіді на такі питання: |
Відповідь: | |
5.2. | Підтвердження кваліфікації працівника, відповідального за митні питання, та його обов’язки |
5.2.1. | Чи підтверджував працівник, відповідальний на підприємстві за митні питання, свою кваліфікацію? Так/Ні. |
Відповідь: | |
5.2.2. | Чи покладено на працівника, відповідального за митні питання, такі обов’язки: |
Відповідь: |
__________
* Пояснення до заповнення анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення наведено в додатку до цієї анкети.
** Зберігається нумерація відповідних розділів, підрозділів та пунктів анкети самооцінки підприємства, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 р. № 665 “Деякі питання функціонування авторизованих економічних операторів”.
Додаток |
ПОЯСНЕННЯ
до заповнення анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення
1. Метою анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення є надання підприємству допомоги щодо розуміння вимог, пов’язаних з отриманням дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення. Заповнена анкета самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, що додається до заяви про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення (далі - заява), надає комісії з оцінки відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення (далі - комісія з оцінки відповідності) можливість ознайомитися з детальною інформацією про підприємство.
Ці пояснення містять рекомендації з надання відповідей на питання анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, а також інформацію про інструкції та процедури, які мають бути запроваджені на підприємстві для отримання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
2. Для цілей анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення та цих пояснень терміни вживаються в такому значенні:
запис аудиту (аудиторський слід) - наявність посилання будь-якого облікового запису підприємства на його джерело, що забезпечує можливість відстеження всього ланцюга реєстрації господарської операції у відповідних облікових та звітних документах підприємства від її початку до завершення;
внутрішній аудит - самостійна перевірка підприємством власної діяльності з метою покращення системи внутрішнього контролю, удосконалення системи управління, запобігання фактам незаконного та/або неефективного використання ресурсів підприємства, що здійснюється відокремленим підрозділом підприємства або спеціально призначеним працівником, підпорядкованим та підзвітним виключно керівництву підприємства;
митна декларація - митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа, форма якої затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 р. № 450 “Питання, пов’язані із застосуванням митних декларацій” (Офіційний вісник України, 2012 р., № 40, ст. 1545), що подається відповідно до положень Митного кодексу України, а також митна декларація окремого типу, що відповідає типам митних декларацій, запроваджених Конвенцією про процедуру спільного транзиту від 20 травня 1987 року, що подається відповідно до положень Закону України “Про режим спільного транзиту та запровадження національної електронної транзитної системи”;
обліковий запис - інформація про здійснення господарської операції, а також внутрішнє переміщення товарів шляхом фіксування даних у первинних документах, регістрах і реєстрах бухгалтерського та складського обліку;
облікова картка товару - інформація про товар, що використовується у господарській діяльності підприємства, яка містить опис, характеристику, код товару згідно з УКТЗЕД, його артикул тощо, а також місце зберігання або використання товару в господарській діяльності такого підприємства;
податковий номер - реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи або серія та номер паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку в паспорті.
Інші терміни вживаються в значенні, наведеному в Митному кодексі України та Порядку проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2020 р. № 705 “Деякі питання надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення” (далі - Порядок оцінки).
3. Під час заповнення анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення необхідно внести інформацію, що запитується, у поле “Відповідь:” до відповідного питання такої анкети.
Належне заповнення анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення та надання достовірних і всебічних відповідей на питання дасть можливість підприємству оптимізувати процес підготовки до проведення оцінки та отримання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
До початку заповнення анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення рекомендується ознайомитися з відповідними положеннями Митного кодексу України та Порядку оцінки. До анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення повинна вноситися достовірна інформація про підприємство та його діяльність.
4. Деякі питання в анкеті самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення можуть стосуватися лише підприємств, які провадять певну діяльність відповідно до їх ролі в міжнародному ланцюзі постачання товарів (виробник, експортер, імпортер, митний представник, перевізник, експедитор, утримувач складу (більш детальну інформацію про розподіл ролей залежно від виду діяльності наведено в поясненнях до пункту 1.1.4 анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення).
Крім того, необхідність надання відповіді на деякі питання залежить від умов для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, для отримання якого заповнюється анкета самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, а саме: “загальна фінансова гарантія”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, “звільнення від гарантії”, “самостійне накладання пломб спеціального типу”, “авторизований вантажовідправник”, “авторизований вантажоодержувач”.
У разі коли питання не стосується ролі підприємства в міжнародному ланцюзі постачання товарів та/або виду дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, для отримання якого заповнюється анкета самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, у відповіді на такі питання необхідно зазначити “не застосовується”.
5. Якщо підприємство проходило міжнародну сертифікацію, аудит, експертну оцінку тощо, підтверджені відповідними документами (сертифікатами, висновками, звітами тощо), відомості про такі документи зазначаються у відповідних розділах анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення. Надання зазначених відомостей не є обов’язковим, але інформація про їх наявність буде використовуватися комісією з оцінки відповідності під час перевірки відповідних питань.
6. Відповіді на питання анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення в межах певної умови для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення розглядаються комісією з оцінки відповідності не окремо одна від одної, а сукупно - для оцінки відповідності такій умові в цілому.
7. Умови для отримання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення певного виду є однаковими для всіх підприємств. При цьому Порядком оцінки передбачено врахування під час оцінки ролі підприємства в міжнародному ланцюзі постачання товарів відповідності організаційно-штатної структури категорії підприємства, що передбачено частиною другою статті 2 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”.
8. Підприємство під час проведення оцінки відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення повинно продемонструвати наявність процедур управління та контролю за митними питаннями та/або питаннями щодо безпеки та надійності. Такі процедури повинні бути задокументовані (у вигляді інструкцій, порядків, настанов, інформаційних листів тощо), доведені до відома працівників та виконуватися, а також регулярно переглядатися та оновлюватися.
Під час надання відповідей на питання анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення необхідно робити посилання на зазначені документи та бути готовими надати їх комісії з оцінки відповідності.
9. Якщо під час проведення оцінки відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, відомості, зазначені в заяві та/або анкеті самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, необхідно змінити та/або доповнити, підприємство письмово повідомляє про це комісії з оцінки відповідності та надає відповідні відомості. Скановані копії повідомлень додаються комісією з оцінки відповідності до звіту про результати оцінки (повторної оцінки) дотримання підприємством умов для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
Сам факт надання підприємством змінених та/або доповнених відомостей під час проведення оцінки відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення не є підставою для складення висновку про невідповідність підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
10. Інформація, надана митним органам в анкеті самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, а також комісії з оцінки відповідності під час перевірки відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, не може без дозволу особи, яка її подала, розголошуватися чи передаватися третім особам, включаючи інші державні органи, крім випадків передачі інформації в порядку, визначеному Митним кодексом України та іншими законами України.
Пояснення
до заповнення відповідних розділів, підрозділів та пунктів анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення
Розділ 1. Інформація про підприємство
Цей розділ надає комісії з оцінки відповідності загальну інформацію про підприємство та його діяльність на момент подання заяви.
Підрозділ 1.1. Загальна інформація про підприємство
Питання пункту 1.1.3 анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення застосовується в тому разі, коли підприємство звернулося із заявою про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “самостійне накладання пломб спеціального типу”, “авторизований вантажовідправник”, “авторизований вантажоодержувач”, а також у разі, коли на підставі пункту 2 частини першої статті 32 Закону України “Про режим спільного транзиту та запровадження національної електронної транзитної системи” для отримання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, “звільнення від гарантії” підприємство обирає, що буде підтверджувати відповідність критерію забезпечення практичних стандартів компетенції або професійної кваліфікації відповідальної посадової особи підприємства.
В іншому випадку у відповіді на питання цього пункту необхідно зазначити “не застосовується”.
Надається стислий опис господарської діяльності підприємства та зазначаються відповідні коди згідно з Класифікатором видів економічної діяльності України.
Також необхідно зазначити роль підприємства в міжнародному ланцюзі постачання товарів і код ролі з урахуванням таких пояснень:
Якщо підприємство виконує функцію митного брокера, комісіонера, агента, консигнатора тощо під час вивезення товарів, то до нього необхідно застосовувати код для “митного представника”;
Якщо підприємство виконує функцію митного брокера, комісіонера, агента, консигнатора тощо під час ввезення товарів, то до нього необхідно застосовувати код для “митного представника”;
У разі виконання підприємством більше ніж однієї ролі в міжнародному ланцюзі постачання товарів зазначаються всі відповідні коди для позначення таких ролей.
Інформація зазначається лише в тому разі, коли підприємство виконує роль виробника, імпортера, експортера чи утримувача складу.
Якщо підприємство має декілька об’єктів, необхідно надати інформацію не більше ніж про п’ять об’єктів, на яких здійснюється найбільша кількість господарських операцій, а для решти - зазначити лише місцезнаходження.
Питання підпункту “в” застосовується для надання інформації про об’єкти, які плануються для застосування підприємством спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажовідправник” або “авторизований вантажоодержувач”.
Якщо підприємство не планує застосування спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажовідправник” або “авторизований вантажоодержувач” у відповіді на питання підпункту “в” необхідно зазначити “не застосовується”.
перелік усіх підрозділів підприємства;
опис функціональних обов’язків лише тих підрозділів, які задіяні/забезпечують участь підприємства в міжнародному ланцюзі постачання товарів;
найменування підрозділів або прізвища та власні імена, найменування посад осіб, на яких покладено (буде покладено) функції (обов’язки) з контролю за дотриманням умов для надання дозволів на застосування спеціальних транзитних спрощень та умов, визначених наданими підприємству дозволами на застосування спеціальних спрощень.
