Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 128 від 23.01.2019
№ 1302 від 22.11.2022}
Відповідно до пункту 14 частини першої статті 7, абзацу першого частини другої статті 9 Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що додаються.
2. Установити, що строк, протягом якого ліцензіати, які мають ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин та на поводження з особливо небезпечними речовинами, подають до органу ліцензування документи та відомості, визначені частиною третьою статті 15 Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності”, становить два місяці з дня опублікування цієї постанови.
ЛІЦЕНЗІЙНІ УМОВИ
провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України
1. Ці Ліцензійні умови встановлюють вичерпний перелік документів, які додаються до заяви про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України (далі - ліцензія), а також визначають вичерпний перелік організаційних, кадрових, технологічних вимог, обов’язкових для виконання під час провадження зазначеної діяльності.
2. Ліцензіат зобов’язаний виконувати вимоги цих Ліцензійних умов, а здобувач ліцензії для її отримання - їм відповідати.
{Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1302 від 22.11.2022}
3. У цих Ліцензійних умовах терміни вживаються в такому значенні:
особливо небезпечні хімічні речовини - речовини, наведені у переліку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. № 1287 (Офіційний вісник України, 1998 р., № 33, ст. 1235);
виробництво особливо небезпечних хімічних речовин - технологічний процес або окрема його стадія, кінцевим результатом яких є безпосереднє одержання особливо небезпечної хімічної речовини.
Інші терміни вживаються в значенні, наведеному в Законі України “Про ліцензування видів господарської діяльності” (далі - Закон) та інших нормативно-правових актах.
4. Дія цих Ліцензійних умов поширюється на всіх суб’єктів господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які у повному обсязі або частково провадять чи мають намір провадити господарську діяльність з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України (далі - господарська діяльність з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин).
5. Зміст та форми заяв про отримання, переоформлення ліцензії, зупинення та відновлення дії ліцензії повністю або частково, розширення або звуження провадження виду господарської діяльності, відомостей та опису документів, що додаються до відповідних заяв, наведено у додатках до цих Ліцензійних умов.
{Пункт 5 в редакції Постанови КМ № 1302 від 22.11.2022}
Документи, що подаються для отримання ліцензії на провадження/розширення провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин
{Назва розділу в редакції Постанови КМ № 1302 від 22.11.2022}
6. Здобувач ліцензії (ліцензіат) для її отримання подає у спосіб, передбачений частиною першою статті 10 Закону, до органу ліцензування заяву про отримання ліцензії на провадження/розширення провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин згідно з додатком 1.
До заяви про отримання ліцензії на провадження/розширення провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин, крім документів, передбачених частиною третьою статті 11 Закону, додаються:
відомості про засоби провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин (за формою згідно з додатком 2) разом з копіями підтвердних документів (у тому числі паспортами на обладнання), засвідченими підписом здобувача ліцензії (ліцензіата) або уповноваженої на це особи, що дають можливість їх ідентифікувати, а також копіями документів, що підтверджують право власності або оренди на зазначені засоби, засвідченими підписом здобувача ліцензії (ліцензіата) або уповноваженої на це особи, із зазначенням інвентарних номерів;
відомості про місця провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин разом з копіями документів, що підтверджують право власності або оренди на виробничі площі (приміщення), засвідченими підписом здобувача ліцензії (ліцензіата) або уповноваженої на це особи, за формою згідно з додатком 3;
відомості про наявність декларації безпеки (до 6 серпня 2022 р.) або звіту про заходи безпеки на об’єкті підвищеної небезпеки та політики запобігання аваріям на об’єкті підвищеної небезпеки (після 6 серпня 2022 р.) і плану локалізації та ліквідації аварії та їх наслідків для об’єкта підвищеної небезпеки (у разі внесення об’єкта до Державного реєстру об’єктів підвищеної небезпеки) у довільній формі;
відомості про наявність документів дозвільного характеру за формою згідно з додатком 4;
відомості про доступність місць провадження господарської діяльності для маломобільних груп населення за формою згідно з додатком 5;
інформація, що підтверджує відсутність здійснення контролю за діяльністю суб’єкта господарювання у значенні, наведеному у статті 1 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України, у значенні, наведеному у статті 1 Закону України “Про оборону України”, за формою згідно з додатком 6;
копії, засвідчені підписом здобувача ліцензії (ліцензіата) або уповноваженої на це особи:
- карти даних небезпечного фактора.
{Пункт 6 в редакції Постанови КМ № 1302 від 22.11.2022}
7. Заява та документи, що додаються до неї, подаються в електронній формі з дотриманням вимог законодавства у сфері електронного документообігу, а подані в паперовій формі - приймаються за описом згідно з додатком 7.
