Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 1098 від 20.10.2021
№ 866 від 05.08.2022
№ 290 від 15.03.2024
№ 316 від 22.03.2024}
Відповідно до частини третьої статті 35 Закону України “Про землеустрій” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок проведення інвентаризації земель, що додається.
2. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
ПОРЯДОК
проведення інвентаризації земель
1. Цей Порядок визначає вимоги щодо проведення інвентаризації земель, в тому числі державної інвентаризації земель та земельних ділянок, під час здійснення землеустрою та складання за її результатами технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель, в тому числі державної інвентаризації земель та земельних ділянок (далі - технічна документація).
{Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1098 від 20.10.2021}
2. Інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об’єктів землеустрою, їх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення Державного земельного кадастру, виявлення та виправлення помилок у відомостях Державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
{Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1098 від 20.10.2021}
3. Державна інвентаризація земель та земельних ділянок - інвентаризація земель, яка проводиться з метою формування земельних ділянок усіх форм власності, визначення їх угідь та у разі потреби віднесення таких земельних ділянок до певних категорій для інформаційного наповнення Державного земельного кадастру.
{Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 1098 від 20.10.2021}
4. Інвентаризація земель, державна інвентаризація земель та земельних ділянок проводиться з урахуванням принципів плановості, достовірності та повноти даних, послідовності і стандартності процедур, доступності використання інформаційної бази, узагальнення даних з додержанням єдиних засад та технології їх оброблення.
{Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1098 від 20.10.2021}
5. Об’єктами інвентаризації земель є територія України, територія адміністративно-територіальних одиниць або їх частин, масив земель сільськогосподарського призначення, окремі земельні ділянки, в тому числі ті, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові частини).
{Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 866 від 05.08.2022}
Об’єктами державної інвентаризації земель та земельних ділянок є несформовані земельні ділянки та земельні ділянки, відомості про які відсутні у Державному земельному кадастрі.
{Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1098 від 20.10.2021}
6. Інвентаризація земель проводиться в межах адміністративно-територіальних одиниць, територій, межі яких визначені проектами формування територій і встановлення меж сільських, селищних рад, масивів земель сільськогосподарського призначення, окремих земельних ділянок, сукупності земельних ділянок (частин земельних ділянок) сільськогосподарського призначення, гідротехнічна меліорація яких може забезпечуватися меліоративною мережею (меліоративними мережами) організації водокористувачів.
{Абзац перший пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 866 від 05.08.2022}
Під час проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення здійснюються заходи, визначені статтею 35 Закону України “Про землеустрій”.
Державна інвентаризація земель та земельних ділянок проводиться в межах адміністративно-територіальних одиниць окремих земель та земельних ділянок.
{Пункт 6 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1098 від 20.10.2021}
7. Вихідними даними для проведення інвентаризації земель, державної інвентаризації земель та земельних ділянок є:
матеріали з Державного фонду документації із землеустрою;
відомості з Державного земельного кадастру в паперовій та електронній (цифровій) формі, у тому числі Поземельної книги; книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі; електронних документів, що містять відомості про результати робіт із землеустрою;
містобудівна документація, затверджена в установленому законодавством порядку;
планово-картографічні матеріали, в тому числі ортофотоплани, складені за результатами виконання робіт відповідно до Угоди про позику (Проект “Видача державних актів на право власності на землю у сільській місцевості та розвиток системи кадастру”) між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку від 17 жовтня 2003 р., ратифікованої Законом України від 15 червня 2004 р. № 1776-IV, крім проведення державної інвентаризації земель та земельних ділянок;
відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
копії документів, які посвідчують речові права на земельну ділянку або підтверджують сплату земельного податку;
наказ Держгеокадастру або територіального органу Держгеокадастру (у разі проведення державної інвентаризації земель та земельних ділянок);
графічні матеріали відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, на яких зазначено місце проведення робіт з державної інвентаризації земель, орієнтовну площу та кадастровий номер суміжної земельної ділянки (у разі проведення державної інвентаризації земель та земельних ділянок);
відомості про меліоративну мережу або її складову частину (складові частини), надані замовником документації із землеустрою та/або Держрибагентством.