Під час перевірки комісії з оцінки відповідності повинні бути надані копії документів, які підтверджують покладення обов’язків з контролю за дотриманням умов для надання дозволів на застосування спеціальних транзитних спрощень та умов, визначених наданими підприємству дозволами на застосування спеціальних спрощень (інструкції, порядки, настанови, інформаційні листи тощо).
У підпункті “а” необхідно зазначити середню кількість працівників підприємства.
У підпункті “б” зазначається, до якої категорії належить підприємство з урахуванням його відповідності щонайменше двом із таких критеріїв:
Підприємство | Середня кількість працівників за звітний період (X), осіб | Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (Y), млн. євро | Балансова вартість активів (Z), млн. євро |
Велике | X ≥ 250 | Y ≥ 40 | Z ≥ 20 |
Середнє | 50 ≤ X < 250 | 8 ≤ Y < 40 | 4 ≤ Z < 20 |
Мале | 10 ≤ X < 50 | 0,7 ≤ Y < 8 | 0,35 ≤ Z < 4 |
Мікро | X < 10 | Y < 0,7 | Z < 0,35 |
Підрозділ 1.2. Обсяг господарських операцій
Необхідно зазначити окремо дані за календарний рік, в якому подається заява, та кожен із попередніх трьох календарних років, що передують року, в якому подається заява.
Якщо підприємство було утворене менше ніж три роки тому, за попередні періоди, в яких фінансова звітність не подавалася, необхідно зазначити “дані відсутні”.
Інформація зазначається лише в тому разі, коли підприємство виконує роль виробника, імпортера, експортера чи утримувача складу.
Якщо об’єкти не належать підприємству, зазначається найменування підприємств або осіб, у яких такі об’єкти орендуються/винаймаються. Під час перевірки комісії з оцінки відповідності повинні бути надані копії договорів, на підставі яких орендуються/винаймаються зазначені об’єкти.
Під “запланованими змінами” розуміють зміни, які можуть вплинути на організаційні процеси підприємства або дотримання умов для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення чи оцінку ризиків у міжнародному ланцюзі постачання товарів. До зазначених змін можуть належати, наприклад, звільнення та/або прийняття на роботу працівників, що мають ключове значення для зовнішньоекономічної діяльності підприємства або процесів, важливих для дотримання умов для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення; зміни в системі бухгалтерського або складського обліку; заплановане використання нових об’єктів; підписання договорів з новими учасниками міжнародного ланцюга постачання товарів тощо.
Підрозділ 1.3. Інформація з митних питань та митна статистика
Якщо специфіка діяльності підприємства не передбачає самостійного або із залученням митного представника виконання митних формальностей, зокрема визначення класифікаційних кодів згідно з УКТЗЕД, митної вартості (наприклад, якщо підприємство виконує роль виробника), у відповіді на питання цього підрозділу необхідно зазначити “не застосовується”.
У разі одночасної відповіді “так” на питання підпунктів “а” і “б”, надається роз’яснення, за яким принципом здійснюється розподіл між самостійним виконанням митних формальностей та виконанням митних формальностей із залученням митного представника.
У підпункті “a” зазначаються прізвище, власне ім’я, найменування посади працівника, який відповідає за визначення класифікаційних кодів товарів згідно з УКТЗЕД, або якщо для виконання цієї роботи підприємством залучаються інші суб’єкти господарювання, зазначаються їх найменування та коди згідно з ЄДРПОУ.
У підпункті “б” зазначається інформація про те, чи вносяться в облікові картки товарів їх коди згідно з УКТЗЕД, ставки мита, акцизного податку та податку на додану вартість, а також в який спосіб підприємством здійснюється контроль за правильністю визначення класифікаційних кодів товарів згідно з УКТЗЕД відповідною особою (наприклад, перевірка достовірності зазначення хімічного/фізичного складу товарів у документах, внесення відповідних обов’язків до посадових інструкцій, регулярне навчання відповідних працівників).
У підпункті “в” у разі вживання заходів, визначених у підпункті “б”, комісії з оцінки відповідності необхідно буде надати докази щодо регулярного та комплексного перегляду таких заходів, документального оформлення будь-яких змін у них та інформування про такі зміни відповідних осіб, які відповідають за визначення класифікаційних кодів товарів згідно з УКТЗЕД.
У підпункті “г” необхідно зазначити хто, у який спосіб та з якою періодичністю переглядає правильність класифікації товарів згідно з УКТЗЕД, вносить (уточнює) відповідні відомості до записів облікових карток товарів та інші відповідні записи, а також інформує осіб, яких це може стосуватися (наприклад, митного представника, спеціалістів із закупівель, ведення бухгалтерського та складського обліку).
У підпунктах “б” і “г” у разі залучення інших суб’єктів господарювання для здійснення таких заходів описується, у який спосіб підприємством забезпечується контроль за правильністю та повнотою здійснення суб’єктами господарювання заходів та їх відповідністю потребам підприємства.
У підпункті “ґ” зазначаються джерела інформації, які використовуються підприємством для класифікації товарів згідно з УКТЗЕД (наприклад, внутрішня база даних щодо класифікації товарів, інформація про прийняті класифікаційні рішення, опублікована на офіційних сайтах державних органів). Під час перевірки комісії з оцінки відповідності необхідно буде продемонструвати:
дані про товари з відповідними кодами згідно з УКТЗЕД, ставки мита, акцизного податку, податку на додану вартість, зафіксовані в облікових картках або в інший спосіб;
джерела інформації, наприклад, чинні ставки мита, технічну інформацію, що використовується для класифікації товарів.
Питання пункту 1.3.3 анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення застосовуються в тому разі, коли підприємство звернулося із заявою про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, “звільнення від гарантії” для цілей визначення розміру можливого митного боргу підприємства.
В іншому випадку у відповіді на питання цього пункту необхідно зазначити “не застосовується”.
У підпункті “а” зазначаються прізвище, власне ім’я, найменування посади працівника, який відповідає за визначення митної вартості товарів, або якщо для виконання цієї роботи залучаються інші суб’єкти господарювання, зазначаються їх найменування та коди згідно з ЄДРПОУ.
У підпунктах “б” і “в” у разі залучення інших суб’єктів господарювання для здійснення таких заходів описується, у який спосіб підприємством забезпечується контроль за правильністю та повнотою здійснення суб’єктами господарювання заходів та їх відповідністю потребам підприємства.
У підпункті “б” зазначаються заходи для забезпечення правильного визначення митної вартості (наприклад, перевірка наявності договорів/зобов’язань щодо сплати роялті, страхових платежів, повнота декларування складових митної вартості, внесення відповідних обов’язків до посадових інструкцій, регулярне навчання відповідних працівників).
Опис заходів для забезпечення правильного визначення митної вартості повинен включати інформацію про:
метод (методи) визначення митної вартості, що використовується (використовуються);
заповнення та надання відомостей про визначення складових митної вартості (у разі необхідності їх надання);
визначення митної вартості товарів;
урахування вартості витрат на транспортування та страхування;
забезпечення інформування працівника, відповідального за митні питання на підприємстві, або митного представника про необхідність включення роялті та/або ліцензійних платежів до митної вартості оцінюваних товарів;
забезпечення інформування працівника, відповідального за митні питання на підприємстві, або митного представника про необхідність включення частини виручки від будь-якого подальшого перепродажу оцінюваних товарів, їх використання або розпорядження ними на митній території України, що прямо чи опосередковано сплачується на користь продавця-нерезидента;
забезпечення інформування працівника, відповідального за митні питання на підприємстві, або митного представника про необхідність включення витрат, пов’язаних з комісіями або брокерськими винагородами (крім комісійних витрат за закупівлю), які понесені імпортером;
забезпечення інформування працівника, відповідального за митні питання на підприємстві, або митного представника про необхідність включення витрат, пов’язаних з вартістю упаковки, що для митних цілей вважаються єдиним цілим з відповідними товарами, а також вартості інших пакувальних матеріалів та робіт, пов’язаних із пакуванням.
У підпункті “г” під час перевірки комісії з оцінки відповідності необхідно продемонструвати, хто, у який спосіб та з якою періодичністю переглядає правильність декларування митної вартості товарів, вносить (уточнює) відповідні відомості до облікових записів, а також інформує осіб, яких це може стосуватися (наприклад, митного представника, спеціалістів із закупівель, ведення бухгалтерського та складського обліку).
Питання пункту 1.3.4 анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення застосовується в тому разі, коли підприємство звернулося із заявою про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, “звільнення від гарантії”.
В іншому випадку у відповіді на питання цього пункту необхідно зазначити “не застосовується”.
Питання пункту 1.3.5 анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення застосовується в тому разі, коли підприємство звернулося із заявою про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, “звільнення від гарантії” для цілей визначення розміру можливого митного боргу упідприємства.
В іншому випадку у відповіді на питання цього пункту необхідно зазначити “не застосовується”.
Розділ 2. Дотримання вимог митного та податкового законодавства України, а також відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності
Підрозділ 2.1. Відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності та накладення адміністративних стягнень за порушення митних правил
На вимогу комісії з оцінки відповідності підприємство повинно надати довідки про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України, щодо відповідних осіб підприємства.
Якщо підприємство було утворено менше ніж три роки тому, необхідно надати інформацію за період фактичного існування підприємства.
