Про затвердження Положення про застосування Національним банком України заходів впливу
{Назва Постанови в редакції Постанови Національного банку № 778 від 10.11.2015}
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку
N 486 від 22.11.2012
№ 332 від 03.06.2014
№ 494 від 15.08.2014
№ 593 від 22.09.2014
№ 696 від 31.10.2014
№ 752 від 27.11.2014
№ 32 від 17.01.2015
№ 51 від 26.01.2015
№ 282 від 28.04.2015
№ 332 від 21.05.2015
№ 495 від 30.07.2015
№ 582 від 03.09.2015
№ 637 від 29.09.2015
№ 778 від 10.11.2015
№ 862 від 03.12.2015
№ 336 від 30.05.2016
№ 365 від 02.08.2016
№ 366 від 04.08.2016
№ 374 від 19.08.2016
№ 43 від 25.05.2017
№ 56 від 16.06.2017
№ 84 від 31.08.2017
№ 31 від 29.03.2018
№ 60 від 07.06.2018
№ 98 від 07.09.2018
№ 135 від 06.12.2018
№ 14 від 03.01.2019
№ 73 від 29.05.2019
№ 58 від 28.04.2020
№ 79 від 22.06.2020
№ 139 від 07.10.2020
№ 149 від 23.11.2020
№ 61 від 29.06.2021
№ 70 від 05.07.2021
№ 129 від 02.12.2021
№ 86 від 29.04.2022
№ 120 від 13.06.2022
№ 169 від 04.08.2022
№ 215 від 06.10.2022
№ 51 від 18.04.2023
№ 80 від 21.06.2023
№ 85 від 24.06.2023
№ 140 від 03.11.2023
№ 164 від 16.12.2023
№ 3 від 05.01.2024
№ 45 від 12.04.2024
№ 94 від 02.08.2024
№ 112 від 10.09.2024
№ 189 від 27.12.2024
№ 9 від 01.02.2025}
Відповідно до статті 56 Закону України “Про Національний банк України”, статті 74 Закону України “Про банки і банківську діяльність” та з метою підвищення ефективності та забезпечення належної організації здійснення ліквідаційної процедури банків Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про застосування Національним банком України заходів впливу, що додається.
{Пункт 1 в редакції Постанови Національного банку № 778 від 10.11.2015}
2. Визнати такими, що втратили чинність, нормативно-правові акти Національного банку України згідно з переліком, що додається.
3. Процедура ліквідації банку, розпочата до набрання чинності Законом України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”, завершується згідно з порядком, установленим законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
4. Департаменту нормативно-методологічного забезпечення банківського регулювання та нагляду (Іваненко Н.В.), Юридичному департаменту (Новіков В.В.) подати цю постанову на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
5. Департаменту нормативно-методологічного забезпечення банківського регулювання та нагляду (Іваненко Н.В.) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома структурних підрозділів центрального апарату, територіальних управлінь Національного банку України, а також ліквідаторів банків для використання в роботі.
6. Постанова набирає чинності з 22.09.2012, але не раніше дня її офіційного опублікування.
7. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Соркіна І.В.
ПОЛОЖЕННЯ
про застосування Національним банком України заходів впливу
{Назва Положення в редакції Постанови Національного банку № 778 від 10.11.2015, із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 862 від 03.12.2015}
{У тексті Положення слова "або Комісія Національного банку при територіальному управлінні" у всіх відмінках виключено на підставі Постанови Національного банку № 282 від 28.04.2015}
{У тексті Положення слова “Комісія Національного банку” у всіх відмінках замінено словами “Комітет з питань нагляду” у відповідних відмінках згідно з Постановою Національного банку № 637 від 29.09.2015}
{У тексті Положення посилання на розділ IV замінено посиланням на розділ III згідно з Постановою Національного банку № 56 від 16.06.2017}
{У тексті Положення слово "проект" у всіх відмінках замінено словом "проєкт" у відповідних відмінках згідно з Постановою Національного банку № 70 від 05.07.2021}
{У тексті Положення слова “економічні нормативи” у всіх відмінках замінено відповідно словами “пруденційні нормативи” у відповідних відмінках згідно з Постановою Національного банку № 164 від 16.12.2023}
1.1. Це Положення розроблено відповідно до Законів України "Про Національний банк України", "Про банки і банківську діяльність" (далі - Закон про банки), "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - Закон про запобігання легалізації), "Про валюту і валютні операції" (далі - Закон про валюту), "Про фінансові послуги та фінансові компанії" (далі - Закон про фінансові послуги), “Про платіжні послуги” (далі - Закон про платіжні послуги), законодавства України про господарські товариства, з питань захисту критичної інфраструктури, кіберзахисту та інформаційної безпеки, про захист прав споживачів фінансових послуг, про рекламу на ринках фінансових послуг, щодо поширення інформації про фінансові та супровідні послуги, інших законодавчих актів України та нормативно-правових актів Національного банку України (далі - Національний банк).
{Пункт 1.1 глави 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 14 від 03.01.2019; в редакції Постанови Національного банку № 70 від 05.07.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 169 від 04.08.2022, № 215 від 06.10.2022, № 3 від 05.01.2024}
1.2. Це Положення визначає підстави і порядок застосування Національним банком заходів впливу, фінансових/штрафних санкцій (далі - заходи впливу) до банків, філій іноземних банків та інших осіб, які охоплюються наглядовою діяльністю Національного банку, у разі:
1) порушення банками, їх відокремленими підрозділами, філіями іноземних банків, відповідальними особами банківських груп, іншими учасниками банківських груп чи іншими особами, які є об’єктом перевірки Національного банку згідно із Законом про банки:
{Абзац перший підпункту 1 пункту 1.2 глави 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 9 від 01.02.2025}
законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, а саме: Закону про запобігання легалізації, нормативно-правових актів Національного банку, що регулюють діяльність банків у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі - законодавство з питань фінансового моніторингу);
законодавства з питань захисту критичної інфраструктури, кіберзахисту та інформаційної безпеки;
законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг, у тому числі вимог щодо взаємодії зі споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки) та вимог, установлених законодавством, щодо забезпечення доступності фінансових та супровідних послуг для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення;
{Абзац шостий підпункту 1 пункту 1.2 глави 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 9 від 01.02.2025}
законодавства про рекламу на ринках фінансових послуг;
{Підпункт 1 пункту 1.2 глави 1 розділу I доповнено новим абзацом сьомим згідно з Постановою Національного банку № 3 від 05.01.2024}
законодавства щодо поширення інформації про фінансові та супровідні послуги;
{Підпункт 1 пункту 1.2 глави 1 розділу I доповнено новим абзацом восьмим згідно з Постановою Національного банку № 3 від 05.01.2024}
вимог та/або рішень Національного банку, прийнятих відповідно до статей 66 і 67 Закону про банки;
{Абзац дев'ятий підпункту 1 пункту 1.2 глави 1 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
нормативно-правових актів Національного банку;
2) порушення банками вимог законодавства, що регулює порядок здійснення платіжних операцій (крім законодавства, передбаченого частиною другою статті 82 Закону про платіжні послуги), законодавства щодо інформаційної безпеки та забезпечення безперервності надання платіжних послуг, законодавства, що регулює відносини між надавачами та користувачами платіжних послуг, законодавства, виконання вимог якого є умовою авторизації діяльності відповідно до Закону про платіжні послуги, та законодавства щодо реклами на платіжному ринку та вимог, установлених законодавством, щодо забезпечення доступності платіжних та обмежених платіжних послуг для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення (далі - законодавство, що регулює діяльність на платіжному ринку);
{Підпункт 2 пункту 1.2 глави 1 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 140 від 03.11.2023; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 9 від 01.02.2025}
3) здійснення банками, їх відокремленими підрозділами, філіями іноземних банків, відповідальними особами банківських груп, іншими учасниками банківських груп чи іншими особами, які є об’єктом перевірки Національного банку згідно із Законом про банки, ризикової діяльності, що становить загрозу інтересам вкладників чи інших кредиторів банку (далі - здійснення ризикової діяльності);
{Підпункт 3 пункту 1.2 глави 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 189 від 27.12.2024, № 9 від 01.02.2025}
4) застосування до банків чи власників істотної участі в банках санкцій іноземними державами (крім держав, що здійснили або здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному в Законі України “Про оборону України”) або міждержавними об’єднаннями, або міжнародними організаціями та/або застосування санкцій відповідно до Закону України “Про санкції”, що становлять загрозу інтересам вкладників чи інших кредиторів банку та/або стабільності банківської системи у зв’язку з позбавленням/обмеженням права особи, до якої застосовано санкції, розпоряджатися активами;
{Підпункт 4 пункту 1.2 глави 1 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 85 від 24.06.2023}
5) невиконання та/або неналежного виконання банками, філіями іноземних банків або іншими особами, які є об’єктом перевірки Національного банку відповідно до Закону про банки, рішень Національного банку про застосування заходів впливу, передбачених статтею 73 Закону про банки (крім рішень про накладення штрафу).
{Пункт 1.2 глави 1 розділу I доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 9 від 01.02.2025}
{Пункт 1.2 глави 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 494 від 15.08.2014; в редакції Постанови Національного банку № 282 від 28.04.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 14 від 03.01.2019, № 58 від 28.04.2020, № 70 від 05.07.2021, № 129 від 02.12.2021, № 169 від 04.08.2022; в редакції Постанови Національного банку № 215 від 06.10.2022}
1.3. Терміни в цьому Положенні вживаються в таких значеннях:
1) грубе порушення вимог законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку, - порушення банком (його відокремленим підрозділом) вимог законодавства, нормативно-правових актів Національного банку, що регулюють діяльність на платіжному ринку, під час проведення банком платіжних операцій протягом 30 днів на суму, що перевищує 10000 мінімальних заробітних плат;
2) грубе порушення вимог нормативно-правових актів з питань готівкового обігу - порушення банком (його відокремленим підрозділом) вимог нормативноправового акта Національного банку з питань готівкового обігу, що призвело до незабезпечення схоронності та втрати готівки та/або інших цінностей у сумі, що перевищує 200 мінімальних заробітних плат, та/або невідповідності в сумі, що перевищує 100 мінімальних заробітних плат, фактичних залишків готівки та/або інших цінностей, що зберігаються в операційній касі банку (його відокремленого підрозділу), даним бухгалтерського обліку банку (оборотно-сальдового балансу/оборотно-сальдової відомості);
3) застосування іноземних та/або українських санкцій - застосування до банку чи власника/власників істотної участі в банку санкцій іноземною державою (крім держав, що здійснили або здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному в Законі України “Про оборону України”) або міждержавним об’єднанням, або міжнародною організацією та/або застосування санкцій відповідно до Закону України “Про санкції”, що становлять загрозу інтересам вкладників чи інших кредиторів банку та/або стабільності банківської системи у зв’язку з позбавленням/обмеженням права особи, до якої застосовано санкції, розпоряджатися активами;
4) здійснювані банком операції - є діями або подіями під час надання банківських та інших фінансових послуг, здійснення іншої діяльності, унаслідок яких відбуваються зміни у фінансовому стані банку, що відображаються за балансовими або позабалансовими рахунками банку;
5) зупинення операцій - тимчасова, на визначений строк, заборона банку здійснювати окремі види операцій;
6) обмеження операцій - тимчасова, на визначений строк, заборона банку здійснювати окремі види операцій за обсягом/сумою/забезпеченням/ставкою/ колом клієнтів/регіоном;
7) припинення операцій - безстрокова заборона здійснення банком окремих видів операцій;
8) систематичне порушення вимог законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку, - порушення банком (його відокремленим підрозділом) вимоги нормативно-правового акта Національного банку, що регулює діяльність на платіжному ринку, яке встановлене/виявлене Національним банком і відповідає хоча б одній із таких умов:
у кількості три та більше випадків, допущених протягом періоду, що підлягав перевірці;
однотипне з тим (аналогічне тому), яке було встановлене під час здійснення нагляду/перевірок протягом останніх трьох років, що передують даті його виявлення;
встановлене після застосування Національним банком до банку не менше двох заходів впливу за порушення вимоги нормативно-правового акта Національного банку, що регулює діяльність на платіжному ринку, протягом трьох років, що передують даті встановлення порушення;
9) систематичне порушення вимог нормативно-правових актів з питань готівкового обігу - порушення банком (його відокремленим підрозділом) вимоги нормативно-правового акта Національного банку з питань готівкового обігу, яке встановлене/виявлене Національним банком і відповідає хоча б одній із таких умов:
у кількості три та більше випадків, допущених протягом періоду, що підлягав перевірці;
однотипне з тим (аналогічне тому), яке було встановлене під час здійснення нагляду/перевірок протягом останніх трьох років, що передують даті його виявлення;
встановлене після застосування Національним банком до банку не менше двох заходів впливу за порушення вимоги нормативно-правового акта Національного банку з питань готівкового обігу протягом трьох років, що передують даті встановлення порушення;
10) уповноважена посадова особа Національного банку - посадова особа Національного банку, яка має право підпису документів від імені Національного банку відповідно до законодавства України або нормативно-правових актів Національного банку, або розпорядчих актів Національного банку чи довіреності.
Інші терміни, які використовуються в цьому Положенні, уживаються в значеннях, визначених у Законі про банки та інших законодавчих актах України і нормативно-правових актах Національного банку.
{Пункт 1.3 глави 1 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 140 від 03.11.2023}
1.4. Національний банк здійснює адміністративне провадження щодо прийняття рішень, визначених цим Положенням, відповідно до Закону України “Про адміністративну процедуру” з урахуванням особливостей, встановлених Законом України “Про Національний банк України”, Законом про банки.
{Главу 1 розділу I доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
2. Заходи впливу, що застосовуються Національним банком
2.1. Національний банк застосовує до банків заходи впливу, передбачені статтею 73 Закону про банки, частиною шостою статті 84 Закону про платіжні послуги, статтею 28 Закону про фінансові послуги та статтею 28 Закону України “Про споживче кредитування”.
{Пункт 2.1 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 215 від 06.10.2022; в редакції Постанови Національного банку № 140 від 03.11.2023; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 9 від 01.02.2025}
2.2. Національний банк за порушення в діяльності відокремленого підрозділу банку застосовує заходи впливу безпосередньо до банку - юридичної особи (за винятком відсторонення посадової особи відокремленого підрозділу банку від посади).
{Абзац перший пункту 2.2. глави 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 129 від 02.12.2021, № 215 від 06.10.2022, № 140 від 03.11.2023}
Національний банк має право прийняти рішення про припинення здійснення відокремленим підрозділом банку операцій згідно з частиною сьомою статті 23 Закону про банки.
{Абзац другий пункту 2.2. глави 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
2.3. Національний банк застосовує до філій іноземних банків заходи впливу, передбачені частиною першою (крім пунктів 2, 4, 7 у частині власника істотної участі та особи, яка набула або збільшила істотну участь у банку з порушенням вимог статей 34, 341 Закону про банки, 8, 9 і 11 у частині віднесення до категорії неплатоспроможних) статті 73 Закону про банки.
{Абзац перший пункту 2.3 глави 2 розділу I в редакції Постанов Національного банку № 374 від 19.08.2016, № 129 від 02.12.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 215 від 06.10.2022, № 140 від 03.11.2023}
У разі допущення філією іноземного банку порушень банківського, валютного законодавства, законодавства з питань фінансового моніторингу, законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку, нормативно-правових актів Національного банку Національний банк може висувати до іноземного банку вимогу щодо їх усунення, повідомляти про допущене порушення наглядовий орган іноземної держави як перед застосуванням адекватних заходів впливу, так і після їх застосування.
{Абзац другий пункту 2.3 глави 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 14 від 03.01.2019, № 129 від 02.12.2021, № 215 від 06.10.2022}
Філія іноземного банку не пізніше трьох робочих днів із дня отримання рішення Національного банку про застосування до неї заходу впливу (письмової вимоги) повідомляє про це іноземний банк та наглядовий орган відповідної іноземної держави.
2.4. Національний банк застосовує до відповідальної особи банківської групи, інших учасників банківської групи заходи впливу, передбачені статтею 73 Закону про банки (крім пунктів 2, 11, 12 частини першої цієї статті).
{Абзац перший пункту 2.4 глави 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021; в редакції Постанови Національного банку № 9 від 01.02.2025}
Національний банк у разі необхідності застосування заходів впливу до небанківської фінансової установи, яка є учасником банківської групи, за порушення банківського законодавства звертається до державного органу, що здійснює нагляд за нею, щодо застосування до цієї особи адекватних заходів впливу.
2.5. Національний банк застосовує до інших осіб, які є об’єктом перевірки Національного банку відповідно до Закону про банки, заходи впливу, передбачені пунктами 1, 7-9 частини першої статті 73 Закону про банки.
{Абзац другий пункту 2.5 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 140 від 03.11.2023}
{Пункт 2.5 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 215 від 06.10.2022}
{Пункт 2.5 розділу I змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
3. Підстави та порядок застосування заходів впливу
3.1. Національний банк застосовує заходи впливу за результатами:
{Абзац перший пункту 3.1 глави 3 розділу I в редакції Постанов Національного банку № 494 від 15.08.2014, № 282 від 28.04.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 14 від 03.01.2019, № 70 від 05.07.2021, № 129 від 02.12.2021, № 169 від 04.08.2022; в редакції Постанови Національного банку № 215 від 06.10.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 140 від 03.11.2023, № 189 від 27.12.2024}
інспекційних перевірок діяльності банків;
перевірок банків з питань фінансового моніторингу (виїзна перевірка з питань фінансового моніторингу, безвиїзний нагляд з питань фінансового моніторингу);
{Абзац третій пункту 3.1 глави 3 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 696 від 31.10.2014; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 139 від 07.10.2020}
безвиїзного банківського нагляду за діяльністю банків;
аналізу дотримання банками вимог банківського законодавства з використанням статистичної звітності, щомісячних і щоденних балансів тощо;
аудиторських перевірок банків аудиторськими фірмами, які мають право відповідно до законодавства України на проведення зовнішнього аудиту банків;
{Абзац шостий пункту 3.1 глави 3 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 58 від 28.04.2020}
перевірок дотримання банками валютного законодавства;
{Абзац сьомий пункту 3.1 глави 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 778 від 10.11.2015, № 14 від 03.01.2019}
контролю за усуненням банками виявлених у їх діяльності порушень, виконанням рішень Національного банку про застосування заходів впливу, виконанням пред'явлених (висунених) вимог, припиненням здійснення ризикової діяльності, відповідністю ділової репутації керівників банків, власників істотної участі в банках, ключових учасників у структурі власності банку вимогам законодавства України;
{Абзац восьмий пункту 3.1 глави 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 129 від 02.12.2021}
{Абзац дев'ятий пункту 3.1 глави 3 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 129 від 02.12.2021}
застосування іноземних та/або українських санкцій;
{Пункт 3.1 глави 3 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 494 від 15.08.2014; в редакції Постанов Національного банку № 85 від 24.06.2023, № 189 від 27.12.2024}
нагляду за дотриманням банками та іншими особами, які охоплюються наглядовою діяльністю Національного банку, вимог банківського законодавства та нормативно-правових актів Національного банку з питань реєстрації та ліцензування банків, набуття (збільшення) істотної участі в банку та розкриття інформації про структуру власності;
{Пункт 3.1 глави 3 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 282 від 28.04.2015}
нагляду за дотриманням банками вимог нормативно-правових актів Національного банку про реалізацію спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) (далі - санкційне законодавство);
{Пункт 3.1 глави 3 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 139 від 07.10.2020; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 80 від 21.06.2023; в редакції Постанови Національного банку № 140 від 03.11.2023}
нагляду за дотриманням банками законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг, у тому числі вимог щодо взаємодії зі споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки) та вимог, установлених законодавством, щодо забезпечення доступності фінансових та супровідних послуг для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення;
{Пункт 3.1 глави 3 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 70 від 05.07.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 9 від 01.02.2025}
перевірок дотримання банками законодавства України з питань захисту критичної інфраструктури, кіберзахисту та інформаційної безпеки;
{Пункт 3.1 глави 3 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 169 від 04.08.2022}
перевірок з питань дотримання законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку;
{Пункт 3.1 глави 3 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 215 від 06.10.2022}
безвиїзного нагляду з питань дотримання законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку;
{Пункт 3.1 глави 3 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 215 від 06.10.2022}
перевірок із питань готівкового обігу;
{Пункт 3.1 глави 3 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 140 від 03.11.2023}
контролю за дотриманням банками законодавства про рекламу на ринках фінансових послуг;
{Пункт 3.1 глави 3 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 3 від 05.01.2024}
контролю за дотриманням банками законодавства щодо поширення інформації про фінансові та супровідні послуги.
{Пункт 3.1 глави 3 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 3 від 05.01.20з}
3.2. Матеріалами адміністративного провадження щодо порушення законодавства України з переліку, визначеного в підпунктах 1, 2 пункту 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, здійснення ризикової діяльності, застосування санкцій, визначених у підпункті 4 пункту 1.2 глави 1 розділу I цього Положення (далі - адміністративне провадження), є будь-які документи:
1) банку, що свідчать про порушення вимог законодавства, нормативно-правових актів Національного банку;
2) Національного банку, в яких зафіксовано порушення банком вимог законодавства, нормативно-правових актів Національного банку, включаючи фіксацію факту незабезпечення банком доступу уповноважених Національним банком осіб/уповноваженого службовця (уповноважених службовців) Національного банку на здійснення нагляду за діяльністю банку до інформаційних систем та/або приміщень банку, та/або до систем автоматизації банківських операцій;
3) документи, що містять інформацію, отриману від відповідних органів іноземних держав (крім держав, що здійснили або здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному в Законі України “Про оборону України”), міждержавних об’єднань або міжнародних організацій, органів державної влади України, та/або офіційно опублікована (оприлюднена, включаючи шляхом розміщення на офіційних вебсайтах) інформація про застосування іноземних та/або українських санкцій;
4) інші документи, що стосуються адміністративного провадження.
{Главу 3 розділу I доповнено новим пунктом 3.2 згідно з Постановою Національного банку № 140 від 03.11.2023; в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
3.3. Заходи впливу, що застосовуються Національним банком до банків, мають бути адекватними конкретним порушенням, які ними були допущені.
Вибір адекватних заходів впливу, які застосовуються до банків відповідно до Закону про банки та цього Положення, має здійснюватися з урахуванням:
{Абзац другий пункту глави 3 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 282 від 28.04.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 215 від 06.10.2022, № 140 від 03.11.2023}
характеру допущених банком порушень;
причин, які зумовили виникнення виявлених порушень;
загального фінансового стану банку;
розміру можливих негативних наслідків для кредиторів і вкладників;
{Абзац сьомий пункту 3.3 глави 3 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 140 від 03.11.2023}
можливих репутаційних ризиків для банку;
{Пункт глави 3 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 139 від 07.10.2020}
інформації Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд гарантування) щодо порушення банками вимог, установлених Законом України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” (далі - Закон про систему гарантування), результатів перевірки банків Фондом гарантування (не враховується під час вибору заходів впливу за порушення законодавства у сфері фінансового моніторингу, валютного та/або санкційного законодавства).
{Абзац пункту глави 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 139 від 07.10.2020, № 80 від 21.06.2023}
3.4. Початком адміністративного провадження є день складення довідки / акта / іншого документа, в якому зафіксовано обставини, що можуть бути підставою для застосування Національним банком заходу впливу/пред’явлення письмової вимоги, виявлені за результатами нагляду/контролю.
Національний банк невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня (за наявності обґрунтованих причин - не пізніше третього робочого дня) після початку адміністративного провадження надсилає банку / філії іноземного банку або іншій особі, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, повідомлення про початок адміністративного провадження.
Повідомлення про початок адміністративного провадження оформляється як лист Національного банку за підписом уповноваженої посадової особи Національного банку / керівника структурного підрозділу Національного банку, який ініціював адміністративне провадження / керівника інспекційної групи та надсилається електронною поштою чи поштою на паперових носіях (рекомендованим листом із повідомленням про вручення), або надається під підпис представнику банку / філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку.
Оформлення повідомлення про початок адміністративного провадження, порядок і строки надсилання Національним банком такого повідомлення, його зміст, дії банку / філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, щодо такого повідомлення та факт отримання (доведення до відома) повідомлення про початок адміністративного провадження за результатами безвиїзного нагляду за дотриманням законодавства України про захист прав споживачів на ринку фінансових послуг та на платіжному ринку визначається в Положенні про здійснення Національним банком України нагляду за додержанням об’єктами нагляду законодавства України про захист прав споживачів фінансових послуг та обмежених платіжних послуг, вимог щодо взаємодії із споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 02 вересня 2022 року № 198 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 28 вересня 2023 року № 118) (зі змінами).
Національний банк оприлюднює повідомлення про початок адміністративного провадження (крім інформації з обмеженим доступом) на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку в разі неотримання інформації в порядку, визначеному в підпунктах 1-3 пункту 3.5 глави 3 розділу I цього Положення.
У повідомленні про початок адміністративного провадження зазначаються:
1) правові підстави початку адміністративного провадження;
2) права та обов’язки банку / філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, включаючи право подати пояснення/заперечення щодо виявлених порушень, спосіб і строк їх подання;
3) порядок ознайомлення з матеріалами адміністративного провадження.
