Про затвердження Положення про порядок організації та проведення перевірок з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення
{Заголовок із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 204 від 30.03.2016}
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку
№ 339 від 29.08.2013
№ 696 від 31.10.2014
№ 499 від 31.07.2015
№ 920 від 23.12.2015
№ 88 від 17.02.2016
№ 204 від 30.03.2016
№ 66 від 24.07.2017
№ 59 від 05.06.2018}
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Національний банк України", статті 63 Закону України "Про банки і банківську діяльність", статті 14 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про порядок організації та проведення перевірок з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі - Положення), що додається.
{Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 204 від 30.03.2016}
2. Департамент фінансового моніторингу (О.М. Бережний) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома територіальних управлінь Національного банку України для використання в роботі.
3. Департаменту фінансового моніторингу (О.М. Бережний), територіальним управлінням Національного банку України забезпечити організацію та проведення перевірок банків, їх відокремлених підрозділів, платіжних організацій та членів платіжних систем, що є банківськими установами, філій іноземних банків відповідно до вимог Положення.
4. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на директора Департаменту фінансового моніторингу О.М.Бережного, начальників територіальних управлінь Національного банку України.
5. Постанова набирає чинності з дня її офіційного опублікування.
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок організації та проведення перевірок з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення
1. Це Положення розроблено відповідно до статті 7 Закону України "Про Національний банк України", статті 63 Закону України "Про банки і банківську діяльність", статті 14 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", з метою встановлення порядку організації та проведення Національним банком України (далі - Національний банк) перевірок з питань дотримання банками, їх відокремленими підрозділами, філіями іноземних банків (далі - банки), небанківськими фінансовими установами-резидентами, які є платіжними організаціями та/або членами чи учасниками платіжних систем, їх відокремленими підрозділами (далі - установи), у частині надання ними фінансової послуги щодо переказу коштів на підставі відповідних ліцензій, зокрема Національного банку (крім операторів поштового зв'язку в частині здійснення ними переказу коштів), вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі - легалізація кримінальних доходів або фінансування тероризму), у тому числі нормативно-правових актів Національного банку (далі - законодавство з питань фінансового моніторингу).
2. У цьому Положенні терміни вживаються в таких значеннях:
1) акт про результати безвиїзного нагляду з питань фінансового моніторингу (далі - акт) - офіційний документ, в якому зафіксовані виявлені працівниками Національного банку порушення банком/установою вимог законодавства з питань фінансового моніторингу вимог, обмежень щодо діяльності банків та факти, що можуть свідчити про здійснення ризикової діяльності, яка загрожує інтересам вкладників чи інших кредиторів банку (щодо використання послуг банку для легалізації кримінальних доходів або фінансування тероризму) (далі - ризикова діяльність), що складається працівниками Національного банку за результатами безвиїзного нагляду;
{Підпункт 1 пункту 2 розділу І із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 88 від 17.02.2016}
2) безвиїзний нагляд з питань фінансового моніторингу - аналіз діяльності банку/установи, який проводиться працівниками Національного банку в приміщеннях Національного банку в порядку, установленому в розділі IV цього Положення;
3) виїзна перевірка - перевірка банку/установи, яка проводиться безпосередньо за його/її місцезнаходженням, за визначений період його/її діяльності інспекційної групою Національного банку (далі - інспекційна група);
4) дата виїзної перевірки - календарна дата, станом на яку здійснюється виїзна перевірка та відображається стан справ банку/установи в довідці про виїзну перевірку;
5) дата закінчення проведення безвиїзного нагляду з питань фінансового моніторингу - дата отримання банком/установою від Національного банку повідомлення про закінчення проведення безвиїзного нагляду з питань фінансового моніторингу або акта;
6) дата початку проведення безвиїзного нагляду з питань фінансового моніторингу - дата отримання банком/установою запиту Національного банку про надання інформації, матеріалів, документів (їх копій та/або витягів з них), письмових пояснень, необхідних для проведення безвиїзного нагляду з питань фінансового моніторингу;
7) довідка про виїзну перевірку - офіційний документ, що містить результати виїзної перевірки та складається інспекційною групою;
8) керівник банку/установи - голова правління банку/керівник установи/керівник відокремленого підрозділу банку, установи/керівник філії іноземного банку або особа, яка виконує обов'язки однієї із зазначених осіб;
9) керівник Національного банку - Голова Національного банку або заступник Голови Національного банку, або керівник/заступник керівника структурного підрозділу центрального апарату Національного банку, який здійснює нагляд за дотриманням банками/установами вимог законодавства з питань фінансового моніторингу (далі - Департамент), або особа, яка виконує обов'язки однієї із зазначених осіб;
{Підпункт 9 пункту 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 66 від 24.07.2017}
10) перевірка з питань дотримання вимог законодавства з питань фінансового моніторингу (далі - перевірка) - планова або позапланова виїзна перевірка, безвиїзний нагляд з питань фінансового моніторингу;
11) період, що підлягає виїзній перевірці, - це період діяльності банку/установи, що перевіряється інспекційною групою щодо дотримання ним/нею вимог законодавства з питань фінансового моніторингу;
12) планова виїзна перевірка - виїзна перевірка, яка проводиться відповідно до затвердженого Національним банком річного плану виїзних перевірок з питань фінансового моніторингу (далі - План);
13) позапланова виїзна перевірка - виїзна перевірка, яка проводиться відповідно до розпорядження Національного банку.
Терміни, що використовуються в цьому Положенні, уживаються відповідно до їх значень, наведених у Законах України "Про банки і банківську діяльність", "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", "Про запобігання корупції" та інших законодавчих актах, а також нормативно-правових актах Національного банку.
3. Перевірка банку/установи проводиться з метою визначення дотримання ним/нею вимог законодавства з питань фінансового моніторингу, а також достатності заходів, що здійснюються банком/установою для запобігання легалізації кримінальних доходів або фінансуванню тероризму та відповідності цих заходів для обмеження (зменшення) ризиків під час його/її діяльності.
II. Організація та порядок проведення виїзних перевірок
{Пункт 4 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
5. Планові виїзні перевірки банків/установ здійснюються відповідно до Плану, який затверджує Голова Національного банку або заступник Голови Національного банку, який згідно з розподілом функціональних обов'язків здійснює загальне керівництво та контролює діяльність Департаменту.
6. Планова виїзна перевірка відокремленого підрозділу банку/установи може бути проведена без здійснення виїзної перевірки у відповідному році банку - юридичної особи/установи - юридичної особи.
7. До Плану включаються виїзні перевірки банків/установ, перелік яких визначається Департаментом на підставі ризик-орієнтованого підходу, у тому числі за результатами проведеної Національним банком оцінки ризиків використання послуг банків/установ для легалізації кримінальних доходів або фінансування тероризму;
{Пункт 7 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
8. Планові виїзні перевірки банків/установ проводяться на підставі виданого інспекційній групі посвідчення на право проведення виїзної перевірки (далі - посвідчення), оформленого на бланку Національного банку та підписаного керівником Національного банку.
9. У посвідченні зазначаються найменування банку/установи, що перевіряється, підстава для проведення виїзної перевірки, строки проведення виїзної перевірки (дати початку і закінчення), період, що підлягає виїзній перевірці, склад інспекційної групи та її керівник (із зазначенням прізвища, імені, по батькові, посади), інше (за потреби).
10. Планова виїзна перевірка банку/установи здійснюється відповідно до програми виїзної перевірки, у якій зазначається перелік питань, що підлягають виїзній перевірці. Програма виїзної перевірки оформляється у формі додатка до посвідчення, затверджується керівником Національного банку та є невід'ємною частиною посвідчення.
У програмі виїзної перевірки за потреби зазначається формат надання банком/установою необхідної для виїзної перевірки інформації.
11. Національний банк за наявності обґрунтованих підстав може прийняти рішення про проведення позапланової виїзної перевірки банку/установи. Такими підставами є:
1) інформація/документи, отримані в порядку безвиїзного нагляду та/або в разі здійснення виїзної перевірки з питань фінансового моніторингу (у тому числі аналізу статистичної звітності та/або інших документів, що можуть свідчити про ознаки здійснення банком/установою ризикової діяльності);
2) інформація, отримана від інших підрозділів Національного банку, державних органів, органів нагляду іноземних держав про факти, що можуть свідчити про порушення вимог законодавства з питань фінансового моніторингу та/або валютного законодавства України, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку (далі - валютне законодавство), наявність ознак здійснення ризикової діяльності;
3) результати узагальнення матеріалів виїзних перевірок, безвиїзного нагляду окремих банків/установ;
4) результати невиїзних (камеральних) перевірок з питань дотримання вимог валютного законодавства.
{Пункт 11 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
12. Позапланова виїзна перевірка призначається за окремим дорученням Голови Національного банку або уповноваженої ним особи, що оформляється розпорядженням, у якому зазначаються найменування банку/установи, що перевіряється, підстава (підстави), передбачена (передбачені) пунктом 11 цього розділу для проведення виїзної перевірки, строки проведення виїзної перевірки (дати початку і закінчення), період, що підлягає виїзній перевірці, склад інспекційної групи та її керівник (із зазначенням прізвища, імені, по батькові, посади), питання, які підлягають виїзній перевірці, інше (за потреби).
{Пункт 12 розділу ІІ із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 88 від 17.02.2016, № 204 від 30.03.2016}
13. Виїзна перевірка може здійснюватися з окремих питань діяльності банку/установи або охоплювати весь перелік питань діяльності банку/установи у сфері фінансового моніторингу.
Перелік питань, що підлягають перевірці в банку/установі, визначається за результатами проведеної Національним банком оцінки ризиків використання послуг банків/установ для легалізації кримінальних доходів або фінансування тероризму.
14. Строк проведення виїзної перевірки не повинен перевищувати 30 робочих днів та визначається залежно від виду виїзної перевірки, виду (напрямів) діяльності і спеціалізації за видами послуг, обсягів фінансових операцій банку/установи, у тому числі групи, до якої належить банк, за винятком випадків, зазначених у пункті 19 цього розділу.
{Пункт 14 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 920 від 23.12.2015}
15. Національний банк зобов'язаний повідомити банк/установу про проведення планової виїзної перевірки не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку цієї перевірки.
