НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ |
ПОСТАНОВА |
27.12.2017 № 1467 |
Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює
державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
№ 581 від 22.04.2019
№ 1571 від 19.08.2020
№ 218 від 10.02.2021
№ 775 від 19.07.2022
№ 794 від 20.07.2022
№ 832 від 02.08.2022
№ 725 від 25.04.2023
№ 1909 від 18.10.2023
№ 4 від 10.01.2024
№ 897 від 08.05.2024
№ 1515 від 27.08.2024
№ 1791 від 22.10.2024
№ 1872 від 05.11.2024}
Відповідно до статті 6 Закону України «Про ринок електричної енергії», статей 6 та 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» та статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, що додаються.
2. Ця постанова набирає чинності через два місяці з дня, наступного за днем її опублікування в офіційному друкованому виданні - газеті «Урядовий кур’єр», та вводиться в дію з 01 липня 2019 року, крім:
глави 1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, яка вводиться в дію з 01 квітня 2019 року;
підпункту 2 пункту 2.4 глави 2, яка вводиться в дію з 10 червня 2020 року.
ЛІЦЕНЗІЙНІ УМОВИ
провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії
{У тексті Ліцензійних умов слово «веб-сайт» замінено словом «вебсайт» згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 4 від 10.01.2024}
1.1. Ці Ліцензійні умови встановлюють вичерпний перелік документів, які додаються до заяви про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії (далі - ліцензована діяльність), а також визначають вичерпний перелік вимог, обов’язкових для виконання під час провадження ліцензованої діяльності.
1.2. Суб’єкт господарювання, який має намір отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії (далі - здобувач ліцензії), має відповідати цим Ліцензійним умовам, а суб’єкт господарювання, який має ліцензію на провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії (далі - ліцензіат), зобов’язаний виконувати вимоги цих Ліцензійних умов.
1.3 Діяльність з виробництва електричної енергії суб’єктів господарювання підлягає ліцензуванню (крім випадків, визначених цим пунктом):
якщо сумарна встановлена потужність електрогенеруючого обладнання на одній площадці вимірювання перевищує 5 МВт або якщо загальна сумарна встановлена потужність електрогенеруючого обладнання на всіх площадках вимірювання перевищує 20 МВт;
незалежно від встановленої потужності об’єкта електроенергетики з альтернативних джерел енергії (а з використанням гідроенергії - лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), виробництво електричної енергії на якому підлягає стимулюванню відповідно до закону шляхом встановлення «зеленого» тарифу або аукціонної ціни.
Діяльність з виробництва електричної енергії суб’єктів господарювання не підлягає ліцензуванню, якщо електрична енергія виробляється:
без мети її продажу на підставі договору та споживається для власних потреб, незалежно від встановленої потужності електрогенеруючого обладнання;
виробляється мобільною (автономною) електростанцією у період дії в Україні воєнного стану та протягом шести місяців після його закінчення або скасування.
