Про врегулювання деяких питань фінансування витрат, пов’язаних із захистом прав та інтересів України під час розв’язання спорів відповідно до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 1122 від 18.11.2020
№ 1262 від 16.12.2020}
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок виплати винагороди та покриття витрат з організаційних питань арбітрам (членам арбітражної групи), посередникам, у тому числі їх помічникам, консультантам, іншим залученим особам (персоналу) на час їх участі у процедурах розв’язання спорів та в рамках механізму посередництва відповідно до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони;
Порядок компенсації витрат арбітрам (членам арбітражної групи), посередникам, їх помічникам, консультантам, іншим залученим особам (персоналу) на час їх участі у процедурах розв’язання спорів та в рамках механізму посередництва відповідно до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.
2. Внести до пункту 5 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення двостороннього співробітництва України з іноземними державами та міжнародними організаціями, інформаційного та організаційного забезпечення участі України у міжнародних форумах, конференціях, виставках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2012 р. № 242 (Офіційний вісник України, 2012 р., № 23, ст. 886; 2018 р., № 86, ст. 2825), зміну, що додається.
ПОРЯДОК
виплати винагороди та покриття витрат з організаційних питань арбітрам (членам арбітражної групи), посередникам, у тому числі їх помічникам, консультантам, іншим залученим особам (персоналу) на час їх участі у процедурах розв’язання спорів та в рамках механізму посередництва відповідно до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони
1. Цей Порядок визначає механізм виплати винагороди та покриття витрат з організаційних питань, а також кількість днів (відповідну кількість годин) арбітрам (членам арбітражної групи), посередникам, у тому числі їх помічникам, консультантам, іншим залученим особам (персоналу) на час їх участі у процедурах розв’язання спорів та в рамках механізму посередництва з урахуванням стандартів Світової організації торгівлі.
У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в додатку XXIV до глави 14 “Правила процедури вирішення спорів” та додатку XXV до глави 15 “Кодекс поведінки членів арбітражної групи і посередників” до Розділу IV Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.
2. Виплата винагороди та покриття витрат з організаційних питань здійснюється Українською та Європейською сторонами спору (далі - сторони спору) разом і в рівних обсягах.
3. Арбітрам (членам арбітражної групи), посередникам на час їх участі у процедурах розв’язання спорів та в рамках механізму посередництва за кожен день їх роботи сторонами спору з урахуванням пункту 2 цього Порядку виплачується винагорода та витрати з організаційних питань у розмірі 1035 євро (якщо арбітр (член арбітражної групи), посередник не є державним службовцем, працівником міжнародної чи державної організації) або 495 євро (якщо арбітр (член арбітражної групи), посередник є державним службовцем іноземної держави або працівником міжнародної чи державної організації), а саме:
винагорода арбітру (члену арбітражної групи), посереднику: 810 євро - у разі коли арбітр (член арбітражної групи), посередник не є державним службовцем, працівником міжнародної чи державної організації, або 270 євро - у разі коли арбітр (член арбітражної групи), посередник є державним службовцем іноземної держави або працівником міжнародної чи державної організації;
витрати з організаційних питань, які можуть включати винагороду помічникам, консультантам або іншим залученим особам (персоналу) та інші витрати арбітра (члена арбітражної групи), посередника, які пов’язані з виконанням ними своїх обов’язків та не потребують підтвердних документів, - 225 євро.
4. Виплата Українською стороною спору винагороди та покриття витрат з організаційних питань арбітрам (членам арбітражної групи), посередникам здійснюється Мінекономіки за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для участі України у заходах, пов’язаних із врегулюванням торгових суперечок у рамках міжнародних договорів України.
5. Винагорода арбітрам (членам арбітражної групи), посередникам на час їх участі у процедурах розв’язання спорів та в рамках механізму посередництва, а також покриття витрат з організаційних питань здійснюється за час, витрачений на:
1) підготовку до розгляду спору, зокрема проведення комплексних аналітичних досліджень матеріалів;
2) участь у консультаціях, зустрічах, слуханнях та/або засіданнях;
3) підготовку процесуальних документів, у тому числі проміжного звіту та постанови арбітражної групи або підготовку проміжних звітів, рішень (коментарів, рекомендацій), письмових заяв та остаточних звітів посередників;
4) інше за домовленістю сторін спору з окремим описом змісту виконаної роботи.
Гранична кількість днів участі арбітрів (членів арбітражної групи), посередників, у тому числі їх помічників, консультантів, інших залучених осіб (персоналу) у процедурах розв’язання спору та в рамках механізму посередництва визначена в додатку 1.
6. Виплата винагороди та покриття витрат з організаційних питань арбітрам (членам арбітражної групи), посередникам на час їх участі у процедурах розв’язання спорів та в рамках механізму посередництва здійснюється на підставі договору та/або рахунка-фактури, а також звіту про виконану роботу із зазначенням кількості годин участі у процедурі розв’язання спору (в рамках механізму посередництва) за формою згідно з додатком 2.
7. За окремим запитом арбітра (члена арбітражної групи), посередника на підставі договору та/або рахунка-фактури може здійснюватися попередня оплата винагороди та покриття витрат з організаційних питань арбітрам (членам арбітражної групи), посередникам строком до шести місяців незалежно від бюджетного року у розмірі не більш як 30 відсотків розрахункової суми винагороди та витрат з організаційних питань.
Обсяги та строк попередньої оплати визначаються умовами договору та/або рахунком-фактурою арбітрів (членів арбітражної групи), посередників.
8. Виплата винагороди та покриття витрат з організаційних питань арбітрам (членам арбітражної групи), посередникам здійснюється в євро, крім арбітрів (членів арбітражної групи), посередників, які є резидентами України.
Виплата винагороди та покриття витрат з організаційних питань арбітрам (членам арбітражної групи), посередникам, які є резидентами України, здійснюється в національній валюті за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, установленим Національним банком на день виплати винагороди та покриття організаційних витрат.
Винагорода виплачується після утримання всіх податків і зборів (обов’язкових платежів), визначених законодавством. Сплата всіх податків і зборів (обов’язкових платежів) під час виплати винагороди арбітрам (членам арбітражної групи), посередникам, які не є резидентами України, здійснюється за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для участі України у заходах, пов’язаних із врегулюванням торгових суперечок у рамках міжнародних договорів України.
{Абзац третій пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1262 від 16.12.2020}
9. Перерахування коштів здійснюється на відкритий у банку рахунок, зазначений у договорі та/або рахунку-фактурі арбітрів (членів арбітражної групи), посередників.
Додаток 1 |
ГРАНИЧНА КІЛЬКІСТЬ
днів участі арбітрів (членів арбітражної групи), у тому числі їх помічників, консультантів, інших залучених осіб (персоналу) у процедурах розв’язання спору
Найменування заходу | Гранична кількість днів* |
Підготовка до розгляду спору (зокрема проведення комплексних аналітичних досліджень матеріалів) | 11,5 |
Участь у зустрічах, слуханнях та/або засіданнях | 15 |
Підготовка процесуальних документів, у тому числі проміжного звіту та постанови арбітражної групи або звіту посередника | 8 |
Інше за домовленістю сторін спору | 10 |
ГРАНИЧНА КІЛЬКІСТЬ
днів участі посередників, у тому числі їх помічників, консультантів, інших залучених осіб (персоналу) в рамках механізму посередництва
Найменування заходу | Гранична кількість днів* |
Участь в процедурі посередництва | 60 |
Інше за домовленістю сторін спору | 10 |
__________
* Один день відповідає восьми робочим годинам.
Додаток 2 |
Під час участі у процедурі розв’язання спору в рамках механізму посередництва я працював (працювала), у тому числі шляхом залучення помічника, консультанта, іншої особи (персоналу), у справі ___________________________________________ таку кількість годин:
Таким чином, я працював (працювала) __________ годин.
____________________________________ | ___ _______ 20__ р. | ________________ |
__________
* Виконана робота може включати:
підготовку до розгляду спору, зокрема проведення комплексних аналітичних досліджень матеріалів;
участь у консультаціях, зустрічах, слуханнях та/або засіданнях;
підготовку процесуальних документів, у тому числі проміжного звіту та постанови арбітражної групи або підготовку проміжних звітів, рішень (коментарів, рекомендацій), письмових заяв та остаточних звітів посередників;
інше (згідно з окремим описом змісту виконаної роботи).
ПОРЯДОК
компенсації витрат арбітрам (членам арбітражної групи), посередникам, їх помічникам, консультантам, іншим залученим особам (персоналу) на час їх участі у процедурах розв’язання спорів та в рамках механізму посередництва відповідно до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони
1. Цей Порядок визначає механізм компенсації витрат арбітрам (членам арбітражної групи), посередникам, їх помічникам, консультантам, іншим залученим особам (персоналу) на час їх участі у процедурах розв’язання спорів та в рамках механізму посередництва відповідно до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, з урахуванням стандартів Світової організації торгівлі.
У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в додатку XXIV до глави 14 “Правила процедури вирішення спорів” та додатку XXV до глави 15 “Кодекс поведінки членів арбітражної групи і посередників” до Розділу IV Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.
2. Компенсація витрат арбітрам (членам арбітражної групи), посередникам на час їх участі у процедурах розв’язання спорів та в рамках механізму посередництва, у тому числі їх помічникам, консультантам, іншим залученим особам (персоналу) (далі - компенсація витрат), здійснюється Українською та Європейською сторонами спору (далі - сторони спору) разом і в рівних обсягах.
3. Компенсація витрат Українською стороною спору здійснюється Мінекономіки за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для участі України у заходах, пов’язаних із врегулюванням торгових суперечок у рамках міжнародних договорів України.