Повідомлення про проведення планової виїзної перевірки (далі - повідомлення) оформляється службовим листом Національного банку, підписується керівником Національного банку та надсилається засобами поштового зв'язку або електронного зв'язку Національного банку та містить таку інформацію:
1) дати початку та закінчення виїзної перевірки;
2) період, що підлягає виїзній перевірці;
3) інформацію про керівника інспекційної групи та контактний телефон;
4) іншу інформацію (за потреби).
Для забезпечення проведення виїзної перевірки разом із повідомленням у вигляді додатка до нього до банку/установи може надсилатися перелік інформації, матеріалів (у тому числі в електронному вигляді у визначених структурі та форматі) та документів (їх копій та/або витягів із них), які банк/установа зобов'язаний(а) підготувати та надати Національному банку в терміни, обсягах, порядку та носіях інформації [у тому числі на таких змінних носіях, як CD, DVD, Flash-носії тощо (далі - носії інформації)], визначених у повідомленні.
{Абзац сьомий пункту 15 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
16. Керівник або заступник керівника інспекційної групи під час проведення виїзної перевірки має право подавати банку/установі запити в письмовій формі про надання необхідних для виїзної перевірки інформації, матеріалів (у тому числі в електронному вигляді у визначених структурі, форматі, збережену на визначених носіях інформації), документів (їх копій та/або витягів із них) та письмових пояснень щодо проведених фінансових операцій і з інших питань діяльності банку/установи (далі - запит інспекційної групи).
{Абзац перший пункту 16 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
Керівник або заступник керівника інспекційної групи забезпечує фіксування дати та часу надання запиту уповноваженій особі банку/установі для реєстрації.
{Пункт 16 розділу II доповнено новим абзацом другим згідно з Постановою Національного банку № 204 від 30.03.2016}
У разі неможливості надання запиту уповноваженій особі банку/установі для реєстрації (зокрема у зв'язку з відмовою отримати запит, відсутністю уповноваженої на прийняття запиту особи банку/установи тощо) керівник або заступник керівника інспекційної групи фіксує такий факт на обох примірниках запиту (із зазначенням причини, з якої запит не може бути наданий, дати та часу вчинення відповідного напису).
{Пункт 16 розділу II доповнено новим абзацом третім згідно з Постановою Національного банку № 204 від 30.03.2016}
Національний банк з метою проведення виїзної перевірки з питань фінансового моніторингу має право запитувати в банку/установи інформацію (у тому числі в електронному вигляді у визначених обсягах, форматі, структурі, порядку, термінах та носіях інформації), документи (їх копії та/або витяги з них) та письмові пояснення щодо проведених фінансових операцій і з окремих питань діяльності банку/установи шляхом надання запиту в електронній формі, що підписується керівником Національного банку та надсилається засобами електронного зв'язку Національного банку (далі - запит в електронній формі).
{Пункт 16 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 66 від 24.07.2017}
Датою та часом надходження до банку/установи запиту в електронній формі є дата та час отримання банком/установою відповідних файлів на вузлі електронної пошти Національного банку.
{Пункт 16 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 66 від 24.07.2017}
У разі виникнення потреби в отриманні додаткової/додаткових інформації/документів, що стосується/стосуються виїзної перевірки, Національний банк має право запитувати в банку/установи інформацію (у тому числі в електронному вигляді у визначених обсягах, форматі, структурі, порядку, термінах та носіях інформації), документи (їх копії та/або витяги з них) та письмові пояснення шляхом надання запиту в електронній формі до вручення (надсилання) банку/установі довідки про виїзну перевірку.
{Пункт 16 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 66 від 24.07.2017}
Банк/установа зобов'язаний(а) своєчасно та в повному обсязі надати у визначених порядку, форматі, структурі, вигляді, збережену на визначених носіях інформації на запит інспекційної групи/запит в електронній формі достовірну інформацію, матеріали, документи (їх копії та/або витяги з них), у яких можна прочитати всі написані в них відомості, а також не створювати перешкод проведенню перевірки та надати на першу вимогу доступ керівнику та членам інспекційної групи до всіх оригіналів документів, матеріалів та інформації, у тому числі до тих, що становлять інформацію з обмеженим доступом, що містить захищену законом таємницю, зокрема банківську, комерційну, таємницю фінансового моніторингу, іншу таємницю, та конфіденційну інформацію, необхідних для перевірки, до системи автоматизації банківських операцій, ресурсів автоматизованих банківських систем/автоматизованих систем, що забезпечують здійснення фінансового моніторингу банку/установи, інформаційних ресурсів, до всіх приміщень банку/установи.
{Абзац сьомий пункту 16 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
17. Запит інспекційної групи складається на ім'я керівника банку/установи у двох примірниках за підписом керівника або заступника керівника інспекційної групи з обов'язковим визначенням інформації, матеріалів, документів (їх копій та/або витягів із них), письмових пояснень, що необхідно надати, строку, форми, вигляду, порядку їх надання та носіїв інформації, на яких їх необхідно надати. Кожний запит інспекційної групи підлягає обов'язковій реєстрації в банку/установі.
Якщо запит інспекційної групи складено на двох або більше аркушах, то на кожному аркуші проставляється підпис керівника або заступника керівника інспекційної групи.
{Пункт 17 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
18. Керівник банку/установи зобов'язаний забезпечити виконання запиту інспекційної групи/запиту в електронній формі у визначених у ньому обсягах, форматі, структурі, вигляді, порядку і термінах, носіях інформації.
Інформація, документи (їх копії та/або витяги з них), у тому числі в електронному вигляді на визначених носіях інформації, письмові пояснення, які підготовлені банком/установою на запит інспекційної групи/запит в електронній формі, надаються із супровідним листом.
Керівник або заступник керівника інспекційної групи забезпечує фіксування дати та часу отримання інспекційною групою наданих банком/установою на запит інспекційної групи/запит в електронній формі інформації, матеріалів, документів (їх копій та/або витягів із них), пояснень.
Датою та часом надходження до Національного банку відповіді банку/установи в електронній формі на запит в електронній формі є дата та час отримання Національним банком відповідних файлів на вузлі електронної пошти Національного банку.
Керівник або заступник керівника інспекційної групи фіксує факт ненадання банком/установою на запит інспекційної групи/запит в електронній формі зазначених у запиті інформації документів (їх копій та/або витягів з них), письмових пояснень, доступу до системи автоматизації банківських операцій, ресурсів автоматизованих банківських систем/автоматизованих систем, що забезпечують здійснення фінансового моніторингу банку/установи, інформаційних ресурсів, у встановлений строк у повному обсязі, визначеному форматі, структурі та вигляді шляхом вчинення відповідного запису на запиті про їх надання (на примірнику, що зберігається в керівника/заступника керівника інспекційної групи) або складає відповідний акт.
Керівник або заступник керівника інспекційної групи має право на підставі запиту інспекційної групи/запиту в електронній формі вимагати (за потреби) виготовлення банком/установою копій документів у присутності члена інспекційної групи.
{Пункт 18 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
19. Керівник інспекційної групи або керівник структурного підрозділу Департаменту, що здійснює виїзні перевірки банків/установ, за наявності причин, що можуть свідчити про об'єктивну неможливість виконання програми виїзної перевірки в повному обсязі та встановлені строки, подає керівникові Національного банку обґрунтоване подання щодо внесення змін у програму виїзної перевірки, продовження періоду, що підлягає виїзній перевірці, строку, відміни або дострокового припинення розпочатої виїзної перевірки. Довідка про виїзну перевірку в разі відміни (дострокового припинення) розпочатої виїзної перевірки складається згідно з вимогами пункту 22 розділу II цього Положення в разі виявлення порушення банком/установою законодавства з питань фінансового моніторингу, вимог та обмежень щодо діяльності банків, факту(ів), що можуть свідчити про здійснення ризикової діяльності банком.
Керівник Національного банку на підставі обґрунтованого подання може прийняти рішення про внесення змін до програми виїзної перевірки, продовження періоду, що підлягає виїзній перевірці, строку, відміну або дострокове припинення розпочатої виїзної перевірки. Строк, на який продовжується виїзна перевірка, не повинен перевищувати 60 робочих днів.
{Пункт 19 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
20. У разі невиконання законних вимог або створення перешкод посадовою особою банку/установи проведенню виїзної перевірки інформація щодо цього (факти та обставини) відображається у довідці про виїзну перевірку, а керівник інспекційної групи складає протокол про вчинення адміністративного правопорушення в порядку, передбаченому Положенням про порядок накладення адміністративних штрафів, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2001 року № 563, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 січня 2002 року за № 62/6350 (зі змінами).
21. Керівник та посадова особа банку/установи, про яку йдеться у пункті 20 цього Положення, зобов'язані надати керівникові інспекційної групи пояснення в письмовій формі щодо причин невиконання законних вимог або створення перешкод проведенню виїзної перевірки та всі матеріали, документи (їх копії та/або витяги з них), інформацію, необхідні для складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення.
22. За результатами проведення планової або позапланової виїзної перевірки банку/установи в трьох примірниках складається довідка про виїзну перевірку, що підписується керівником інспекційної групи та заступником керівника інспекційної групи (одним із них у разі тимчасової відсутності іншого).
{Абзац перший пункту 22 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
Довідка про виїзну перевірку містить дату її складання, найменування банку/установи, що перевірялися, вид перевірки (планова чи позапланова), період, що підлягав перевірці, строк проведення перевірки, висновки, інформацію про виявлені порушення банком/установою законодавства з питань фінансового моніторингу, вимог та обмежень щодо діяльності банків, факти, що можуть свідчити про здійснення ризикової діяльності банком, інформацію, отриману Національним банком в установленому законодавством порядку (зокрема з офіційних джерел, під час здійснення безвиїзного нагляду/виїзної перевірки іншого банку/установи, від державних органів, суб'єктів господарювання, фізичних осіб), що стосується обставин, фактів і висновків, викладених у довідці про виїзну перевірку, супровідну інформацію та рекомендації банку/установі, факти протидії проведенню перевірки (якщо такі були), іншу інформацію (за потреби).
