ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПОРЯДОК
позбавлення кваліфікації судового експерта і кваліфікаційних класів судово-медичних експертів працівникам установ, в яких проводяться судово-медичні експертизи
1. Цей Порядок визначає процедуру позбавлення кваліфікації судового експерта і кваліфікаційних класів судово-медичних експертів працівникам установ, в яких проводяться судово-медичні експертизи (далі - Установа).
2. Рішення щодо позбавлення кваліфікації судового експерта і кваліфікаційних класів судово-медичних експертів приймають експертно-кваліфікаційні комісії Установ (далі - ЕКК), які діють відповідно до Положення про експертно-кваліфікаційні комісії установ, в яких проводяться судово-медичні експертизи, та Порядку атестації працівників установ, в яких проводяться судово-медичні експертизи, для присвоєння (підтвердження) кваліфікації судового експерта, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 20 липня 2018 року № 1361.
3. Підставою для розгляду питань в ЕКК щодо позбавлення працівника Установи кваліфікації судового експерта і кваліфікаційного класу судово-медичного експерта, є подання його безпосереднього керівника стосовно результатів перевірки інформації про порушення судовим експертом вимог законодавства України про судову експертизу та/або нормативно-правових актів щодо проведення судово-медичної експертизи.
Підставою для розгляду питань в ЕКК щодо позбавлення кваліфікації судового експерта - керівника Установи і кваліфікаційного класу судово-медичного експерта - керівника Установи, є подання органу управління Установи стосовно результатів перевірки інформації про порушення судовим експертом вимог законодавства України про судову експертизу та/або нормативно-правових актів щодо проведення судово-медичної експертизи.
4. До подання додаються документи, що містять інформацію та свідчать про порушення судовим експертом вимог законодавства України про судову експертизу та/або нормативно-правових актів щодо проведення судово-медичної експертизи.
5. Рішення про винесення на розгляд ЕКК питання щодо позбавлення кваліфікації судового експерта і кваліфікаційного класу судово-медичного експерта приймається головою ЕКК. Не пізніше ніж за три робочих дні до засідання ЕКК, голова ЕКК зобов’язаний ознайомити судового експерта з поданими матеріалами.
6. Розгляд питання щодо позбавлення кваліфікації судового експерта і кваліфікаційного класу судово-медичного експерта відбувається за участю судового експерта.
У разі неявки судового експерта з поважних причин розгляд питання переноситься на чергове засідання ЕКК.
У випадку повторної неявки судового експерта ЕКК може розглянути питання за його відсутності.
7. До початку розгляду питання щодо позбавлення кваліфікації судового експерта і кваліфікаційного класу судово-медичного експерта, судовий експерт має право заявити відвід члену ЕКК, якщо він вважає, що останній заінтересований у результатах розгляду, чи має сумнів у його об’єктивності з інших причин.
Питання про заявлений відвід вирішується іншими членами ЕКК без участі члена ЕКК, якому заявлено відвід, відкритим голосуванням. У разі рівності голосів член ЕКК вважається відведеним.
8. Під час розгляду питання щодо позбавлення кваліфікації судового експерта і кваліфікаційного класу судово-медичного експерта, судовий експерт має право давати пояснення.
9. За наслідками розгляду питання щодо позбавлення кваліфікації судового експерта і кваліфікаційного класу судово-медичного експерта, ЕКК приймає одне з таких рішень:
позбавлення кваліфікації судового експерта;
позбавлення кваліфікаційного класу судово-медичного експерта;
не позбавляти судового експерта кваліфікації судового експерта та/або не позбавляти кваліфікаційного класу судово-медичного експерта.
10. Рішення ЕКК виноситься за відсутності судового експерта і оголошується одразу після його прийняття.
Повний текст рішення виготовляється протягом п’ятнадцяти календарних днів з дня оголошення рішення.
11. Рішення ЕКК складається з:
вступної частини із зазначенням: дати засідання та номера рішення; складу комісії; прізвища та ініціалів судового експерта, стосовно якого розглядалось питання, відомостей про його присутність або відсутність на засіданні;
описової частини із зазначенням: змісту питання, що розглядалось ЕКК; переліку документів, що розглядались на засіданні; результатів перевірки інформації про порушення судовим експертом вимог законодавства України про судову експертизу та/або нормативно-правових актів щодо проведення судово-медичної експертизи; змісту пояснень судового експерта;
мотивувальної частини із зазначенням: встановлених обставин з посиланням на досліджені ЕКК документи, матеріали та пояснення судового експерта; мотивів, з яких ЕКК дійшла висновку щодо прийняття свого рішення; нормативно-правових актів щодо проведення судово-медичної експертизи, якими керувалася ЕКК під час прийняття рішення;
резолютивної частини із зазначенням: суті рішення за результатами розгляду; прізвищ, ініціалів та підписів членів ЕКК, які брали участь у засіданні.
12. Працівники Установ позбавляються кваліфікації судового експерта рішенням ЕКК з моменту його виготовлення, але не пізніше п’ятнадцяти календарних днів з дня оголошення рішення.
13. Працівники Установ позбавляються кваліфікаційного класу судово-медичного експерта відповідно до наказу керівника Установи за результатами рішення ЕКК.
Керівник Установи позбавляється кваліфікаційного класу судово-медичного експерта відповідно до наказу органу управління Установи.
14. У разі прийняття ЕКК рішення щодо позбавлення судового експерта кваліфікації, свідоцтво про присвоєння кваліфікації судового експерта з певного виду експертної спеціальності підлягає анулюванню.
15. У разі позбавлення кваліфікації судового експерта за однією або декількома з наявних у нього експертних спеціальностей, свідоцтво підлягає анулюванню та видається нове свідоцтво, в якому зазначаються залишені в нього експертні спеціальності та дата закінчення строку дії, що була вказана в свідоцтві, яке підлягає анулюванню.
Вилучені свідоцтва знищуються, про що складається акт за підписом голови і секретаря ЕКК та робиться відмітка в Журналі реєстрації виданих свідоцтв про присвоєння кваліфікації судового експерта, форма якого наведена у додатку 5 до Порядку атестації працівників установ, в яких проводяться судово-медичні експертизи, для присвоєння (підтвердження) кваліфікації судового експерта, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 20 липня 2018 року № 1361.
16. Позбавлення кваліфікації судового експерта і кваліфікаційного класу судово-медичного експерта можливо застосовувати до судових експертів протягом п’яти років з дня вчинення діяння, яке стало підставою для прийняття відповідного рішення.
17. У разі позбавлення кваліфікації судового експерта, він може пройти атестацію з метою присвоєння кваліфікації судового експерта не раніше ніж через один рік.
18. У разі позбавлення кваліфікаційного класу судово-медичного експерта, він може пройти атестацію з метою присвоєння кваліфікаційного класу судово-медичного експерта не раніше ніж через шість місяців.
19. Рішення ЕКК щодо позбавлення кваліфікації судового експерта і позбавлення кваліфікаційного класу судово-медичного експерта, може бути оскаржене в судовому порядку.