Національний банк відмовляє в ознайомленні з тією частиною матеріалів або з тими відомостями в матеріалах адміністративного провадження, які містять інформацію з обмеженим доступом і володільцем якої не є банк/філія іноземного банку або інша особа, яка стала об’єктом перевірки Національного банку.
Національний банк надає доступ до тієї частини матеріалів або тих відомостей у матеріалах адміністративного провадження, які містять інформацію з обмеженим доступом, в обсязі, що є об’єктивно необхідним для розгляду адміністративної справи або захисту прав її учасників, після підписання представником банку/філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, зобов’язання про нерозголошення інформації з обмеженим доступом.
{Главу 3 розділу I доповнено новим пунктом 3.4 згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
3.5. Факт отримання банком/філією іноземного банку або іншою особою, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, повідомлення про початок адміністративного провадження фіксується в матеріалах адміністративного провадження в один із таких днів:
1) день отримання банком/філією іноземного банку або іншою особою, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, повідомлення, зафіксований системою електронної пошти (за наявності підтвердження отримання);
2) день отримання, зазначений у повідомленні про вручення повідомлення банку/філії іноземного банку або іншій особі, яка стала об’єктом перевірки Національного банку (у разі надсилання повідомлення поштою рекомендованим листом);
3) день отримання повідомлення, зазначений представником банку/філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, на другому примірнику повідомлення в паперовій формі (у разі вручення повідомлення під підпис представнику);
4) день оприлюднення інформації про початок адміністративного провадження на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
{Главу 3 розділу I доповнено новим пунктом 3.5 згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
3.6. Повідомлення про початок адміністративного провадження вважається таким, що доведено до відома банку / філії іноземного банку / іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, у разі його надсилання/розміщення відповідно до пункту 3.4 глави 3 розділу I цього Положення, включаючи випадок неотримання з незалежних від Національного банку причин інформації про отримання повідомлення в порядку, установленому в пункті 3.5 глави 3 розділу I цього Положення.
{Главу 3 розділу I доповнено новим пунктом 3.6 згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
3.7. Рішення про застосування заходу впливу приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності банків, оверсайта платіжної інфраструктури (далі - Комітет з питань нагляду) відповідно до цього Положення.
{Абзац перший пункту глави 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 51 від 18.04.2023, № 189 від 27.12.2024}
Процедурні рішення, що приймаються до початку безпосереднього розгляду Правлінням Національного банку або Комітетом з питань нагляду питання про вирішення адміністративної справи приймає уповноважена посадова особа Національного банку/ керівник структурного підрозділу Національного банку, який ініціював адміністративне провадження.
{Пункт 3.7 глави 3 розділу I доповнено новим абзацом другим згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
Процедурні рішення після початку розгляду питання про вирішення адміністративної справи безпосередньо Правлінням Національного банку або Комітетом з питань нагляду приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду.
{Пункт 3.7 глави 3 розділу I доповнено новим абзацом третім згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
Факт здійснення банком ризикової діяльності установлює Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду.
Національний банк має право зробити висновок про здійснення банком ризикової діяльності на підставі результатів аналізу звітності банку, безвиїзного нагляду (крім нагляду у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду за дотриманням вимог санкційного законодавства), інспекційних перевірок, перевірок із питань готівкового обігу, перевірок із питань дотримання законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку.
{Абзац третій пункту глави 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 80 від 21.06.2023; в редакції Постанови Національного банку № 140 від 03.11.2023}
Ознаками здійснення банком ризикової діяльності, зокрема, можуть бути:
1) здійснення банком операцій (прямо або опосередковано), що не мають очевидної економічної доцільності (сенсу);
2) здійснення опосередкованого кредитування пов’язаних із банком осіб;
3) невключення до переліку пов’язаних із банком осіб, які мають ознаки пов’язаності з банком, та з якими банк здійснює операції прямо чи опосередковано;
4) здійснення операцій з цінними паперами емітентів, що мають ознаки фіктивності;
{Підпункт 4 пункту глави 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 140 від 03.11.2023}
5) використання банком фінансових інструментів, що призводить до штучного поліпшення фінансового результату банку або викривлення його звітності;
6) дострокове повернення строкових коштів, залучених від пов’язаних з банком осіб;
7) незабезпечення банком виконання нормативно-правових актів Національного банку з питань готівкового обігу, що призвело до грубого або систематичного порушення банком нормативно-правових актів з питань готівкового обігу;
{Підпункт 7 пункту глави 3 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 140 від 03.11.2023}
8) недостатність доходів банку, що створює ризик майбутніх зменшення регулятивного капіталу банку та порушення встановлених Національним банком пруденційних нормативів капіталу.
{Пункт глави 3 розділу I доповнено новим абзацом дванадцятим згідно з Постановою Національного банку № 58 від 28.04.2020}
{Абзац тринадцятий пункту глави 3 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 139 від 07.10.2020}
{Абзац чотирнадцятий пункту глави 3 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 139 від 07.10.2020}
{Абзац п'ятнадцятий пункту глави 3 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 139 від 07.10.2020}
{Абзац шістнадцятий пункту глави 3 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 139 від 07.10.2020}
{Абзац сімнадцятий пункту глави 3 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 139 від 07.10.2020}
{Абзац вісімнадцятий пункту глави 3 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 139 від 07.10.2020}
{Абзац дев'ятнадцятий пункту глави 3 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 139 від 07.10.2020}
{Абзац двадцятий пункту глави 3 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 139 від 07.10.2020}
{Абзац двадцять перший пункту глави 3 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 139 від 07.10.2020}
{Абзац двадцять другий пункту глави 3 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 139 від 07.10.2020}
{Абзац двадцять третій пункту глави 3 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 139 від 07.10.2020}
{Абзац тринадцятий пункту глави 3 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 80 від 21.06.2023}
{Пункт глави 3 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 139 від 07.10.2020}
9) неналежна організація системи внутрішнього контролю, включаючи систему управління ризиками та внутрішній аудит (не застосовується під час нагляду у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду за дотриманням вимог санкційного законодавства);
{Пункт глави 3 розділу I доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 140 від 03.11.2023}
10) незабезпечення банком виконання законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку, що призвело до грубого або систематичного порушення банком законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку.
{Пункт глави 3 розділу I доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 140 від 03.11.2023}
{Пункт глави 3 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 778 від 10.11.2015}
3.8. Банк у разі заперечення ним наявності в його діяльності виявлених Національним банком ознак здійснення ризикової діяльності має право надати відповідні заперечення/пояснення/документи, які спростовують виявлені Національним банком ознаки здійснення банком ризикової діяльності.
{Пункт глави 3 розділу I в редакції Постанов Національного банку № 778 від 10.11.2015, № 139 від 07.10.2020}
3.9. Рішення Національного банку про застосування заходу впливу має містити:
1) зміст (назву) заходу впливу, що застосовується до банку / філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку;
{Підпункт 1 пункту 3.9 глави 3 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
2) відомості про встановлені обставини (факти) та опис порушення (із зазначенням норм законів України, нормативно-правових актів Національного банку, які порушено)/ризикової діяльності/інформації про застосування іноземних та/або українських санкцій або вчинених дій (бездіяльності) банку, що призвели до порушення або до здійснення ризикової діяльності;
{Підпункт 2 пункту глави 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 85 від 24.06.2023}
3) кількісні, якісні оцінки та висновки Національного банку, включаючи висновки про наявність ознак здійснення банком ризикової діяльності та обґрунтування адекватності застосування відповідного заходу впливу, що ґрунтуються на встановлених обставинах (фактах);
{Підпункт 3 пункту 3.9 глави 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
4) реквізити документа, у якому зафіксовані порушення або зазначені ознаки здійснення банком ризикової діяльності/який містить інформацію про застосування іноземних та/або українських санкцій;
{Підпункт 4 пункту глави 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 85 від 24.06.2023}
5) відомості про результати розгляду пояснень/заперечень банку/філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об'єктом перевірки Національного банку та щодо якого (якої) прийнято таке рішення (у разі наявності);
6) інформацію про право банку / філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, оскаржити рішення;
{Пункт 3.9 глави 3 розділу I доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
7) інформацію про спосіб, порядок і строк оскарження рішення, включаючи інформацію про суд, до якого особа може подати позов;
{Пункт 3.9 глави 3 розділу I доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
8) інформацію, що оскарження рішення в судовому порядку не зупиняє його виконання, із зазначенням правових підстав для цього;
{Пункт 3.9 глави 3 розділу I доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
9) строк набрання рішенням чинності.
{Пункт 3.9 глави 3 розділу I доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
Рішення Національного банку про застосування заходу впливу оформляється в установленому Національним банком порядку та є обов'язковим для виконання.
{Пункт глави 3 розділу I в редакції Постанов Національного банку № 778 від 10.11.2015, № 79 від 22.06.2020}
3.10. Національний банк у разі розгляду питання про застосування заходу впливу до банку/філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, запрошує на засідання Правління Національного банку або Комітету з питань нагляду для надання пояснень/заперечень стосовно допущених порушень/виявлених Національним банком ознак здійснення ризикової діяльності уповноважену (уповноважених) особу (осіб) банку/філії іноземного банку або іншу особу (уповноваженого представника юридичної особи), яка стала об’єктом перевірки Національного банку та щодо якого (якої) має бути прийнято таке рішення.
Запрошення за підписом уповноваженої посадової особи Національного банку / керівника структурного підрозділу Національного банку, який ініціював адміністративне провадження, надсилається електронною поштою або поштою на паперових носіях (рекомендованим листом із повідомленням про вручення) до банку/філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, чи вручається під підпис представнику не пізніше ніж за два робочих дні до дня проведення засідання Правління Національного банку або Комітету з питань нагляду.
Національний банк оприлюднює запрошення на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку в разі неотримання від банку/філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, повідомлення в строки та порядку, визначені в пункті 3.11 глави 3 розділу I цього Положення.
У запрошенні зазначаються такі відомості:
1) питання, яке розглядатиметься на засіданні Правління Національного банку або Комітету з питань нагляду, та мета, з якою запрошується особа/представник (для надання пояснень, заперечень);
2) дата, час і місце, куди запрошується особа, чи інформація про проведення засідання Правління Національного банку або Комітету з питань нагляду в режимі відеоконференції;
3) найменування колегіального органу Національного банку, який розглядатиме питання про застосування заходу впливу;
4) відомості про контактну особу Національного банку: прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), номер телефону, електронна адреса;
5) повідомлення про те, що неявка запрошеної особи на засідання Правління Національного банку або Комітету з питань нагляду не є підставою для перенесення розгляду питання про застосування заходу впливу до банку/філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, та не є перешкодою для прийняття відповідного рішення;
6) інші відомості (за потреби).
{Главу 3 розділу I доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 79 від 22.06.2020; в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
3.11. Запрошена особа не пізніше наступного робочого дня з дня отримання запрошення зобов’язана письмово повідомити Національний банк про:
отримання запрошення (крім випадку вручення запрошення під підпис) та підтвердження участі (з наданням переліку представників для участі та зазначенням документів, які підтверджують їх повноваження) або відмову від участі;
потребу в участі в режимі відеоконференції з обґрунтуванням такої потреби (якщо засідання проводиться за місцезнаходженням Національного банку);
потребу в послугах перекладача, включаючи перекладача жестової мови;
причини відмови від участі чи неможливості прибути на запрошення Національного банку.
Факт отримання особою запрошення фіксується в матеріалах адміністративного провадження, а саме:
1) день отримання запрошення згідно з інформацією від запрошеної особи (у разі отримання Національним банком такої інформації);
2) день отримання банком/філією іноземного банку або іншою особою, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, запрошення, зафіксований системою електронної пошти (за наявності підтвердження отримання);
3) день отримання, зазначений у повідомленні про вручення запрошення банку/філії іноземного банку або іншій особі, яка стала об’єктом перевірки Національного банку (у разі надсилання запрошення поштою рекомендованим листом);
4) день отримання запрошення, зазначений представником банку/філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, на другому примірнику запрошення в паперовій формі (у разі вручення запрошення під підпис представнику);
5) день оприлюднення запрошення на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
Неявка запрошеної належним чином особи на засідання Правління Національного банку або Комітету з питань нагляду не є підставою для перенесення розгляду питання про застосування заходу впливу до банку/філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, та не є перешкодою для прийняття такого рішення.
{Пункт 3.11 глави 3 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
3.12. Національний банк застосовує заходи впливу до банків, філій іноземних банків та інших осіб, які охоплюються наглядовою діяльністю Національного банку, у такі строки:
1) за порушення, визначені в підпунктах 1, 2 пункту 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, - протягом шести місяців із дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення;
2) з підстави, визначеної в підпункті 3 пункту 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, - протягом шести місяців із дня виявлення ознак, наявність яких є підставою для висновку Національного банку про здійснення ризикової діяльності, але не пізніше трьох років із дня припинення здійснення ризикової діяльності;
3) з підстави, визначеної в підпункті 4 пункту 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, - протягом шести місяців із дня застосування до банку та/або до будь-якого власника (власників) істотної участі в банку іноземної та/або української санкції (санкцій).
Національний банк оприлюднює шляхом розміщення протягом перших п’яти робочих днів місяця, наступного за звітним, на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку інформацію про застосовані ним протягом звітного місяця до банків, філій іноземних банків заходи впливу за порушення вимог законодавства з питань фінансового моніторингу.
{Абзац п’ятий пункту глави 3 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 140 від 03.11.2023}
{Пункт глави 3 розділу I в редакції Постанов Національного банку № 778 від 10.11.2015, № 85 від 24.06.2023}
3.13. Рішення про застосування заходу впливу/рішення про незастосування заходу впливу надсилається невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня (за наявності обґрунтованих причин - не пізніше третього робочого дня) з дня його прийняття із супровідним листом електронною поштою або поштою на паперових носіях (рекомендованим листом із повідомленням про вручення) банку / філії іноземного банку або іншій особі, яка стала об’єктом перевірки Національного банку та щодо якої прийнято це рішення. Рішення про застосування заходу впливу може бути вручено під підпис у випадках, визначених цим Положенням.
Національний банк надсилає рішення про застосування заходу впливу банку/ рішення про незастосування заходу впливу згідно з установленими Національним банком вимогами щодо пересилання документів з грифом обмеження доступу, за винятком випадків, визначених цим Положенням.
Факт доведення рішення про застосування заходу впливу / рішення про незастосування заходу впливу до відома банку / філії іноземного банку або іншій особі, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, фіксується в матеріалах адміністративного провадження, а саме:
1) день надсилання банку/філії іноземного банку або іншій особі, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, рішення, зафіксований системою електронної пошти (у разі надсилання рішення електронною поштою);
{Підпункт 1 пункту 3.13.глави 3 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 9 від 01.02.2025}
2) день надсилання рішення банку/філії іноземного банку або іншій особі, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, зазначений на розрахунковому документі оператора поштового зв’язку (у разі надсилання рішення поштою рекомендованим поштовим відправленням);
{Підпункт 2 пункту 3.13.глави 3 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 9 від 01.02.2025}
3) день вручення рішення, зазначений представником банку/філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, на другому примірнику супровідного листа в паперовій формі (у разі вручення рішення під підпис представнику);
{Підпункт 3 пункту 3.13.глави 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 9 від 01.02.2025}
4) день оприлюднення рішення на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
Національний банк інформує Фонд гарантування про застосовані до банку заходи впливу в порядку, визначеному договором про співпрацю між Фондом гарантування та Національним банком.
{Пункт 3.13. глави 3 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
3.14. Рішення Національного банку про застосування заходу впливу може бути оскаржене в судовому порядку, виключно з метою встановлення законності такого рішення. Оскарження не зупиняє виконання рішення.
{Пункт глави 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 189 від 27.12.2024}
3.15. Національний банк не застосовує до банку заходи впливу в разі, якщо допущені банком порушення пов’язані з належним виконанням ним погодженого Національним банком плану припинення банківської діяльності банку без припинення юридичної особи відповідно до Закону України “Про спрощення процедур реорганізації та капіталізації банків” та нормативно- правових актів Національного банку з питань ліцензування банків.
{Главу 3 розділу I доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 73 від 29.05.2019}
3.16. Рішення про відмову в задоволенні заяви надсилається та факт його доведення до відома банку / філії іноземного банку або іншій особі, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, фіксується в матеріалах адміністративного провадження в порядку, визначеному в пункті 3.13 глави 3 розділу I цього Положення.
Рішення про відмову в задоволенні заяви повинно містити:
1) дату отримання заяви та її стислий зміст;
3) зміст документів і відомості, враховані під час розгляду справи;
4) посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки;
5) оцінку обставин, виявлених Національним банком, і зазначення висновків, зроблених на підставі такої оцінки виявлених обставин;
6) інформацію про право особи, яка подала заяву, оскаржити таке рішення;
7) інформацію про спосіб, порядок і строк оскарження рішення, уключаючи інформацію про вид суду, до якого особа може подати позов;
8) інформацію, що оскарження рішення в судовому порядку не зупиняє його виконання, із зазначенням правових підстав для цього.
{Главу 3 розділу I доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
3.17. Національний банк приймає рішення за результатами розгляду заяви банку/філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, протягом 30 днів із дня її надходження.
{Абзац перший пункту 3.17 глави 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 9 від 01.02.2025}
Строк прийняття рішення може бути одноразово продовжений за обґрунтованих причин, але не більше ніж на 15 днів з повідомленням про причини продовження строку банк/філії іноземного банку не пізніше ніж за три робочих дні до завершення строку, зазначеного в абзаці першому пункту 3.17 глави 3 розділу I цього Положення.
{Главу 3 розділу I доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
4. Контроль за усуненням порушень
4.1. Національний банк здійснює контроль за усуненням банком / філією іноземного банку або іншою особою, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, порушень у його (її) діяльності, виконанням рішень Національного банку про застосування заходів впливу, виконанням пред'явлених (висунених) вимог, припиненням здійснення ризикової діяльності в порядку, установленому цим Положенням та іншими нормативно-правовими актами Національного банку.
{Пункт 4.1 глави 4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 189 від 27.12.2024}
4.2. Національний банк у разі потреби висування до банку/філії іноземного банку вимоги щодо усунення порушень у діяльності має право вимагати від банку/філії іноземного банку дотримання вимог валютного законодавства України, усунення порушень банківського законодавства, усунення порушень законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку, виконання нормативно-правових актів Національного банку шляхом пред'явлення до нього (неї) письмової вимоги.
{Главу 4 розділу I доповнено новим пунктом 4.2 згідно з Постановою Національного банку № 139 від 07.10.2020; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 140 від 03.11.2023}
4.3. Національний банк у разі висування до банку/філії іноземного банку вимоги щодо виконання вимог законодавства з питань фінансового моніторингу вимагає від банку/філії іноземного банку виконання вимог законодавства України (усунення порушень) шляхом пред'явлення до нього (неї) письмової вимоги.
{Главу 4 розділу I доповнено новим пунктом 4.3 згідно з Постановою Національного банку № 139 від 07.10.2020}
4.4. Письмова вимога за результатами нагляду в сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду за дотриманням вимог санкційного законодавства доводиться до відома банку / філії іноземного банку невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня (за наявності обґрунтованих причин - не пізніше третього робочого дня) з дня її підписання шляхом її надсилання електронною поштою або поштою на паперових носіях (рекомендованим листом із повідомленням про вручення) або вручення під підпис представнику банку / філії іноземного банку.
Днем доведення письмової вимоги за результатами нагляду в сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду за дотриманням вимог санкційного законодавства до відома банку / філії іноземного банку є день:
1) отримання банком / філією іноземного банку письмової вимоги, зафіксований системою електронної пошти (за наявності підтвердження отримання);
2) отримання, зазначений у повідомленні про вручення письмової вимоги банку / філії іноземного банку (у разі надсилання письмової вимоги поштою рекомендованим листом);
3) отримання письмової вимоги, зазначений представником банку / філії іноземного банку на другому примірнику письмової вимоги в паперовій формі (у разі вручення письмової вимоги під підпис представнику).
{Главу 4 розділу I доповнено новим пунктом 4.4 згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
4.5. Письмова вимога складається на бланку Національного банку. У письмовій вимозі зазначаються назва документа “Письмова вимога”, повне найменування банку та поштова адреса банку/філії іноземного банку, якому (якій) вона надсилається, указується на вчинені банком/філією іноземного банку порушення та за потреби зазначається про необхідність ужиття банком/філією іноземного банку у визначені Національним банком строки конкретних заходів з метою усунення порушень, виявлених за результатами нагляду.
{Абзац перший пункту глави 4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 139 від 07.10.2020}
Письмову вимогу підписує член Правління Національного банку, який згідно зі своїми функціональними обов'язками здійснює керівництво підрозділом Національного банку, що ініціював пред'явлення вимоги.
{Пункт глави 4 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 58 від 28.04.2020; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 149 від 23.11.2020}
4.6. Національний банк має право вимагати припинення повноважень члена ради банку в разі встановлення за результатами банківського нагляду або аудиторської перевірки фактів неналежного виконання ним своїх обов'язків.
Національний банк відповідно до статті 39 Закону про банки має право вимагати позачергового скликання засідання ради банку в разі встановлення за результатами банківського нагляду або аудиторської перевірки недоліків у діяльності банку або в роботі правління банку/голови та/або членів правління банку, що вимагає прийняття рішення в межах повноважень ради банку, визначених законодавством України та статутом банку.
{Абзац другий пункту глави 4 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 374 від 19.08.2016}
Рішення Національного банку про висунення вимоги щодо припинення повноважень члена ради банку/позачергового скликання засідання ради банку приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду.
{Абзац третій пункту глави 4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 637 від 29.09.2015}
{Главу 4 розділу I доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 32 від 17.01.2015}
4.7. Національний банк має право в установленому цим Положенням порядку відмінити/достроково відмінити застосовані заходи впливу. Рішення про відміну/дострокову відміну застосованого заходу впливу приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду в межах своїх повноважень.
{Пункт глави 4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 73 від 29.05.2019}
{Пункт 4.5 глави 4 розділу І виключено на підставі Постанови Національного банку № 51 від 26.01.2015}
{Пункт 4.6 глави 4 розділу І виключено на підставі Постанови Національного банку № 51 від 26.01.2015}
{Пункт 4.7 глави 4 розділу І виключено на підставі Постанови Національного банку № 51 від 26.01.2015}
{Пункт 4.8 глави 4 розділу І виключено на підставі Постанови Національного банку № 51 від 26.01.2015}
{Пункт 4.9 глави 4 розділу І виключено на підставі Постанови Національного банку № 51 від 26.01.2015}
{Пункт 4.10 глави 4 розділу І виключено на підставі Постанови Національного банку № 51 від 26.01.2015}
{Пункт 4.11 глави 4 розділу І виключено на підставі Постанови Національного банку № 51 від 26.01.2015}
{Пункт 4.12 глави 4 розділу І виключено на підставі Постанови Національного банку № 51 від 26.01.2015}
{Пункт 4.13 глави 4 розділу І виключено на підставі Постанови Національного банку № 51 від 26.01.2015}
{Главу 5 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 135 від 06.12.2018}
{Заголовок розділу II в редакції Постанов Національного банку № 215 від 06.10.2022, № 9 від 01.02.2025}
1.1. Національний банк за потреби висування до банку / філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, вимоги щодо усунення порушення законодавства України з переліку, визначеного в підпунктах 1, 2 пункту 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, та/або вжиття заходів щодо недопущення таких порушень надалі застосовує до банку / філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, такий захід впливу, як письмове застереження.
{Пункт 1.1 глави 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 14 від 03.01.2019, № 70 від 05.07.2021, № 169 від 04.08.2022, № 140 від 03.11.2023; в редакції Постанов Національного банку № 3 від 05.01.2024, № 189 від 27.12.2024}
1.2. Рішення про застосування заходу впливу у вигляді письмового застереження приймає Комітет з питань нагляду.
Письмове застереження складається на бланку Комітету з питань нагляду та підписується головуючим на засіданні Комітету з питань нагляду.