{Пункт 1.3 глави I в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1571 від 19.08.2020, № 1515 від 27.08.2024}
1.4. У цих Ліцензійних умовах терміни вживаються в таких значеннях:
встановлена потужність - номінальна активна електрична потужність електрогенеруючого обладнання, призначеного для виробництва електричної енергії або комбінованого виробництва електричної та теплової енергії, що входить до складу об'єкта електроенергетики, яка підтверджена технічною документацією або технічним паспортом електрогенеруючого обладнання;
{Абзац другий пункту 1.4 глави I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1571 від 19.08.2020}
електрогенеруюче обладнання - комплекс функціонально взаємопов’язаного устаткування, що здійснює виробництво електричної енергії та складається з одного або більшої кількості генераторів чи іншого обладнання, що використовується для перетворення енергетичних ресурсів будь-якого походження на електричну енергію;
загальна ліцензована електрична потужність - сумарна встановлена потужність електрогенеруючого обладнання всіх об’єктів електроенергетики ліцензіата, на яких провадиться господарська діяльність з виробництва електричної енергії;
засоби провадження господарської діяльності - електрогенеруюче обладнання, розташоване на об’єкті електроенергетики, та інше функціонально взаємопов’язане з ним устаткування і споруди, що призначаються для виробництва електричної енергії. За умови дотримання умов законодавства щодо права використання ліцензіатом на об’єкті електроенергетики установки зберігання енергії без отримання ліцензії на провадження господарської діяльності із зберігання енергії установка зберігання енергії включається до засобів провадження господарської діяльності;
{Абзац п’ятий пункту 1.4 глави I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022}
місце провадження господарської діяльності - об’єкт (приміщення, будівля, земельна ділянка та/або територія), у межах якого провадиться діяльність з виробництва електричної енергії;
мобільна (автономна) електростанція - самохідна або несамохідна електроустановка або група електроустановок, призначена для виробництва електричної енергії, яка може бути переміщена за допомогою автомобільного, залізничного, морського або внутрішнього водного транспорту без її знецінення та зміни її призначення;
{Пункт 1.4 глави I доповнено новим абзацом сьомим згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 725 від 25.04.2023}
об’єкт електроенергетики - електрична станція (електроустановка, когенераційна установка), у тому числі введені в експлуатацію черги будівництва електричної станції (пускові комплекси);
перехресне субсидіювання - переміщення доходу від провадження ліцензованої діяльності, що здійснюється в рамках виконання спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільного інтересу у випадку їх покладення Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 62 Закону України «Про ринок електричної енергії», для фінансової підтримки ліцензованої діяльності, здійснюваної на вільних умовах (на ринкових засадах), та/або іншого виду господарської діяльності в межах одного або декількох суб’єктів господарювання;
цільове призначення (використання) коштів - використання коштів, отриманих від здійснення ліцензованого виду діяльності в рамках виконання спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільного інтересу у випадку їх покладення Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 62 Закону України «Про ринок електричної енергії», у напрямках та обсягах, визначених складовими регульованої ціни, встановленої НКРЕКП, або іншими джерелами фінансування.
Інші визначення та терміни вживаються в цих Ліцензійних умовах у значеннях, наведених у Господарському кодексі України, Цивільному кодексі України, законах України «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про ринок електричної енергії», «Про енергетичну ефективність», «Про захист економічної конкуренції», «Про альтернативні джерела енергії», Порядку ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженому постановою НКРЕКП від 03 березня 2020 року № 548 (далі – Порядок ліцензування), інших нормативно-правових актах, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
{Абзац пункту 1.4 глави I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1571 від 19.08.2020; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 4 від 10.01.2024, № 1872 від 05.11.2024}
1.5. Ліцензування господарської діяльності з виробництва електричної енергії здійснюється відповідно до Порядку ліцензування.
У період дії воєнного стану в Україні та протягом 30 робочих днів після його закінчення або скасування ліцензування діяльності з виробництва електричної енергії здійснюється з урахуванням таких особливостей:
1) заяви про отримання ліцензії або розгляд повідомлень про зміну загальної встановленої потужності об’єктів електроенергетики не підлягають розгляду та повертаються здобувачу ліцензії (ліцензіату), якщо вони подані суб’єктами господарювання, місцезнаходженням яких є територія активних бойових дій або тимчасово окупована територія відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (далі – Перелік територій);
2) заяви про анулювання ліцензій не підлягають розгляду та повертаються ліцензіату, якщо вони подані суб’єктами господарювання, місцезнаходженням яких є області України, де відповідно до Переліку територій наявні території активних бойових дій та території тимчасово окуповані Російською Федерацією.
{Главу 1 доповнено новим пунктом 1.5 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1872 від 05.11.2024}
1.6. Здобувач ліцензії, який має намір провадити господарську діяльність з виробництва електричної енергії, подає до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), заяву про отримання ліцензії за формою згідно з додатком 1.