Заходи, передбачені в підпункті “б”, які були вжито з метою недопущення випадків порушень вимог митного та/або податкового законодавства в майбутньому, зокрема, можуть включати:
призначення особи на підприємстві, відповідальної за проведення моніторингу з метою виявлення порушень/помилок, у тому числі таких, що можуть свідчити про можливе вчинення кримінальних порушень, та повідомлення про виявлені порушення/помилки митним та іншим державним органам;
встановлення вимог до здійснення контролю з питань правильності, повноти та своєчасності ведення обліку та сплати митних платежів, збереження облікових документів та матеріалів (наприклад, митних декларацій, заяв на повернення помилково або надміру сплачених митних платежів тощо), дотримання умов дозволів, наданих митними органами, а також періодичності такого контролю;
проведення аудиту підприємства для забезпечення якості внутрішніх процесів шляхом запровадження внутрішнього аудиту або залучення для виконання цієї роботи інших суб’єктів господарювання;
визначення способів інформування працівників підприємства про вимоги до процесів/зміни у процесах;
проведення підприємством самостійного моніторингу щодо дотримання вимог податкового та митного законодавства;
залучення до контролю за дотриманням процедур керівного складу підприємства.
Підрозділ 2.2. Відомості про авторизації та/або дозволи, для отримання яких зверталося підприємство
У цьому пункті необхідно зазначити інформацію про отримання (наявність), відмову в отриманні, зупинення, відкликання чи скасування будь-яких дозволів на застосування спеціального транзитного спрощення, авторизацій авторизованого економічного оператора та/або інших дозволів, що надаються митним органом (наприклад, дозволів на застосування спеціальних транзитних спрощень, авторизації авторизованого економічного оператора, дозволів на відкриття та експлуатацію складу тимчасового зберігання, митного складу, поміщення товарів у митний режим переробки), для отримання яких зверталося підприємство.
Розділ 3. Належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації
У разі коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія” у відповіді на питання цього розділу необхідно зазначити “не застосовується”.
Система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації включає, зокрема, оброблення та відслідковування обліку клієнтів та постачальників, замовлень клієнтів, замовлень на закупівлю товарів у постачальників, рух запасів у процесі виробництва, інвентаризацію залишків запасів, звіти про результати інвентаризації запасів на різних етапах господарської діяльності та періодичність її проведення, ідентифікацію запасів, готових для транспортування, переміщення між етапами господарської діяльності та відвантаження.
З метою забезпечення відповідності критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” підприємство має підтримувати таку систему бухгалтерського обліку, яка давала б можливість для проведення документальних перевірок.
Щоб забезпечити митним органам можливість для здійснення необхідних контрольних заходів, підприємство повинно надати їм доступ до облікових записів у будь-який із наведених способів за погодженням із митним органом або комісією з оцінки відповідності:
із робочого місця на території підприємства (незалежно від способу ведення облікових записів (в електронній формі чи на паперових носіях та в тому вигляді, в якому вони ведуться); та/або
із робочого місця посадової особи митного органу із застосуванням інформаційно-телекомунікаційних технологій (наприклад, через організацію віддаленого доступу); та/або
шляхом надання витягів із системи обліку узгодженого змісту та в узгодженому форматі.
Підрозділ 3.1. Запис аудиту (аудиторський слід)
Запис аудиту надає можливість відслідковувати операції, пов’язані з товарними потоками: від надходження товарів на підприємство, під час їх руху у процесі господарської діяльності (наприклад, оброблення, зберігання тощо) і до відвантаження з підприємства. Запис аудиту передбачає збереження облікових записів за попередні періоди та надає можливість відслідковувати одиницю даних від моменту її внесення до одного облікового реєстру до моменту переміщення цієї одиниці даних до іншого облікового реєстру.
Поняття “запис аудиту” є ширшим за поняття “подвійний запис” у бухгалтерському обліку, оскільки передбачає перехресне посилання не лише між рахунками бухгалтерського обліку, але і між будь-якими обліковими записами та їх джерелами (зокрема документами).
Для цілей отримання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення облікова система підприємства повинна відповідати принципам бухгалтерського обліку та фінансової звітності, національним положенням (стандартам) бухгалтерського обліку або міжнародним стандартам фінансової звітності та забезпечувати повноцінний запис аудиту. Облікова система включає, зокрема, регістри та журнали з обліку руху грошових коштів, активів, запасів, розрахунків із контрагентами/діловими партнерами за придбані/продані товари (роботи, послуги), фінансову та управлінську звітність.
З метою забезпечення відповідності критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” запис аудиту включає можливість відслідковування зазначених операцій шляхом посилання облікових записів на їх джерело:
продаж, передача товарів у використання (наприклад, оренда, дарування);
закупівля, отримання товарів у використання (наприклад, оренда, дарування);
зберігання (з можливістю відслідковування місця зберігання конкретного товару);
виробництво (з можливістю відслідковування переміщення запасів між різними підрозділами, залученими у процесі виробництва, якщо здійснюється приймання-передача запасів між підрозділами);
виконання митних формальностей (оформлені митні декларації та інша документація);
прийом та відвантаження товару;
транспортування (наприклад, товари в дорозі);
облік розрахунків із постачальниками та клієнтами.
Підрозділ 3.2. Система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації
Зазначається, яке саме комп’ютерне обладнання та програмне забезпечення використовується підприємством:
обладнання (окремі персональні комп’ютери, не об’єднані в мережу, персональні комп’ютери, об’єднані в мережу, інше);
операційні системи (Windows, UNIX тощо);
комп’ютерні системи та програми (при цьому зазначається найменування постачальника/розробника): інтегрована система управління підприємством (ERP), системи ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації, системи та програми для автоматизації діяльності малих та середніх підприємств, системи та програми, створені самостійно або на замовлення підприємства.
Необхідно буде також продемонструвати комісії з оцінки відповідності процеси/процедури, які можуть бути пов’язані з:
рівнем автоматизації, у тому числі інтеграцією та взаємним доступом/обміном інформацією між основною комп’ютерною системою та системою, що використовується для митних цілей;
апаратним обладнанням (локальна мережа, сервер тощо) та операційними системами, що використовуються підприємством;
наявністю окремого середовища для розроблення, тестування та продуктивної роботи системи;
розділенням функцій між користувачами;
здійсненням управління правами доступу користувачів до різних компонентів/функцій комп’ютерної системи (зокрема, у який спосіб здійснюється управління);
здійсненням контролю за змінами в інформаційних системах;
проведенням будь-яких доопрацювань стандартних версій програмного забезпечення для потреб підприємства;
забезпеченням безпеки та надійності інформаційних систем;
планом рахунків, що використовується підприємством, інтегрованим в систему ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації;
відображенням у системі ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації зобов’язання щодо мита, акцизного податку, податку на додану вартість та інших платежів, які адмініструються митними органами;
використанням підприємством пакетної обробки даних (якщо так, необхідно надати інформацію, для яких операцій вона використовується та через які проміжки часу обробляється така інформація);
обліком товарних запасів та обліковими записами про здійснення розрахунків;
здійсненням контролю даних в тому разі, коли їх оброблення здійснюється іншим суб’єктом господарювання (провайдером таких послуг).
У разі коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків” або “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, у відповіді на питання цього пункту необхідно зазначити “не застосовується”.
Якщо підприємство не здійснює операцій з іноземними товарами, необхідно зазначити “дані відсутні”.
У разі коли операції з оброблення та збереження комп’ютерних даних системи ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації розподілені між декількома місцями, зазначається інформація, які саме дії виконуються в кожному з місць.
Підрозділ 3.3. Система внутрішнього контролю
З метою забезпечення відповідності критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” на підприємстві повинні бути впроваджені такі організаційна структура та процедури, пов’язані з прийняттям і виконанням управлінських рішень, що відповідають змісту та масштабам його діяльності, забезпечують ефективне управління та контроль за операціями з товарами, а також виявлення несанкціонованих дій і правопорушень.
Система внутрішнього контролю включає, наприклад, розроблені робочі інструкції, інструкції з виявлення помилок, механізми контрольних перевірок, результати проведення перевірок, інструктажі та тренінги, заходи з підвищення кваліфікації, сертифікації тощо.
Комісії з оцінки відповідності необхідно надати докази проведення періодичного перегляду системи внутрішнього контролю, у тому числі відповідних інструкцій, оформлення в установленому на підприємстві порядку будь-яких змін до них та інформування відповідних працівників про зазначені зміни.
До перевірок процедур внутрішнього контролю можуть належати:
внутрішні перевірки (зокрема в межах компаній групи);
перевірки із залученням аудиторів, суб’єктів аудиторської діяльності або інших суб’єктів господарювання (за власною ініціативою або на замовлення інших суб’єктів господарювання, наприклад, клієнтів);
перевірки митними або іншими державними органами.
Комісії з оцінки відповідності необхідно буде надати будь-які наявні звіти про проведення перевірок чи інші аналогічні документи, а також інформацію про заходи, вжиті з метою виправлення виявлених недоліків.
Базова та довідкова інформація - ключова інформація, що використовується в господарській діяльності підприємства, наприклад, найменування та місцезнаходження клієнтів, постачальників, облікові картки товарів тощо.
Якщо специфіка діяльності підприємства не передбачає здійснення певних операцій щодо товарних потоків (наприклад, через відсутність товарних запасів у митного представника, перевізника, експедитора), у відповіді на питання цього підрозділу необхідно зазначити “не застосовується”.
Процедури реєстрації товарних потоків, що стосуються надходження товарів, можуть охоплювати:
відправлення товарів їх постачальником;
вимоги до супровідної документації;
транспортування товарів до підприємства або безпосередньо до клієнтів підприємства;
отримання товарів підприємством або клієнтами підприємства, а також здійснення контролю за відповідністю таких товарів замовленню, цілісністю їх пакування тощо;
здійснення розрахунків за товари;
Процедури реєстрації товарних потоків, що стосуються зберігання товарів, можуть охоплювати:
чітке визначення місць, призначених для зберігання товарів;
способи зберігання для небезпечних/шкідливих товарів;
методику реєстрації запасів (за вартістю та/або кількістю);
періодичність проведення інвентаризації;
звірку відповідності облікових даних підприємства з даними інших суб’єктів господарювання в разі використання приміщень таких суб’єктів для зберігання товарів підприємства;
облік товарів у тимчасових місцях їх зберігання (за наявності).
Процедури реєстрації товарних потоків, що стосуються виробництва товарів, можуть охоплювати:
складання замовлення на виробництво;
вилучення та доставку запасів із місць їх зберігання на виробництво;
виробництво, визначення відповідальних працівників, ведення облікових записів;
наявність технологічних схем виробництва та їх дотримання;
облік виготовленої продукції та невикористаних запасів.
Процедури реєстрації товарних потоків, що стосуються відвантаження товарів, можуть охоплювати:
отримання замовлення від клієнтів підприємства та організацію виробництва;
підготовку замовлення на відвантаження;
інформування складу про замовлення на придбання/відвантаження товарів;
інструкції для іншого суб’єкта господарювання, якщо товари підприємства зберігаються на його складі та/або транспортуються ним;
сортування, комплектування, пакування товарів;
контроль за отриманням розрахунку за товари;
оновлення облікових даних щодо запасів.
У разі коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків” або “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, наявність процедур з ідентифікації в системі обліку іноземних товарів за їх митним статусом під час надходження запасів, а також виокремлення відомостей про товари з різним митним статусом та визначення місця їх зберігання під час зберігання запасів не вимагається.
Процедури перевірки та контролю за обліком запасів під час надходження можуть охоплювати:
контроль відповідності між даними замовлення та фактично отриманими запасами;
процедури повернення/відмови від товарів, які надійшли, а також спосіб узгодження внутрішніх процедур підприємства з постачальниками;
облік та повідомлення про виявлені надлишки або нестачу запасів;
ідентифікацію та виправлення помилкових облікових записів про запаси;
ідентифікацію в системі обліку іноземних товарів за їх митним статусом.
Процедури перевірки та контролю за обліком запасів під час зберігання можуть охоплювати:
виокремлення відомостей про товари з різним митним статусом та визначення місця їх зберігання;
облік переміщення запасів між різними місцями їх зберігання/місцями здійснення операцій із запасами в межах одного приміщення або між різними об’єктами та приміщеннями;
процедури в разі пошкодження або руйнування (знищення, втрати тощо) запасів, виявлення надлишків або нестачі щодо їх наявної кількості.
Процедури перевірки та контролю за обліком товарів під час виробництва можуть охоплювати:
моніторинг і контроль за процесом виробництва (зокрема за обсягом виходу готової продукції);
порядок дій у разі виявлення невідповідностей, відхилень, порушень технологічних схем виробництва, наявних процедур тощо;
порядок дій у разі виявлення відхилень щодо утворення відходів, побічних продуктів, втрат під час процесу виробництва;
контроль якості готової продукції та облік його результатів;
процедури утилізації/видалення відходів (зокрема небезпечних).
Процедури перевірки та контролю за обліком запасів під час відвантаження можуть охоплювати:
повідомлення про видачу та відправлення запасів;
транспортування товарів до клієнта підприємства або до кордону;
випуск рахунків та інших необхідних для продажу платіжних документів;
надання необхідних інструкцій перевізнику, експедитору тощо;
випуск/перевірку наявності необхідних супровідних документів;
отримання підтвердження щодо відправлення товарів;
повернення товарів (наприклад, огляд, контроль кількості та якості, облік);
порядок дій у разі виявлення невідповідностей, нестачі під час відвантаження тощо.
Підрозділ 3.5. Митні формальності
Цей підрозділ не заповнюється, якщо підприємство в міжнародному ланцюзі постачання товарів виконує роль лише виробника.
Для підприємств, які виконують роль імпортера, експортера, утримувача складу, перевізника та/або експедитора в міжнародному ланцюзі постачання товарів та які є суб’єктами режиму, процедури для перевірки правильності заповнення митних декларацій повинні охоплювати:
забезпечення правильності заповнення та своєчасності подання митних декларацій, які готуються безпосередньо підприємством, включаючи процедури управління перевірками таких декларацій;
актуалізацію даних (найменування, місцезнаходження тощо) щодо митних представників, перевізників, експедиторів та інших суб’єктів господарювання, які залучаються;
обрання митних представників, перевізників, експедиторів (наприклад, здійснення перед їх обранням перевірок на надійність і відповідність іншим вимогам, установленим підприємством);
умови, за яких залучаються митні представники;
умови договорів, які визначають межі відповідальності сторін, включаючи митного представника;
надання підприємством митному представнику чітких та однозначних інструкцій;
перевірку та надання митному представнику підприємства, експедитору, перевізнику тощо супровідних та дозвільних документів;
перевірку підприємством правильності та дотримання строків виконання робіт митним представником підприємства, перевізником, експедитором;
інформування митного представника підприємства про будь-які помилки/зміни, що стосуються необхідності внесення змін до митних декларацій;
порядок дій у разі виявлення невідповідностей, помилок тощо;
добровільне інформування митних органів про виявлені невідповідності, помилки тощо.
Для підприємств, які виконують роль митного представника, перевізника або експедитора в міжнародному ланцюзі постачання товарів та які не є суб’єктами режиму, процедури для перевірки правильності заповнення митних декларацій повинні охоплювати:
умови договорів, які визначають межі відповідальності сторін;
забезпечення правильності заповнення та своєчасності подання митних декларацій, які готуються безпосередньо підприємством, включаючи процедури управління перевірками таких декларацій (застосовується лише до митних представників);
своєчасне надання або перевірку наявності супровідної та дозвільної документації;
ознайомлення працівників підприємства з вимогами клієнтів і умовами договорів;
порядок дій у разі отримання від клієнтів нечітких інструкцій або недостовірної інформації;
порядок дій у разі виявлення будь-яких помилок/змін, що стосуються необхідності внесення змін до митних декларацій;
добровільне інформування митних органів про виявлені невідповідності, помилки тощо.
Комісії з оцінки відповідності необхідно буде надати документи, якими регламентуються такі процедури.
У разі коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”, у відповіді на питання цього пункту необхідно зазначити “не застосовується”.
У разі коли процедури задокументовані (у вигляді інструкцій, порядків, настанов, інформаційних листів тощо), комісії з оцінки відповідності необхідно надати документи, якими регламентуються зазначені процедури, та докази їх періодичного перегляду, документального оформлення будь-яких змін до них та інформування відповідних працівників про зазначені зміни.
Якщо протягом останнього року працівниками підприємства були виявлені ознаки порушень, що можуть мати вплив на дотримання підприємством вимог податкового законодавства та законодавства з питань митної справи, комісії з оцінки відповідності необхідно надати документи, що підтверджують факти повідомлення про це митним органам.
У разі коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків” або “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, у відповіді на питання цього пункту необхідно зазначити “не застосовується”.
Якщо підприємством здійснювалися операції із ввезення/вивезення товарів, що підлягають ліцензуванню відповідно до статті 16 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” (незалежно від митного режиму, в який поміщалися такі товари), комісії з оцінки відповідності необхідно надати докази впровадження та документального оформлення процедур адміністрування відповідних ліцензій. Такі процедури адміністрування повинні також включати механізми виокремлення товарів, які підпадають під ліцензування, від інших товарів, а також заходи із забезпечення дотримання вимог ліцензування. Також необхідно буде надати докази щодо періодичного перегляду зазначених процедур та інформування відповідних працівників про запроваджені зміни.
У разі коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків” або “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, у відповіді на питання цього пункту необхідно зазначити “не застосовується”.
Якщо підприємством здійснювалися операції із ввезення/вивезення товарів військового призначення або подвійного використання (незалежно від митного режиму, в який поміщалися такі товари), комісії з оцінки відповідності необхідно надати інформацію про запроваджену на підприємстві систему внутрішньофірмового експортного контролю.
У разі коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків” або “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, у відповіді на питання цього пункту необхідно зазначити “не застосовується”.
Якщо підприємством здійснювалися операції із ввезення/вивезення товарів, пропуск яких через митний кордон України та/або митне оформлення залежно від вимог відповідного закону проводиться митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на виконання дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, відповідних дозвільних документів, які відрізняються від документів, зазначених у пунктах 3.5.3, 3.5.4 анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, та/або відомостей про включення (виключення) товару до/з відповідного реєстру, на підприємстві повинні бути запроваджені процедури адміністрування таких дозвільних документів. Зазначені процедури адміністрування повинні також включати механізми виокремлення товарів, які підпадають під такі заборони та/або обмеження, від інших товарів, а також заходи із забезпечення дотримання встановлених заборон та обмежень.
Підрозділ 3.6. Процедури створення резервних копій, відновлення та архівування
У разі коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків” або “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, у відповіді на питання цього підрозділу необхідно зазначити “не застосовується”.
