open
Про систему
 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
Чинна

МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС -
ЦЕНТРАЛЬНИЙ ОФІС З ОБСЛУГОВУВАННЯ ВЕЛИКИХ ПЛАТНИКІВ

ЛИСТ

13.01.2016  № 1045/10-28-10-06-11

Нарахування ЄВ на компенсаційні виплати мобілізованих працівників та відображення компенсаційних виплат у звіті

Порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ) визначено Законом України від 8 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464) та Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449.

Зазначення кодів категорій застрахованих осіб у Звіті

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону № 2464 виплати, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, не є базою нарахування та утримання єдиного внеску.

Звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску заповнюється відповідно до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 (далі - Порядок № 435).

Таблиця 6 додатка 4 до Порядку № 435 "Відомості про нарахування заробітної плати (доходу) застрахованим особам" призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці, які вносяться до персональних облікових карток застрахованих осіб Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Такі відомості формуються з урахуванням кодів категорій застрахованих осіб, визначених у додатку 2 до Порядку № 435.

Порядком № 435 додано нові коди категорій застрахованих осіб, зокрема, код категорії ЗО "48" - для осіб, яким нараховуються виплати, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

При відображені у звіті з єдиного внеску виплат мобілізованим працівникам, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, їм присвоюється код категорії "48".

Так, в таблиці 6 додатка 4 до Порядку № 435 виплати, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, відображаються в графі 17 "Загальна сума нарахованої заробітної плати / доходу (усього з початку звітного місяця)", а в графі 9 "Код категорії ЗО" вказується код "48".

При цьому оскільки нарахування та утримання єдиного внеску на такі виплати не здійснюються, то графи 18, 19, 20 та 21 таблиці 6 додатка 4 до Порядку № 435 не заповнюються.

Підсумкове значення графи 17 таблиці 6 додатка 4 до Порядку № 435 переноситься до рядка 1.1 "сума нарахованої заробітної плати" таблиці 1 додатка 4 до Порядку № 435, та, відповідно, бере участь у розрахунку значення рядка 1 розділу 1 "Загальна сума нарахованої заробітної плати, винагород за виконану роботу (надані послуги) за цивільно-правовими договорами, оплати допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, усього (р. 1.1 + р. 1.2 + р. 1.3 + р. 1.4 + р. 1.5)".

Застосування понижуючого коефіцієнта

Закон № 2464 не містить вимог щодо обов'язкового застосування понижуючого коефіцієнта.

У разі, якщо роботодавці дотрималися умов для застосування понижуючого коефіцієнта, визначених законодавством для попереднього звітного періоду, однак не застосували його, вони не мають право здійснити перерахунок єдиного внеску за такий період застосовуючи понижуючий коефіцієнт.

У разі застосування коефіцієнта платник єдиного внеску зазначає про це в звіті.

Оскільки обчислення ЄВ здійснюється щомісяця на підставі бухгалтерських та інших документів, законодавством не передбачений перерахунок ЄВ за минулий період з метою застосування понижуючого коефіцієнта.

Норма діяла до 01.01.2016 та втратила чинність у зв'язку з набранням чинності Закону України від 24.12.2015 № 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році".

Але, в той же час:

Кабінет Міністрів України постановою від 04 березня 2015 року № 105 затвердив Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 105), який набрав чинності з 17 березня 2015 року.

Згідно з пунктом 7 Порядку № 105 оподаткування, нарахування і сплата єдиного внеску на компенсацію здійснюються, зокрема, відповідно до Закону № 2464.

Як вже було зазначено, частиною сьомої статті 7 Закону № 2464 встановлено, що виплати, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, не є базою нарахування та утримання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Враховуючи те, що у разі отримання роботодавцем компенсації з бюджету в межах середнього заробітку за попередній звітний період, у якому розмір єдиного внеску застосовувався з понижуючим коефіцієнтом, значення показника "База нарахування звітного періоду" зменшується на суму компенсації, то такий роботодавець повинен здійснити перерахунок понижуючого коефіцієнта за відповідний звітний період з урахуванням норм пункту 9 прим. 5 розділу VIII Закону № 2464.

Норма діяла до 12.11.2015 та втратила чинність у зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 04 листопада 2015 № 911 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 04 березня 2015 року № 105".

Перерахунок ЄВ за період березень - грудень 2014 року 2015 році та відображення перерахунку у звіті.

Роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги (підпункт 169.4.3 пункту 169.3 статті 169 Податкового кодексу України).

У разі нарахування (виплати) роботодавцем середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та отримання у подальшому компенсаційних виплат з бюджету за період з 18.03.2014 по 31.12.2014 згідно з Порядком № 105, такий роботодавець має право здійснити перерахунок єдиного внеску.

З 12.11.2015 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 04 листопада 2015 року № 911 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 року № 105".

Відповідно до пункту 5 розділу V Порядку № 435 якщо страхувальником здійснюється донарахування (зменшення) ЄВ у зв'язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх періодах, крім донарахування (зменшення) внаслідок збільшення (зменшення) класу професійного ризику виробництва, застосовуються коди типу нарахувань, передбачені пунктом 9 розділу IV цього Порядку.

Норма діяла до 01.01.2016 та втратила чинність у зв'язку з набранням чинності Закону України від 24.12.2015 № 911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Також аналогічні відповіді містяться у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі на сайті Державної фіскальної служби України в категорії 301.04.01 "нечинні".

 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: