Про затвердження Порядку взаємодії між структурними підрозділами органів ДПС з питань реєстрації та обліку платників податків
Відповідно до статті 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", підпункту 11 пункту 4 та пункту 9 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого Указом Президента України від 12 травня 2011 року № 584/2011, з метою налагодження дієвої взаємодії між структурними підрозділами органів ДПС при організації реєстрації та обліку платників податків та практичної реалізації Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. № 1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 р. за № 1562/20300, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок взаємодії між структурними підрозділами органів ДПС з питань реєстрації та обліку платників податків, що додається.
2. Керівникам структурних підрозділів ДПС України у разі необхідності внести зміни до розпорядчих документів відповідно до вимог цього наказу.
3. Визнати такими, що втратили чинність:
наказ ДПА України від 28.02.2007 р. № 110 "Про затвердження Порядку взаємодії між структурними підрозділами органів державної податкової служби з питань реєстрації та обліку платників податків";
наказ ДПА України від 19.12.2008 р. № 784 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо повноти охоплення обліком платників окремих видів податків";
наказ ДПА України від 26.11.2009 р. № 661 "Про внесення змін до Методичних рекомендацій щодо повноти охоплення обліком платників окремих видів податків";
наказ ДПА України від 10.12.2009 р. № 698 "Про внесення змін до Порядку взаємодії між структурними підрозділами органів державної податкової служби з питань реєстрації та обліку платників податків";
наказ ДПА України від 23.02.2010 р. № 100 "Про внесення змін до Порядку взаємодії між структурними підрозділами органів державної податкової служби з питань реєстрації та обліку платників податків";
пункт 1 наказу ДПА України від 07.10.2010 р. № 776 "Про внесення змін до деяких наказів ДПА України";
наказ ДПС України від 24.01.2012 р. № 61 "Про внесення Змін до Порядку взаємодії між структурними підрозділами органів ДПС з питань реєстрації та обліку платників податків".
4. Головам ДПС в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Окружної ДПС - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків ДПС забезпечити дотримання вимог цього наказу підпорядкованими органами ДПС.
ПОРЯДОК
взаємодії між структурними підрозділами органів ДПС з питань реєстрації та обліку платників податків
Цим Порядком регулюються питання взаємодії та співпраці при організації обліку платників податків щодо якісного виконання взаємопов'язаних завдань і функцій між такими структурними підрозділами органів ДПС:
інформатизації та обліку платників податків;
прогнозування, аналізу, обліку та звітності;
Працівникам структурних підрозділів органу ДПС, до посадових обов'язків яких входить взаємодія при організації реєстрації та обліку платників податків, забезпечується доступ до автоматизованої інформаційної системи облікових даних про платників податків (далі - АІС) із дотриманням нормативних документів щодо порядку надання доступу до інформаційних ресурсів органів ДПС.
Працівники структурних підрозділів органу ДПС при організації реєстрації та обліку платників податків в обов'язковому порядку дотримуються вимог Податкового кодексу України (далі - ПКУ) та нормативно-правових актів, що регламентують порядок реєстрації та обліку платників податків.
Основними нормативно-правовими актами з питань реєстрації та обліку платників податків є:
Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. № 1588, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 р. за № 1562/20300 (далі - Порядок обліку);
Порядок взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затверджений наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, ДПА України, Державного комітету статистики України від 07.12.2005 р. № 121/560/406, постановою правління Пенсійного фонду України від 07.12.2005 р. № 23-3, постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від 07.12.2005 р. № 368, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.12.2005 р. за № 1523/11803;
Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 р. № 1394, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 29.11.2011 р. за № 1369/20107, зі змінами (далі - Положення про ПДВ);
Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом ДПА України від 24.01.2011 р. № 37, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 09.02.2011 р. за № 161/18899 (далі - Положення про Реєстр неприбуткових).
У разі внесення змін до законодавчих та нормативно-правових актів, на які посилається цей Порядок, останній застосовується в частині, що не суперечить законодавчим та нормативно-правовим актам.
1. Взаємодія між структурними підрозділами при взятті на облік за основним місцем обліку платників податків
1.1. Взяття на облік договорів про спільну діяльність та договорів управління майном здійснюється з урахуванням таких особливостей.
1.1.1. Підрозділ інформатизації та обліку платників податків у день отримання від уповноваженої особи або управителя майном заяви за ф. № 1-ОПП та відповідних документів передає їх до підрозділу оподаткування юридичних осіб для надання висновку щодо поширення особливостей податкового обліку та оподаткування, визначених пунктом 153.14 статті 153 розділу III ПКУ (для договорів про спільну діяльність) або підпунктом 153.13.10 пункту 153.13 статті 153 розділу III ПКУ (для договорів управління майном). Висновок підписується начальником підрозділу оподаткування юридичних осіб та не пізніше наступного робочого дня з дня подання заяви за ф. № 1-ОПП надається до підрозділу інформатизації та обліку платників податків.
1.1.2. Якщо на договір поширюються особливості податкового обліку та оподаткування, визначені пунктом 153.13 або 153.14 статті 153 розділу III ПКУ, то у день отримання висновку підрозділ інформатизації та обліку платників здійснює взяття на облік такого договору з присвоєнням уповноваженій особі або управителю майна реєстраційного (облікового) номера для ведення податкового обліку за договором окремо від обліку результатів іншої господарської діяльності.
1.1.3. Якщо на договір не поширюються особливості податкового обліку та оподаткування, визначені пунктом 153.13 або 153.14 статті 153 розділу III ПКУ, то про це зазначається у висновку з відповідними обґрунтуваннями. У день отримання такого висновку підрозділ інформатизації та обліку платників податків направляє уповноваженій особі (управителю майна) мотивовану відмову у взятті на облік договору про спільну діяльність (договору управління майном). Відмова підписується керівником (заступником керівника) органу ДПС.
1.2. Взяття на облік відокремлених підрозділів іноземних компаній, організацій здійснюється з урахуванням таких особливостей.
1.2.1. Підрозділ інформатизації та обліку платників податків у день отримання від відокремленого підрозділу іноземної компанії, організації заяви за ф. № 1-РПП або за ф. № 1-ОПП передає її до підрозділу оподаткування юридичних осіб для розгляду та прийняття рішення про реєстрацію (необхідність реєстрації) платником податку на прибуток. Заяви розглядаються підрозділом оподаткування юридичних осіб та не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання повертаються до підрозділу інформатизації та обліку платників податків із наданням відповідних висновків.
1.2.2. Якщо підрозділом оподаткування юридичних осіб прийнято рішення про реєстрацію постійного представництва нерезидента платником податку на прибуток, про що зазначається у заяві за ф. № 1-РПП (вказується прізвище, ім'я та по батькові працівника підрозділу оподаткування юридичних осіб, відповідального за прийняття рішення про реєстрацію постійного представництва платником податку на прибуток, проставляється підпис такої особи та зазначається дата), то у день повернення заяви за ф. № 1-РПП з відповідними відмітками підрозділу оподаткування юридичних осіб підрозділ інформатизації та обліку платників податків здійснює реєстрацію постійного представництва нерезидента як платника податку на прибуток. Якщо постійне представництво нерезидента береться на облік згідно з підпунктом 5.2.2 пункту 5.2 розділу V Порядку обліку, то при взятті його на облік підрозділ інформатизації та обліку платників податків присвоює реєстраційний (обліковий) номер платника податків.
1.2.3. Якщо підрозділом оподаткування юридичних осіб прийнято рішення про відмову в реєстрації постійного представництва нерезидента платником податку на прибуток, про що зазначається у заяві за ф. № 1-РПП (вказуються обґрунтовані причини неприйняття рішення про реєстрацію постійного представництва платником податку на прибуток, прізвище, ім'я та по батькові працівника підрозділу оподаткування юридичних осіб, яким прийнято рішення про відмову в реєстрації, проставляється підпис такої особи та зазначається дата), то у день повернення заяви за ф. № 1-РПП з відповідними відмітками підрозділу оподаткування юридичних осіб підрозділ інформатизації та обліку платників податків направляє постійному представництву нерезидента мотивовану відмову у реєстрації платником податку на прибуток. Відмова підписується керівником (заступником керівника) органу ДПС.
1.2.4. Заяви за ф. № 1-ОПП, подані відокремленими підрозділами іноземних компаній, організацій для взяття їх на облік в органах ДПС, розглядаються підрозділом оподаткування юридичних осіб на предмет необхідності реєстрації таких відокремлених підрозділів як платників податку на прибуток.
Якщо підрозділом оподаткування юридичних осіб надано висновок щодо необхідності реєстрації платником податку на прибуток, то у день повернення заяви за ф. № 1-ОПП із відповідними обґрунтуваннями підрозділ інформатизації та обліку платників податків направляє відокремленому підрозділу іноземної компанії, організації відмову у взятті на облік з пропозицією подати заяву за ф. № 1-РПП для реєстрації в органах ДПС платником податку на прибуток. Відмова підписується керівником (заступником керівника) органу ДПС.
Якщо підрозділом оподаткування юридичних осіб надано висновок, що відокремлений підрозділ іноземної компанії, організації не потрібно реєструвати в органах ДПС платником податку на прибуток, то у день повернення заяви за ф. № 1-ОПП із відповідним висновком підрозділ інформатизації та обліку платників податків здійснює взяття на облік такого відокремленого підрозділу. Якщо відокремлений підрозділ іноземної компанії, організації береться на облік згідно з пунктом 4.4 розділу IV Порядку обліку, то при взятті його на облік підрозділ інформатизації та обліку платників податків присвоює реєстраційний (обліковий) номер платника податків.
1.2.5. Після взяття на облік дані про взяті на облік відокремлені підрозділи іноземних компаній, організацій включаються до Реєстру платників податків - нерезидентів із відповідною ознакою: платник податку на прибуток або не зареєстрований платником податку на прибуток.
1.3. Після взяття на облік платника податків підрозділ інформатизації та обліку платників податків формує реєстраційну частину облікової справи платника податків.
Реєстраційні частини облікових справ платників податків - юридичних осіб зберігаються у підрозділі інформатизації та обліку платників податків, а також у разі наявності можуть зберігатися в окремо виділених архівах зі штатними архіваріусами. Облікові справи самозайнятих осіб зберігаються в підрозділі оподаткування фізичних осіб.
Документи, що стосуються договору про спільну діяльність, договору управління майном, зберігаються в обліковій справі уповноваженої особи, управителя майном.
1.4. За необхідності структурні підрозділи органу ДПС можуть сформувати за допомогою АІС переліки платників податків, взятих на облік за конкретний день та за обраний період, окремо для юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб (режим АІС: "Реєстри" - "Реєстр новоутворених платників податків").
2. Взаємодія між структурними підрозділами при взятті на облік за неосновним місцем обліку платників податків
2.1. Взяття на облік платників податків за неосновним місцем обліку здійснюється підрозділами інформатизації та обліку платників податків на підставі заяви за ф. № 1-ОПП або ф. № 5-ОПП з позначкою "облік за неосновним місцем обліку" та інших документів, отриманих від підрозділів оподаткування юридичних (фізичних) осіб, інших підрозділів. Останні підрозділи приймають рішення про взяття на облік, формують облікову справу платника податків за неосновним місцем обліку та комплектують її відповідно до вимог нормативно-правових актів щодо повноти охоплення обліком платників відповідних податків.
2.2. Облікові справи платників податків за неосновним місцем обліку разом із переліком таких справ (додаток 1) не пізніше наступного робочого дня від дня прийняття рішення про взяття на облік за неосновним місцем обліку передаються до підрозділу інформатизації та обліку платників податків для внесення інформації до Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб (далі - Єдиний банк даних юридичних осіб) та Реєстру самозайнятих осіб.
Підрозділ інформатизації та обліку платників податків зазначає на заяві за ф. № 1-ОПП або ф. № 5-ОПП дату взяття на облік платника податків в органі ДПС за неосновним місцем обліку.
2.3. Облікова справа платника податків за неосновним місцем обліку після внесення інформації до бази даних підрозділом інформатизації та обліку платників податків повертається відповідному галузевому підрозділу, а переліки з відміткою про повернення облікових справ зберігаються в підрозділі інформатизації та обліку платників податків.
Уся облікова справа платника податків за неосновним місцем обліку зберігається у відповідному галузевому підрозділі.
2.4. Органом ДПС за неосновним місцем обліку платнику податків може бути видане Повідомлення про взяття на облік за неосновним місцем обліку за ф. № 16-ОПП, яке формується підрозділом інформатизації та обліку платників податків. Таке повідомлення до його видачі має бути завізоване начальником відповідного галузевого підрозділу або мають бути отримані у підрозділі прогнозування, аналізу, обліку та звітності роздруковані картки особових рахунків, які свідчать про сплату податків.