Процедурами, впровадженими на підприємстві, встановлюються вимоги до носіїв інформації, на яких зберігаються резервні копії, форматів зберігання, періодичності створення резервних копій, порядку та місця їх зберігання.
Якщо підприємство користується для збереження даних послугами інших суб’єктів господарювання, додатково до наведеного зазначається, на яких умовах такий суб’єкт господарювання надає свої послуги та хто має доступ до такої інформації.
Підрозділ 3.7. Захист інформаційно-телекомунікаційних та комп’ютерних систем
У разі коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків” або “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, у відповіді на питання цього підрозділу необхідно зазначити “не застосовується”.
У підпункті “а” зазначається інформація про:
наявність процедур (інструкцій, порядків, настанов, інформаційних листів тощо) з інформаційної безпеки, спрямованих на захист інформаційно-телекомунікаційних та комп’ютерних систем підприємства від несанкціонованого доступу/проникнення, умисного знищення чи втрати інформації, а також заходи щодо реагування на інциденти, локалізації та відновлення зазначених систем у разі порушення інформаційно-телекомунікаційної безпеки та/або кібератаки;
використання багаторівневої системи захисту;
визначення осіб, відповідальних за роботу і захист інформаційно-телекомунікаційних та комп’ютерних систем підприємства (коло таких відповідальних осіб не обмежується однією особою, а складається з декількох осіб, здатних відслідковувати та контролювати дії одна одної);
встановлені мережеві екрани (файєрволи), антивірусні та інші програми для захисту від шкідливого програмного забезпечення та спроб несанкціонованого проникнення в системи;
наявність плану для забезпечення безперебійної роботи та/або відновлення після збоїв чи виходу з ладу інформаційно-телекомунікаційних та комп’ютерних систем підприємства в разі порушення їх безпеки, зокрема внаслідок інцидентів щодо інформаційної безпеки;
наявність процедури резервного копіювання, зокрема процес відновлення всіх необхідних програм та даних у разі їх втрати внаслідок несанкціонованого доступу/проникнення до таких систем;
наявність електронних журналів/реєстрів із записами про ідентифікацію кожного користувача та його дії в системі;
наявність програми підвищення обізнаності працівників з питань інформаційної безпеки, програми підвищення кваліфікації/навчання працівників, відповідальних за питання інформаційної безпеки;
впровадження на підприємстві процесів управління та контролю за інформаційними технологіями та інформаційною безпекою згідно з міжнародними стандартами (наприклад, ISO-27001, NIST, Cobit, ITIL), проведення періодичного незалежного аудиту зазначених процесів.
У підпункті “б” зазначається періодичність проведення тестувань на можливість несанкціонованого проникнення в інформаційно-телекомунікаційні та комп’ютерні системи підприємства, їх зламу чи пошкодження (наприклад, через недотримання процедур безпеки користувачами), їх результати, а також заходи, вжиті за результатами виявлення таких інцидентів.
Також зазначається, чи проводиться тестування самостійно підприємством або із залученням інших суб’єктів господарювання, які спеціалізуються на таких питаннях.
Процедури з надання права доступу користувачам охоплюють:
спосіб визначення та надання права і відповідного рівня доступу до інформаційно-телекомунікаційних та комп’ютерних систем підприємства (зокрема доступ до особливо важливої комерційної інформації мають виключно працівники, які наділені відповідним правом доступу, а порядок надання доступу чітко регламентований із визначенням, кому, за якими критеріями та в якому обсязі надається такий доступ);
інформацію про вимоги до встановлення паролів, складність, періодичність їх зміни та осіб, які надають їх користувачам;
порядок та спосіб внесення, оновлення, видалення даних про користувачів.
Підрозділ 3.8. Захист первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку
У разі коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, у відповіді на питання цього пункту необхідно зазначити “не застосовується”.
У цьому пункті зазначаються заходи, які включають:
обмеження права доступу до первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку;
процедури (інструкції, порядки, настанови, інформаційні листи тощо) з інформаційної безпеки, що містять вимоги до резервного копіювання первинних та інших документів, створення резервних копій електронних документів або їх витягів;
визначення осіб, відповідальних за збереження первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку;
контроль за дотриманням вимог до збереження первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського та складського обліку.
Під час перевірки комісії з оцінки відповідності необхідно продемонструвати конкретні приклади внесених змін до інформації про рух товарних потоків (на двох - трьох етапах руху потоків) та відображення збереженої інформації про такі зміни (дані про працівника, яким внесено відповідну зміну, дату, час та підставу для її внесення).
У разі коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, у відповіді на питання цього пункту необхідно зазначити “не застосовується”.
Розділ 4. Стійкий фінансовий стан
У разі коли підприємство подає заяву про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія”, “самостійне накладання пломб спеціального типу”, “авторизований вантажовідправник”, “авторизований вантажоодержувач”, у відповіді на питання цього розділу необхідно зазначити “не застосовується”.
Стійкий фінансовий стан - фінансовий стан, який є достатнім для виконання зобов’язань підприємства з урахуванням особливостей виду його діяльності.
Підрозділ 4.1. Справи про банкрутство або процедури санації боржника
У разі коли підприємство перебуває у процедурі санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство або коли щодо підприємства відкрито провадження у справі про банкрутство, надається детальна інформація про процедуру санації або провадження у справі про банкрутство.
Підрозділ 4.2. Виконання обов’язків із сплати митних платежів та відсутність податкового боргу із сплати інших податків
У разі наявності податкового боргу із сплати митних платежів протягом календарного року, в якому подається заява, та попередніх трьох календарних років, що передують року, в якому подається заява, необхідно зазначити детальну інформацію про суми такого податкового боргу із сплати митних платежів, а саме:
е) додаткового імпортного збору;
2) акцизного податку із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції);
3) податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції).
До відомостей, які зазначаються в цьому пункті, не належить інформація про сплату митних платежів та відповідних штрафних санкцій, визначених у результаті самостійного виявлення помилок, а також неузгоджені грошові зобов’язання, визначені митними або податковими органами.
У разі коли підприємство зареєстровано менше трьох років, інформація про наявність податкового боргу із сплати митних платежів надається на дату подання заяви за період протягом календарного року, в якому подається заява, та за кожен календарний рік діяльності підприємства.
У разі наявності податкового боргу із сплати інших податків, що не належать до митних платежів, на дату подання заяви, необхідно зазначити детальну інформацію про суми такого податкового боргу, а саме:
1) загальнодержавних податків:
а) податку на прибуток підприємств;
б) податку на доходи фізичних осіб;
в) податку на додану вартість;
а) збору за місця для паркування транспортних засобів;
До відомостей, які зазначаються в цьому пункті, не належить інформація про сплату інших податків, що не є митними платежами, та відповідних штрафних санкцій, визначених у результаті самостійного виявлення помилок, а також неузгоджені грошові зобов’язання, визначені податковими органами.
Підрозділ 4.3. Розрахункові показники (коефіцієнти) платоспроможності (фінансової стійкості) та ліквідності
У цьому пункті показники фінансового стану підприємства розраховуються відповідно до формул, наведених у нормативних значеннях розрахункових показників (коефіцієнтів) платоспроможності (фінансової стійкості) та ліквідності підприємства за результатами річної (проміжної) фінансової звітності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 р. № 665 “Деякі питання функціонування авторизованих економічних операторів”.
Для підтвердження показників фінансового стану підприємства під час перевірки комісії з оцінки відповідності необхідно надати форму № 1 “Баланс (звіт про фінансовий стан)”, форму № 1-м (для малих підприємств) або форму № 1-мс (для мікропідприємств), складену відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
У цьому пункті необхідно навести розмір чистих активів, зазначивши дані відповідного рядка 1495 форми № 1 “Баланс (звіт про фінансовий стан)”, форми № 1-м (для малих підприємств) або форми № 1-мс (для мікропідприємств), складеної відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
Комісії з оцінки відповідності необхідно надати наявну інформацію про фактори та заплановані операції, що можуть вплинути на погіршення платоспроможності підприємства в найближчому майбутньому.
Розділ 5. Забезпечення практичних стандартів компетенції або професійної кваліфікації відповідальної посадової особи підприємства
Працівник, відповідальний за митні питання, - особа, зазначена в пункті 1.1.3 анкети самооцінки підприємства щодо відповідності умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
У разі подання заяви про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”, “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, “звільнення від гарантії” у відповіді на питання цього розділу необхідно зазначити “не застосовується”, якщо підприємство на підставі пункту 2 частини першої статті 32 Закону України “Про режим спільного транзиту та запровадження національної електронної транзитної системи” обирає, що не буде підтверджувати відповідність критерію “забезпечення практичних стандартів компетенції чи професійної кваліфікації відповідальної посадової особи підприємства”.
Підрозділ 5.1. Досвід практичної роботи
У підпункті “а” цього пункту для підприємства, що виконує роль виробника в міжнародному ланцюзі постачання товарів, необхідно підтверджувати інформацію про досвід провадження діяльності в межах міжнародного ланцюга постачання товарів лише в разі поєднання цієї ролі з іншою роллю в міжнародному ланцюзі постачання товарів (наприклад, експортера/імпортера).
Досвід провадження підприємством діяльності в межах міжнародного ланцюга постачання товарів може підтверджуватися:
інформацією про підприємство у відповідних графах митних декларацій;
наявністю зовнішньоекономічних договорів постачання товарів (зокрема договорів комісії, консигнації), надання послуг з митного оформлення, міжнародного перевезення, транспортно-експедиційних послуг тощо, а також документів, що підтверджують виконання зобов’язань за такими договорами.