{Пункт 7 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 866 від 05.08.2022}
Під час проведення інвентаризації земель, державної інвентаризації земель та земельних ділянок можуть використовуватися матеріали дистанційного зондування землі, лісовпорядкування, проекти створення територій та об’єктів природно-заповідного фонду, схеми формування екомережі, програми у сфері формування, збереження та використання екомережі, проектної документації на будівництво меліоративної мережі.
{Абзац одинадцятий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 866 від 05.08.2022}
{Пункт 7 в редакції Постанови КМ № 1098 від 20.10.2021}
8. Підставою для проведення інвентаризації земель є рішення власників (розпорядників) земельних ділянок або рішення сільських, селищних, міських рад. Рішення про розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення приймається у порядку, визначеному статтею 35 Закону України “Про землеустрій”.
{Абзац перший пункту 8 в редакції Постанови КМ № 1098 від 20.10.2021}
Підставою для проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення є:
для земель державної власності - рішення органу виконавчої влади, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою;
в інших випадках - рішення сільської, селищної, міської ради, яка представляє інтереси територіальної громади, на території якої розташований масив.
{Абзац четвертий пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1098 від 20.10.2021}
Інвентаризація масиву земель сільськогосподарського призначення, не менш як 75 відсотків земель якого належить одній або декільком особам на праві власності або користування, може проводитися за відсутності рішення органу виконавчої влади, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, або рішення сільської, селищної, міської ради, яка представляє інтереси територіальної громади, на території якої розташований масив.
{Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 1098 від 20.10.2021}
Підставою для проведення інвентаризації земель у разі, коли об’єктом інвентаризації є земельні ділянки, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові частини), або у разі прийняття організацією водокористувачів рішення про включення додаткової земельної ділянки до території обслуговування є договір, укладений між замовником технічної документації (далі - замовник) та виконавцем.
{Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 866 від 05.08.2022}
Проведення державної інвентаризації земель та земельних ділянок забезпечує Держгеокадастр або його територіальний орган шляхом прийняття наказу про проведення державної інвентаризації земель та земельних ділянок.
{Абзац пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1098 від 20.10.2021}
9. Замовниками можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим чи органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі, а також інші юридичні та фізичні особи.
{Пункт 9 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1098 від 20.10.2021, № 866 від 05.08.2022}
юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи сертифікований інженер-землевпорядник, який є відповідальним за якість робіт із землеустрою;
{Абзац другий пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1098 від 20.10.2021}
фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.
11. Для проведення інвентаризації земель замовник укладає з виконавцем договір про розроблення технічної документації.
Строк складення технічної документації не повинен перевищувати шести місяців з моменту укладення договору.
12. Роботи з інвентаризації земель, державної інвентаризації земель та земельних ділянок включають обстежувальні, топографо-геодезичні та проектно-вишукувальні роботи, складення і оформлення технічної документації в паперовій та електронній формі, складення електронного документа.
{Пункт 12 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1098 від 20.10.2021, № 316 від 22.03.2024}
13. Обстежувальні роботи включають збір та аналіз виконавцем вихідних даних для проведення інвентаризації земель, державної інвентаризації земель та земельних ділянок, складення робочого інвентаризаційного плану.
{Абзац перший пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1098 від 20.10.2021}
Робочий інвентаризаційний план складається у разі, коли об’єктами інвентаризації є територія України, територія адміністративно-територіальних одиниць або їх частин, масив земель сільськогосподарського призначення, земельні ділянки, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові частини).
{Абзац другий пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 866 від 05.08.2022}
Робочий інвентаризаційний план не складається у разі інвентаризації окремої земельної ділянки (окремих земельних ділянок), державної інвентаризації земель та земельних ділянок.
