Про затвердження Регламенту Вищої ради юстиції
Вища рада юстиції, розглянувши питання про затвердження Регламенту Вищої ради юстиції, ВСТАНОВИЛА:
Відповідно до Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" внесено зміни до Закону України "Про Вищу раду юстиції", зокрема: статтю 2 доповнено частиною другою, згідно з якою Вища рада юстиції затверджує свій регламент, положеннями якого регулюються процедурні питання здійснення нею передбачених Конституцією України та цим Законом повноважень.
Чинний Регламент Вищої ради юстиції визначає повноваження, організацію і порядок діяльності Вищої ради юстиції, як це було передбачено статтею 2 Закону України "Про Вищу раду юстиції" до внесення змін Законом України "Про забезпечення права на справедливий суд".
З метою приведення положень Регламенту Вищої ради юстиції у відповідність до норм законодавства, а також керуючись статтями 2, 27 Закону України "Про Вищу раду юстиції", Вища рада юстиції ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Регламент Вищої ради юстиції, що додається.
2. Визнати такими, що втратили чинність, рішення Вищої ради юстиції від 04 жовтня 2010 № 791/0/15-10; від 31 травня 2011 року № 381/0/15-11; від 18 жовтня 2011 року № 795/0/15-11; від 01 листопада 2011 року № 798/0/15-11; від 14 грудня 2011 року № 900/0/15-11; від 07 лютого 2012 року № 224/0/15-12; від 17 вересня 2013 року № 934/0/15-13; від 22 жовтня 2013 року № 1145/0/15-13.
Цей Регламент розроблено відповідно до Закону України "Про Вищу раду юстиції України".
Обрання Голови Ради та його заступника
1. Для голосування під час виборів Голови Ради та його заступника використовується бюлетень за формою, визначеною у Додатку.
2. Кандидатури на посаду Голови Ради та його заступника пропонуються членами Ради або вносяться шляхом самовисування. Кандидат вправі заявити самовідвід, який приймається Радою без голосування.
3. Всі члени Ради мають право взяти участь в обговоренні кандидатур.
4. Список запропонованих осіб затверджується відкритим голосуванням.
5. Рада більшістю голосів членів Ради від присутніх обирає лічильну комісію у складі трьох членів Ради. До складу лічильної комісії не може входити член Ради, який головує на засіданні або балотується. Якщо сформувати лічильну комісію з дотриманням цього правила неможливо, лічильна комісія обирається у складі п'яти осіб.
6. Член Ради може запропонувати лише одну кандидатуру до складу лічильної комісії.
7. Голосування по кандидатурах до складу лічильної комісії проводиться в порядку їх висування шляхом відкритого голосування. Підрахунок голосів при обранні лічильної комісії здійснюється головуючим.
8. Лічильна комісія зі свого складу відкритим голосуванням обирає голову і секретаря комісії, про що складає протокол, який затверджує Рада.
9. Лічильна комісія забезпечує виготовлення бюлетенів для таємного голосування. На зворотній стороні бюлетенів головуючий на засіданні Ради та члени лічильної комісії ставлять підписи, які посвідчуються печаткою Ради. Бюлетень без підписів головуючого, членів лічильної комісії та відбитку печатки є недійсним.
10. Для організації та проведення виборів Голови Ради лічильна комісія вносить до бюлетенів для таємного голосування в алфавітному порядку прізвища, імена та по батькові кандидатів на посаду Голови Ради.
11. Члени Ради засвідчують одержання бюлетенів своїми підписами в окремому списку. Бюлетені, що виявилися зайвими, вважаються недійсними, на них члени лічильної комісії вчиняють напис "Погашено" і ставлять свої підписи.
12. Перед початком голосування члени лічильної комісії надають для огляду членам Ради скриньку для голосування, яку опечатують у присутності членів Ради і розміщують на видному місці у приміщенні, де відбувається засідання Ради.
13. При голосуванні член Ради проставляє проти прізвища кандидата, за якого він голосує, або у графі "Не підтримую жодного кандидата" позначку плюс ("+") або іншу. Бюлетень, в якому проставлено дві чи більше позначки або не проставлено жодної позначки, є недійсним.
14. Після проведення таємного голосування лічильна комісія перевіряє дійсність бюлетенів, підраховує голоси, подані за кожну кандидатуру, складає протокол результатів голосування, який підписують голова та члени лічильної комісії.
15. Протокол оголошується головою лічильної комісії на засіданні Ради, на якому проводилося голосування по виборах Голови Ради. У разі виявлення у протоколі арифметичних, технічних помилок або описок Рада доручає лічильній комісії виправити такі помилки чи описки на цьому ж засіданні.
16. Якщо до бюлетеня було внесено більше двох кандидатур і жоден із кандидатів на посаду Голови Ради не набрав необхідної кількості голосів, проводиться повторне голосування по тих кандидатурах, які одержали найбільшу кількість голосів.
17. Якщо до бюлетеня було внесено прізвище двох кандидатів і в результаті голосування жоден з них не набрав необхідної кількості голосів, до бюлетеня для повторного голосування вноситься прізвище кандидата, який набрав найбільше голосів.
18. У разі, коли при голосуванні за одну кандидатуру або при повторному голосуванні жоден кандидат не набере необхідної кількості голосів, проводяться нові вибори у порядку, передбаченому вище пунктами 1 - 17. До бюлетеня можуть вноситися прізвища і тих кандидатів, які балотувалися на посаду Голови Ради на попередніх виборах.
19. Якщо в результаті проведення кількох нових виборів жодна із запропонованих кандидатур не набере необхідної кількості голосів, за рішенням Ради до бюлетеня для таємного голосування може бути внесене прізвище кандидата, який за протоколами лічильної комісії набрав найбільшу кількість голосів на попередніх виборах. Саме по цій кандидатурі проводиться голосування.
20. Бюлетені для таємного голосування, протоколи лічильної комісії лічильна комісія надає головуючому при розгляді цього питання, який опечатує їх у присутності всіх членів Ради. Бюлетені для таємного голосування, протоколи лічильної комісії долучаються до протоколу засідання Ради.
21. Відповідний структурний підрозділ секретаріату не пізніше як за 5 днів до дня проведення засідання повідомляє членів Ради про дату його проведення і надсилає їм проект порядку денного, визначений секретарем секції (Головою Ради), а також в електронній формі інформаційні матеріали з питань, винесених на розгляд.
22. Член Ради має право подати пропозиції про включення до проекту порядку денного засідань додаткових питань.
23. Член Ради зобов'язаний у разі неможливості прибуття на засідання повідомити про неявку.
24. Особи, які бажають бути присутніми на засіданнях, допускаються до зали до початку засідання за наявності вільних місць.
25. У призначений час головуючий на засіданні, перевіривши наявність кворуму, відкриває засідання і оголошує проект порядку денного, який має бути затверджений більшістю присутніх на засіданні членів Ради (секції).
Головуючий на засіданні ставить на обговорення усі пропозиції, які вносять на засіданні члени Ради, в порядку їх надходження.
26. Перед початком засідання відповідний структурний підрозділ встановлює особу кожного запрошеного.
27. Якщо запрошена особа не з'явилась на засідання секції чи Ради, секція за результатами обговорення визначається щодо можливості розгляду питання за відсутності цієї особи, а Рада приймає відповідну протокольну ухвалу.
28. Розгляд питання порядку денного починається з доповіді члена Ради. Доповідач викладає підстави прийняття матеріалів до розгляду, досліджені обставини, висновок відповідної секції (на засіданні Ради, якщо питання розглядалося секцією) і відповідає на запитання членів Ради.
29. Після доповіді члена Ради можливість надати пояснення має особа, стосовно якої вирішується питання, та інші запрошені. До них можуть бути поставлені запитання.
30. У разі розгляду питання за відсутності запрошеної особи на засіданні, оголошуються її письмові пояснення (за наявності).
31. Коли отриманої на засіданні інформації недостатньо для прийняття рішення, розгляд питання за рішенням секції чи Ради може бути відкладений до з'ясування обставин або отримання додаткової інформації.
32. У разі, якщо згідно з законом рішення повинно бути прийняте шляхом таємного голосування і закон не вимагає проведення такого голосування за допомогою бюлетенів, таємне голосування може проводитися за допомогою електронної системи.