У разі коли підприємство провадило діяльність у межах міжнародного ланцюга постачання товарів менше трьох років, зазначається, скільки повних місяців підприємство провадило таку діяльність.
У підпункті “в” цього пункту з метою визначення строку практичної роботи за напрямом здійснення митних формальностей працівника, відповідального за митні питання на підприємстві, враховується сукупний строк такої роботи як на підприємстві, так і в інтересах інших суб’єктів господарювання починаючи з 1 червня 2012 року.
Досвід практичної роботи за напрямом здійснення митних формальностей працівника, відповідального за митні питання, може підтверджуватися:
витягом із трудової книжки такої особи;
інформацією про особу у відповідних графах митних декларацій (за наявності);
копією посадової інструкції, якою на таку особу покладено обов’язки щодо виконання митних формальностей або контролю за їх виконанням;
рекомендаціями з попереднього (попередніх) місця (місць) роботи, які підтверджують здійснення обов’язків щодо виконання митних формальностей або контролю за їх виконанням (за наявності).
Підрозділ 5.2. Підтвердження кваліфікації працівника, відповідального за митні питання, та його обов’язки
У цьому пункті необхідно зазначити, чи є на підприємстві задокументовані (у вигляді інструкцій, порядків, настанов, інформаційних листів тощо) процедури щодо періодичного підвищення кваліфікації працівником, відповідальним за митні питання (наприклад, проходження курсів з теоретичних знань і навичок, необхідних для роботи у сфері зовнішньоекономічної діяльності та митної справи).
Також для надання відповіді в цьому пункті необхідно зазначити, чи підтверджував працівник, відповідальний за митні питання, протягом останнього року свою кваліфікацію відповідно до Порядку підтвердження кваліфікації працівника підприємства, відповідального за митні питання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 р. № 665 “Деякі питання функціонування авторизованих економічних операторів”.
ЗВІТ
про результати оцінки (повторної оцінки) дотримання підприємством умов для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення
ВИСНОВОК
про відповідність (невідповідність) підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення
ДОЗВІЛ
на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія”/“загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”/ “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”/“звільнення від гарантії”*
Додаток |
ПОЯСНЕННЯ
до заповнення форми дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія”/“загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”/“загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”/“звільнення від гарантії”
У найменуванні дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення необхідно залишити один з його видів, для надання якого митним органом приймається рішення.
Дозвіл на застосування спеціального транзитного спрощення набирає чинності не раніше дати реєстрації загальної фінансової гарантії в електронній системі управління гарантіями.
Зазначається повне найменування підприємства відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
2. Місцезнаходження підприємства
Зазначається місцезнаходження підприємства відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
3. Реєстраційний номер облікової картки платника податків/код згідно з ЄДРПОУ
для фізичних осіб - підприємців - реєстраційний номер облікової картки платника податків;
для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, - відповідні серія та номер паспорта;
для юридичних осіб та відокремлених підрозділів іноземних компаній, організацій - код згідно з ЄДРПОУ.
Зазначається обліковий номер особи, наданий згідно із статтею 455 Митного кодексу України.
5. Вид дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення
Робиться позначка у відповідному полі виду дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, для отримання якого подається заява.
Зазначається код митниці гарантії відповідно до Класифікатора Державної митної служби України, її територіальних органів та їх структурних підрозділів.
7. Базова сума загальної фінансової гарантії або звільнення від гарантії
Зазначається базова сума загальної фінансової гарантії або звільнення від гарантії, визначена підприємством і зазначена у відповідній заяві.
Зазначається літерний код відповідно до Переліку кодів валют для статистичних цілей.
9. Територіальна належність (Україна, країни ЄС, інші країни - учасниці Конвенції про процедуру спільного транзиту)
Зазначається літерний код альфа-2 відповідно до Переліку кодів країн світу для статистичних цілей.
10. Митний орган, що видав дозвіл
Зазначається код митного органу, який прийняв рішення про видачу дозволу, відповідно до Класифікатора Державної митної служби України, її територіальних органів та їх структурних підрозділів.
11. Досвід здійснення митних формальностей
Зазначається, скільки повних років досвіду здійснення митних формальностей під час декларування та випуску товарів у митні режими з наданням митним органам загальної фінансової гарантії має підприємство.
ДОЗВІЛ
на застосування спеціального транзитного спрощення “самостійне накладання пломб спеціального типу”
Додаток |
ПОЯСНЕННЯ
до заповнення форми дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “самостійне накладання пломб спеціального типу”
Зазначається повне найменування підприємства відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
2. Місцезнаходження підприємства
Зазначається місцезнаходження підприємства відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
3. Реєстраційний номер облікової картки платника податків/код згідно з ЄДРПОУ
для фізичних осіб - підприємців - реєстраційний номер облікової картки платника податків;
для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, - відповідні серія та номер паспорта;
для юридичних осіб та відокремлених підрозділів іноземних компаній, організацій - код згідно з ЄДРПОУ.
Зазначається обліковий номер особи, наданий згідно із статтею 455 Митного кодексу України.
5. Види пломб спеціального типу
Зазначаються характеристики пломб спеціального типу (модель, виробник, підтвердження сертифікації компетентним органом відповідно до міжнародного стандарту ISO 17712:2013 “Механічні пломби для вантажних контейнерів”), на застосування яких надано такий дозвіл.
6. Умови для самостійного накладання пломб спеціального типу
Зазначаються умови для самостійного накладання пломб спеціального типу для забезпечення ідентифікації товарів.
7. Митний орган, що видав дозвіл
Зазначається код митного органу, який прийняв рішення про видачу дозволу, відповідно до Класифікатора Державної митної служби України, її територіальних органів та їх структурних підрозділів.
ДОЗВІЛ
на застосування спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажовідправник”
Додаток |
ПОЯСНЕННЯ
до заповнення форми дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажовідправник”
Зазначається повне найменування підприємства відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
2. Місцезнаходження підприємства
Зазначається місцезнаходження підприємства відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
3. Реєстраційний номер облікової картки платника податків/код згідно з ЄДРПОУ
для фізичних осіб - підприємців - реєстраційний номер облікової картки платника податків;
для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, - відповідні серія та номер паспорта;
для юридичних осіб та відокремлених підрозділів іноземних компаній, організацій - код згідно з ЄДРПОУ.
Зазначається обліковий номер особи, наданий згідно із статтею 455 Митного кодексу України.
Зазначається місцезнаходження об’єкта (будівлі, споруди, відкритого або закритого майданчика чи іншого місця), з якого буде здійснювати відправлення товарів, поміщених у режим спільного транзиту, без їх пред’явлення митниці відправлення.
Зазначається код митного органу, відповідального за здійснення митного контролю на об’єкті авторизованого вантажовідправника, відповідно до Класифікатора Державної митної служби України, її територіальних органів та їх структурних підрозділів.
7. Порядок обміну інформацією та доступ до облікових записів
порядок обміну інформацією та повідомленнями між авторизованим вантажовідправником і митними органами з використанням відповідних веб-сервісів та інших електронних сервісів, доступних через Інтернет;
порядок обміну інформацією та повідомленнями між авторизованим вантажовідправником і митними органами в разі виходу з ладу електронної транзитної системи;
порядок доступу митних органів до облікових записів авторизованого вантажовідправника.
Доступ митних органів до облікових записів авторизованого вантажовідправника може надаватися в один із наведених способів:
із робочого місця на території авторизованого вантажовідправника (незалежно від способу ведення облікових записів (в електронній формі чи на паперових носіях та в тому вигляді, в якому вони ведуться); та/або
із робочого місця посадової особи митного органу із застосуванням інформаційно-телекомунікаційних технологій (наприклад, через організацію віддаленого доступу); та/або
шляхом надання витягів із системи обліку узгодженого змісту та в узгодженому форматі.
8. Максимальний строк для прийняття рішення про здійснення митного огляду
Зазначається строк у хвилинах з моменту прийняття митницею відправлення митної декларації, протягом якого митниця відправлення в разі необхідності може прийняти рішення про здійснення митного огляду та інших форм митного контролю щодо товарів перед їх випуском у режим спільного транзиту.
9. Перелік товарів, для яких не надається дозвіл
Наводиться перелік товарів із зазначенням їх кодів на рівні товарної підкатегорії (десять знаків) згідно з УКТЗЕД, для яких не надається дозвіл на застосування спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажовідправник”.
У разі коли перелік товарів містить значну кількість кодів УКТЗЕД, відомості зазначаються із наведенням діапазонів таких кодів (з __________ по __________) та їх узагальненого опису.
10. Засоби переміщення товарів, для яких не надається дозвіл
Зазначається перелік засобів переміщення товарів, для яких не надається дозвіл на застосування спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажовідправник”.
11. Способи переміщення товарів, для яких не надається дозвіл
Зазначаються перелік способів переміщення товарів, для яких не надається дозвіл на застосування спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажовідправник”.
Зазначається реквізити наявного дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “самостійне накладання пломб спеціального типу”.
13. Випадки незастосування пломб спеціального типу
Зазначаються випадки, коли застосування пломб спеціального типу з об’єктивних причин є неможливим.
14. Загальна фінансова гарантія або звільнення від гарантії
Зазначаються реквізити наявного дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “загальна фінансова гарантія” або “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”, або “загальна фінансова гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, або “звільнення від гарантії”.
15. Операційні та контрольні заходи, що здійснюються авторизованим вантажовідправником
Зазначаються операційні та контрольні заходи, які повинні здійснюватися авторизованим вантажовідправником, у тому числі поза робочим часом, установленим для митниці відправлення.