{Абзац третій пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1098 від 20.10.2021}
14. Робочий інвентаризаційний план складається на основі чергового кадастрового плану або інших планово-картографічних матеріалів у межах міст та селищ у масштабі не менш як 1:5000, у межах сіл та масивів земель сільськогосподарського призначення у масштабі не менш як 1:2000, у межах територій, визначених проектами формування території і встановлення меж сільських, селищних рад, у масштабі не менш як 1:10000, у межах районів у масштабі 1:25000 із зазначенням меж:
адміністративно-територіальних одиниць, які ввійшли до складу об’єкта інвентаризації;
територій, визначених проектами формування території і встановлення меж сільських, селищних рад;
земель незалежно від форми власності;
земельних ділянок, які внесено до Державного земельного кадастру;
обмежень у використанні земельних ділянок;
обтяжень прав на земельні ділянки;
земельних ділянок, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові частини) (у разі, коли об’єктом інвентаризації земель є земельні ділянки, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові частини);
{Пункт 14 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 866 від 05.08.2022}
земельних ділянок (частин земельних ділянок) та масивів земель сільськогосподарського призначення, включених до території обслуговування меліоративної мережі (у разі, коли об’єктом інвентаризації земель є земельні ділянки, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові частини);
{Пункт 14 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 866 від 05.08.2022}
контурів об’єктів нерухомого майна, меліоративних мереж, складових частин меліоративних мереж та точки (точок) водовиділу, розміщених на земельній ділянці (у разі, коли об’єктом інвентаризації земель є земельні ділянки, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові частини);
{Пункт 14 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 866 від 05.08.2022}
точки (точок) водовиділу (у разі, коли об’єктом інвентаризації земель є земельні ділянки, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові частини).
{Пункт 14 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 866 від 05.08.2022}
15. Межі земельних ділянок, які внесено до Державного земельного кадастру, обмежень у їх використанні, обтяжень прав на земельні ділянки та угідь зазначаються на робочому інвентаризаційному плані у масштабі не менш як 1:10000.
16. У разі відсутності відомостей у Державному земельному кадастрі виконавець за координатами поворотних точок, зазначених у проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або іншій документації із землеустрою, за якою здійснювалося формування земельних ділянок, визначає межі таких ділянок, угідь, обмежень у їх використанні, обтяжень прав на земельні ділянки та зазначає їх на робочому інвентаризаційному плані.
17. Топографо-геодезичні роботи виконуються в єдиній державній системі координат з метою визначення або уточнення меж меліоративних мереж або їх складової частини (складових частин), земельних ділянок, обмежень у їх використанні, обтяжень прав на земельні ділянки та угідь, які потребують уточнення або за якими неможливо визначити такі межі під час виконання обстежувальних робіт.
{Пункт 17 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 866 від 05.08.2022}
18. Під час виконання топографо-геодезичних робіт також здійснюється обстеження земельних ділянок щодо наявності та/або відсутності електромереж напругою 0,4 кВ і більше, магістральних трубопроводів та інших об’єктів, навколо яких встановлюється обмежене використання земельних ділянок.
19. Середньоквадратична похибка визначення координат поворотних точок меж земельних ділянок відносно найближчих пунктів державної геодезичної мережі, геодезичних мереж згущення, міських геодезичних мереж не повинна перевищувати:
у мм. Києві, Севастополі та інших містах - 0,1 метра;
{Абзац другий пункту 19 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 290 від 15.03.2024}
{Абзац третій пункту 19 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 290 від 15.03.2024}
за межами населених пунктів - 0,5 метра.
Граничні розходження не повинні перевищувати подвоєних значень допустимих середньоквадратичних похибок та їх кількість не повинна бути більш як 10 відсотків загальної кількості контрольних вимірів.
