Про затвердження Порядку вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії
{Додатково див. Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва № 826/8626/17 від 08.11.2017}
На виконання статті 29 Закону України “Про засади функціонування ринку електричної енергії України” Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії, що додається.
ПОРЯДОК
вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії
1. Цей Порядок визначає підстави та процедуру прийняття рішень про вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії через виникнення аварійних ситуацій в об’єднаній енергетичній системі України, викликаних пошкодженням електроенергетичних установок, їх елементів, споруд або внаслідок надзвичайних ситуацій (далі - тимчасові надзвичайні заходи).
2. Критеріями/видами порушень нормальної роботи ринку електричної енергії, у разі виникнення яких вживатимуться тимчасові надзвичайні заходи, є:
1) пошкодження електроенергетичних установок та/або незаконне втручання третіх осіб у функціонування електроенергетичних установок та мережевого господарства, які призводять до порушення режиму допустимих перетоків магістральними та міждержавними електричними мережами, а також перевантаження мережевих елементів, що можуть призвести до обмеження споживання електричної енергії більш як на 100 МВт;
2) зниження резерву енергогенеруючих потужностей об’єднаної енергетичної системи України нижче допустимого рівня протягом трьох діб;
3) критичний стан забезпечення паливом, зокрема зниження запасів палива на окремих теплових електростанціях енергогенеруючих компаній нижче 20-денного запасу у разі роботи обладнання на мінімально допустимому складі та/або суттєве обмеження постачання природного газу, що призводитиме до порушення стандартів операційної безпеки функціонування об’єднаної енергетичної системи України;
4) відсутність протягом трьох місяців підряд повної оплати електричної енергії, що закуповується у її виробників, або якщо оплата електричної енергії її виробникам у розрахунковому місяці нижче 90 відсотків.
3. Тимчасові надзвичайні заходи на ринку електричної енергії можуть передбачати:
1) обмеження цін на ринку електричної енергії:
2) встановлення учасникам ринку електричної енергії особливих умов купівлі-продажу електричної енергії;
3) встановлення учасникам ринку електричної енергії обов’язкових вимог щодо виробництва, постачання та купівлі-продажу електричної енергії;
4) встановлення особливих умов експорту або імпорту електричної енергії;
5) вжиття інших заходів в межах повноважень Кабінету Міністрів України, Міненерговугілля або НКРЕ з метою забезпечення надійної роботи об’єднаної енергетичної системи України.
4. Рішення про вжиття тимчасових надзвичайних заходів приймається Кабінетом Міністрів України за поданням Міненерговугілля або НКРЕ.
5. Проект рішення Кабінету Міністрів України розглядається на найближчому засіданні Кабінету Міністрів України.
6. Тимчасові надзвичайні заходи можуть вживатися на період, що не перевищує один місяць. Кабінет Міністрів України має право прийняти рішення про продовження строку дії вжитих тимчасових надзвичайних заходів, але не більш як на один місяць. Рішення про продовження строку дії вжитих тимчасових надзвичайних заходів приймається до завершення періоду, на який вжито заходи.
7. Рішення про вжиття тимчасових надзвичайних заходів та їх продовження або припинення оприлюднюється не пізніше наступного робочого дня на власних офіційних веб-сайтах Кабінету Міністрів України, Міненерговугілля та/або НКРЕ.
8. На період застосування тимчасових надзвичайних заходів суб’єкти електроенергетики незалежно від форми власності зобов’язані діяти відповідно до стандартів операційної безпеки функціонування об’єднаної енергетичної системи та оперативних команд і розпоряджень державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго”.
Вимоги щодо забезпечення безпеки об’єктів електроенергетики у надзвичайній ситуації є обов’язковими для виконання всіма суб’єктами ринку електричної енергії незалежно від форми власності.
Тимчасові надзвичайні заходи повинні мінімально впливати на функціонування ринку електричної енергії, наскільки це можливо, та застосовуватися до суб’єктів ринку електричної енергії в обсягах, необхідних для подолання наслідків такої ситуації.
9. Під час здійснення тимчасових надзвичайних заходів договір між членами оптового ринку електричної енергії разом з додатками застосовується в частині, що не суперечить рішенню Кабінету Міністрів України щодо вжиття тимчасових надзвичайних заходів.