{Пункт 22 розділу ІІ в редакції Постанови Національного банку № 88 від 17.02.2016}
23. Матеріалами виїзної перевірки є всі документи (їх копії та/або витяги з них), у тому числі в електронному вигляді на визначених носіях інформації, письмові пояснення та інформація, що були надані банком/установою на запит Національного банку/інспекційної групи в паперовому вигляді, вилучені інспекційною групою копії документів з метою проведення виїзної перевірки, інші документи, отримані Національним банком у встановленому законодавством порядку (зокрема з офіційних джерел, під час здійснення безвиїзного нагляду/виїзної перевірки іншого банку/установи, від державних органів, суб'єктів господарювання, фізичних осіб), документи, складені інспекційною групою/Національним банком (акти, описи тощо). Якщо документ є лише в електронному вигляді, то банк/установа на запит інспекційної групи/запит в електронній формі зобов'язаний(а) надати його копію (витяг з нього) на паперовому носії.
{Абзац перший пункту 23 розділу ІІ в редакції Постанови Національного банку № 88 від 17.02.2016, із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 204 від 30.03.2016, в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
Документи (отримані/вилучені/складені інспекційною групою/ Національним банком), що стосуються обставин, фактів і висновків, викладених у довідці про виїзну перевірку, оформляються як додатки до другого примірника довідки про виїзну перевірку, власником якої є Національний банк.
{Абзац пункту 23 розділу ІІ в редакції Постанови Національного банку № 88 від 17.02.2016, із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 204 від 30.03.2016}
У довідці про виїзну перевірку детально описується суть виявлених в діяльності банку/установи фінансових операцій висновок щодо відповідності/невідповідності яких вимогам законодавства з питань фінансового моніторингу, вимогам/обмеженням щодо діяльності банків/установ (у тому числі щодо наявності ознак здійснення ризикової діяльності) не може бути сформульований, оскільки потребує консультацій з іншими уповноваженими працівниками/структурними підрозділами центрального апарату Національного банку та/або отримання інформації/документів/висновків від державних органів, інших банків/установ, юридичних чи фізичних осіб. У цьому разі здійснюється докладна констатація відповідних фактів (дій, подій, випадків, обставин), а копії документів, що засвідчують такі факти (дії, події, випадки, обставини), долучаються до матеріалів перевірки.
{Пункт 23 розділу II доповнено новим абзацом третім згідно з Постановою Національного банку № 59 від 05.06.2018}
Матеріали виїзної перевірки, надані банком/установою, повинні мати належну якість, щоб можна було прочитати та візуально сприйняти всю зазначену вперше в них текстову та символьну інформацію, зокрема цифри, букви, знаки, символи, кольори, розпізнати реквізити документів, підписи, відбитки печаток, форми бланків.
Підготовлені банком/установою на запит інспекційної групи/запит в електронній формі документи, інформація та письмові пояснення надаються за підписом керівника [відповідального працівника з питань фінансового моніторингу (далі - відповідальний працівник)] банку/установи, скріплені відбитком печатки банку/установи із зазначенням дати надання. Копії документів, витяги з них, що надаються на запит інспекційної групи/запит в електронній формі, засвідчуються підписом керівника (відповідального працівника), що скріплюється відбитком печатки банку/установи із зазначенням його посади, ініціалів та прізвища, дати засвідчення та проставленням напису "Згідно з оригіналом", або в інший спосіб, зазначений у запиті інспекційної групи/запиті в електронній формі.
{Абзац пункту 23 розділу ІІ в редакції Постанов Національного банку № 88 від 17.02.2016, № 66 від 24.07.2017}
Якщо копія документа/витяг з нього складається з двох і більше сторінок (аркушів), то її/його сторінки (аркуші) повинні бути пронумеровані та прошиті банком/установою та на її/його зворотному боці останнього аркуша на окремому невеликому аркуші, що наклеюється на нього поверх кінців ниток, зазначається напис: "Пронумеровано та прошнуровано ... арк." (зазначається кількість аркушів цифрами та словами) та проставляється відмітка про засвідчення копії документа/витягу з нього в порядку, визначеному в абзаці четвертому пункту 23 розділу II цього Положення.
{Абзац пункту 23 розділу ІІ із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 204 від 30.03.2016}
Крім відмітки про про засвідчення на копіях документів/витягах із них банк/установа зазначає пояснювальні написи в порядку, визначеному в запиті інспекційної групи/запиті в електронній формі.
{Абзац пункту 23 розділу ІІ в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
Матеріали виїзної перевірки, надані банком/установою, на які є посилання в довідці про виїзну перевірку, інші документи, отримані Національним банком в установленому законодавством порядку, що стосуються обставин, фактів і висновків, викладених у довідці про виїзну перевірку, є невід'ємною частиною довідки про виїзну перевірку.
{Абзац пункту 23 розділу ІІ в редакції Постанови Національного банку № 88 від 17.02.2016}
24. Два примірники довідки про виїзну перевірку (перший примірник з окремими додатками та другий примірник без додатків) не пізніше тридцятого робочого дня з дня закінчення виїзної перевірки для ознайомлення та підписання керівником банку/установи та відповідальним працівником (щодо відокремленого підрозділу банку/установи - у разі наявності відповідального працівника) передаються відповідальному працівникові (у разі тимчасової відсутності відповідального працівника - особі, яка тимчасово виконує його обов'язки) під підпис із зазначенням дати передавання на третьому примірнику довідки про виїзну перевірку, який зберігається в керівника або одного з членів інспекційної групи, або надсилаються до банку/установи з урахуванням вимог щодо надання/пересилання документів із грифом обмеження доступу, установлених Національним банком.
{Абзац перший пункту 24 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 920 від 23.12.2015; в редакції Постанови Національного банку № 88 від 17.02.2016}
За необхідності Національний банк надсилає копію довідки про виїзну перевірку банку (з окремими додатками) для ознайомлення правлінню банку/керівникові філії іноземного банку з урахуванням вимог щодо пересилання документів із грифом обмеження доступу, установлених Національним банком (рекомендованим листом із повідомленням про вручення).
Надсилання Національним банком до банку/установи довідки про виїзну перевірку банку/установи (за необхідності її копії) здійснюється одноразово в порядку, визначеному цим Положенням.
25. Керівник банку/установи та відповідальний працівник зобов'язані не пізніше ніж на сьомий робочий день з дати отримання банком/установою двох примірників довідки про виїзну перевірку ознайомитися з одержаними примірниками, підписати їх, зазначивши дату, та повернути підписаний другий примірник довідки про виїзну перевірку до Національного банку.
{Абзац перший пункту 25 розділу ІІ із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 66 від 24.07.2017}
Неотримання довідки про виїзну перевірку протягом місяця з дня її надіслання Національним банком засобами поштового зв'язку з незалежних від Національного банку причин та/або порушення порядку, та/або строку ознайомлення, та/або підписання, та/або повернення, що зазначені в абзаці першому цього пункту, та/або не підписання, та/або не повернення другого примірника довідки про виїзну перевірку банком/установою до Національного банку не позбавляє її офіційності та законної (юридичної) сили. У цьому разі довідка про виїзну перевірку вважається доведеною до відома банку/установи та такою, що не має пояснень та заперечень, а її третій примірник, що залишився у Національного банку, є підставою для прийняття ним відповідних рішень у межах повноважень.
Банк/установа має право надати письмові пояснення, заперечення щодо обставин, фактів і висновків, викладених у довідці про виїзну перевірку з обов'язковими підтвердними документами, інформацією (далі - документальне підтвердження).
За наявності заперечень щодо обставин, фактів і висновків, викладених у довідці про виїзну перевірку, керівник банку/установи та відповідальний працівник підписують довідку про виїзну перевірку із позначкою "із запереченнями".
Заперечення до довідки про виїзну перевірку, пояснення викладаються в письмовій формі як окремий документ, які підписуються керівником банку/установи, підпис якого скріплюється відбитком печатки банку/установи, та відповідальним працівником (щодо відокремленого підрозділу банку/установи - у разі наявності відповідального працівника) із зазначенням дати їх підписання.
Письмові пояснення, заперечення до довідки про виїзну перевірку разом з їх документальним підтвердженням є невід'ємною частиною довідки про виїзну перевірку.
Надання банком/установою заперечень до довідки про виїзну перевірку не звільняє банк/установу від визначених законодавством України, у тому числі нормативно-правовими актами Національного банку, обов'язків, виконання яких пов'язане з фактом отримання банком/установою довідки про виїзну перевірку.
{Пункт 25 розділу ІІ доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 66 від 24.07.2017}
26. Банк/установа надсилає протягом строку, установленого в пункті 25 цього розділу, підписаний другий примірник довідки про виїзну перевірку, письмові пояснення, заперечення до довідки про виїзну перевірку (за наявності) до Національного банку із супровідним листом, підписаним керівником банку/установи, із забезпеченням гарантованої доставки та конфіденційності таких документів.
27. Власником довідки про виїзну перевірку банку/установи з моменту її підписання керівником інспекційної групи та заступником керівника інспекційної групи (одним із них у разі тимчасової відсутності іншого), додатків до неї (у тому числі матеріалів виїзної перевірки) з моменту їх отримання Національним банком є виключно Національний банк.
{Абзац перший пункту 27 розділу ІІ в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
Довідка про виїзну перевірку банку/установи разом з додатками (у тому числі матеріалами виїзної перевірки) становить інформацію з обмеженим доступом, що містить захищену законом таємницю, зокрема банківську, комерційну таємниці, таємницю фінансового моніторингу, та може містити іншу передбачену законом таємницю, а також конфіденційну інформацію, що збирається Національним банком під час здійснення нагляду, розголошення якої може завдати шкоди особі, суспільству і державі.
Усі документи, що складені Національним банком з використанням та/або на підставі інформації, що міститься в довідці про виїзну перевірку банку/установи, додатках до неї (у тому числі в матеріалах виїзної перевірки), становлять інформацію з обмеженим доступом, що містить захищену законом таємницю, яка відповідно до законодавства України не має доводитися до відома осіб, яких вона стосується, та поширюються Національним банком у порядку, визначеному законодавством України.
28. До здійснення перевірок банків/установ не можуть залучатися працівники Національного банку, які мають реальний чи потенційний конфлікт інтересів, у тому числі якщо їх близькі особи є керівниками, учасниками банку/установи, членами наглядового, виконавчого, іншого органу управління та контролю банку/установи, кінцевими бенефіціарними власниками (контролерами) банку/установи, мають інші корпоративні та/або трудові відносини, та/або особисті, та/або ділові зв'язки з банком/установою, що перевіряється. Обов'язок повідомлення керівника Департаменту про наявність реального чи потенційного конфлікту інтересів покладається на працівника Національного банку до початку перевірки банку/установи. Працівник Національного банку несе відповідальність за приховування такої інформації згідно із законодавством України.
