Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру операторів, що здійснюють виробництво продукції відповідно до вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, Державного реєстру органів сертифікації у сфері органічного виробництва та обігу органічної продукції, Державного реєстру органічного насіння і садивного матеріалу
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
№ 749 від 01.07.2022}
Відповідно до частини першої статті 31 Закону України “Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок ведення Державного реєстру операторів, що здійснюють виробництво продукції відповідно до вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, Державного реєстру органів сертифікації у сфері органічного виробництва та обігу органічної продукції, Державного реєстру органічного насіння і садивного матеріалу, що додається.
2. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2016 р. № 505 “Про затвердження Порядку ведення Реєстру виробників органічної продукції (сировини)” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 65, ст. 2196).
ПОРЯДОК
ведення Державного реєстру операторів, що здійснюють виробництво продукції відповідно до вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, Державного реєстру органів сертифікації у сфері органічного виробництва та обігу органічної продукції, Державного реєстру органічного насіння і садивного матеріалу
{У тексті Порядку слово “Мінекономіки” замінено словом “Мінагрополітики” згідно з Постановою КМ № 749 від 01.07.2022}
1. Цей Порядок визначає механізм ведення Державного реєстру операторів, що здійснюють виробництво продукції відповідно до вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції (далі - Реєстр операторів), Державного реєстру органів сертифікації у сфері органічного виробництва та обігу органічної продукції (далі - Реєстр органів сертифікації), Державного реєстру органічного насіння і садивного матеріалу (далі - Реєстр органічного насіння і садивного матеріалу) та вимоги до їх змісту.
2. Терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають таке значення:
технічна помилка - друкарська, граматична, арифметична помилка, допущена під час внесення відомостей до реєстрів.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі України “Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції” (далі - Закон).
3. Держателем Реєстру операторів, Реєстру органів сертифікації, Реєстру органічного насіння і садивного матеріалу є Мінагрополітики, яке забезпечує їх ведення в електронній формі.
Реєстр операторів, Реєстр органів сертифікації, Реєстр органічного насіння і садивного матеріалу ведуться державною мовою (крім найменувань ботанічних таксонів, які зазначаються українською та латинською мовами), є електронними базами даних та розміщуються на офіційному веб-сайті Мінагрополітики.
У Реєстрі операторів, Реєстрі органів сертифікації, Реєстрі органічного насіння і садивного матеріалу створюється комплексна система захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно із статтею 8 Закону України “Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах”.
4. Мінагрополітики забезпечує вільний, цілодобовий і безоплатний доступ до відомостей, що містяться у зазначених реєстрах, на своєму офіційному веб-сайті. Відомості, що містяться у таких реєстрах, можуть використовуватися будь-якими особами, органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
5. У разі виявлення технічних помилок у Реєстрі операторів, Реєстрі органів сертифікації, Реєстрі органічного насіння і садивного матеріалу Мінагрополітики протягом одного робочого дня виправляє їх, про що інформує орган сертифікації та/або оператора, якого стосується виправлена інформація.
6. Інформаційна взаємодія Реєстру операторів, Реєстру органів сертифікації, Реєстру органічного насіння і садивного матеріалу з іншими державними електронними інформаційними ресурсами здійснюється через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів.
Електронна ідентифікація в Реєстрі операторів, Реєстрі органів сертифікації, Реєстрі органічного насіння і садивного матеріалу здійснюється через інтегровану систему електронної ідентифікації.
7. Внесення відомостей до Реєстру операторів, Реєстру органів сертифікації та Реєстру органічного насіння і садивного матеріалу здійснюється безоплатно.
8. Реєстр операторів містить такі відомості про операторів:
повне та за наявності скорочене найменування юридичної особи; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта); місцезнаходження (адресу місця проживання, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою - підприємцем);
назву та поштову адресу потужностей;
галузь (галузі) у сфері органічного виробництва та/або обігу органічної продукції, у якій оператор провадить діяльність з використанням відповідної потужності;
галузь (галузі) у сфері органічного виробництва та/або обігу органічної продукції, у якій видано сертифікат із зазначенням дати видачі та номерів відповідних сертифікатів;
статус відповідної категорії продукції (перехідного періоду, органічна);
ідентифікаційний номер оператора, присвоєний органом сертифікації;
номер, дату видачі сертифіката, дату закінчення строку його дії;
контактну інформацію (номер телефону, адресу електронної пошти тощо);
реєстраційний код органу сертифікації, з яким оператор уклав договір;
інтерактивне посилання на веб-сайт органу сертифікації, з яким оператор уклав договір.
9. Для включення оператора до Реєстру операторів орган сертифікації подає Мінагрополітики заявку із зазначенням відомостей, передбачених пунктом 8 цього Порядку.
10. Рішення про включення або вмотивовану відмову у включенні оператора до Реєстру операторів приймається Мінагрополітики протягом десяти робочих днів з дня отримання заявки від органу сертифікації.
