Про затвердження Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України у новій редакції
Рада адвокатів України, заслухавши Заступника Голови Ради адвокатів України Гвоздія В.А. щодо затвердження Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України у новій редакції, врахувавши пропозиції Голови Ради адвокатів України Ізовітової Л. П. та членів Ради адвокатів України Каденко О.О., Мнишенко Є.І., Калюжної Б.В., Осики С.В., а також зауваження та доповнення членів Ради адвокатів України, керуючись статтею 55 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", розділом II Положення про Раду адвокатів України, Регламентом Ради адвокатів України, ВИРІШИЛА:
1. Включити до порядку денного засідання Ради адвокатів України 14 лютого 2019 року питання: "Про затвердження Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України у новій редакції".
2. Затвердити Порядок підвищення кваліфікації адвокатів України у новій редакції, що набирає чинності з 01 квітня 2019 року (додається).
3. Привести у відповідність Положення про Експертну раду з питань акредитації та сертифікації щодо підвищення кваліфікації адвокатів при Національній асоціації адвокатів України, виклавши його у новій редакції, що набирає чинності з 01 квітня 2019 року (додається).
4. Привести у відповідність Порядок ведення Єдиного реєстру адвокатів України, затверджений рішенням Ради адвокатів України № 26 від 17 грудня 2012 року, із змінами та доповненнями, доповнивши його підпунктом 3.1.8 (додається).
5. Скасувати з 01 квітня 2019 року акредитацію заходів та сертифікацію осіб, які були акредитовані та сертифіковані Експертною радою з питань акредитації та сертифікації щодо підвищення кваліфікації адвокатів при Національній асоціації адвокатів України відповідно до Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 85 від 16 лютого 2013 року, із змінами та доповненнями.
6. Визначити, що всі заходи, що були акредитовані Експертною Радою з питань акредитації та сертифікації щодо підвищення кваліфікації адвокатів при НААУ за раніше діючим Порядком та проведення яких заплановано органами адвокатського самоврядування до 01 липня 2019 року, можуть бути проведені та отримані адвокатами залікові бали, сертифікати та інші документи, що підтверджують підвищення кваліфікації адвокатів, здобуті останніми до 01 липня 2019 року, зараховуються адвокатам як підвищення кваліфікації за відповідний період.
7. Секретарю Ради адвокатів України про прийняте рішення повідомити адвокатів на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України, Вищу кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури, ради адвокатів регіонів, кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатів регіонів, Вищу школу адвокатури Національної асоціації адвокатів України.
ПОРЯДОК
підвищення кваліфікації адвокатів України
1. Дія цього Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України (далі по тексту "Порядок") поширюється на адвокатів, які здійснюють адвокатську діяльність у формах, визначених Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", а також помічників адвокатів, які здійснюють свою діяльність у відповідності до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" і Положення про помічника адвоката.
На адвокатів, право на заняття адвокатською діяльністю яких зупинено, обов'язок щодо підвищення кваліфікації не поширюється. У випадку поновлення адвокатської діяльності, яку було зупинено на рік і більше, адвокат зобов'язаний пройти спеціальні курси підвищення кваліфікації за програмою та у порядку, розробленими Вищою школою адвокатури НААУ. Адвокат проходить зазначені курси протягом трьох місяців з моменту поновлення права на заняття адвокатською діяльністю.
2. Підвищення свого професійного рівня (підвищення кваліфікації) є важливим професійним обов'язком адвокатів, дотримання якого має забезпечувати безперервне поглиблення, розширення й оновлення ними своїх професійних знань, вмінь та навичок, здобуття нової спеціалізації або кваліфікації у певній галузі права чи сфері діяльності на основі раніше здобутої освіти і практичного досвіду, забезпечувати адвокатів достатньою інформацією про зміни у чинному законодавстві та практиці його тлумачення та застосування.
3. Підвищення кваліфікації адвокатів спрямовано на:
- зміцнення їх правових навичок;
- підвищення рівня усвідомлення ними правил адвокатської етики;
- підвищення рівня усвідомлення прав людини та основоположних свобод;
- навчання повазі до прав та інтересів клієнтів;
- навчання захисту прав клієнтів і сприянню їхньому здійсненню;
- навчання сприянню належному здійсненню судочинства та реалізації права на справедливий суд;
- заохочення до участі у наданні безоплатної правової допомоги;
- інше поглиблення, розширення й оновлення їх професійних знань, вмінь та навичок.
