Про медаль "Захиснику Вітчизни"
Відповідно до статей 4 і 8 Закону України "Про державні нагороди України" постановляю:
1. Затвердити Положення про медаль "Захиснику Вітчизни" (додається).
2. Затвердити малюнок медалі "Захиснику Вітчизни" (додається).
3. Кабінету Міністрів України разом із Державним управлінням справами забезпечити за участю Національного банку України виготовлення медалі "Захиснику Вітчизни", бланків посвідчень та футлярів до неї.
4. Визнати таким, що втратив чинність, Указ Президента України від 8 жовтня 1999 року № 1299 "Про встановлення відзнаки Президента України - медалі "Захиснику Вітчизни".
5. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.
ПОЛОЖЕННЯ
про медаль "Захиснику Вітчизни"
1. Медаллю "Захиснику Вітчизни" нагороджуються ветерани війни, особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи, які брали участь у визволенні України від фашистських загарбників, та інші громадяни України за виявлені у захисті державних інтересів особисті мужність і відвагу, зміцнення обороноздатності та безпеки України.
2. Медаллю "Захиснику Вітчизни" можуть бути нагороджені громадяни України, іноземці та особи без громадянства.
3. Нагородження медаллю "Захиснику Вітчизни" провадиться указом Президента України.
4. Нагородження медаллю "Захиснику Вітчизни" може бути проведено посмертно.
5. Представлення до нагородження медаллю "Захиснику Вітчизни" та вручення цієї медалі провадиться відповідно до Порядку представлення до нагородження та вручення державних нагород України, затвердженого Указом Президента України від 19 лютого 2003 року № 138.
6. Медаль "Захиснику Вітчизни" виготовляється з латуні і має форму обрамленого бортиком кола діаметром 32 мм. На лицьовому боці медалі у центрі зображено щит, накладений на меч. На щиті - контури державного кордону України і напис "Україна".
У лівій верхній частині медалі - по колу напис "Захиснику Вітчизни", у правій нижній частині - зображення лаврової та дубової гілок.
На зворотному боці медалі у центрі - зображення лаврової гілки.
Всі зображення і написи рельєфні.
За допомогою кільця з вушком медаль з'єднується з прямокутною колодкою, обтягнутою шовковою муаровою стрічкою синього кольору, із двома повздовжніми смужками жовтого кольору на відстані 2 мм від країв та далі - двома смужками сірого кольору. У нижній частині колодки - тонка металева фігурна дужка із заокругленим виступом та отвором посередині. На зворотному боці колодки - застібка для прикріплення медалі до одягу.
Ширина стрічки - 28 мм, ширина смужок: жовтого кольору - по 2 мм кожна, сірого - по 5 мм кожна.
Розмір прямокутної колодки до медалі: висота - 42 мм, ширина - 28 мм. Розмір фігурної дужки до колодки: висота - 2 мм, ширина - 30 мм, висота заокругленого виступу - 2 мм.
Планка медалі являє собою прямокутну металеву пластинку, обтягнуту стрічкою, як на колодці медалі. Розмір планки: висота - 12 мм, ширина - 28 мм.
7. Медаль "Захиснику Вітчизни" носять на грудях з лівого боку і за наявності у нагородженого інших державних нагород України розміщують після медалі "За бездоганну службу".
8. Особи, нагороджені медаллю "Захиснику Вітчизни", повинні дбайливо ставитися до її схоронності. Нагородженому можуть бути видані дублікати медалі, посвідчення до медалі, якщо Комісією державних нагород та геральдики буде визнано, що втрата державної нагороди, посвідчення сталася з причин, які не залежать від нагородженого.
9. У разі смерті нагородженого, якому за життя медаль "Захиснику Вітчизни" та посвідчення до неї не було вручено, або у разі нагородження особи посмертно медаль та посвідчення до неї передаються в установленому порядку сім'ї такого нагородженого.
10. Після смерті нагородженого, за наявності спадкоємців, медаль "Захиснику Вітчизни" та посвідчення до неї залишаються у сім'ї померлого як пам'ять.
У разі відсутності у померлого нагородженого медаллю "Захиснику Вітчизни" спадкоємців медаль та посвідчення до неї мають бути передані на зберігання до Державного управління справами.
11. За згодою спадкоємців медаль "Захиснику Вітчизни" та посвідчення до неї можуть бути передані на тимчасове або постійне зберігання музею. Медаль та посвідчення до неї передаються музею на підставі рішення Комісії державних нагород та геральдики за наявності відповідного клопотання музейного закладу.