1.7. До заяви про отримання ліцензії здобувачем ліцензії додаються документи згідно з переліком, який є вичерпним:
1) копія паспорта керівника здобувача ліцензії (або довіреної особи) із відміткою органу державної податкової служби про повідомлення про відмову через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (подається тільки фізичними особами-підприємцями, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби);
2) засвідчені керівником або уповноваженою особою здобувача ліцензії копії документів, що підтверджують наявність у здобувача ліцензії на праві власності, господарського відання, користування, лізингу, на підставі договору концесії або в управлінні на підставі договору управління активами, укладеного з Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, заявлених засобів провадження господарської діяльності;
{Підпункт 2 пункту глави I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1571 від 19.08.2020}
{Підпункт 3 пункту глави 1 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 775 від 19.07.2022}
3) засвідчені керівником або уповноваженою особою здобувача ліцензії копії сторінок технічних паспортів електрогенеруючого обладнання, що підтверджують установлену потужність заявленого електрогенеруючого обладнання, та/або номінальну (встановлену) потужність установок зберігання енергії (у разі відсутності технічного паспорта - інші документи, що підтверджують його технічні характеристики);
{Пудпункт 3 пункту глави I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022}
4) відомість про місця та засоби провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії (додаток 2);
5) схеми приєднання об’єктів електроенергетики здобувача ліцензії до електричної мережі із позначенням приладів обліку електричної енергії;
6) засвідчену керівником або уповноваженою особою здобувача ліцензії копію документа, що засвідчує готовність заявленого об’єкта електроенергетики (новозбудованого) до експлуатації (у тому числі його техніко-економічні показники), виданого відповідно до законодавства у сфері регулювання містобудівної діяльності (у разі використання на об’єкті електроенергетики установки зберігання енергії - відповідну схему підключення/приєднання цієї установки до об'єктів електроенергетики здобувача ліцензії та до електричної мережі із позначенням приладів обліку електричної енергії);
{Пункт глави I доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1571 від 19.08.2020; в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 775 від 19.07.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022}
7) інформацію про підтвердження відсутності здійснення контролю за діяльністю суб’єкта господарювання у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України» (додаток 3);
{Пункт глави I доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1571 від 19.08.2020}
8) інформацію про підтвердження в установленому порядку оператором системи передачі та/або оператором системи розподілу, до мереж яких приєднані об’єкти електроенергетики здобувача ліцензії, щодо дотримання вимог Закону України «Про ринок електричної енергії» для використання установки зберігання енергії без отримання ліцензії на провадження господарської діяльності зі зберігання енергії (у разі наміру використання установки зберігання енергії).
{Пункт глави 1 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1515 від 27.08.2024}
Документи, зазначені у підпунктах 2 та 6 цього пункту, не надаються у разі надання засвідченої керівником або уповноваженою особою здобувача ліцензії копії документа, що підтверджує право власності на заявлений об’єкт електроенергетики, у якому зазначена інформація про кількість та тип заявлених засобів провадження.
{Пункт глави 1 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 775 від 19.07.2022}
1.8. Документи до заяви про отримання ліцензії здобувачем ліцензії додаються відповідно до опису, складеного за формою згідно з додатком 4 до цих Ліцензійних умов.
{Пункт глави I із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1571 від 19.08.2020, № 1515 від 27.08.2024}
1.9. Ліцензіат має право звернутися до НКРЕКП із заявою про зупинення дії ліцензії повністю або частково (додаток 5).
{Главу 1 доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 581 від 22.04.2019, в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1571 від 19.08.2020}
1.10. Для відновлення дії ліцензії, що була зупинена повністю або частково на підставі заяви ліцензіата або з інших підстав, визначених законодавством, ліцензіат подає до НКРЕКП заяву про відновлення дії ліцензії повністю або частково згідно з додатком 6.
