Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виконання програми “Громадське здоров’я та заходи боротьби з епідеміями”
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 698 від 12.08.2020
№ 1036 від 26.10.2020
№ 106 від 17.02.2021
№ 103 від 09.02.2022}
Відповідно до частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виконання програми “Громадське здоров’я та заходи боротьби з епідеміями”, що додається.
{Пункт 11 виключено на підставі Постанови КМ № 106 від 17.02.2021}
2. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 12 червня 2019 р. № 497 “Деякі питання надання послуг представникам груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ та людям, які живуть з ВІЛ” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 49, ст. 1667).
3. Ця постанова набирає чинності з 1 січня 2020 р., але не раніше дня її опублікування, крім абзацу другого пункту 2, підпунктів 1, 9 пункту 3, пункту 10 Порядку, затвердженого цією постановою, які набирають чинності з 1 квітня 2020 року.
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПОРЯДОК
використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виконання програми “Громадське здоров’я та заходи боротьби з епідеміями”
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених МОЗ у державному бюджеті для виконання програми “Громадське здоров’я та заходи боротьби з епідеміями” (далі - бюджетні кошти).
2. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем є МОЗ.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за напрямами використання бюджетних коштів, зазначеними у підпунктах 1, 2 та 7 пункту 3 цього Порядку, є центри контролю та профілактики хвороб, що належать до сфери управління МОЗ, лабораторні центри, що належать до сфери управління МОЗ, державна установа “Український науково-дослідний протичумний інститут імені І.І. Мечнікова Міністерства охорони здоров’я України” та державна установа “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України”.
{Абзац другий пункту 2 в редакції Постанови КМ № 103 від 09.02.2022}
Розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня за напрямами використання бюджетних коштів, зазначеними у підпунктах 4 і 5 пункту 3 цього Порядку, є державна установа “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України”.
{Абзац четвертий пункту 2 виключено на підставі Постанови КМ № 106 від 17.02.2021}
3. Напрями використання бюджетних коштів:
1) здійснення лабораторних, інструментальних досліджень і випробувань для потреб державного епідемічного нагляду (спостереження) та діагностичних досліджень, проведення державного соціально-гігієнічного моніторингу;
2) здійснення заходів щодо боротьби з епідеміями;
{Підпункт 3 пункту 3 виключено на підставі Постанови КМ № 106 від 17.02.2021}
4) закупівля послуг із забезпечення громадського здоров’я, а саме:
закупівля послуг з догляду та підтримки людей, які живуть з ВІЛ, до яких належать послуги із: залучення партнерів людей, які живуть з ВІЛ, до надання послуг з медичного обслуговування населення, пов’язаних з ВІЛ; формування прихильності до лікування ВІЛ та утримання під медичним наглядом; залучення людей, які вживають наркотичні засоби ін’єкційним способом, до отримання медичної допомоги у зв’язку з ВІЛ. Отримувачами послуг з догляду та підтримки у зв’язку з ВІЛ є люди, які живуть з ВІЛ та отримують антиретровірусну терапію або готуються до початку її проведення, та їх статеві партнери, яким невідомо про їх ВІЛ-статус;
закупівля послуг з профілактики ВІЛ серед представників груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ, до яких належать послуги з надання цільових інформаційних, освітніх та комунікаційних послуг у частині запобігання інфікуванню ВІЛ та зменшення шкоди, розповсюдження презервативів та лубрикантів, обміну та видачі шприців, тестування на ВІЛ, проведення скринінгу на туберкульоз. Отримувачами зазначених послуг з профілактики ВІЛ є чоловіки, які мають сексуальні стосунки з чоловіками, особи, які надають сексуальні послуги за винагороду, люди, які вживають наркотичні засоби ін’єкційним способом;
закупівля послуг медико-психосоціального супроводу пацієнтів з чутливим та мультирезистентним туберкульозом, до яких належать послуги із формування та підтримки прихильності до лікування, утримання під медичним наглядом та мінімізації ризиків втрати для подальшого спостереження. Отримувачами зазначених послуг є пацієнти із чутливим та мультирезистентним туберкульозом, що відносяться до груп підвищеного ризику втрати для подальшого спостереження через індивідуальні, системні або суспільні бар’єри у доступі до медичної допомоги;
{Підпункт 4 пункту 3 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 103 від 09.02.2022}
5) виплата регіональними закладами охорони здоров’я, які здійснюють медичне спостереження за людьми, які живуть з ВІЛ, щомісячної державної допомоги ВІЛ-інфікованим дітям і дітям, які страждають на хворобу, зумовлену ВІЛ.
{Підпункт 6 пункту 3 виключено на підставі Постанови КМ № 106 від 17.02.2021}
7) закупівля лабораторного обладнання, необхідного для проведення мікробіологічних, хімічних та фізичних досліджень.