4. Загальна організація процесу підвищення кваліфікації адвокатів в Україні здійснюється Радою адвокатів України та реалізується Національною асоціацією адвокатів України, радами адвокатів регіонів, Вищою школою адвокатури Національної асоціації адвокатів України, Вищою кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури, кваліфікаційно-дисциплінарними комісіями адвокатури регіонів та сторонніми операторами підвищення кваліфікації адвокатів, що акредитовані адміністратором підвищення кваліфікації адвокатів.
5. Підвищення кваліфікації адвокатів в Україні здійснюється у відповідності до цього Порядку операторами підвищення кваліфікації адвокатів за адміністрування підвищення кваліфікації адвокатів адміністратором.
6. Адміністратором процесу підвищення кваліфікації адвокатів в Україні є Вища школа адвокатури НААУ.
7. Операторами процесу підвищення кваліфікації адвокатів в Україні є всі органи адвокатського самоврядування згідно Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", у тому числі Національна асоціація адвокатів України, а також Вища школа адвокатури Національної асоціації адвокатів України. Організації, що бажають стати операторами підвищення кваліфікації адвокатів в Україні, піддягають акредитації Вищою школою адвокатури НААУ, в передбаченому нею Порядку, як сторонні оператори.
8. Всі оператори підвищення кваліфікації адвокатів зобов'язані виконувати обов'язки, що встановлені адміністратором підвищення кваліфікації адвокатів для операторів.
- встановлює порядок підвищення кваліфікації адвокатів та вносить зміни до нього за пропозиціями рад адвокатів регіонів, Вищої школи адвокатури НААУ та Комітету з підвищення кваліфікації при НААУ;
- координує роботу адміністратора та операторів підвищення кваліфікації адвокатів.
10. Національна асоціація адвокатів України:
- є оператором процесу підвищення кваліфікації адвокатів в Україні, що не потребує акредитації;
- сприяє у виданні методичних та інформаційних матеріалів з питань підвищення кваліфікації адвокатів;
- розміщує в Єдиному реєстрі адвокатів України інформацію про щорічне підвищення кваліфікації адвокатів в порядку, передбаченому Порядком ведення ЄРАУ;
- виконує інші завдання, передбачені законодавством та актами НААУ.
11. Вища школа адвокатури НААУ:
- є адміністратором процесу підвищення кваліфікації адвокатів в Україні;
- адмініструє процес підвищення кваліфікації адвокатів, що здійснюють оператори підвищення кваліфікації адвокатів через створення відповідної централізованої онлайн-платформи, до якої підключаються оператори з підвищення кваліфікації адвокатів. До початку роботи такої онлайн-платформи адміністратор організовує процес підвищення кваліфікації відповідно до цього Порядку та в порядку діловодства, про що видає накази, які оприлюднюються на офіційному сайті Вищої школи адвокатури НААУ www.hsa.org.ua;
- є оператором процесу підвищення кваліфікації адвокатів в Україні, що не потребує акредитації;
- організовує та проводить заходи з підвищення кваліфікації адвокатів на всеукраїнському та регіональному рівнях, а також в інших формах (онлайн-конференції, онлайн-курси, дистанційні курси, вебінари тощо);
- веде облік і щорічно узагальнює інформацію про підвищення кваліфікації адвокатів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
- контролює якість організації процесу підвищення кваліфікації адвокатів, що здійснюється всіма операторами підвищення кваліфікації адвокатів;
- організовує процес акредитації сторонніх операторів підвищення кваліфікації адвокатів, оформлює та видає сертифікати акредитації; повідомляє заявникам про відмову в акредитації;
- організовує процес акредитації заходів з підвищення кваліфікації адвокатів та сертифікації лекторів всіх операторів підвищення кваліфікації адвокатів; оформлює та видає сертифікати акредитації (сертифікації); повідомляє заявникам про відмову в акредитації (сертифікації);
- готує та передає НААУ інформацію для розміщення її в ЄРАУ про щорічне проходження підвищення кваліфікації адвокатами;
- розробляє та затверджує внутрішні документи, що встановлюють вимоги до лекторів, експертів та сторонніх операторів підвищення кваліфікації адвокатів;
- здійснює іншу діяльність та приймає необхідні рішення, що пов'язані з організацією та проведенням заходів підвищення кваліфікації адвокатами, адмініструванням процесу підвищення кваліфікації адвокатів.