{Пункт 1.2 глави 1 розділу ІІ в редакції Постанови Національного банку № 637 від 29.09.2015}
1.3. Національний банк у письмовому застереженні висловлює банку своє занепокоєння станом його справ, указує на допущені порушення законодавства України з переліку, визначеного в підпунктах 1, 2 пункту 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, недоліки в роботі та за потреби конкретні заходи, яких потрібно вжити банку у визначені строки з метою їх усунення та/або недопущення надалі, зокрема щодо:
{Абзац перший пункту 1.3 глави 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 32 від 17.01.2015, № 282 від 28.04.2015, № 84 від 31.08.2017, № 14 від 03.01.2019, № 70 від 05.07.2021, № 169 від 04.08.2022, № 140 від 03.11.2023; в редакції Постанови Національного банку № 3 від 05.01.2024}
а) усунення конкретних порушень чи недоліків у діяльності банку або його відокремленого підрозділу, які безпосередньо ще не вплинули на його фінансовий стан, але в майбутньому можуть призвести до його погіршення та загрози інтересам вкладників і кредиторів банку;
б) усунення банком порушень пруденційних нормативів;
в) зменшення невиправданих витрат банку;
г) обмеження невиправдано високих процентних виплат за залученими коштами;
ґ) виправлення (коригування) фінансової звітності банку за результатами банківського нагляду;
д) неподання на письмову вимогу Національного банку або уповноваженої Національним банком особи документів для проведення перевірки;
е) забезпечення проведення обов’язкової аудиторської перевірки банку та подання висновків/звітів аудиторськими фірмами відповідно до законодавства про аудиторську діяльність;
{Підпункт "е" пункту 1.3 глави 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 60 від 07.06.2018}
{Підпункт "є" пункту 1.3 глави 1 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 374 від 19.08.2016}
{Підпункт "ж" пункту 1.3 глави 1 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 31 від 29.03.2018}
ж) усунення порушення вимог законодавства з питань фінансового моніторингу;
{Підпункт пункту 1.3 глави 1 розділу II в редакції Постанов Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 14 від 03.01.2019}
и) усунення порушення законодавства України з питань захисту критичної інфраструктури, кіберзахисту та інформаційної безпеки, уключаючи вимоги нормативно-правових актів Національного банку щодо організації системи управління інформаційною безпекою та/або системою управління ризиками (щодо ризику інформаційної безпеки/кіберризику);
{Пункт 1.3 глави 1 розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 84 від 31.08.2017; в редакції Постанови Національного банку № 169 від 04.08.2022}
і) недотримання банком вимог нормативно-правових актів Національного банку щодо нагляду на консолідованій основі;
{Пункт 1.3 глави 1 розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 60 від 07.06.2018}
ї) усунення порушення вимог валютного законодавства;
{Пункт 1.3 глави 1 розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 14 від 03.01.2019}
й) усунення порушення законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг, у тому числі вимог щодо взаємодії зі споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки) та вимог, установлених законодавством, щодо забезпечення доступності фінансових та супровідних послуг для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
{Пункт 1.3 глави 1 розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 70 від 05.07.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 9 від 01.02.2025}
к) усунення порушення вимог законодавства, нормативно-правових актів Національного банку, що регулюють діяльність на платіжному ринку;
{Пункт 1.3 глави 1 розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 140 від 03.11.2023}
л) усунення порушень вимог нормативно-правових актів Національного банку з питань готівкового обігу;
{Пункт 1.3 глави 1 розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 140 від 03.11.2023}
м) усунення порушення законодавства про рекламу на ринках фінансових послуг;
{Пункт 1.3 глави 1 розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 3 від 05.01.2024}
н) усунення порушення законодавства щодо поширення інформації про фінансові та супровідні послуги.
{Пункт 1.3 глави 1 розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 3 від 05.01.2024}
{Пункт 1.4 глави 1 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 58 від 28.04.2020}
{Пункт 1.4 глави 1 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
1.4. Банк / філія іноземного банку або інша особа, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, зобов’язаний(а) подати Національному банку протягом п’яти робочих днів із дня отримання письмового застереження відповідь із зазначенням строку, протягом якого він/вона зобов’язується вирішити виявлені проблеми та усунути порушення та/або вжити заходів щодо недопущення таких порушень надалі.
Національний банк протягом 20 днів із дня отримання відповіді чи інформації із зобов’язаннями банку / філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, щодо усунення порушень має право надати до них зауваження, які є обов’язковими для врахування банком / філією іноземного банку або іншою особою, яка стала об’єктом перевірки Національного банку.
{Пункт 1.4 глави 1 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
1.5. Національний банк у разі невиконання банком / філією іноземного банку або іншою особою, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, вимог щодо усунення зазначених у письмовому застереженні порушень у встановлені строки або вимог, визначених у пункті 1.4 глави 1 розділу II цього Положення, розглядає питання щодо застосування іншого заходу впливу.
{Пункт глави 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021; в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
1.6. Письмове застереження до банку / філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, не застосовується, якщо банк / філія іноземного банку або інша особа, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, допустив(ла) порушення, для усунення якого потрібно більше ніж два місяці. У цьому разі до банку / філії іноземного банку або іншої особи, яка стала об’єктом перевірки Національного банку, має застосовуватися інший захід впливу.
{Пункт 1.6 глави 1 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}}
2. Скликання загальних зборів учасників банку, ради банку, правління банку
{Назва глави 2 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 32 від 17.01.2015}
2.1. Національний банк має право прийняти рішення про потребу скликання загальних зборів учасників банку, ради/правління банку.
{Пункт 2.1 глави 2 розділу II в редакції Постанов Національного банку № 32 від 17.01.2015, № 374 від 19.08.2016; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
{Пункт 2.2 глави 2 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 374 від 19.08.2016}
2.2. Національний банк має право прийняти рішення про скликання загальних зборів учасників банку в разі погіршення фінансового стану банку, зокрема якщо:
{Абзац другий пункту 2.2 глави 2 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 84 від 31.08.2017}
банк має збитки за результатами фінансового року;
фінансове оздоровлення банку потребує залучення додаткових коштів учасників, інвесторів для збільшення капіталу банку.
{Абзац пункту глави 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 374 від 19.08.2016}
2.3. Банк зобов'язаний повідомити Національний банк про час і місце проведення загальних зборів учасників банку, засідання ради/правління банку, порядок денний і надати проєкт рішення, що вноситься на розгляд загальних зборів учасників банку, засідання ради/правління банку, не пізніше ніж за вісім робочих днів до дня їх проведення.
{Абзац перший пункту 2.3 глави 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
Банк забезпечує проведення загальних зборів учасників банку, засідання ради/правління банку в строк, визначений у рішенні Національного банку.
Уповноважений представник Національного банку в разі потреби бере участь у проведенні загальних зборів учасників банку, засідання ради/правління банку з правом дорадчого голосу.
{Пункт глави 2 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 32 від 17.01.2015}
2.4. Банк протягом трьох робочих днів після проведення загальних зборів учасників банку, засідання ради/правління банку подає до Національного банку, протокол загальних зборів/засідання ради/правління банку, підписаний головою та секретарем зборів/головою ради/правління банку, разом з іншими документами відповідно до вимог нормативно-правових актів Національного банку, у тому числі розроблений (у разі необхідності) та схвалений план фінансового оздоровлення/програму капіталізації/план реорганізації/план заходів щодо усунення допущених банком порушень (далі - план заходів). Протокол загальних зборів учасників банку, засідання ради/правління банку має містити рішення щодо приведення діяльності банку у відповідність до вимог банківського законодавства.
{Пункт глави 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 32 від 17.01.2015, № 374 від 19.08.2016, № 14 від 03.01.2019}
2.5. Банк складає план заходів на строк, який не перевищує 120 днів.
План заходів має складатися з урахуванням вимог глави 1 розділу III цього Положення та передбачати конкретні заходи, спрямовані на поліпшення фінансового стану, включаючи прогнозні значення пруденційних нормативів, динаміку балансових показників.
{Пункт 2.5 глави 2 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
2.6. Національний банк протягом 10 робочих днів із дня отримання плану заходів розглядає його щодо ефективності та відповідності вимогам Національного банку. У разі наявності зауважень або пропозицій до наданого банком плану заходів банку надсилається лист за підписом уповноваженої посадової особи Національного банку з обґрунтованими зауваженнями або пропозиціями.
Рішення про погодження плану заходів приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду.
{Пункт 2.6 глави 2 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 374 від 19.08.2016}
2.7. Національний банк не пізніше ніж за місяць до закінчення строку дії плану заходів проводить інспекційну перевірку цього банку (у разі потреби оцінки виконання тих заходів, що не можуть бути перевірені в режимі безвиїзного нагляду).
2.8. План заходів є завершеним у разі виконання банком прийнятих на себе зобов'язань щодо поліпшення фінансового стану банку та дотримання пруденційних нормативів, порядку формування і зберігання обов'язкових резервів, резервів за валютними деривативами, відповідності визначеного банком розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями, розміру операційного ризику, розміру ринкового ризику вимогам нормативно-правових актів Національного банку.
{Пункт 2.8 глави 2 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 374 від 19.08.2016; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 73 від 29.05.2019, № 189 від 27.12.2024}
2.9. У разі неподання банком у встановлений строк плану заходів/подання плану заходів, що не відповідає вимогам цього Положення (з урахуванням вимог, установлених у рішенні Правління Національного банку або Комітету з питань нагляду щодо прийняття банком плану заходів), або невиконання банком плану заходів/погіршення його фінансового стану Національний банк застосовує до банку інші заходи впливу.
{Пункт 2.9 глави 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 374 від 19.08.2016}
3. Укладення письмової угоди з банком
3.1. Національний банк має право укласти письмову угоду з банком, що допустив порушення банківського, валютного законодавства, законодавства з питань фінансового моніторингу, законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку, нормативно-правових актів Національного банку (у тому числі значень пруденційних нормативів, лімітів валютної позиції) або здійснює ризикову діяльність, за умови подання ним прийнятного плану заходів для усунення виявлених порушень.
{Абзац перший пункту 3.1 глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
Письмова угода за результатами нагляду з питань фінансового моніторингу може бути укладена з урахуванням вимог пунктів 3.2, 3.6-3.13 глави 3 розділу ІІ цього Положення в разі виявлення Національним банком у діяльності банку порушень законодавства з питань фінансового моніторингу.
{Абзац другий пункту 3.1 глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 61 від 29.06.2021, № 80 від 21.06.2023}
{Пункт 3.1 глави 3 розділу II в редакції Постанов Національного банку № 374 від 19.08.2016, № 139 від 07.10.2020}
3.2. Банк подає проєкт письмової угоди, у якому визнає допущені порушення та зобов'язується сплатити визначене грошове зобов'язання та/або забезпечити виконання заходів.
{Абзац перший пункту 3.2 глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
Невід'ємною частиною письмової угоди є план заходів, яких банк зобов'язується вжити зокрема для усунення порушень та/або їх недопущення в подальшій діяльності, поліпшення фінансового стану банку, підвищення ефективності функціонування системи управління ризиками, застосування у своїй діяльності ризик-орієнтованого підходу та вжиття належних заходів із метою мінімізації ризиків використання послуг банку для легалізації кримінальних доходів/фінансування тероризму/фінансування розповсюдження зброї масового знищення тощо.
План заходів, у якому мають бути визначені порядок і строки виконання цих заходів, затверджується органом управління банку відповідно до повноважень, установлених статутом.
Строки виконання зобов'язань установлюються індивідуально з урахуванням характеру проблем і допущених порушень, а також оцінок і висновків Національного банку.
Якщо зобов'язання, що передбачаються банком у проєкті письмової угоди, згідно із законодавством України мають схвалюватися/затверджуватися правлінням/радою банку або загальними зборами, то відповідний протокол (витяг із протоколу) повинен додаватися до письмової угоди.
{Пункт 3.2 глави 3 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 139 від 07.10.2020}
3.3. Банк, який порушив хоча б один із нормативів капіталу та/або не дотримується комбінованого буфера капіталу, установлених Національним банком, зобов'язаний подати до Національного банку план заходів для підтримки або відновлення рівня капіталу (далі - програма капіталізації) для укладення письмової угоди. Ця вимога застосовується також і до філії іноземного банку, яка порушує нормативи капіталу.
{Абзац перший пункту 3.3 глави 3 розділу II в редакції Постанов Національного банку № 374 від 19.08.2016, № 60 від 07.06.2018; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
{Абзац другий пункту 3.3 глави 3 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 129 від 02.12.2021}
{Абзац третій пункту 3.3 глави 3 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 60 від 07.06.2018}
3.4. Банк, який допустив порушення значень пруденційних нормативів, крім нормативів капіталу, та/або не забезпечив подання повного переліку пов'язаних з банком осіб та/або не подав/несвоєчасно подав до Національного банку програму капіталізації відповідно до пункту 3.3 глави 3 розділу II цього Положення, має право подати до Національного банку план заходів щодо усунення допущених порушень та приведення значень пруденційних нормативів у відповідність до вимог Національного банку (з установленням строків його виконання) та/або щодо визначення повного переліку пов'язаних з банком осіб для укладення письмової угоди про його виконання.
{Главу 3 розділу II доповнено новим пунктом 3.4 згідно з Постановою Національного банку № 374 від 19.08.2016; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 60 від 07.06.2018}
3.5. Банк, який допустив порушення значень лімітів валютної позиції п’ять і більше разів поспіль, зобов’язаний протягом п’яти робочих днів із дня порушення подати Національному банку план заходів щодо порядку та строків усунення допущеного порушення для укладання письмової угоди про його виконання.
{Пункт 3.5 глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
3.6. Письмова угода складається у двох примірниках та підписується від імені банку головою правління банку (керівником філії іноземного банку) та/або іншою уповноваженою банком особою.
{Пункт глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 32 від 17.01.2015, № 14 від 03.01.2019}
3.7. Письмова угода має містити:
інформацію про порушення в діяльності банку та/або здійснення ризикової діяльності та їх визнання банком;
{Абзац третій пункту 3.7 глави 3 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 61 від 29.06.2021}
заходи, які банк зобов'язується вжити в межах виконання письмової угоди;
строки виконання таких заходів;
суму грошового зобов'язання, яку банк зобов'язується сплатити згідно з угодою (за потреби);
{Абзац п’ятий пункту 3.7 глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
строк сплати грошового зобов'язання (у разі наявності в угоді умови щодо такого зобов’язання).
{Абзац шостий пункту 3.7 глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
Банк у письмовій угоді бере на себе зобов'язання (залежно від виявлених порушень) щодо:
1) сплати визначеного грошового зобов'язання (у разі наявності в угоді умови щодо такого зобов’язання). Мінімальна сума грошового зобов'язання визначається в розмірі 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
{Абзац восьмий пункту 3.7 глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 61 від 29.06.2021, № 129 від 02.12.2021}
2) виконання плану фінансового оздоровлення, бізнес-плану або програми капіталізації банку (складаються відповідно до розділу III цього Положення);
{Абзац дев’ятий пункту 3.7 глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
3) розроблення та запровадження положень стосовно поліпшення практики кредитування;
4) проведення зовнішнього аудиту фінансового стану банку;
5) обмеження на збільшення обсягів активів і зобов’язань банку;
{Підпункт 5 пункту 3.7 глави 3 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
6) обмеження розміру кредитів, що надаються пов’язаним із банком особам;
{Підпункт 6 пункту 3.7 глави 3 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
7) зниження розміру процентів за депозитами, що залучаються;
{Підпункт 7 пункту 3.7 глави 3 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
8) тимчасового припинення виплати дивідендів;
9) обмеження розміру суми, яку банк може виплачувати своїм працівникам у формі заробітної плати і премій;
{Підпункт 9 пункту 3.7 глави 3 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
10) інших обмежень у діяльності банку;
{Підпункт 10 пункту 3.7 глави 3 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
11) здійснення реорганізації банку;
12) поліпшення якості активів, у тому числі шляхом вкладення коштів у безризикові активи (державні цінні папери з подальшим їх блокуванням на рахунках у цінних паперах банку за безумовною операцією в депозитарії державних цінних паперів Національного банку та депозитні сертифікати Національного банку за умови їх розміщення Національним банком);
13) припинення здійснення ризикової діяльності;
14) підвищення ефективності функціонування системи управління ризиками, включаючи управління ризиками запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;
{Абзац двадцять перший пункту 3.7 глави 3 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 61 від 29.06.2021}
15) усунення порушень банківського, валютного законодавства, законодавства з питань фінансового моніторингу, нормативно-правових актів Національного банку, вжиття належних заходів щодо їх недопущення в подальшій діяльності, підвищення ефективності організації та проведення первинного фінансового моніторингу, застосування ризик-орієнтованого підходу, мінімізації ризиків використання послуг банку для легалізації кримінальних доходів/фінансування тероризму/фінансування розповсюдження зброї масового знищення.
Банк у разі недотримання комбінованого буфера капіталу в письмовій угоді додатково до визначених у пункті 3.7 глави 3 розділу II цього Положення зобов’язань бере на себе зобов’язання щодо тимчасового припинення:
{Пункт 3.7 глави 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
виплати процентів за інструментом з умовами списання/конверсії;
{Пункт 3.7 глави 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
викупу акцій власної емісії, крім акцій, викуп яких є обов’язковим згідно з вимогами Закону України “Про акціонерні товариства”;
{Пункт 3.7 глави 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
розподілу прибутку банку, що залишається в його розпорядженні після сплати податків та обов’язкових платежів, крім відрахування прибутку до резервних фондів банку в розмірах, передбачених законодавством України;
{Пункт 3.7 глави 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
використання розкритих резервів, крім їх використання на покриття збитків банку.
{Пункт 3.7 глави 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
{Пункт 3.7 глави 3 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 139 від 07.10.2020}
3.8. Укладення письмової угоди здійснюється за ініціативою банку, який розробив прийнятний план заходів щодо усунення порушень у його діяльності (виявлених Національним банком чи безпосередньо банком), припинення здійснення ризикової діяльності та звернувся до Національного банку з проєктом письмової угоди щодо усунення порушень.
{Абзац перший пункту 3.8 глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 139 від 07.10.2020}
Якщо банк не ініціював укладення письмової угоди з метою усунення виявлених у його діяльності порушень, припинення здійснення ризикової діяльності, то Національний банк має право надіслати до цього банку лист з вимогою, у якому зазначаються строк подання проєкту письмової угоди до Національного банку, а також за потреби перелік заходів, які банк зобов’язаний уключити до письмової угоди.
{Абзац другий пункту 3.8 глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 139 від 07.10.2020, № 129 від 02.12.2021}
Банк у разі недотримання нормативів капіталу та/або комбінованого буфера капіталу повідомляє Національний банк про намір укласти письмову угоду та подає проєкт письмової угоди не пізніше ніж на п’ятий робочий день із дня допущення такого порушення. Банк має право подати Національному банку повідомлення про намір укласти письмову угоду разом із обґрунтованим клопотанням про продовження строку подання проєкту письмової угоди до п’яти робочих днів.
{Пункт 3.8 глави 3 розділу II доповнено новим абзацом третім згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
{Абзац третій пункту 3.8 глави 3 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 61 від 29.06.2021}
Банк повідомляє Національний банк про намір укласти письмову угоду за результатами нагляду з питань фінансового моніторингу не пізніше ніж на сьомий робочий день із дати отримання довідки/акта/листа із вимогою укласти письмову угоду і протягом місяця з дати отримання довідки/акта або строку, зазначеного в листі із вимогою укласти письмову угоду, надсилає складений відповідно до вимог пункту 3.7 глави 3 розділу ІІ цього Положення проєкт письмової угоди.
{Пункт 3.8 глави 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 139 від 07.10.2020; в редакції Постанови Національного банку № 61 від 29.06.2021}
Національний банк розглядає поданий банком проєкт письмової угоди щодо обґрунтованості, повноти та ефективності запроваджуваних (передбачених) банком заходів, обмежень у діяльності банку з метою усунення порушень, припинення здійснення ризикової діяльності.
{Абзац пункту 3.8 глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 73 від 29.05.2019, № 139 від 07.10.2020, № 189 від 27.12.2024; в редакції Постанови Національного банку № 9 від 01.02.2025}
Національний банк за наявності зауважень або доповнень до поданого банком проєкту письмової угоди надсилає банку листа за підписом уповноваженої посадової особи Національного банку про потребу доопрацювання проєкту письмової угоди у визначений у листі строк з обґрунтованими зауваженнями до проєкту письмової угоди.
{Абзац шостий пункту 3.8 глави 3 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
Банк у разі неможливості надати доопрацьований проєкт письмової угоди у визначений Національним банком строк має право подати заяву про зупинення адміністративного провадження на строк, який є необхідним для подання проєкту письмової угоди.
{Абзац сьомий пункту 3.8 глави 3 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
Національний банк у разі неподання банком у визначений строк доопрацьованого проєкту письмової угоди або заяви про зупинення адміністративного провадження приймає рішення за результатом розгляду наявного в Національного банку проєкту письмової угоди.
{Абзац восьмий пункту 3.8 глави 3 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
3.9. Національний банк у письмовій угоді також обумовлює порядок контролю за виконанням зобов’язань банку та порядок і форми надання банком додаткової інформації, потрібної для контролю за виконанням прийнятих ним зобов’язань.
3.10. Національний банк за результатами розгляду проєкту письмової угоди приймає рішення про:
2) відмову в укладенні письмової угоди (у разі недоцільності її укладення або якщо застосування заходу впливу у вигляді укладення письмової угоди не є адекватним);
{Підпункт 2 пункту 3.10 глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 9 від 01.02.2025}
3) застосування до банку іншого заходу впливу.
Рішення, визначені в підпунктах 1-3 пункту 3.10 глави 3 розділу II цього Положення, приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду. Письмову угоду з банком від Національного банку підписує член Правління Національного банку, який згідно зі своїми функціональними обов’язками здійснює керівництво підрозділом Національного банку, що ініціював застосування до банку відповідного заходу впливу.
{Пункт глави 3 розділу ІІ в редакції Постанов Національного банку № 637 від 29.09.2015, № 374 від 19.08.2016; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 149 від 23.11.2020; в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
3.11. Національний банк приймає рішення про застосування іншого заходу впливу, якщо:
{Абзац перший пункту 3.11 глави 3 розділу ІІ в редакції Постанови Національного банку № 9 від 01.02.2025}
укладення письмової угоди не є доцільним / застосування заходу впливу у вигляді укладення письмової угоди не є адекватним;
{Абзац другий пункту 3.11 глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024; в редакції Постанови Національного банку № 9 від 01.02.2025}
банк не надав доопрацьованого з урахуванням письмових зауважень Національного банку проєкту угоди протягом строку, встановленого у листі Національного банку із зауваженнями до проєкту письмової угоди;
{Абзац третій пункту 3.11 глави 3 розділу ІІ в редакції Постанови Національного банку № 9 від 01.02.2025}
банк ухилився від укладання письмової угоди;
{Абзац четвертий пункту 3.11 глави 3 розділу ІІ в редакції Постанови Національного банку № 9 від 01.02.2025}
банк допустив порушення, яке відповідно до статті 75 або статті 76 Закону про банки визначено як критерій/підставу для віднесення банку до категорії проблемних або неплатоспроможних.
{Абзац п'ятий пункту 3.11 глави 3 розділу ІІ в редакції Постанови Національного банку № 9 від 01.02.2025}
Національний банк за невиконання або неналежне виконання банком узятих на себе відповідно до умов письмової угоди зобов'язань має право прийняти рішення про застосування до банку інших заходів впливу.
{Абзац четвертий пункту 3.11 глави 3 розділу II в редакції Постанов Національного банку № 73 від 29.05.2019, № 139 від 07.10.2020}
3.12. Банк має право подати Національному банку заяву про внесення змін до письмової угоди щодо строків виконання та/або переліку заходів, та/або обмежень у діяльності банку за наявності обґрунтованих підстав з проєктом відповідних змін.
{Абзац перший пункту 3.12 глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 73 від 29.05.2019, № 58 від 28.04.2020, № 189 від 27.12.2024}
Національний банк розглядає заяву банку щодо внесення змін до письмової угоди в порядку, визначеному пунктом 3.8 цієї глави.
{Абзац другий пункту 3.12 глави 3 розділу ІІ із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 374 від 19.08.2016, № 189 від 27.12.2024}
Рішення про внесення змін до письмової угоди /рішення про відмову у задоволенні заяви приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду.
{Пункт глави 3 розділу ІІ доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 637 від 29.09.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 374 від 19.08.2016, № 189 від 27.12.2024}
3.13. Національний банк протягом дії письмової угоди має право за потреби ініціювати внесення змін до неї в частині переліку заходів та/або строків їх виконання, та/або обмежень у діяльності банку. Унесення змін до письмової угоди, ініційованих Національним банком, здійснюється в порядку, визначеному пунктом 3.8 цієї глави.
{Пункт 3.13 глави 3 розділу ІІ із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 374 від 19.08.2016, № 73 від 29.05.2019}
3.14. Національний банк під час аналізу звіту банку про виконання банком узятих на себе відповідно до письмової угоди зобов’язань має право враховувати вжиті банком заходи, які не були передбачені в розробленому на виконання письмової угоди плані заходів для усунення допущених порушень, якщо ефект від їх реалізації забезпечить досягнення передбачених планом заходів цілей.
{Главу 3 розділу II доповнено новим пунктом 3.14 згідно з Постановою Національного банку № 73 від 29.05.2019}
3.15. Банк має право подати Національному банку заяву про дострокове припинення дії письмової угоди в разі:
{Абзац перший пункту 3.15 глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
1) усунення банком порушень у своїй діяльності та подання документів, що підтверджують їх усунення;
{Підпункт 1 пункту 3.15 глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 58 від 28.04.2020}
2) припинення здійснення банківської діяльності без припинення юридичної особи за рішенням єдиного акціонера або загальних зборів акціонерів у порядку, передбаченому Законом України “Про спрощення процедур реорганізації та капіталізації банків” та нормативно-правовим актом Національного банку з питань ліцензування банків (далі - припинення здійснення банківської діяльності без припинення юридичної особи за рішенням акціонерів банку).
{Пункт 3.15 глави 3 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 73 від 29.05.2019}
3.16. Національний банк приймає рішення про дострокове припинення дії письмової угоди в разі:
1) усунення банком порушень у своїй діяльності за результатами розгляду Національним банком поданих банком документів, що підтверджують усунення порушень;
{Підпункт 1 пункту 3.16 глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 58 від 28.04.2020}
2) погодження Національним банком плану припинення банківської діяльності банку без припинення юридичної особи за рішенням акціонерів банку.