2.5. За необхідності структурні підрозділи органу ДПС можуть сформувати за допомогою АІС переліки платників податків, взятих на облік за неосновним місцем обліку за конкретний день та за обраний період, окремо для юридичних осіб та самозайнятих осіб (режим АІС: "Реєстри" - "Реєстр платників податків за неосновним місцем обліку").
3. Взаємодія між структурними підрозділами при здійсненні обліку об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням (далі - об'єкти оподаткування)
3.1. Повідомлення за ф. № 20-ОПП, які подаються платником податків за місцезнаходженням об'єктів оподаткування (до органів ДПС за основним та неосновним місцем обліку), підрозділом інформатизації та обліку платників податків заносяться до АІС.
В органі ДПС за основним місцем обліку платника податків повідомлення за ф. № 20-ОПП зберігається в реєстраційній частині облікової справи платника податків, а в органі ДПС за неосновним місцем обліку - в обліковій справі платника податків за неосновним місцем обліку.
3.2. Якщо в повідомленні за ф. № 20-ОПП зазначено тип об'єкта оподаткування, який відсутній та не має ідентичного (схожого по суті) типу у рекомендованому довіднику об'єктів оподаткування, то підрозділ інформатизації та обліку платників податків ініціює внесення змін до довідника та до внесення відповідних змін вносить до АІС тип об'єкта оподаткування - "інший об'єкт".
Підрозділи інформатизації та обліку платників податків ДПС в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі у разі наявності узагальнюють пропозиції районів органів ДПС щодо доповнення довідника типів об'єктів оподаткування та надають відповідні пропозиції до ДПС України.
Після оновлення довідника типів об'єктів оподаткування підрозділ інформатизації та обліку платників податків вносить відповідні зміни до АІС (оновлює дані про тип об'єкта оподаткування у повідомленні за ф. № 20-ОПП).
3.3. Якщо повідомлення за ф. № 20-ОПП подано платником податків до органу ДПС за місцезнаходженням об'єктів оподаткування, але у такому органі ДПС платник податків не перебуває на обліку (за неосновним місцем обліку), то підрозділ інформатизації та обліку платників податків заносить повідомлення за ф. № 20-ОПП до АІС з ознакою того, що платник податків у даному органі ДПС не є платником податків, але має об'єкти оподаткування.
Такі повідомлення за ф. № 20-ОПП раз на тиждень передаються до підрозділу оподаткування юридичних (фізичних) осіб із зазначенням того, що платники податків не перебувають на обліку в даному органі ДПС.
За необхідності підрозділи оподаткування юридичних (фізичних) осіб вживають заходів щодо постановки на облік такого платника податків за неосновним місцем обліку згідно з розділом 2 цього Порядку.
Якщо у платника податків, який подав повідомлення за ф. № 20-ОПП, не виникає обов'язків щодо подання податкових декларацій (розрахунків, звітів) та/або нарахування, утримання або сплати (перерахування) податків, зборів на відповідній території, то підрозділ оподаткування юридичних (фізичних) осіб повертає повідомлення за ф. № 20-ОПП такого платника податків до підрозділу інформатизації та обліку платників податків з написом або штампом "Не підлягає взяттю на облік за неосновним місцем обліку", який засвідчується підписом та прізвищем, ім'ям, по батькові відповідної посадової особи підрозділу оподаткування юридичних (фізичних) осіб. Такі повідомлення зберігаються в підрозділі інформатизації та обліку платників податків.
3.4. Структурним підрозділам органу ДПС доступ до інформації про об'єкти оподаткування забезпечується засобами АІС.
Також засобами АІС органам ДПС за основним місцем обліку платників податків забезпечується доступ до інформації про об'єкти оподаткування, повідомлення про які надані платником податків до інших органів ДПС за місцезнаходженням таких об'єктів.
4. Взаємодія між структурними підрозділами при реєстрації платників податку на додану вартість
4.1. Для реєстрації особи як платника податку на додану вартість (далі - платник ПДВ) та видачі свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість за ф. № 2-ПДВ (далі - Свідоцтво) необхідно, щоб таку особу було взято на облік в органі ДПС за її зареєстрованим місцезнаходженням (місцем проживання) відповідно до Порядку обліку.
4.2. Для реєстрації особи платником ПДВ реєстраційна заява платника податку на додану вартість за ф. № 1-ПДВ (далі - Заява № 1-ПДВ) подається особисто такою фізичною особою або безпосередньо керівником або представником юридичної особи - платника (в обох випадках з документальним підтвердженням особи та повноважень) до загального відділу (канцелярії).
З метою підтвердження достовірності відомостей про здійснення особою постачання товарів/послуг або відповідність особи вимогам, визначеним статтею 180 (щодо особи - платника ПДВ), пунктом 181.1 статті 181 (щодо обов'язкової реєстрації), пунктом 182.1 статті 182 (щодо добровільної реєстрації) та пунктом 183.7 статті 183 (щодо порядку подачі Заяви № 1-ПДВ) розділу V ПКУ, така особа відповідно до підпункту 20.1.6 пункту 20.1 статті 20 розділу I ПКУ, пункту 73.3 статті 73 розділу II ПКУ подає до органу ДПС виключно тільки ті документи, що підтверджують такі відомості.
4.3. Не пізніше наступного робочого дня після реєстрації як вхідної кореспонденції Заява № 1-ПДВ (з відповідною резолюцією керівництва) разом із додатками передається до підрозділу інформатизації та обліку платників податків для внесення даних із Заяви № 1-ПДВ до інформаційного фонду реєстру платників податку на додану вартість (далі - Реєстр) засобами Інформаційної системи центрального рівня "WEB-реєстрація платників ПДВ" (далі - ІС "WEB-реєстрація").
4.4. Підрозділ інформатизації та обліку платників податків протягом одного робочого дня від дня внесення даних із Заяви № 1-ПДВ до інформаційного фонду Реєстру встановлює, чи перебуває платник на обліку в органі ДПС, чи включені відомості про нього до ЄДР, чи відповідають дані про платника відомостям ЄДР, а також проводить перевірку реєстраційних (облікових) даних з Єдиного банку даних юридичних осіб районного рівня або Реєстру самозайнятих осіб районного рівня. З метою перевірки достовірності даних про заявника орган ДПС може звернутись до державного реєстратора за отриманням витягу з ЄДР, а також використати можливості інформаційних пошуково-довідкових систем органів ДПС, інших відомств та установ.
4.5. Реєстраційні (облікові) дані платника податків протягом одного робочого дня від дня внесення даних із Заяви № 1-ПДВ до інформаційного фонду Реєстру проходять звірку із даними Єдиного банку даних юридичних осіб центрального рівня або Реєстру самозайнятих осіб центрального рівня, а також ЄДР засобами програмного забезпечення ДПС України. За результатами звірки формуються електронні повідомлення про відповідність або невідповідність реєстраційних (облікових) даних платника податків, а також про ступінь ризику діяльності платника податків (із зазначенням відповідних ознак).
4.6. Якщо в Заяві № 1-ПДВ не зазначені обов'язкові реквізити, надані недостовірні або неповні дані, її не скріплено печаткою заявника, не підписано платником податків (для фізичних осіб), відповідальною особою платника податків (для юридичних осіб) чи особою, яка має документально підтверджене повноваження від платника податків щодо підпису Заяви № 1-ПДВ (нотаріально посвідчене доручення, наказ, протокол зборів тощо), відомості про платника податків не включені до ЄДР, то посадова особа підрозділу інформатизації та обліку платників податків наступного робочого дня після закінчення звірки даних Заяви № 1-ПДВ проставляє в розділі 15 Заяви № 1-ПДВ відмітку "Запропоновано подати нову заяву", зазначає короткий зміст причини, через яку не прийнято рішення про реєстрацію, дату, прізвище, ім'я та по батькові, що засвідчує підписом.
4.7. Якщо за результатами розгляду Заяви № 1-ПДВ та/або поданих документів встановлено, що особа не здійснює постачання товарів/послуг або не відповідає вимогам, визначеним статтею 180 (щодо особи - платника ПДВ), пунктом 181.1 статті 181 (щодо обов'язкової реєстрації), пунктом 182.1 статті 182 (щодо добровільної реєстрації), статті 183 розділу V ПКУ, або якщо існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із статтею 184 розділу V ПКУ, то посадова особа підрозділу інформатизації та обліку платників податків наступного робочого дня після закінчення звірки даних Заяви № 1-ПДВ проставляє в розділі 15 Заяви № 1-ПДВ відмітку "Відмовлено в реєстрації", зазначає короткий зміст причини, через яку не прийнято рішення про реєстрацію, дату, прізвище, ім'я та по батькові, що засвідчує підписом.
4.8. Якщо за результатами розгляду Заяви № 1-ПДВ та/або поданих документів встановлено, що особа відповідає умовам реєстрації платника ПДВ та щодо неї відсутні підстави для анулювання реєстрації як платника ПДВ, то посадова особа підрозділу інформатизації та обліку платників податків наступного робочого дня після закінчення звірки даних Заяви № 1-ПДВ приймає рішення про реєстрацію особи як платника ПДВ і проставляє в розділі 15 Заяви № 1-ПДВ відмітку "Прийнято рішення про реєстрацію", зазначає дату, прізвище, ім'я та по батькові, що засвідчує підписом.
4.9. Якщо підрозділ інформатизації та обліку платників податків не може самостійно прийняти рішення про реєстрацію платника ПДВ, пакет документів (разом із результатами звірки реєстраційних (облікових) даних платника податків та ступенем ризику його діяльності) наступного робочого дня після закінчення звірки даних Заяви № 1-ПДВ передається до підрозділу оподаткування юридичних (фізичних) осіб виключно з метою підтвердження дотримання критеріїв, визначених пунктом 181.1 статті 181 (щодо перевищення 300 тис.грн. загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, при обов'язковій реєстрації) або пунктом 182.1 статті 182 (щодо провадження особою оподатковуваних операцій при добровільній реєстрації) розділу V ПКУ.
4.10. Посадова особа підрозділу оподаткування юридичних (фізичних) осіб протягом одного робочого дня від дня отримання пакета документів підрозділом визначає відповідність критеріям, встановленим пунктом 181.1 статті 181 або пунктом 182.1 статті 182 розділу V ПКУ, та передає пакет документів до підрозділу інформатизації та обліку платників податків разом з висновком щодо дотримання/недотримання зазначених критеріїв у довільній формі.
4.11. Посадовим особам органу ДПС забороняється при розгляді Заяви № 1-ПДВ висунення будь-яких інших, не визначених статтями 180 - 183 розділу V ПКУ, передумов щодо реєстрації особи як платника ПДВ: дослідження питання дотримання законодавства про працю та нарахування заробітної плати, забезпечення платника працівниками, наявність фінансового плану, обстеження приміщень та відповідності умов проведення господарської діяльності, наявність та обсяги земельних ділянок (за виключенням особи, яка прагне зареєструватись як суб'єкт спеціального режиму оподаткування та вид діяльності якої свідчить про обов'язкову потребу у земельній ділянці) тощо.
4.12. Якщо у розділі 15 Заяви № 1-ПДВ наявна відмітка "Прийнято рішення про реєстрацію" і відсутні відмітки "Запропоновано подати нову заяву" та "Відмовлено в реєстрації", посадова особа підрозділу інформатизації та обліку платників податків, відповідальна за внесення даних до електронної бази, вносить засобами ІС "WEB-реєстрація" до інформаційного фонду Реєстру ознаку про готовність Заяви № 1-ПДВ до обробки, а у розділі 15 Заяви № 1-ПДВ зазначає дату, прізвище, ім'я та по батькові, що засвідчує підписом.
4.13. Якщо у розділі 15 Заяви № 1-ПДВ наявна відмітка "Запропоновано подати нову заяву" або "Відмовлено в реєстрації", орган ДПС протягом 5 робочих днів від дати надходження Заяви № 1-ПДВ до органу ДПС звертається до особи з письмовою пропозицією надати нову Заяву N 1-ПДВ (із зазначенням підстав неприйняття попередньої) або із письмовою вмотивованою відмовою, яка в обов'язковому порядку погоджується керівником підрозділу оподаткування юридичних (фізичних) осіб (у разі відсутності висновку підрозділу оподаткування юридичних (фізичних) осіб щодо дотримання/недотримання критеріїв). Проект листа органу ДПС готується посадовою особою підрозділу інформатизації та обліку платників податків.
4.14. У разі відсутності підстав для відмови у реєстрації особи як платника ПДВ підрозділ інформатизації та обліку платників податків видає платнику (представнику платника) або відправляє поштою (з повідомленням про вручення) Свідоцтво не пізніше наступного робочого дня після бажаного (запланованого) дня реєстрації платника ПДВ, зазначеного у Заяві № 1-ПДВ, або протягом 5 робочих днів від дати надходження Заяви № 1-ПДВ до органу ДПС, якщо бажаний (запланований) день реєстрації у Заяві № 1-ПДВ не зазначено чи такий день настає раніше дати, що припадає на останній день строку, встановленого для реєстрації платника ПДВ органом ДПС. Якщо бажаний (запланований) день реєстрації, зазначений у Заяві № 1-ПДВ, настає після завершення 5 робочих днів від дати надходження Заяви № 1-ПДВ до органу ДПС, підрозділ інформатизації та обліку платників податків видає платнику (представнику платника) або відправляє поштою (з повідомленням про вручення) Свідоцтво не пізніше бажаного (запланованого) дня реєстрації платника ПДВ, зазначеного у Заяві № 1-ПДВ.
Дані про прийняті до розгляду Заяви № 1-ПДВ з поміткою про результати розгляду (зареєстровано, відмовлено в реєстрації, запропоновано подати нову заяву) та видачі Свідоцтва фіксуються у Журналі реєстрації платників податку на додану вартість за ф. № 2-РЖ, який ведеться у підрозділі інформатизації та обліку платників податків.
4.15. Якщо орган ДПС або пошта не може вручити платнику ПДВ Свідоцтво у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти таке Свідоцтво, незнаходженням за місцезнаходженням (місцем проживання) платника ПДВ, то посадова особа підрозділу інформатизації та обліку платників податків на підставі інформації загального відділу (канцелярії) або іншої інформації оформляє довідку, у якій вказує причину, що призвела до неможливості вручення Свідоцтва. Така довідка разом із Свідоцтвом зберігаються в обліковій справі (реєстраційній частині) платника податків. Стосовно кожного платника податків, за яким виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання), підрозділ інформатизації та обліку платників податків готує та передає до підрозділу податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків згідно з пунктом 7.2 розділу 7 цього Порядку. У цьому разі платник ПДВ чи представник платника може отримати Свідоцтво в органі ДПС у будь-який час до дати анулювання реєстрації.
4.16. Заміна Свідоцтв платникам ПДВ при перереєстрації, у тому числі пов'язаній із включенням/невключенням до Реєстру великих платників податків на наступний рік, або зміні місцезнаходження (місця проживання) здійснюється в такому самому порядку, як і при реєстрації.
4.17. Реєстрація (перереєстрація) сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування здійснюється у порядку, визначеному для реєстрації (перереєстрації) платника ПДВ на загальних підставах, з урахуванням того, що:
платником подається заява про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за ф. № 1-РС;
посадова особа підрозділу оподаткування юридичних (фізичних) осіб визначає відповідність критеріям, встановленим статтею 209 розділу V ПКУ;
платнику видається свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за ф. № 2-РС.
4.18. Для засвідчення копій Свідоцтва платник ПДВ подає до підрозділу інформатизації та обліку платників податків заяву про засвідчення копій свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість за ф. № 2-РК, додає відповідну кількість копій Свідоцтва та при поданні заяви пред'являє оригінал Свідоцтва.
4.19. Якщо за результатами звірки з базами даних встановлено, що дані про платника ПДВ, що вказуються у Свідоцтві, змінилися, не відповідають даним Реєстру або якщо Свідоцтво підлягає заміні згідно з Положенням про ПДВ, платнику може бути відмовлено у засвідченні копій Свідоцтва.
4.20. Копії Свідоцтва оформлюються відповідно до порядку засвідчення копії довідки про взяття на облік платника податків за ф. № 4-ОПП, підписуються відповідальною особою підрозділу інформатизації та обліку платників податків та засвідчуються печаткою підрозділу. Факт видачі копій Свідоцтва фіксується у журналі реєстрації платників податку на додану вартість за ф. № 2-РЖ.
4.21. Засвідчені копії Свідоцтва, що зіпсовані, зношені або перестали використовуватись платником ПДВ, можуть бути повернені платником ПДВ у будь-який час разом із супровідним листом через загальний відділ (канцелярію) до підрозділу інформатизації та обліку платників податків.
4.22. У разі втрати засвідчених копій Свідоцтва платник ПДВ письмово повідомляє орган ДПС про втрату таких копій та надає до підрозділу інформатизації та обліку платників податків пояснювальну записку за підписом платника ПДВ (для фізичних осіб) або керівника платника ПДВ (для юридичних осіб).
4.23. Інформація щодо кількості засвідчених та виданих копій Свідоцтва, повернених та втрачених засвідчених копій Свідоцтва вноситься підрозділом інформатизації та обліку платників податків до районного рівня Реєстру.
4.24. Заяви за ф. № 1-ПДВ з будь-якими позначками, корінці Свідоцтва, довідки про неможливість вручення Свідоцтва, довіреності - у разі одержання Свідоцтва особою за довіреністю або повідомлення про вручення - у разі направлення Свідоцтва поштою, заяви про видачу засвідчених копій Свідоцтва, документи, що додані до таких заяв, повідомлення і пояснювальні записки щодо Свідоцтва чи його засвідчених копій та інші документи щодо реєстрації платника ПДВ - юридичної особи зберігаються в обліковій справі (реєстраційній частині) платника податків у підрозділі інформатизації та обліку платників податків, а платника ПДВ - фізичної особи - в обліковій справі у підрозділі оподаткування фізичних осіб.
4.25. Заява про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ф. № 3-ПДВ (далі - Заява № 3-ПДВ) разом із Свідоцтвом та всіма засвідченими копіями Свідоцтва направляється особою на адресу органу ДПС з повідомленням про вручення або подається особисто такою фізичною особою або безпосередньо керівником або представником юридичної особи - платника (в обох випадках з документальним підтвердженням особи та повноважень) до загального відділу (канцелярії).
4.26. Не пізніше наступного робочого дня після реєстрації як вхідної кореспонденції Заява № 3-ПДВ (з відповідною резолюцією керівництва) разом із додатками до неї передається до підрозділу інформатизації та обліку платників податків.
Підрозділ інформатизації та обліку платників податків протягом одного робочого дня від дня отримання Заяви № 3-ПДВ підрозділом встановлює, чи перебуває платник на обліку в органі ДПС, чи включені відомості про нього до ЄДР, чи відповідають дані про платника відомостям ЄДР, а також проводить перевірку реєстраційних (облікових) даних з Єдиного банку даних юридичних осіб районного рівня або Реєстру самозайнятих осіб районного рівня.
4.27. Якщо в пакеті документів відсутні Свідоцтво та/або всі засвідчені копії Свідоцтва, посадова особа підрозділу інформатизації та обліку платників податків у триденний строк після реєстрації Заяви № 3-ПДВ органом ДПС проставляє у розділі 5 Заяви № 3-ПДВ відмітку "Заяву не прийнято до розгляду", зазначає короткий зміст причини, через яку не прийнято рішення про анулювання, дату, прізвище, ім'я та по батькові, що засвідчує підписом, та не пізніше ніж у десятиденний строк після реєстрації Заяви № 3-ПДВ органом ДПС письмово повідомляє про це заявника.
4.28. Якщо в Заяві № 3-ПДВ не зазначені обов'язкові реквізити, надані недостовірні або неповні дані, її не скріплено печаткою заявника, не підписано заявником (для фізичних осіб), відповідальною особою заявника (для юридичних осіб) чи особою, яка має документально підтверджене повноваження щодо підпису Заяви № 3-ПДВ від особи, яка прийняла рішення про анулювання реєстрації платником ПДВ (нотаріально посвідчене доручення, наказ, протокол зборів тощо), то посадова особа підрозділу інформатизації та обліку платників податків у триденний строк після реєстрації Заяви № 3-ПДВ органом ДПС проставляє у розділі 5 Заяви № 3-ПДВ відмітку "Запропоновано подати нову заяву", зазначає короткий зміст причини, через яку не прийнято рішення про реєстрацію, дату, прізвище, ім'я та по батькові, що засвідчує підписом, та не пізніше ніж у десятиденний строк після реєстрації Заяви № 3-ПДВ органом ДПС звертається до особи з письмовою пропозицією надати нову Заяву № 3-ПДВ (із зазначенням підстав неприйняття попередньої).
4.29. Заява № 3-ПДВ платника податку - юридичної особи разом із додатками та копією відповіді заявнику зберігаються в обліковій справі (реєстраційній частині) платника податків у підрозділі інформатизації та обліку платників податків, а платника податку - фізичної особи - в обліковій справі у підрозділі оподаткування фізичних осіб.
4.30. Якщо підрозділом інформатизації та обліку платників податків не виявлено підстав для неприйняття Заяви № 3-ПДВ до розгляду органом ДПС та пропозиції подати нову Заяву № 3-ПДВ, то Заява № 3-ПДВ разом із додатками до неї у триденний строк після реєстрації Заяви № 3-ПДВ органом ДПС передається до підрозділу оподаткування юридичних (фізичних) осіб.
4.31. Якщо за результатами розгляду Заяви № 3-ПДВ встановлено, що платником ПДВ не дотримано вимоги щодо обов'язкового визначення податкових зобов'язань по товарах/послугах, необоротних активах, суми ПДВ щодо яких були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності відповідно до пункту 184.7 статті 184 розділу V ПКУ, а також щодо сплати податкових зобов'язань за наслідками останнього податкового періоду (виключно для випадків, передбачених підпунктами "а", "б" пункту 184.1 статті 184 розділу V ПКУ), то посадова особа підрозділу оподаткування юридичних (фізичних) осіб у шестиденний строк після реєстрації Заяви № 3-ПДВ органом ДПС проставляє у розділі 5 Заяви № 3-ПДВ відмітку "Запропоновано подати нову заяву", зазначає короткий зміст причини, через яку не прийнято рішення про анулювання реєстрації, дату, прізвище, ім'я та по батькові, що засвідчує підписом, та не пізніше ніж у десятиденний строк після реєстрації Заяви № 3-ПДВ органом ДПС звертається до особи з письмовою пропозицією надати нову Заяву № 3-ПДВ після виконання відповідних вимог.
4.32. У разі відсутності законних підстав для анулювання реєстрації платника ПДВ або якщо особа відповідає критеріям, згідно з якими реєстрація платником ПДВ є обов'язковою, посадова особа підрозділу оподаткування юридичних (фізичних) осіб у шестиденний строк після реєстрації Заяви № 3-ПДВ органом ДПС проставляє у розділі 5 Заяви № 3-ПДВ відмітку "Відмовлено в анулюванні реєстрації", зазначає короткий зміст причини, через яку не прийнято рішення про анулювання реєстрації, дату, прізвище, ім'я та по батькові, що засвідчує підписом, не пізніше ніж у десятиденний строк після реєстрації Заяви № 3-ПДВ органом ДПС надає заявнику письмову вмотивовану відмову та повертає Свідоцтво разом із засвідченими копіями Свідоцтва під розписку платника ПДВ (представника платника) або направляє поштовим відправленням з післяплатою за рахунок такого платника ПДВ.
4.33. Заява № 3-ПДВ платника податку - юридичної особи разом із додатками та копією відповіді (письмового пояснення) заявнику передаються до підрозділу інформатизації та обліку платників податків для зберігання в обліковій справі (реєстраційній частині) платника податків, а платника податку - фізичної особи - долучаються підрозділом оподаткування фізичних осіб до облікової справи платника податків.
4.34. Якщо за результатами розгляду Заяви № 3-ПДВ встановлено, що платник ПДВ відповідає вимогам пункту 184.1 статті 184 розділу V ПКУ та ним дотримано вимоги щодо обов'язкового визначення податкових зобов'язань по товарах/послугах, необоротних активах, суми ПДВ щодо яких були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності відповідно до пункту 184.7 статті 184 розділу V ПКУ, а також сплати податкових зобов'язань за наслідками останнього податкового періоду (виключно для випадків, передбачених підпунктами "а", "б" пункту 184.1 статті 184 розділу V ПКУ), то посадова особа підрозділу оподаткування юридичних (фізичних) осіб у шестиденний строк після реєстрації Заяви № 3-ПДВ органом ДПС проставляє у розділі 5 Заяви № 3-ПДВ відмітку "Прийнято рішення про анулювання реєстрації" та дату анулювання реєстрації платника ПДВ, зазначає дату, прізвище, ім'я та по батькові, що засвідчує підписом.
Бланк Свідоцтва та засвідчені копії Свідоцтва анулюються підрозділом оподаткування юридичних (фізичних) осіб шляхом перекреслення та внесення напису "анульовано "___" ____________ 20__ р.".
4.35. Не пізніше 10 год. 00 хв. наступного робочого дня від дня прийняття рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ пакет документів передається до підрозділу інформатизації та обліку платників податків.
Посадова особа підрозділу інформатизації та обліку платників податків, відповідальна за внесення даних до електронної бази, протягом одного робочого дня від дня отримання пакета документів підрозділом вносить засобами ІС "WEB-реєстрація" до інформаційного фонду Реєстру дані із Заяви № 3-ПДВ та ознаку про готовність Заяви № 3-ПДВ до обробки, а у розділі 5 Заяви № 3-ПДВ зазначає дату, прізвище, ім'я та по батькові, що засвідчує підписом.