{Пункт 3 доповнено підпунктом 7 згідно з Постановою КМ № 103 від 09.02.2022}
{Пункт 4 виключено на підставі Постанови КМ № 106 від 17.02.2021}
5. Видатки, пов’язані із заходами щодо боротьби з епідеміями, здійснюються відповідно до порядку, затвердженого МОЗ.
6. Закупівля послуг, зазначених у підпункті 4 пункту 3 цього Порядку, за бюджетні кошти, контроль за якістю та обсягом наданих послуг здійснюються державною установою “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України” в установленому законодавством порядку.
Потреба та обсяг послуг за напрямами використання бюджетних коштів, зазначеними у підпункті 4 пункту 3 цього Порядку, визначаються державною установою “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України”.
7. Вимоги щодо організації та забезпечення надання послуг, зазначених у підпункті 4 пункту 3 цього Порядку, визначаються в порядку, затвердженому МОЗ.
8. Вартість послуг, зазначених у підпункті 4 пункту 3 цього Порядку, не може бути вищою за граничні тарифи, які затверджуються МОЗ.
9. Розрахунок граничних тарифів на послуги, зазначені у підпункті 4 пункту 3 цього Порядку, здійснюється відповідно до методики, затвердженої МОЗ.
10. Надавачами послуг, з догляду та підтримки людей, які живуть з ВІЛ, та послуг з профілактики ВІЛ серед представників груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ, зазначених в абзацах другому і третьому підпункту 4 пункту 3 цього Порядку, є заклади охорони здоров’я будь-якої форми власності та організаційно-правової форми, фізичні особи - підприємці, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та надають на її основі послуги з медичного обслуговування населення, громадські об’єднання та благодійні організації (далі - надавачі) за умови, що такі надавачі мають не менше двох років досвіду провадження діяльності у сфері лікування, догляду та підтримки людей, які живуть з ВІЛ, профілактики чи соціального захисту представників груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ.
{Абзац перший пункту 10 в редакції Постанови КМ № 106 від 17.02.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 103 від 09.02.2022}
Забезпечення надавачів послуг медичними виробами (презервативами, лубрикантами та шприцами) здійснюється за рахунок міжнародної технічної та донорської допомоги або інших джерел, не заборонених законодавством.
Надавачами послуг медико-психосоціального супроводу пацієнтів з чутливим та мультирезистентним туберкульозом, зазначених в абзаці четвертому підпункту 4 пункту 3 цього Порядку, є заклади охорони здоров’я будь-якої форми власності та організаційно-правової форми, фізичні особи - підприємці, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, за умови відсутності укладених ними договорів про медичне обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення із НСЗУ за пакетами медичних послуг із супроводу та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги, діагностики та лікування дорослих і дітей із туберкульозом в амбулаторних та стаціонарних умовах, а також громадські та благодійні організації, що провадять діяльність у сфері протидії туберкульозу.
{Пункт 10 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 103 від 09.02.2022}
11. Потреба в обсягах щомісячної державної допомоги ВІЛ-інфікованим дітям і дітям, які страждають на хворобу, зумовлену ВІЛ, визначається регіональними закладами охорони здоров’я, які здійснюють медичне спостереження за людьми, які живуть з ВІЛ. Інформація щодо зазначеної потреби подається до державної установи “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України”.
Державна установа “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України” перераховує обсяги щомісячної державної допомоги ВІЛ-інфікованим дітям і дітям, які страждають на хворобу, зумовлену ВІЛ, на небюджетні рахунки, відкриті в органах Казначейства, на ім’я регіональних закладів охорони здоров’я, які здійснюють медичне спостереження за людьми, які живуть з ВІЛ.
Виплата щомісячної державної допомоги ВІЛ-інфікованим дітям і дітям, які страждають на хворобу, зумовлену ВІЛ, здійснюється регіональними закладами охорони здоров’я, які здійснюють медичне спостереження за людьми, які живуть з ВІЛ, на особові рахунки одного із батьків або законних представників дитини, відкриті в установах банків.
{Пункт 12 виключено на підставі Постанови КМ № 106 від 17.02.2021}
12. Закупівля товарів, робіт і послуг за рахунок бюджетних коштів здійснюється в установленому законом порядку.
Попередня оплата таких товарів, робіт і послуг проводиться з урахуванням положень бюджетного законодавства.
{Порядок доповнено пунктом 12 згідно з Постановою КМ № 103 від 09.02.2022}
13. Відображення у первинному та бухгалтерському обліку інформації про отримані (створені) оборотні і необоротні активи, а також відкриття рахунків, реєстрація, облік зобов’язань в органах Казначейства та проведення операцій, пов’язаних з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
14. Складення і подання фінансової та бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
{Порядок в редакції Постанови КМ № 698 від 12.08.2020}