Про іменні стипендії Верховної Ради України для молодих учених - докторів наук
(Відомості Верховної Ради (ВВР), 2019, № 8, ст.46)
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами ВР
№ 241-IX від 29.10.2019, ВВР, 2019, № 50, ст.372
№ 1042-IX від 02.12.2020
№ 1851-IX від 03.11.2021}
Відповідно до норм законів України "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки", частини другої статті 48 Регламенту Верховної Ради України, Державного стандарту України 3008:2015 "Інформація та документація. Звіти у сфері науки і техніки. Структура та правила оформлювання", а також задля покращення ефективності адресної підтримки молодих учених - докторів наук, створення додаткових можливостей і стимулів для проведення ними в Україні фундаментальних і прикладних наукових досліджень з пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки, підвищення престижності іменних стипендій Верховної Ради України Верховна Рада України постановляє:
1. Заснувати 50 іменних стипендій Верховної Ради України для молодих учених - докторів наук із щомісячною виплатою кожної у розмірі п’яти прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на 1 січня року отримання стипендії.
{Абзац перший пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021}
Вік науковців на весь період отримання стипендії не може бути більшим 40 років включно.
{Абзац другий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1042-IX від 02.12.2020}
2. Установити, що іменні стипендії Верховної Ради України для молодих учених - докторів наук призначаються щороку терміном на один рік вітчизняним науковцям, які збагатили науку визначними здобутками, проводять важливі фундаментальні та/або прикладні наукові дослідження, а також мають змогу виконувати в Україні стипендіальну наукову (науково-технічну) роботу.
{Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021}
3. Затвердити Положення про іменні стипендії Верховної Ради України для молодих учених - докторів наук та опис диплома стипендіата Верховної Ради України - молодого вченого - доктора наук (додатки 1, 2).
4. Доручити Голові Верховної Ради України за поданням комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання науки та науково-технічної діяльності у разі успішного виконання стипендіатами наукової (науково-технічної) роботи та звітування вручити їм диплом стипендіата Верховної Ради України - молодого вченого - доктора наук за відповідний рік.
{Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 241-IX від 29.10.2019}
5. Кабінету Міністрів України щорічно під час розроблення проекту закону про Державний бюджет України на відповідний рік передбачати бюджетні призначення Апарату Верховної Ради України, необхідні для здійснення заходів з виплати іменних стипендій Верховної Ради України для молодих учених - докторів наук та вручення відповідних дипломів.
6. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття і застосовується для конкурсного відбору стипендіатів Верховної Ради України для молодих учених - докторів наук на 2020 і наступні роки.
Визнати такою, що втратила чинність, Постанову Верховної Ради України від 16 березня 2007 року № 774-V "Про встановлення іменних стипендій Верховної Ради України для найталановитіших молодих учених".
Визначити, що вручення іменних стипендій Верховної Ради України для молодих учених за 2019 рік, а також звітування стипендіатів 2019 року здійснюється відповідно до Положення про іменні стипендії Верховної Ради України для найталановитіших молодих учених, затвердженого Постановою Верховної Ради України "Про встановлення іменних стипендій Верховної Ради України для найталановитіших молодих учених" від 16 березня 2007 року № 774-V.
ПОЛОЖЕННЯ
про іменні стипендії Верховної Ради України для молодих учених - докторів наук
{У Положенні слова "Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти" у всіх відмінках замінено словом "Комітет" у відповідному відмінку згідно з Постановою ВР № 241-IX від 29.10.2019}
1. Цим Положенням про іменні стипендії Верховної Ради України для молодих учених - докторів наук (далі - Положення) визначається порядок подання документів на здобуття іменних стипендій Верховної Ради України для молодих учених - докторів наук (далі - Стипендія), проведення конкурсного відбору претендентів на отримання і вручення Стипендії та звітування стипендіатів.
Комітет Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання науки та науково-технічної діяльності (далі - Комітет) розробляє та затверджує Інструкцію з оформлення і подання документів на здобуття Стипендії, порядку їх розгляду та звітування стипендіатів (далі - Інструкція). Комітет своїм рішенням до 1 березня конкурсного року може визначати до п’яти тематик конкурсних робіт з питань розроблення проектів законодавчих та нормативно-правових актів, які належать до предмета його відання, здійснювати на загальних засадах їх окреме рейтингування та визначати до 5 конкурсних робіт - переможців відбору з пропонованої тематики, у тому числі об’єднуючи кількох виконавців за однією тематикою.
{Абзац другий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановами ВР № 241-IX від 29.10.2019, № 1851-IX від 03.11.2021}
2. Щороку на конкурсних засадах призначаються 50 іменних стипендій Верховної Ради України для молодих учених - докторів наук із щомісячною виплатою кожної у розмірі п’яти прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на 1 січня року отримання стипендії.
{Абзац перший пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021}
Виплата Стипендії здійснюється за рахунок коштів, передбачених кошторисом Верховної Ради України. Стипендія виплачується незалежно від виплати посадового окладу стипендіату, різних доплат і надбавок тощо.
3. Претенденти на отримання Стипендії висуваються з числа вітчизняних молодих учених, які мають науковий ступінь доктора наук та збагатили науку визначними здобутками, проводять важливі фундаментальні та/або прикладні наукові дослідження, а також мають намір і змогу виконувати в Україні актуальну наукову (науково-технічну) роботу, зазначену в поданні. Конкурсна наукова (науково-технічна) робота повинна мати високий ступінь готовності й оцінюватися як потенційно видатне наукове досягнення, яке може бути завершене протягом року отримання Стипендії і вирішуватиме конкретні завдання, що відповідають інтересам і очікуванням громадян, територіальних громад, українського суспільства, Верховної Ради України, а також сприяють розвитку науки й суспільному прогресу, формуванню високого рівня національної безпеки і оборони України.
{Абзац перший пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021}
Вік науковців на весь час отримання Стипендії не може бути більшим 40 років включно.
{Абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1042-IX від 02.12.2020}
4. Висунення претендента та його конкурсної наукової (науково-технічної) роботи на здобуття Стипендії здійснює вчена (наукова, науково-технічна, технічна) рада наукової установи чи організації, закладу вищої освіти, підприємства України, де він працює (далі - Вчена рада), за письмовими рекомендаціями щодо актуальності та важливості конкурсної роботи не менш як двох докторів наук, особисто обізнаних з науковими досягненнями та здібностями кандидата на Стипендію.
Вчена рада розглядає подання претендента, в якому зазначаються назва його конкурсної наукової (науково-технічної) роботи, її новизна, актуальність, важливість, ступінь готовності, мета, основні завдання, методи і засоби дослідження, матеріали, які можуть бути оплачені у тому числі за рахунок стипендіальних коштів, очікувані наукові або науково-технічні результати і запланована сфера їх застосування, можливість виконання дослідження молодим ученим на базі цієї наукової установи чи організації, закладу вищої освіти, підприємства. Окремо наводяться основні наукові здобутки претендента, їх науковий рівень, значимість і визнання в Україні та/або за її межами результатів проведених ним досліджень і впроваджень; загальна кількість та тип його публікацій, з них виданих за кордоном, дані про цитування усіх праць та h-індекс претендента згідно з основними науковими базами даних; кількість та тип публікацій за тематикою конкурсної наукової (науково-технічної) роботи.
Вчена рада визначає відповідність документів претендента вимогам цього Положення та Інструкції і приймає рішення про висунення претендента та його конкурсної наукової (науково-технічної) роботи на здобуття Стипендії таємним голосуванням.
Вчена рада не може протягом одного року висувати кандидатуру молодого науковця - доктора наук на отримання Стипендії та його роботи (або роботи колективу науковців за участю цього вченого) на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим. У разі порушення цієї вимоги обидва подання не розглядатимуться.
Вчена рада не може протягом одного року висувати одну і ту саму конкурсну наукову (науково-технічну) роботу молодого вченого на Стипендію та інші стипендії, кошти на які виділяються з Державного бюджету України.
Стипендія може призначатися повторно, але не раніше ніж через два роки після отримання попередньої Стипендії і на виконання нових наукових (науково-технічних) робіт, при цьому назви та періоди виконання попередніх стипендіальних робіт Верховної Ради України, їх короткий опис із зазначенням отриманих результатів наводяться претендентом у поданні.
Особливості подання та розгляду матеріалів конкурсних наукових (науково-технічних) робіт, які містять або можуть містити відомості, що становлять державну таємницю, для присудження Стипендії затверджуються Службою безпеки України за погодженням з Комітетом.
{Пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1042-IX від 02.12.2020; в редакції Постанови ВР № 1851-IX від 03.11.2021}
5. Наукова установа або організація, заклад вищої освіти, підприємство на підставі рішення Вченої ради готує клопотання про висунення претендента та його конкурсної наукової (науково-технічної) роботи на здобуття Стипендії та щороку до 30 квітня включно подає у двох примірниках його разом з матеріалами претендента, зазначеними у пункті 4 цього Положення, а також все подання на електронному носії до Міністерства освіти і науки України або за підпорядкуванням до Національної академії наук України, національних галузевих академій наук України, відповідних центральних органів виконавчої влади. Конкурсні наукові (науково-технічні) роботи, які містять або можуть містити відомості, що становлять державну таємницю, оформляються відповідно до встановлених вимог у сфері охорони державної таємниці та у цей же період подаються до Служби безпеки України відповідно до затверджених нею особливостей подання.
{Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановами ВР № 1042-IX від 02.12.2020, № 1851-IX від 03.11.2021}
Третій примірник подання на здобуття Стипендії зберігається у Вченій раді.
У разі якщо претендент на отримання Стипендії після подання його матеріалів на конкурс був звільнений з наукової установи або організації, закладу вищої освіти, підприємства, яке його рекомендувало, він та зазначена наукова установа або організація, заклад вищої освіти, підприємство протягом 14 календарних днів від дня звільнення направляють до Комітету, а також до Міністерства освіти і науки України або за підпорядкуванням до Національної академії наук України, національних галузевих академій наук України, центральних органів виконавчої влади відповідне повідомлення, а претендент вказує у ньому також те, чи має він намір виконувати свою наукову (науково-технічну) роботу за новим місцем роботи, із зазначенням його назви та дати зарахування.
{Пункт 5 доповнено абзацом третім згідно з Постановою ВР № 241-IX від 29.10.2019}
У разі якщо претендент на отримання Стипендії змінив місце роботи, Вчена рада нової наукової установи або організації, закладу вищої освіти, підприємства протягом 14 календарних днів від дня зарахування його на роботу розглядає питання про можливість виконання наукової (науково-технічної) роботи за новим місцем роботи. За позитивного рішення цієї Вченої ради нова наукова установа або організація, заклад вищої освіти, підприємство подає по одному примірнику відповідного клопотання та витягу з протоколу Вченої ради до Комітету, а також до Міністерства освіти і науки України або за підпорядкуванням до Національної академії наук України, національних галузевих академій наук України, центральних органів виконавчої влади.
{Пункт 5 доповнено абзацом четвертим згідно з Постановою ВР № 241-IX від 29.10.2019}
У разі отримання повідомлення про звільнення претендента на отримання Стипендії Комітет розглядає його матеріали, але не приймає рішення щодо включення його кандидатури до подання на призначення Стипендії, а у разі якщо цей претендент уже включений до проекту Постанови Верховної Ради України про призначення у відповідному році Стипендії, його кандидатуру без додаткового рішення Комітету замінюють на наступну за рейтингом під час розгляду на пленарному засіданні Верховної Ради України з озвученням доповідачем цих змін під стенограму.
{Пункт 5 доповнено абзацом п'ятим згідно з Постановою ВР № 241-IX від 29.10.2019}
У разі отримання клопотання та витягу з протоколу Вченої ради наукової установи або організації, закладу вищої освіти, підприємства про можливість виконання наукової (науково-технічної) роботи за новим місцем роботи претендента Комітет відповідно до рейтингу може включати його кандидатуру до подання на призначення Стипендії";
{Пункт 5 доповнено абзацом шостим згідно з Постановою ВР № 241-IX від 29.10.2019}
6. Міністерство освіти і науки України, Національна академія наук України, національні галузеві академії наук України, відповідні центральні органи виконавчої влади розглядають матеріали претендентів на здобуття Стипендії, приймають рішення про їх технічну й змістовну відповідність вимогам цього Положення та Інструкції і рекомендацію претендентів та їх наукових (науково-технічних) робіт на отримання Стипендії. Таке рішення до 15 червня включно подається до Комітету з супровідним листом, до якого додаються по одному паперовому та електронному примірнику матеріалів на отримання Стипендії. Роботи, які не відповідають вимогам цього Положення та Інструкції і не були рекомендовані, повертаються.
З метою розгляду конкурсних робіт, які містять або можуть містити відомості, що становлять державну таємницю, Служба безпеки України із залученням представників Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної академії наук України та інших профільних структур створює конкурсну комісію з відбору робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, на Стипендію. Конкурсна комісія з відбору робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, на Стипендію відповідно до затвердженої Службою безпеки України інструкції проводить експертизу конкурсних робіт, їх розгляд, рейтингування та відбір і подає на затвердження до Служби безпеки України перелік до 5 робіт - переможців конкурсного відбору без зазначення самої назви конкурсної роботи, яка містить відомості, що становлять державну таємницю. Служба безпеки України затверджує Наказом подання цієї конкурсної комісії та до 30 вересня включно направляє його з супровідним листом до Комітету. Проведення конкурсу та прийняття будь-яких рішень щодо конкурсних робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, та відповідних осіб, яким рекомендується призначити Стипендію, здійснюється із дотриманням вимог Закону України "Про державну таємницю".
{Пункт 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1042-IX від 02.12.2020; в редакції Постанови ВР № 1851-IX від 03.11.2021}
7. Для конкурсного відбору робіт на отримання Стипендії Комітетом створюється конкурсна комісія з присудження іменних стипендій Верховної Ради України для молодих учених - докторів наук (далі - Конкурсна комісія).
{Абзац перший пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021}
Конкурсну комісію очолює голова Комітету або один з його заступників. До складу Конкурсної комісії залучаються народні депутати України, а також за згодою провідні вчені - експерти з різних наукових напрямів, представники провідних наукових державних та громадських організацій. Члени Конкурсної комісії беруть участь у її роботі на громадських засадах. Склад Конкурсної комісії затверджує Комітет. Періодичність проведення засідань Конкурсної комісії визначається її головою.
Для широкого ознайомлення громадськості з роботами на призначення Стипендії, крім тих, які містять відомості, що становлять державну таємницю, відповідна інформація публікується в установленому порядку в газеті Верховної Ради України "Голос України" та розміщується на офіційному веб-сайті Комітету.
{Абзац третій пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021}
Критичні рецензії та зауваження щодо подань претендентів на присудження Стипендії, які надходять до Комітету, враховуються під час прийняття рішення Конкурсної комісії про визначення переможців конкурсу.
{Абзац четвертий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021}
Засідання Конкурсної комісії вважається правомочним, якщо у ньому бере участь, у тому числі дистанційно, не менш як половина її складу. За результатами конкурсу Конкурсною комісією приймається рішення з відповідним поданням щодо призначення Стипендії 45 переможцям конкурсного відбору та 5 наступним за рейтингом претендентам на перемогу у разі неподання Службою безпеки України переліку переможців конкурсного відбору робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, на розгляд Комітету. Рішення Конкурсної комісії приймається простою більшістю голосів присутніх на засіданні членів Конкурсної комісії.
{Абзац п'ятий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановами ВР № 1042-IX від 02.12.2020, № 1851-IX від 03.11.2021}
Члени Конкурсної комісії зобов’язані не допускати конфлікту інтересів під час проведення конкурсного відбору пропозицій претендентів та голосування, про що зобов’язані повідомити до початку розгляду питання по суті. Член Конкурсної комісії, у якого виявлено потенційний конфлікт інтересів, утримується від голосування з питань, що його становлять.
Конкурсна комісія чи її голова може обґрунтовано призначити додаткові експертизи конкретних робіт, за результатами яких визначається загальний середній бал за всіма експертними оцінками робіт. За умови отримання кількома роботами однакового рейтингового бала, який впливає на визначення переможців конкурсу, Конкурсна комісія чи її голова призначає однакову кількість додаткових експертиз таких робіт або Конкурсна комісія проводить детальне обговорення цих робіт та приймає щодо них рішення з урахуванням рівномірного представлення серед рекомендованих переможців конкурсу всіх пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки, галузей знань, а також регіонального та ґендерного аспектів.
{Абзац сьомий пункту 7 в редакції Постанови ВР № 1851-IX від 03.11.2021}
8. Комітет на своєму засіданні розглядає подання Конкурсної комісії та Служби безпеки України щодо призначення Стипендії переможцям конкурсного відбору та приймає рішення щодо їх підтримки і направлення на розгляд до Верховної Ради України переліку кандидатур та робіт 50 переможців конкурсного відбору.
{Абзац перший пункту 8 в редакції Постанови ВР № 1851-IX від 03.11.2021}
Комітет може повернути на повторний розгляд подання Конкурсної комісії із зазначенням обґрунтованих підстав, про що приймає вмотивоване рішення. У разі якщо Служба безпеки України подасть перелік переможців конкурсного відбору з менше ніж п’яти робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, місце таких робіт займають наступні роботи за рейтингом, визначеним Конкурсною комісією. У поданні Служби безпеки України вказується автор, за можливості із зазначенням посади та повної назви наукової установи або організації, закладу вищої освіти або підприємства, і те, що його наукова (науково-технічна) робота містить відомості, що становлять державну таємницю.
{Абзац другий пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021}
Член Комітету, в якого виявлено потенційний конфлікт інтересів, утримується від голосування з питань, що його становлять, відповідно до Закону України "Про запобігання корупції".
Комітет щорічно до 1 листопада вносить до Верховної Ради України подання на призначення Стипендії з відповідним проектом постанови Верховної Ради України, що підписують за бажанням народні депутати України - члени Комітету.
9. Верховна Рада України щорічно до 31 грудня приймає постанову про призначення у відповідному році Стипендії та її виплату з 1 січня року, наступного за роком проведення конкурсного відбору.
10. Відповідно до прийнятої постанови Голова Верховної Ради України за поданням Комітету видає розпорядження про виплату Стипендії за відповідний рік.
11. Виплата Стипендії припиняється у разі смерті стипендіата, припинення ним наукової діяльності або виникнення інших обставин, що унеможливлюють проведення ним наукової (науково-технічної) роботи.
У разі виникнення обставин, що унеможливлюють проведення стипендіатом наукових досліджень, Вчена рада, яка висувала стипендіата, протягом 14 календарних днів від виникнення цих обставин приймає обґрунтоване рішення про доцільність припинення виплати стипендіату Стипендії. По одному примірнику витягу з протоколу Вченої ради щодо цього рішення наукова установа або організація, заклад вищої освіти, підприємство протягом трьох календарних днів надсилають до Комітету, а також до Міністерства освіти і науки України або за підпорядкуванням Національної академії наук України, національних галузевих академій наук України, центральних органів виконавчої влади, які рекомендували стипендіата.
Комітет на одному з найближчих своїх засідань за участі представників Міністерства освіти і науки України або за підпорядкуванням Національної академії наук України, національних галузевих академій наук України, центральних органів виконавчої влади, які рекомендували стипендіата, розглядає рішення Вченої ради про доцільність припинення виплати стипендіату Стипендії та у разі його погодження подає рішення Комітету Голові Верховної Ради України з відповідним проектом розпорядження Голови Верховної Ради України.
Голова Верховної Ради України на основі подання Комітету видає розпорядження про припинення виплати стипендіату Стипендії за відповідний рік.
12. У разі якщо стипендіат змінив місце роботи, Вчена рада нової наукової установи або організації, закладу вищої освіти, підприємства протягом 14 календарних днів від дня зарахування на роботу стипендіата розглядає питання про доцільність продовження ним виконання наукової (науково-технічної) роботи за новим місцем роботи і продовження виплати Стипендії. За позитивного рішення цієї Вченої ради наукова установа або організація, заклад вищої освіти, підприємство подає по одному примірнику відповідного клопотання та витягу з протоколу Вченої ради до Комітету, а також до Міністерства освіти і науки України або за підпорядкуванням до Національної академії наук України, національних галузевих академій наук України, центральних органів виконавчої влади.
Комітет на одному з найближчих своїх засідань за участі представників Міністерства освіти і науки України або за підпорядкуванням Національної академії наук України, національних галузевих академій наук України, центральних органів виконавчої влади, які рекомендували стипендіата, розглядає рішення Вченої ради про доцільність продовження стипендіатом наукової (науково-технічної) роботи за новим місцем роботи і продовження виплати йому Стипендії та приймає рішення щодо його погодження. Це рішення Комітету направляється до нового місця роботи стипендіата та Міністерства освіти і науки України або за підпорядкуванням Національної академії наук України, національних галузевих академій наук України, центральних органів виконавчої влади, які рекомендували стипендіата.
13. Верховна Рада України не розглядає і не приймає додаткового рішення про виплату Стипендії за новим місцем роботи стипендіата або припинення її виплати.
14. Протягом місяця після закінчення строку отримання стипендіатом Стипендії Вчена рада, яка висувала стипендіата, заслуховує науковий звіт стипендіата про результати виконання наукової (науково-технічної) роботи та приймає рішення щодо його затвердження.
Науковий звіт оформлюється стипендіатом згідно з вимогами ДСТУ 3008:2015 "Інформація та документація. Звіти у сфері науки і техніки. Структура та правила оформлювання" у двох примірниках. Науковий звіт за виконання наукової (науково-технічної) роботи, яка містить відомості, що становлять державну таємницю, оформляється відповідно до встановлених вимог у сфері охорони державної таємниці.
{Абзац другий пункту 14 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021}
15. Наукова установа або організація, заклад вищої освіти, підприємство на підставі рішення Вченої ради подає до 15 лютого включно року, наступного за роком виплати Стипендії, два примірники витягу з протоколу засідання Вченої ради, два паперових примірники наукового звіту і один примірник на електронному носії до Міністерства освіти і науки України або за підпорядкуванням до Національної академії наук України, національних галузевих академій наук України, відповідних центральних органів виконавчої влади, які рекомендували стипендіата.
{Абзац перший пункту 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021}
Ще один примірник звіту зберігається у науковій установі або організації, закладі вищої освіти або на підприємстві, що подавали клопотання про висунення стипендіата.
{Абзац другий пункту 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021}
У разі неподання стипендіатом звіту або якщо Вчена рада визнає його роботу невиконаною і не затвердить звіт, наукова установа або організація, заклад вищої освіти, підприємство, що клопотали про висунення стипендіата, подає до 15 лютого включно року, наступного за роком виплати Стипендії, до Міністерства освіти і науки України або за підпорядкуванням до Національної академії наук України, національних галузевих академій наук України, відповідних центральних органів виконавчої влади, які рекомендували стипендіата, а також безпосередньо до Комітету відповідне повідомлення разом з витягом з протоколу засідання Вченої ради. За таких обставин цей стипендіат позбавляється права у подальшому брати участь у конкурсах на здобуття Стипендії та Премії Верховної Ради України молодим ученим. У разі повторних випадків неотримання звітів стипендіатів від однієї і тієї самої наукової установи або організації, закладу вищої освіти, підприємства, що подавали клопотання про висунення стипендіатів, вони за рішенням Комітету можуть бути позбавлені на строк до трьох років права подавати клопотання про висунення претендента на отримання Стипендії.
16. З метою контролю за ефективним використанням призначених Стипендій звіти стипендіатів розглядаються та/або заслуховуються на засіданні колегій чи структурних підрозділів Міністерства освіти і науки України або інших центральних органів виконавчої влади, або на засіданні президій чи структурних підрозділів Національної академії наук України, або національних галузевих академій наук України, які рекомендували стипендіатів.
Міністерство освіти і науки України, Національна академія наук України, національні галузеві академії наук України, відповідні центральні органи виконавчої влади за результатами розгляду звітів стипендіатів приймають рішення про погодження звіту стипендіата та можливість вручення йому диплома стипендіата Верховної Ради України за виконану наукову (науково-технічну) роботу, яке подається до Комітету разом з одним примірником витягу з протоколу засідання Вченої ради, одним паперовим і одним електронним примірником звіту у строк до 15 березня включно року, наступного за роком виплати Стипендії. Служба безпеки України розглядає звіти відповідно до встановлених вимог у сфері охорони державної таємниці та приймає рішення про їх погодження і можливість вручення дипломів стипендіатів Верховної Ради України за виконану наукову (науково-технічну) роботу, яка містить відомості, що становлять державну таємницю, та подає таке рішення до Комітету у строк до 15 березня включно року, наступного за роком виплати Стипендії.