{Пункт глави I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1571 від 19.08.2020}
1.11. Для переоформлюється ліцензії на ім’я спадкоємця подається заява згідно з додатком 7 до цих Ліцензійних умов.
{Главу 1 доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 4 від 10.01.2024}
2. Вимоги до провадження ліцензіатом господарської діяльності з виробництва електричної енергії
2.1. При провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися кадрових вимог, зокрема оформляти трудові відносини з персоналом шляхом укладення трудових договорів відповідно до положень Кодексу законів про працю України, а також шляхом залучення інших осіб для виконання окремих робіт (послуг) на інших підставах, не заборонених чинним законодавством України.
2.2. При провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог:
{Підпункт 1 пункту 2.2 глави II виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1571 від 19.08.2020}
1) повідомляти НКРЕКП про всі зміни даних, які були зазначені в документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, не пізніше одного місяця з дня настання таких змін;
2) забезпечити присутність керівника ліцензіата, його заступника або іншої уповноваженої особи під час проведення НКРЕКП в установленому законом порядку перевірки додержання ліцензіатом вимог цих Ліцензійних умов;
3) сплачувати щоквартально, протягом перших 30 днів кварталу, наступного за звітним, внески на регулювання, що визначаються рішенням НКРЕКП;
4) провадити ліцензовану діяльність виключно в межах місць провадження господарської діяльності та із застосуванням заявлених засобів провадження господарської діяльності, зазначених у відомостях про них, поданих до НКРЕКП згідно з вимогами цих Ліцензійних умов;
{Підпункт 4 пункту 2.2 глави II в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1571 від 19.08.2020}
5) виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та чинним законодавством;
6) забезпечити функціонування вебсайту ліцензіата в мережі Інтернет, у якому, зокрема, вказати засоби комунікації (поштову адресу, номер телефону для звернення, адресу електронної пошти для прийому повідомлень) та іншу інформацію, що підлягає оприлюдненню відповідно до вимог чинного законодавства України;
7) не передавати ліцензію, отриману для провадження діяльності з виробництва електричної енергії, або будь-які права та обов’язки ліцензіата відповідно до такої ліцензії третім особам;
8) надавати до НКРЕКП документи (їх копії), інформацію (дані, відомості, звітність), необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень та функцій, в обсягах та у строки (не менше десяти робочих днів для надання копій документів, пояснень тощо), встановлені НКРЕКП. При наданні інформації до НКРЕКП ліцензіат повинен чітко вказувати, яка конкретна частина інформації вважається конфіденційною інформацією;
9) ліцензіати, загальна ліцензована електрична потужність та/або обсяг відпуску електричної енергії яких більші за граничні показники (20 МВт та/або обсяг відпуску електричної енергії яких в об’єднану енергетичну систему України за попередній календарний рік становить більше 140 млн кВт*год), повинні стати учасниками ринку електричної енергії відповідно до правил ринку;
10) здійснювати купівлю-продаж електричної енергії, виробленої об’єктами електроенергетики, потужність та/або обсяг відпуску яких менші за граничні показники (20 МВт та/або обсяг відпуску електричної енергії яких в об’єднану енергетичну систему України за попередній календарний рік становить менше 140 млн кВт*год включно), з урахуванням особливостей, визначених правилами ринку;
11) здійснювати проектування та будівництво (нове будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт, технічне переоснащення) генеруючих потужностей та установок зберігання енергії відповідно до законодавства у сфері містобудівної діяльності та з урахуванням положень статті 28 Закону України «Про ринок електричної енергії»;
{Підпункт 11 пункту 2.2 глави II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022}
12) використовувати кошти, отримані в рамках виконання спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільного інтересу, за цільовим призначенням та забезпечувати ведення ліцензованої діяльності за принципом захисту навколишнього природного середовища, безпечного та надійного виробництва електричної енергії та економічної доцільності;
{Підпункт 12 пункту 2.2 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 4 від 10.01.2024}