У разі виявлення (отримання) під час проведення перевірки інформації (фактів), що свідчить про наявність у працівника Національного банку, залученого до перевірки, реального чи потенційного конфлікту інтересів, Національний банк негайно відстороняє (усуває) від проведення перевірки такого працівника та вживає заходів, передбачених Законом України "Про запобігання корупції". Замість відстороненого (усунутого) працівника Національного банку до проведення перевірки може бути залучений інший.
III. Права та обов'язки інспекційної групи та керівників банку/установи
29. Члени інспекційної групи під час проведення виїзної перевірки банку/установи мають право:
1) вільного доступу до всіх оригіналів документів, матеріалів та інформації, у тому числі до тих, що становлять інформацію з обмеженим доступом, що містить захищену законом таємницю, зокрема банківську, комерційну, таємницю фінансового моніторингу, іншу таємницю, а також конфіденційну інформацію, необхідних для перевірки, до системи автоматизації банківських операцій, ресурсів автоматизованих банківських систем/автоматизованих систем, що забезпечують здійснення фінансового моніторингу банку/установи, інформаційних ресурсів;
2) вільного доступу до всіх приміщень банку/установи в робочий час та в неробочий час за потреби;
3) збирати та вимагати від банку/установи надання будь-якої інформації, матеріалів, документів (їх копій та/або витягів з них), письмових пояснень, необхідних для здійснення виїзної перевірки;
4) безоплатно одержувати від банку/установи будь-яку інформацію, матеріали, документи (їх копії та/або витяги з них, у тому числі в електронному вигляді на визначених носіях інформації, із супровідним листом), пояснення (у тому числі письмові) щодо його/її діяльності, вилучати копії документів, що свідчать про порушення законодавства з питань фінансового моніторингу, наявність ознак здійснення банком/установою ризикової діяльності, стосовно діяльності банку/установи;
{Підпункт 4 пункту 29 розділу ІІI в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
5) одержувати від банку/установи та виносити за його/її межі матеріали виїзної перевірки, у тому числі копії документів, що свідчать/можуть свідчити про порушення законодавства з питань фінансового моніторингу, засвідчені в установленому порядку;
{Підпункт 5 пункту 29 розділу ІІI в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
6) користуватися необхідними для проведення виїзної перевірки та організації діяльності інспекційної групи технічними засобами, у тому числі комп'ютерами, флеш-картами та іншими електронними носіями інформації, програмними засобами, копіювальними апаратами, сканерами, телефонами (у тому числі стільникового зв'язку), заносити в приміщення та виносити з приміщення банку/установи технічні та програмні засоби, що належать Національному банку;
7) вимагати від банку/установи демонстрації та ознайомлення з функціональними можливостями і ресурсами автоматизованих банківських систем/автоматизованих систем, що забезпечують здійснення фінансового моніторингу, системи автоматизації банківських операцій, інформаційних ресурсів;
8) вимагати від банку/установи надання повного доступу до автоматизованих банківських систем/автоматизованих систем, що забезпечують здійснення фінансового моніторингу, системи автоматизації банківських операцій, інформаційних ресурсів для перегляду всіх операцій банку, установи та його (її) клієнтів за всіма рахунками з можливістю формування виписок руху коштів за рахунками (із зазначенням часу з точністю до секунди)/оборотно-сальдової відомості/інших звітів за період, що підлягає виїзній перевірці, реєстру фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, анкет клієнтів банку зі змінами та доповненнями, інших функціональних можливостей зазначених у цьому пункті систем і ресурсів.
{Пункт 29 розділу ІІІ доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 88 від 17.02.2016}
30. Керівник банку/установи, крім обов'язків, що зазначені в розділі II цього Положення, зобов'язаний виконувати законні вимоги керівника та членів інспекційної групи, сприяти та не створювати перешкод проведенню виїзної перевірки, а також зобов'язаний зокрема:
1) організувати в день початку виїзної перевірки зустріч і забезпечити оперативний зв'язок членів інспекційної групи, які здійснюють виїзну перевірку, з керівниками підрозділів/фахівцями, до обов'язків яких належить здійснення діяльності, відповідних операцій, що підлягають виїзній перевірці;
2) після пред'явлення представнику охорони або служби безпеки банку/установи посвідчення/розпорядження про перевірку цього банку/установи забезпечити на період її проведення кожному члену інспекційної групи вільний (на першу вимогу) вхід/вихід до/з приміщення та інших службових приміщень банку/установи протягом усього робочого дня, а за потреби в неробочий час;
3) забезпечити інспекційній групі вільний доступ до всіх документів, інформації та матеріалів з питань діяльності (обставин, фактів) банку/установи;
4) виділити інспекційній групі на період проведення виїзної перевірки робоче місце в окремому від працівників банку/установи та сторонніх осіб ізольованому службовому приміщенні, що обладнане необхідними меблями, вогнетривкою шафою для зберігання документів, комп'ютерами; забезпечити можливість користуватися телефоном, засобами копіювально-розмножувальної техніки. Якщо немає можливості виділити інспекційній групі зазначене службове приміщення, то з урахуванням чисельності цієї групи та за згодою її керівника має бути виділене окреме робоче місце, обладнане згідно з вимогами цього абзацу таким чином, щоб забезпечити належні умови для роботи членів інспекційної групи.
Доступ до зазначеного ізольованого службового приміщення керівника та інших працівників банку/установи, осіб, у яких таке приміщення перебуває у власності, в оренді чи на іншому праві користування, під час проведення виїзної перевірки здійснюється тільки з дозволу керівника інспекційної групи;
{Абзац другий підпункту 4 пункту 30 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 204 від 30.03.2016}
5) забезпечити своєчасне надання на запит інспекційної групи/запит в електронній формі повної, достовірної інформації, матеріалів, документів (їх копії та/або витягів із них, у тому числі в електронному вигляді на визначених носіях інформації, із супровідним листом), письмових пояснень у форматі, структурі, вигляді, порядку, термінах та обсягах, визначених у запиті інспекційної групи/запиті в електронній формі;
{Підпункт 5 пункту 30 розділу ІІI в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
6) забезпечувати членам інспекційної групи демонстрацію та ознайомлення з функціональними можливостями автоматизованих банківських систем/автоматизованих систем, що забезпечують здійснення фінансового моніторингу, системи автоматизації банківських операцій, інформаційних ресурсів у порядку, установленому в запиті інспекційної групи/запиті в електронній форм;.
{Підпункт 6 пункту 30 розділу ІІI в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
7) надати членам інспекційної групи повний доступ до автоматизованих банківських систем/автоматизованих систем, що забезпечують здійснення фінансового моніторингу, системи автоматизації банківських операцій, інформаційних ресурсів для перегляду всіх операцій банку, установи та його (її) клієнтів за всіма рахунками з можливістю формування виписок руху коштів за рахунками (із зазначенням часу з точністю до секунди)/оборотно-сальдової відомості/інших звітів за період, що підлягає виїзній перевірці, анкет клієнтів банку зі змінами та доповненнями, інших функціональних можливостей зазначених у цьому пункті систем і ресурсів;
{Пункт 30 розділу ІІІ доповнено новим підпунктом 7 згідно з Постановою Національного банку № 88 від 17.02.2016}
8) забезпечувати коректну поведінку працівників банку/установи під час проведення виїзної перевірки.
Керівник банку/установи не має права чинити будь-який тиск на членів інспекційної групи, які здійснюють виїзну перевірку, та будь-яким чином обмежувати їх дії щодо здійснення виїзної перевірки.
IV. Проведення безвиїзного нагляду з питань фінансового моніторингу
31. Працівники Національного банку здійснюють безвиїзний нагляд з питань фінансового моніторингу шляхом проведення аналізу дотримання банком/установою вимог законодавства з питань фінансового моніторингу на підставі:
1) довідки про виїзну перевірку та матеріалів виїзної перевірки банку/установи;
2) даних статистичної звітності банку/установи, що подається відповідно до вимог Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 01 березня 2016 року № 129 (зі змінами);
{Підпункт 2 пункту 31 розділу ІV в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
3) інформації, документів (їх копій та/або витягів із них), у тому числі в електронному вигляді на визначених носіях інформації, звітів, отриманих від банку/установи;
{Підпункт 3 пункту 31 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 920 від 23.12.2015, в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
4) інформації та документів, отриманих від підрозділів Національного банку, суб'єктів державного фінансового моніторингу, інших державних органів, а також іншої інформації та документів, отриманих Національним банком під час виконання ним своїх функцій.
{Підпункт 4 пункту 31 розділу ІV в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
32. Національний банк з метою проведення безвиїзного нагляду з питань фінансового моніторингу має право запитувати в банку/установи інформацію (у тому числі в електронному вигляді у визначених форматі, структурі та носіях інформації), документи (їх копії та/або витяги з них) та письмові пояснення щодо проведених фінансових операцій і з окремих питань діяльності банку/установи шляхом надання відповідного запиту.
{Абзац перший пункту 32 розділу ІV в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
Запит оформляється як службовий лист Національного банку, підписується керівником Національного банку та надсилається засобами поштового зв'язку або електронного зв'язку Національного банку.
Керівник банку/установи зобов'язаний забезпечити своєчасне надання на запит достовірної інформації, матеріалів, документів (їх копії та/або витягів з них), пояснень (у тому числі письмових) у визначених у ньому вигляді, структурі, обсягах, форматі, порядку, строку і носіях інформації.
{Абзац третій пункту 32 розділу ІV в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
Документи (їх копії та/або витяги з них), у тому числі в електронному вигляді на визначених носіях інформації, та письмові пояснення, що подаються банком/установою на запит Національного банку, повинні відповідати вимогам, установленим пунктом 23 розділу II цього Положення;
{Абзац четвертий пункту 32 розділу ІV в редакції Постанови Національного банку № 66 від 24.07.2017}
З наданих банком/установою оригіналів документів Національний банк має право зробити копії цих документів, які засвідчуються працівником Національного банку як такі, що відповідають оригіналу наданих банком/установою документів, із зазначенням відмітки про засвідчення копії документа, що складається зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади працівника Національного банку, який засвідчив копії документів, його особистого підпису, ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії та відповідно скріплюється відбитком печатки Національного банку.
{Пункт 32 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 204 від 30.03.2016}
Якщо копія документа/витяг з нього складається з двох і більше сторінок (аркушів), то її/його сторінки (аркуші) повинні бути пронумеровані та прошиті працівником Національного банку та на її/його зворотному боці останнього аркуша на окремому невеликому аркуші, що наклеюється на нього поверх кінців ниток, зазначається напис: "Пронумеровано та прошнуровано ... арк." (зазначається кількість аркушів цифрами та словами) та проставляється відмітка про засвідчення копії документа/витягу з нього в порядку, визначеному в абзаці п'ятому пункту 32 розділу IV цього Положення.
{Пункт 32 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 204 від 30.03.2016}
Національний банк використовує засвідчені ним копії документів під час прийняття відповідних рішень у межах повноважень.
{Пункт 32 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 204 від 30.03.2016}
321. З метою здійснення Національним банком оцінки ризиків використання послуг банків для легалізації кримінальних доходів або фінансування тероризму банки щоквартально складають, підписують та надають Національному банку Звіт з питань управління ризиками у сфері фінансового моніторингу та Звіт з питань оцінки ризиків у сфері фінансового моніторингу (далі - звіти) за формами та в порядку, визначеними в додатку 1 та додатку 2 до цього Положення відповідно.
Керівник банку зобов'язаний забезпечити своєчасне подання звітів, надання повної та достовірної інформації у звітах за формами, у порядку і в терміни, визначені в додатках 1 та 2 до цього Положення.
Звіти підписують особи, які обіймають посади, визначені в зразках форм, або особи, які виконують їх обов'язки.
Файли з даними звітів засвідчують електронним цифровим підписом. Перед надсиланням до Національного банку здійснюється захист цих файлів за допомогою спеціального програмного комплексу "АРМ НБУ - Інформаційний".
{Розділ IV доповнено новим пунктом 321 згідно з Постановою Національного банку № 920 від 23.12.2015}
33. У разі виявлення за результатами аналізу отриманих звітів, інформації, матеріалів, документів та пояснень порушень банком/установою вимог законодавства з питань фінансового моніторингу або виявлення фактів, що можуть свідчити про наявність ознак здійснення банком ризикової діяльності неподання звітів, працівники Національного банку складають акт у двох примірниках.
{Пункт 33 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 920 від 23.12.2015}
34. Національний банк надсилає або передає банку/установі перший примірник акта із супровідним листом згідно з установленими Національним банком вимогами щодо надсилання/надання документів із грифом обмеження доступу.
{Абзац перший пункту 34 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 88 від 17.02.2016}
Неотримання банком/установою першого примірника акта із супровідним листом із незалежних від Національного банку причин не позбавляє його (акт) офіційності та законної (юридичної) сили.
Банк/установа протягом семи робочих днів з дня отримання першого примірника акта із супровідним листом має право надати Національному банку пояснення чи обґрунтовані заперечення щодо обставин, фактів порушень (за наявності) у письмовій формі з обов'язковим документальним підтвердженням.
{Абзац третій пункту 34 розділу ІV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 66 від 24.07.2017}
Надання банком/установою заперечень до акта не звільняє банк/установу від визначених законодавством України, у тому числі нормативно-правовими актами Національного банку, обов'язків, виконання яких пов'язане з фактом отримання банком/установою акта.
{Пункт 34 розділу ІV доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 66 від 24.07.2017}
{Положення в редакції Постанови Національного банку № 499 від 31.07.2015}
Додаток 1 |
Подається щороку електронною |
ЗВІТ
з питань управління ризиками у сфері фінансового моніторингу
станом на ______________ 20__ року
_____________________________________________________________________
(найменування банку)
№ з/п | № питання | Назва показника | Відповідь* |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | Корпоративне управління та роль органів управління банку | ||
2 | 1 | Зазначте роль наглядової ради банку та/або групи (банківської групи) в організації внутрішньобанківської системи управління ризиками легалізації кримінальних доходів/фінансування тероризму (далі - ризики ВК/ФТ) | 007, 008, 009, 010, 011, 012 |
3 | 2 | Чи наявні в банку належним чином затверджені внутрішні документи (політика/процедури/програми), що регламентують порядок управління ризиками ВК/ФТ? | 001, 002 |
4 | 3 | Чи делеговано виконавчим органом банку розгляд питань, що виникають під час здійснення заходів із запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму чи фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі - ПВК/ФТ), спеціально створеному окремому комітету або комітету, що вже діє в банку (далі - Комітет)? | 001, 002 |
5 | 4 | Чи проводив Комітет засідання щодо розгляду питань ПВК/ФТ протягом звітного періоду? | 000, 004, 005, 006 |
6 | 5 | Зазначте частоту здійснення протягом звітного періоду керівництвом банку контролю за виконанням рішень, що прийняті за результатами засідань Комітету, на яких розглядалися питання ПВК/ФТ | 000, 004, 005, 006 |
7 | 6 | Чи брало протягом звітного періоду керівництво банку до уваги наявні ризики ВК/ФТ під час затвердження рішення щодо розширення бізнесу, зокрема створення нових філій, розширення ринків (внутрішній та закордонний), упровадження нових продуктів, нових процедур? | 013, 014, 015, 016 |
8 | 7 | Яким чином інформування керівництва банку про зміни в рівнях ризиків ВК/ФТ впливало на прийняття керівництвом банку рішень щодо управління ризиками? | 017, 018, 019, 020 |
9 | 8 | Як ви оцінюєте достатність фінансових, людських ресурсів, ефективність (достатність) програмного забезпечення, що виділило керівництво банку для виконання функцій з питань ПВК/ФТ? | 021, 022, 023, 024 |
10 | 9 | Чи передбачає внутрішньобанківська система управління ризиками ВК/ФТ відповідні механізми для розподілу функцій та уникнення конфлікту інтересів щодо управління ризиками ВК/ФТ? | 001, 002 |
11 | Управління інформаційними системами | ||
12 | 10 | Чи встановлюють внутрішні документи банку (політика/процедури/програми) вимоги до інформаційних систем для забезпечення управління ризиками ВК/ФТ? | 001, 002, 003 |
13 | 11 | Чи забезпечує операційна система банку фіксування в профілі конкретного клієнта інформації щодо... | 025 - 042 |
14 | 12 | Чи забезпечує операційна система банку можливість здійснення аналізу вхідної (наявної) інформації для... | 043 - 052 |
15 | 13 | Чи забезпечує операційна система банку генерацію звітів за певний період/на звітну дату щодо інформації про... | 053 - 063 |
16 | Управління ризиками | ||
17 | 14 | Чи ефективна діюча в банку система управління ризиками ВК/ФТ, ураховуючи останній затверджений аудиторський висновок служби внутрішнього аудиту банку? | 064, 065, 066, 067 |
18 | 15 | Чи наявний в банку порядок аналізу ризику використання послуг банку для легалізації кримінальних доходів/фінансування тероризму (далі - ризик послуг)? | 000, 068, 069, 070 |
19 | 16 | Зазначте передбачену порядком в банку частоту проведення аналізу ризику послуг | 000, 071, 072, 073, 074 |
20 | 17 | Для проведення оцінки/переоцінки рівня ризику клієнта банком використовуються критерії ризику, що... | 076, 077, 078 |
21 | 18 | Чи розроблені в банку власні критерії високого ризику клієнта? | 002, 079, 080, 081, 082 |
22 | 19 | Моніторинг ризиків клієнтів здійснювався... | 000, 083, 084, 085 |
23 | 20 | Чи брав участь протягом звітного періоду підрозділ фінансового моніторингу та/або комплаєнсу разом із бізнес-підрозділами під час розроблення нових продуктів, послуг, розширення бізнесу, злиття та поглинання, затвердження та оновлення внутрішніх процедур банку з метою визначення потенційних ризиків ВК/ФТ та відповідності їх законодавству з питань ПВК/ФТ? | 002, 086, 087, 088, 089 |
24 | Порядок здійснення ідентифікації та вивчення клієнта | ||
25 | 21 | Чи наявні в банку належним чином затверджені політика/процедури прийняття на обслуговування клієнтів, що містять принципи та критерії щодо можливості встановлення/продовження ділових відносин з відповідними клієнтами, проведення разової фінансової операції на значну суму? | 000, 090, 091 |
26 | 22 | Які заходи протягом звітного періоду застосовувалися банком з перевірки відповідності оформлення офіційних документів вимогам законодавства та з перевірки їх чинності/дійсності під час проведення ідентифікації, верифікації та вивчення клієнтів? | 092, 093, 094, 095, 096 |
27 | 23 | Яким чином банк забезпечує виявлення факту належності клієнта [або особи, яка діє від його імені, їх кінцевих бенефіціарних власників (контролерів), вигодоодержувачів] до публічних осіб, до осіб, близьких або пов'язаних з публічними особами (далі - публічні та пов'язані з ними особи), до встановлення ділових відносин, відкриття рахунку, проведення разової фінансової операції на значну суму, під час вивчення клієнта, уточнення/додаткового уточнення інформації про клієнта? | 000, 083, 084, 085 |
28 | 24 | Хто саме з керівників банку надає дозвіл на встановлення/продовження ділових відносин з публічними та пов'язаними з ними особами? | 097, 098, 099, 100 |