4. Арбітрам (членам арбітражної групи), посередникам, а також їх помічникам, консультантам, іншим залученим особам (персоналу) для забезпечення їх участі у кожній зустрічі, слуханні та/або засіданні під час процедур розв’язання спорів та в рамках механізму посередництва сторонами спору з урахуванням пункту 2 цього Порядку компенсуються такі витрати:
1) добові витрати за час перебування у місці проведення заходу (включається день прибуття та день вибуття відповідно до транспортних квитків) у сумі 335 євро на добу, які покривають витрати на:
будь-які інші витрати, не зазначені в підпунктах 2-6 цього пункту;
2) витрати на проїзд (у тому числі на перевезення багажу, бронювання транспортних квитків, оплату аеропортових зборів, користування постільними речами в поїздах) до місця призначення і у зворотному напрямку.
Витрати на проїзд повітряним транспортом за квитками бізнес-класу здійснюються виключно у разі, коли тривалість часу безпосередньо польоту становить більше шести годин;
3) додаткові транспортні витрати у сумі 180 євро, які покривають витрати з транспортування до/з аеропорту та перебування в залах очікування аеропортів;
4) оформлення дозволів на в’їзд (віз);
5) оплату послуг з поштового пересилання та отримання документів та інших матеріалів, довідок, довіреностей, оплату нотаріальних послуг, а також послуг з легалізації документів, у тому числі послуг з проставлення апостиля;
{Підпункт 5 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1122 від 18.11.2020}
6) оплату послуг з письмового та усного перекладу з однієї мови на іншу;
7) оплату послуг з проведення експертизи та експертних досліджень.
5. Витрати, визначені в підпунктах 2, 4, 5, 6, 7 пункту 4 цього Порядку, відшкодовуються за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість таких витрат, а саме: транспортних квитків або транспортних рахунків (багажних квитанцій), у тому числі електронних квитків, та розрахункових документів про їх придбання на всі види транспорту, зокрема на чартерні рейси та рейси лоукост-компаній; розрахункових документів про оформлення дозволів на в’їзд (віз), рахунків, отриманих за поштові послуги та за отримання документів та інших матеріалів, довідок, довіреностей, за оплату нотаріальних послуг, а також послуг з легалізації документів, у тому числі послуг з проставлення апостиля та/або від осіб, що надають послуги з письмового та усного перекладу.
{Пункт 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1122 від 18.11.2020}
6. Компенсація добових витрат та додаткових транспортних витрат здійснюється без надання підтвердних документів.
7. Витрати на проїзд (у тому числі на перевезення багажу, бронювання транспортних квитків, оплату аеропортових зборів, користування постільними речами в поїздах) до місця призначення і у зворотному напрямку компенсуються в розмірі вартості проїзду повітряним, залізничним, водним і автомобільним транспортом з урахуванням усіх витрат, пов’язаних із придбанням проїзних квитків та страхових платежів на транспорті.
8. Компенсація витрат здійснюється на підставі письмової заяви про виплату компенсаційних витрат арбітру (члену арбітражної групи), посереднику, у тому числі помічнику, консультанту або іншій залученій особі (персоналу) за формою згідно з додатком.
Компенсація витрат помічникам, консультантам, іншим залученим особам (персоналу) здійснюється не більш як одній особі для участі в одному заході.
9. Оплата витрат, зазначених у підпунктах 1 та 3 пункту 4 цього Порядку, може здійснюватися до початку проведення заходу на підставі заяви про виплату, зазначеної в пункті 8 цього Порядку.
10. Компенсація витрат, які передбачені пунктом 4 цього Порядку, здійснюються в євро, крім компенсації витрат резидентам України.
Компенсація витрат арбітрам (члену арбітражної групи), посередникам та помічникам, консультантам або іншим залученим особам (персоналу), які є резидентами України, здійснюється в національній валюті за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, установленим Національним банком на день здійснення компенсації витрат.
Компенсація витрат здійснюється після утримання всіх податків і зборів (обов’язкових платежів), визначених законодавством.
11. Перерахування коштів здійснюється на відкритий у банку рахунок, зазначений у договорі та/або заяві про виплату.
Додаток |
ЗАЯВА
про виплату компенсаційних витрат арбітру (члену арбітражної групи), посереднику, у тому числі помічнику, консультанту або іншій залученій особі у процедурах розв’язання спору та в рамках механізму посередництва
ЗМІНА,
що вноситься до пункту 5 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення двостороннього співробітництва України з іноземними державами та міжнародними організаціями, інформаційного та організаційного забезпечення участі України у міжнародних форумах, конференціях, виставках
Доповнити пункт 5 підпунктом 20 такого змісту:
“20) виплатою винагороди та покриттям витрат з організаційних питань, а також компенсацією витрат арбітрам (членам арбітражної групи), посередникам, у тому числі їх помічникам, консультантам, іншим залученим особам (персоналу), які залучені до виконання обов’язків, передбачених законодавством та не пов’язаних з виконанням ними своїх службових обов’язків.”.