13) вести облік витрат та доходів ліцензованої діяльності в рамках виконання спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільного інтересу у випадках їх покладення Кабінетом Міністрів України окремо від господарської діяльності з виробництва електричної енергії на вільних умовах (на ринкових засадах) та/або інших видів господарської діяльності;
14) укласти договори, які є обов’язковими для здійснення діяльності на ринку електричної енергії, та виконувати умови цих договорів, зокрема своєчасно та в повному обсязі сплачувати за електричну енергію, куплену на ринку електричної енергії, та за послуги, що надаються на ринку електричної енергії;
{Підпункт 14 пункту 2.2 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 4 від 10.01.2024}
15) надавати повідомлення про договірні обсяги купівлі-продажу електричної енергії за укладеними двосторонніми договорами, у тому числі імпортованої та експортованої електричної енергії, у порядку, визначеному правилами ринку;
16) здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії;
17) укладати двосторонні договори з урахуванням обмежень, передбачених статтею 66 Закону України «Про ринок електричної енергії»;
18) укладати двосторонні договори на строк, що не перевищує максимальний строк дії двосторонніх договорів, установлений НКРЕКП;
19) не надавати пропозиції та не укладати договори, які містять положення, що суперечать Закону України «Про ринок електричної енергії», законодавству про захист економічної конкуренції та цим Ліцензійним умовам;
20) ліцензіати (державні підприємства, а також господарські товариства, частка держави у статутному капіталі яких становить 50 відсотків та більше, господарські товариства, у статутному капіталі яких 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) належать іншим господарським товариствам, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, а також дочірні підприємства, представництва та філії таких підприємств і товариств) здійснюють продаж електричної енергії за двосторонніми договорами на електронних аукціонах, порядок проведення яких затверджується Кабінетом Міністрів України;
21) здійснювати експорт-імпорт електричної енергії за вільними цінами з урахуванням вимог законодавства та вартості відхилення;
{Підпункт 21 пункту 2.2 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1571 від 19.08.2020; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1515 від 27.08.2024}
22) бути постачальником послуг з балансування у випадках і відповідно до порядку та умов, визначених правилами ринку;
23) пропонувати генеруючу потужність на балансуючому ринку згідно з правилами ринку;
24) пропонувати та надавати допоміжні послуги оператору системи передачі у випадках та порядку, визначених правилами ринку;
25) надавати допоміжну послугу за ціною, розрахованою за затвердженою НКРЕКП методикою, у випадку прийняття відповідного рішення НКРЕКП відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії»;
26) забезпечувати учасників ринку достовірною інформацією, зокрема щодо робочої потужності та технічних параметрів;
27) виконувати команди та вказівки оператора системи передачі відповідно до кодексу системи передачі, правил ринку та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
28) надавати оператору системи передачі технічну документацію, звіти та інформацію, що необхідні для здійснення диспетчерського управління оператором системи передачі, в обсягах та порядку, визначених кодексом системи передачі, правилами ринку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
{Підпункт 29 пункту 2.2 глави 2 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 897 від 08.05.2024}
29) складати добові графіки електричної енергії згідно з обсягами купленої та проданої електричної енергії та надавати їх оператору системи передачі відповідно до правил ринку;
30) виконувати акцептовані оператором системи передачі добові графіки електричної енергії;
31) нести фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії за цінами, визначеними відповідно до правил ринку, у разі невиконання акцептованих оператором системи передачі погодинних графіків електричної енергії з урахуванням особливостей, встановлених частиною шостою статті 71 Закону України «Про ринок електричної енергії» для виробників за «зеленим» тарифом;
{Підпункт пункту 2.2 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 4 від 10.01.2024}
32) забезпечувати проведення енергетичного аудиту відповідно до вимог, визначених Законом України «Про енергетичну ефективність»;
{Підпункт пункту 2.2 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 4 від 10.01.2024}