29 | 25 | Чи розглядався протягом звітного періоду керівником банку обґрунтований висновок щодо наявності потенційних і реально достатніх фінансових можливостей клієнтів - публічних осіб під час надання дозволу на встановлення/продовження ділових відносин з публічними особами? | 001, 002 |
30 | 26 | Чи передбачена банком диференціація порядку вивчення клієнтів залежно від рівня їх ризиків? | 001, 002 |
31 | 27 | Які процедури з метою додаткового та/або поглибленого вивчення клієнтів застосовувалися банком протягом звітного періоду відповідно до виявлених ризиків? | 094, 095, 101, 102, 103, 105, 106, 107 |
32 | 28 | Які процедури перевірки наданої клієнтом інформації щодо наявних кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) або факту їх відсутності застосовував банк протягом звітного періоду під час здійснення ідентифікації та вивчення клієнтів? | 094, 095, 101, 102, 103, 104 |
33 | 29 | Чи здійснювалася протягом звітного періоду під час ідентифікації та вивчення клієнтів перевірка клієнтів банку, їх представників (зокрема під час установлення/продовження ділових відносин, проведення разової фінансової операції на значну суму) на наявність осіб у наступних санкційних списках? | 076, 077, 108 |
34 | 30 | Які саме посадові особи банку мають повноваження приймати рішення щодо невстановлення, розірвання ділових відносин з клієнтами, відмови в проведенні фінансової операції? | 097, 098, 099, 100 |
35 | 31 | Чи затверджені в банку процедури, що регламентують процес розірвання ділових відносин з клієнтами? | 001, 002 |
36 | 32 | Чи здійснювалася протягом звітного періоду підрозділом фінансового моніторингу та/або комплаєнсу банку перевірка документів та/або інформації, отриманої від клієнтів щодо їх ідентифікації та вивчення, до встановлення ділових відносин, проведення разової фінансової операції на значну суму та/або під час обслуговування клієнтів? | 000, 110, 111 |
37 | Моніторинг та звітування про фінансові операції | ||
38 | 33 | Чи містять внутрішні процедури банку вимоги щодо здійснення аналізу загальної поведінки клієнтів з метою виявлення операцій, що викликають підозру, можуть підлягати фінансовому моніторингу? | 001, 002 |
39 | 34 | Чи наявна в банку система моніторингу та звітування щодо підозрілої діяльності клієнтів банку, у тому числі клієнтів його філій, інших відокремлених підрозділів та дочірніх компаній? | 001, 002 |
40 | 35 | Чи наявні у внутрішніх документах банку порядок здійснення аналізу фінансових операцій клієнта залежно від рівня його ризику? | 001, 002 |
41 | 36 | Яким чином здійснювався моніторинг фінансових операцій клієнтів та аналіз загальної поведінки клієнтів з метою виявлення підозрілих дій? | 000, 083, 084, 085 |
42 | 37 | Банк у програмному забезпеченні використовує налаштування (сценарії/правила/алгоритми) з метою автоматичного виявлення фінансових операцій... | 112, 113, 114, 115, 116 |
43 | 38 | Які підрозділи банку/посадові особи банку здійснювали аналіз виявленої підозрілої діяльності клієнтів/фінансових операцій, що не відповідають фінансовому стану та/або змісту діяльності клієнтів? | 097, 098, 099, 117, 118, 119 |
44 | 39 | Як часто в банку протягом звітного періоду здійснювався подальший контроль за фінансовими операціями з метою виявлення таких, що підлягають фінансовому моніторингу / викликають підозру? | 000, 004, 005, 072, 073 |
45 | 40 | Якщо банк є посередником під час здійснення міжнародних платежів, чи здійснюється перевірка ініціаторів/одержувачів платежів/переказів (контрагентів) стосовно наявності їх у наступних санкційних списках? | 002, 076, 077, 108, 109 |
46 | Збереження документів та інформації | ||
47 | 41 | Чи є в банку процедури, що регламентують порядок отримання доступу до збереженої інформації та/або документів, пов'язаної(их) з ПВК/ФТ, та її (їх) збереження? | 000, 120, 121 |
48 | 42 | Який у банку встановлений термін зберігання документів та інформації щодо ідентифікації та вивчення клієнта, його фінансових операцій, звітів про підозрілі фінансові операції/діяльність? | 122, 123, 124, 125 |
49 | 43 | Яким чином зберігається інформація: у паперовому вигляді, в електронному вигляді; у приміщенні банку або у зовнішніх зберігачів? | 126, 127, 128, 129 |
50 | 44 | Чи наявні в банку вимоги щодо збереженої інформації, зокрема, що вона має бути вичерпною, детальною та зберігатися з можливістю відновлення інформації про фінансові операції? | 001, 002 |
51 | 45 | Зазначте час, протягом якого можливо отримати інформацію та/або документи щодо конкретного клієнта (його фінансових операцій), якщо з часу завершення фінансової операції, завершення ділових відносин з клієнтом, завершення операції минуло п'ять років | 000, 130, 131, 132, 133 |
52 | Внутрішній та зовнішній аудити | ||
53 | 46 | Яка періодичність проведення в банку внутрішніх аудиторських перевірок з питань дотримання вимог законодавства з питань ПВК/ФТ? | 000, 074, 134, 135 |
54 | 47 | Чи здійснював протягом звітного періоду підрозділ внутрішнього аудиту перевірку ефективності дій банку щодо клієнтів з високим ризиком для попередження, обмеження та/або зниження його до прийнятного рівня? | 001, 002 |
55 | 48 | Чи здійснював протягом звітного періоду підрозділ внутрішнього аудиту банку перевірки якості навчальних програм та чи оцінював їх ефективність? | 001, 002 |
56 | 49 | Чи наявні в останньому звіті підрозділу внутрішнього аудиту зафіксовані факти порушень? | 137, 138, 139, 140 |
57 | 50 | Чи наявні в останньому звіті підрозділу внутрішнього аудиту будь-які рекомендації? | 141, 142, 143, 144 |
58 | 51 | Чи включала остання перевірка банку, яку здійснювали зовнішні аудитори, аналіз внутрішньобанківської системи управління ризиками ВК/ФТ? | 001, 002 |
59 | 52 | Якщо так, чи були зафіксовані факти порушень? | 137, 138, 139, 140 |
60 | 53 | Якщо так, чи були надані будь-які рекомендації? | 141, 142, 143, 144 |
61 | Комплаєнс | ||
62 | 54 | Визначте підстави для внесення змін/затвердження нових редакцій внутрішніх документів банку протягом звітного періоду | 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151 |
63 | 55 | Як часто протягом звітного періоду здійснювався перегляд внутрішніх документів? | 000, 152, 153, 154, 155 |
64 | 56 | Чи наявний у банку механізм відстеження змін у законодавстві з питань ПВК/ФТ з метою їх впровадження у внутрішні документи? | 156, 157, 158, 159 |
65 | 57 | Скільки разів за звітний період у банку змінювався відповідальний працівник або особа, на яку покладались обов'язки відповідального працівника банку (у разі відсутності затвердженого Національним банком України відповідального працівника)? | 160, 161, 162, 163 |
66 | 58 | Чи підпорядковані відповідальному працівникові банку інші напрями діяльності банку, крім підрозділу з питань фінансового моніторингу? | 164, 165, 166, 167 |
67 | 59 | Яка частка робочого часу відповідального працівника, який він приділяє питанням ПВК/ФТ, у загальному обсязі робочого часу (відповідь надається у відсотках)? | 168, 169, 170, 171 |
68 | 60 | Як часто відповідальним працівником або працівником банку, уповноваженим відповідальним працівником, протягом звітного періоду здійснювалися перевірки підрозділів банку та його працівників щодо виконання ними внутрішніх документів з питань фінансового моніторингу? | 000, 161, 136, 162, 163 |
69 | 61 | Чи передбачена в банку відповідальність працівників банку в разі невиконання/неналежного виконання ними своїх посадових обов'язків у сфері ПВК/ФТ? | 001, 002 |
70 | 62 | Чи наявні випадки притягнення протягом звітного періоду працівників банку до відповідальності відповідно до внутрішніх процедур банку? | 001, 002 |
71 | Навчання та підбір персоналу | ||
72 | 63 | Чи передбачає внутрішня кадрова політика банку здійснення контролю за діловою репутацією працівників банку протягом усього часу їх перебування на посадах? | 172, 173, 174 |
73 | 64 | Чи проходили протягом звітного періоду працівники, які приймалися на роботу до банку, навчання з питань ПВК/ФТ до моменту початку виконання ними посадових обов'язків? | 001, 002 |
74 | 65 | Як ви оцінюєте ефективність реалізації в банку програми навчання та підвищення кваліфікації працівників банку з питань ПВК/ФТ (у межах їх компетенцій)? | 175, 176, 177, 178 |
75 | 66 | Зазначте, за якими напрямами в банку розроблені та впроваджені спеціальні навчальні програми з питань ПВК/ФТ (з урахуванням посадових обов'язків працівників) | 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186 |
76 | 67 | У яких формах протягом звітного періоду проводилося навчання з питань ПВК/ФТ? | 187, 188, 189, 190, 191 |
77 | 68 | Як часто протягом звітного періоду проходили навчання з питань ПВК/ФТ працівники підрозділів фронт-офіса, бек-офіса та інших підрозділів? | 000, 072, 073, 074, 075 |
78 | 69 | Який відсоток працівників банку протягом звітного періоду брав участь у навчанні з питань ПВК/ФТ? | 168, 169, 170, 171 |
79 | 70 | Чи брали участь у таких навчаннях керівник та члени виконавчого органу банку (крім відповідального працівника банку) протягом звітного періоду? | 001, 002 |
80 | 71 | Чи передбачено програмою навчання з питань ПВК/ФТ проведення тестування працівників з фіксуванням результатів такого тестування? | 000, 192, 193, 194, 195 |
* Відповідно до каталогу відповідей.
