Про затвердження Порядку використання в митних органах дозволів і висновків Державної служби експортного контролю України та їх електронних копій
Вiдповiдно до статті 197 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VI, Закону України “Про державний контроль за мiжнародними передачами товарiв вiйськового призначення та подвiйного використання”, Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 року № 1807, Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2004 року № 86, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок використання в митних органах дозволів i висновків Державної служби експортного контролю України та їх електронних копій, що додається.
2. Департаменту податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України (Чмерук М.О.) і Департаменту класифікації товарів та заходів регулювання ЗЕД Державної митної служби України (Гутник А.Є.) в установленому порядку забезпечити:
подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
3. Визнати такими, що втратили чинність, накази Державної митної служби України:
від 01 грудня 2003 року № 812 “Про затвердження Порядку митного контролю й митного оформлення військової техніки та військових транспортних засобів, що перетинають державний кордон України з метою використання їх при проведенні заходів оперативно-тактичного характеру”, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16 грудня 2003 року за № 1166/8487;
від 16 червня 2009 року № 555 “Про затвердження Порядку використання в митних органах дозволів і висновків Державної служби експортного контролю України”, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 липня 2009 року за № 632/16648.
4. Цей наказ набирає чинностi з дня набрання чинності Митним кодексом України від 13 березня 2012 року, але не раніше дня офiцiйного опублiкування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра фінансів України Мярковського А.І. та першого заступника Голови Державної митної служби України Дороховського О.М.
ПОРЯДОК
використання в митних органах дозволів i висновків Державної служби експортного контролю України та їх електронних копій
1.1. Цей Порядок визначає особливостi контролю наявностi та використання в митних органах електронних копій дозволів i висновків Державної служби експортного контролю України при здiйсненнi митного контролю та митного оформлення товарiв, мiжнароднi передачi яких пiдлягають державному експортному контролю (далі - товари).
1.2. Для цілей цього Порядку термін “заявник” вживається в такому значенні:
заявник - суб’єкт здійснення міжнародних передач товарів, суб’єкти, зазначені у частині третій статті 15 Закону України “Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання”, який (які) отримав(ли) відповідний дозвіл або висновок Державної служби експортного контролю України (далі - Держекспортконтролю України) у встановленому законодавством порядку.
1.3. Інші термiни в цьому Порядку вживаються в значеннях, наведених у Митному кодексi України та Законi України “Про державний контроль за мiжнародними передачами товарiв вiйськового призначення та подвiйного використання”.
1.4. Вiдповiднiсть митних режимiв при здiйсненнi митного оформлення товарiв характеру їх міжнародної передачі наведено в додатку до цього Порядку.
1.5. Оригiнал дозволу чи висновку Держекспортконтролю України (далі - дозвiльний документ Держекспортконтролю України) зберiгається у заявника.
1.6. У дозвiльному документі Держекспортконтролю України код товару згiдно з Українською класифікацією товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi (УКТЗЕД) наводиться довідково. Остаточне рiшення щодо фактичного застосування коду товару за УКТЗЕД приймає митний орган оформлення, виходячи з найменування та опису товарiв за вiдповiдними групами, якi визначені законодавством України.
1.7. Держекспортконтроль України інформує Держмитслужбу України про видачу дозвільного документа шляхом надсилання його електронної копії, засвідченої цифровим підписом.
1.8. Електронна копія дозвільного документа Держекспортконтролю України (далі - ЕКДД) заноситься до єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів України (далі - ЄАІС) у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
1.9. Митне оформлення товарiв здiйснюється в межах загальної їх кiлькостi, зазначеної у ЕКДД, та протягом визначеного строку його дiї.
1.10.Закiнчення строку дiї висновку Держекспортконтролю України, на пiдставi якого було здiйснено тимчасове вивезення (ввезення) товарiв, не є пiдставою для вiдмови в митному оформленнi при зворотному ввезеннi (вивезеннi) або оформленнi в iнший митний режим таких товарiв i не потребує продовження строку дiї такого висновку, якщо в ньому не зазначено iнше.
1.11. Змiна митного режиму тимчасово вивезених (ввезених) товарiв здiйснюється за умови надання ЕКДД iз зазначенням у них характеру здійснення мiжнародної передачi товарiв, що вiдповiдає обраному заявником митному режиму.
1.12. Припинення тимчасового вивезення (ввезення) товарiв у разi їх втрати, знищення або дії інших обставин непереборної сили здiйснюється на пiдставi письмового погодження Держекспортконтролю України, яке за вiдповiдним обґрунтованим запитом заявника надається Держекспортконтролем України заявнику та Держмитслужбі України.
1.13. Пiсля завершення митного оформлення посадова особа митного органу за заявою заявника на зворотному боці оригіналу дозвільного документа Держекспортконтролю України вносить інформацію про стан фактичного здійснення мiжнародних передач товарів та завіряє її підписом та особистою номерною печаткою.
ІІ. Особливостi використання в митних органах дозвiльних документів Держекспортконтролю України на товари, що переміщуються через митний кордон України (у тому числi тимчасово або з метою переробки)
2.1. При переміщенні товарiв заявник або уповноважена ним особа на декларування товарів надає митному органу оформлення разом з іншими документами, необхідними для митного оформлення, митну декларацію (далі - МД), у якій зазначені реквізити дозвільного документа Держекспортконтролю України, та на вимогу митного органу, що здійснює митне оформлення, відповідно до статті 264 Митного кодексу України надає оригінал дозвільного документа Держекспортконтролю України.
2.2. Посадова особа митного органу, яка здійснює митне оформлення, перевіряє в ЄАІС наявність ЕКДД, отриману від Держекспортконтролю України засобами електронного зв’язку, засвідчену цифровим підписом.
2.3. У ЄАІС зазначається дата митного оформлення, номер МД, найменування та кiлькiсть товарів, зазначених у графі 31 МД.
2.4. При вивезенні товарів за межі митної території України митні формальності у пункті пропуску через державний кордон України здійснюються в такій послідовності:
2.4.1. Заявник або уповноважена ним особа надає митному органу вiдповiдний аркуш оформленої МД разом з іншими документами, на пiдставi яких товари випускаються за межі митної території України.
2.4.2. Посадова особа митного органу перевіряє наявність у ЄАІС ЕКДД, звіряє найменування й кількість товарів, що переміщуються через митний кордон України, та в ЄАІС вчиняє електронний запис “вивезено у обсязі, зазначеному в МД”.
2.5. При ввезенні товарів на митну територію України митні формальності у пункті пропуску через державний кордон України здійснюються в такій послідовності:
2.5.1. Заявник або уповноважена ним особа пред’являє митному органу оригінал або завірену печаткою заявника копію дозвільного документа Держекспортконтролю України та інші товаросупровідні документи, передбачені законодавством з питань державної митної справи.
2.5.2. Посадова особа митного органу перевіряє наявність у ЄАІС ЕКДД, звіряє кількість товарів, що переміщуються через митний кордон України, та в ЄАІС вчиняє електронний запис “відповідає кількості, зазначеній у ЕКДД”.
2.6. Зворотне ввезення товарів (у тому числі з установленими в процесі ремонту чи обслуговування складовими частинами), вивезених за межі митної території України на пiдставi дозвільного документа Держекспортконтролю України, здійснюється на пiдставi цього самого дозвільного документа Держекспортконтролю України, якщо в ньому не передбачено інше.
2.7. Зворотне вивезення товарiв (у тому числi з установленими в процесi ремонту чи обслуговування складовими частинами), увезених на пiдставi вiдповiдного дозвiльного документа Держекспортконтролю України з метою надання послуг з їх ремонту чи обслуговування, модернiзацiї тощо, здiйснюється за наявностi ЕКДД на право здiйснення експорту таких послуг, якщо iнше не передбачено зазначеним дозвiльним документом Держекспортконтролю України.
2.8. На запит заявника Держмитслужба України в установленому порядку видає сертифікат пiдтвердження доставки, яким засвiдчує факт надходження в Україну товарiв, зазначених у цьому сертифiкатi.
2.9. Сертифiкат кiнцевого споживача, мiжнародний iмпортний сертифiкат та iншi документи, якi мiстять державнi гарантiї щодо використання товарiв у заявлених цiлях, до митних органiв не подаються.
ІІІ. Особливостi використання в митних органах дозвiльних документів Держекспортконтролю України з обмеженням доступу
3.1. При вивезеннi за межi митної територiї України товарiв разом iз МД та iншими документами, необхiдними для здiйснення митного оформлення, заявник подає митному органу оформлення оригінал дозвiльного документа Держекспортконтролю України.
3.2. Посадовою особою митного органу оформлення, яка має допуск до роботи з інформацією з обмеженням доступу, на зворотному боцi оригiналу дозвiльного документа Держекспортконтролю України зазначаються дата митного оформлення, номер МД, найменування та кiлькiсть товарiв, зазначених у графi 31 МД. Запис засвідчується пiдписом посадової особи митного органу оформлення та її особистою номерною печаткою.
Копiя дозвiльного документа Держекспортконтролю України з вiдмiтками посадової особи митного органу оформлення повертається заявниковi. Оригінал дозвільного документа зберігається в митному органі оформлення.
3.3. У пунктi пропуску через митний кордон України заявник або уповноважена ним особа надає митному органу вiдповiдний аркуш оформленої МД разом з iншими документами, на пiдставi яких товари випускаються за межi митної територiї України, а також копію дозвiльного документа Держекспортконтролю України iз записами митного органу оформлення, здійсненими вiдповiдно до пункту 2.3. розділу ІІ цього Порядку.
3.4. При ввезенні на митну територію України у пунктi пропуску заявник на момент переміщення товарiв через митний кордон України повинен подати митному органу копію дозвiльного документа Держекспортконтролю України.
3.5. Посадовою особою митного органу в пунктi пропуску, яка має допуск до роботи з інформацією з обмеженням доступу, на зворотному боцi копії дозвiльного документа Держекспортконтролю України зазначаються дата пропуску, найменування та кiлькiсть фактично пропущених через митний кордон України товарiв.
3.6. При митному оформленні товарiв заявник або уповноважена ним особа подає митному органу оформлення оригінал дозвiльного документа Держекспортконтролю України, МД та iншi документи, необхiднi для здiйснення митного оформлення.
3.7. Посадовою особою митного органу оформлення, яка має допуск до роботи з інформацією з обмеженням доступу, на зворотному боцi оригiналу дозвiльного документа Держекспортконтролю України зазначаються дата митного оформлення, номер МД, найменування та кiлькiсть товарiв, зазначених у графi 31 МД.
3.8. З урахуванням положень пункту 7 розділу XXI “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу України до 01 січня 2017 року у разі відсутності електронної копії дозвільного документа Держекспортконтролю України у ЄАІС допускається надання до митного органу оформлення оригіналу дозвільного документа Держекспортконтролю України у порядку, встановленому цим розділом.
Додаток |
ТАБЛИЦЯ
застосування митного режиму залежно від характеру міжнародної передачі товарів
Характер міжнародної передачі товарів, зазначених у дозвільних документах Держекспортконтролю України | Митні режими |
Експорт | Експорт |
Імпорт | Імпорт |
Транзит | Транзит |
Тимчасове ввезення | Тимчасове ввезення |
Тимчасове вивезення | Тимчасове вивезення |