33) надавати учасникам ринку дані та інформацію, необхідні для виконання ними їхніх функцій на ринку електричної енергії, в обсягах та порядку, визначених правилами ринку, кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу, кодексом комерційного обліку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, у тому числі дані та інформацію оператору системи передачі для підготовки звіту з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей;
34) дотримуватися вимог щодо надання, захисту, розкриття та оприлюднення інформації на ринку електричної енергії, визначених Законом України «Про ринок електричної енергії» та іншими нормативно-правовими актами, нормативними документами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії (крім інсайдерської інформації);
{Підпункт 34 пункту 2.2 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 897 від 08.05.2024}
35) зберігати усі відомості про укладені двосторонні договори та договори купівлі-продажу електричної енергії на організованих сегментах ринку, а також про надання допоміжних послуг не менше п’яти років;
36) у визначеному НКРЕКП порядку публікувати на вебсайті ліцензіата інформацію про частку кожного джерела енергії, використаного для виробництва електричної енергії, та про вплив на навколишнє природне середовище, спричинений виробництвом електричної енергії, за попередній рік;
37) ліцензіати, які мають у власності та/або експлуатують енергогенеруюче обладнання встановленою потужністю понад 200 МВт включно, мають зберігати впродовж п’яти років інформацію, необхідну для перевірки оперативно-диспетчерських рішень та поведінки під час подання заявок (пропозицій) на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку, балансуючому ринку, ринку допоміжних послуг та при розподілі пропускної спроможності, яка включає, зокрема, погодинні дані по кожній електростанції щодо доступних генеруючих потужностей та обов’язкових резервів, включаючи постанційний розподіл таких резервів на момент подачі заявок/пропозицій, та фактичні дані;
38) ліцензіати, яким встановлено «зелений» тариф, мають провадити ліцензовану діяльність з урахуванням особливостей, визначених статтею 71 Закону України «Про ринок електричної енергії»;
39) ліцензіати, які виробляють електричну енергію з використанням вуглеводнів, зобов’язані мати необхідні резерви відповідного палива з метою забезпечення безпеки постачання електричної енергії згідно із правилами безпеки постачання та відповідними рішеннями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі;
40) надавати до НКРЕКП на її вимогу фінансову звітність разом з аудиторським висновком, зокрема в частині перевірки дотримання вимог щодо уникнення дискримінаційної поведінки та перехресного субсидіювання;
41) річна фінансова звітність ліцензіата, що відповідно до законодавства підлягає обов’язковій перевірці аудитором, вимоги до якого встановлено Законом України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», має бути розміщена на вебсайті ліцензіата у порядку, встановленому Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»;
{Підпункт пункту 2.2 глави II в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1571 від 19.08.2020}
42) урегульовувати спори, що виникають між ліцензіатом та учасниками ринку, згідно з Правилами врегулювання спорів, які виникають між суб’єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг;
43) у разі зупинення дії ліцензії повністю або частково протягом строку, на який зупинено дію ліцензії:
повністю припинити господарську діяльність з виробництва електричної енергії в межах місць провадження господарської діяльності, в яких зупинено дію ліцензії;
здійснити дії, направлені на усунення причин зупинення дії ліцензії;
{Пункт 2.2 глави II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1571 від 19.08.2020}
44) у строки, передбачені Порядком ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженим постановою НКРЕКП від 03 березня 2020 року № 548, звернутися із письмовою заявою до НКРЕКП щодо проведення перевірки додержання ним ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо:
ліцензіат має намір передати цілісний майновий комплекс іншому суб’єкту господарювання (якщо статутними документами не передбачено, що до суб’єкта господарювання, якому передається цілісний майновий комплекс, переходять усі права і обов'язки попереднього ліцензіата);
ліцензіат, що здійснює господарську діяльність на цілісному майновому комплексі, має намір анулювати ліцензію;
{Пункт 2.2 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 218 від 10.02.2021}
45) у випадках, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції, повідомляти Антимонопольний комітет України про набуття у власність, користування (оренду, концесію тощо) цілісних майнових комплексів або зміну структури відносин контролю ліцензіата на користь іншої особи, що виникли за наявності зобов'язань, у тому числі грошових, торгових зобов'язань, зобов'язань з виникнення умов фінансової підтримки;
{Пункт 2.2 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 218 від 10.02.2021}
46) звернутися до НКРЕКП із письмовою заявою щодо проведення перевірки додержання ліцензіатом ліцензійних умов та законодавства у сфері енергетики не пізніше ніж за два місяці до:
передачі цілісного майнового комплексу іншому суб’єкту господарювання (якщо статутними документами не передбачено, що до суб’єкта господарювання, якому передається цілісний майновий комплекс, переходять усі права і обов’язки попереднього ліцензіата);
наміру звернутися до НКРЕКП із заявою про анулювання ліцензії з виробництва електричної енергії на цілісному майновому комплексі;
{Пункт 2.2 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022}
47) дотримуватися Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності), затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1468, у разі провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності);
{Пункт 2.2 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 794 від 20.07.2022}
48) при провадженні господарської діяльності з агрегації на ринку електричної енергії дотримуватися Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з агрегації на ринку електричної енергії, затверджених НКРЕКП.
{Пункт 2.2 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1909 від 18.10.2023}
49) надавати оператору системи передачі згідно з правилами ринку послуги із зменшення навантаження виробником, який здійснює продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом, для об’єктів генерації, визначених кодексом системи передачі та включених до балансуючої групи гарантованого покупця;
{Пункт 2.2 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 4 від 10.01.2024}
50) здійснювати відшкодування гарантованому покупцю частки вартості врегулювання небалансу електричної енергії балансуючої групи гарантованого покупця за відхилення фактичних погодинних обсягів відпуску електричної енергії (які не пов’язані з виконанням команд оператора системи передачі на зменшення навантаження та командами з операційної безпеки) об’єктами електроенергетики або чергами будівництва (пусковими комплексами) виробників за «зеленим» тарифом, які включені до балансуючої групи гарантованого покупця, від їхніх прогнозних погодинних графіків відпуску електричної енергії;
{Пункт 2.2 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 4 від 10.01.2024}
51) виконувати спеціальні обов’язки із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії (для виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії, яким встановлено «зелений» тариф та які за результатами аукціону набули право на підтримку на строк застосування «зеленого» тарифу, на строк дії підтримки виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії, які за результатами аукціону набули право на підтримку);
{Пункт 2.2 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 4 від 10.01.2024}
52) надавати оператору системи передачі пропозиції (заявки) щодо надання послуги зі зменшення навантаження виробником, який здійснює продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом в обсягах, що відповідають добовому графіку виробництва електричної енергії на об’єктах електроенергетики або чергах їх будівництва (пускових комплексах) встановленою потужністю від 1 МВт, включених до балансуючої групи гарантованого покупця;
{Підпункт 52 пункту 2.2 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1515 від 27.08.2024}
53) при здійсненні діяльності на оптовому енергетичному ринку:
здійснювати операції з оптовими енергетичними продуктами після реєстрації як учасника оптового енергетичного ринку;
впровадити та підтримувати ефективні механізми, заходи та процедури для дотримання доброчесності та прозорості на оптовому енергетичному ринку;
надавати НКРЕКП через адміністратора передачі даних та/або самостійно, якщо ліцензіат набув статусу адміністратора передачі даних, інформацію щодо господарсько-торговельних операцій на оптовому енергетичному ринку, які стосуються оптових енергетичних продуктів, включаючи пропозиції (заявки), у порядку, встановленому законом;
{Пункт 2.2 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 897 від 08.05.2024}
54) надавати оператору системи передачі повідомлення про використання придбаної ним пропускної спроможності відповідно до правил ринку.