- є операторами підвищення кваліфікації адвокатів свого регіону, що не потребують акредитації;
- зобов'язані організовувати самостійно, або у співпраці з Вищою школою адвокатури НААУ чи іншими операторами підвищення кваліфікації адвокатів заходи з підвищення кваліфікації на регіональному рівні (не менше трьох заходів на рік та загальною тривалістю не менше десяти годин);
- видають методичні та інформаційні посібники з питань підвищення кваліфікації адвокатів;
- користуються правами та виконують обов'язки оператора підвищення кваліфікації адвокатів, що встановлюються адміністратором підвищення кваліфікації адвокатів для операторів.
13. Кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури та Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури:
- є операторами підвищення кваліфікації адвокатів свого регіону, а Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури в Україні, що не потребують акредитації;
- мають право організовувати самостійно, або у співпраці з Вищою школою адвокатури НААУ чи радами адвокатів регіону заходи з підвищення кваліфікації на регіональному рівні, а ВКДКА по Україні;
- можуть видавати методичні та інформаційні посібники з питань підвищення кваліфікації адвокатів;
- користуються правами та виконують обов'язки оператора підвищення кваліфікації адвокатів, що встановлюються адміністратором підвищення кваліфікації адвокатів для операторів.
14. Координаційний центр з надання правової допомоги, Регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги (разом далі Центри):
- можуть бути операторами з підвищення кваліфікації адвокатів, які залучені для надання безоплатної вторинної правової допомоги відповідно до законодавства України. Внесок, передбачений п. 36 Порядку, Центрами не сплачується.
15. Видами підвищення кваліфікації адвокатів, що забезпечують її безперервність, є:
- навчання за професійними програмами підвищення кваліфікації адвокатів Вищої школи адвокатури НААУ, а також у вищих навчальних закладах III та IV рівня акредитації, якщо вони є акредитованими операторами підвищення кваліфікації адвокатів;
- участь у міжнародних, всеукраїнських та регіональних наукових, науково-практичних та науково-методологічних конференціях, семінарах, круглих столах, тренінгах, програмах тощо, які організовані та проводяться операторами підвищення кваліфікації адвокатів в Україні та за кордоном;
- публікації наукових або науково-практичних статей у друкованих або електронних фахових та інших професійних виданнях (газетах, журналах та інших періодичних виданнях) в Україні та за кордоном;
- видання монографій, підручників, посібників тощо;
- інша діяльність, визначена Вищою школою адвокатури НААУ.
16. Професійні програми підвищення кваліфікації передбачають навчання:
1. за загальною складовою - удосконалення та оновлення знань і умінь з правових, методологічних, етичних та інших питань професійної діяльності адвоката;
2. за галузевою складовою - здобуття додаткових знань, умінь з новітніх досягнень у певній галузі права чи сфері діяльності.
З метою оцінки результатів засвоєння професійних програм підвищення кваліфікації може проводитись підсумковий контроль шляхом проведення тестування.
Підвищення кваліфікації адвокатів за професійними програмами за загальною складовою протягом перших трьох років адвокатської діяльності здійснюються обов'язково.
II. Вимоги щодо підвищення кваліфікації адвокатів
17. Всі адвокати та помічники адвокатів, інформація про яких внесена до Єдиного реєстру адвокатів України, зобов'язані постійно підвищувати рівень своєї професійної кваліфікації.
18. Один заліковий бал з підвищення кваліфікації адвокатів дорівнює 1 (одній) годині.
19. Адвокати, які набули статусу адвоката, в перший рік зобов'язані пройти Модульну програму "Молодий адвокат", яку розробляє та реалізовує Вища школа адвокатури НААУ.
20. Адвокати, які набули статусу адвоката, в перші три роки зобов'язані підвищувати кваліфікацію на рівні 16 годин на рік.
21. Всі адвокати, за виключенням адвокатів, зазначених у пункті 20 цього порядку, зобов'язані підвищувати кваліфікацію адвоката на рівні 10 годин на рік.
22. Адвокат за рік має отримати не менше ніж 2 залікових бали за навчання з питань правил адвокатської етики та стандартів професійної діяльності.
23. Не менше 50 % залікових балів з підвищення кваліфікації повинні бути отримані адвокатом під час заходів, організованих операторами підвищення кваліфікації адвокатів в Україні.
24. Звітним роком з підвищення кваліфікації адвокатів є календарний рік, з 1 січня по 31 грудня кожного року. Вищою школою адвокатури НААУ ведеться особиста картка обліку залікових балів адвоката.
25. У разі відсутності необхідної кількості балів в заліковій картці обліку балів з підвищення кваліфікації адвоката Вища школа адвокатури зобов'язана проінформувати раду адвокатів регіону та відповідну кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури регіону про порушення даного Порядку. В свою чергу, у разі надходження скарги на такого адвоката у КДКА за адресою робочого місця адвоката, зазначеною в ЄРАУ, про вчинення інших порушень ці дані можуть бути враховані при розгляді дисциплінарної справи.
26. У випадку, якщо кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури регіону або Вищою кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури адвоката притягнуто до дисциплінарної відповідальності за порушення Правил адвокатської етики, то своїм рішенням такі комісії можуть також встановити обов'язок для такого адвоката пройти спеціалізоване додаткове підвищення кваліфікації з питань адвокатської етики у Вищій школі адвокатури НААУ. Копія відповідного рішення направляється до Вищої школи адвокатури НААУ. Адвокат зобов'язаний пройти таке навчання протягом трьох місяців з дати винесення рішення комісією. Порушення адвокатом порядку проходження такого навчання без поважних причин вважається невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком. У випадку непроходження адвокатом такого навчання у встановлений строк Вища школа адвокатури НААУ повідомляє КДКА відповідного регіону про невиконання рішення органу адвокатського самоврядування.
27. Адвокати мають право вільно обирати види підвищення кваліфікації, брати участь у будь-яких заходах з підвищення кваліфікації адвокатів, що проводяться операторами підвищення кваліфікації незалежно від регіону його проведення із отриманням відповідних сертифікатів за умови їх реєстрації на такий захід оператором, що його проводить.
28. У разі тривалої (понад трьох місяців) втрати працездатності або з інших поважних причин, за відповідною заявою адвоката та за рішенням ради адвокатів регіону адвокат може бути звільнений від обов'язку підвищення кваліфікації протягом періоду оцінювання повністю або частково. Копія такого рішення ради адвокатів регіону направляється до ВША НААУ.
29. Адвокату України зараховуються академічні години та/або залікові бали підвищення кваліфікації, отримані на відповідних заходах, проведених та/або визнаних організацією-підписантом Меморандуму ССВЕ "Про взаємне визнання транскордонного підвищення кваліфікації адвокатів".
30. Академічні години та/або залікові бали підвищення кваліфікації, отримані на відповідних заходах, проведених та/або визнаних організацією-підписантом Меморандуму ССВЕ "Про взаємне визнання транскордонного підвищення кваліфікації адвокатів", визнаються еквівалентними академічним годинам та/або заліковим балам, отриманим на відповідних заходах, проведених в Україні.
31. У разі, якщо адвокат підвищує кваліфікацію відповідно до пункту 29 цього Порядку, адвокат зобов'язаний самостійно зберігати сертифікати (інші підтверджуючі документи) та матеріали про участь у заходах з підвищення кваліфікації, сертифікати про проходження навчання за професійними програмами підвищення кваліфікації адвокатами, інші документи, що підтверджують підвищення його кваліфікації протягом поточного року. Інформація про такі види підвищення кваліфікації надається у Вищу школу адвокатури не пізніше 31 січня кожного року.
32. Адвокатам, які виконали вимоги щодо підвищення кваліфікації, Вищою школою адвокатури НААУ видається електронний сертифікат про підвищення кваліфікації (направляється на електронну адресу адвоката) з відповідним внесенням такої інформації до ЄРАУ. Форма сертифіката затверджується Вищою школою адвокатури НААУ.
III. Вимоги щодо організації процесу з підвищення кваліфікації
33. У Вищій школі адвокатури за наказом директора створюється Центр акредитації, обліку та контролю підвищення кваліфікації адвокатів (далі "Центр акредитації ВША НААУ"). Центр акредитації ВША не є юридичною особою, а є структурним підрозділом Вищої школи адвокатури НААУ. Центр акредитації ВША НААУ організовує процес акредитації сторонніх операторів підвищення кваліфікації адвокатів; акредитації заходів та сертифікації лекторів для всіх операторів підвищення кваліфікації адвокатів; готує акредитаційні справи на розгляд Експертної ради з питань акредитації та сертифікації щодо підвищення кваліфікації адвокатів при Національній асоціації адвокатів України та на підставі її рішень оформлює та видає сертифікати акредитації (сертифікації); повідомляє заявникам про відмову в акредитації (сертифікації); веде облік залікових балів з підвищення кваліфікації тощо. Центр акредитації ВША НААУ діє на підставі Положення, що затверджується директором Вищої школи адвокатури НААУ. Вимоги до операторів підвищення кваліфікації адвокатів, лекторів, експертів, заходів та порядок їх акредитації та сертифікації встановлюються Вищою школою адвокатури НААУ та оприлюднюються на її офіційному сайті.