16. Митний орган, що видав дозвіл
Зазначається код митного органу, який прийняв рішення про видачу дозволу, відповідно до Класифікатора Державної митної служби України, її територіальних органів та їх структурних підрозділів.
ДОЗВІЛ
на застосування спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажоодержувач”
Додаток |
ПОЯСНЕННЯ
до заповнення форми дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажоодержувач”
Зазначається повне найменування підприємства відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань.
2. Місцезнаходження підприємства
Зазначається місцезнаходження підприємства відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
3. Реєстраційний номер облікової картки платника податків/код згідно з ЄДРПОУ
для фізичних осіб - підприємців - реєстраційний номер облікової картки платника податків;
для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, - відповідні серія та номер паспорта;
для юридичних осіб та відокремлених підрозділів іноземних компаній, організацій - код згідно з ЄДРПОУ.
Зазначається обліковий номер особи, наданий згідно із статтею 455 Митного кодексу України.
Зазначається місцезнаходження об’єкта (будівлі, споруди, відкритого або закритого майданчика чи іншого місця), до якого будуть доставлятися товари, випущені в режим спільного транзиту.
Зазначається код митного органу, відповідального за здійснення митного контролю на об’єкті авторизованого вантажоодержувача, відповідно до Класифікатора Державної митної служби України, її територіальних органів та їх структурних підрозділів.
7. Порядок обміну інформацією та доступ до облікових записів
порядок обміну інформацією та повідомленнями між авторизованим вантажоодержувачем і митними органами з використанням відповідних веб-сервісів та інших електронних сервісів, доступних через Інтернет;
порядок обміну інформацією та повідомленнями між авторизованим вантажоодержувачем і митними органами в разі виходу з ладу електронної транзитної системи;
порядок доступу митних органів до облікових записів авторизованого вантажоодержувача.
Доступ митних органів до облікових записів авторизованого вантажоодержувача може надаватися в один із наведених способів:
із робочого місця на території авторизованого вантажоодержувача (незалежно від способу ведення облікових записів (в електронному вигляді чи на паперових носіях та в тому вигляді, в якому вони ведуться); та/або
із робочого місця посадової особи митного органу із застосуванням інформаційно-телекомунікаційних технологій (наприклад, через організацію віддаленого доступу); та/або
шляхом надання витягів із системи обліку узгодженого змісту та в узгодженому форматі.
8. Максимальний строк для прийняття рішення про здійснення митного огляду
Зазначається строк у хвилинах з моменту отримання митницею призначення повідомлення про доставку товарів до визначеного в дозволі об’єкта авторизованого вантажоодержувача, протягом якого митниця призначення в разі необхідності може прийняти рішення про здійснення митного огляду та інших форм митного контролю щодо товарів перед їх розвантаженням.
9. Перелік товарів, для яких не надається дозвіл
Наводиться перелік товарів із зазначення їх кодів на рівні товарної підкатегорії (десять знаків) згідно з УКТЗЕД, для яких не надається дозвіл на застосування спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажоодержувач”.
У разі коли перелік товарів містить значну кількість кодів УКТЗЕД, відомості зазначаються із наведенням діапазонів таких кодів (з __________ по __________) та їх узагальненого опису.
10. Засоби переміщення товарів, для яких не надається дозвіл
Зазначається перелік засобів переміщення товарів, для яких не надається дозвіл на застосування спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажоодержувач”.
11. Способи переміщення товарів, для яких не надається дозвіл
Зазначається перелік способів переміщення товарів, для яких не надається дозвіл на застосування спеціального транзитного спрощення “авторизований вантажоодержувач”.
12. Операційні та контрольні заходи, що здійснюються авторизованим вантажоодержувачем
Зазначаються операційні та контрольні заходи, які повинні здійснюватися авторизованим вантажоодержувачем, у тому числі поза робочим часом, установленим для митниці призначення, порядок ведення обліку та зберігання авторизованим вантажоодержувачем засобів митного забезпечення, які накладалися митним органом чи авторизованим вантажовідправником на товари, окремі вантажні місця або інші пакунки, контейнери чи транспортні засоби комерційного призначення та були самостійно зняті авторизованим вантажоодержувачем.
13. Митний орган, що видав дозвіл
Зазначається код митного органу, який прийняв рішення про видачу дозволу, відповідно до Класифікатора Державної митної служби України, її територіальних органів та їх структурних підрозділів.
ПЛАН
здійснення заходів з моніторингу відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення
1. Митниця за місцезнаходженням підприємства | |
2. Рік здійснення заходів з моніторингу відповідності | |
3. Посадова особа або посадові особи митниці, які здійснюватимуть заходи з моніторингу відповідності | |
4. Найменування підприємства | |
5. Реєстраційний номер облікової картки платника податків / код згідно з ЄДРПОУ | |
6. Обліковий номер особи, наданий згідно із статтею 455 Митного кодексу України | |
7. Місцезнаходження підприємства | |
8. Дата та номер наказу Держмитслужби про надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення | |
9. Вид дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення |
Період | Заходи з моніторингу відповідності з урахуванням необхідності надання відповіді на контрольне питання (його окремих пунктів) алгоритму оцінки відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення | Номер контрольного питання (його окремих пунктів) алгоритму оцінки відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, для надання відповіді на яке здійснюються заходи з моніторингу відповідності |
І квартал | ||
ІІ квартал | ||
ІІІ квартал | ||
IV квартал | ||
{Постанову доповнено формою плану згідно з Постановою КМ № 1120 від 28.10.2021}
ПОРЯДОК
планування та здійснення митними органами моніторингу відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення
1. Цей Порядок визначає процедури планування і здійснення митними органами комплексу заходів з моніторингу відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення (далі - моніторинг відповідності).
2. У цьому Порядку під заходами з моніторингу відповідності слід розуміти заходи, передбачені частиною третьою статті 35 Закону України “Про режим спільного транзиту та запровадження національної електронної транзитної системи” (далі - Закон), що здійснюються митними органами для контролю за дотриманням підприємством умов відповідності підприємства для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення відповідно до наданого підприємству виду дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
Інші терміни в цьому Порядку вживаються у значенні, наведеному в Митному кодексі України, Законі, Порядку проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2020 р. № 705 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 67, ст. 2161).
3. План здійснення заходів з моніторингу відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення (далі - план моніторингу) формується митницею за місцезнаходженням підприємства, якому надано дозвіл на застосування спеціального транзитного спрощення (далі - підприємство), за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2020 р. № 705. Такий план моніторингу затверджується наказом митниці за місцезнаходженням підприємства.
4. План моніторингу формується митницею за місцезнаходженням підприємства на календарний рік окремо для кожного підприємства з урахуванням такого:
1) заходи з моніторингу відповідності, які підлягають виконанню митницею, зазначаються у плані моніторингу поквартально та згідно з періодичністю здійснення заходів з моніторингу відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, наведеною у додатку;
2) період підтвердження всіх умов відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення відповідно до отриманого виду дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення не повинен перевищувати трьох календарних років;
3) заходи з моніторингу відповідності визначаються на підставі:
результатів застосування системи управління ризиками з урахуванням результатів оцінки (повторної оцінки) відповідності та моніторингу відповідності, проведеного у попередні періоди. У разі коли підприємство зареєстроване менше трьох років, протягом першого року після надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення під час здійснення заходів з моніторингу відповідності застосовується підвищений рівень ризику;
інформації, отриманої від Держмитслужби;
результатів аналізу та узагальнення відомостей щодо діяльності підприємства, отриманих відповідно до пункту 2 частин третьої та п’ятої статті 35 Закону або з інших офіційних джерел у значенні, наведеному в Законі України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”;
4) заходи з моніторингу відповідності не порушують нормального режиму роботи підприємства;
5) заходи з моніторингу відповідності, які передбачають відвідування приміщень та об’єктів підприємства, мають бути заплановані таким чином, щоб мінімізувати кількість відвідувань таких приміщень та об’єктів підприємства.
5. Перший план моніторингу затверджується митницею протягом 15 робочих днів з дня надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення та формується із заходів з моніторингу відповідності, що мають бути обов’язково включені до такого плану, визначених їх періодичністю.
Наступні плани моніторингу затверджуються митницею щороку до 15 січня.
У разі коли підприємству надано дозвіл на застосування спеціального транзитного спрощення в останньому кварталі року, перший план моніторингу такого підприємства формується без урахування вимог, визначених в абзаці першому цього пункту, та затверджується у строки, визначені абзацом другим цього пункту.
6. План моніторингу вноситься до єдиної інформаційної автоматизованої системи митних органів України митницею за місцезнаходженням підприємства у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дня його затвердження такою митницею.
7. Зміни до плану моніторингу вносяться у разі:
отримання від Держмитслужби або за результатами здійснення інших заходів, передбачених підпунктом 3 пункту 4 цього Порядку, відомостей, що можуть мати вплив на дотримання підприємством умов для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, якщо заплановані заходи з моніторингу відповідності не дають змоги провести перевірку таких відомостей;
виявлення під час здійснення митницею за місцезнаходженням підприємства заходів з моніторингу відповідності відомостей, що можуть мати вплив на дотримання підприємством умов для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, якщо заплановані заходи з моніторингу відповідності або період їх здійснення не дають змоги провести перевірку таких відомостей.
8. Заходи з моніторингу відповідності здійснюють посадові особи митниці за місцезнаходженням підприємства.