{Пункт 2.2 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 897 від 08.05.2024}
Ліцензіат повинен виконувати рішення НКРЕКП, прийняте за результатами розгляду спору, учасником якого є ліцензіат.
2.3. При провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких технологічних вимог:
1) засоби провадження господарської діяльності мають належати здобувачу ліцензії (ліцензіату) на праві власності та/або господарського відання, та/або користування, та/або перебувати у концесії, лізингу;
2) провадити ліцензовану діяльність за наявності технічної документації на електрогенеруюче обладнання та установки зберігання енергії;
{Підпункт 2 пункту 2.3 глави II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022}
3) забезпечувати та здійснювати комерційний облік електричної енергії та обмін даними комерційного обліку відповідно до правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
4) забезпечувати інформаційну безпеку та кібербезпеку засобів провадження ліцензованої діяльності (інформаційно-телекомунікаційних систем, автоматизованих систем управління тощо), а також інформації, яка використовується ліцензіатом під час провадження ліцензованої діяльності;
5) виконувати заходи для запобігання загрози безпеці критичної інфраструктури та реалізації системи захисту об’єктів критичної інфраструктури, передбачені законодавством.
2.4. При провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких спеціальних вимог:
1) не допускати перехресного субсидіювання;
2) не мати на праві власності чи в управлінні акції (частки у статутному капіталі) оператора системи розподілу;
3) не здійснювати одноосібний або спільний контроль над оператором системи передачі, не мати на праві власності чи в управлінні акції (частки в статутному капіталі) оператора системи передачі;
4) посадова особа ліцензіата не є посадовою особою оператора системи передачі;
5) виконувати спеціальні обов’язки для забезпечення загальносуспільного інтересу у випадку їх покладення Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 62 Закону України «Про ринок електричної енергії»;
6) не допускати здійснення над ліцензіатом (здобувачем ліцензії) контролю у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України, у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України», та/або дії яких створюють умови для виникнення воєнного конфлікту та застосування воєнної сили проти України;
7) у разі недотримання умов, визначених пунктом 1.3 глави 1 цих Ліцензійних умов, щодо використання установки зберігання енергії у місці провадження ліцензованої діяльності з виробництва без отримання ліцензії на провадження господарської діяльності із зберігання енергії, невідкладно звернутися до НКРЕКП із заявою про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності зі зберігання енергії;
{Пункт 2.4 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022}
8) затверджувати паспорти безпеки на об’єкти критичної інфраструктури відповідно до вимог Порядку розроблення та погодження паспорта безпеки на об’єкт критичної інфраструктури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2023 року № 818.
{Пункт 2.4 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1791 від 22.10.2024}
Додаток 1 |
ЗАЯВА
про отримання ліцензії з виробництва електричної енергії
{Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1571 від 19.08.2020, № 4 від 10.01.2024}
Додаток 2 |
ВІДОМІСТЬ
про місця та засоби провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії
{Додаток 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1571 від 19.08.2020; в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1515 від 27.08.2024}
Додаток 3 |
ІНФОРМАЦІЯ
про підтвердження відсутності здійснення контролю за діяльністю суб’єкта господарювання у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України»
{Ліцензійні умови доповнено новим Додатком 3 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1571 від 19.08.2020; в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 794 від 20.07.2022}
Додаток 4 |
ОПИС
документів, що додаються до заяви
Додаток 5 |
ЗАЯВА
про зупинення дії ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії
{Ліцензійні умови доповнено новим Додатком 5 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1571 від 19.08.2020}
Додаток 6 |
ЗАЯВА
про відновлення дії ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії
{Ліцензійні умови доповнено новим Додатком 6 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1571 від 19.08.2020}
Додаток 7 |
ЗАЯВА
про переоформлення ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії на ім’я спадкоємця
{Ліцензійні умови доповнено новим Додатком 7 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 4 від 10.01.2024}