Мінагрополітики після отримання заявки перевіряє достовірність поданих органом сертифікації відомостей про оператора та має право подавати органам державної влади та органам місцевого самоврядування запити щодо перевірки достовірності інформації, зазначеної у заявці.
Відомості про оператора вносяться Мінагрополітики до Реєстру операторів не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня прийняття рішення про включення до Реєстру операторів, але не пізніше ніж протягом десяти робочих днів з дня отримання заявки від органу сертифікації.
11. Рішення про виключення оператора з Реєстру операторів приймається Мінагрополітики не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня отримання подання органу сертифікації або звернення Держпродспоживслужби з письмовим та/або електронним вмотивованим клопотанням щодо виключення оператора з Реєстру операторів.
Виключення оператора з Реєстру операторів здійснюється в день прийняття Мінагрополітики рішення про виключення оператора з Реєстру операторів.
12. У разі зміни відомостей, що містяться в Реєстрі операторів, орган сертифікації зобов’язаний протягом п’яти робочих днів з дня настання таких змін подати Мінагрополітики оновлені відомості.
13. Мінагрополітики протягом п’яти робочих днів з дня отримання оновлених відомостей приймає рішення про внесення змін до відомостей, що містяться в Реєстрі операторів, або про вмотивовану відмову в їх внесенні згідно з пунктом 10 цього Порядку.
Внесення змін до відомостей, що містяться в Реєстрі операторів, здійснюється не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати прийняття такого рішення.
14. Підставою для відмови у включенні оператора до Реєстру операторів або внесенні змін до відомостей, що містяться в Реєстрі операторів, є виявлення у поданих відомостях недостовірної інформації.
15. У разі відмови у включенні оператора до Реєстру операторів або внесенні змін до відомостей, що містяться в Реєстрі операторів, орган сертифікації може після усунення причин, що стали підставою для такої відмови, подати Мінагрополітики оновлені відомості.
Ведення Реєстру органів сертифікації
16. Реєстр органів сертифікації містить такі відомості про органи сертифікації:
повне та за наявності скорочене найменування юридичної особи;
ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
реєстраційний код органу сертифікації;
контактну інформацію (номер телефону, адресу веб-сайту в Інтернеті, адресу електронної пошти тощо);
номер та строк дії атестата про акредитацію;
галузь (галузі) у сфері органічного виробництва та/або обігу органічної продукції, в якій орган сертифікації має акредитацію.
Реєстраційний код органу сертифікації складається з трьох цифр та присвоюється Мінагрополітики з урахуванням порядкового номера включення органу сертифікації до Реєстру органів сертифікації.
17. Для внесення до Реєстру органів сертифікації відомостей про орган сертифікації Мінагрополітики приймає рішення на підставі заявки на внесення, поданої органом сертифікації. Форма заявки на внесення затверджується Мінагрополітики.
копія атестата про акредитацію;
копії установчих документів (статут, положення, засновницький договір, установчий акт);
перелік співробітників та документи, що підтверджують рівень компетентності персоналу у сфері сертифікації органічного виробництва та/або обігу органічної продукції.
Рішення про внесення чи відмову у внесенні органу сертифікації до Реєстру органів сертифікації приймається Мінагрополітики протягом десяти робочих днів з дня отримання зазначених документів.
18. Мінагрополітики після отримання заявки перевіряє достовірність поданих органом сертифікації відомостей та має право подавати органам державної влади та органам місцевого самоврядування запити щодо перевірки достовірності інформації, зазначеної у заявці.
Відомості про орган сертифікації вносяться Мінагрополітики до Реєстру органів сертифікації не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня прийняття рішення про включення до Реєстру органів сертифікації.
19. У разі зміни відомостей, що містяться в Реєстрі органів сертифікації, орган сертифікації зобов’язаний протягом п’яти робочих днів з дня настання таких змін подати Мінагрополітики оновлені відомості.
20. Мінагрополітики протягом п’яти робочих днів приймає рішення про внесення змін до відомостей, що містяться в Реєстрі органів сертифікації, або про вмотивовану відмову в їх внесенні згідно з пунктом 18 цього Порядку.
Внесення змін до відомостей, що містяться в Реєстрі органів сертифікації, здійснюється не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення.
21. Підставами для відмови у внесенні до Реєстру органів сертифікації або внесенні змін до відомостей, що містяться в Реєстрі органів сертифікації, є:
невідповідність підприємства, установи, організації чи їх підрозділу вимогам, встановленим статтею 28 Закону;
виявлення недостовірних відомостей у поданих документах.
22. У разі вмотивованої відмови у внесенні до Реєстру органів сертифікації або внесенні змін до відомостей, що містяться в Реєстрі органів сертифікації, після усунення причин, які стали підставою для такої відмови, орган сертифікації може подати Мінагрополітики оновлені відомості.