{Пункт 7 в редакції Постанови КМ № 1302 від 22.11.2022}
8. У разі виникнення підстав для переоформлення ліцензії відповідно до частини сьомої статті 15 Закону спадкоємець зобов’язаний протягом місяця подати до органу ліцензування заяву про переоформлення ліцензії (додаток 8) та відповідні документи або їх копії (фотокопії), засвідчені в установленому порядку, які підтверджують наявність підстав для переоформлення ліцензії.
{Пункт 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1302 від 22.11.2022}
81. У разі наміру ліцензіата звузити провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин ліцензіат подає до органу ліцензування заяву про звуження провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних речовин за формою згідно з додатком 9, в якій зазначає назви особливо небезпечних хімічних речовин, стосовно яких він має намір звузити провадження відповідного виду господарської діяльності.
{Ліцензійні умови доповнено пунктом 81 згідно з Постановою КМ № 1302 від 22.11.2022}
82. У разі наміру ліцензіата розширити провадження господарської діяльності шляхом використання нових видів особливо небезпечних хімічних речовин він подає до органу ліцензування заяву про отримання ліцензії на провадження/розширення провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин, в якій зазначає назви особливо небезпечних хімічних речовин, стосовно яких він має намір розширити свою діяльність, та документи, перелік яких наведено у пункті 6 цих Ліцензійних умов, щодо особливо небезпечних хімічних речовин, з використанням яких він має намір розширити свою діяльність.
{Ліцензійні умови доповнено пунктом 82 згідно з Постановою КМ № 1302 від 22.11.2022}
83. У разі наміру ліцензіата зупинити дію власної ліцензії повністю або частково на підставі пункту 1 частини другої статті 16 Закону він подає до органу ліцензування заяву про зупинення дії ліцензії повністю або частково за формою згідно з додатком 10.
{Ліцензійні умови доповнено пунктом 83 згідно з Постановою КМ № 1302 від 22.11.2022}
84. У разі наміру ліцензіата відновити дію ліцензії він подає до органу ліцензування заяву про відновлення дії ліцензії повністю або частково за формою згідно з додатком 11, до якої додаються відомості про усунення підстав, що стали причиною для зупинення дії ліцензії повністю або частково, а в разі коли дія ліцензії зупинена повністю або частково на підставі пункту 2 частини другої статті 16 Закону, - інформація про сплату штрафу, передбаченого Кодексом України про адміністративні правопорушення.
{Ліцензійні умови доповнено пунктом 84 згідно з Постановою КМ № 1302 від 22.11.2022}
Кадрові вимоги до провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин
9. Ліцензіат повинен мати штатну чисельність спеціалістів (виконавців робіт залежно від видів робіт та рівня забезпечення матеріально-технічної бази) відповідного рівня підготовки та освітньо-кваліфікаційного рівня.
10. Ліцензіат повинен забезпечити призначення на посади начальника виробництва, начальника відділення, начальника зміни осіб, що мають вищу освіту відповідного напряму підготовки в галузі хімії (магістр, спеціаліст).
11. Особа, яка відповідає на виробництві у суб’єкта господарювання за додержання його підрозділами вимог екологічного законодавства, повинна мати вищу освіту відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст).
Здобувач ліцензії, ліцензіат оформлює трудові відносини з персоналом шляхом укладення трудового договору відповідно до статті 24 Кодексу законів про працю України.
Організаційні вимоги до провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин
12. Ліцензіат провадить господарську діяльність з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин за умови:
надання відомостей щодо ідентифікування об’єкта з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2022 р. № 1030 “Деякі питання ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 75, ст. 4554), у довільній формі;
{Абзац другий пункту 12 в редакції Постанови КМ № 1302 від 22.11.2022}
наявності плану локалізації та ліквідації аварії на об’єкті (у разі внесення об’єкта до Державного реєстру об’єктів підвищеної небезпеки);
надання дозволу на спеціальне водокористування;
{Абзац четвертий пункту 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1302 від 22.11.2022}
надання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами;
{Абзац п'ятий пункту 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1302 від 22.11.2022}
зберігання протягом дії ліцензії документів, копії яких подавалися органу ліцензування відповідно до вимог Закону;
зберігання протягом дії ліцензії документів (копій), які підтверджують достовірність даних, що зазначалися здобувачем ліцензії у документах, які подавалися органу ліцензування відповідно до вимог Закону;
зберігання протягом дії ліцензії оригіналу документа, що підтверджує внесення плати за видачу ліцензії: квитанції, виданої банком, платіжного доручення з відміткою банку, квитанції з платіжного термінала, квитанції (чеку) з поштового відділення зв’язку;
повідомлення органу ліцензування про всі зміни даних, зазначених у заяві, документах та відомостях, що додавалися до заяви про отримання ліцензії;
{Абзац дев'ятий пункту 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1302 від 22.11.2022}
дотримання провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин виключно в межах місць провадження такої діяльності, зазначених у відомостях про них, поданих органу ліцензування згідно з вимогами цих Ліцензійних умов, використання виключно таких місць у провадженні господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин;
дотримання провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин виключно з використанням засобів їх провадження, що зазначені у відомостях про них, які подані органу ліцензування згідно з вимогами цих Ліцензійних умов;
забезпечення присутності керівника, його заступника або іншої уповноваженої особи під час проведення органом ліцензування в установленому Законом порядку перевірки додержання ліцензіатом вимог цих Ліцензійних умов.