Протягом трьох робочих днів після дня анулювання реєстрації платника ПДВ посадова особа підрозділу інформатизації та обліку платників податків письмово повідомляє платника про анулювання його реєстрації як платника ПДВ.
Заява № 3-ПДВ платника податку - юридичної особи разом із додатками долучається підрозділом інформатизації та обліку платників податків до облікової справи (реєстраційної частини) платника податків, а платника податку - фізичної особи - передається до підрозділу оподаткування фізичних осіб для зберігання в обліковій справі платника податків.
4.36. Не пізніше наступного робочого дня після виключення платників ПДВ з Реєстру підрозділ інформатизації та обліку платників податків формує перелік таких платників та передає його до підрозділу прогнозування, аналізу, обліку та звітності.
4.37. Анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою органу ДПС відбувається на підставі рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ф. № 6-РПДВ (далі - Рішення № 6-РПДВ), складеного відповідною комісією та затвердженого керівником органу ДПС. Склад цієї комісії затверджується розпорядженням відповідного органу ДПС, головою комісії призначається заступник керівника органу ДПС, який відповідно до розподілу обов'язків є куратором підрозділів оподаткування юридичних (фізичних) осіб, або керівник підрозділу оподаткування юридичних (фізичних) осіб.
У разі неподання платником ПДВ Заяви № 3-ПДВ за наявності законодавчих підстав для анулювання реєстрації платника ПДВ пропозиції та відповідні матеріали комісії з анулювання реєстрації платників ПДВ надають:
1) підрозділи інформатизації та обліку платників податків щодо платників ПДВ:
які ліквідуються за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);
які ліквідовані або термін дії Свідоцтва яких закінчився (дія яких припинена);
установчі документи яких за рішенням суду визнані недійсними (у разі надходження відповідних відомостей з ЄДР або рішення суду до підрозділу);
щодо яких в ЄДР наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання);
щодо яких в ЄДР наявний запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу;
2) підрозділи погашення податкового боргу щодо платників ПДВ, стосовно яких господарським судом винесено ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута;
3) підрозділи оподаткування юридичних (фізичних) осіб щодо платників ПДВ, які:
зареєстровані як платники єдиного податку, умова сплати якого не передбачає сплати ПДВ;
протягом дванадцяти послідовних податкових місяців не подають органу ДПС декларації з ПДВ та/або подають таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту;
звільнені від сплати ПДВ чи їх податкову реєстрацію анульовано (скасовано, визнано недійсною) за рішенням суду;
померли, їх оголошено померлими, визнано недієздатними або безвісно відсутніми, обмежено їх цивільну дієздатність;
4) юридичні підрозділи щодо платників ПДВ, установчі документи яких визнані рішенням суду недійсними.
4.38. Стосовно кожного платника податків, реєстрація якого підлягає анулюванню, відповідним підрозділом готується проект Рішення № 6-РПДВ, який разом з документами, що підтверджують наявність підстав для анулювання реєстрації, передається до комісії з проведення анулювання реєстрації платників ПДВ.
4.39. Комісія розглядає надані пропозиції та приймає рішення щодо анулювання реєстрації платників ПДВ.
Якщо комісією приймається рішення про відсутність підстав для анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою органу ДПС або необхідність доукомплектування документів, такі документи повертаються до підрозділу, який їх готував.
Якщо комісією приймається рішення про наявність підстав для анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою органу ДПС, голова та члени комісії підписують Рішення№ 6-РПДВ та подають його на затвердження керівнику органу ДПС.
4.40. Рішення № 6-РПДВ (у двох примірниках) разом із підтверджуючими документами у день затвердження передається комісією з анулювання до відповідного підрозділу для:
реєстрації його у журналі обліку рішень про анулювання реєстрації платників ПДВ за ф. № 6-РЖ;
надсилання одного примірника Рішення № 6-РПДВ (протягом трьох робочих днів після дня анулювання) за місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків, вказаним у Свідоцтві, або за наявності відомостей про комісію з припинення (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію) або ліквідатора платника податків - за місцезнаходженням комісії. Примірник Рішення № 6-РПДВ уважається надісланим (врученим) платнику ПДВ, якщо його надіслано листом з повідомленням про вручення або передано під розписку самому платнику ПДВ чи представнику платника;
передачі другого примірника Рішення № 6-РПДВ разом із підтвердними документами (не пізніше наступного робочого дня після його затвердження) до підрозділу інформатизації та обліку платників податків. Посадова особа підрозділу інформатизації та обліку платників податків, відповідальна за ведення Реєстру, протягом одного робочого дня від дня отримання другого примірника Рішення № 6-РПДВ підрозділом вносить засобами ІС "WEB-реєстрація" до інформаційного фонду Реєстру дані із Рішення № 6-РПДВ та ознаку про готовність Рішення № 6-РПДВ до обробки, а на зворотному боці другого аркуша зазначає дату виключення платника із Реєстру, а також дату, прізвище, ім'я та по батькові, що засвідчує підписом.
Другий примірник Рішення № 6-РПДВ щодо платника податку - юридичної особи разом із додатками долучається підрозділом інформатизації та обліку платників податків до облікової справи (реєстраційної частини) платника податків.
Другий примірник Рішення № 6-РПДВ щодо платника податку - фізичної особи разом із додатками передається до підрозділу оподаткування фізичних осіб для зберігання в обліковій справі платника податків.
4.41. Не пізніше наступного робочого дня після виключення платників ПДВ з Реєстру підрозділ інформатизації та обліку платників податків формує перелік таких платників та передає його до підрозділу прогнозування, аналізу, обліку та звітності.
4.42. Якщо орган ДПС або пошта не може вручити платнику ПДВ примірник Рішення № 6-РПДВ у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти такий примірник Рішення № 6-РПДВ, незнаходженням за місцезнаходженням (місцем проживання) платника ПДВ, то посадова особа відповідного підрозділу на підставі інформації загального відділу (канцелярії) або іншої інформації оформляє довідку, у якій вказує причину, що призвела до неможливості вручення примірника Рішення № 6-РПДВ. Примірник Рішення № 6-РПДВ передається до підрозділу інформатизації та обліку платників податків (по юридичних особах) чи підрозділу оподаткування фізичних осіб (по фізичних особах - підприємцях) для зберігання в обліковій справі (реєстраційній частині) платника податків. У цьому разі платник чи представник платника може отримати примірник рішення в органі ДПС у будь-який час у разі письмового або усного звернення до органу ДПС.
4.43. Загальний відділ (канцелярія) передає до підрозділу інформатизації та обліку платників податків повернуті платниками бланки Свідоцтв та засвідчені копії Свідоцтв (разом із супровідними листами) для їх анулювання шляхом перекреслення та внесення напису "анульовано "___" ____________ 20__ р.". Свідоцтва та засвідчені копії Свідоцтв зберігаються в облікових справах (реєстраційних частинах) платників податків - юридичних осіб або долучаються до облікових справ платників податків - фізичних осіб.
5. Взаємодія між структурними підрозділами при реєстрації неприбуткових установ та організацій
5.1. Реєстрація установи, організації як неприбуткової здійснюється згідно із Положенням про Реєстр неприбуткових за умови перебування її на обліку в органі ДПС. Для реєстрації організація або установа подає до органу ДПС реєстраційна заяву платника податку за ф. № 1-РН, яка реєструється в канцелярії як вхідний документ на загальних підставах. Після реєстрації заява передається до підрозділу оподаткування юридичних осіб для прийняття рішення про включення платника податків до Реєстру неприбуткових організацій та установ (далі - Реєстр). Підрозділ оподаткування юридичних осіб веде окремий журнал обліку заяв за ф. № 1-РН (додаток 2).
5.2. За результатами розгляду реєстраційної заяви за ф. № 1-РН можуть бути прийняті рішення за формою згідно з додатком 2 до Положення про Реєстр неприбуткових (далі - Рішення) про:
внесення, повторне внесення неприбуткової установи або організації до Реєстру;
відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру;
присвоєння неприбутковій установі або організації іншої ознаки неприбутковості.
5.3. Рішення готується підрозділом оподаткування юридичних осіб у двох примірниках: перший надається неприбутковій установі або організації, другий передається для зберігання в реєстраційній частині облікової справи платника податків разом із реєстраційною заявою за ф. № 1-РН. У розділі 8 реєстраційної заяви вказуються прізвище, ім'я та по батькові працівника підрозділу оподаткування юридичних осіб, відповідального за реєстрацію, проставляється підпис такої особи та зазначається дата.
5.4. Якщо підрозділом оподаткування юридичних осіб прийнято рішення про внесення (повторне внесення) установи або організації до Реєстру або присвоєння неприбутковій установі або організації іншої ознаки неприбутковості, то підрозділ інформатизації та обліку платників податків заносить відповідні дані до Реєстру та проставляє у розділі 8 реєстраційної заяви відмітку про внесення до АІС.
5.5. Виключення неприбуткової установи або організації з Реєстру відбувається на підставі Рішення органу ДПС у разі порушення неприбутковою установою або організацією норм ПКУ та інших законодавчих актів про неприбуткові організації, а також за власним рішенням неприбуткової установи або організації, відповідно до розділу IV Положення про Реєстр неприбуткових або у разі ліквідації.
5.6. Після прийняття рішення про виключення установи (організації) із Реєстру підрозділ оподаткування юридичних осіб готує та надсилає це рішення платнику податків. Другий примірник такого рішення передається до підрозділу інформатизації та обліку платників податків, на підставі якого підрозділ інформатизації та обліку платників податків вносить до Реєстру відомості про виключення установи або організації з Реєстру шляхом зазначення дати скасування наданої їй ознаки неприбуткової установи або організації. Датою скасування ознаки неприбутковості є дата рішення про виключення із Реєстру.
5.7. Після внесення даних до Реєстру на копії рішення про виключення із Реєстру зазначається: "Скасовано ознаку неприбутковості в Реєстрі", прізвище та ініціали працівника, який вводив дані в АІС, ставиться дата та підпис такого працівника. Копія рішення про виключення із Реєстру зберігається в реєстраційній частині облікової справи платника податків.
5.8. Якщо платник податків, зареєстрований як неприбуткова установа або організація, здійснив державну реєстрацію зміни найменування (назви), організаційно-правової форми, змін до установчих документів, був перепідпорядкований чи реорганізований (у тому числі і для бюджетних організацій), то підрозділ інформатизації та обліку платників податків по мірі надходження інформації інформує про такі зміни підрозділ оподаткування юридичних осіб для розгляду питання подальшого перебування платника в Реєстрі. Контроль за поданням платником податків заяви за ф. № 1-РН з позначкою "Зміни" чи "Доповнення" здійснює підрозділ оподаткування юридичних осіб.
6. Взаємодія між структурними підрозділами для забезпечення повноти обліку платників податків та достовірності (зміни) облікових даних платників податків
6.1. Якщо будь-яким підрозділом органу ДПС за інформацією від іншого державного органу чи при виконанні власних функцій виявляється фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, що є зареєстрованою, але не перебуває на обліку в органі ДПС (наприклад: підрозділом податкового контролю при проведенні перевірки юридичної особи "А" виявлено, що підприємству "А" були надані адвокатські послуги адвокатом Івановим, при цьому адвокат Іванов має свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та здійснює адвокатську діяльність індивідуально, але на обліку в органі ДПС як самозайнята особа - адвокат не перебуває), то такий підрозділ інформує про це підрозділ інформатизації та обліку платників податків, який повідомляє таку особу про необхідність подання заяви для взяття на облік. Якщо у двадцятиденний строк від дня направлення повідомлення така самозайнята особа не подає заяви для взяття на облік, підрозділ інформатизації та обліку платників податків направляє до підрозділу податкової міліції запит щодо встановлення місця проживання (місця ведення діяльності), а також відомості про таку самозайняту особу для реалізації покладених законом повноважень.
6.2. З метою забезпечення достовірності реєстраційних даних платників податків підрозділи органу ДПС, які здійснюють перевірки платників податків, зобов'язані протягом 5 робочих днів після закінчення перевірки надати до підрозділу інформатизації та обліку платників податків інформацію про виявлені в процесі перевірки розбіжності облікових відомостей з інформацією Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб у вигляді довідки, сформованої засобами АІС "Аудит" після внесення фактичних даних про платника податків, установлених під час перевірки.
7. Взаємодія між структурними підрозділами при встановленні місцезнаходження платників податків
7.1. Працівниками органу ДПС при виконанні службових обов'язків, визначених пунктом 12.2 розділу XII Порядку обліку, здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків.
7.2. Щодо кожного платника податків, за яким виявлено відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясовано фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу ДПС, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за формою та у порядку, згідно з Положенням про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженим наказом ДПА України від 17.05.2010 р. № 336 (далі - Положення № 336).