{Абзац другий пункту 16 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021}
17. У разі порушення строків подання матеріалів відповідно до пункту 15 цього Положення науковою установою чи організацією, закладом вищої освіти, підприємством або відповідно до пункту 16 цього Положення Міністерством освіти і науки України, Національною академією наук України, національними галузевими академіями наук України, відповідними центральними органами виконавчої влади, які рекомендували стипендіата, вони за рішенням Комітету можуть бути позбавлені права подавати нові кандидатури на отримання Стипендії строком на один рік.
18. Комітет за результатами розгляду матеріалів, зазначених у пункті 16 цього Положення, протягом місяця приймає рішення про закінчення виконання стипендіатами наукових (науково-технічних) робіт, успішне звітування та рекомендує вручити їм дипломи стипендіатів Верховної Ради України - молодих учених - докторів наук за звітний рік, яке подає Голові Верховної Ради України з відповідним проектом розпорядження.
19. Голова Верховної Ради України за поданням Комітету видає розпорядження про вручення дипломів стипендіатів Верховної Ради України - молодих учених - докторів наук за відповідний рік.
20. Стипендіатам Верховної Ради України - молодим ученим - докторам наук в урочистій обстановці вручаються дипломи встановленого зразка у приміщенні Верховної Ради України Головою Верховної Ради України або за його дорученням Першим заступником чи заступником Голови Верховної Ради України, Головою Комітету.
{Пункт 20 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1042-IX від 02.12.2020}
21. Оформлення дипломів стипендіатів Верховної Ради України - молодих учених - докторів наук, їх облік та реєстрація здійснюються Управлінням кадрів Апарату Верховної Ради України.
22. Диплом стипендіата Верховної Ради України - молодого вченого - доктора наук, який помер, залишається його близьким родичам (або їм передається) довічно. Невиплачена Стипендія переходить у спадщину в установленому порядку.
ОПИС
Диплома стипендіата Верховної Ради України - молодого вченого - доктора наук
Диплом стипендіата Верховної Ради України - молодого вченого - доктора наук (далі - Диплом) складається з обкладинки і вкладного листка.
Обкладинка Диплома має форму прямокутника розміром 305х440 міліметрів, складеного в один згин по лінії довгої сторони.
{Абзац другий із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 241-IX від 29.10.2019}
На лицьовому боці обкладинки вгорі міститься тиснене фарбою золотистого кольору зображення фасаду будинку Верховної Ради України, в центрі - слова "Диплом стипендіата Верховної Ради України - молодого вченого - доктора наук".
Обкладинка виготовляється з твердого картону, зовнішній бік якого обтягнутий шкірімітом синього кольору. Всередині обкладинки у місці її згину закріплюється синьо-жовта муарова стрічка кольорів Державного Прапора України (співвідношення синього кольору до жовтого - 1:1) для вкладного листка.
Вкладний листок виготовляється з високоякісного крейдованого паперу і має форму прямокутника розміром 297х420 міліметрів, складеного в один згин по лінії довгої сторони. Ліва внутрішня частина вкладки представляє собою площину пастельно-жовтого кольору, обрамлену рамкою, що утворена бордюром із графічного зображення гілок калини золотистого кольору на синьому фоні.
У нижній площині лівої внутрішньої частини вкладного листка розташовано кольорове фотографічне зображення будинку Верховної Ради України, у верхній - напис фарбою золотистого кольору: "Диплом".
У написанні слова "Диплом" використовується давньослов’янський шрифт "Іжиця".
Права внутрішня частина вкладного листка представляє собою площину пастельно-жовтого кольору із світло-блакитним зображенням малого Державного Герба України по всьому її полю і рамки, що утворена бордюром із графічного зображення гілок калини золотистого кольору на синьому фоні.
На полі правої внутрішньої частини вкладного листка фарбою золотистого кольору друкується текст: "стипендіата Верховної Ради України - молодого вченого - доктора наук", фарбою синього кольору друкується прізвище, ім’я та по батькові стипендіата в родовому відмінку та текст "за виконання у" і зазначається цифрами рік виконання роботи та наступний текст "році стипендіальної наукової (науково-технічної) роботи відповідно до Постанови Верховної Ради України від" і вказуються дата та номер Постанови, якою присуджено Стипендію.
{Абзац дев'ятий із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021}
Диплом скріплюється підписом Голови Верховної Ради України та гербовою печаткою Верховної Ради України.