дотримання вимог статті 57 Кодексу цивільного захисту України;
{Пункт 12 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 1302 від 22.11.2022}
наявності договору обов’язкового страхування цивільної відповідальності ліцензіата за шкоду, яку може бути заподіяно пожежами та аваріями на об’єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об’єкти та об’єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварії, надзвичайної або небезпеченої санітарно-епідеміологічної ситуації;
{Пункт 12 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 1302 від 22.11.2022}
наявності висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи, виданого на об’єкт з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин.
{Пункт 12 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 1302 від 22.11.2022}
У разі планового або позапланового припинення провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин (у зв’язку з неможливістю використання матеріально-технічної бази, виникненням форс-мажорних обставин тощо) ліцензіат повинен дотримуватися плану локалізації і ліквідації аварій на об’єкті та письмово повідомляти про це органу ліцензування в день виникнення таких обставин. У разі перепрофілювання суб’єкта господарювання необхідно надати висновок з оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України “Про оцінку впливу на довкілля”, щодо перепрофілювання, консервації та ліквідації діючих підприємств, окремих цехів, виробництв та інших промислових і господарських об’єктів, які можуть негативно впливати на стан навколишнього природного середовища.
{Абзац пункту 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 128 від 23.01.2019}
121. У разі закриття місця провадження господарської діяльності для проведення ремонтних робіт, технічного переобладнання чи інших робіт, пов’язаних з провадженням певного виду господарської діяльності згідно із цими Ліцензійними умовами, ліцензіат письмово повідомляє про це органу ліцензування не пізніше ніж за 10 робочих днів з дати початку таких робіт.
Не допускається виробництво та зберігання особливо небезпечних хімічних речовин у приміщеннях місць провадження господарської діяльності, які не призначені для проведення ремонтних робіт, технічного переобладнання чи інших робіт.
У разі повного або часткового зупинення дії ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин до відновлення дії ліцензії повністю або частково ліцензіат зобов’язаний зупинити діяльність з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин повністю або частково за відповідним місцем провадження господарської діяльності, або за відповідною хімічною речовиною, або виробничою операцією.
У разі наявності особливо небезпечних хімічних речовин у ліцензіата, який провадить господарську діяльність з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин, на момент набрання чинності рішенням органу ліцензування про зупинення дії ліцензії повністю або частково ліцензіат зобов’язаний забезпечити дотримання умов зберігання особливо небезпечних хімічних речовин згідно з технологічним регламентом, який затверджено на підприємстві.
У разі коли за місцем провадження господарської діяльності, яке зазначене у рішенні про зупинення дії ліцензії з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин повністю або частково, неможливо забезпечити дотримання умов зберігання особливо небезпечних хімічних речовин згідно з технологічним регламентом, який затверджено на підприємстві, ліцензіат зобов’язаний перемістити їх до іншого місця провадження господарської діяльності, яке належить такому ліцензіату, або передати їх на зберігання іншому ліцензіату, який провадить господарську діяльність з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин, або передати їх для знищення (утилізації) ліцензіату, який провадить господарську діяльність з поводження з небезпечними відходами.
Якщо ліцензіат передає на зберігання особливо небезпечні хімічні речовини іншому ліцензіату, він повинен повідомити органу ліцензування про укладення договору (внесення змін до нього) з іншим ліцензіатом, якому відповідно до такого договору передаються на зберігання особливо небезпечні хімічні речовини, із зазначенням інформації про ліцензіата, з яким укладено договір, реквізитів договору, адреси місця провадження господарської діяльності.