7.3. Про результати роботи із встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків підрозділ податкової міліції у строки та за формою, що затверджені Положенням № 336, повідомляє підрозділ, що ініціював запит, та копію надає підрозділу інформатизації та обліку платників податків для долучення до реєстраційної частини облікової справи платника податків.
7.4. Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу ДПС приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. № 18-ОПП. Рішення готується за формою, встановленою у додатку 3, з урахуванням вимог наказу ДПС України від 28.10.2011 р. № 97 "Щодо упередження безпідставної ліквідації платників податків "ризикових" категорій шляхом процедури банкрутства". Повідомлення за ф. № 18-ОПП формується та направляється до відповідного державного реєстратора підрозділом інформатизації та обліку платників податків.
Дані про направлення повідомлення за ф. № 18-ОПП вносяться підрозділом інформатизації та обліку платників податків до Єдиного банку даних юридичних осіб та журналу за ф. № 19-ОПП. Зазначене рішення та копія повідомлення за ф. № 18-ОПП підшивається до реєстраційної частини облікової справи платника податків.
7.5. Після отримання від державного реєстратора відомостей про внесення до ЄДР запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням підрозділ інформатизації та обліку платників податків оновлює інформацію у Єдиному банку даних юридичних осіб та стосовно платників податків, які зареєстровані платниками ПДВ, вживають заходів, визначених пунктом 4.37 розділу 4 цього Порядку.
7.6. За необхідності структурні підрозділи органу ДПС можуть сформувати за допомогою АІС перелік юридичних осіб, щодо яких до ЄДР внесено запис про відсутність за місцезнаходженням, за конкретний день та за обраний період (режим АІС: "Реєстри" - "Реєстр юридичних осіб, щодо яких до ЄДР внесено запис про відсутність за місцезнаходженням").
8. Взаємодія між структурними підрозділами при переведенні на обслуговування платника податків з одного органу ДПС до іншого (взяття на облік / зняття з обліку) у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) платника податків, пов'язаною зі зміною адміністративно-територіальної одиниці
8.1. Відомості державного реєстратора про внесення змін до відомостей про місцезнаходження (місце проживання) платника податків, що пов'язане зі зміною адміністративно-територіальної одиниці, направляються до органу ДПС за основним місцем обліку платника податків та до органу ДПС за новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків. Всі наступні зміни, що вносяться до ЄДР, також направляються до двох органів ДПС.
8.2. При одержанні першого із документів або відомостей про зміну місцезнаходження (місця проживання) підрозділ інформатизації та обліку платників податків заносить до Єдиного банку даних юридичних осіб або до Реєстру самозайнятих осіб:
органу ДПС за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) - нове місцезнаходження (місце проживання) платника податків та орган ДПС, до якого буде переведений платник податків;
органу ДПС за новим місцезнаходженням (місцем проживання) - дані про нового платника податків або оновлює облікові дані, якщо такий платник податків перебуває на обліку за неосновним місцем обліку, та орган ДПС, з якого буде переведений платник податків.
Підрозділ інформатизації та обліку платників податків раз на тиждень (рекомендовано щоп'ятниці) формує переліки платників податків, що будуть переведені (взяті на облік / зняті з обліку), окремо для юридичних осіб (додаток 4) та самозайнятих осіб (додаток 5) та розміщує їх на загальнодоступному ресурсі органу ДПС.
8.3. В органі ДПС за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) термін перебування платника податків на обліку повинен бути продовжений до:
закінчення поточного бюджетного року у разі реєстрації зміни місцезнаходження суб'єкта господарювання - платника податків, яким згідно з частиною восьмою статті 45 Бюджетного кодексу України сплата визначених законодавством податків і зборів після такої реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду;
закінчення документальної перевірки та узгодження сум грошових зобов'язань за її результатами, якщо перевірка була розпочата або призначена та орган ДПС вже повідомив платника податків про її проведення;
повернення надміру сплачених платежів, контроль за справлянням яких здійснюють органи ДПС, або їх відшкодування платнику податків, якщо останній відповідно до поданих заяв чи податкових декларацій (звітів, розрахунків) претендує та має право на таке повернення чи відшкодування, і термін повернення переплати чи відшкодування настав;
закінчення процедур судового оскарження сум грошових зобов'язань або закінчення процедур адміністративного оскарження сум грошових зобов'язань та спливу місячного строку після закінчення процедур адміністративного оскарження, якщо в результаті таких процедур органами ДПС прийнято рішення про повне або часткове незадоволення скарги платника податків.
8.4. Стосовно платників податків, строк перебування на обліку яких за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) не продовжений до закінчення поточного бюджетного року, структурні підрозділи інформують підрозділ інформатизації та обліку платників податків про виникнення інших підстав, визначених у абзацах третьому - п'ятому пункту 8.3 цього розділу, та орієнтовний термін продовження перебування таких платників податків на обліку в органі ДПС за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання), протягом 3-х робочих днів з дня їх виникнення. Підрозділ інформатизації та обліку платників податків інформує про таке продовження органи ДПС за новим місцезнаходженням (місцем обліку).
Стосовно платників податків, строк перебування на обліку яких за попереднім місцезнаходженням продовжений до закінчення поточного бюджетного року, структурні підрозділи до 15 грудня поточного бюджетного року інформують підрозділ інформатизації та обліку платників податків про підстави, визначені у абзацах третьому - п'ятому пункту 8.3 цього розділу, та орієнтовний термін продовження перебування таких платників податків на обліку в органі ДПС за попереднім місцезнаходженням. Підрозділ інформатизації та обліку платників податків інформує про таке продовження органи ДПС за новим місцезнаходженням до 20 грудня поточного бюджетного року.
8.5. Орган ДПС за новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків може звернутись до органу ДПС за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) для отримання інформаційного повідомлення про платника податків, що змінює місцезнаходження (місце проживання), пов'язане зі зміною адміністративно-територіальної одиниці.
8.6. Орган ДПС за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) формує та направляє інформаційне повідомлення протягом 10 робочих днів після отримання запиту від органу ДПС за новим місцезнаходженням (місцем проживання). Таке інформаційне повідомлення в обов'язковому порядку включає:
повні облікові дані платника податків (формуються підрозділом інформатизації та обліку платників податків);
довідку про стан розрахунків платника податків з бюджетом на дату складання такого інформаційного повідомлення (формується підрозділом прогнозування, аналізу, обліку та звітності);
відомості про дату та результати останньої перевірки платника податків (надаються підрозділами податкового контролю, оподаткування юридичних (фізичних) осіб);
дані про наявність/відсутність процедур апеляційного оскарження (готуються підрозділом погашення податкового боргу або підрозділом податкового контролю);
інформацію про порушені кримінальні справи, наявні на момент зміни місцезнаходження (місця проживання) (надається підрозділом податкової міліції) тощо.
Зазначені підрозділи надають дані для формування повідомлення до підрозділу інформатизації та обліку платників податків протягом 7 робочих днів після отримання запиту від органу ДПС за новим місцезнаходженням (місцем проживання).
Запити, копії інформаційного повідомлення та додатків до нього зберігаються в реєстраційній частині облікової справи платника податків до моменту її направлення до органу ДПС за новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків, а після направлення справи - разом із документами, перелік яких визначений підпунктом 10.1.7 пункту 10.1 розділу X Порядку обліку.
8.7. Стосовно платників податків, строк перебування на обліку в органі ДПС за попереднім місцезнаходженням якого був продовжений після зміни ним місцезнаходження (місця проживання), що пов'язано із зміною адміністративно-територіальної одиниці, структурні підрозділи органів ДПС взаємодіють з урахуванням наступного.
У разі якщо протягом строку, на який було продовжено перебування на обліку платника податків, орган ДПС за попереднім місцезнаходженням отримує документи про порушення справи про банкрутство такого платника податків, таким органом ДПС має бути призначена та проведена документальна позапланова перевірка відповідно до пункту 11.2 розділу XI Порядку обліку. До участі в перевірці може бути залучений орган ДПС за новим місцезнаходженням.
Якщо протягом строку, на який продовжено строк перебування на обліку платника податків, приймається рішення про його припинення (ліквідацію), процедури зняття з обліку такого платника податків проводяться та завершуються тим органом ДПС, у якому платник податків перебував на обліку на момент внесення відповідного запису до ЄДР. Те саме стосується платника податків, якого визнано банкрутом і щодо якого відкрито ліквідаційну процедуру.
8.8. Підрозділ інформатизації та обліку платників податків органу ДПС за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків формує та направляє до органу ДПС за новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків пакет документів для взяття на облік такого платника податків протягом:
п'яти робочих днів після спливання строку, на який було продовжено перебування на обліку платника податків згідно з підпунктом 10.1.4 пункту 10.1 розділу X Порядку обліку, та якщо такий строк був більшим одного місяця;
місяця після отримання документів або відомостей згідно з підпунктом 10.1.1 чи підпунктом 10.1.3 пункту 10.1 розділу X Порядку обліку - в інших випадках.
Такий пакет документів включає:
три заповнених примірники повідомлення про взяття на облік / зняття з обліку платника податків у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) за ф. № 11-ОПП, заповнені підрозділом інформатизації та обліку платників податків, підрозділом прогнозування, аналізу, обліку та звітності - заборгованість за даними КОР та підрозділом податкового контролю (оподаткування фізичних осіб) - дані про останню документальну перевірку, підписані керівником (заступником керівника) органу ДПС;
реєстраційну частину облікової справи платника податків (з описом) за весь період існування платника податків, укомплектовану підрозділом інформатизації та обліку платників податків (для юридичних осіб) або підрозділом оподаткування фізичних осіб (для самозайнятих осіб);
звітну частину облікової справи платника податків (з описом), укомплектовану підрозділом оподаткування юридичних (фізичних) осіб. Якщо податкова звітність подавалась платником податків у електронному вигляді з використанням надійних засобів електронного цифрового підпису, то до звітної частини облікової справи долучається реєстр такої звітності та копія договору про визнання електронних документів;
довідку про стан розрахунків платника податків з бюджетом, яку формують підрозділи прогнозування, аналізу, обліку та звітності;
роздруковану облікову картку платника податків (повні реєстраційні відомості) з Єдиного банку даних юридичних осіб чи Реєстру самозайнятих осіб, роздруковану підрозділом інформатизації та обліку платників податків;
дані про контрольно-перевірочну роботу, які надаються підрозділом податкового контролю або підрозділом оподаткування фізичних осіб стосовно самозайнятих осіб (якщо за попереднім місцем обліку не проводилась документальна планова перевірка платника податків, то надсилається повідомлення, у якому зазначається, що така перевірка не проводилась і з яких причин, та надається інформація про документальні позапланові перевірки такого платника податків);
документи щодо заходів із забезпечення погашення податкового боргу, якщо платник податків має податковий борг, надані підрозділом погашення податкового боргу;
інформацію щодо адміністративного або судового оскарження сум податкових зобов'язань та судових спорів між органом ДПС і платником податків за останні три роки, надану підрозділом податкового контролю або підрозділом, який здійснював нарахування податкових зобов'язань, їх узгодження у адміністративному порядку, супроводження справ у суді.
У разі неможливості складання або надання документа, передбаченого нормативно-правовими актами, формується довідка у довільній формі про неможливість складання або надання такого документа. Довідка долучається до облікової справи платника податків, яка передається до органу ДПС за новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків.
8.9. Перелік документів, що направляються, зазначається у супровідному листі. Документи направляються або поштовим відправленням з оголошеною цінністю з описом вкладення та з рекомендованим повідомленням про їх вручення, або доставляються нарочно працівником органу ДПС та передаються під розпис до підрозділу, відповідального за організацію документообігу органу ДПС за новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків. Документи не можуть бути передані безпосередньо через платника податків чи інших третіх осіб.
8.10. При отриманні справи платника податків орган ДПС за новим місцезнаходженням (місцем проживання) перевіряє правильність доставки, цілісність упаковки, повноту комплекту документів.
Якщо у справі платника податків, яка надійшла до органу ДПС для взяття такого платника податків на облік у зв'язку із зміною місцезнаходження (місця проживання), виявлено відсутність обов'язкового для такого платника податків документа, і при цьому у справі немає матеріалів (довідки, листи тощо), що пояснювали б причини відсутності такого документа, підрозділ, який виявив недостатність таких документів, інформує про це орган ДПС за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання). Орган ДПС за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) зобов'язаний надати документи, яких не вистачає, або пояснення щодо причини їх відсутності у справі платника податків протягом п'яти робочих днів після отримання відповідного листа від органу ДПС за новим місцезнаходженням (місцем проживання).
Повернення пакета документів через відсутність обов'язкового документа або недоукомплектування пакета документів забороняється.
8.11. Протягом п'яти робочих днів після надходження облікової справи та документів згідно з підпунктом 8.8 цього розділу підрозділ інформатизації та обліку платників податків органу ДПС за новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків здійснює взяття на облік датою взяття на облік в органі ДПС за первинним місцем обліку, про що вносить відповідні зміни до облікової справи, Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб.