34. Вища школа адвокатури НААУ також виконує такі функції:
- інформує адвокатів, помічників адвокатів та стажистів з питань підвищення кваліфікації;
- узагальнює інформацію про всі заходи з підвищення кваліфікації адвокатів по всій Україні;
- здійснює контроль за якістю та організацією процесу підвищення кваліфікації адвокатів та помічників адвокатів в Україні.
35. Для цілей контролю за якістю організації процесу підвищення кваліфікації сторонніми операторами Вища школа адвокатури НААУ організовує роботу ревізорів. Ревізорам надається допуск до усіх акредитованих заходів з підвищення кваліфікації без будь-яких обмежень. Ревізори надають звіти про якість заходів з підвищення кваліфікації та дотримання операторами актів НААУ директору Вищої школи адвокатури НААУ для узагальнення інформації та реагування у разі неякісної роботи організаторів заходів з підвищення кваліфікації адвокатів.
36. Загальні умови акредитації заходів з підвищення кваліфікації адвокатів та сертифікації експертів:
- оператори підвищення кваліфікації адвокатів органи адвокатського самоврядування, а саме: ради адвокатів регіонів, кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатів регіонів, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, Національна асоціація адвокатів України та Вища школа адвокатури НААУ, а також Центри звільняються від сплати внеску за акредитацію їх в якості операторів, однак зобов'язані виконувати обов'язки, що встановлені адміністратором підвищення кваліфікації адвокатів для операторів, в тому числі вносити інформацію про проведення заходів з підвищення кваліфікації адвокатів в інформаційну базу Вищої школи адвокатури (в онлайн-платформу з моменту її запуску).
37. Акредитація сторонніх операторів надається строком на один рік. Щорічний внесок за акредитацію сторонніх операторів з підвищення кваліфікації складає 50 мінімальних заробітних плат станом на 01 січня кожного року, в якому така плата вноситься. Внесок підлягає сплаті на рахунок Вищої школи адвокатури НААУ. Рішення про зміну щорічного внеску за акредитацію сторонніх операторів з підвищення кваліфікації може прийматись Головою НААУ, у тому числі за поданням Директора Вищої школи адвокатури НААУ.
38. Встановити для сторонніх операторів підвищення кваліфікації адміністративний внесок, за опрацювання та облік залікових балів та видачу відповідних сертифікатів, з розрахунку 1 (один) відсоток від розміру мінімальної заробітної плати станом на 01 січня кожного року, в якому відбувається видача сертифікатів за кожен заліковий бал. Внесок підлягає сплаті на рахунок Вищої школи адвокатури НААУ. Для всіх інших операторів підвищення кваліфікації (крім Вищої школи адвокатури НААУ) встановити внесок, про який йдеться вище в цьому пункті, виключно за умови, якщо заходи, які вони проводять, є платними та/або при цьому проводяться спільно з іншими юридичними та фізичними особами. Рішення про зміну адміністративного внеску за видачу залікових балів з підвищення кваліфікації адвокатів може прийматись Головою НААУ, у тому числі за поданням Директора Вищої школи адвокатури НААУ.
39. Фінансування процесу підвищення кваліфікації адвокатів здійснюється за рахунок коштів відповідних операторів підвищення кваліфікації адвокатів згідно їх кошторисів за рахунок власних коштів або за рахунок коштів, які вони отримують від адвокатів (слухачів), які беруть участь в організованих ними заходах (онлайн та офлайн), якщо такі заходи платні та/або за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством України.
40. Вища школа адвокатури НААУ для забезпечення адміністрування безперервного процесу підвищення кваліфікації адвокатів може фінансуватись за потреби за рахунок коштів НААУ та/або Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури в порядку та обсязі, затвердженому рішенням Ради адвокатів України.
1. Даний Порядок вступає в дію з 01 квітня 2019 року.
2. Отримані адвокатами залікові бали, сертифікати та інші документи, що підтверджують підвищення кваліфікації адвокатів, здобуті останніми до 01 квітня 2019 року, зараховуються адвокатам як підвищення кваліфікації за відповідний період.
{Текст взято з сайту Національної асоціації адвокатів України http://www.unba.org.ua}