Особливості проведення засідань секцій Ради
33. Засідання секції призначаються по мірі необхідності Головою Ради або секретарем секції.
34. Якщо через відсутність кворуму (дві третини складу секції) неможливо провести засідання секції, за письмовим розпорядженням Голови Ради до участі у засіданні цієї секції тимчасово з правом голосу залучається член Ради, який входить до складу іншої секції.
35. Головує на засіданні секції секретар секції, а за його відсутності - один із членів секції, визначений більшістю від присутніх на засіданні секції.
Особливості проведення засідань Ради
36. Відповідний структурний підрозділ секретаріату завчасно запрошує на засідання осіб, якщо їх право участі передбачене законом.
37. На засідання можуть запрошуватися інші особи.
38. Розгляд відповідного питання може бути відкладений також у разі повторної неявки запрошених осіб з поважних причин.
39. Засідання Ради веде Голова Ради, за його відсутності - заступник, а за відсутності Голови та заступника - один із членів, обраний членами Ради.
40. Засідання Ради призначається Головою Ради або скликається більшістю від конституційного складу Ради.
41. Голова Ради визначає доповідачів з кожного питання. Доповідач готує проект рішення з питань порядку денного з наведенням мотивів рішення.
42. Якщо інше не встановлене законом, прийняття Радою рішень відбувається шляхом відкритого голосування у приміщенні (нарадчій кімнаті), бути присутніми у якому іншим особам забороняється. Член Ради не вправі утриматися при голосуванні. Член Ради зобов'язаний взяти участь у голосуванні, крім випадків, встановлених законом.
43. Аудіозапис (за наявності - відеозапис) засідань Ради оприлюднюється на офіційному веб-сайті Ради, крім закритих засідань та частини засідань, яка проводиться в нарадчій кімнаті.
44. Засідання Ради, за винятком частини, що проводиться у нарадчій кімнаті, оформляється протоколом за підписом головуючого і технічного секретаря. Ведення протоколів забезпечує відповідний структурний підрозділ секретаріату.
45. Заступник Голови або інший член Ради за дорученням головуючого письмово фіксує результати голосування при прийнятті рішень Радою та надає їх за своїм підписом технічному секретарю для занесення до протоколу засідання.
- місце, дата проведення засідання;
- прізвища, імена, по батькові головуючого та всіх присутніх членів Ради;
- питання, включені до порядку денного засідання Ради;
- прізвища членів Ради, які виступали, суть внесених ними пропозицій;
- клопотання та пояснення запрошених осіб, які брали участь у засіданні;
- зміст резолютивної частини ухваленого Радою рішення та ухвал, прийнятих Радою, результати голосування.
Підготовка та оформлення актів Ради, секцій, видача їх копій
47. Проекти актів Ради і секцій готують і візують члени Ради, призначені доповідачами з відповідного питання.
48. Копія рішення Ради надсилається чи вручається особі, прав і обов'язків якої воно стосується, у строк, встановлений законом.
49. Якщо рішення у дисциплінарній справі передбачає відсторонення судді від здійснення правосуддя, копія рішення негайно надсилається до відповідного суду, у т. ч. засобами електронного зв'язку.
Особливості розгляду питань, пов'язаних із звільненням суддів з посад
50. Підготовка до розгляду Радою питань, пов'язаних із звільненням суддів з посади з підстав, передбачених пунктом 5 частини п'ятої статті 126 Конституції України, здійснюється дисциплінарною секцією Ради, якщо інше не встановлено цим Регламентом. Підготовка до розгляду Радою питань про звільнення судді відповідно до Закону України "Про очищення влади" здійснюється членами секції з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад.
51. У разі відкликання суддею заяви про звільнення з посади з підстав, передбачених пунктом 9 частини п'ятої статті 126 Конституції України, заява залишається без розгляду.
52. Скарга на рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо рекомендації внести подання про звільнення судді з посади з підстав порушення присяги готується до розгляду разом з висновком про направлення вказаної рекомендації. Питання про звільнення судді розглядається у разі, якщо за наслідками розгляду скарги рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України залишене без змін.