Національний банк приймає рішення про відмову в задоволенні заяви банку про дострокове припинення дії письмової угоди, якщо подані банком документи не підтверджують усунення порушень.
{Пункт 3.16 глави 3 розділу II доповнено новим абзацом четвертим згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
Рішення про дострокове припинення дії письмової угоди/ відмову в задоволенні заяви банку про дострокове припинення дії письмової угоди приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду.
{Пункт 3.16 глави 3 розділу II доповнено новим абзацом п'ятим згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
Національний банк повідомляє (письмово або електронною поштою) банк про прийняте рішення невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня (за наявності обґрунтованих причин - не пізніше третього робочого дня) з дня прийняття відповідного рішення.
{Абзац шостий пункту 3.16 глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
{Главу 3 розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 73 від 29.05.2019}
4. Зупинення виплати дивідендів чи розподілу капіталу в будь-якій іншій формі
4.1. Рішення про зупинення виплати дивідендів чи розподілу капіталу в будь-якій іншій формі приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду.
{Пункт 4.1 глави 4 розділу ІІ із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 374 від 19.08.2016}
4.2. Національний банк має право застосовувати такий захід впливу до банку:
а) який порушив хоча б один з нормативів капіталу та/або не дотримався комбінованого буфера капіталу та/або якщо Національний банк визнає, що виплата дивідендів і розподіл капіталу в будь-якій формі призведе до порушення нормативів капіталу;
{Підпункт "а" пункту 4.2 глави 4 розділу ІІ із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
б) у якого викуп власних акцій призвів/призведе до зниження рівня регулятивного капіталу до мінімально встановленого Національним банком рівня;
в) якому надсилається лист з вимогою щодо розроблення плану фінансового оздоровлення на період виконання цього плану.
{Підпункт "г" пункту 4.2 глави 4 розділу ІІ виключено на підставі Постанови Національного банку № 374 від 19.08.2016}
4.3. Рішення Національного банку про зупинення розподілу капіталу в будь-якій іншій формі стосується розподілу прибутку банку, що залишається в розпорядженні банку після сплати податків та обов’язкових платежів.
4.4. Рішення Національного банку про зупинення розподілу капіталу в будь-якій іншій формі може бути прийняте одночасно із погодженням розробленого банком плану фінансового оздоровлення або укладенням письмової угоди.
4.5. Національний банк не застосовує цей захід впливу, якщо акціонери/учасники банку прийняли рішення про спрямування нарахованих дивідендів на придбання акцій нової емісії/паїв або попередньо викуплених банком в акціонерів/учасників для поповнення статутного капіталу банку.
{Главу 5 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 129 від 02.12.2021}
{Главу 6 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 129 від 02.12.2021}
5. Обмеження, зупинення чи припинення здійснення окремих видів здійснюваних банком операцій
5.1. Рішення про обмеження, зупинення чи припинення здійснення окремих видів здійснюваних банком операцій приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду.
{Пункт глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 637 від 29.09.2015, № 374 від 19.08.2016}
{Пункт глави розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 374 від 19.08.2016}
5.2. Обсяг (перелік) обмежень щодо здійснення окремих видів здійснюваних банком операцій визначається Національним банком.
5.3. Національний банк має право прийняти рішення про обмеження, зупинення чи припинення окремих видів здійснюваних банком операцій, у тому числі обмеження операцій з пов'язаними з банком особами, зокрема в разі:
{Абзац перший пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 374 від 19.08.2016}
установлення процентних ставок та комісійних винагород на рівні, що є нижчим від собівартості банківських послуг у цьому банку;
{Абзац третій пункту глави розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 58 від 28.04.2020}
недотримання вимог нормативно-правових актів Національного банку в частині відкриття та/або ведення клієнтських рахунків;
{Абзац пункту глави розділу II в редакції Постанови Постанови Національного банку № 32 від 17.01.2015}
порушення пруденційних нормативів, установлених Національним банком;
недотримання комбінованого буфера капіталу;
{Пункт 5.3 глави 5 розділу II доповнено новим абзацом п’ятим згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
щоденного порушення банком значення ліміту загальної довгої валютної позиції банку (Л13-1)/ліміту загальної короткої валютної позиції банку (Л13-2) десять та більше разів поспіль;
недотримання ліцензійних вимог та спеціальних вимог, що встановлені нормативно-правовими актами Національного банку щодо окремих операцій (у тому числі недотримання банком ліцензійних вимог стосовно розміру регулятивного капіталу банку, потрібного для здійснення відповідних операцій);
порушення умов, на підставі яких була надана банківська ліцензія/письмовий дозвіл на здійснення інвестиції;
{Абзац пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 14 від 03.01.2019}
якщо розмір визначеного банком кредитного ризику за активними банківськими опер на 10 і більше відсотків менший, ніж розмір кредитного ризику, що мав бути визначений згідно з нормативно-правовими актами Національного банку;
{Абзац пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 374 від 19.08.2016; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
здійснення інвестиції без письмового дозволу Національного банку;
недотримання вимог нормативно-правових актів Національного банку, у тому числі щодо складання та надання звітності;
надання недостовірної інформації (у тому числі про структуру власності) та/або звітності, що встановлені нормативно-правовими актами Національного банку, ненадання або несвоєчасне їх надання, у тому числі інформації щодо зменшення загального обсягу кредитного ризику на суму забезпечення під час розрахунку нормативів максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7) та/або максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов'язаними з банком особами (Н9);
{Абзац пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 374 від 19.08.2016; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
невиконання в установлений строк вимог Національного банку щодо усунення порушень у діяльності банку;
невиправлення звітності в порядку, установленому Національним банком;
визнання Національним банком системи управління ризиками банку неефективною, про що свідчать результати оцінки життєздатності бізнес-моделі банку, аналізу наданих банком фактичних та прогнозних даних балансу банку, звіту про прибутки та збитки, операцій з пов'язаними з банком особами, складових регулятивного капіталу відповідно до стратегії розвитку банку та бізнес-плану розвитку банку, розрахованих із застосуванням макроекономічних показників, що використовуються Національним банком під час проведення оцінки стійкості банку за базовим макроекономічним сценарієм;
{Пункт глави розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 98 від 07.09.2018}
допущення банком недобросовісної конкуренції щодо надання банківських та інших фінансових послуг, а також здійснення іншої діяльності;
суттєвого порушення вимог валютного законодавства;
{Пункт глави розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 14 від 03.01.2019}
порушення вимог законодавства з питань фінансового моніторингу та/або санкційного законодавства;
{Абзац пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 282 від 28.04.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 80 від 21.06.2023}
грубого або систематичного порушення банком вимог законодавства, нормативно-правових актів Національного банку, що регулюють діяльність на платіжному ринку;
{Пункт 5.3 глави 5 розділу II доповнено новим абзацом дев’ятнадцятим згідно з Постановою Національного банку № 140 від 03.11.2023}
грубого або систематичного порушення банком вимог нормативно-правових актів з питань готівкового обігу;
{Пункт 5.3 глави 5 розділу II доповнено новим абзацом двадцятим згідно з Постановою Національного банку № 140 від 03.11.2023}
недотримання банком порядку формування та зберігання обов’язкових резервів, резервів за валютними деривативами протягом трьох періодів утримання обов’язкових резервів/резервів за валютними деривативами (далі - період утримання) поспіль або більше п’яти порушень протягом 12 періодів утримання;
{Абзац пункту глави розділу II в редакції Постанов Національного банку № 374 від 19.08.2016, № 73 від 29.05.2019}
недотримання банком вимог нормативно-правових актів Національного банку щодо нагляду на консолідованій основі;
недотримання відокремленим підрозділом вимог банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку, внутрішніх документів банку, у тому числі виявлення фактів здійснення операцій без правових підстав та тих, які призвели до здійснення операцій з підвищеним ризиком;
подання банком неправдивих відомостей під час відкриття відокремленого підрозділу;
здійснення ризикової діяльності;
{Пункт глави розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 494 від 15.08.2014}
застосування іноземних та/або українських санкцій;
{Пункт глави розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 494 від 15.08.2014; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 85 від 24.06.2023}
{Абзац пункту глави розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 31 від 29.03.2018}
недотримання банком вимог статті 52 Закону про банки в частині здійснення операцій з пов'язаними особами;
{Пункт глави розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 374 від 19.08.2016}
порушення (невиконання, неналежне виконання) банком вимог та/або рішень Національного банку, прийнятих відповідно до статей 66 і 67 Закону про банки;
{Пункт глави розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 58 від 28.04.2020; в редакції Постанов Національного банку № 129 від 02.12.2021, № 9 від 01.02.2025}
невиконання та/або неналежного виконання банком рішення (рішень) Національного банку про застосування заходів впливу, передбачених статтею 73 Закону про банки (крім рішень про накладення штрафу);
{Пункт 5.3 глави 5 рожділу II доповнено новим абзацом двадцять дев'ятим згідно з Постановою Національного банку № 9 від 01.02.2025}
порушення вимог нормативно-правових актів Національного банку, що визначають особливості функціонування банківської системи України в разі введення воєнного стану чи особливого періоду.
{Пункт 5.3. глави 5 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 80 від 21.06.2023}
Національний банк має право прийняти обґрунтоване рішення про внесення змін до рішення Національного банку про обмеження, зупинення здійснення окремих видів здійснюваних банком операцій в разі змін у законодавстві України, що впливають на можливість дотримання банком установлених Національним банком обмежень.
{Пункт 5.3 глави 5 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 120 від 13.06.2022}
5.4. Національний банк має право прийняти рішення про встановлення заборони власнику істотної участі в банку на строк до шести місяців відчужувати акції (паї) банку, що йому належать, та/або частку в статутному капіталі (пакет акцій) юридичної особи, через яку така особа володіє істотною участю в банку, у разі застосування до банку обмеження, зупинення чи припинення здійснення окремих видів здійснюваних банком операцій, у тому числі операцій з пов’язаними з банком особами (рішення приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду).
{Главу 5 розділу II доповнено новим пунктом 5.4 згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
5.5. Національний банк у разі порушення банком значення ліміту загальної довгої валютної позиції банку (Л13-1)/ліміту загальної короткої валютної позиції банку (Л13-2) має право прийняти рішення щодо обмеження, зупинення чи припинення окремих видів операцій банку у вигляді встановлення однієї з таких вимог:
установлення для банку зменшеного на 50 відсотків значення відповідного ліміту на строк до шести місяців;
{Абзац другий пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 374 від 19.08.2016}
зупинення/обмеження здійснення окремих валютних операцій;
припинення здійснення окремих валютних операцій.
{Абзац четвертий пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 14 від 03.01.2019}
Після прийняття Правлінням Національного банку або Комітетом з питань нагляду рішення про зупинення/обмеження окремих видів операцій банку у випадку порушення банком значення ліміту загальної довгої валютної позиції банку (Л13-1) Національний банк має право окремим рішенням зупинити проведення відповідних операцій з банком на міжбанківському валютному ринку України на строк до закінчення строку дії відповідного рішення про зупинення/обмеження операцій.
{Абзац п'ятий пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 374 від 19.08.2016, № 14 від 03.01.2019, № 73 від 29.05.2019}
{Пункт глави розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 58 від 28.04.2020}
5.6. Національний банк у разі встановлення факту подання банком неправдивих відомостей під час відкриття відокремленого підрозділу чи діяльність такого відокремленого підрозділу не відповідає вимогам Закону про банки та нормативно-правовим актам Національного банку приймає рішення про припинення здійснення відокремленим підрозділом банку операцій на користь або за дорученням клієнтів та/або про обмеження, зупинення чи припинення окремих операцій, здійснюваних банком.
5.7. Національний банк забезпечує отримання банком рішення про обмеження, зупинення чи припинення окремих видів операцій банку під підпис його уповноваженого представника на другому примірнику супровідного листа (копії супровідного листа в паперовій формі з електронного документа, засвідченої в порядку, установленому законодавством України) із зазначенням дати та часу отримання (далі - момент отримання) або надсилає рішення в електронній формі відповідно до пункту 3.13 глави 3 розділу I цього Положення.
Національний банк у разі відмови банку отримати рішення Національного банку під підпис його уповноваженого представника надсилає таке рішення банку відповідно до пункту 3.13 глави 3 розділу I цього Положення, а на другому примірнику супровідного листа (копії супровідного листа в паперовій формі з електронного документа, засвідченої в порядку, установленому законодавством України) робиться відмітка про відмову банку отримати рішення Національного банку із зазначенням дати та часу, що в такому випадку вважається моментом отримання банком рішення.
{Пункт глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 139 від 07.10.2020; в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
5.8. Банк з наступного робочого дня після дня отримання рішення Національного банку про обмеження окремих видів здійснюваних банком операцій та протягом визначеного цим рішенням строку (або до визначеного терміну) укладає договори та здійснює операції, у тому числі згідно з договорами, що укладені ним з клієнтами до моменту отримання рішення, виключно з урахуванням установлених обмежень.
{Пункт глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 58 від 28.04.2020}
5.9. Банк з наступного робочого дня після дня отримання рішення Національного банку про зупинення окремих видів здійснюваних банком операцій та на визначений у цьому рішенні строк (або до визначеного терміну) утрачає право одночасно на здійснення таких операцій у визначеній рішенням частині (щодо виду здійснюваних операцій та/або кола клієнтів) та продовження строку діючих договорів (укладання нових договорів) щодо проведення операцій, які зупинені.
{Пункт глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 58 від 28.04.2020}
5.10. Банк з моменту отримання рішення Національного банку про припинення здійснення окремого виду операцій утрачає право на їх здійснення. Отримання банком рішення Національного банку про припинення окремого виду здійснюваних банком операцій є підставою для ініціювання розірвання банком з клієнтами відповідних договорів на здійснення цих операцій.
Розірвання договорів та видача клієнтам залишку грошових коштів здійснюються в установленому законодавством порядку.
5.11. Рішення Національного банку про припинення надання банком своїм клієнтам фінансових послуг через юридичну особу - комерційного агента банку, який діє відповідно до укладеного агентського договору, є підставою для внесення відповідного запису до реєстру комерційних агентів банків.
Банк з моменту отримання рішення про припинення надання банком своїм клієнтам фінансових послуг через юридичну особу - комерційного агента банку на підставі агентського договору зобов’язаний:
забезпечити припинення надання послуг у встановлений рішенням Національного банку строк;
повідомити клієнтів банку про припинення надання послуг.
5.12. Банк зобов’язаний у разі прийняття Національним банком рішення про припинення валютних операцій ужити таких заходів:
{Абзац перший пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 14 від 03.01.2019}
а) у день отримання зазначеного рішення припинити здійснення відповідних операцій, у тому числі надання гарантій, поручительств та інших зобов’язань за третіх осіб, виконання яких передбачається в іноземній валюті;
{Підпункт "а" пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 14 від 03.01.2019}
б) протягом одного операційного дня повідомити всі банки-кореспонденти про прийняття Національним банком рішення про припинення валютних операцій, одночасно надіслати до банків-кореспондентів офіційні заяви про закриття кореспондентських рахунків банку в іноземній валюті та кореспондентських рахунків, відкритих у цьому банку;
{Підпункт "б" пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 14 від 03.01.2019}
в) у місячний строк провести роботу щодо закриття рахунків ностро в банках-кореспондентах і рахунків лоро іноземних банків-кореспондентів і припинити кореспондентські відносини з ними;
{Абзац другий підпункту "в" пункту глави розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 282 від 28.04.2015}
г) протягом трьох робочих днів із дня отримання рішення:
надіслати повідомлення банкам-кореспондентам про необхідність надання розпорядження про перерахування коштів з їх кореспондентських рахунків (відкритих у цьому банку) та розпорядження про перерахування коштів із кореспондентських рахунків банку (відкритих у банках-кореспондентах) на кореспондентський рахунок, відкритий у самостійно обраному уповноваженому банку України;
надати Національному банку інформацію про кредиторську і дебіторську заборгованість [реквізити кредитора (дебітора), сума, код валюти, балансовий рахунок, на якому обліковується заборгованість, вид заборгованості];
надати Національному банку угоду про встановлення кореспондентських відносин з обраним уповноваженим банком для узгодження;
ґ) протягом трьох робочих днів повідомити клієнтів банку про припинення здійснення валютних операцій та про необхідність закриття ними рахунків в іноземній валюті, а нерезидентів повідомити про необхідність закриття рахунків у грошовій одиниці України;
д) закрити рахунки клієнтів в іноземній валюті та нерезидентів у грошовій одиниці України [поточні, депозитні (вкладні) тощо]. Інкасація валютних коштів має здійснюватися лише для виконання операцій, передбачених цією главою;
е) закрити належні банку пункти обміну іноземних валют;
{Підпункт "е" пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 14 від 03.01.2019}
є) ужити заходів щодо припинення здійснення валютних операцій відокремленими підрозділами банку з передаванням залишків коштів за їх рахунками на баланс уповноваженого банку;
ж) припинити нові емісії в іноземній валюті власних цінних паперів (сертифікатів, векселів тощо), пластикових карток (у тому числі платіжних карток міжнародних платіжних систем, емітованих у гривнях), чеків;
з) забезпечити повернення коштів власникам вкладів, депозитів тощо, здійснених в іноземній валюті. Зазначені кошти можуть бути повернуті як у валюті вкладу, внеску, депозиту тощо, так і в грошовій одиниці України за бажанням клієнтів;
и) ужити заходів щодо погашення простроченої дебіторської заборгованості в іноземній валюті;
і) ужити заходів щодо повернення заборгованості клієнтів в іноземній валюті (насамперед за договорами, до яких унесені зміни щодо збільшення строків користування кредитами, та договорами, заборгованість за якими не погашена в строки, визначені в договорах), а також кредитів, наданих банку резидентами та нерезидентами. У зв’язку з цим уповноважені банки мають передбачати в кредитних угодах обов’язкову умову щодо повернення таких кредитів у разі припинення здійснення валютних операцій.
{Підпункт "і" пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 374 від 19.08.2016, № 14 від 03.01.2019}
За наявності рахунків, на яких обліковується заборгованість за наданими клієнтам кредитами в іноземній валюті, банк повинен перевести їх до тих уповноважених банків, до яких клієнти перейшли на обслуговування (на підставі договорів, укладених банком з цими уповноваженими банками та/або за потреби - з банками-кредиторами), і протягом 90 днів провести переговори з уповноваженими банками про продаж їм цієї заборгованості та здійснити такий продаж.
{Абзац дев'ятнадцятий пункту 7.13 глави 7 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 282 від 28.04.2015}
5.13. Банк з дня отримання рішення Національного банку про зупинення/обмеження або припинення окремого виду здійснюваних банком операцій:
а) протягом трьох робочих днів письмово повідомляє клієнтів, з якими укладені договори про здійснення операцій, які:
обмежені або зупинені згідно з цим рішенням, - про надання послуг з установленими Національним банком обмеженнями;
припинені згідно з цим рішенням, - про необхідність розірвання таких договорів та закриття клієнтами відповідних рахунків;
б) у порядку, строки та в обсягах, які встановлені Національним банком, надає Національному банку інформацію щодо стану виконання цього рішення.
Банк, який має відокремлений підрозділ на території іншої держави, протягом трьох робочих днів із дня отримання рішення повідомляє відокремлений підрозділ банку на території іншої держави та наглядовий орган відповідної іноземної держави про застосування до нього Національним банком заходу впливу у вигляді обмеження, зупинення чи припинення окремих видів здійснюваних операцій.
5.14. Банк зобов’язаний надати Національному банку не пізніше ніж за 30 днів до дня закінчення строку (настання терміну), на який (до якого) обмежено або зупинено право банку на здійснення окремого виду (окремих видів) операцій:
{Абзац перший пункту 5.14 глави 5 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
звіт, що містить перелік ужитих банком заходів щодо усунення порушень, припинення/недопущення в подальшому здійснення ризикової діяльності та інформацію про стан виконання рішення;
{Абзац другий пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 282 від 28.04.2015}
належним чином засвідчені банком копії відповідних документів, що підтверджують усунення порушень, припинення здійснення ризикової діяльності, ужиття заходів щодо недопущення порушень/здійснення ризикової діяльності (у разі необхідності).
{Абзац третій пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 282 від 28.04.2015}
5.15. Дотримання банком установлених рішенням обмежень щодо здійснення операцій, які обмежені або зупинені, усунення порушень, припинення здійснення ризикової діяльності, надання відомостей і документів згідно з вимогами пунктів 5.12-5.14 глави 5 розділу II цього Положення є дотриманням умов обмеження/зупинення.
{Абзац перший пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 84 від 31.08.2017, № 139 від 07.10.2020, № 129 від 02.12.2021; в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
Банк має право розпочати здійснення операцій у повному обсязі наступного робочого дня після закінчення зазначеного у рішенні строку (настання терміну), на який здійснення відповідних операцій було обмежено або зупинено.
{Абзац другий пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 58 від 28.04.2020}
5.16. Банк має право подати заяву щодо внесення змін до раніше прийнятого рішення про обмеження, зупинення здійснення окремих видів здійснюваних банком операцій стосовно зменшення обсягу (переліку) встановлених обмежень.
{Абзац перший пункту 5.16 глави 5 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 189 від 27.12.2024, № 9 від 01.02.2025}
Національний банк за результатами розгляду заяви банку має право прийняти рішення про внесення змін до рішення Національного банку про обмеження, зупинення здійснення окремих видів здійснюваних банком операцій або про відмову в задоволенні заяви банку (рішення приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду).
{Абзац другий пункту 5.16 глави 5 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 189 від 27.12.2024, № 9 від 01.02.2025}
{Главу розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 73 від 29.05.2019}
5.17. Національний банк відповідно до цього Положення, якщо банк не забезпечив виконання рішення Національного банку щодо обмеження, зупинення чи припинення окремих видів здійснюваних банком операцій, здійснення яких рішенням Національного банку зупинено, обмежено чи припинено, або не виправив виявлені в його діяльності порушення, не припинив здійснення ризикової діяльності в установлений строк чи в діяльності банку установлено новий факт здійснення ризикової діяльності відповідно до пункту 3.7 глави 3 розділу І цього Положення, або недотримав умов обмеження/зупинення, може прийняти рішення про:
{Абзац перший пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 140 від 03.11.2023, № 189 від 27.12.2024}
продовження строку дії заходу впливу у вигляді обмеження або зупинення операцій;
застосування до банку інших заходів впливу.
5.18. Банк має право подати Національному банку заяву про:
{Абзац перший пункту 5.18 глави 5 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
дострокову відміну обмеження або зупинення операцій (усіх або окремих операцій, які обмежені або зупинені);
{Абзац другий пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 14 від 03.01.2019}
відміну припинення операцій (усіх або окремих операцій, які припинені) не раніше ніж через шість місяців з дня прийняття рішення про припинення операцій.
{Абзац третій пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 14 від 03.01.2019}
Банк разом із заявою подає Національному банку для розгляду питання щодо:
{Абзац четвертий пункту 5.18 глави 5 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
а) дострокової відміни обмеження або зупинення операцій - документи, що підтверджують дотримання банком умов обмеження (зупинення);
б) відміни припинення операцій - такі документи:
звіт, що містить перелік проведених банком заходів щодо усунення порушень, припинення здійснення ризикової діяльності, а також інформацію щодо виконання рішення про припинення операцій, розірвання банком з клієнтами відповідних договорів про здійснення таких операцій (далі - дотримання умов припинення);
{Абзац другий підпункту "б" пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 282 від 28.04.2015}
копії належним чином засвідчених банком відповідних документів, що підтверджують усунення порушень, припинення здійснення ризикової діяльності, ужиття заходів щодо недопущення порушень/здійснення ризикової діяльності.
{Абзац третій підпункту "б" пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 637 від 29.09.2015}
Банк має право подати заяву про дострокову відміну обмеження або зупинення операцій (усіх або окремих операцій, які обмежені або зупинені)/відміну припинення операцій (усіх або окремих операцій, які припинені) разом із пакетом документів щодо припинення здійснення банківської діяльності без припинення юридичної особи за рішенням акціонерів банку.
{Пункт глави розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 73 від 29.05.2019; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
5.19. Національний банк після розгляду документів, зазначених у пункті 5.18 глави 5 розділу II цього Положення, приймає рішення про:
1) задоволення заяви банку про дострокову відміну обмеження або зупинення операцій / відміну припинення операцій;
2) відмову в задоволенні заяви банку про дострокову відміну обмеження або зупинення операцій / відміну припинення операцій, якщо:
банк не надав документів, зазначених у пункті 5.18 глави 5 розділу II цього Положення, або надані банком документи не підтверджують дотримання банком умов обмеження/зупинення операцій або виконання банком рішення Національного банку про припинення операцій;
заява про відміну припинення операцій подана до закінчення шестимісячного строку з дня прийняття рішення про припинення операцій (крім випадку, коли заява подана разом із пакетом документів щодо припинення здійснення банківської діяльності без припинення юридичної особи за рішенням акціонерів банку);
банком не дотримано умов обмеження/зупинення операцій / не виконано рішення Національного банку про припинення операцій;
банком не забезпечено ефективної/належної системи управління ризиками;
у діяльності банку установлено нові факти порушень та/або здійснення ризикової діяльності.
Національний банк приймає рішення про задоволення заяви банку про дострокову відміну обмеження або зупинення операцій/відміну припинення операцій у разі погодження плану припинення банківської діяльності банку без припинення юридичної особи за рішенням акціонерів банку.
Національний банк повідомляє банк про прийняте рішення невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня (за наявності обґрунтованих причин - не пізніше третього робочого дня) з дня прийняття відповідного рішення.
Банк має право розпочати здійснення операцій, що були обмежені, зупинені, припинені, за умови отримання повідомлення Національного банку про прийняте рішення про дострокову відміну обмеження (зупинення)/відміну припинення здійснення операцій з наступного робочого дня за днем отримання такого повідомлення.
{Пункт 5.19 глави 5 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
5.20. Рішення про дострокову відміну обмеження або зупинення операцій / відміну припинення операцій чи про відмову в задоволенні заяви про дострокову відміну обмеження або зупинення операцій / відміну припинення операцій приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду.
{Пункт 5.20 глави 5 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
6. Заборона надання бланкових кредитів
{Назва глави 6 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
6.1. Національний банк має право прийняти рішення про заборону надання банком бланкових кредитів у разі:
{Абзац перший пункту 6.1 глави 6 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
{Абзац другий пункту глави розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 84 від 31.08.2017}
здійснення банком ризикової діяльності;
{Абзац другий пункту 6.1 глави 6 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
визначення банком кредитного ризику в розмірі, меншому, ніж розмір кредитного ризику, що мав бути визначений згідно з нормативно-правовими актами Національного банку.
{Абзац третій пункту 6.1 глави 6 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
{Пункт глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 374 від 19.08.2016}
6.2. Рішення про заборону надання банком бланкових кредитів приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду.
{Пункт глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 637 від 29.09.2015, № 189 від 27.12.2024}
{Назва глави 7 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
7.1. Національний банк має право накладати штрафи на банки, філії іноземних банків, власників істотної участі в банку, осіб, які набули або збільшили істотну участь у банку/осіб у структурі власності банку, через яких набуто або збільшено істотну участь у банку з порушенням вимог статей 34, 341 Закону про банки, ключових учасників у структурі власності банку, відповідальних осіб банківських груп, інших учасників банківських груп. Штраф за порушення в діяльності відокремленого підрозділу банку накладається безпосередньо на банк - юридичну особу.
{Абзац перший пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 778 від 10.11.2015, № 374 від 19.08.2016; в редакції Постанови Національного банку № 129 від 02.12.2021}
Національний банк має право накладати штрафи в разі встановлення факту здійснення ризикової діяльності або в разі:
{Абзац другий пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 778 від 10.11.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 129 від 02.12.2021, № 9 від 01.02.2025}
порушення вимог законодавства, нормативно-правових актів Національного банку, що регулюють діяльність на платіжному ринку;
{Абзац третій пункту 7.1 глави 7 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 140 від 03.11.2023}
порушення вимог нормативно-правових актів Національного банку з питань готівкового обігу;
{Абзац четвертий пункту 7.1 глави 7 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 140 від 03.11.2023}
порушення вимог нормативно-правових актів Національного банку з питань організації системи внутрішнього контролю в банку, включаючи систему управління ризиками та внутрішній аудит;
{Абзац п'ятий пункту 7.1 глави 7 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 140 від 03.11.2023}
подання недостовірної інформації, неподання інформації, документів та/або їх копій, письмових пояснень з питань діяльності банку, включаючи інформацію/документи щодо визначення пов’язаних із банком осіб та/або операцій банку з такими особами на письмову вимогу/письмовий запит уповноваженої посадової особи Національного банку або уповноважених Національним банком осіб на проведення перевірки (крім із питань фінансового моніторингу та/або валютного та/або санкційного законодавства)/уповноваженого службовця Національного банку на здійснення нагляду за діяльністю банку відповідно до статті 67 Закону про банки;
{Абзац пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 374 від 19.08.2016; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021; в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
неподання письмових пояснень, інформації та документів (їх копій/сканованих копій, витягів із них) щодо проведених операцій і з окремих питань діяльності банку, інформації про пов’язаних із банком осіб на письмовий запит Національного банку в межах безвиїзного нагляду/уповноваженого службовця Національного банку на здійснення нагляду за діяльністю банку відповідно до статті 67 Закону про банки;
{Пункт 7.1 глави 7 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
порушення вимог Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 13 листопада 2018 року № 120 (зі змінами) (далі - Правила № 120);
{Абзац пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 282 від 28.04.2015; в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
подання недостовірної/неподання/несвоєчасне подання інформації про структуру власності, незабезпечення виконання банком вимог законодавства України щодо розкриття інформації про структуру власності;
невиправлення звітності в порядку, установленому Національним банком;
порушення банком порядку формування та зберігання обов’язкових резервів, резервів за валютними деривативами;
{Абзац пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 32 від 17.01.2015; в редакції Постанови Національного банку № 73 від 29.05.2019}
порушення пруденційних нормативів;
{Абзац пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 73 від 29.05.2019}
порушення вимог Положення про порядок визначення банками України розміру регулятивного капіталу, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 28 грудня 2023 року № 196 (зі змінами) (далі - Положення № 196), щодо включення до складових капіталу банку власних інструментів капіталу та їх викупу, дострокового погашення, погашення, зменшення основної суми;
{Абзац тринадцятий пункту 7.1 глави 7 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
недотримання банком (філією іноземного банку) розміру резервування коштів в іноземній валюті (банківських металів) за залученим банком (філією іноземного банку) депозитом, кредитом (позикою) від нерезидента;
{Абзац пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 14 від 03.01.2019}
порушення встановлених Національним банком значень лімітів загальної (довгої, короткої) валютної позиції банку (Л13-1, Л13-2);
порушення банком вимог, установлених нормативно-правовим актом Національного банку щодо відкриття відокремлених підрозділів банку, або надання банком інформації про відкриття свого відокремленого підрозділу, що містить неправдиві відомості, або невідповідність діяльності такого відокремленого підрозділу вимогам банківського законодавства;
ненадання банком повідомлення або несвоєчасне повідомлення про внесення змін до положення про відокремлений підрозділ банку, або про прийняття рішення про закриття відокремленого підрозділу банку, або про фактичне припинення діяльності відокремленого підрозділу банку;
недотримання банком умов, визначених нормативно-правовими актами Національного банку для здійснення інвестиції, або здійснення інвестиції без письмового дозволу Національного банку;
невиконання банком вимог нормативно-правових актів Національного банку щодо проведення уповноваженими Національним банком особами перевірки банку;
порушення інших вимог нормативно-правових актів Національного банку;
ненадання/несвоєчасне надання банком повідомлення щодо виконання письмового застереження, невиконання в установлений строк вимог Національного банку щодо усунення виявлених у діяльності банку порушень;
недотримання відповідальною особою банківської групи, іншим учасником банківської групи вимог нормативно-правових актів Національного банку щодо нагляду на консолідованій основі;
порушення вимог валютного законодавства;
{Пункт глави розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 14 від 03.01.2019}
порушення вимог законодавства з питань фінансового моніторингу;
{Абзац пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 282 від 28.04.2015}
{Абзац двадцять третій пункту 7.1 глави 7 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 129 від 02.12.2021}
{Абзац двадцять другий пункту глави розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 31 від 29.03.2018}
порушення (невиконання, неналежне виконання) банком вимог та/або рішень Національного банку, прийнятих відповідно до статей 66 і 67 Закону про банки;
{Пункт глави розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 58 від 28.04.2020; в редакції Постанов Національного банку № 129 від 02.12.2021, № 9 від 01.02.2025}
невиконання та/або неналежного виконання банком рішення (рішень) Національного банку про застосування заходів впливу, передбачених статтею 73 Закону про банки (крім рішень про накладення штрафу);
{Пункт 7.1 глави 7розділу II доповнено новим абзацом двадцять шостим згідно з Постановою Національного банку № 9 від 01.02.2025}
порушення законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг, у тому числі вимог щодо взаємодії зі споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки) та вимог, установлених законодавством, щодо забезпечення доступності фінансових та супровідних послуг для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення;
{Пункт глави розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 70 від 05.07.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 9 від 01.02.2025}
порушення вимог нормативно-правових актів Національного банку, що визначають особливості функціонування банківської системи України в разі введення воєнного стану чи особливого періоду;
{Пункт 7.1 глави 7 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 86 від 29.04.2022}
порушення законодавства України з питань захисту критичної інфраструктури, кіберзахисту та інформаційної безпеки;
{Пункт 7.1 глави 7 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 169 від 04.08.2022}
порушення законодавства про рекламу на ринках фінансових послуг;
{Пункт 7.1 глави 7 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 3 від 05.01.2024}
порушення законодавства щодо поширення інформації про фінансові та супровідні послуги.
{Пункт 7.1 глави 7 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 3 від 05.01.2024}
7.2. Національний банк накладає на власників істотної участі в банку штраф за невиконання прийнятих на себе зобов'язань про надання необхідної фінансової допомоги банку в рамках ужиття заходів з метою приведення діяльності проблемного банку у відповідність до вимог законодавства.
{Пункт глави розділу II в редакції Постанов Національного банку № 32 від 17.01.2015, № 374 від 19.08.2016}
7.3. Національний банк накладає на особу, яка набула або збільшила істотну участь у банку (або на будь-яку з осіб у структурі власності банку, через яку така особа набула або збільшила істотну участь у банку) з порушенням вимог статей 34, 341 Закону про банки щодо порядку набуття або збільшення істотної участі в банку, штраф у розмірі до 10 відсотків:
номінальної вартості придбаних (або набутих в інший спосіб) акцій (паїв) банку, якщо особа набула або збільшила пряму істотну участь у банку;
номінальної вартості акцій (паїв), які належать акціонеру (учаснику) банку, через якого особа набула або збільшила істотну участь у банку, якщо особа набула або збільшила опосередковану істотну участь у банку.
{Главу розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 374 від 19.08.2016; в редакції Постанови Національного банку № 129 від 02.12.2021}
{Пункт 7.4 виключено на підставі Постанови Національного банку № 129 від 02.12.2021}
7.4. Вибір розміру штрафу, адекватного порушенню, за яким цей розмір не є фіксованим, має здійснюватися з урахуванням норм пункту 3.3 глави 3 розділу I цього Положення.
{Главу розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 32 від 17.01.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 374 від 19.08.2016; в редакції Постанови Національного банку № 140 від 03.11.2023}
7.5. Штраф за порушення вимог законодавства, нормативно-правових актів Національного банку, що регулюють діяльність на платіжному ринку (крім штрафу за порушення вимог законодавства України про захист прав споживачів на платіжному ринку), накладається на банк у розмірі, який не може перевищувати п’яти відсотків обсягу операцій, проведених з порушенням вимог законодавства України
{Пункт 7.5 глави 7 розділу II в редакції Постанов Національного банку № 140 від 03.11.2023, № 189 від 27.12.2024}
7.6. Штраф за порушення вимог нормативно-правових актів Національного банку з питань готівкового обігу накладається на банк у розмірі від 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
{Главу 7 розділу II доповнено новим пунктом 7.6 згідно з Постановою Національного банку № 140 від 03.11.2023}
7.7. Штраф за порушення нормативно-правових актів Національного банку з питань організації системи внутрішнього контролю в банку, включаючи систему управління ризиками та внутрішній аудит, накладається на банк у розмірі від 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку (не застосовується під час нагляду у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду за дотриманням вимог санкційного законодавства).
{Главу 7 розділу II доповнено новим пунктом 7.7 згідно з Постановою Національного банку № 140 від 03.11.2023}
7.8. Штраф за подання недостовірної інформації, неподання інформації, оригіналів документів та/або їх копій, письмових пояснень з питань діяльності банку, у тому числі щодо пов'язаних із банком осіб та/або операцій банку з такими особами на письмову вимогу уповноваженої посадової особи Національного банку або уповноважених Національним банком осіб на проведення перевірки (крім із питань фінансового моніторингу та валютного законодавства), або на письмовий запит Національного банку в межах безвиїзного нагляду/уповноваженого службовця Національного банку на здійснення нагляду за діяльністю банку відповідно до статті 67 Закону про банки накладається на банк:
{Абзац перший пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 374 від 19.08.2016, № 14 від 03.01.2019, № 129 від 02.12.2021}
за перше порушення протягом календарного року - у розмірі 0,05 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку;
за друге і подальші порушення протягом календарного року - у розмірі 0,1 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
Недостовірною інформацією (крім із питань фінансового моніторингу та валютного законодавства) є інформація, що суперечить даним первинних документів.
{Абзац четвертий пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 84 від 31.08.2017, № 14 від 03.01.2019}
7.9. Штраф за порушення Правил № 120, а саме: неподання / несвоєчасне надання даних статистичної звітності (крім звітності про валютні операції та з питань фінансового моніторингу) або надання недостовірних (неповних) даних статистичної звітності (крім звітності про валютні операції та з питань фінансового моніторингу), накладається на банк:
{Абзац перший пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 32 від 17.01.2015, № 84 від 31.08.2017; в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
за перше порушення протягом календарного року - у розмірі 0,05 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку;
{Абзац другий пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національногобанку № 374 від 19.08.2016}
за друге і подальші порушення протягом календарного року - у розмірі 0,1 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
{Абзац третій пункту глави розділу II в редакції Постанови Національногобанку № 374 від 19.08.2016}
{Абзац четвертий пункту глави розділу II виключено на підставі Постанови Національногобанку № 374 від 19.08.2016}
Штраф за порушення нормативно-правового акта Національного банку, що призвели до подання до Національного банку статистичної звітності (крім звітності про валютні операції та з питань фінансового моніторингу), у якій виявлено помилки, які не є суттєвими (порушення порядку формування даних статистичної звітності), накладається на банк у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
{Абзац пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 32 від 17.01.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 60 від 07.06.2018, № 14 від 03.01.2019}
{Абзац шостий пункту глави розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 32 від 17.01.2015}
{Абзац шостий пункту глави розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 282 від 28.04.2015}
7.10. Штраф за надання недостовірної або ненадання/несвоєчасне надання інформації про структуру власності накладається на банк:
за перше порушення протягом календарного року - у розмірі 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
за друге і подальші порушення протягом календарного року - у розмірі 25000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
{Пункт глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 374 від 19.08.2016}
7.11. Штраф за невиправлення звітності в порядку, установленому Національним банком, накладається на банки:
за перше порушення протягом календарного року - у розмірі 0,03 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку;
за друге і подальші порушення протягом календарного року - у розмірі 0,05 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
7.12. Штраф за порушення банком порядку формування та зберігання обов’язкових резервів, резервів за валютними деривативами накладається на банк:
1) за перше порушення протягом 12 останніх періодів утримання - у розмірі середньозваженої процентної ставки за кредитом овернайт Національного банку, розрахованої за період утримання, в якому допущено порушення, плюс три процентних пункти від суми недорезервованих банком у цей період коштів, але не більше одного відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку;
2) за кожне наступне порушення протягом 12 останніх періодів утримання - у розмірі середньозваженої процентної ставки за кредитом овернайт Національного банку, розрахованої за період утримання, в якому допущено порушення, плюс п’ять процентних пунктів від суми недорезервованих банком у цей період коштів, але не більше одного відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку;
3) за порушення граничної кількості випадків недотримання щоденних залишків обов’язкових резервів на кореспондентському рахунку протягом визначеної кількості періодів утримання поспіль за умови дотримання нормативів обов’язкового резервування та резервування за валютними деривативами за період утримання - у розмірі середньозваженої процентної ставки за кредитом овернайт Національного банку, розрахованої за період утримання, в якому допущено порушення, плюс три процентних пункти від суми недорезервованих банком коштів, починаючи з дня, з якого допущено перевищення встановленої граничної кількості випадків недотримання щоденних залишків обов’язкових резервів, але не більше одного відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку;
4) за допущення банком порушень порядку формування та зберігання обов’язкових резервів, резервів за валютними деривативами, зазначених у підпункті 1 або 2 пункту 7.12 глави 7 розділу II цього Положення, з одночасним порушенням граничної кількості випадків недотримання щоденних залишків обов’язкових резервів на кореспондентському рахунку, зазначених у підпункті 3 пункту 7.12 глави 7 розділу II цього Положення, - у розмірі середньозваженої процентної ставки за кредитом овернайт Національного банку, розрахованої за період утримання, в якому допущено порушення, плюс п’ять процентних пунктів від суми недорезервованих банком у цей період коштів, але не більше одного відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
{Пункт глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 32 від 17.01.2015; в редакції Постанов Національного банку № 374 від 19.08.2016, № 73 від 29.05.2019; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 129 від 02.12.2021, № 45 від 12.04.2024}
7.13. Штраф за недотримання банком (філією іноземного банку) розміру резервування коштів в іноземній валюті (банківських металів) за залученим банком (філією іноземного банку) депозитом, кредитом (позикою) від нерезидента накладається на банк (філію іноземного банку) за кожний випадок порушення в розмірі суми коштів недорезервування за такою операцією, розрахованої за офіційним курсом гривні до іноземних валют/банківських металів, установленим Національним банком на день вчинення порушення, але не більше одного відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку (приписного капіталу філії іноземного банку).
{Пункт глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 14 від 03.01.2019}
7.14. Штраф за порушення банком пруденційних нормативів ліквідності, кредитного ризику, інвестування накладається на банк окремо за кожним нормативом і за кожний випадок порушення в розмірі:
{Абзац перший пункту глави розділу II в редакції Постанов Національного банку № 374 від 19.08.2016, № 73 від 29.05.2019}
за перше порушення протягом календарного року - у розмірі 0,1 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку;
за друге порушення протягом календарного року - у розмірі 0,2 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку;
за третє і подальші порушення протягом календарного року - у розмірі 0,5 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
7.15. Штраф за порушення банком значення ліміту загальної довгої валютної позиції банку (Л13-1)/ліміту загальної короткої валютної позиції банку (Л13-2) накладається на банк у розмірі від 10 тисяч гривень до одного відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку адекватно допущеному порушенню (окремо за кожним лімітом).
Одним порушенням уважається допущене за день порушення значення відповідного ліміту.
Порушенням установленого Національним банком значення ліміту загальної (довгої, короткої) валютної позиції банку (Л13-1, Л13-2) уважається перевищення банком значення відповідного ліміту більше ніж на чотири базисних пункти (чотири сотих частини процента).
7.16. Штраф за порушення вимог Положення № 196 щодо включення до складових капіталу банку власних інструментів капіталу, їх викупу, дострокового погашення, погашення, зменшення основної суми накладається на банк за кожне порушення в розмірі 0,1 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
{Пункт 7.16 глави 7 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
7.17. Штраф за порушення банком вимог, установлених нормативно-правовим актом Національного банку щодо відкриття відокремлених підрозділів банку, або надання банком інформації про відкриття свого відокремленого підрозділу, що містить неправдиві відомості, або невідповідність діяльності такого відокремленого підрозділу вимогам банківського законодавства накладається на банк за кожне порушення в розмірі 0,1 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
7.18. Штраф за ненадання банком повідомлення чи несвоєчасне повідомлення про внесення змін до положення про відокремлений підрозділ банку або про прийняття рішення про закриття відокремленого підрозділу банку, або про фактичне припинення діяльності відокремленого підрозділу банку накладається на банк за кожне порушення в розмірі 0,01 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
7.19. Штраф за недотримання банком умов, визначених нормативно-правовими актами Національного банку для здійснення інвестиції або здійснення інвестиції без письмового дозволу Національного банку, накладається на банк за кожне порушення в розмірі 0,1 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
7.20. Штраф за невиконання банком вимог нормативно-правових актів Національного банку щодо проведення уповноваженими Національним банком особами перевірки банку (крім із питань фінансового моніторингу та валютного законодавства) накладається на банк за кожне порушення в розмірі 0,01 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
{Пункт глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 14 від 03.01.2019}
7.21. Штраф за порушення банками вимог законодавства з питань фінансового моніторингу накладається на банк у розмірі не більше ніж:
1) 1000000 гривень за кожний вид порушення, а саме за:
{Абзац перший підпункту 1 пункту глави 7 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 80 від 21.06.2023}
порушення вимог щодо відмови від встановлення (підтримання) ділових відносин, проведення фінансової операції;
{Абзац третій підпункту 1 пункту глави 7 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 80 від 21.06.2023}
порушення порядку створення (ведення) та зберігання документів, у тому числі електронних, записів, даних, інформації у випадках, передбачених законодавством у сфері фінансового моніторингу, у тому числі в разі їх втрати або знищення;
неподання, несвоєчасне подання, порушення порядку подання інформації або подання спеціально уповноваженому органу недостовірної інформації у випадках, передбачених законодавством України;
невиявлення, несвоєчасне виявлення та/або порушення порядку проведення аналізу, виявлення, реєстрації фінансових операцій;
{Абзац п'ятий підпункту 1 пункту глави 7 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 80 від 21.06.2023}
порушення обмежень щодо обміну інформацією, визначених законодавством у сфері фінансового моніторингу;
незабезпечення захисту працівників [допущення звільнення чи примушення до звільнення, притягнення до дисциплінарної відповідальності чи піддання іншим негативним заходам впливу (переведення, атестація, переатестація, зміна умов праці, відмова в призначенні на вищу посаду, скорочення заробітної плати тощо) або піддання загрозі таких заходів впливу], які повідомили керівника та/або відповідального працівника банку чи Національний банк про порушення вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу;
{Абзац восьмий підпункту 1 пункту глави 7 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 80 від 21.06.2023}
порушення вимог щодо розроблення, впровадження, оновлення правил фінансового моніторингу, програми проведення первинного фінансового моніторингу та інших внутрішніх документів з питань фінансового моніторингу;
{Підпункт 1 пункту глави 7 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 80 від 21.06.2023}
2) 2 000 000 гривень за кожний вид порушення, а саме за:
порушення порядку замороження/розмороження активів, пов'язаних із тероризмом і його фінансуванням, розповсюдженням зброї масового знищення та його фінансуванням, та зупинення фінансових операцій;
невиконання вчинених відповідно до законодавства з питань фінансового моніторингу вимог Національного банку;
повторне протягом трьох років вчинення будь-якого виду порушення, передбаченого в підпункті 1 пункту 7.21 глави 7 розділу II цього Положення;
{Підпункт 2 пункту глави 7 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 80 від 21.06.2023; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 45 від 12.04.2024}
3) 10 000 000 гривень за кожний вид порушення, а саме за:
{Абзац другий підпункту 3 пункту глави 7 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 80 від 21.06.2023}
повторне невиконання вчинених відповідно до законодавства з питань фінансового моніторингу вимог Національного банку;
перешкоджання Національному банку в здійсненні ним нагляду у сфері фінансового моніторингу, у тому числі за недопуск до проведення перевірки з питань дотримання вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу, створення перешкод у її проведенні та/або неподання, подання не в повному обсязі, несвоєчасне подання, подання недостовірної інформації/документів, подання копій документів, у яких неможливо прочитати всі зазначені в них відомості, на запит Національного банку, необхідних для здійснення ним нагляду у сфері фінансового моніторингу відповідно до законодавства України;
порушення вимог статті 14 Закону про запобігання легалізації та нормативно-правового акта Національного банку з питань фінансового моніторингу щодо інформації, якою повинна супроводжуватися платіжна операція/переказ, та/або заходів щодо платіжних операцій/переказів коштів;
{Підпункт 3 пункту глави 7 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 80 від 21.06.2023}
порушення вимог щодо виявлення належності клієнтів та інших осіб до політично значущих осіб, членів їх сімей, осіб, пов’язаних із ними, у випадках, передбачених законодавством України, неналежне застосування ризик-орієнтованого підходу в частині встановлення їм необґрунтованого рівня ризику, вжиття щодо них непропорційних заходів відповідно до категорії ризику;
{Підпункт 3 пункту глави 7 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 80 від 21.06.2023}
{Підпункт 4 пункту глави розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 61 від 29.06.2021}
4) 50000000 гривень за кожний вид порушення, а саме за:
порушення вимог щодо здійснення заходів належної перевірки, включаючи посилені заходи належної перевірки;
неналежне виконання банком обов’язку здійснювати управління ризиками, включаючи управління ризиками, пов’язаними із запровадженням і/чи використанням нових та/або існуючих інформаційних продуктів, ділової практики та/або технологій, у тому числі таких, що забезпечують проведення фінансових операцій без безпосереднього контакту з клієнтом, та/або обов’язку здійснювати оцінку/переоцінку ризиків, у тому числі притаманних його діяльності, документувати їх результати, а також підтримувати в актуальному стані інформацію щодо оцінки ризиків, притаманних його діяльності (ризик-профіль суб’єкта первинного фінансового моніторингу), та ризику своїх клієнтів таким чином, щоб бути здатним продемонструвати своє розуміння ризиків, що становлять для нього такі клієнти (ризик-профіль клієнтів), неналежне виконання банком обов’язку застосовувати у своїй діяльності ризик-орієнтовний підхід та/або невжиття належних заходів із метою мінімізації ризиків;
{Пункт глави 7 розділу II доповнено новим підпунктом 4 згідно з Постановою Національного банку № 80 від 21.06.2023}
5) 51000 гривень за кожний вид порушення - за неподання/несвоєчасне подання/подання недостовірної статистичної звітності з питань фінансового моніторингу;
{Підпункт 5 пункту глави 7 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 80 від 21.06.2023}
6) 135150000 гривень, а саме за:
незабезпечення належної організації внутрішньобанківської системи запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та проведення первинного фінансового моніторингу, відсутність належної системи управління ризиками (неналежну систему управління ризиками);
невиконання та/або неналежне виконання рішення (рішень) Національного банку про застосування заходів впливу, прийнятих за результатами нагляду з питань фінансового моніторингу (крім рішень про накладення штрафу);
{Підпункт 6 пункту 7.21 глави 7 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 9 від 01.02.2025}
7) 400000 гривень за кожний вид порушення - за порушення інших вимог, визначених законодавством з питань фінансового моніторингу та не зазначених у підпунктах 1-6 пункту 7.21 глави 7 розділу II цього Положення.
{Підпункт пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 61 від 29.06.2021, № 129 від 02.12.2021; в редакції Постанови Національного банку № 80 від 21.06.2023; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 45 від 12.04.2024}
Розрахунок штрафу в разі вчинення двох або більше фактів (випадків) порушень у межах одного виду порушень вимог законодавства з питань фінансового моніторингу здійснюється в межах розміру штрафу за такий вид порушень, установленого в підпунктах 1-7 пункту 7.21 глави 7 розділу II цього Положення на день вчинення останнього з виявлених фактів (випадків) порушень.
{Пункт 7.21 глави 7 розділу II доповнено новим абзацом двадцять п'ятим згідно з Постановою Національного банку № 112 від 10.09.2024}
Загальна сума штрафу, що накладається на банк у разі виявлення порушень законодавства з питань фінансового моніторингу, не може перевищувати 7 950 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
{Абзац двадцять п'ятий пункту глави 7 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 80 від 21.06.2023}
Недостовірною(ими) інформацією/документами з питань фінансового моніторингу є надана(і) банком інформація/документи, що не підтверджена(і) чи суперечить(ать) даним первинних документів або іншим матеріалам перевірки з питань фінансового моніторингу (виїзної перевірки з питань фінансового моніторингу, безвиїзного нагляду з питань фінансового моніторингу), офіційним документам/інформації, отриманим(ій) від органів державної влади, банків, інших юридичних осіб.
{Пункт глави розділу II в редакції Постанов Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 139 від 07.10.2020}
7.22. Штраф у розмірі не більше одного відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку накладається Національним банком за:
1) здійснення банком ризикової діяльності;
2) відображення в бухгалтерському обліку операцій, договорів, які не мають документального підтвердження, або операцій, проведених на підставі неукладених договорів;
3) порушення банком вимог нормативно-правових актів Національного банку, що визначають особливості функціонування банківської системи України в разі введення воєнного стану чи особливого періоду.
{Пункт глави 7 розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 86 від 29.04.2022}
{Главу розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 374 від 19.08.2016; в редакції Постанови Національного банку № 84 від 31.08.2017}
7.23. Штраф за суттєві порушення банком вимог валютного законодавства накладається на банк у розмірі не більше ніж 1000000 гривень за кожний вид порушення:
{Абзац перший пункту глави 7 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 80 від 21.06.2023}
1) порушення вимог статті 5 Закону про валюту та/або нормативно- правового акта Національного банку з питань порядку проведення розрахунків за валютними операціями;
2) порушення вимог статті 6 Закону про валюту та/або нормативно- правового акта Національного банку з питань умов та порядку торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на валютному ринку України;
3) порушення вимог статті 7 Закону про валюту та/або нормативно- правового акта Національного банку з питань порядку проведення переказу валютних цінностей;
4) порушення вимог статті 8 Закону про валюту та/або нормативно- правового акта Національного банку з питань порядку транскордонного переміщення валютних цінностей;
5) порушення вимог статті 11 Закону про валюту та/або нормативно - правових актів Національного банку в частині невиконання/неналежного виконання обов’язків щодо здійснення банком валютного нагляду, крім порушень, зазначених у підпункті 5 пункту 7.24 глави 7 розділу II цього Положення;
{Підпункт 5 пункту глави 7 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 80 від 21.06.2023, № 45 від 12.04.2024}
6) порушення вимог статті 12 Закону про валюту та/або нормативно- правового акта Національного банку з питань запровадження засобів захисту, порядку здійснення валютних операцій в умовах запроваджених заходів захисту.
Суттєвим порушенням вимог валютного законодавства, виявленим протягом періоду, що підлягав перевірці, є здійснення валютних операцій із порушеннями, зазначеними в підпунктах 1 - 6 пункту 7.23 глави 7 розділу II цього Положення, у загальній сумі операцій (за кожним видом порушень), яка дорівнює або перевищує 10000000 гривень, або в сумі однієї операції, яка дорівнює або перевищує 1000000 гривень, за офіційним курсом, установленим Національним банком на 00.00 годин дня здійснення таких операцій.
{Абзац восьмий пункту глави 7 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 129 від 02.12.2021, № 45 від 12.04.2024}
Штраф за порушення, зазначені в підпунктах 1 - 6 пункту 7.23 глави 7 розділу II цього Положення, виявлені протягом періоду, що підлягав перевірці, якщо загальна сума проведених операцій (за кожним видом порушень) або сума однієї операції з валютними цінностями, проведеної з порушеннями вимог валютного законодавства, менше, ніж зазначена в абзаці восьмому пункту 7.23 глави 7 розділу II цього Положення, накладається на банк у розмірі не більше ніж 400000 гривень за кожний вид порушення.
{Абзац дев'ятий пункту глави 7 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 129 від 02.12.2021, № 80 від 21.06.2023, № 45 від 12.04.2024}
{Главу розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 14 від 03.01.2019}
7.24. Штраф за інші суттєві порушення банком вимог валютного законодавства накладається на банк у розмірі не більше одного відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
{Абзац перший пункту глави 7 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 80 від 21.06.2023}
Інші суттєві порушення банком вимог валютного законодавства це:
1) ненадання банком доступу уповноваженим працівникам Національного банку до систем автоматизації банківських операцій під час виїзної перевірки дотримання валютного законодавства, інформації/документів про валютні операції, а також пояснень щодо проведених валютних операцій;
2) неподання, подання не в повному обсязі, подання недостовірної інформації/документів про валютні операції/їх копій (уключаючи в електронному вигляді), подання документів про валютні операції/їх копій (уключаючи в електронному вигляді), у яких неможливо прочитати всі написані в них відомості, що необхідні для виконання Національним банком функцій валютного нагляду, у тому числі на запит Національного банку (письмовий запит Національного банку або уповноважених на проведення перевірки з питань дотримання вимог валютного законодавства працівників Національного банку);
3) неподання, несвоєчасне подання, подання не в повному обсязі, подання недостовірної інформації, визначеної в нормативно-правовому акті Національного банку, що встановлює порядок валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, Національному банку;
{Підпункт 3 пункту глави 7 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 80 від 21.06.2023}
4) невиконання банком інших вимог нормативно-правових актів Національного банку щодо проведення перевірки банку уповноваженими працівниками Національного банку;
5) нездійснення банком аналізу, перевірки документів (інформації) про валютні операції відповідно до вимог нормативно-правового акта Національного банку щодо порядку здійснення уповноваженими установами аналізу та перевірки документів (інформації) про валютні операції;
{Пункт глави 7 розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 80 від 21.06.2023}
6) невиконання та/або неналежне виконання рішення (рішень) Національного банку про застосування заходів впливу, прийнятих за результатами валютного нагляду (крім рішень про накладення штрафу).
{Пункт 7.24 глави 7 розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 9 від 01.02.2025}
Недостовірною інформацією/недостовірними документами про валютні операції є надана/надані банком інформація/документи про валютні операції, що не підтверджена/не підтверджені даними первинних документів, матеріалів перевірки з питань дотримання вимог валютного законодавства, офіційних документів/інформації, отриманих/отриманої від органів державної влади, банків, з інших джерел, чи суперечить/суперечать таким даним/документам/інформації.
{Главу розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 14 від 03.01.2019}
7.25. Штраф за порушення вимог статті 10 Закону про валюту щодо періодичності, строків, способу та порядку надання інформації (статистичної звітності) про валютні операції, а також допущення суттєвих помилок у інформації (статистичній звітності) про валютні операції накладається на банк у розмірі не більше ніж 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за всі виявлені факти порушень протягом періоду, що підлягав перевірці.
{Абзац перший пункту глави 7 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 80 від 21.06.2023}
Допущенням суттєвої помилки в інформації (статистичній звітності) про валютні операції є:
1) допущення помилки в будь-якому показнику, який виражений не в одиницях валют, в інформації (статистичній звітності) про валютні операції за звітний період за умови, що цей показник пов’язаний з конкретною сумою валютної операції та якщо ця сума (в еквіваленті) дорівнює чи перевищує розмір, установлений для фінансових операцій, що підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу відповідно до вимог законодавства з питань фінансового моніторингу;
2) допущення помилки в кількісному показнику, який виражений в одиницях валют, в інформації (статистичній звітності) про валютні операції за звітний період (далі - Показник) за умови, що така помилка призвела до зміни розміру цього Показника на п’ять і більше відсотків, але не менше ніж на суму (в еквіваленті), що дорівнює чи перевищує розмір, установлений для фінансових операцій, що підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу відповідно до вимог законодавства з питань фінансового моніторингу. Зміна цього Показника розраховується як різниця між помилковим і правильним його значенням, віднесена до його правильного значення. Зазначений розрахунок здійснюється відносно кожного окремого кількісного Показника.
За допущення помилок у інформації (статистичній звітності) про валютні операції, які не є суттєвими, штраф не накладається.
{Главу розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 14 від 03.01.2019}
7.26. Штраф за порушення інших вимог Закону про валюту та/або нормативно-правового(их) акта(ів) Національного банку з питань валютного регулювання та нагляду, не зазначених у пунктах 7.23 - 7.25 глави 7 розділу II цього Положення, накладається на банк у розмірі не більше ніж 100000 гривень за кожний вид порушення.
{Главу розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 14 від 03.01.2019; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 129 від 02.12.2021, № 80 від 21.06.2023, № 45 від 12.04.2024}
7.27. Розрахунок штрафу в разі вчинення двох або більше фактів (випадків) порушень у межах одного виду порушень вимог валютного законодавства здійснюється в межах розміру штрафу за такий вид порушень, установленого в пунктах 7.23-7.26 глави 7 розділу II цього Положення на день вчинення останнього з виявлених фактів (випадків) порушень.
{Главу 7 розділу II доповнено новим пунктом 7.27 згідно з Постановою Національного банку № 112 від 10.09.2024}
7.28. Штраф у розмірі не більше одного відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку, накладається Національним банком у разі виявлення суттєвих порушень банком з усіх/більшості питань, що підлягали перевірці щодо дотримання банком вимог валютного законодавства.
{Главу розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 14 від 03.01.2019; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 80 від 21.06.2023}
7.29. Розрахунок загальної суми штрафу за виявлені під час перевірки порушення вимог валютного законодавства здійснюється шляхом додавання розмірів штрафів за кожний вид порушення вимог валютного законодавства, визначений пунктами 7.23 - 7.26, 7.28 глави 7 розділу II цього Положення, крім випадку, коли сума штрафу за один чи кілька видів порушень вимог валютного законодавства дорівнює або перевищує один відсоток від суми зареєстрованого статутного капіталу банку. У такому разі штраф за всі виявлені під час перевірки порушення вимог валютного законодавства накладається в розмірі один відсоток від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
{Главу розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 14 від 03.01.2019; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 129 від 02.12.2021, № 45 від 12.04.2024, № 112 від 10.09.2024}
7.30. Штраф за невиконання (неналежне виконання) банком вимог санкційного законодавства та/або неподання, подання не в повному обсязі, несвоєчасне подання інформації, подання недостовірної інформації/документів, подання копій документів, у яких неможливо прочитати всі зазначені в них відомості, на запит Національного банку, необхідних для здійснення ним нагляду за дотриманням вимог таких нормативно-правових актів накладається на банк за кожний вид порушення в розмірі 0,01 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
{Главу розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 139 від 07.10.2020; в редакції Постанови Національного банку № 80 від 21.06.2023}
7.31. Штраф за невиконання та/або неналежне виконання рішення (рішень) Національного банку про застосування заходів впливу, прийнятих за результатами нагляду за дотриманням вимог санкційного законодавства (крім рішень про накладення штрафу), накладається на банк у розмірі не більше одного відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
{Главу 7 розділу II доповнено новим пунктом 7.31 згідно з Постановою Національного банку № 9 від 01.02.2025}
7.32. Штраф за невиконання (неналежне виконання) банком інших вимог нормативно-правових актів Національного банку (крім із питань фінансового моніторингу , валютного та/або санкційного законодавства) накладається на банк за кожне порушення в розмірі 0,01 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
{Пункт глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 14 від 03.01.2019, № 139 від 07.10.2020, № 80 від 21.06.2023}
7.33. Штраф за порушення (невиконання, неналежне виконання) банком вимог та/або рішень Національного банку, прийнятих відповідно до статей 66 і 67 Закону про банки, накладається на банк у розмірі від 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
{Главу розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 58 від 28.04.2020; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021; в редакції Постанови Національного банку № 9 від 01.02.2025}
7.34. Штраф за невиконання та/або неналежне виконання банком рішень Національного банку про застосування заходів впливу, передбачених статтею 73 Закону про банки (крім рішень про накладення штрафу та рішень про застосування заходів впливу, прийнятих за результатами нагляду з питань фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду за дотриманням вимог санкційного законодавства), накладається на банк у розмірі від 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
{Главу 7 розділу II доповнено новим пунктом 7.34 згідно з Постановою Національного банку № 9 від 01.02.2025}
7.35. Штраф за ненадання/несвоєчасне надання повідомлення щодо виконання письмового застереження, письмової вимоги, плану усунення порушень, звіту про усунення порушень/виконання плану усунення порушень та/або документів, що підтверджують їх усунення, невиконання в установлений строк вимог Національного банку щодо усунення виявлених у діяльності банку порушень накладається на банк за кожний такий факт у розмірі 0,01 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
{Пункт глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 282 від 28.04.2015}
7.36. Штраф за недотримання відповідальною особою банківської групи, іншим учасником банківської групи вимог нормативно-правових актів Національного банку щодо нагляду на консолідованій основі накладається на відповідальну особу банківської групи, інших учасників банківської групи:
за перше порушення протягом календарного року - у розмірі 0,01 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу;
за друге порушення протягом календарного року - у розмірі 0,02 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу;
за третє і подальші порушення протягом календарного року - у розмірі 0,05 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу.
{Пункт глави розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 31 від 29.03.2018}
7.37. Національний банк у разі вчинення банком порушення законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг, у тому числі вимог щодо взаємодії зі споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки) та/або вимог, установлених законодавством, щодо забезпечення доступності фінансових та супровідних послуг для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, законодавства про рекламу на ринках фінансових послуг, законодавства щодо поширення інформації про фінансові та супровідні послуги накладає на банк штраф відповідно до статті 28 Закону про фінансові послуги, статті 28 Закону України “Про споживче кредитування”.
Штраф за порушення законодавства про захист прав споживачів при наданні послуг на платіжному ринку накладається на банк у розмірі від 3000 до 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національний банк у разі вчинення банком порушення, за яке статтею 28 Закону про фінансові послуги передбачений інший розмір штрафу, ніж визначений в абзаці другому пункту 7.37 глави 7 розділу II цього Положення, застосовує за вчинення такого порушення штраф у розмірі, передбаченому статтею 28 Закону про фінансові послуги.
{Главу розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 70 від 05.07.2021; в редакції Постанови Національного банку № 9 від 01.02.2025}
7.38. Національний банк накладає на банк штраф за порушення законодавства України з питань захисту критичної інфраструктури, кіберзахисту та інформаційної безпеки, наслідками яких є виникнення реальної загрози для безпечного функціонування об'єкта критичної інфраструктури банку, безпеки інформації банку та його клієнтів та/або реалізації системного кіберризику в банківській системі, у розмірі 0,01 відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
Системним кіберризиком є ризик порушення стабільності банківської системи внаслідок реалізації кіберзагроз щодо окремого банку через відповідні недоліки в його кіберстійкості.
{Главу 7 доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 169 від 04.08.2022}
7.39. Штраф за порушення вимог статті 24 Закону про платіжні послуги в частині нездійснення контролю за наявністю відповідного статусу в технологічного оператора перед укладенням із ним договору, укладення договору про надання послуг технологічного оператора з особою без відповідного статусу та/або отримання послуг технологічного оператора від особи без відповідного статусу накладається на банк у розмірі не більше одного відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
{Главу 7 розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 140 від 03.11.2023}
7.40. Штраф за порушення вимог статті 25 Закону про платіжні послуги в частині незабезпечення дотримання комерційним агентом вимог Закону про платіжні послуги, нормативно-правових актів Національного банку накладається на банк у розмірі не більше одного відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
{Главу 7 розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 140 від 03.11.2023}
7.41. Штраф за порушення вимог статті 26 Закону про платіжні послуги в частині незабезпечення дотримання третіми особами, яким передано виконання окремих операційних функцій, пов’язаних із наданням платіжних послуг, вимог Закону про платіжні послуги, нормативно-правових актів Національного банку накладається на банк у розмірі не більше одного відсотка від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
{Главу 7 розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 140 від 03.11.2023}
7.42. Рішення про накладення штрафу на банк, філію іноземного банку, власника істотної участі в банку, особу, яка набула або збільшила істотну участь у банку/осіб у структурі власності банку, через яких набуто або збільшено істотну участь у банку з порушенням вимог статей 34, 341 Закону про банки, ключового учасника у структурі власності банку, відповідальну особу банківської групи, інших учасників банківських груп приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду.
{Пункт глави 7 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 637 від 29.09.2015, № 374 від 19.08.2016; в редакції Постанови Національного банку № 129 від 02.12.2021}
7.43. Розрахунок суми штрафу, що відповідно до вимог цього Положення обчислюється у відсотках до статутного капіталу банку, здійснюється Національним банком з урахуванням розміру зареєстрованого статутного капіталу банку на день вчинення порушення/день здійснення ризикової діяльності/останній день виявленого періоду здійснення ризикової діяльності.
Загальна сума штрафу в разі вчинення банком двох або більше видів порушень вимог законодавства з питань фінансового моніторингу обчислюється шляхом додавання за кожен вид порушення та не може перевищувати 7950 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день вчинення останнього з виявлених порушень, за яке накладається штраф.
Днем виявлення порушення законодавства з питань фінансового моніторингу/вимог санкційного законодавства є дата складання:
1) довідки про виїзну перевірку з питань фінансового моніторингу банку - юридичної особи та відокремлених підрозділів, діяльність яких була об’єктом виїзної перевірки з питань фінансового моніторингу/нагляду за дотриманням банками вимог санкційного законодавства;
2) довідки про виїзну перевірку філії іноземного банку з питань фінансового моніторингу/нагляду за дотриманням банками вимог санкційного законодавства;
3) довідки про виїзну перевірку відокремленого підрозділу банку з питань фінансового моніторингу/нагляду за дотриманням банками вимог санкційного законодавства, якщо діяльність банку - юридичної особи не була об’єктом виїзної перевірки з питань фінансового моніторингу/нагляду за дотриманням банками вимог санкційного законодавства;
4) акта про результати безвиїзного нагляду з питань фінансового моніторингу/нагляду за дотриманням банками вимог санкційного законодавства.
{Пункт глави 9 розділу II в редакції Постанов Національного банку № 332 від 03.06.2014, № 282 від 28.04.2015, № 80 від 21.06.2023}
7.44. Рішення Національного банку про застосування заходу впливу у вигляді накладення штрафу є виконавчим документом та набирає законної сили з дня доведення його до відома банку, філії іноземного банку чи іншої особи, яка є об’єктом перевірки Національного банку згідно із Законом про банки.
{Абзац перший пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 70 від 05.07.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021; в редакції Постанови Національного банку № 9 від 01.02.2025}
У Рішенні Національного банку про застосування до банку, філії іноземного банку заходу впливу у вигляді накладення штрафу також зазначаються відомості, передбачені статтею 4 Закону України "Про виконавче провадження".
{Абзац другий пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 84 від 31.08.2017}
Рішення Національного банку України про застосування до банку, філії іноземного банку заходу впливу у вигляді накладення штрафу передається Національним банком до органів державної виконавчої служби для примусового виконання в разі невиконання банком, філією іноземного банку такого рішення в добровільному порядку.
Штраф нараховується й сплачується у валюті України.
{Пункт глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 282 від 28.04.2015}
7.45. Банк, філія іноземного банку, власник істотної участі, особа, яка набула або збільшила істотну участь у банку/особа в структурі власності банку, через яку набуто або збільшено істотну участь у банку з порушенням вимог статей 34, 341 Закону про банки, ключовий учасник у структурі власності банку, відповідальна особа банківської групи, інший учасник банківської групи сплачує нараховану суму штрафу протягом строку, установленого Національним банком, та письмово повідомляє Національний банк про сплату штрафу в установленому Національним банком порядку.
{Главу розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 282 від 28.04.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 374 від 19.08.2016; в редакції Постанови Національного банку № 129 від 02.12.2021}
{Пункт глави розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 374 від 19.08.2016}
7.46. Національний банк має право не накладати штраф у таких випадках:
1) якщо застосування штрафу не вплинуло на усунення банком порушень пруденційних нормативів і такі порушення відбуваються систематично, а саме:
пруденційні нормативи, що розраховуються за середньозваженою величиною за місяць або щодекадно, порушуються протягом чотирьох місяців поспіль або шість разів протягом календарного року;
пруденційні нормативи, які розраховуються щоденно, порушуються щодня протягом місяця або через певний проміжок часу протягом чотирьох місяців;
2) якщо стягнення суми штрафу спричинить суттєве погіршення фінансового стану банку - неспроможність банку своєчасно виконувати зобов’язання перед своїми клієнтами або загрозу інтересам вкладників і кредиторів;
3) якщо накладання штрафу не вплинуло на усунення банком порушення ліміту загальної довгої відкритої валютної позиції банку (Л13-1)/ліміту загальної короткої відкритої валютної позиції банку (Л13-2) та якщо ліміт загальної довгої відкритої валютної позиції банку (Л13-1)/ліміт загальної короткої відкритої валютної позиції банку (Л13-2) у разі встановлення щоденного контролю за дотриманням банком значення відповідного ліміту порушується щодня протягом місяця або через певний проміжок часу протягом чотирьох місяців.
Національний банк з метою забезпечення виправлення ситуації або запобігання подальшим порушенням чи подальшій втраті банком своїх активів застосовує інші адекватні заходи впливу.
{Пункт глави 7 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
8. Тимчасова, до усунення порушення, заборона використання власником істотної участі в банку права голосу (тимчасова заборона права голосу)
{Назва глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 374 від 19.08.2016, № 189 від 27.12.2024}
8.1. Національний банк має право тимчасово, до усунення порушення, заборонити власнику істотної участі в банку використовувати право голосу (голосувати на загальних зборах учасників банку та будь-яким чином брати участь в управлінні банком) у разі порушення ним вимог Закону про банки або нормативно-правових актів Національного банку, зокрема таких:
{Абзац перший пункту 8.1 глави 8 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
а) наявність прямого чи опосередкованого впливу власника істотної участі на прийняття банком рішень, що призводять до порушення банківського законодавства або до здійснення банком ризикової діяльності;
{Підпункт "а" пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 374 від 19.08.2016}
б) виявлення невідповідності ділової репутації та/або фінансового/майнового стану власника істотної участі в банку вимогам Закону про банки або нормативно-правових актів Національного банку та/або якщо в Національного банку є підстави вважати, що володіння такою особою істотною участю в банку може створити суттєві загрози належному управлінню банком, інтересам вкладників та інших кредиторів банку чи призвести до погіршення фінансового стану банку;
{Підпункт "б" пункту глави розділу II в редакції Постанов Національного банку № 374 від 19.08.2016, № 129 від 02.12.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
в) порушення порядку набуття/збільшення істотної участі в банку або за результатами перевірки виявлено, що внесок до статутного капіталу банку сформований не за рахунок власних коштів власника істотної участі;
г) надання власником істотної участі в складі пакета документів для погодження набуття або збільшення істотної участі в банку документів, що містять недостовірну інформацію, нерозкриття Національному банку (приховання від Національного банку) інформації, що має істотне значення для вирішення питання про погодження набуття або збільшення істотної участі в банку, та/або надання недостовірної інформації про структуру власності банку чи звітності, та/або неподання чи несвоєчасне її подання;
{Підпункт "г" пункту глави розділу II в редакції Постанов Національного банку № 374 від 19.08.2016, № 189 від 27.12.2024}
ґ) якщо особа не звернулася до Національного банку за погодженням фактично набутої або збільшеної істотної участі в банку у випадках і строки, визначені Національним банком;
{Пункт 8.1 глави 8 розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
д) якщо Національний банк відмовив особі, яка звернулася до нього за погодженням фактично набутої або збільшеної істотної участі в банку, у погодженні набутої або збільшеної істотної участі в банку.
{Пункт 8.1 глави 8 розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
8.2. Тимчасова заборона права голосу застосовується Національним банком до:
1) власника прямої істотної участі в банку - щодо належних йому акцій (паїв) банку;
2) власника опосередкованої істотної участі в банку - щодо акцій (паїв), які належать акціонеру (учаснику) банку, через якого така особа володіє опосередкованою істотною участю в банку.