За зверненням митниці за місцезнаходженням підприємства окремі заходи з моніторингу відповідності можуть здійснюватися посадовими особами митниць, у зоні діяльності яких розташовані відповідні об’єкти підприємства. Про результати здійснених заходів з моніторингу відповідності посадова особа такої митниці повинна поінформувати митницю за місцезнаходженням підприємства невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня здійснення таких заходів.
9. Посадові особи митниць, зазначені в пункті 8 цього Порядку, допускаються до здійснення заходів з моніторингу відповідності за результатами успішного проходження спеціального курсу з оцінки відповідності підприємств відповідним умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
10. Заходи з моніторингу відповідності підприємства критерію “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації”, а також умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, встановленим пунктами 1-3 частини першої, пунктом 1 частини другої та пунктами 1-4 частини третьої статті 41 Закону, які передбачають необхідність відвідування приміщень і об’єктів, що використовуються підприємством, на яких, зокрема, здійснюється зберігання первинних документів і регістрів бухгалтерського та складського обліку та/або які використовуються підприємством та мають значення для проведення оцінки відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, здійснюються з обов’язковим відвідуванням посадовими особами митниці відповідних приміщень і об’єктів підприємства.
11. Заходи з моніторингу відповідності, що передбачають відвідування посадовими особами митниці приміщень і об’єктів, що використовуються підприємством, здійснюються з урахуванням таких вимог:
графік проведення таких заходів повинен бути узгоджений митницею за місцезнаходженням підприємства з керівником підприємства або уповноваженою ним особою. Такий графік узгоджується в межах календарного кварталу, на який заплановані заходи з моніторингу відповідності, що передбачають відвідування посадовими особами митниці приміщень і об’єктів підприємства;
перелік посадових осіб митниці, які здійснюватимуть такі заходи, повинен бути доведений митницею за місцезнаходженням підприємства до відома підприємства не пізніше ніж за один робочий день до дати здійснення таких заходів;
посадові особи митниці, які здійснюють заходи з моніторингу відповідності, повинні пред’явити керівнику підприємства або уповноваженій ним особі свої службові посвідчення.
12. Якщо заходи з моніторингу відповідності передбачають проведення опитування працівників підприємства, таке опитування здійснюється з урахуванням вимог пункту 19 Порядку проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2020 р. № 705.
13. Для фіксації результатів виконання заходів з моніторингу відповідності та підтвердження відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення залежно від виду наданого підприємству дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення використовуються контрольні питання 1.1.1-1.1.5, 1.1.8 розділу 1, розділів 2-5 алгоритму оцінки відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення згідно з додатком 1 до Порядку проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2020 р. № 705.
Підприємство відповідає умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, якщо за результатами здійснення заходів з моніторингу відповідності на контрольні питання надано відповіді “так” або “не застосовується”.
Підприємство не відповідає умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, якщо за результатами здійснення заходів з моніторингу відповідності на контрольне питання надано відповідь “ні”.
Якщо здійснення заходів з моніторингу відповідності передбачає надання відповіді виключно на окремий пункт контрольного питання, для цілей надання відповіді на контрольне питання в цілому відповіді на інші пункти вважаються такими, що надаються для отримання відповіді “так” або “не застосовується” на таке контрольне питання.
14. Результати здійснення заходів з моніторингу відповідності вносяться посадовою особою митниці за місцезнаходженням підприємства, яка здійснювала такі заходи, до єдиної інформаційної автоматизованої системи митних органів України не пізніше ніж на наступний робочий день після дня здійснення нею такого заходу, а у разі здійснення заходів з моніторингу відповідності посадовою особою митниці, іншої ніж митниця за місцезнаходженням підприємства, - не пізніше ніж на наступний робочий день з дня отримання відомостей про результати здійснення заходів з моніторингу від такої митниці.
15. Якщо за результатами моніторингу відповідності виявлено невідповідність підприємства хоча б одній умові для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, митниця за місцезнаходженням підприємства невідкладно, але не пізніше ніж на наступний робочий день з дня виявлення такої невідповідності повідомляє підприємству про виявлену невідповідність та надсилає до Держмитслужби подання про зупинення дії дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення.
16. У разі ненадання підприємством на запит посадової особи митниці, яка здійснює заходи з моніторингу відповідності, відомостей або документів, необхідних для проведення таких заходів, а також перешкоджання у здійсненні заходів з моніторингу відповідності такою посадовою особою невідкладно складається акт.
В акті зазначаються документи або відомості, які не були надані підприємством, та/або дії чи бездіяльність підприємства, що перешкоджали у здійсненні заходів з моніторингу відповідності.
Не пізніше ніж на наступний робочий день з дня складення акта митниця за місцезнаходженням підприємства надсилає:
підприємству - копію такого акта;
Держмитслужбі - подання про проведення повторної оцінки відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення відповідно до пункту 2 частини сьомої статті 35 Закону.
{Постанову доповнено Порядком згідно з Постановою КМ № 1120 від 28.10.2021}
Додаток |
ПЕРІОДИЧНІСТЬ ЗДІЙСНЕННЯ
заходів з моніторингу відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення
Номер контрольного питання алгоритму оцінки відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення | Спосіб перевірки | Періодичність здійснення заходів з моніторингу відповідності (з урахуванням необхідності надання відповіді на контрольне питання (його окремих пунктів) алгоритму оцінки відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення) | Обов’язковість здійснення заходів з моніторингу (з урахуванням необхідності надання відповіді на контрольне питання (його окремих пунктів) алгоритму оцінки відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення) для формування першого плану здійснення заходів з моніторингу відповідності |
Розділ 1. Інформація про підприємство | |||
1.1.1 | Без відвідування приміщень та об’єктів підприємства | один раз протягом календарного року | має бути включений |
1.1.2 | Без відвідування приміщень та об’єктів підприємства | щокварталу | має бути включений |
1.1.3 | Без відвідування приміщень та об’єктів підприємства | один раз протягом календарного року | має бути включений |
1.1.4 | Без відвідування приміщень та об’єктів підприємства | один раз протягом календарного року | |
1.1.5 | Без відвідування приміщень та об’єктів підприємства | один раз протягом календарного року | |
1.1.8 | Без відвідування приміщень та об’єктів підприємства | один раз протягом календарного року | має бути включений |
Розділ 2. Дотримання вимог митного та податкового законодавства України, а також відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності | |||
2.1.1 | Без відвідування приміщень та об’єктів підприємства | один раз протягом календарного року | |
2.1.2 | Без відвідування приміщень та об’єктів підприємства | щокварталу - для перевірки систематичних порушень митних правил щороку у I кварталі календарного року - для перевірки серйозних порушень митних правил | має бути включений (в частині перевірки систематичних порушень митних правил) |
Розділ 3. Належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації | |||
3.1.1 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства | один раз протягом календарного року | |
3.2.1 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства (за потреби) | один раз протягом трьох календарних років | |
3.2.2 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства | один раз протягом календарного року | має бути включений |
3.3.1 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства (за потреби) | один раз протягом трьох календарних років | |
3.3.2 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства (за потреби) | один раз протягом трьох календарних років | |
3.3.3 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства (за потреби) | один раз протягом календарного року | |
3.4.1 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства | один раз протягом календарного року | |
3.4.2 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства | один раз протягом календарного року | |
3.5.1 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства (за потреби) | один раз протягом календарного року | має бути включений |
3.5.2 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства (за потреби) | один раз протягом календарного року | має бути включений |
3.5.3 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства (за потреби) | один раз протягом календарного року | має бути включений |
3.5.4 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства (за потреби) | один раз протягом календарного року | має бути включений |
3.5.5 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства (за потреби) | один раз протягом календарного року | має бути включений |
3.6.1 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства (за потреби) | один раз протягом календарного року | |
3.6.2 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства | один раз протягом трьох календарних років | |
3.6.3 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства (за потреби) | один раз протягом календарного року | |
3.7.1 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства (за потреби) | один раз протягом трьох календарних років | |
3.7.2 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства (за потреби) | один раз протягом трьох календарних років | |
3.8.1 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства | один раз протягом трьох календарних років | |
3.8.2 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства (за потреби) | один раз протягом календарного року | |
3.8.3 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства | один раз протягом календарного року | |
3.8.4 | З відвідуванням приміщень та об’єктів підприємства (за потреби) | один раз протягом трьох календарних років | |
Розділ 4. Стійкий фінансовий стан | |||
4.1.1 | Без відвідування приміщень та об’єктів підприємства | щокварталу | має бути включений |
4.2.1 | Без відвідування приміщень та об’єктів підприємства | щокварталу | має бути включений |
4.2.2 | Без відвідування приміщень та об’єктів підприємства | один раз протягом календарного року | |
4.3.1 | Без відвідування приміщень та об’єктів підприємства | щороку у II кварталі календарного року | |
4.4.1 | Без відвідування приміщень та об’єктів підприємства | щороку у II кварталі календарного року | |
Розділ 5. Забезпечення практичних стандартів компетенції або професійної кваліфікації відповідальної посадової особи підприємства | |||
5.1.1 | Без відвідування приміщень та об’єктів підприємства | один раз протягом календарного року | |
5.2.1 | Без відвідування приміщень та об’єктів підприємства | у разі зміни працівника підприємства, відповідального за митні питання | |
5.2.2 | Без відвідування приміщень та об’єктів підприємства | один раз протягом календарного року |
{Постанову доповнено додатком до Порядку згідно з Постановою КМ № 1120 від 28.10.2021}