Дані про взяття на облік вносяться до трьох примірників повідомлень за ф. № 11-ОПП, із яких два примірники повідомлень направляються підрозділом інформатизації та обліку платників податків до органу ДПС за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання).
8.12. Протягом двох робочих днів після надходження повідомлення за ф. № 11-ОПП із зазначенням дати взяття на облік платника податків за новим місцезнаходженням (місцем проживання) орган ДПС за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання):
знімає з обліку платника податків - підрозділ інформатизації та обліку платників податків;
засобами відповідного програмного забезпечення формує і надсилає до органу ДПС за новим місцезнаходженням (місцем проживання) в електронному вигляді:
- картки особових рахунків платника податків - підрозділ прогнозування, аналізу, обліку та звітності;
- копії податкових декларацій (звітів, розрахунків) платника податків за три звітні роки, включаючи поточний - підрозділ інформатизації та обліку платників податків;
- дані про контрольно-перевірочну роботу - підрозділ податкового контролю або оподаткування фізичних осіб.
8.13. Інформація про зняття з обліку вноситься підрозділом інформатизації та обліку платників податків до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб.
Один примірник повідомлення за ф. № 11-ОПП із заповненим підрозділом інформатизації та обліку платників податків, підрозділом прогнозування, аналізу, обліку та звітності, підрозділом податкового контролю (оподаткування фізичних осіб) та підписаним керівником (заступником керівника) органу ДПС третім розділом протягом двох робочих днів після зняття з обліку платника податків надсилається підрозділом інформатизації та обліку платників податків до органу ДПС за новим місцезнаходженням (місцем проживання).
8.14. Підрозділи інформатизації та обліку платників податків, прогнозування, аналізу, обліку та звітності та податкового контролю (оподаткування фізичних осіб) органу ДПС за новим місцезнаходженням (місцем проживання) обробляють одержані в електронному вигляді файли після отримання примірника повідомлення за ф. № 11-ОПП з інформацією про зняття з обліку платника податків за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання).
Якщо у другому розділі повідомлення за ф. № 11-ОПП наявна відмітка про взяття на облік платника податків за новим місцезнаходженням (місцем проживання), підрозділ прогнозування, аналізу, обліку та звітності зобов'язаний відкрити картки особових рахунків такого платника податків.
9. Взаємодія між структурними підрозділами при знятті з обліку платників податків за основним місцем обліку
9.1. При отриманні першого з документів про прийняття рішення про припинення платника податків підрозділ інформатизації та обліку платників податків заносить інформацію про це, а також про дату публікації повідомлення про прийняття рішення щодо припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця та про строк заявлення кредиторами своїх вимог, до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб та робить запис у журналі за ф. № 6-ОПП.
Підрозділ інформатизації та обліку платників податків щоденно формує переліки платників податків, щодо яких прийнято рішення про припинення, за кожний день окремо для юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та фізичних осіб - підприємців (додаток 6) та розміщує їх на загальнодоступному ресурсі органу ДПС.
Переліки платників податків, щодо яких прийнято рішення про припинення, у паперовому вигляді або засобами електронної пошти органів ДПС не пізніше наступного робочого дня передаються до:
підрозділів податкового контролю, оподаткування юридичних (фізичних) осіб, погашення податкового боргу, прогнозування, аналізу, обліку та звітності, юридичного підрозділу та підрозділу податкової міліції;
органів ДПС, у яких платник податків перебуває на обліку за неосновним місцем обліку та в яких перебувають на обліку його відокремлені підрозділи.
За необхідності структурні підрозділи органу ДПС можуть сформувати за допомогою АІС переліки платників податків, що перебувають у процедурах припинення, окремо для юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб за наступними умовами групування: за конкретний день, за обраний період, сплинув 10-денний строк з дати публікації повідомлення про рішення щодо припинення або до спливу такого строку залишилось ___ днів, сплинув 2-місячний строк з дати публікації повідомлення про рішення щодо припинення або до спливу такого строку залишилось ___ днів, сплинув строк пред'явлення претензій кредиторів або до спливу такого строку залишилось ___ днів (режим АІС: "Реєстри" - "Реєстр платників податків, що перебувають у процедурах припинення").
9.2. Після отримання першого з документів про прийняття рішення про припинення платників податків підрозділ інформатизації та обліку платників податків формує щодо кожного платника податків обхідний лист (додаток 7).
Обхідні листи зберігаються у підрозділі інформатизації та обліку платників податків та надаються для підписання відповідним підрозділам у разі завершення ними відповідних заходів у зв'язку з припиненням платника податків.
9.3. У разі отримання першого з документів про прийняття рішення про припинення (крім випадків, коли розпочата процедура перетворення юридичної особи) підрозділ податкового контролю (оподаткування фізичних осіб) призначає та розпочинає документальну позапланову перевірку платника податків у такі строки:
протягом десяти робочих днів з дати публікації повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, у разі ліквідації юридичної особи за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу, або повідомлення про прийняття фізичною особою - підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності, у разі припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням;
протягом місяця після одержання того документа, що надійшов до органу ДПС першим, в інших випадках.
Документальна позапланова перевірка призначається та розпочинається незалежно від того, подані чи ні платником податків податкові декларації (розрахунки, звіти), ліквідаційний баланс (передавальний акт, розподільчий баланс), закриті чи ні рахунки в фінансових установах.
Документальна позапланова перевірка платника податків може не проводитись за наявності підстав, визначених у підпунктах 11.3.2 та 11.3.3 пункту 11.3 розділу XI Порядку обліку. Таке рішення приймається керівником органу ДПС на підставі відповідної доповідної записки підрозділів оподаткування юридичних (фізичних) осіб після проведення відповідної доперевірочної роботи та отримання документів, що підтверджують наявність підстав для непроведення перевірки. Доповідна записка з резолюцією керівника передається до підрозділу інформатизації та обліку платників податків і зберігається в реєстраційній частині облікової справи платника податків.
9.4. У разі припинення юридичної особи за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу або припинення підприємницької діяльності за рішенням фізичної особи - підприємця підрозділ податкового контролю (оподаткування фізичних осіб) зобов'язаний направити на паперовому носії державному реєстраторові протягом 10 робочих днів з дати публікації повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи або повідомлення про прийняття фізичною особою - підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності одне з таких повідомлень:
повідомлення про початок проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з рішенням про припинення юридичної особи (припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням) за ф. № 24-ОПП;
повідомлення про неможливість проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з рішенням про припинення юридичної особи (припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням) за ф. № 25-ОПП.
9.5. У разі направлення державному реєстратору повідомлення за ф. № 25-ОПП підрозділ податкового контролю (оподаткування фізичних осіб) повинен не пізніше двох місяців з дати публікації повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи або повідомлення про прийняття фізичною особою - підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності направити державному реєстратору повідомлення про проведення позапланової перевірки за ф. № 26-ОПП або за 10 робочих днів до завершення двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення надати підрозділу інформатизації та обліку платників податків причини заперечень щодо здійснення державної реєстрації припинення платника податків у межах компетенції згідно з підпунктом 11.9.1 пункту 11.9 розділу XI Порядку обліку для формування та направлення державному реєстратору повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи (підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця) за ф. № 27-ОПП відповідно до пункту 9.14 цього розділу.
9.6. Копії повідомлень за ф. № 24-ОПП, ф. № 25-ОПП та ф. № 26-ОПП не пізніше наступного робочого дня з дня їх направлення державному реєстратору надаються до підрозділу інформатизації та обліку платників податків для фіксації у журналі за ф. № 6-ОПП, внесення відповідних даних до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб та направлення таких повідомлень державному реєстратору в електронній формі.
Копії зазначених повідомлень зберігаються у реєстраційних частинах облікових справ платників податків.
9.7. Після проведення перевірки та подання юридичною особою копії ліквідаційного балансу, передавального акта або розподільчого балансу, складеного комісією з припинення (ліквідаційною комісією, ліквідатором), або фізичною особою - підприємцем виписки про рух коштів на рахунках, які на дату завершення документальної перевірки фізичної особи - підприємця не були закриті, а також за результатами інших заходів, у тому числі зняття з реєстрації (обліку) РРО, що належать до компетенції підрозділу, підрозділ податкового контролю (оподаткування фізичних осіб) приймає рішення щодо необхідності проведення документальної перевірки господарських операцій, що не були охоплені перевіркою, та у разі відсутності такої необхідності та/або закінчення процедури узгодження податкового зобов'язання, визначеного за матеріалами перевірки, підписує обхідний лист.
9.8. Якщо після проведеної документальної позапланової перевірки платника податків та на наступний день після спливання законодавчо визначених строків сплати узгоджених грошових зобов'язань платника податків встановлено факт наявності податкового боргу (за даними обліку податків і зборів платника податків), адміністративного або судового оскарження грошових зобов'язань (за даними реєстру виданих податкових повідомлень-рішень), несплати податку на доходи фізичних осіб із сум доходів, нарахованих (виплачених) найманим працівникам (заданими акта перевірки), підрозділ прогнозування, аналізу, обліку та звітності складає повідомлення за ф. № 10-ОПП та надає його підрозділу погашення податкового боргу для направлення (видачі) комісії з припинення (ліквідаційній комісії, ліквідатору) або особі, відповідальній за погашення грошових зобов'язань або податкового боргу, що є такою згідно з пунктом 97.4 статті 97 розділу II ПКУ.
У разі зменшення суми заборгованості з платежів, що контролюються органами ДПС, підрозділом прогнозування, аналізу, обліку та звітності може бути сформоване повторне повідомлення за ф. № 10-ОПП у такому самому порядку, як і перше.
Копії повідомлень за ф. № 10-ОПП передаються до підрозділу інформатизації та обліку платників податків для збереження у реєстраційній частині облікової справи платника податків.
9.9. У разі якщо після настання граничного строку сплати узгодженого грошового зобов'язання, визначеного органом ДПС за результатами проведеної перевірки платника, та/або податкового зобов'язання, визначеного платником податків у податкових деклараціях (розрахунках, звітах), такий платник податків не має заборгованості, підрозділ погашення податкового боргу та підрозділ прогнозування, аналізу, обліку та звітності підписують обхідний лист.
9.10. Підрозділ оподаткування юридичних (фізичних) осіб приймає рішення та вживає заходів щодо виключення платника податків із реєстрів ДПС, повернення та анулювання документів, отриманих платником податків в органі ДПС (свідоцтв, патентів, довідок тощо); пересвідчується у відсутності (закритті, переоформленні) об'єктів оподаткування або об'єктів, пов'язаних із оподаткуванням, поверненні в Україну у передбачені законом строки виручки в іноземній валюті від реалізації на експорт товарів (робіт, послуг) платником податків або інших матеріальних цінностей, отриманих від цієї виручки, відсутності в органі ДПС даних про непогашені платником податків іноземні кредити, залучені державою або під державні гарантії, тощо. За результатами таких заходів підрозділ оподаткування юридичних (фізичних) осіб підписує обхідний лист.
9.11. Підрозділ податкової міліції пересвідчується у відсутності порушених кримінальних справ за фактами умисного ухилення від сплати податків, зборів, вчиненими службовими особами юридичної особи чи фізичною особою - підприємцем, та інших порушень податкового законодавства, що належать до компетенції підрозділу податкової міліції. За результатами таких заходів підрозділ податкової міліції підписує обхідний лист.
9.12. Підрозділ інформатизації та обліку платників податків підписує обхідний лист за наявності повідомлень від фінансових установ про закриття всіх рахунків платника податків, у тому числі відкритих через відокремлені підрозділи, повернення до органу ДПС оригіналу (дубліката) довідки за ф. № 4-ОПП та свідоцтва платника ПДВ і всіх його копій, якщо вони надавались, а також отримання від органів ДПС, у яких платник податків перебуває на обліку за неосновним місцем обліку або в яких перебувають на обліку його відокремлені підрозділи, висновків про відсутність заборгованості щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють органи ДПС, у самого платника податків та його відокремлених підрозділів на територіях адміністративно-територіальних одиниць, що обслуговуються такими органами ДПС, та відсутності заперечень щодо припинення платника податків.
9.13. Органи ДПС, у яких платник податків перебуває на обліку за неосновним місцем обліку або в яких перебувають на обліку його відокремлені підрозділи, не пізніше ніж у місячний строк після отримання від органу ДПС за основним місцем обліку повідомлення про прийняття рішення про припинення платника податків повинні направити до органу ДПС за основним місцем обліку висновок про відсутність заборгованості щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють органи ДПС, у самого платника податків та його відокремлених підрозділів на територіях адміністративно-територіальних одиниць, що обслуговуються такими органами ДПС, та відсутності заперечень щодо припинення платника податків. У разі наявності заборгованості щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють органи ДПС, до відповідного висновку додається копія повідомлення за ф. № 10-ОПП.