Заборона права голосу для юридичної особи - власника істотної участі в банку - це заборона уповноваженим органам і уповноваженим особам цієї юридичної особи приймати будь-які рішення, пов’язані з використанням права голосу за акціями (паями) банку, які прямо або опосередковано належать такій юридичній особі.
{Главу розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 374 від 19.08.2016; в редакції Постанови Національного банку № 129 від 02.12.2021}
8.3. Рішення про тимчасову, до усунення порушення, заборону власнику істотної участі в банку використовувати право голосу та призначення довіреної особи приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду за результатами безвиїзного нагляду та/або інспекційної перевірки, та/або нагляду за дотриманням вимог банківського законодавства та нормативно-правових актів Національного банку з питань реєстрації та ліцензування банків, набуття (збільшення) істотної участі в банку та розкриття інформації про структуру власності.
Тимчасова заборона права голосу може застосовуватися додатково до інших заходів впливу, передбачених частиною першою статті 73 Закону про банки.
У рішенні про тимчасову заборону права голосу Національний банк, серед іншого, визначає:
1) кількість акцій (паїв), права за якими обмежуються;
2) спосіб і строк усунення порушення.
Національний банк має право заборонити власнику істотної участі в банку, щодо якого застосовується тимчасова заборона права голосу, збільшувати участь у цьому банку.
Національний банк має право тимчасово заборонити особі, яка звернулася до нього за погодженням набутої або збільшеної істотної участі в банку після її фактичного набуття або збільшення, використання права голосу щодо відповідних акцій (паїв) банку до прийняття відповідного рішення.
Комітет з питань нагляду за потреби має право внести зміни до рішення про тимчасову заборону права голосу в частині заходів, які потрібно вжити для усунення порушення, строку усунення порушення.
{Пункт глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 282 від 28.04.2015; в редакції Постанов Національного банку № 374 від 19.08.2016, № 129 від 02.12.2021}
8.4. Національний банк водночас із направленням/врученням рішення про тимчасову заборону права голосу повідомляє банк про потребу подання до Національного банку пропозицій щодо не менше двох кандидатур для призначення довіреної особи.
1) клопотання про призначення довіреної особи, у якому зазначені пропозиції щодо не менше двох кандидатур для призначення довіреної особи;
2) документи для ідентифікації фізичної особи, визначені в главі 4 розділу I Положення про ліцензування банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 22 грудня 2018 року № 149 (зі змінами) (далі - Положення про ліцензування банків), - щодо всіх кандидатур, зазначених у клопотанні;
3) документи для оцінки ділової репутації фізичної особи, визначені в главі 9 розділу II Положення про ліцензування банків, - щодо всіх кандидатур, зазначених у клопотанні.
{Главу 8 розділу II доповнено новим пунктом 8.4 згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
8.5. Кандидат для призначення довіреною особою/довірена особа повинен/повинна відповідати таким вимогам:
1) не мати ознак небездоганної ділової репутації, визначених у розділі II Положення про ліцензування банків;
2) не бути службовцем Національного банку;
3) не бути особою, яка є пов’язаною особою з банком;
4) не бути особою, яка має або може мати реальний чи потенційний конфлікт інтересів із банком, та/або якщо не минуло три роки з дня звільнення особи з посади, у тому числі з посади в Національному банку, та/або втрати нею статусу пов’язаної з банком особи.
{Главу 8 розділу II доповнено новим пунктом 8.5 згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
8.6. Національний банк протягом 30 днів із дня отримання від банку заяви про призначення довіреної особи та документів, визначених у цьому Положенні:
{Абзац перший пункту 8.6 глави 8 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
1) призначає довірену особу з числа запропонованих банком кандидатів на період до усунення порушення, за яке було застосовано тимчасову заборону права голосу (рішення приймає Правління Національного банку/Комітет з питань нагляду);
{Підпункт 1 пункту 8.6 глави 8 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 215 від 06.10.2022}
2) повідомляє про відмову в призначенні довіреної особи з числа запропонованих банком кандидатів (рішення приймає Правління Національного банку/Комітет з питань нагляду).
{Главу 8 розділу II доповнено новим пунктом 8.6 згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
8.7. Національний банк має право відмовити банку в призначенні довіреної особи в разі наявності таких підстав:
1) документи подані не в повному обсязі та/або не відповідають вимогам цього Положення, та/або містять недостовірну інформацію;
2) невідповідність кандидатів вимогам цього Положення.
Національний банк протягом трьох робочих днів із дня прийняття рішення щодо призначення/відмови в призначенні довіреної особи повідомляє банк, власника істотної участі в банку та довірену особу й надає їм копію такого рішення.
Право голосу щодо акцій (паїв) банку, а також право брати участь в управлінні банком переходять до довіреної особи з дня прийняття Національним банком рішення щодо призначення довіреної особи.
Довірена особа зобов’язана під час голосування на загальних зборах учасників банку або в межах іншої участі в управлінні банком діяти в інтересах кваліфікованого та зваженого управління банком, керуючись принципом забезпечення та захисту інтересів банку, його вкладників та інших кредиторів, і повідомляти Національний банк про прийняті нею рішення/вчинені дії в день їх прийняття/вчинення.
Правління Національного банку/Комітет з питань нагляду має право надавати довіреній особі обов’язкові до виконання доручення щодо реалізації права голосу [завдання щодо голосування на загальних зборах учасників банку, а саме: перелік питань порядку денного загальних зборів із зазначенням того, як і за яке (проти якого) рішення потрібно проголосувати, та вказівки щодо участі в управлінні банком]. Довірена особа під час голосування на загальних зборах учасників банку та участі в управлінні банком повинна діяти саме так, як передбачено відповідними завданнями та вказівками (у разі їх отримання від Національного банку). Дії довіреної особи, вчинені всупереч наданим Національним банком завданням щодо голосування на загальних зборах учасників банку та вказівкам щодо участі в управлінні банком, не мають юридичної сили.
{Главу 8 розділу II доповнено новим пунктом 8.7 згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
8.8. Рішення про тимчасову заборону права голосу/відновлення права голосу невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня (за наявності обґрунтованих причин - не пізніше третього робочого дня) з дня його прийняття надсилається або вручається під підпис:
{Абзац перший пункту 8.8 глави 8 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 129 від 02.12.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
власнику істотної участі в банку (його уповноваженому представнику) або голові правління банку (особі, яка виконує обов'язки голови правління банку);
{Абзац другий пункту 8.8 глави 8 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
Копія рішення також надсилається раді та правлінню банку.
Власник істотної участі в банку, керівник банку зобов'язані забезпечувати виконання рішення про заборону права голосу.
{Абзац п’ятий пункту 8.8 глави 8 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
{Пункт глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 374 від 19.08.2016}
8.9. Право голосу власника істотної участі в банку може бути відновлено:
1) на підставі рішення Правління Національного банку або Комітету з питань нагляду про відновлення права голосу власника істотної участі в банку після усунення виявлених порушень на підставі висновку відповідного структурного підрозділу Національного банку;
2) за рішенням суду, яке набрало законної сили.
Довірена особа втрачає свій статус із дня набрання чинності рішенням Національного банку про відновлення права голосу власника істотної участі в банку.
{Пункт глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 282 від 28.04.2015; в редакції Постанов Національного банку № 374 від 19.08.2016, № 129 від 02.12.2021}
8.10. Національний банк надсилає копію рішення про тимчасову заборону/відновлення права голосу власника істотної участі депозитарній установі, яка обслуговує рахунок у цінних паперах акціонера, щодо якого застосовано тимчасову заборону права голосу, не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення.
{Главу 8 розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
9. Вимога до власника істотної участі в банку про відчуження акцій (паїв) банку
1. Національний банк має право застосувати захід впливу у вигляді висунення вимоги до власника істотної участі в банку про відчуження акцій (паїв) банку у випадках, передбачених статтями 341 і 342 та частиною восьмою статті 73 Закону про банки.
Національний банк має право вимагати відчуження відповідних акцій (паїв) банку:
1) якщо виявлено, що визначені статтею 341 Закону про банки документи, подані до Національного банку для погодження набуття або збільшення істотної участі в банку, містять недостовірну інформацію, яка вплинула або могла вплинути на прийняття Національним банком рішення про погодження набуття або збільшення істотної участі в банку;
2) якщо особа не звернулася до Національного банку за погодженням фактично набутої або збільшеної істотної участі в банку у випадках і строки, визначені Національним банком;
3) якщо Національний банк відмовив у погодженні набутої або збільшеної істотної участі в банку особі, яка звернулася до Національного банку за погодженням фактично набутої або збільшеної істотної участі в банку;
4) у разі неусунення у визначений Національним банком строк порушення/порушень, за яке/які Національний банк заборонив власнику істотної участі в банку використовувати право голосу.
2. Вимога Національного банку до власника істотної участі в банку щодо відчуження акцій (паїв) банку реалізується шляхом:
1) щодо власника прямої істотної участі в банку - відчуження належних власнику істотної участі акцій (паїв) банку;
2) щодо власника опосередкованої істотної участі в банку - відчуження акцій (паїв), які належать акціонеру (учаснику) банку, через якого особа набула або збільшила істотну участь у банку, або частки в статутному капіталі (пакета акцій) юридичної особи, через яку така особа набула або збільшила істотну участь у банку.
3. Рішення про висунення вимоги до власника істотної участі в банку про відчуження акцій (паїв) банку приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду за результатами безвиїзного нагляду та/або інспекційної перевірки, та/або нагляду за дотриманням вимог банківського законодавства та нормативно-правових актів Національного банку з питань реєстрації та ліцензування банків, набуття (збільшення) істотної участі в банку та розкриття інформації про структуру власності.
Національний банк має право заборонити власнику істотної участі в банку, до якого застосовано захід впливу у вигляді висунення вимоги щодо відчуження акцій (паїв) банку, збільшувати участь у цьому банку.
4. Національний банк звертається до суду з позовом про примусове відчуження акцій (паїв) банку в разі невиконання власником істотної участі в банку у визначений Національним банком строк вимоги щодо відчуження акцій (паїв) банку.
{Розділ II доповнено новою главою 9 згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
10. Відсторонення посадової особи банку від посади
{Заголовок глави 10 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 129 від 02.12.2021}
10.1. Національний банк має право відстороняти посадову особу банку від посади за наявності фактів, які свідчать про дії або бездіяльність цієї посадової особи, що призвели до здійснення ризикової діяльності, невиконання вимоги та/або рішення Національного банку, прийнятих відповідно до статей 66 і 67 Закону про банки, невиконання та/або неналежного виконання рішення (рішень) Національного банку про застосування заходів впливу, передбачених статтею 73 Закону про банки (крім рішень про накладення штрафу), або порушення вимог законодавства України з переліку, визначеного в підпунктах 1, 2 пункту 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, у тому числі:
{Абзац перший пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 282 від 28.04.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 778 від 10.11.2015, № 14 від 03.01.2019; в редакції Постанови Національного банку № 129 від 02.12.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 189 від 27.12.2024, № 9 від 01.02.2025}
а) невиконання банком у встановлений строк зобов’язань за його письмовою угодою з Національним банком (програми капіталізації/плану фінансового оздоровлення або плану реорганізації) або плану реструктуризації;
{Підпункт "а" пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 282 від 28.04.2015}
б) невиконання банком у встановлений строк вимог, визначених Національним банком у письмовому застереженні, письмовій вимозі, щодо усунення порушень законодавства України з переліку, визначеного в підпунктах 1, 2 пункту 1.2 глави 1 розділу I цього Положення;
{Підпункт "б" пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 282 від 28.04.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 73 від 29.05.2019, № 189 від 27.12.2024}
в) невиконання банком (крім філії іноземного банку) у встановлений строк вимоги Національного банку щодо скликання загальних зборів учасників банку, засідання ради/правління банку;
{Підпункт "в" пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 32 від 17.01.2015}
г) невиконання банком у встановлений строк рішень Національного банку щодо зупинення виплати дивідендів чи розподілу капіталу в будь-якій іншій формі (крім філії іноземного банку) або обмеження, зупинення чи припинення здійснення окремих видів здійснюваних банком операцій, або заборони надання бланкових кредитів;
{Підпункт "г" пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 374 від 19.08.2016, № 189 від 27.12.2024}
{Підпункт "ґ" пункту глави розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 282 від 28.04.2015}
ґ) подання недостовірної інформації або звітності, установлених нормативно-правовими актами Національного банку, неподання або несвоєчасне їх подання, у тому числі щодо пов'язаних з банком осіб та/або операцій банку з такими особами;
{Підпункт "ґ" пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 374 від 19.08.2016}
д) невиправлення звітності в порядку, установленому Національним банком;
е) подання недостовірної інформації, неподання інформації, документів та/або їх копій, письмових пояснень з питань діяльності банку, включаючи інформацію/документи щодо визначення пов’язаних із банком осіб та/або операцій банку з такими особами на письмову вимогу/письмовий запит уповноваженої посадової особи Національного банку або уповноважених Національним банком осіб на проведення перевірки /уповноваженого службовця Національного банку на здійснення нагляду за діяльністю банку відповідно до статті 67 Закону про банки
{Підпункт "е" пункту глави розділу II в редакції Постанов Національного банку № 374 від 19.08.2016, № 189 від 27.12.2024}
є) порушення вимог законодавства з питань фінансового моніторингу;
{Підпункт "є" пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 282 від 28.04.2015}
ж) суттєві порушення вимог валютного законодавства;
{Пункт глави розділу II доповнено новим підпунктом “ж” згідно з Постановою Національного банку № 14 від 03.01.2019}
з) отримання від державних органів інформації про притягнення банку до відповідальності за порушення банком законодавства України на ринку цінних паперів або про акціонерні товариства;
{Пункт глави розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 778 від 10.11.2015}
и) невідповідності керівника банку вимогам статті 42 Закону про банки і нормативно-правових актів Національного банку.
10.2. До посадових осіб банку, яких Національний банк має право відсторонити від посади, належать:
{Абзац перший пункту 10.2 глави 10 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
голова, його заступники та члени ради банку;
{Абзац другий пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 32 від 17.01.2015}
голова, його заступники та члени правління банку;
{Абзац третій пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 32 від 17.01.2015}
{Абзац четвертий пункту 10.2 глави 10 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
керівник відокремленого підрозділу банку;
головний бухгалтер відокремленого підрозділу банку (за наявності);
керівник філії іноземного банку;
головний бухгалтер філії іноземного банку.
10.3. Рішення про відсторонення посадової особи банку від посади/поновлення на посаді приймається Правлінням Національного банку або Комітетом з питань нагляду.
{Абзац перший пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 374 від 19.08.2016; в редакції Постанови Національного банку № 129 від 02.12.2021}
Посадові особи, які відсторонюються від посади, можуть запрошуватися на засідання Правління Національного банку або Комітету з питань нагляду.
{Абзац другий пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 374 від 19.08.2016}
10.4. Національний банк повідомляє про прийняте рішення про відсторонення посадової особи банку від посади:
{Абзац перший пункту 10.4 глави 10 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
правління або раду банку - щодо відсторонення посадової особи банку/відокремленого підрозділу банку;
{Абзац другий пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 32 від 17.01.2015}
філію іноземного банку - щодо відсторонення посадової особи філії іноземного банку.
10.5. Банк не пізніше трьох робочих днів з дня отримання рішення повідомляє електронною поштою Національному банку про посадову особу, яка виконуватиме обов’язки особи, відстороненої від посади (із зазначенням реквізитів прийнятого відповідним органом управління банку рішення).
{Пункт 10.5 глави 10 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
10.6. Посадову особу, яку на підставі рішення Національного банку відсторонено від посади, може бути поновлено на посаді після усунення виявлених порушень на підставі рішення Національного банку про поновлення посадової особи банку на посаді або за рішенням суду, яке набрало законної сили.
{Абзац перший пункту 10.6 глави 10 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 129 від 02.12.2021}
Національний банк розглядає питання щодо поновлення посадової особи банку, яку на підставі рішення було відсторонено від посади, у разі подання банком заяви та за умови надання банком документів, що підтверджують усунення виявлених порушень, в іншому випадку відмовляє в задоволенні заяви (якщо надані банком документи не підтверджують усунення виявлених порушень) та повідомляє про це банк.
{Абзац другий пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 129 від 02.12.2021, № 189 від 27.12.2024}
Національний банк повідомляє банк про прийняте рішення про поновлення посадової особи банку на посаді не пізніше трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення.
{Абзац третій пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 129 від 02.12.2021, № 189 від 27.12.2024}
11. Віднесення банку (філії іноземного банку) до категорії проблемних
11.1. Національний банк приймає рішення про віднесення банку (філії іноземного банку) до категорії проблемних у разі наявності хоча б одного з критеріїв, передбачених частиною першою статті 75 Закону про банки.
{Пункт глави розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 139 від 07.10.2020}
11.2. Національний банк має право віднести банк до категорії проблемних у разі наявності хоча б одного з таких критеріїв:
1) невиконання банком без обґрунтованих причин рішення Національного банку (у тому числі про застосування заходів впливу) та/або вимоги Національного банку щодо усунення порушень банківського законодавства, законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку, нормативно-правових актів Національного банку протягом визначеного Національним банком строку;
{Підпункт 1 пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 494 від 15.08.2014, № 282 від 28.04.2015, № 14 від 03.01.2019; в редакції Постанови Національного банку № 139 від 07.10.2020; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 215 від 06.10.2022, № 189 від 27.12.2024}
2) установлення за результатами банківського нагляду або аудиторської перевірки фактів подання банком недостовірної звітності, не виправленої в строк, що призвело до невиконання банком хоча б одного з пруденційних нормативів капіталу, ліквідності, кредитного ризику;
{Підпункт 2 пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 374 від 19.08.2016}
3) подання недостовірної інформації з метою приховування реального фінансового стану банку, включаючи інформацію щодо операцій із пов’язаними з банком особами, неподання інформації, документів та/або їх копій, письмових пояснень з питань діяльності банку, включаючи інформацію/документи щодо визначення пов’язаних із банком осіб та/або операцій банку з такими особами на письмову вимогу/письмовий запит уповноваженої посадової особи Національного банку або уповноважених Національним банком осіб на проведення перевірки (крім із питань фінансового моніторингу та/або валютного та/або санкційного законодавства)/уповноваженого службовця Національного банку на здійснення нагляду за діяльністю банку відповідно до статті 67 Закону про банки;
{Підпункт 3 пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 32 від 17.01.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 282 від 28.04.2015, № 374 від 19.08.2016, № 129 від 02.12.2021; в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
4) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо діянь у фінансовій сфері контролерів, керівників банку;
5) конфлікту інтересів банку, про що свідчить наявність інформації, виявлення фактів про будь-який вид стосунків, який суперечить інтересам банку, відсутність згоди та/або наявність суперечностей між органами управління, акціонерами банку та/або власниками істотної участі в банку, що негативно впливають на ефективне управління банком та/або діяльність банку, які можуть загрожувати інтересам вкладників чи інших кредиторів банку;
{Підпункт 5 пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 79 від 22.06.2020}
6) невиконання вимог законодавства України щодо розкриття відомостей про власників істотної участі в банку в обсязі, визначеному Національним банком, подання недостовірної або неподання/несвоєчасне подання інформації про структуру власності банку, пов'язаних з банком осіб, невідповідність структури власності банку вимогам щодо її прозорості, установленим Національним банком;
{Підпункт 6 пункту глави розділу II в редакції Постанови Національного банку № 282 від 28.04.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 332 від 21.05.2015}
7) невиконання рішення Національного банку про відсторонення від посади посадової особи банку або заборону використання власником істотної участі в банку права голосу;
{Підпункт 7 пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 374 від 19.08.2016, № 14 від 03.01.2019; в редакції Постанови Національного банку № 129 від 02.12.2021}
8) винесення щодо банку судового рішення, виконання якого може мати негативний вплив на репутацію банку та/або призвести до втрати активів у розмірі більше ніж один відсоток;
9) здійснення ризикової діяльності;
{Пункт глави розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 494 від 15.08.2014}
10) застосування іноземних та/або українських санкцій;
{Пункт глави розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 494 від 15.08.2014; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 85 від 24.06.2023}
11) виявлення факту/фактів подання банком недостовірних відомостей щодо виконання особою, яка має намір набути/збільшити істотну участь у банку, вимог:
законодавства з питань фінансового моніторингу та/або
{Абзац другий підпункту 11 пункту 11.2 глави 11 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
статей 32, 34, 341 Закону про банки в частині підтвердження джерел походження коштів, за рахунок яких здійснюються внески для формування або збільшення статутного капіталу банку;
{Абзац третій підпункту 11 пункту 11.2 глави 11 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
{Пункт глави розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 32 від 17.01.2015}
{Підпункт пункту глави розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 61 від 29.06.2021}
12) невиконання банком вимог щодо захисту інформації у програмному забезпеченні системи автоматизації банку (далі - САБ), інформаційній системі Центру сертифікації ключів банку (далі - ЦСК банку), організації доступу до них, що призвело до несанкціонованого доступу до інформації банку, її знищення та/або викривлення;
{Пункт глави розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 282 від 28.04.2015}
13) порушення банком вимог нормативно-правових актів Національного банку з питань захисту критичної інфраструктури, кіберзахисту та інформаційної безпеки щодо впровадження заходів безпеки інформації/кіберзахисту та/або організації управління кіберризиками, що призвели до масштабного негативного впливу (інциденту інформаційної безпеки/кіберінциденту) на життєдіяльність банку та/або банківську систему, реалізації загрози для безпеки інформації банку та його клієнтів;
{Пункт глави розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 282 від 28.04.2015; в редакції Постанови Національного банку № 169 від 04.08.2022}
14) установлення факту недотримання вимог щодо системи резервування та відновлення функціонування САБ та інформаційної системи ЦСК банку, який призвів до неможливості повного відновлення функціонування САБ та інформаційної системи ЦСК банку, а також відсутності резервних копій інформації програмних комплексів, необхідних для оперативного відновлення функціонування в мінімально потрібному обсязі та в повному обсязі;
{Пункт глави розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 282 від 28.04.2015}
15) установлення факту відсутності архіву особливо важливих даних або порушення його цілісності;
{Пункт глави розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 282 від 28.04.2015}
{Підпункт пункту глави 12 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 139 від 07.10.2020}
16) невідповідність розміру статутного капіталу банку вимогам законодавства України;
{Пункт глави розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 336 від 30.05.2016}
17) недотримання банком порядку формування та зберігання обов’язкових резервів, резервів за валютними деривативами протягом більше ніж трьох періодів утримання поспіль (крім обсягу, який має щоденно зберігатися на початок операційного дня на кореспондентському рахунку в Національному банку);
{Пункт глави розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 374 від 19.08.2016; в редакції Постанови Національного банку № 73 від 29.05.2019}
18) установлення факту укладання банком угод (договорів) з пов'язаними з банком особами на умовах, що не є поточними ринковими умовами, що призвело до невиконання банком хоча б одного з пруденційних нормативів або отримання збитку/збиткової діяльності;
{Пункт глави розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 374 від 19.08.2016}
19) неподання/несвоєчасне подання до Національного банку програми капіталізації/плану реструктуризації/плану фінансового оздоровлення/плану заходів щодо усунення допущених банком порушень або подання програми капіталізації/плану реструктуризації/плану фінансового оздоровлення/плану заходів щодо усунення допущених банком порушень, що не відповідає встановленим Національним банком вимогам;
{Пункт глави розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 60 від 07.06.2018}
20) невиконання банком узятих на себе зобов’язань щодо приведення обсягів активних операцій з пов’язаними особами у відповідність до нормативних вимог, установлене за результатами контролю за виконанням банком погодженого Національним банком плану заходів щодо приведення діяльності банку у відповідність до вимог законодавства України, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку [у частині дотримання графіка приведення банком нормативу максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов’язаними з банком особами (Н9) у відповідність до нормативних вимог на останню звітну дату, визначену в плані заходів].
{Пункт глави розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 14 від 03.01.2019}
21) незабезпечення банком уповноваженим Національним банком особам вільного доступу в робочий час до приміщень банку та/або доступу до інформаційних систем банку.
{Пункт 11.2 глави 11 розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 140 від 03.11.2023}
{Главу розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 332 від 03.06.2014}
11.3. Національний банк має право прийняти рішення про встановлення заборони власнику істотної участі в банку на строк до шести місяців відчужувати акції (паї) банку, що йому належать, та/або частку в статутному капіталі (пакет акцій) юридичної особи, через яку така особа володіє істотною участю в банку, у разі віднесення банку до категорії проблемних (рішення приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду).
{Главу 11 розділу II доповнено новим пунктом 11.3 згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
11.4. Рішення Правління Національного банку про віднесення банку (філії іноземного банку) до категорії проблемних має містити, зокрема:
строк, протягом якого проблемний банк (філія іноземного банку) зобов’язаний(а) привести свою діяльність у відповідність до вимог законодавства України, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку України, але не більше 120 днів;
{Абзац другий пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 139 від 07.10.2020}
обмеження у діяльності банку (філії іноземного банку) (за потреби);
{Абзац третій пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 282 від 28.04.2015}
порядок та строки повідомлення проблемним банком (філією іноземного банку) про стан виконання заходів щодо фінансового оздоровлення банку (філії іноземного банку), та/або приведення банком своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства.