20. Під час проведення інвентаризації земель, державної інвентаризації земель та земельних ділянок площа земельної ділянки зазначається до 1 кв. метра з урахуванням граничної похибки масштабу плану в разі, коли координати поворотної точки межі визначаються з точністю до 0,01 метра.
{Пункт 20 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1098 від 20.10.2021}
21. Проектно-вишукувальні роботи передбачають оброблення даних, отриманих у результаті виконання топографо-геодезичних робіт.
22. Під час виконання проектно-вишукувальних робіт на робочому інвентаризаційному плані зазначаються межі меліоративних мереж або їх складової частини (складових частин), земельних ділянок, обмежень у їх використанні, обтяжень прав на земельні ділянки та угідь, а також земельних ділянок (частин земельних ділянок) та масивів земель сільськогосподарського призначення, включених до території обслуговування меліоративної мережі, отримані за результатами виконання топографо-геодезичних робіт, складаються поконтурні відомості з експлікацією, в яких зазначаються номери контурів, площа земельних ділянок, їх кадастрові номери (у разі наявності), площа угідь, що фактично використовуються на момент проведення інвентаризації, площа обмежень у їх використанні, обтяжень прав на земельні ділянки, а також зведений інвентаризаційний план у масштабі згідно з вимогами пункту 14 цього Порядку.
{Абзац перший пункту 22 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 866 від 05.08.2022}
Зведений інвентаризаційний план складається з дотриманням умовних позначень. Межі охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель, водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, пляжних зон, територій та об’єктів екомережі та інших обмежень у використанні земель позначаються штрихпунктирною чорною лінією.
Зведений інвентаризаційний план складається у разі, коли об’єктами інвентаризації є територія України, територія адміністративно-територіальних одиниць або їх частин, масив земель сільськогосподарського призначення, земельні ділянки, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові частини).
{Абзац третій пункту 22 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 866 від 05.08.2022}
Зведений інвентаризаційний план не складається у разі інвентаризації окремої земельної ділянки (окремих земельних ділянок), державної інвентаризації земель та земельних ділянок.
{Абзац четвертий пункту 22 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1098 від 20.10.2021}
23. Окремо складаються переліки земельних ділянок (земель), відповідно до яких готуються пропозиції щодо узгодження даних, отриманих за результатами проведення інвентаризації земель, державної інвентаризації земель та земельних ділянок, з інформацією, що міститься в документах, що посвідчують право на земельну ділянку, та в Державному земельному кадастрі:
наданих у власність (користування) з присвоєнням кадастрових номерів;
наданих у власність (користування) без присвоєння кадастрових номерів;
не наданих у власність та користування у розрізі угідь;
що використовуються без документів, які посвідчують речові права на них, крім проведення державної інвентаризації земель та земельних ділянок;
що використовуються не за цільовим призначенням, крім проведення державної інвентаризації земель та земельних ділянок;
нерозподілених, невитребуваних земельних часток (паїв), крім проведення державної інвентаризації земель та земельних ділянок;
відумерлої спадщини, крім проведення державної інвентаризації земель та земельних ділянок.
Пропозиції щодо узгодження даних не складаються у разі проведення державної інвентаризації земель та земельних ділянок.
{Пункт 23 в редакції Постанови КМ № 1098 від 20.10.2021}
24. На зведеному інвентаризаційному плані зазначаються межі:
адміністративно-територіальних одиниць, які ввійшли до складу об’єкта інвентаризації;
територій, визначених проектами формування територій і встановлення меж сільських, селищних рад;
земельних ділянок, наданих у власність (користування);
земель і земельних ділянок, не наданих у власність (користування);
земельних ділянок, що використовуються без документів, які посвідчують речові права на них, або не за цільовим призначенням;
обмежень у використанні земельних ділянок;
обтяжень прав на земельні ділянки;
нерозподілених земельних ділянок, невитребуваних земельних часток (паїв);
земельних ділянок (земель) відумерлої спадщини;
водних об’єктів і гідротехнічних споруд, дорожньої мережі, електромереж напругою 0,4 кВ і більше, продуктопроводів та інших об’єктів, навколо яких встановлюється обмежене використання земельних ділянок;
зрошуваних та осушуваних земель;
земельних ділянок, на яких розміщена меліоративна мережа або її складова частина (складові частини) (у разі, коли об’єктом інвентаризації земель є земельні ділянки, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові частини);
{Пункт 24 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 866 від 05.08.2022}
земельних ділянок (частин земельних ділянок) та масивів земель сільськогосподарського призначення, включених до території обслуговування меліоративної мережі (у разі, коли об’єктом інвентаризації земель є земельні ділянки, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові частини);
{Пункт 24 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 866 від 05.08.2022}
контурів об’єктів нерухомого майна, меліоративних мереж, складових частин меліоративних мереж та точки (точок) водовиділу, розміщених на земельній ділянці (у разі, коли об’єктом інвентаризації земель є земельні ділянки, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові частини);
{Пункт 24 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 866 від 05.08.2022}
точки (точок) водовиділу (у разі, коли об’єктом інвентаризації земель є земельні ділянки, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові частини).
{Пункт 24 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 866 від 05.08.2022}
25. На зведеному інвентаризаційному плані чорним кольором зазначаються межі земельних ділянок згідно з документами, що посвідчують речові права на земельну ділянку, і Державним земельним кадастром; червоним кольором - межі земельних ділянок за результатами проведення інвентаризації земель.
26. За результатами проведення інвентаризації земель, державної інвентаризації земель та земельних ділянок виконавцями розробляється технічна документація відповідно до статті 57 Закону України “Про землеустрій” та електронний документ відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 “Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру” (Офіційний вісник України, 2012 р., № 89, ст. 3598).
{Абзац перший пункту 26 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 316 від 22.03.2024}
У разі виправлення помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру щодо меж земельних ділянок та/або інших відомостей про земельні ділянки, на кадастрових планах відповідних земельних ділянок зазначаються виправлені відомості про них, а саме існуючі межі земельних ділянок, існуючі координати поворотних точок меж земельної ділянки та пропозиції щодо виправлення меж земельних ділянок, проектні координати поворотних точок меж земельної ділянки.
Кадастрові плани земельних ділянок, помилки у відомостях Державного земельного кадастру щодо яких виправляються, погоджуються з власниками таких земельних ділянок (якщо земельна ділянка перебуває в користуванні - також із землекористувачем) до внесення змін до відомостей до Державного земельного кадастру.
{Пункт 26 в редакції Постанови КМ № 1098 від 20.10.2021}
27. Технічна документація погоджується та затверджується в порядку, встановленому статтею 186 Земельного кодексу України.
28. Виконавці подають копії матеріалів, отриманих за результатами проведення інвентаризації земель, державної інвентаризації земель та земельних ділянок, до місцевого фонду документації із землеустрою в електронній формі.
{Пункт 28 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1098 від 20.10.2021, № 290 від 15.03.2024}
29. Відомості, отримані за результатами інвентаризації земель, державної інвентаризації земель та земельних ділянок, вносяться до Державного земельного кадастру відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 (Офіційний вісник України, 2012 р., № 89, ст. 3598).
{Пункт 29 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1098 від 20.10.2021}
ПЕРЕЛІК
постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність
1. Постанова Кабінету Міністрів України від 23 травня 2012 р. № 513 “Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель” (Офіційний вісник України, 2012 p., № 44, ст. 1701).
2. Постанова Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2013 р. № 154 “Про внесення змін до Порядку проведення інвентаризації земель та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України” (Офіційний вісник України, 2013 p., № 21, ст. 707).
3. Пункт 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 р. № 668 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 р. № 1094” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 79, ст. 2639).
4. Пункт 4 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 р. № 890 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 96, ст. 2936).