Органи ДПС, в яких перебувають на обліку відокремлені підрозділи, замість відповідного висновку можуть направити засвідчену копію довідки за ф. № 12-ОПП (за ф. № 22-ОПП).
9.14. Якщо до завершення двомісячного строку з дати публікації повідомлення про прийняття рішення про припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця та до закінчення строку заявлення вимог кредиторами, якщо такий строк більше 2 місяців, структурні підрозділи органу ДПС не можуть підписати обхідний лист, то за 10 робочих днів до завершення такого строку вони повинні надати підрозділу інформатизації та обліку платників податків причини заперечень щодо здійснення державної реєстрації припинення платника податків у межах компетенції згідно з підпунктом 11.9.1 пункту 11.9 розділу XI Порядку обліку для формування та направлення повідомлення за ф. № 27-ОПП.
Підрозділ інформатизації та обліку платників податків формує повідомлення за ф. № 27-ОПП на підставі заперечень, наданих структурними підрозділами органу ДПС за основним місцем обліку та органами ДПС за неосновним місцем обліку і за місцями обліку відокремлених підрозділів юридичних осіб.
Повідомлення за ф. № 27-ОПП направляється підрозділом інформатизації та обліку платників податків до завершення двомісячного строку з дати публікації повідомлення про прийняття рішення про припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця державному реєстратору (у паперовому та електронному вигляді) та платнику податків (у паперовому вигляді) з доданням рішення про відмову в видачі довідки за ф. № 22-ОПП.
9.15. Якщо за 10 робочих днів до завершення двомісячного строку з дати публікації повідомлення про прийняття рішення про припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця структурні підрозділи органу ДПС не підписали обхідний лист або не надали підрозділу інформатизації та обліку платників податків причини заперечень щодо здійснення державної реєстрації припинення платника податків для формування повідомлення за ф. № 27-ОПП, то підрозділ інформатизації та обліку платників податків готує та надає керівнику органу ДПС доповідну записку із зазначенням структурних підрозділів, які порушують вимоги, визначені у пункті 9.14 цього розділу, що може призвести до порушення органом ДПС визначеного частиною восьмою статті 36 та частиною п'ятою статті 47 Закону № 755 строку направлення державному реєстратору повідомлення за ф. № 27-ОПП та, як наслідок, припинення суб'єкта господарювання за принципом мовчазної згоди.
9.16. У разі усунення причин та обставин, які були підставою для заперечень щодо проведення державної реєстрації припинення платника податків, структурні підрозділи протягом 5 робочих днів з дня їх усунення підписують обхідний лист або інформують підрозділ інформатизації та обліку платників податків про виникнення нових причин заперечень.
Підрозділ інформатизації та обліку платників податків формує та направляє державному реєстратору повідомлення про відкликання заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи (підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця) за ф. № 28-ОПП протягом 5 робочих днів після отримання від структурних підрозділів інформації про усунення всіх причин та обставин, що були зазначені в повідомленні за ф. № 27-ОПП.
Якщо на момент направлення повідомлення за ф. № 28-ОПП структурні підрозділи надали нові причини та обставини, що є підставами для заперечень органу ДПС щодо проведення державної реєстрації припинення платника податків, то одночасно з направленням повідомлення за ф. № 28-ОПП підрозділ інформатизації та обліку платників податків формує та направляє державному реєстратору нове повідомлення за ф. № 27-ОПП.
9.17. Дані про видачу повідомлень за ф. № 27-ОПП та ф. № 28-ОПП підрозділ інформатизації та обліку платників податків фіксує у журналі за ф. № 6-ОПП та заносить до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб.
Копії повідомлень за ф. № 27-ОПП та ф. № 28-ОПП та інформація структурних підрозділів про виникнення (усунення) причини та обставини, що є підставами для заперечень органу ДПС щодо проведення державної реєстрації припинення платника податків, зберігаються у реєстраційних частинах облікових справ платників податків.
9.18. Якщо платником податків подавалась заява за ф. № 8-ОПП, то після підписання обхідного листа всіма структурними підрозділами підрозділ прогнозування, аналізу, обліку та звітності формує довідку за ф. № 22-ОПП та передає її до підрозділу інформатизації та обліку платників податків для направлення відповідальній особі платника податків.
Довідка за ф. № 22-ОПП направляється за поштовою адресою, указаною у заяві за ф. № 8-ОПП. За зверненням комісії з припинення (ліквідаційної комісії), ліквідатора, платника податків (фізичної особи), іншої особи, яку за даними ЄДР (згідно з рішенням про припинення) призначено відповідальною за проведення процедур припинення платника податків, довідка за ф. № 22-ОПП може бути видана такій особі безпосередньо в органі ДПС, але не пізніше третього робочого дня, наступного за днем реєстрації довідки. Після закінчення триденного строку довідка направляється поштою.
9.19. Платникам податків, для яких законом установлені особливості їх державної реєстрації та які не включаються до ЄДР, а також щодо яких законом або нормативно-правовим актом Кабінету Міністрів України для проведення реєстрації припинення платника податків вимагається довідка про зняття з обліку платника податків (наприклад, відокремленому підрозділу іноземної компанії, організації), замість довідки за ф. № 22-ОПП підрозділом інформатизації та обліку платників податків формується та видається довідка за ф. № 12-ОПП.
З моменту видачі довідки за ф. № 12-ОПП такий платник податків уважається знятим з обліку в органі ДПС за умови реєстрації його припинення відповідно до законодавства або внесення запису про припинення до відповідного державного реєстру (підпункт 11.5.2 пункту 11.5 розділу XI Порядку обліку).
9.20. У разі закриття відокремленого підрозділу платника податків другий примірник довідки за ф. № 12-ОПП або за ф. № 22-ОПП надсилається до органу ДПС, де перебуває на обліку за основним місцем обліку юридична особа.
Довідка за ф. № 12-ОПП видається відокремленим підрозділам, стосовно яких до ЄДР внесені відомості про їх закриття.
9.21. У разі припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу орган ДПС видає:
довідку за ф. № 22-ОПП, якщо після проведення документальної позапланової перевірки та спливу законодавчо визначених строків сплати узгоджених грошових зобов'язань встановлено відсутність грошових зобов'язань та/або податкового боргу;
рішення про узгодження плану реорганізації з органом ДПС (за наявності податкового боргу).
Рішення про узгодження плану реорганізації з органом ДПС готується та видається підрозділом погашення податкового боргу у взаємодії з іншими структурними підрозділами та органами ДПС за основним місцем обліку правонаступників в порядку, визначеному пунктом 11.6 розділу XI Порядку обліку. Копія рішення про узгодження плану реорганізації з органом ДПС передається до підрозділу інформатизації та обліку платників податків.
9.22. Дані про видачу довідки за ф. № 22-ОПП або за ф. № 12-ОПП, документів про узгодження плану реорганізації підрозділ інформатизації та обліку платників податків фіксує у журналі за ф. № 6-ОПП та заносить до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб.
Копії зазначених довідок, документів, а також підписані обхідні листи та відповідні висновки інших органів ДПС зберігаються у реєстраційних частинах облікових справ платників податків.
9.23. Після завершення строку дії довідки за ф. № 12-ОПП або за ф. № 22-ОПП (2 місяці від дня їх реєстрації в органі ДПС) повторна довідка видається органом ДПС протягом місяця від дня отримання звернення платника податків про заміну довідки у такому самому порядку, як і попередня довідка (підпункт 11.7.4 пункту 11.7 розділу XI Порядку обліку).
Підрозділ інформатизації та обліку платників податків протягом 3 робочих днів після отримання звернення платника податків про заміну довідки за ф. № 22-ОПП або за ф. № 12-ОПП формує новий обхідний лист та інформує про це структурні підрозділи органу ДПС.
У такому випадку за рішенням керівника органу ДПС може бути призначена документальна позапланова перевірка за період, що пройшов від дати закінчення попередньої перевірки. Таке рішення приймається керівником органу ДПС на підставі відповідної доповідної записки підрозділу податкового контролю або оподаткування фізичних осіб.
9.24. Після надходження від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до ЄДР підрозділ інформатизації та обліку платників податків заносить до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб номер та дату запису про припинення.
Отримані від державного реєстратора відомості про припинення роздруковуються та щодо юридичних осіб підшиваються до реєстраційної частини облікової справи платника податків, а стосовно фізичних осіб - підприємців надаються до підрозділу оподаткування фізичних осіб для підшивання до облікової справи.
Щодо платників податків, для яких законом установлені особливості їх державної реєстрації та які не включаються до ЄДР, до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб вноситься номер та дата запису про припинення на підставі відповідних відомостей (інформації) від реєструючого органу чи з ЄДРПОУ (для відокремлених підрозділів іноземної компанії, організації).
9.25. У разі отримання від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за принципом мовчазної згоди підрозділ інформатизації та обліку платників податків інформує про такі випадки керівника органу ДПС.
9.26. Протягом 2 робочих днів після отримання та обробки повідомлень про припинення підрозділ інформатизації та обліку платників податків формує перелік таких платників податків (додаток 8) та надає його до підрозділу прогнозування, аналізу, обліку та звітності для закриття карток особових рахунків.
Підрозділ прогнозування, аналізу, обліку та звітності протягом 2 робочих днів після отримання переліку припинених платників податків повертає його, залишаючи собі копію, із заповненою інформацією щодо закриття карток особових рахунків до підрозділу інформатизації та обліку платників податків для зняття з обліку таких платників податків.
Дата зняття з обліку відповідає даті закриття останньої картки особових рахунків платника податків або даті отримання повідомлення державного реєстратора про проведення державної реєстрації припинення платника податків у разі, якщо на момент отримання такого повідомлення були закриті всі картки особових рахунків такого платника податків.
Відомості щодо підстави та дати зняття з обліку платника податків фіксуються у журналі за ф. № 6-ОПП, вводяться до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб.
Зняття з обліку в органі ДПС відокремленого підрозділу як платника податків здійснюється у разі внесення до ЄДР або до ЄДРПОУ (для відокремлених підрозділів іноземних компаній, організацій) записів про припинення відповідної юридичної особи або закриття такого відокремленого підрозділу.
9.27. Якщо після припинення платника податків залишились незакритими його рахунки у фінансових установах, підрозділ інформатизації та обліку платників податків доводить до відома цих установ таку інформацію, повідомляючи їм відомості про уповноважений орган, який прийняв таке рішення, дату та за наявності номер відповідного рішення або запису в ЄДР чи ЄДРПОУ, а також про дату зняття з обліку платника податків в органі ДПС.
9.28. Якщо після припинення платника податків залишились не знятими з обліку його відокремлені підрозділи або такий платник податків залишився не знятим з обліку за неосновним місцем обліку, то підрозділ інформатизації та обліку платників податків направляє до відповідних органів ДПС роздруковані відомості про припинення такого платника податків для вжиття заходів щодо зняття з обліку.
9.29. За необхідності структурні підрозділи органу ДПС можуть сформувати за допомогою АІС переліки припинених та/або знятих з обліку платників податків за конкретний день та за обраний період окремо для юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб (режим АІС: "Реєстри" - "Реєстр припинених та/або знятих з обліку платників податків").
9.30. Після закінчення звітного року облікові справи (реєстраційна та звітна частини) припинених платників податків здаються до архіву органу ДПС.
Облікова справа закритого відокремленого підрозділу юридичної особи долучається до облікової справи такої юридичної особи.
У разі реорганізації платника податків шляхом злиття, приєднання, перетворення до облікових справ правонаступників долучаються облікові справи реорганізованих платників податків. Якщо правонаступник перебуває на обліку в іншому органі ДПС, ніж реорганізований платник податків, після завершення реорганізації та зняття його з обліку облікова справа реорганізованого платника податків передається до органу ДПС за основним місцем обліку правонаступника.
9.31. Договори про спільну діяльність, договори управління майном та угоди про розподіл продукції знімаються з обліку в органах ДПС після їх припинення, розірвання, закінчення строку дії чи після досягнення мети, для якої вони були укладені, визнання їх недійсними у судовому порядку.
Відповідно до статті 1141 Цивільного кодексу України договір простого товариства припиняється у разі:
1) визнання учасника недієздатним, безвісно відсутнім, обмеження його цивільної дієздатності, якщо домовленістю між учасниками не передбачено збереження договору щодо інших учасників;
2) оголошення учасника банкрутом, якщо домовленістю між учасниками не передбачено збереження договору щодо інших учасників;
3) смерті фізичної особи - учасника або ліквідації юридичної особи - учасника договору простого товариства, якщо домовленістю між учасниками не передбачено збереження договору щодо інших учасників або заміщення учасника, який помер (ліквідованої юридичної особи), його спадкоємцями (правонаступниками);
4) відмови учасника від подальшої участі у договорі простого товариства або розірвання договору на вимогу одного з учасників, якщо домовленістю між учасниками не передбачено збереження договору щодо інших учасників;
5) спливу строку договору простого товариства;
6) виділу частки учасника на вимогу його кредитора, якщо домовленістю між учасниками не передбачено збереження договору щодо інших учасників;
7) досягнення мети товариства або настання обставин, коли досягнення мети товариства стало неможливим.
