Про затвердження Порядку та критеріїв надання еталонам статусу національних еталонів і позбавлення цього статусу
{Назва Постанови із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1032 від 04.12.2019}
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 807 від 07.10.2015
№ 916 від 06.11.2019
№ 1032 від 04.12.2019
№ 931 від 01.09.2023}
Відповідно до статті 6 Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок та критерії надання еталонам статусу національних еталонів і позбавлення цього статусу та їх реєстрації, що додаються.
{Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 807 від 07.10.2015, № 1032 від 04.12.2019}
2. Ця постанова набирає чинності одночасно із Законом України від 5 червня 2014 р. № 1314-VII “Про метрологію та метрологічну діяльність”.
ПОРЯДОК ТА КРИТЕРІЇ
надання еталонам статусу національних еталонів і позбавлення цього статусу
{Назва Порядку із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1032 від 04.12.2019}
{У тексті Порядку та критеріїв слово “Мінекономрозвитку” замінено словом “Мінекономіки” згідно з Постановою КМ № 916 від 06.11.2019}
1. Ці Порядок та критерії визначають процедуру надання первинним і вторинним еталонам (у тому числі державним еталонам і еталонам, що є власністю підприємств та організацій) статусу національних еталонів, їх реєстрації і позбавлення цього статусу.
{Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1032 від 04.12.2019}
2. Критеріями надання первинним еталонам (у тому числі державним еталонам і еталонам, що є власністю підприємств та організацій) статусу національних еталонів є:
1) забезпечення еталоном відтворення, зберігання та передачі значень одиниці вимірювання Міжнародної системи одиниць (SI) з найвищою в державі точністю;
11) забезпечення еталоном простежуваності до Міжнародної системи одиниць (SI) через наявність калібрувальних та вимірювальних можливостей (СМС), опублікованих у базі даних ключових звірень (KCDB) на сайті Міжнародного бюро з мір та ваг (BIPM);
{Пункт 2 доповнено підпунктом 11 згідно з Постановою КМ № 931 від 01.09.2023}
2) ідентифікація еталона та наявність документально оформлених метрологічних і технічних характеристик;
3) створення умов для тривалої роботи еталона і наявність документально оформлених правил його зберігання та застосування.
3. Критеріями надання вторинним еталонам (у тому числі державним еталонам і еталонам, що є власністю підприємств та організацій) статусу національних еталонів є:
1) відсутність у державі відповідного первинного еталона;
2) найвищі метрологічні властивості еталона серед еталонів зазначеної одиниці, що є в державі;
3) забезпечення еталоном простежуваності до Міжнародної системи одиниць (SI) через калібрування у Міжнародному бюро з мір та ваг (BIPM) або на первинних еталонах інших країн, які мають відповідні калібрувальні та вимірювальні можливості (СМС), опубліковані в базі даних ключових звірень (KCDB) на сайті Міжнародного бюро з мір та ваг (BIPM);
{Підпункт 3 пункту 3 в редакції Постанови КМ № 931 від 01.09.2023}
4) невизначеність вимірювання еталона за результатами його калібрування відповідає застосуванню еталона за призначенням;
5) ідентифікація еталона та наявність документально оформлених метрологічних і технічних характеристик;
6) створення умов для тривалої роботи еталона і наявність документально оформлених правил його зберігання та застосування.
4. Для надання первинним і вторинним еталонам статусу національних еталонів науковий метрологічний центр, підприємство чи організація, яка зберігає еталон (далі - організація - зберігач еталона), подає Мінекономіки заяву, складену у довільній формі, до якої додаються у двох примірниках:
2) правила зберігання та застосування еталона, що визначаються організацією - зберігачем еталона;
3) пропозиції щодо призначення вченого зберігача національного еталона;
4) матеріали з питань дослідження метрологічних властивостей еталона.
Визначення метрологічних характеристик еталона підтверджується інформацією щодо забезпечення простежуваності до Міжнародної системи одиниць (SI) з посиланням на калібрувальні та вимірювальні можливості (СМС) або з документальним підтвердженням калібрування в Міжнародному бюро з мір та ваг (BIPM) або на первинних еталонах інших країн, які мають відповідні калібрувальні та вимірювальні можливості (СМС), опубліковані в базі даних ключових звірень (KCDB) на сайті Міжнародного бюро з мір та ваг (BIPM);
{Абзац другий підпункту 4 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 931 від 01.09.2023}
5) довідка про додержання критеріїв, визначених у пунктах 2 і 3 цих Порядку та критеріїв, яка складається організацією - зберігачем еталона з урахуванням методичних рекомендацій, що затверджуються Мінекономіки.