{Абзац четвертий пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 282 від 28.04.2015}
11.5. Національний банк інформує про прийняте ним рішення про віднесення до категорії проблемних з дотриманням вимог нормативно-правового акта Національного банку з питань захисту банківської таємниці:
філію іноземного банку та іноземний банк. Повідомлення Національного банку має містити підстави віднесення філії іноземного банку до категорії проблемних, а також вимогу до філії іноземного банку та іноземного банку про безумовне усунення допущених порушень і приведення діяльності філії іноземного банку у відповідність до вимог законодавства України.
11.6. Банк (філія іноземного банку) подає у строк, визначений статтею 75 Закону про банки:
заходи щодо приведення своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства;
план фінансового оздоровлення, розроблений та затверджений згідно з вимогами, викладеними в розділі III цього Положення, якщо віднесення банку до категорії проблемних пов’язане з погіршенням фінансового стану банку;
Якщо банк було віднесено до категорії проблемних на підставі визнання його структури власності непрозорою, то банк подає план заходів щодо приведення структури власності у відповідність до вимог щодо її прозорості в рамках заходів, які він уживає з метою приведення своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства України.
{Пункт глави розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 374 від 19.08.2016}
Подані банком заходи щодо приведення діяльності у відповідність до вимог законодавства/план фінансового оздоровлення повинні передбачати поступове, протягом визначеного у рішенні Правління Національного банку про віднесення банку до категорії проблемних строку, приведення банком своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства.
{Пункт глави розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 58 від 28.04.2020}
{Пункт глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 282 від 28.04.2015}
11.7. Комітет з питань нагляду протягом п'яти робочих днів із дня надходження до Національного банку розглядає розроблені банком заходи щодо приведення своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства/план фінансового оздоровлення щодо їх/його реалістичності, ефективності, відповідності вимогам Національного банку та приймає рішення про їх/його прийнятність або про надання банку обґрунтованих зауважень, які банк зобов'язаний урахувати.
Рішення Комітету з питань нагляду не пізніше наступного робочого дня надсилається до банку засобами електронної пошти Національного банку з дотриманням вимог нормативно-правового акта Національного банку з питань захисту банківської таємниці.
Банк зобов'язаний протягом п'яти робочих днів із дня отримання рішення Комітету з питань нагляду із зауваженнями до заходів банку щодо приведення своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства/плану фінансового оздоровлення подати до Національного банку доопрацьовані з урахуванням зауважень заходи банку щодо приведення своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства/план фінансового оздоровлення.
{Пункт глави розділу II в редакції Постанов Національного банку № 60 від 07.06.2018, № 58 від 28.04.2020}
11.8. Банк зобов'язаний забезпечити виконання заходів щодо приведення своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства/плану фінансового оздоровлення у строк, визначений рішенням Правління Національного банку про віднесення банку до категорії проблемних.
{Пункт глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 32 від 17.01.2015; в редакції Постанови Національного банку № 58 від 28.04.2020}
11.9. Банк (філія іноземного банку) зобов’язаний(а) повідомляти Національний банк про результати виконання ним (нею) заходів (плану фінансового оздоровлення).
11.10. Заходи (план фінансового оздоровлення) є завершеними в разі виконання банком (філією іноземного банку) своїх зобов’язань, у тому числі дотримання пруденційних нормативів, порядку формування і зберігання обов’язкових резервів, резервів за валютними деривативами, відповідності визначеного банком розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями, розміру операційного ризику, розміру ринкового ризику, вимогам нормативно-правових актів Національного банку.
{Пункт глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 374 від 19.08.2016, № 73 від 29.05.2019, № 189 від 27.12.2024}
11.11. Банк (філія іноземного банку) протягом 120 днів з дня віднесення банку (філії іноземного банку) до категорії проблемних має право подати Національному банку заяву про визнання діяльності банку (філії іноземного банку) такою, що відповідає законодавству України.
{Абзац перший пункту 11.11 глави 11 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
Національний банк приймає рішення про відмову в задоволенні заяви про визнання діяльності банку (філії іноземного банку) такою, що відповідає законодавству України, якщо подані документи банку (філії іноземного банку) не підтверджують дострокового виконання банком (філією іноземного банку) прийнятих на себе зобов’язань та/або приведення банком (філією іноземного банку) своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства України.
{Пункт 11.11 глави 11 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
Рішення про відмову в задоволенні заяви про визнання діяльності банку (філії іноземного банку) такою, що відповідає законодавству України приймає Правління Національного банку.
{Пункт 11.11 глави 11 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
{Пункт глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 139 від 07.10.2020}
11.12. Національний банк приймає рішення про визнання діяльності банку (філії іноземного банку) такою, що відповідає законодавству України, у разі:
дострокового виконання банком (філією іноземного банку) прийнятих на себе зобов’язань - за умови подання банком (філією іноземного банку) відповідної заяви та документів, що підтверджують усунення порушень у діяльності банку (філії іноземного банку), виконання банком (філією іноземного банку) заходів щодо фінансового оздоровлення банку, а також приведення банком своєї діяльності у відповідність до законодавства;
{Абзац другий пункту 11.12 глави 11 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 189 від 27.12.2024}
приведення банком (філією іноземного банку) своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства України у визначені строки.
Національний банк має право прийняти рішення про визнання діяльності банку такою, що відповідає законодавству України, або про віднесення банку до категорії неплатоспроможних у будь-який час протягом строку, визначеного частиною дев’ятою статті 75 Закону про банки.
{Пункт 11.12 глави 11 розділу II доповнено новим абзацом четвертим згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
Рішення про визнання діяльності банку (філії іноземного банку) такою, що відповідає законодавству України, приймає Правління Національного банку.
{Пункт глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 282 від 28.04.2015}
11.13. Національний банк приймає рішення про відкликання банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації філії іноземного банку в разі неприведення філією іноземного банку своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства протягом установленого статтею 75 Закону про банки строку.
{Пункт глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 282 від 28.04.2015}
12. Віднесення банку до категорії неплатоспроможних
12.1. Національний банк приймає рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних у разі наявності хоча б однієї з підстав, передбачених частиною першою статті 76 Закону про банки.
{Пункт 12.1 глави 12 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
{Пункт глави розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 282 від 28.04.2015}
12.2. Національний банк має право прийняти рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних у випадках, передбачених частинами другою та третьою статті 76 Закону про банки.
{Главу 12 розділу II доповнено новим пунктом 12.2 згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
12.3. Рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та про визнання діяльності банку такою, що відповідає законодавству України, приймає Правління Національного банку.
12.4. Із дня прийняття Фондом гарантування рішення про призначення уповноваженої особи Фонду гарантування припиняють дію рішення Національного банку про застосування до банку заходів впливу, прийняті до дня прийняття рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних/відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку, не виконані банком або строк дії яких припадає на період дії тимчасової адміністрації/ліквідації (крім штрафів).
{Главу розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 494 від 15.08.2014; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 282 від 28.04.2015; в редакції Постанови Національного банку № 84 від 31.08.2017}
12.5. Національний банк не застосовує до банків, які віднесено до категорії неплатоспроможних, заходів впливу за порушення банківського законодавства України.
{Главу розділу II доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 332 від 03.06.2014}
13. Підстави для відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку
1. Національний банк має право відкликати банківську ліцензію з власної ініціативи у випадках, передбачених частиною другою статті 77 Закону про банки.
Систематичним порушенням банком законодавства з питань фінансового моніторингу є порушення банком законодавства з питань фінансового моніторингу після застосування Національним банком до банку не менше двох заходів впливу (санкцій) протягом двох років.
{Абзац другий пункту 1 глави 13 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 80 від 21.06.2023}
2. Рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку приймає Правління Національного банку.
3. Банк у день отримання рішення Національного банку про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку зобов'язаний повернути Національному банку банківську ліцензію.
{Пункт 3 глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 14 від 03.01.2019}
{Розділ II доповнено новою главою згідно з Постановою Національного банку № 56 від 16.06.2017}
{Розділ III виключено на підставі Постанови Національного банку № 56 від 16.06.2017}
III. План фінансового оздоровлення та програма капіталізації банку
1. Загальні вимоги до плану фінансового оздоровлення/програми капіталізації
1.1. План фінансового оздоровлення/програма капіталізації банку затверджується правлінням та радою банку.
{Пункт 1.1 глави 1 розділу в редакції Постанови Національного банку № 32 від 17.01.2015}
1.2. Строк виконання плану фінансового оздоровлення/програми капіталізації банку не може перевищувати 120 днів.
{Абзац перший пункту 1.2 глави 1 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 139 від 07.10.2020}
План фінансового оздоровлення/програма капіталізації банку має включати строки поступового виконання банком запланованих заходів та досягнення встановлених Національним банком значень нормативів капіталу/дотримання комбінованого буфера капіталу та інших запланованих показників.
{Пункт 1.2 глави 1 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 60 від 07.06.2018; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
1.3. До плану фінансового оздоровлення/програми капіталізації банку додаються необхідні обґрунтування, розрахунки, гарантійні листи (листи про наміри) учасників/інвесторів щодо забезпечення капіталізації банку в розмірі, передбаченому програмою капіталізації, який має відповідати розміру докапіталізації банку, а також документи (за наявності) для підтвердження джерел походження власних коштів учасника/інвестора, які планується використати для забезпечення виконання плану фінансового оздоровлення/програми капіталізації.
{Пункт 1.3 глави 1 розділу в редакції Постанов Національного банку № 32 від 17.01.2015, № 60 від 07.06.2018}
1.4. Гарантійні листи (листи про наміри) мають містити, зокрема:
інформацію про офіційну назву учасника/інвестора (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичної особи);
інформацію про суму внеску до капіталу банку (із запевненням, що джерелом цих коштів є власні кошти учасника/інвестора);
запевнення, що учасник/інвестор може документально підтвердити джерела походження його власних коштів для здійснення докапіталізації банку (внеску до статутного капіталу банку);
{Пункт 1.4 глави 1 розділу III доповнено новим абзацом четвертим згідно з Постановою Національного банку № 60 від 07.06.2018}
запевнення, що учасник/інвестор банку забезпечить капіталізацію банку в розмірі, передбаченому програмою капіталізації, який має відповідати розміру докапіталізації банку, у строк, визначений у програмі капіталізації;
інформацію про дату перерахування коштів банку;
запевнення, що учасник/інвестор забезпечить подання до Національного банку пакета документів, що відповідають вимогам Національного банку щодо погодження статуту банку та змін до нього, набуття та/або збільшення істотної участі в банку тощо.
{Главу 1 розділу доповнено новим пунктом 1.4 згідно з Постановою Національного банку № 32 від 17.01.2015}
1.5. Національний банк має право надати пропозиції та зауваження до плану фінансового оздоровлення/програми капіталізації банку, які є обов’язковими для врахування банком, або вимагати надання пояснень, додаткової інформації (документів).
Банк зобов'язаний протягом 15 днів із дня отримання листа Національного банку подати доопрацьований план фінансового оздоровлення/програму капіталізації.
{Пункт 1.5 глави 1 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 60 від 07.06.2018}
Рішення про погодження плану фінансового оздоровлення/програми капіталізації банку приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду.
{Пункт 1.5 глави 1 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 60 від 07.06.2018}
1.6. План фінансового оздоровлення/програма капіталізації банку засвідчується підписами голови правління банку, голови ради банку. Титульна сторінка плану фінансового оздоровлення/програми капіталізації банку має містити посилання на протоколи засідань правління банку та ради банку. Банк подає Національному банку належним чином засвідчені копії відповідних протоколів засідань правління банку та ради банку одночасно з поданням плану фінансового оздоровлення/програми капіталізації банку.
{Пункт 1.6 глави 1 розділу в редакції Постанови Національного банку № 32 від 17.01.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 14 від 03.01.2019, № 80 від 21.06.2023}
2. Вимоги щодо складання плану фінансового оздоровлення банку
2.1. План фінансового оздоровлення банку має передбачати комплекс заходів окремого банку, спрямованих на поліпшення його фінансового стану, а також на усунення порушень, причин і умов, що призвели до погіршення фінансового стану.
2.2. План фінансового оздоровлення банку має включати:
аналіз причин погіршення фінансового стану;
перелік заходів щодо поліпшення фінансового стану з визначенням кількісних та/або якісних показників діяльності банку та строків їх поступового досягнення;
{Абзац третій пункту 2.2 глави 2 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 60 від 07.06.2018}
найменування відповідального виконавця.
2.3. Прогнозні кількісні показники можуть відображати: дотримання обов’язкових пруденційних нормативів, комбінованого буфера капіталу; дотримання порядку формування та зберігання обов’язкових резервів, резервів за валютними деривативами, підвищення рівня капіталізації банку (програма капіталізації); зниження рівня розбалансованості активів і пасивів за строками; підвищення рівня ліквідності; погашення кредитів рефінансування, наданих Національним банком, із зазначенням строків та джерел погашення; покращення якості активів; розширення (покращення) ресурсної бази; зниження залежності від міжбанківських операцій; забезпечення прибуткової діяльності, інше залежно від проблем банку.
{Абзац перший пункту 2.3 глави 2 розділу із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 32 від 17.01.2015, № 73 від 29.05.2019, № 129 від 02.12.2021}
Прогнозні якісні показники - підвищення ефективності роботи менеджменту, управління ризиками, зменшення адміністративно-господарських витрат, які фінансуються за рахунок балансового прибутку банку, інше залежно від проблем банку.
3. Вимоги щодо складання програми капіталізації банку
3.1. Програма капіталізації має включати:
1) перелік можливих шляхів щодо збільшення регулятивного капіталу банку/капіталу 1 рівня/основного капіталу 1 рівня за рахунок внутрішніх та/або зовнішніх джерел з урахуванням вимог Положення про порядок визначення банками України розміру регулятивного капіталу, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 28 грудня 2023 року № 196 (зі змінами);
{Підпункт 1 пункту 3.1 глави 3 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 94 від 02.08.2024}
2) прогнозні розрахунки збільшення розміру регулятивного капіталу банку/капіталу 1 рівня/основного капіталу 1 рівня на період дії програми капіталізації;
{Підпункт 2 пункту 3.1 глави 3 розділу III із змінами, внесеними Постановою Національного банку № 94 від 02.08.2024}
3) прогнозні значення нормативів капіталу банку, розміру комбінованого буфера капіталу та всіх установлених банку буферів капіталу, а також інших показників, які мають вплив на їх значення та запланований розмір регулятивного капіталу банку/капіталу 1 рівня/основного капіталу 1 рівня, на період дії програми капіталізації з визначенням строків їх поступового досягнення;
{Підпункт 3 пункту 3.1 глави 3 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 129 від 02.12.2021, із змінами, внесеними Постановою Національного банку № 94 від 02.08.2024}
4) документи, інформацію, що підтверджують можливість реалізації запланованих заходів.
{Пункт 3.1 глави 3 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 60 від 07.06.2018}
3.2. Збільшення розміру регулятивного капіталу банку/капіталу 1 рівня/основного капіталу 1 рівня здійснюється за рахунок внутрішніх та/або зовнішніх джерел.
{Абзац перший пункту 3.2 глави 3 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 94 від 02.08.2024}
Внутрішні джерела можуть включати: зменшення частки вкладень у цінні папери, зменшення інвестицій в асоційовані та дочірні компанії, зменшення вкладень в інші банки на умовах субординованого боргу.
Зовнішні джерела можуть включати:
1) збільшення розміру статутного капіталу банку;
2) внески за незареєстрованим статутним капіталом, включаючи додаткові внески акціонерів, залучення коштів інвесторів, власників вкладів (депозитів) за їх згодою;
3) кошти, залучені на умовах субординованого боргу;
4) отримання прибутку від операцій із акціонерами, включаючи отримання безповоротної фінансової допомоги, прощення боргу за наданими кредитами, депозитами, кредиторською заборгованістю, субординованим боргом або вкладеннями в боргові цінні папери власної емісії банку;
5) продаж власних акцій, викуплених банком у акціонерів;
6) реорганізацію банку шляхом приєднання, злиття;
7) реструктуризацію кредитів банку, за якими вимагалося збільшення розміру кредитного ризику за результатами оцінки якості активів банку та прийнятності забезпечення за кредитними операціями, шляхом оформлення додаткового забезпечення за цими кредитами. Умови реструктуризації кредитів не передбачають погашення заборгованості за діючими кредитами за рахунок видачі нових кредитів, надання кредитів без належного забезпечення, надання кредитів клієнтам із непрозорою структурою власності, клієнтам, фінансовий стан яких не підтверджує спроможності обслуговувати кредити за ринковими умовами та/або цільове використання кредитів викликає сумніви щодо їх повернення.
{Пункт 3.2 глави 3 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 60 від 07.06.2018}
3.3. Прогнозні показники мають передбачати:
1) розмір регулятивного капіталу банку;
2) значення пруденційних нормативів;
3) розмір комбінованого буфера капіталу та всіх установлених банку буферів капіталу;
4) показники балансу, звіту про прибутки і збитки та інші показники залежно від проблем банку.
{Пункт 3.3 глави 3 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 129 від 02.12.2021}
3.4. Банк забезпечує складання програми капіталізації з дотриманням таких принципів:
1) переваги сутності визначених банком заходів над їх формою. Такий принцип передбачає економічну доцільність та ефективність заходів;
2) обґрунтованості визначених банком заходів та реалістичності їх виконання, що включає формування судження банку щодо:
реалістичності виконання заходів у встановлені строки та отримання економічного ефекту від їх реалізації в обсязі, визначеному програмою капіталізації, з урахуванням поточного стану економіки та ринкових умов;
спроможності банку та кожного власника істотної участі забезпечити підтримку нормативів капіталу банку, комбінованого буфера капіталу банку в розмірі, передбаченому програмою капіталізації, ураховуючи оцінку макро- та мікроекономічних факторів, що впливають, та фінансову спроможність банку та акціонерів забезпечувати таку підтримку;
{Абзац третій підпункту 2 пункту 3.4 глави 3 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
3) достатності та адекватності розроблених банком заходів, реалізація яких має забезпечити дотримання банком нормативів капіталу, комбінованого буфера капіталу, установлених Національним банком.
{Главу 3 розділу III доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 60 від 07.06.2018; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
3.5. Критерії оцінки прийнятності програми капіталізації банку:
1) програма капіталізації банку забезпечує дотримання банком значень нормативів капіталу, комбінованого буфера капіталу у розмірах та в строки, визначені Національним банком;
{Підпункт 1 пункту 3.5 глави 3 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 129 від 02.12.2021}
2) наявність обґрунтованих розрахунків економічного ефекту від урахування в програмі капіталізації фактичних подій, що відбулися після дати, на яку відбулося порушення нормативу, до дати подання банком програми капіталізації, та від ужиття кожного із заходів, передбачених програмою капіталізації банку;
3) документальне підтвердження можливості реалізації запланованих заходів, включаючи:
задокументоване судження банку, що підтверджує дотримання банком принципів складання програми капіталізації;
підтвердження учасниками/інвесторами банку наявності коштів для капіталізації банку, включаючи надання фінансової допомоги;
надання учасниками/інвесторами банку запевнень, що капіталізація банку не здійснюється за рахунок кредитних коштів, отриманих у цьому або іншому банку прямо або опосередковано через його пов'язаних осіб;
наявність додаткових джерел збільшення регулятивного капіталу банку.
{Главу 3 розділу III доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 60 від 07.06.2018}
3.6. Національний банк забезпечує моніторинг і контроль за виконанням банком заходів, передбачених програмою капіталізації, шляхом:
1) аналізу звіту банку про виконання програми капіталізації, інформації та документів, які підтверджують виконання запланованих заходів;
2) аналізу активних операцій, які здійснені банком після дати оцінки якості активів банку, їх класифікації та розміру кредитного ризику за ними;
3) аналізу статистичної звітності банку, установленої Правилами № 120;
{Підпункт 3 пункту 3.6 глави 3 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 189 від 27.12.2024}
4) проведення планових та позапланових інспекційних перевірок.
{Главу 3 розділу III доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 60 від 07.06.2018}
3.7. Національний банк під час аналізу звіту банку про виконання програми капіталізації має право враховувати вжиті банком заходи, які не були передбачені в програмі капіталізації, якщо ефект від їх реалізації забезпечить досягнення передбачених програмою капіталізації показників на звітну дату.
{Главу 3 розділу III доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 60 від 07.06.2018}
{Розділ IV виключено на підставі Постанови Національного банку № 140 від 03.11.2023}
Директор Департаменту |
|
ПЕРЕЛІК
нормативно-правових актів Національного банку України, що втратили чинність
1. Постанова Правління Національного банку України від 28.08.2001 № 369 “Про затвердження Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства”, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.09.2001 за № 845/6036.
2. Пункт 6 постанови Правління Національного банку України від 28.02.2002 № 81 “Про окремі питання регулювання діяльності банків”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.03.2002 за № 272/6560 (зі змінами).
3. Постанова Правління Національного банку України від 07.10.2002 № 384 “Про затвердження Змін до глави 14 розділу VI Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства”, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 22.10.2002 за № 836/7124.
4. Постанова Правління Національного банку України від 04.06.2003 № 228 “Про внесення змін до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства”, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11.06.2003 за № 476/7797.
5. Пункт 1 постанови Правління Національного банку України від 08.09.2003 № 386 “Про внесення змін до окремих нормативно-правових актів Національного банку України”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.09.2003 за № 869/8190 (зі змінами).
6. Пункт 3 постанови Правління Національного банку України від 21.04.2004 № 172 “Про затвердження Положення про порядок визначення та формування обов’язкових резервів для банків України”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.05.2004 за № 595/9194 (зі змінами).
7. Пункт 2 постанови Правління Національного банку України від 29.04.2004 № 192 “Про внесення змін до окремих нормативно-правових актів Національного банку України”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.05.2004 за № 639/9238.
8. Постанова Правління Національного банку України від 27.10.2004 № 515 “Про затвердження Змін до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства”, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.11.2004 за № 1449/10048.
9. Пункт 1 постанови Правління Національного банку України від 28.09.2005 № 346 “Про внесення змін до окремих нормативно-правових актів Національного банку України”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.10.2005 за № 1222/11502 (зі змінами).
10. Постанова Правління Національного банку України від 15.06.2006 № 216 “Про затвердження Змін до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства”, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26.06.2006 за № 753/12627.
11. Постанова Правління Національного банку України від 17.08.2006 № 324 “Про затвердження Змін до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства”, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06.09.2006 за № 1034/12908.
12. Постанова Правління Національного банку України від 09.11.2006 № 428 “Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України”, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 22.11.2006 за № 1222/13096 (зі змінами).
13. Пункт 4 постанови Правління Національного банку України від 11.04.2007 № 131 “Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України з питань аудиту банків”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 за № 424/13691.
14. Постанова Правління Національного банку України від 08.01.2008 № 4 “Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 28.08.2001 № 369”, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 за № 121/14812.
15. Постанова Правління Національного банку України від 17.04.2008 № 99 “Про затвердження Змін до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства”, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 20.05.2008 за № 444/15135.
16. Пункт 2 постанови Правління Національного банку України від 18.06.2008 № 171 “Про затвердження Правил резервування коштів за залученими уповноваженим банком депозитами і кредитами (позиками) в іноземній валюті від нерезидентів”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09.07.2008 за № 617/15308 (зі змінами).
17. Пункт 4 постанови Правління Національного банку України від 06.08.2008 № 228 “Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09.09.2008 за № 821/15512 (зі змінами).
18. Пункт 1 постанови Правління Національного банку України від 30.12.2008 № 476 “Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.02.2009 за № 93/16109 (зі змінами).
19. Постанова Правління Національного банку України від 30.01.2009 № 38 “Про затвердження Змін до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства”, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 23.02.2009 за № 170/16186.
20. Пункт 2 постанови Правління Національного банку України від 28.02.2009 № 107 “Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України та встановлення лімітів відкритої валютної позиції банку”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.03.2009 за № 268/16284.
21. Абзац третій пункту 1 постанови Правління Національного банку України від 06.05.2009 № 270 “Про внесення змін до окремих нормативно-правових актів Національного банку України”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.06.2009 за № 474/16490.
22. Постанова Правління Національного банку України від 06.08.2009 № 459 “Про внесення змін до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства”, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 31.08.2009 за № 815/16831.
23. Пункт 1 постанови Правління Національного банку України від 14.08.2009 № 475 “Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.09.2009 за № 832/16848.
24. Постанова Правління Національного банку України від 29.09.2009 № 569 “Про затвердження Змін до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства”, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18.11.2009 за № 1101/17117.
25. Пункт 1 постанови Правління Національного банку України від 31.03.2010 № 160 “Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.06.2010 за № 395/17690.
26. Пункт 10 постанови Правління Національного банку України від 09.06.2010 № 273 “Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.07.2010 за № 471/17766 (зі змінами).
27. Пункт 2 постанови Правління Національного банку України від 15.06.2011 № 192 “Про затвердження Положення про застосування Національним банком України санкцій за порушення законодавства з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.07.2011 за № 836/19574.
28. Пункт 3 постанови Правління Національного банку України від 22.06.2011 № 204 “Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.06.2011 за № 753/19491.
29. Пункт 3 постанови Правління Національного банку України від 24.06.2011 № 209 “Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.07.2011 за № 850/19588 (зі змінами).
30. Постанова Правління Національного банку України від 08.08.2012 № 332 “Про затвердження Змін до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства”, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.08.2012 за № 1435/21747.