"___" ____________ 20__ року | Голова правління | ____________ |
____________________________ | Відповідальний працівник банку | ___________ |
№ з/п | Код | Варіанти відповідей | До яких питань застосовується |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | 000 | Не проводився(лася)/(лися) | 4, 5, 15, 16, 19, 21, 23, 32, 36, 39, 41, 45, 46, 55, 60, 68, 71 |
2 | 001 | Так | 2, 3, 9, 10, 25, 26, 31, 33, 34, 35, 44, 47, 48, 51, 61, 62, 64, 70 |
3 | 002 | Ні | 2, 3, 9, 10, 18, 20, 25, 26, 31, 33, 34, 35, 40, 44, 47, 48, 51, 61, 62, 64, 70 |
4 | 003 | Частково | 10 |
5 | 004 | Частіше ніж один раз на місяць | 4, 5, 39 |
6 | 005 | Один раз на місяць | 4, 5, 39 |
7 | 006 | Рідше одного разу на місяць | 4, 5 |
8 | 007 | Забезпечує функціонування системи внутрішнього контролю банку та здійснення контролю за її ефективністю | 1 |
9 | 008 | Затверджує політику, стратегію банку з питань ПВК/ФТ | 1 |
10 | 009 | Здійснює контроль за ефективністю функціонування системи управління ризиками ВК/ФТ | 1 |
11 | 010 | Розглядає зауваження та/або рекомендації Національного банку України, підрозділу внутрішнього аудиту банку, зовнішніх аудиторів з питань організації системи внутрішнього контролю, зокрема з питань ПВК/ФТ, та здійснює контроль за усуненням виявлених порушень і недоліків | 1 |
12 | 011 | Розглядає, затверджує та контролює політику, яка визначає рівень і типи ризиків, які банк готовий узяти на себе під час своєї діяльності, з метою ефективного управління ризиками та досягнення його стратегічних цілей та бізнес-плану | 1 |
13 | 012 | Затверджує та контролює виконання політики компенсацій та відшкодувань у банку, яка визначає систему мотивації, зокрема для бізнес підрозділів банку, ураховуючи ризики ВК/ФТ "клієнтського портфеля" | 1 |
14 | 013 | Керівництво банку завжди брало до уваги наявні ризики ВК/ФТ | 6 |
15 | 014 | Керівництво банку брало до уваги наявні ризики ВК/ФТ у більшості випадків | 6 |
16 | 015 | Керівництво банку рідко брало до уваги наявні ризики ВК/ФТ | 6 |
17 | 016 | Керівництво банку приймало відповідні рішення, не враховуючи наявні ризики ВК/ФТ | 6 |
18 | 017 | Керівництво банку приймало рішення щодо управління ризиками завжди, ураховуючи зміни в рівнях ризику ВК/ФТ | 7 |
19 | 018 | Керівництво банку приймало рішення щодо управління ризиками, ураховуючи зміни в рівнях ризику ВК/ФТ у більшості випадків | 7 |
20 | 019 | Керівництво банку приймало рішення щодо управління ризиками рідко, ураховуючи зміни в рівнях ризику ВК/ФТ | 7 |
21 | 020 | Керівництво банку приймало рішення щодо управління ризиками, не враховуючи зміни в рівнях ризику ВК/ФТ | 7 |
22 | 021 | Наявний ресурсний потенціал є оптимальним | 8 |
23 | 022 | Наявний ресурсний потенціал забезпечує стабільне виконання функції з питань ПВК/ФТ | 8 |
24 | 023 | Наявний ресурсний потенціал у більшій мірі дає змогу виконувати функції з питань ПВК/ФТ | 8 |
25 | 024 | Наявний ресурсний потенціал не забезпечує належне виконання функції з питань ПВК/ФТ | 8 |
26 | 025 | Фактів установлення, завершення, розірвання відносин з клієнтом | 11 |
27 | 026 | Випадків невстановлення або розірвання відносин з клієнтом на підставі вимог законодавства з питань фінансового моніторингу | 11 |
28 | 027 | Даних, отриманих за результатами здійснення ідентифікації, вивчення клієнта/представників клієнта | 11 |
29 | 028 | Відомостей, отриманих за результатами уточнення даних щодо ідентифікації та вивчення клієнта | 11 |
30 | 029 | Даних, отриманих за результатами поглибленої перевірки клієнта | 11 |
31 | 030 | Виявлення факту належності клієнта/представників клієнта/кінцевих бенефіціарних власників клієнта до публічних та пов'язаних з ними осіб | 11 |
32 | 031 | Факту належності клієнта до неприбуткової організації | 11 |
33 | 032 | Результатів проведення оцінки/переоцінки рівнів ризиків клієнта | 11 |
34 | 033 | Результатів оцінки/уточнення оцінки фінансового стану клієнта | 11 |
35 | 034 | Результатів проведення оцінки/переоцінки репутації клієнта | 11 |
36 | 035 | Випадків, коли немає інформації щодо ідентифікації та вивчення клієнта | 11 |
37 | 036 | Результатів аналізу відповідності фінансових операцій клієнта його фінансовому стану та/або змісту діяльності | 11 |
38 | 037 | Фактів відмови в проведенні фінансових операцій клієнта, зупинення фінансових операцій | 11 |
39 | 038 | Фактів виникнення сумнівів у достовірності чи повноті наданої клієнтом інформації | 11 |
40 | 039 | Фактів того, що фінансові операції клієнта піддягали фінансовому моніторингу | 11 |
41 | 040 | Фактів отримання запитів від Спеціально уповноваженого органу (далі - СУО) стосовно клієнта/його фінансових операцій | 11 |
42 | 041 | Фактів отримання файлів-рішень від СУО стосовно фінансових операцій клієнта | 11 |
43 | 042 | Фактів отримання запитів від правоохоронних органів стосовно клієнта | 11 |
44 | 043 | Автоматичної оцінки/переоцінки рівнів ризиків клієнтів | 12 |
45 | 044 | Автоматичної оцінки/уточнення оцінки фінансового стану клієнтів | 12 |
46 | 045 | Автоматичної оцінки/переоцінки репутації клієнтів | 12 |
47 | 046 | Інформування щодо закінчення строку (припинення) дії поданих клієнтами документів | 12 |
48 | 047 | Інформування про настання термінів уточнення інформації щодо ідентифікації та вивчення клієнтів | 12 |
49 | 048 | Перевірки клієнтів за наявними в банку базами даних, доступ до яких банк має відповідно до укладених угод та/або групової політики, що містять інформацію щодо відповідних ризиків, а також з використанням інших джерел, якщо така інформація є публічною (відкритою) | 12 |
50 | 049 | Автоматичного виявлення фінансових операцій, що піддягають обов'язковому фінансовому моніторингу | 12 |
51 | 050 | Здійснення аналізу фінансових операцій клієнта, що дає змогу визначити його незвичну та/або підозрілу діяльність | 12 |
52 | 051 | Інформування в разі здійснення незвичної та/або підозрілої операції клієнта | 12 |
53 | 052 | Здійснення аналізу відповідності фінансових операцій клієнтів фінансовому стану та/або змісту діяльності | 12 |
54 | 053 | Осіб, з якими не були встановлені, або клієнтів, з якими були розірвані ділові відносини на підставі вимог законодавства з питань фінансового моніторингу | 13 |
55 | 054 | Клієнтів/представників клієнтів/кінцевих бенефіціарних власників клієнтів, які належать до публічних та пов'язаних з ними осіб | 13 |
56 | 055 | Кількість клієнтів у розрізі встановлених їм рівнів ризику | 13 |
57 | 056 | Кількість клієнтів у розрізі визначених категорій фінансового стану | 13 |
58 | 057 | Кількість клієнтів у розрізі визначених категорій репутації клієнтів | 13 |
59 | 058 | Клієнтів, яким було відмовлено в проведенні фінансових операцій, зупинено фінансові операції | 13 |
60 | 059 | Фінансові операції, що підлягали фінансовому моніторингу | 13 |
61 | 060 | Результати здійснення аналізу фінансових операцій клієнтів, щодо яких виникала підозра | 13 |
62 | 061 | Результати здійснення аналізу щодо відповідності фінансових операцій клієнтів їх фінансовому стану та/або змісту діяльності | 13 |
63 | 062 | Результати оцінки ризику використання послуг банку | 13 |
64 | 063 | Клієнтів, які є в санкційних списках, що використовує банк | 13 |
65 | 064 | Оптимально ефективна, фактів невідповідності (недостатності) заходів, що вживає банк у сфері управління ризиками ВК/ФТ, не встановлено | 14 |
66 | 065 | Достатньо ефективна, установлені незначні недоліки щодо заходів, що вживає банк у сфері управління ризиками ВК/ФТ | 14 |
67 | 066 | Майже ефективна, водночас зроблені висновки про недостатність заходів, що вживає банк у сфері управління ризиками ВК/ФТ | 14 |
68 | 067 | Неефективна, зроблені висновки про невідповідність заходів, що вживає банк, наявним ризикам ВК/ФТ | 14 |
69 | 068 | У банку наявний порядок аналізу ризику послуг, який охоплює всі послуги, які банк надає клієнтам, та іншу діяльність, що здійснює банк | 15 |
70 | 069 | У банку наявний порядок аналізу ризику послуг, який охоплює всі послуги, які банк надає клієнтам | 15 |
71 | 070 | У банку наявний порядок аналізу ризику послуг, але він охоплює не всі послуги, які банк надає клієнтам | 15 |
72 | 071 | Частіше ніж один раз на три місяці | 16 |
73 | 072 | Не рідше одного разу на три місяці | 16, 39, 68 |
74 | 073 | Не рідше одного разу на шість місяців | 16, 39, 68 |
75 | 074 | Не рідше одного разу на рік | 16, 46, 68 |
76 | 075 | Навчання заплановані в наступному періоді | 68 |
77 | 076 | Установлені(их) законодавством України | 17, 29, 40 |
78 | 077 | Установлені(их) груповою політикою/вимогами | 17, 29, 40 |
79 | 078 | Розроблені банком самостійно (додатково до тих, що встановлені законодавством) | 17 |
80 | 079 | Так, за географічним розташуванням | 18 |
81 | 080 | Так, за типом клієнта | 18 |
82 | 081 | Так, за видом товарів і послуг, що надаються | 18 |
83 | 082 | Так, за типом каналів надання банком послуг | 18 |
84 | 083 | Із застосуванням засобів автоматизації, а також працівниками банку шляхом здійснення аналізу наявності відповідних критеріїв | 19, 23, 36 |
85 | 084 | Із застосуванням засобів автоматизації | 19, 23, 36 |
86 | 085 | Працівниками банку шляхом здійснення аналізу наявності відповідних критеріїв | 19, 23, 36 |
87 | 086 | Брав участь у всіх випадках розроблення нових продуктів, послуг, внутрішніх процедур, розширення бізнесу, злиття та поглинань протягом усього процесу | 20 |
88 | 087 | Брав участь тільки на стадії затвердження у всіх випадках розроблення нових продуктів, послуг, внутрішніх процедур, розширення бізнесу, злиття та поглинань | 20 |
89 | 088 | Брав участь у більшості випадків розроблення нових продуктів, послуг, внутрішніх процедур, розширення бізнесу, злиття та поглинань протягом усього процесу | 20 |