Форми паспорта еталона, правил його зберігання та застосування і пропозиції щодо призначення вченого зберігача еталона визначаються ДСТУ 3231 “Метрологія. Еталони одиниць вимірювань державні, первинні та вторинні. Основні положення, порядок розроблення, затвердження, реєстрації, зберігання та застосування”.
5. Мінекономіки протягом 60 робочих днів з дня одержання документів, передбачених пунктом 4 цих Порядку та критеріїв, розглядає їх та приймає рішення про надання еталону статусу національного еталона.
У разі подання зазначених документів у неповному обсязі, їх невідповідності пункту 4 цих Порядку та критеріїв або недостовірних відомостей, що містяться в документах, Мінекономіки не пізніше 15 робочих днів з дня одержання таких документів письмово повідомляє організації - зберігачу еталона про відмову в наданні еталону статусу національного еталона із зазначенням підстав та повертає пакет документів такій організації.
У разі усунення організацією - зберігачем еталона причин, що стали підставою для відмови, повторний розгляд документів здійснюється Мінекономіки у строк, що не перевищує 15 робочих днів з дня надходження необхідних документів.
6. Рішення про надання еталону статусу національного еталона та призначення вченого зберігача національного еталона затверджуються наказом Мінекономіки.
Еталон позбавляється статусу національного в разі:
{Пункт 6 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1032 від 04.12.2019; в редакції Постанови КМ № 931 від 01.09.2023}
недодержання правил і умов зберігання та застосування національного еталона;
{Абзац пункту 6 в редакції Постанови КМ № 931 від 01.09.2023}
незабезпечення протягом трьох років еталоном метрологічної простежуваності до Міжнародної системи одиниць (SI) (відсутності інформації щодо підтвердження еквівалентності національного еталона відповідним еталонам інших держав або міжнародним еталонам на офіційному сайті Міжнародного бюро з мір та ваг (BIPM) у базі даних ключових звірень (KCDB) або ненадання документального підтвердження калібрування в Міжнародному бюро з мір та ваг (BIPM) або на первинних еталонах інших країн, які мають відповідні калібрувальні та вимірювальні можливості (СМС), опубліковані в базі даних ключових звірень (KCDB) на сайті Міжнародного бюро з мір та ваг (BIPM).
{Абзац пункту 6 в редакції Постанови КМ № 931 від 01.09.2023}
Рішення про позбавлення еталона статусу національного еталона у разі недодержання правил і умов його зберігання та застосування і незабезпечення еталоном метрологічної простежуваності до Міжнародної системи одиниць (SI) приймається протягом 20 робочих днів з дня отримання узагальненої інформації, передбаченої пунктом 31 Порядку здійснення контролю за додержанням правил і умов зберігання та застосування національних еталонів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1110 (Офіційний вісник України, 2016 р., № 2, ст. 79), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 1 вересня 2023 р. № 931;
{Абзац пункту 6 в редакції Постанови КМ № 931 від 01.09.2023}
надання створеному (удосконаленому) еталону статусу національного еталона з метрологічними характеристиками, які перевищують характеристики наявного національного еталона.
{Абзац пункту 6 в редакції Постанови КМ № 931 від 01.09.2023}
Рішення про позбавлення еталона статусу національного еталона з нижчими метрологічними характеристиками приймається одночасно з наданням статусу національного відповідному створеному (удосконаленому) еталону з вищими метрологічними характеристиками.
{Абзац пункту 6 в редакції Постанови КМ № 931 від 01.09.2023}
Рішення про позбавлення еталона статусу національного еталона затверджується наказом Мінекономіки, копія наказу надсилається організації - зберігачу еталона.
{Пункт 6 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1032 від 04.12.2019}
7. Реєстрація національних еталонів здійснюється Мінекономіки з метою їх обліку та ідентифікації одночасно з наданням їм статусу національних еталонів.
Під час реєстрації національному еталону присвоюється реєстраційний номер, який складається з індексу еталона, номера відповідного виду вимірювань, порядкового номера національного еталона у відповідному виді вимірювань та року надання еталону статусу національного еталона.
Реєстраційний номер національного еталона присвоюється наказом Мінекономіки одночасно з наданням еталону статусу національного еталона, копія наказу надсилається організації - зберігачу еталона.
Мінекономіки забезпечує розміщення та оновлення на офіційному веб-сайті інформації про зареєстровані національні еталони та позбавлені статусу національного еталона.
{Абзац четвертий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1032 від 04.12.2019}
{Порядок та критерії доповнено пунктом 7 згідно з Постановою КМ № 807 від 07.10.2015}