Про затвердження Порядку перевезення анатомічних матеріалів людини в межах України, ввезення таких матеріалів на митну територію України та вивезення їх за межі митної території України
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
№ 1075 від 20.10.2021}
Відповідно до частини третьої статті 23 Закону України “Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині” Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок перевезення анатомічних матеріалів людини в межах України, ввезення таких матеріалів на митну територію України та вивезення їх за межі митної території України, що додається.
ПОРЯДОК
перевезення анатомічних матеріалів людини в межах України, ввезення таких матеріалів на митну територію України та вивезення їх за межі митної території України
1. Цей Порядок визначає механізм перевезення анатомічних матеріалів людини в межах України, ввезення таких матеріалів на митну територію України та вивезення за межі митної території України.
2. Дія цього Порядку поширюється на суб’єктів господарювання, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, що передбачає право надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації (далі - центри трансплантації), суб’єктів господарювання, які провадять діяльність, пов’язану з трансплантацією, та інших суб’єктів господарювання, що залучаються до перевезення анатомічних матеріалів людини в межах України, ввезення таких матеріалів на митну територію України та вивезення їх за межі митної території України.
{Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1075 від 20.10.2021}
3. Анатомічні матеріали людини для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів перевозяться в межах України, ввозяться на митну територію України та вивозяться за межі митної території України упакованими у стерильні ємності (пакети), які розміщені в теплоізолюючих контейнерах.
4. Анатомічні матеріали людини, призначені для використання в науково-дослідних чи навчальних цілях, ввозяться в Україну в упаковці, яка забезпечує придатність використання анатомічного матеріалу людини за призначенням.
5. Суб’єкти господарювання, які провадять діяльність, пов’язану з трансплантацією, можуть залучати до перевезення анатомічних матеріалів людини інших суб’єктів господарювання відповідно до договору про надання послуг з перевезення анатомічних матеріалів людини. До договору з таким суб’єктом господарювання включаються його зобов’язання щодо гарантій дотримання вимог і стандартів перевезення анатомічних матеріалів людини, які визначаються МОЗ.
6. Митний контроль анатомічних матеріалів людини для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів здійснюється відповідно до Митного кодексу України.
Особливості перевезення анатомічних матеріалів людини в межах України
7. Перевезення анатомічних матеріалів людини в межах України для трансплантації здійснюється після визначення сумісності пари донор-реципієнт до центрів трансплантації.
{Пункт 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1075 від 20.10.2021}
8. Перевезення анатомічних матеріалів людини, які застосовуються для трансплантації, та їх зберігання під час перевезення здійснюються бригадою вилучення анатомічних матеріалів людини або представниками закладу охорони здоров’я, бюро судово-медичної експертизи чи іншого уповноваженого суб’єкта господарювання, з яким укладено договір про надання послуг з перевезення анатомічних матеріалів людини, особисто або з використанням транспортних чи технічних засобів, що забезпечують збереження анатомічних матеріалів людини в належному стані, у порядку та з дотриманням вимог і стандартів, які визначаються МОЗ.
9. Оплата послуг з перевезення анатомічних матеріалів людини для трансплантації здійснюється за рахунок закладу охорони здоров’я, в якому буде проведена трансплантація, або за рахунок коштів, не заборонених законодавством.
10. Анатомічні матеріали людини, призначені для виготовлення біоімплантатів, можуть перевозитися виробником біоімплантатів або уповноваженим суб’єктом господарювання, з яким укладено договір про надання послуг з перевезення анатомічних матеріалів людини, особисто або з використанням транспортних чи технічних засобів, що забезпечують збереження анатомічних матеріалів людини в належному стані, у порядку та з дотриманням вимог і стандартів, які визначаються МОЗ.
Ввезення анатомічних матеріалів людини на митну територію України та вивезення їх за межі митної території України
11. Анатомічні матеріали людини у вигляді органів чи їх частин, призначених для трансплантації, можуть ввозитися на митну територію України та вивозитися за межі митної території України в рамках міжнародного співробітництва спеціалізованою державною установою “Український центр трансплант-координації” (далі - Український центр трансплант-координації) згідно з обміном анатомічними матеріалами людини у вигляді органів чи їх частин відповідно до законодавства.
{Пункт 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1075 від 20.10.2021}
111. Анатомічні матеріали людини у вигляді верхньої/верхніх та/або нижньої/нижніх кінцівок (далі - кінцівки), призначених для трансплантації, можуть вивозитися за межі митної території України Українським центром трансплант-координації для проведення трансплантації кінцівок в іноземних закладах охорони здоров’я учасникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і безпосередньо брали участь в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у разі неможливості проведення такої трансплантації центрами трансплантації в Україні.
Для встановлення можливості проведення трансплантації кінцівок в Україні Український центр трансплант-координації подає запит до центрів трансплантації щодо підтвердження можливості/неможливості проведення такої трансплантації.
Трансплантація кінцівок проводиться в іноземних закладах охорони здоров’я у рамках договорів про співпрацю між Українським центром трансплант-координації та/або центром трансплантації та іноземним закладом охорони здоров’я, який може провести таку трансплантацію.
{Порядок доповнено пунктом 111 згідно з Постановою КМ № 1075 від 20.10.2021}
12. Гемопоетичні стовбурові клітини для трансплантації можуть ввозитися на митну територію України та вивозитися за межі митної території України суб’єктами міжнародного співробітництва у сфері застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині, визначеними частиною другою статті 21 Закону України “Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині”, чи їх представниками особисто або з використанням транспортних чи технічних засобів, що забезпечують збереження анатомічних матеріалів людини в належному стані, чи суб’єктами господарювання, з якими укладено договори про надання послуг з перевезення таких анатомічних матеріалів людини.
13. Анатомічні матеріали людини, призначені для виготовлення біоімплантатів, ввозяться на митну територію України та вивозяться за межі митної території України виробниками біоімплантатів або суб’єктами господарювання, з якими укладено договори про надання послуг з перевезення анатомічних матеріалів людини, особисто або з використанням транспортних чи технічних засобів, що забезпечують збереження анатомічних матеріалів людини в належному стані.
14. Анатомічні матеріали людини, призначені для використання в науково-дослідних чи навчальних цілях, ввозяться на митну територію України та вивозяться за межі митної території України суб’єктами господарювання, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, закладами вищої та післядипломної освіти, які здійснюють підготовку фахівців за спеціальностями галузі знань “22 Охорона здоров’я”, іншими суб’єктами господарювання, які в процесі провадження своєї діяльності використовують анатомічні матеріали людини, або суб’єктами господарювання, з якими укладено договори про надання послуг з перевезення анатомічних матеріалів людини, особисто або з використанням транспортних чи технічних засобів.
15. Ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України анатомічних матеріалів людини у вигляді органів чи їх частин, призначених для трансплантації, здійснюється в супроводі представника Українського центру трансплант-координації.
{Пункт 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1075 від 20.10.2021}