53. Якщо на момент розгляду питання про звільнення судді Радою внесене подання про звільнення судді з інших підстав, розгляд питання по суті зупиняється до прийняття рішення за внесеним поданням.
54. У випадку, якщо на момент розгляду питання про звільнення судді Радою суддя звільнений з посади або його повноваження припинені, заява (висновок, подання) залишається без розгляду.
55. Підготовка до розгляду питання про звільнення судді з посади доручається члену Ради, на розгляді якого вже перебуває питання про звільнення судді з посади з інших підстав (з дотриманням компетенції секцій).
Особливості розгляду питань, пов'язаних із притягненням суддів до дисциплінарної відповідальності
56. Дисциплінарні провадження (дисциплінарні справи) щодо судді (суддів) за необхідності можуть об'єднуватися (роз'єднуватися). Член Ради, який розглядає питання щодо судді, зобов'язаний перевірити, чи не перебувають на розгляді Ради інші матеріали щодо цього ж судді. При розгляді питання на засіданні Ради мають бути розглянуті всі матеріали щодо цього судді, які перебувають на розгляді Ради.
57. Якщо на момент розгляду питання про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності суддя звільнений з посади або його повноваження припинені, Рада припиняє дисциплінарне провадження (дисциплінарну справу).
58. Якщо згідно з законом звернення щодо поведінки судді, яка може мати наслідком дисциплінарну відповідальність судді, підлягає поверненню, рішення про повернення приймає Рада.
Організація діяльності Вищої ради юстиції
59. У Вищій раді юстиції здійснюється автоматизований розподіл матеріалів між членами згідно з Положенням про автоматизовану систему визначення члена Вищої ради юстиції при здійсненні ним повноважень відповідно до законів України. Звернення, адресовані члену Ради, які не підлягають автоматизованому розподілу, розглядаються Головою Ради або за його дорученням заступником Голови чи членом Ради в порядку, передбаченому Законом України "Про звернення громадян". Якщо звернення, адресоване члену Ради, стосується реалізації конституційних повноважень Ради, воно розглядається як звернення до Ради.
60. Матеріали мають бути розглянуті членом Ради протягом розумного строку. У разі нерозгляду матеріалів або неможливості розглянути матеріали протягом розумного строку розгляд матеріалів за рішенням Ради може бути доручений іншому члену Ради з дотриманням вимог пункту 59.
61. Член Ради, виконуючи повноваження, визначені законом, має право:
- залучати за згодою Голови Ради або його заступника працівників секретаріату Ради для підготовки питань, що виносяться на розгляд Ради та секції Ради;
- при виконанні повноважень у листуванні використовувати бланк члена Ради єдиного зразка.
62. З метою забезпечення повноважності Ради за три місяці до закінчення строку повноважень членів Ради, а у випадку, коли повноваження члена Ради припинені з інших підстав, - Рада негайно вживає заходів для своєчасного призначення до складу Ради нових членів.
63. За рішенням Ради до роботи секції, у тому числі шляхом доручення підготувати окреме питання, можуть тимчасово залучатися члени іншої секції.
64. У разі відсутності (через відпустку, хворобу, відрядження тощо) Голови та його заступника виконання обов'язків Голови, не пов'язаних із здійсненням конституційних функцій Ради, здійснює найстарший за віком член Ради.
65. Пропозиції члена Ради про внесення змін до Регламенту Ради з висновками та рекомендаціями структурних підрозділів секретаріату розглядаються на засіданні Ради упродовж місячного строку з дня їх надходження.
66. Текст Регламенту Ради розміщується на офіційному веб-сайті Ради.
БЮЛЕТЕНЬ
для таємного голосування по виборах
__________________________________
Прізвище, ім'я, по батькові: | Результати голосування: (поставити позначку "+" або будь-яку іншу позначку) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Не підтримую жодного кандидата |
|
Поставте позначку "+" або будь-яку іншу напроти кандидатури, яку Ви підтримуєте, або напроти рядка "Не підтримую жодного кандидата".
Головуючий на засіданні Ради | __________________ |
Голова лічильної комісії | __________________ |
Члени лічильної комісії: | __________________ |
__________________ | |
__________________ | |
М. П. |
|
{Текст взято з сайту Вищої ради юстиції http://www.vru.gov.ua}