23. Підставами для виключення органу сертифікації з Реєстру органів сертифікації є:
звернення органу сертифікації із заявою про виключення його з Реєстру органів сертифікації за власним бажанням;
повторне порушення протягом одного року порядку сертифікації органічного виробництва та/або обігу органічної продукції, яке мало наслідком неправомірну видачу сертифіката;
тимчасове припинення дії або скасування атестата про акредитацію;
невідповідність органу сертифікації вимогам, встановленим Законом.
24. Рішення про виключення органу сертифікації з Реєстру органів сертифікації приймається Мінагрополітики не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня, коли Мінагрополітики стало відомо про виникнення підстав, передбачених пунктом 23 цього Порядку.
Виключення органу сертифікації з Реєстру органів сертифікації здійснюється не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення.
25. Органи сертифікації, що включені до Реєстру органів сертифікації і здійснюють одночасно сертифікацію органічного виробництва та/або обігу органічної продукції за законодавством України та згідно із законодавством іншим, ніж законодавство України, подають зведені матеріали щодо обсягів органічної продукції, яка вводиться в обіг у розрізі законодавства, згідно з яким було проведено сертифікацію, у порядку, визначеному Мінагрополітики.
26. Органи іноземної сертифікації включаються до Переліку органів іноземної сертифікації у порядку, визначеному статтею 29 Закону.
Ведення Реєстру органічного насіння і садивного матеріалу
27. Реєстр органічного насіння і садивного матеріалу містить такі відомості:
найменування ботанічного таксона (українською та латинською мовами);
найменування сорту (українською мовою);
категорію (генерацію) насіння або садивного матеріалу;
найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності); ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта); місцезнаходження (адресу місця проживання, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою - підприємцем);
кількість (обсяг) насіння або садивного матеріалу, що може бути реалізована;
інформацію про період можливої реалізації насіння або садивного матеріалу;
назву та реєстраційний код органу сертифікації, з яким оператор уклав договір.
28. Відомості про наявність на ринку України органічного насіння та/або садивного матеріалу вносяться до Реєстру органічного насіння і садивного матеріалу Мінагрополітики на підставі заявки оператора протягом десяти робочих днів з дня її отримання.
Заявка може бути подана в паперовій або електронній формі.
У заявці зазначається інформація, передбачена пунктом 27 цього Порядку.
для оператора, який виробив та/або реалізує органічне насіння та/або садивний матеріал в Україні:
- копія сертифіката, що підтверджує відповідність процесу виробництва та/або обігу такої продукції вимогам законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, виданого органом сертифікації;
для оператора, який реалізує в Україні органічне насіння та/або садивний матеріал, що виробляється за кордоном:
- копія відповідного сертифіката, що засвідчує органічне виробництво та/або обіг такої органічної продукції у державі походження, виданого органом іноземної сертифікації, внесеним до Переліку органів іноземної сертифікації;
- копія сертифіката, що підтверджує відповідність обігу такої органічної продукції вимогам законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, виданого органом сертифікації.
29. Рішення про включення чи вмотивовану відмову у включенні відомостей до Реєстру органічного насіння і садивного матеріалу приймається Мінагрополітики протягом десяти робочих днів з дня отримання заявки від оператора.
Мінагрополітики після отримання заявки перевіряє достовірність відомостей, поданих оператором, та має право подавати органам державної влади та органам місцевого самоврядування запити щодо перевірки достовірності інформації, зазначеної у заявці.
Відомості вносяться до Реєстру органічного насіння і садивного матеріалу не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня прийняття рішення про внесення відомостей до Реєстру органічного насіння і садивного матеріалу.
30. Підставою для відмови у внесенні відомостей до Реєстру органічного насіння і садивного матеріалу є виявлення у поданих документах недостовірної інформації.
31. У разі зміни відомостей, що містяться в Реєстрі органічного насіння і садивного матеріалу, оператор подає Мінагрополітики оновлені відомості.
32. Мінагрополітики протягом п’яти робочих днів приймає рішення про внесення змін до відомостей, що містяться в Реєстрі органічного насіння і садивного матеріалу (крім передбачених абзацами восьмим і дев’ятим пункту 27 цього Порядку), або про відмову в їх внесенні згідно з пунктом 29 цього Порядку.
33. Зміни до відомостей, передбачених абзацами восьмим і дев’ятим пункту 27 цього Порядку, що містяться в Реєстрі органічного насіння і садивного матеріалу, про наявність на ринку України органічного насіння та/або садивного матеріалу вносяться на підставі інформації, наданої оператором, не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня її отримання.
34. Насіння або садивний матеріал вважається наявним на ринку України у разі, коли у Реєстрі органічного насіння і садивного матеріалу містяться відомості щодо наявності на ринку України органічного насіння та/або садивного матеріалу ідентичних ботанічних таксонів у двох або більше операторів.