{Ліцензійні умови доповнено пунктом 121 згідно з Постановою КМ № 1302 від 22.11.2022}
122. У разі відновлення роботи в місці провадження господарської діяльності після проведення ремонтних робіт, технічного переобладнання чи інших робіт ліцензіат зобов’язаний письмово повідомити про це органу ліцензування не пізніше ніж за 10 робочих днів з дати відновлення роботи.
{Ліцензійні умови доповнено пунктом 122 згідно з Постановою КМ № 1302 від 22.11.2022}
13. Ліцензіат повинен забезпечити організацію та проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників в порядку, визначеному МОЗ.
14. Ліцензіат повинен безоплатно забезпечувати працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту.
15. Ліцензіат у процесі експлуатації виробничих, побутових та інших приміщень, споруд, обладнання, устаткування, транспортних засобів, використання технологій повинен забезпечувати:
працівників засобами колективного захисту (огородження, вентиляція, герметизація тощо) і ефективне їх використання;
здійснення заходів, спрямованих на запобігання захворюванням, отруєнням, травмам, забрудненню навколишнього природного середовища;
утилізацію, знешкодження, захоронення або видалення (твердих, рідких, газоподібних) відходів від виробництва особливо небезпечних хімічних речовин на власних виробничих потужностях або шляхом передачі їх стороннім суб’єктам господарювання, що мають відповідну ліцензію на провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, згідно з вимогами законодавства.
Технологічні вимоги до провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин
16. Наявна матеріально-технічна база повинна відповідати технологічному регламенту та забезпечувати:
технологічні параметри процесу і окремих його стадій шляхом автоматизованого контролю технологічного процесу за допомогою систем сигналізації та блокування, що спрацьовують у разі перевищення граничних параметрів технологічного процесу і запобігають виникненню аварій;
контроль за вмістом у вихідній сировині домішок, що спричиняють порушення технологічного процесу або погіршення якості продукції;
специфічні особливості виробництва;
очищення газових викидів, збір рідких і твердих відходів;
засобів вимірювальної техніки;
{Абзац восьмий пункту 16 в редакції Постанови КМ № 128 від 23.01.2019}
ізоляції устаткування і трубопроводів;
17. На кожну партію особливо небезпечної хімічної речовини, що реалізується, ліцензіат видає споживачеві сертифікат якості та карту даних небезпечного фактора зазначеної речовини.
18. Ліцензіат зобов’язаний повідомляти органу ліцензування про всі зміни даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії. У разі виникнення таких змін ліцензіат зобов’язаний протягом місяця подати до органу ліцензування відповідне повідомлення в письмовій формі.
Додаток 1 |
ЗАЯВА
про отримання ліцензії на провадження/розширення провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України
{Додаток 1 в редакції Постанови КМ № 1302 від 22.11.2022}
Додаток 2 |
ВІДОМОСТІ
про наявність засобів, необхідних для провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України
{Додаток 2 в редакції Постанови КМ № 1302 від 22.11.2022}
Додаток 3 |
ВІДОМОСТІ
про місця провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України
{Додаток 3 в редакції Постанови КМ № 1302 від 22.11.2022}
Додаток 4 |
ВІДОМОСТІ
про наявність документів дозвільного характеру
{Додаток 4 в редакції Постанови КМ № 1302 від 22.11.2022}
Додаток 5 |
ВІДОМОСТІ
про доступність місць провадження господарської діяльності для маломобільних груп населення
{Додаток 5 в редакції Постанови КМ № 1302 від 22.11.2022}
Додаток 6 |
ІНФОРМАЦІЯ,
що підтверджує відсутність здійснення контролю за діяльністю суб’єкта господарювання у значенні, наведеному у статті 1 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України, у значенні, наведеному у статті 1 Закону України “Про оборону України”
{Додаток 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 128 від 23.01.2019; в редакції Постанови КМ № 1302 від 22.11.2022}
ОПИС
документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії на провадження/розширення провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України
{Ліцензійні умови доповнено додатком 7 згідно з Постановою КМ № 1302 від 22.11.2022}
ЗАЯВА
про переоформлення ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України
{Ліцензійні умови доповнено додатком 8 згідно з Постановою КМ № 1302 від 22.11.2022}
ЗАЯВА
про звуження провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України
{Ліцензійні умови доповнено додатком 9 згідно з Постановою КМ № 1302 від 22.11.2022}
ЗАЯВА
про зупинення дії ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, повністю або частково
{Ліцензійні умови доповнено додатком 10 згідно з Постановою КМ № 1302 від 22.11.2022}
ЗАЯВА
про відновлення дії ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, повністю або частково
{Ліцензійні умови доповнено додатком 11 згідно з Постановою КМ № 1302 від 22.11.2022}