{Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони № 560 від 25.10.2016}
Про затвердження Положення про воєнізовану охорону об’єктів Збройних Сил України, Інструкції з організації та несення вартової служби воєнізованою охороною на об’єктах Збройних Сил України
{Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони
№ 858 від 03.12.2014}
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.03.93 № 195 “Про впорядкування охорони об’єктів Збройних Сил” та з метою подальшого вдосконалення охорони об’єктів Збройних Сил України підрозділами воєнізованої охорони НАКАЗУЮ:
Положення про воєнізовану охорону об’єктів Збройних Сил України, що додається;
Інструкцію з організації та несення вартової служби воєнізованою охороною на об’єктах Збройних Сил України, що додається.
2. Наказ Міністра оборони України від 20.04.2001 № 125 “Про затвердження Положення про воєнізовану охорону об’єктів Збройних Сил України та Інструкції з організації та несення служби воєнізованою охороною на об’єктах Збройних Сил України”, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05.05.2001 за № 390/5581 (зі змінами), визнати таким, що втратив чинність.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Наказ розіслати до окремої військової частини.
ПОГОДЖЕНО: |
|
ПОЛОЖЕННЯ
про воєнізовану охорону об’єктів Збройних Сил України
1.1. Цим Положенням визначаються засади організації, керівництва та комплектування підрозділів воєнізованої охорони Збройних Сил України (далі - ВОХОР), основні обов’язки начальницького складу ВОХОР.
1.2. ВОХОР створюється для забезпечення охорони та оборони особливо важливих і режимних об’єктів з’єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ, організацій (склади (території) з ракетами, мінно-торпедним озброєнням, зі зброєю та боєприпасами, пально-мастильними матеріалами, військовою технікою та озброєнням тощо) Збройних Сил України (далі - військові частини).
1.3. У своїй діяльності підрозділи ВОХОР керуються Конституцією та законами України, актами Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства оборони України та цим Положенням.
1.4. Особовий склад підрозділів ВОХОР є працівниками Збройних Сил України, на яких поширюється законодавство України про працю та державне соціальне страхування.
Тривалість робочого часу та часу відпочинку особового складу ВОХОР встановлюється відповідно до законодавства та обумовлюється у колективному договорі.
1.5. Чисельність особового складу підрозділів ВОХОР розраховується, виходячи з кількості постів. Для одного цілодобового поста у штаті підрозділу ВОХОР передбачається 9 стрільців.
Розрахунок потреби стрільців для постів з тривалістю охорони менше доби здійснюється шляхом приведення цих постів за часом охорони до цілодобового поста (наприклад, пост, що охороняється 17 годин на добу, становить 17:24=0,7 цілодобового поста і на його охорону потрібно 9х0,7=6,3 штатної одиниці (шість штатних одиниць)).
1.6. Для охорони та оборони об’єктів створюються такі підрозділи ВОХОР:
загін (штатна чисельність від 75 осіб і більше);
команда (штатна чисельність від 15 до 74 осіб);
група (штатна чисельність до 15 осіб).
Загони, команди і групи ВОХОР входять до складу військових частин та іменуються за умовним найменуванням військової частини, наприклад загін, команда, група ВОХОР військової частини А0000.
1.7. Особовий склад ВОХОР залежно від посад, які він обіймає, розподіляється на старший, середній, молодший начальницький склад та рядовий склад.
До старшого начальницького складу належать:
До середнього начальницького складу належать:
помічник начальника загону (з матеріально-технічного забезпечення);
заступник начальника команди (окремої);
начальник команди (у складі загону);
начальник відділення (за наявності вартових собак).
До молодшого начальницького складу належать:
інструктор службового собаківництва (за наявності вартових собак);
майстер (з ремонту технічних засобів охорони).
вожатий службових собак (за наявності вартових собак).
1.8. Особовий склад підрозділів ВОХОР озброюється вогнепальною нарізною зброєю.
Порядок організації обліку, зберігання і видачі зброї та боєприпасів визначається чинним законодавством України.
Зброя та боєприпаси особовому складу підрозділів ВОХОР з кімнати для зберігання зброї загону (команди, групи) видаються тільки для несення служби у варті або проведення занять. Видача зброї та боєприпасів, споряджених в обойми, здійснюється за особистим підписом кожного в Книзі видачі зброї та боєприпасів, яка зберігається в сейфі (шухляді столу, що замикається) начальника варти.
1.9. Особовий склад підрозділів ВОХОР забезпечується спеціальною формою одягу. Носіння спеціальної форми одягу під час виконання службових обов’язків обов’язкове.
1.10. За організацію і несення служби підрозділами ВОХОР, а також обладнання постів та об’єктів, що охороняються, технічними засобами охоронної та пожежної сигналізації, матеріальне і технічне забезпечення, морально-психологічне, фінансове та медичне забезпечення особового складу, матеріальне і ветеринарне забезпечення вартових собак відповідають командири військових частин.
1.11. Для підвищення рівня професійних знань з особовим складом підрозділів ВОХОР проводяться заняття зі спеціальної, вогневої підготовки та заняття із додержання вимог безпеки під час виконання службових обов’язків згідно з Порядком підготовки особового складу підрозділів ВОХОР.
{Пункт 1.11 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 858 від 03.12.2014}
1.12. Не допускаються до охорони об’єктів працівники, які не засвоїли Порядок підготовки особового складу підрозділів ВОХОР та не пройшли спеціального навчання, інструктажів та навчань з питань охорони праці та надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасного випадку, у тому числі в разі порушення заходів безпеки під час поводження зі зброєю, а також перевірки знань з питань охорони праці і вимог пожежної безпеки.
{Абзац перший пункту 1.12 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 858 від 03.12.2014}
Перевірка знань з питань охорони праці проводиться відповідною комісією військової частини після проведення спеціального навчання із складанням протоколу, який зберігається протягом п’яти років. До складу комісії призначаються: начальник загону або його заступник, спеціаліст з охорони праці, представник профспілок і фахівець юридичної служби. За організацію і здійснення інструктажів, навчань та перевірок знань особового складу ВОХОР відповідає командир військової частини.
Працівники, які прийняті до підрозділів ВОХОР, обов’язково проходять випробування строком 1 місяць. Допуск до випробування надається наказом командира військової частини. Цим наказом призначається відповідальна особа за проведення випробування.
Випробування для цих осіб проводиться за програмою для конкретної посади працівника ВОХОР в обсязі його посадових обов’язків. Коли строк випробування закінчився, у разі отримання задовільних результатів перевірки знань з питань охорони праці наказом командира військової частини вони допускаються до несення служби.
Під час випробування працівники ВОХОР проходять спеціальне навчання у військовій частині за встановленою 20-годинною програмою. Для осіб, які не пройшли військову службу, спеціальне навчання становить 40 годин.
II. Комплектування підрозділів воєнізованої охорони
2.1. Приймання громадян до складу підрозділів ВОХОР здійснюється згідно з вимогами законодавства про працю та оформлюється наказом командира військової частини.
2.2. На посади працівників ВОХОР не може бути призначено:
осіб, які не є громадянами України;
осіб, які визнані судом недієздатними або обмежено дієздатними;
осіб, які не досягли повноліття;
осіб, які за станом здоров’я відповідно до висновку закладу охорони здоров’я не можуть виконувати обов’язки працівника ВОХОР, у тому числі осіб, які перебувають на обліку в закладах охорони здоров’я з діагнозом психічного захворювання, алкоголізму чи наркоманії;
осіб, які мають незняту або непогашену судимість;
осіб, яким пред’явлено звинувачення у вчиненні злочину (до прийняття судом рішення у справі).
2.3. Під час приймання на роботу до ВОХОР громадянином подаються такі документи:
копія паспорта з відміткою про реєстрацію місця проживання;
військовий квиток (за наявності);
трудова книжка (за наявності);
медична довідка про проходження попереднього (періодичного) медичного огляду працівника;
довідка про проведення обов’язкового попереднього та періодичних психіатричних оглядів, сертифікат про проходження наркологічного огляду;
характеристика з останнього місця служби (навчання, роботи).
2.4. На працівників підрозділу ВОХОР оформляються облікові справи.
До облікової справи долучаються:
дві фотокартки (розміром 9х12 см);
автобіографія з відомостями про склад сім’ї, місце проживання і номери телефонів;
характеристики з останнього місця служби (навчання, роботи);
характеристики, надані начальником загону (команди, групи) за підсумками кожного року;
медична характеристика з висновком медичної комісії про стан здоров’я і допуск його до несення вартової служби та медична довідка про проходження попереднього (періодичного) медичного огляду працівника, форма якої встановлена Порядком проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007 № 246, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.07.2007 за № 846/14113;
довідка про проведення обов’язкового попереднього та періодичних психіатричних оглядів, форма якої встановлена Порядком проведення обов’язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.09.2000 № 1465, сертифікат про проходження профілактичного наркологічного огляду, форма якого затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.97 № 1238 “Про обов'язковий профілактичний наркологічний огляд і порядок його проведення” (надалі надаються один раз на два роки);
довідка про відсутність або наявність судимості, видана уповноваженим підрозділом Міністерства внутрішніх справ України за офіційним запитом військової частини (надалі оновлюється щорічно);
листи індивідуальних співбесід та спостережень, результати вивчення соціально-психологічних якостей працівника підрозділу ВОХОР;
аркуш про доведення вимог відповідних статей Кримінального кодексу України, завірений особистим підписом;
ксерокопія паспорта працівника;
внутрішній опис облікової справи.
2.5. Заступники командирів військових частин з виховної роботи під час приймання на роботу громадян до складу підрозділів ВОХОР, а надалі щокварталу організовують вивчення їх соціально-психологічних якостей.
За результатами вивчення складаються висновки щодо допуску працівників ВОХОР до несення служби у варті, які затверджуються командиром військової частини та долучаються до облікових справ.
2.6. Ведення та зберігання облікових справ працівників ВОХОР покладаються на начальника кадрового органу військової частини.
За своєчасне оновлення документів облікових справ відповідає начальник загону (команди, групи).
III. Обов’язки особового складу воєнізованої охорони
3.1. Начальник загону (команди, групи) ВОХОР відповідає за організацію та несення служби особовим складом загону (команди, групи); його спеціальну підготовку, морально-психологічний стан та трудову дисципліну; додержання вимог безпеки під час несення служби; за стан і зберігання зброї, боєприпасів та іншого майна загону (команди, групи). Він підпорядкований безпосередньо командиру військової частини і є прямим начальником усього особового складу загону (команди, групи) ВОХОР.
Начальник загону (команди, групи) ВОХОР зобов’язаний:
організовувати охорону об’єкта згідно з рішенням командира військової частини на охорону об’єктів військової частини та Інструкцією з організації та несення вартової служби воєнізованою охороною на об’єктах Збройних Сил України;
керувати особовим складом загону (команди, групи) ВОХОР, стежити за точним виконанням особовим складом вимог табеля постів та інструкцій з питань організації і здійснення охорони та пропускного режиму і не менш як три рази на тиждень (з них один раз уночі) раптово перевіряти несення служби вартою;
організовувати та постійно здійснювати контроль за несенням служби особовим складом ВОХОР;
особисто здійснювати контроль за зміною варт і отриманням (здаванням) зброї особовим складом ВОХОР;
організовувати і проводити заняття із спеціальної та вогневої підготовки з особовим складом загону (команди, групи) ВОХОР;
знати ділові та морально-психологічні якості всього особового складу загону (команди, групи). Разом з кадровим органом і фахівцями виховної роботи військової частини забезпечувати якісний підбір особового складу для загону (команди, групи) ВОХОР та вносити пропозиції стосовно його заохочення або накладення дисциплінарних стягнень;
разом з командиром військової частини проводити роботу щодо зміцнення трудової дисципліни серед особового складу, створювати умови для роботи та несення служби підпорядкованому особовому складу;
готувати та подавати на розгляд командира військової частини пропозиції щодо вдосконалення охорони об’єктів, застосування технічних засобів охорони і засобів пожежної сигналізації та з інших питань життєдіяльності ВОХОР;
не менше одного разу на місяць перевіряти наявність і стан зброї та боєприпасів загону (команди, групи) ВОХОР і запасу бойових патронів у варті, про що робити запис у Книзі огляду, перевірки наявності, стану зберігання зброї та боєприпасів і у Книзі обліку запасу бойових патронів, забезпечувати надійність їх зберігання та боєздатність, стежити за справністю технічних засобів охорони і засобів пожежної сигналізації, а також правильністю їх експлуатації;
подавати на затвердження командиру військової частини щомісячні графіки несення вартової служби особовим складом та іншу службову документацію щодо організації вартової служби і виконання поставлених завдань загоном (командою, групою) ВОХОР;
щомісяця проводити підбиття підсумків несення служби особовим складом загону (команди, групи) ВОХОР.
3.2. Заступник начальника загону (команди) ВОХОР відповідає за планування підготовки особового складу підрозділів ВОХОР, організацію вартової служби; облік особового складу, зброї, боєприпасів та іншого майна загону (команди, групи). Він підпорядковується начальнику загону (команди) і є прямим начальником усього особового складу загону (команди) ВОХОР.
Заступник начальника загону (команди) ВОХОР зобов’язаний:
розробляти службову документацію щодо організації та несення вартової служби особовим складом, у тому числі тематичний розрахунок годин з предметів навчання на навчальний рік;
особисто проводити заняття зі спеціальної та вогневої підготовки з молодшим керівним складом, вести журнал обліку занять, а також контролювати проведення ним занять із рядовим складом загону (команди, групи) ВОХОР;
здійснювати контроль за несенням служби особовим складом ВОХОР; за відсутності начальника загону (команди) - за зміною варт, а також видачею (здаванням) зброї особовому складу ВОХОР;
знати наявність особового складу загону (команди) ВОХОР;
проводити інструктаж осіб, які заступають у варту. Не менш як два рази на тиждень (з них один раз уночі) раптово перевіряти несення служби вартою;
не менше одного разу на місяць проводити перевірку наявності та стану зброї, боєприпасів та іншого майна загону (команди) і звіряти їх наявність
з відповідними службами військової частини, про що робити запис
у Книзі огляду, перевірки наявності, стану зберігання зброї та боєприпасів загону (команди), у Книзі обліку запасу бойових патронів і Книзі обліку наявності та руху матеріальних засобів загону (команди);
за відсутності начальника загону (команди) виконувати його обов’язки.
3.3. Особи молодшого начальницького складу загону (команди, групи) відповідають за навчання, виховання, трудову дисципліну і додержання правил носіння спеціальної форми одягу своїх підлеглих, за виконання ними своїх обов’язків. Вони є безпосередніми начальниками підпорядкованого їм рядового складу.
Особи молодшого начальницького складу загону (команди, групи) зобов’язані:
знати ділові якості та морально-психологічний стан своїх підлеглих, ступінь їх підготовленості до несення служби, особисто проводити заняття зі спеціальної підготовки з особовим складом команд (груп);
розподіляти підлеглих на пости з урахуванням ділових якостей кожного.
3.4. Посадові обов’язки особового складу підрозділів ВОХОР розробляються начальником загону (команди, групи) на підставі цього Положення та Інструкції з організації та несення вартової служби воєнізованою охороною на об’єктах Збройних Сил України з урахуванням завдань і особливостей несення служби та затверджуються наказом командира військової частини.