9.32. Фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, знімаються з обліку після припинення такої незалежної діяльності у порядку, встановленому для фізичних осіб - підприємців.
9.33. Якщо згідно із підпунктом 70.16.4 пункту 70.16 статті 70 розділу II ПКУ від органів державної реєстрації актів цивільного стану органом ДПС отримано повідомлення про смерть фізичної особи, яка зареєстрована підприємцем, і стосовно такого підприємця до ЄДР не внесено запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, то орган ДПС направляє державному реєстратору наявну інформацію про смерть такої фізичної особи - підприємця для вжиття заходів, визначених абзацом другим частини першої статті 48 Закону № 755.
10. Взаємодія між структурними підрозділами при знятті з обліку платників податків, щодо яких державним реєстратором розпочата спрощена процедура припинення
10.1. У разі отримання відомостей із ЄДР про те, що державним реєстратором з відповідної дати розпочато процес проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації або спрощеної процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця (далі - спрощена процедура припинення платника податків), підрозділ інформатизації та обліку платників податків заносить інформацію про це до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб, робить запис у журналі за ф. № 6-ОПП та формує обхідний лист.
Підрозділ інформатизації та обліку платників податків щоденно формує переліки платників податків, щодо яких розпочата спрощена процедура припинення, за кожний день окремо для юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (додаток 9) та розміщує їх на загальнодоступному ресурсі органу ДПС.
Зазначені переліки у паперовому вигляді або засобами електронної пошти органів ДПС не пізніше наступного робочого дня передаються підрозділом інформатизації та обліку платників податків до:
підрозділів податкового контролю, оподаткування юридичних (фізичних) осіб, погашення податкового боргу, прогнозування, аналізу, обліку та звітності, юридичного підрозділу та підрозділу податкової міліції;
органів ДПС, у яких платник податків перебуває на обліку за неосновним місцем обліку та в яких перебувають на обліку його відокремлені підрозділи.
За необхідності структурні підрозділи органу ДПС можуть сформувати за допомогою АІС переліки платників податків, щодо яких розпочата спрощена процедура припинення окремо для юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб за наступними умовами групування: за конкретний день, за обраний період, сплинув місячний строк з дати початку спрощеної процедури припинення або до спливу такого строку залишилось ___ днів (режим АІС: "Реєстри" - "Реєстр платників податків, щодо яких розпочата спрощена процедура припинення").
10.2. У 5-денний строк від дня отримання відомостей чи документів про початок спрощеної процедури припинення платника податків керівником органу ДПС приймається рішення про непроведення документальної позапланової перевірки платника податків за наявності підстав, визначених у підпунктах 11.3.2 та 11.3.3 пункту 11.3 розділу XI Порядку обліку, на підставі відповідної доповідної записки підрозділів оподаткування юридичних (фізичних) осіб або проведення такої перевірки, та підрозділи податкового контролю (оподаткування фізичних осіб) розпочинають таку перевірку.
10.3. З метою закриття рахунків у фінансових установах за наявності в органі ДПС достатніх для поштового відправлення даних про голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) платника податків - юридичної особи або про платника податків - фізичну особу - підприємця, стосовно якого розпочата спрощена процедура припинення, підрозділ інформатизації та обліку платників податків у 10-денний строк від дня отримання відомостей чи документів про початок спрощеної процедури припинення направляє зазначеним особам без їх звернення інформацію про рахунки такого платника податків для їх закриття.
10.4. У 20-денний строк від дня отримання відомостей чи документів про початок спрощеної процедури припинення платника податків структурні підрозділи органу ДПС за основним місцем обліку та органи ДПС за неосновним місцем обліку або за місцем обліку відокремлених підрозділів за результатами вжиття відповідних заходів підписують обхідний лист, надають висновок щодо завершення ними відповідних заходів або надають підрозділу інформатизації та обліку платників податків причини заперечень щодо проведення спрощеної процедури припинення, якими можуть бути:
1) неможливість проведення документальної перевірки із зазначенням обґрунтованих обставин, які підтверджують неможливість її проведення (крім випадків, коли керівником органу ДПС прийнято рішення про непроведення такої перевірки) - надаються підрозділом податкового контролю (оподаткування фізичних осіб);
2) наявність податкового боргу, грошових зобов'язань, щодо яких проводиться адміністративне або судове оскарження, грошових зобов'язань та податкового боргу та несплати податку на доходи фізичних осіб із сум доходів, нарахованих (виплачених) найманим працівникам, - надаються підрозділами погашення податкового боргу;
3) наявність об'єктів оподаткування або об'єктів, пов'язаних із оподаткуванням, зокрема, земельних ділянок, які надані у власність або користування юридичній особі чи для здійснення підприємницької діяльності фізичній особі - підприємцю, - надаються підрозділами оподаткування юридичних (фізичних) осіб;
4) наявність судових спорів між платником податків та органом ДПС чи кримінальних справ за фактами умисного ухилення від сплати податків, зборів, вчиненими службовими особами юридичної особи чи фізичною особою - підприємцем - надаються юридичним підрозділом або підрозділом податкової міліції;
5) неповернення в Україну у передбачені законом строки виручки в іноземній валюті від реалізації на експорт товарів (робіт, послуг) платником податків або інших матеріальних цінностей, отриманих від цієї виручки, - надаються підрозділом оподаткування юридичних (фізичних) осіб;
6) наявність в органі ДПС даних про непогашені платником податків іноземні кредити, залучені державою або під державні гарантії, - надаються підрозділом оподаткування юридичних (фізичних) осіб;
7) інші заперечення відповідно до законодавства в межах повноважень органів ДПС.
10.5. У разі підписання обхідного листа всіма структурними підрозділами та отримання від органів ДПС за неосновним місцем обліку або за місцем обліку відокремлених підрозділів висновків щодо завершення ними відповідних заходів підрозділ прогнозування, аналізу, обліку та звітності формує довідку за ф. № 22-ОПП та передає її до підрозділу інформатизації та обліку платників податків для направлення державному реєстратору.
У разі надання структурними підрозділами або органами ДПС за неосновним місцем обліку або за місцем обліку відокремлених підрозділів причин заперечень щодо проведення спрощеної процедури припинення підрозділ інформатизації та обліку платників податків формує та направляє державному реєстратору повідомлення про наявність податкового боргу та неможливість проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за ф. № 23-ОПП.
10.6. У разі усунення причин та обставин, які були підставою для заперечень щодо здійснення спрощеної процедури припинення, структурні підрозділи протягом 5 робочих днів з дня їх усунення підписують обхідний лист.
У разі підписання обхідного листа всіма структурними підрозділами підрозділ інформатизації та обліку платників податків формує та направляє державному реєстратору повідомлення про зняття заперечень щодо проведення спрощеної процедури припинення платника податків з пропозицією повторно розпочати спрощену процедуру державної реєстрації припинення такого платника податків в установленому порядку.
10.7. Дані про видачу повідомлень за ф. № 22-ОПП та ф. № 23-ОПП підрозділ інформатизації та обліку платників податків фіксує в журналі за ф. № 6-ОПП та заносить до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб.
Копії повідомлень за ф. № 22-ОПП та ф. № 23-ОПП, обхідні листи та інформація про виникнення (усунення) причини та обставини, що є підставами для заперечень органу ДПС щодо проведення спрощеної процедури припинення, зберігаються в реєстраційних частинах облікових справ платників податків.
10.8. У разі внесення державним реєстратором до ЄДР запису про проведення державної реєстрації припинення за спрощеною процедурою структурні підрозділи органу ДПС здійснюють зняття з обліку такого платника податків у порядку, встановленому пунктами 9.24, 9.26 - 9.30 розділу 9 цього Порядку.
11. Взаємодія між структурними підрозділами при знятті з обліку платників податків за неосновним місцем обліку
11.1. Згідно з пунктом 7.4 розділу VII Порядку обліку платники податків, у яких відсутні об'єкти, закриті відокремлені підрозділи, у зв'язку з чим такий платник податків був взятий на облік за неосновним місцем обліку, знімаються з обліку за неосновним місцем обліку при надходженні (наявності) відповідних підтвердних документів або у зв'язку із закінченням бюджетного року за умови сплати податків, зборів до бюджету, на підставі службових документів відповідних галузевих підрозділів органу ДПС. У рамках реалізації цієї норми підрозділи органу ДПС взаємодіють таким чином.
11.2. Якщо платник податків припинив діяльність на території органу ДПС за неосновним місцем обліку, а також, з причин відчуження, зміни власника або місцезнаходження об'єктів оподаткування (землі, транспорту) тощо, то відповідний галузевий підрозділ та підрозділ погашення податкового боргу після отримання відповідних підтвердних документів здійснюють усі необхідні заходи щодо повноти розрахунків по платежах, контроль за справлянням яких здійснюють органи ДПС.
11.3. За наявності грошових зобов'язань або податкового боргу орган ДПС не здійснює подальші процедури щодо зняття платника податків з обліку до їх погашення або визнання такого боргу безнадійним та його списання у порядку, визначеному статтею 101 ПКУ. При цьому підрозділом прогнозування, аналізу, обліку та звітності передається відповідна інформація до підрозділу погашення податкового боргу для вжиття заходів щодо погашення податкового боргу у порядку, визначеному пунктом 9.8 розділу 9 цього Порядку.
11.4. Після проведення відповідних заходів відповідний галузевий підрозділ формує перелік платників податків, які підлягають зняттю з обліку в органі ДПС за неосновним місцем обліку (додаток 10). До переліків можуть бути включені лише платники податків, у яких відсутні грошові зобов'язання та податковий борг.
Сформовані переліки платників податків передаються до підрозділу прогнозування, аналізу, обліку та звітності для закриття карток особових рахунків за вказаними у переліку видами податків. У разі відсутності заборгованості перед бюджетами в картках особових рахунків платника податків, включеного до переліку, підрозділ прогнозування, аналізу, обліку та звітності проставляє відмітку про закриття карток особових рахунків за вказаними видами податків і обов'язково зазначає наявність (відсутність) карток особових рахунків за іншими видами податків, після чого перелік платників податків передається до підрозділу інформатизації та обліку платників податків для зняття їх з обліку за неосновним місцем обліку та внесення інформації про це до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб.
Після зняття з обліку платників податків за неосновним місцем обліку підрозділ інформатизації та обліку платників податків проставляє відповідні відмітки у переліку згідно з додатком 10 до цього Порядку.
11.5. Якщо стосовно платника податків за неосновним місцем обліку прийнято рішення про припинення, про що надійшло відповідне повідомлення від органу ДПС за основним місцем обліку такого платника податків, то не пізніше ніж у місячний строк після отримання відповідного повідомлення орган ДПС за неосновним місцем обліку повинен направити до органу ДПС за основним місцем обліку висновок щодо завершення відповідних заходів у зв'язку з припиненням платника податків або причини неможливості зняття такого платника податків з обліку за неосновним місцем обліку.
11.6. Станом на 1 грудня поточного року підрозділ прогнозування, аналізу, обліку та звітності засобами АІС "Облік податків і платежів" (режим 8.3.1 "Довідка по запиту користувача") формує перелік платників податків за неосновним місцем обліку, у картках особових рахунків яких за останні шість місяців відсутні нарахування (у тому числі нарахування з нульовим значенням) та сплата податків, та до 5 грудня поточного року надає його до підрозділу інформатизації та обліку платників податків.
До 10 грудня поточного року підрозділ інформатизації та обліку платників податків на базі отриманого переліку формує перелік платників, щодо яких пропонується розглянути питання про зняття їх з обліку за неосновним місцем обліку, згідно з додатком 10 до цього Порядку, та передає його до підрозділів оподаткування юридичних (фізичних) осіб для надання висновків щодо доцільності подальшого перебування таких платників податків на обліку.
Зазначені підрозділи роблять висновки щодо кожного платника податків та надають їх не пізніше 20 грудня поточного року до підрозділу прогнозування, аналізу, обліку і звітності для закриття карток особових рахунків та передачі відпрацьованих переліків до підрозділу інформатизації та обліку платників податків не пізніше 25 грудня.
Підрозділ інформатизації та обліку платників податків після надходження переліку платників, щодо яких проведено закриття всіх карток особових рахунків, знімає їх з обліку за неосновним місцем обліку на дату закриття карток особових рахунків.
11.7. За необхідності структурні підрозділи органу ДПС можуть сформувати за допомогою АІС переліки знятих с обліку за неосновним місцем обліку платників податків за конкретний день та за обраний період окремо для юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб (режим АІС: "Реєстри" - "Реєстр знятих з обліку за неосновним місцем обліку платників податків").