90 | 089 | Брав участь тільки на стадії затвердження у більшості випадків розроблення нових продуктів, послуг, внутрішніх процедур, розширення бізнесу, злиття та поглинань | 20 |
91 | 090 | Так, у банку наявні відповідні політика/процедури, які враховують законодавчі вимоги та специфіку діяльності банку | 21 |
92 | 091 | Так, у банку наявні відповідні політика/процедури, які враховують тільки законодавчі вимоги | 21 |
93 | 092 | У банку розроблено внутрішні документи, що регламентують порядок здійснення перевірки відповідності оформлення офіційних документів вимогам законодавства | 22 |
94 | 093 | Протягом звітного періоду використовувався доступ до інформаційно-довідкової системи втрачених паспортів Міністерства внутрішніх справ України, у тому числі за допомогою Українського бюро кредитних історій | 22 |
95 | 094 | Протягом звітного періоду надсилались запити до органів державної влади України, державних реєстраторів | 22, 27, 28 |
96 | 095 | Протягом звітного періоду надсилались запити до банків, інших юридичних осіб | 22, 27, 28 |
97 | 096 | Здійснювались інші заходи | 22 |
98 | 097 | Керівник виконавчого органу банку | 24, 30, 38 |
99 | 098 | Відповідальний працівник банку | 24, 30, 38 |
100 | 099 | Особа, уповноважена керівником банку або відповідальним працівником банку | 24, 30, 38 |
101 | 100 | Керівник відокремленого підрозділу банку | 24, 30 |
102 | 101 | Протягом звітного періоду надсилались запити до відповідних органів іноземних держав | 27, 28 |
103 | 102 | Протягом звітного періоду здійснювався пошук публічної (відкритої) інформації | 27, 28 |
104 | 103 | Протягом звітного періоду використовувалися бази даних (зокрема World-Check, LexisNexis, Factiva, Dow Jones тощо) | 27, 28 |
105 | 104 | Пошук відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань | 28 |
106 | 105 | Протягом звітного періоду отримувалися додаткові документи, у тому числі офіційні документи | 27 |
107 | 106 | Протягом звітного періоду з'ясовувалися джерела походження коштів (активів) | 27 |
108 | 107 | Протягом звітного періоду здійснювався ретельний аналіз фінансових операцій | 27 |
109 | 108 | Затверджених відповідними іноземними органами [зокрема ООН, Європейського Союзу, Управління з контролю за іноземними активами (OFAC)] | 29, 40 |
110 | 109 | Здійснюється перевірка платежів щодо порушень умов торгових, фінансових ембарго | 40 |
111 | 110 | Перевірка здійснювалася в разі потреби | 32 |
112 | 111 | Перевірка здійснювалася тільки за певними категоріями клієнтів | 32 |
113 | 112 | Що можуть стосуватися або призначатися для фінансування тероризму чи фінансування розповсюдження зброї масового знищення | 37 |
114 | 113 | Що можуть підлягати обов'язковому фінансовому моніторингу | 37 |
115 | 114 | Що можуть підлягати внутрішньому фінансовому моніторингу та/або бути пов'язані із злочином, визначеним Кримінальним кодексом України | 37 |
116 | 115 | Що можуть мати ознаки здійснення ризикової діяльності | 37 |
117 | 116 | Що не відповідають фінансовому стану (оцінці фінансового стану) та/або змісту діяльності клієнта | 37 |
118 | 117 | Підрозділи фронт-офіса | 38 |
119 | 118 | Підрозділи бек-офіса | 38 |
120 | 119 | Підрозділ фінансового моніторингу та/або комплаєнсу | 38 |
121 | 120 | Так, процедури передбачають порядок отримання доступу до збереженої інформації та/або документів, у тому числі переданої(их) в архів, порядок її (їх) збереження | 41 |
122 | 121 | Так, процедури передбачають порядок отримання доступу до збереженої інформації та/або документів, її (їх) збереження | 41 |
123 | 122 | Перелічена інформація зберігається сім або більше років | 42 |
124 | 123 | Перелічена інформація зберігається від п'яти до семи років | 42 |
125 | 124 | Перелічена інформація зберігається п'ять років | 42 |
126 | 125 | Перелічена інформація зберігається менше п'яти років | 42 |
127 | 126 | Інформація зберігається в електронному вигляді з одночасним збереженням паперових носіїв у приміщенні банку (або тільки в електронному вигляді) | 43 |
128 | 127 | Інформація зберігається в електронному вигляді з одночасним збереженням паперових носіїв у зберігача | 43 |
129 | 128 | Інформація зберігається в первісному вигляді в приміщенні банку або у зберігача | 43 |
130 | 129 | Інформація частково/повністю втрачена | 43 |
131 | 130 | Протягом дня | 45 |
132 | 131 | Протягом трьох днів | 45 |
133 | 132 | Протягом п'яти днів | 45 |
134 | 133 | Більше ніж п'ять днів | 45 |
135 | 134 | За необхідністю, але не рідше одного разу на рік | 46 |
136 | 135 | Частіше ніж один раз на рік | 46 |
137 | 136 | Такі перевірки заплановані у наступному періоді | 60 |
138 | 137 | Фактів порушень не зафіксовано | 49, 52 |
139 | 138 | Вимог законодавства з питань ПВК/ФТ | 49, 52 |
140 | 139 | Вимог законодавства в частині здійснення ризикової діяльності | 49, 52 |
141 | 140 | Вимог законодавства з питань ПВК/ФТ та в частині здійснення ризикової діяльності | 49, 52 |
142 | 141 | Рекомендації не надавалися | 50, 53 |
143 | 142 | Наявні рекомендації з питань дотримання вимог законодавства з питань ПВК/ФТ | 50, 53 |
144 | 143 | Наявні рекомендації щодо підвищення ефективності функціонування системи управління ризиками ВК/ФТ | 50, 53 |
145 | 144 | Наявні рекомендації щодо розірвання ділових відносин з клієнтами | 50, 53 |
146 | 145 | Зміни законодавства України з питань ПВК/ФТ | 54 |
147 | 146 | Зміни в груповій політиці | 54 |
148 | 147 | Зміни у внутрішньобанківських процесах | 54 |
149 | 148 | Упровадження нових продуктів | 54 |
150 | 149 | Установлення банком подій, що можуть вплинути на ризики ВК/ФТ | 54 |
151 | 150 | Результати перевірок Національного банку України | 54 |
152 | 151 | Результати перевірок внутрішнього аудиту | 54 |
153 | 152 | Один раз за звітний період | 55 |
154 | 153 | Два рази за звітний період | 55 |
155 | 154 | Три рази за звітний період | 55 |
156 | 155 | Чотири та більше разів за звітний період | 55 |
157 | 156 | У банку проводиться моніторинг змін законодавства України, внутрішні документи приводяться відповідно до вимог нормативно-правових актів Національного банку України та СУО | 56 |
158 | 157 | У банку проводиться моніторинг змін законодавства України, внутрішні документи приводяться відповідно до вимог нормативно-правових актів Національного банку України та СУО. Однак є деякі недоліки в цьому процесі, які виявлені та усунені/усуваються | 56 |
159 | 158 | У банку проводиться моніторинг змін законодавства України. Однак були виявлені недоліки під час приведення внутрішніх документів у відповідність до вимог нормативно-правових актів Національного банку України та СУО, які на сьогодні ще не усунені | 56 |
160 | 159 | Моніторинг змін законодавства України та приведення внутрішніх документів у відповідність до вимог нормативно-правових актів Національного банку України та СУО є неефективним | 56 |
161 | 160 | Такі зміни за звітний період не відбувалися | 57 |
162 | 161 | один раз | 57, 60 |
163 | 162 | два рази | 57, 60 |
164 | 163 | Більше двох разів | 57, 60 |
165 | 164 | Очолює виключно структурний підрозділ банку з питань фінансового моніторингу | 58 |
166 | 165 | Підпорядковані структурні підрозділи фронт-офіса | 58 |
167 | 166 | Підпорядковані структурні підрозділи бек-офіса | 58 |
168 | 167 | Підпорядковані інші структурні підрозділи | 58 |
169 | 168 | Від 76 % до 100 % | 59, 69 |
170 | 169 | Від 50 % до 75 % | 59, 69 |
171 | 170 | Від 25 % до 49 % | 59, 69 |
172 | 171 | До 24 % включно | 59, 69 |
173 | 172 | Здійснюється контроль за належним рівнем професійних здібностей | 63 |
174 | 173 | Здійснюється контроль за наявністю/відсутністю судимості | 63 |
175 | 174 | Здійснюється контроль з точки зору ділової практики, професійної етики, порядності, професійних та управлінських здібностей | 63 |
176 | 175 | Для навчання виділяються достатні ресурси. Навчання відповідає рівню посад та відповідальності | 65 |
177 | 176 | Для навчання виділяються достатні ресурси. Однак необхідні незначні зміни для поліпшення цього процесу | 65 |
178 | 177 | Деякі питання ПВК/ФТ не покриті цим навчанням. Необхідні значні зміни для поліпшення цього процесу | 65 |
179 | 178 | Несистематичне проведення навчань з питань ПВК/ФТ, які не покривають важливі питання | 65 |
180 | 179 | Ідентифікація, верифікація та вивчення клієнтів/представників клієнтів/осіб, від імені або за дорученням яких проводяться фінансові операції | 66 |
181 | 180 | Аналіз та виявлення фінансових операцій, що піддягають фінансовому моніторингу | 66 |
182 | 181 | Управління ризиками ВК/ФТ | 66 |
183 | 182 | Порядок зупинення, поновлення фінансових операцій, відмова в проведенні фінансових операцій | 66 |
184 | 183 | Аналіз відповідності фінансової(их) операції(ій) фінансовому стану та/або змісту діяльності клієнта | 66 |
185 | 184 | Здійснення поглибленої перевірки клієнта | 66 |
186 | 185 | Установлення факту належності клієнтів/представників клієнтів/кінцевих бенефіціарних власників (контролерів)/вигодоодержувачів до публічних та пов'язаних з ними осіб | 66 |
187 | 186 | Установлення кінцевого бенефіціарного власника (контролера) клієнта, вигодоодержувача за фінансовою операцією | 66 |
188 | 187 | Лекції, семінари | 67 |
189 | 188 | Тренінги та практичні заняття | 67 |
190 | 189 | Електронні курси | 67 |
191 | 190 | Вебінари | 67 |
192 | 191 | Участь у зовнішніх семінарах, тренінгах | 67 |
193 | 192 | Передбачено тестування з фіксуванням результатів | 71 |
194 | 193 | Передбачено тестування тільки після проведення навчання з фіксуванням результатів | 71 |
195 | 194 | Передбачено тестування без фіксування результатів | 71 |
196 | 195 | Передбачено тестування тільки після проведення навчання без фіксування результатів | 71 |
Пояснення щодо заповнення таблиці 1 додатка 1
1. Питання 2-10, 14-16, 19-21, 23, 25, 26, 31-36, 39, 41-49, 51, 52, 55-57, 59-62, 64, 65, 68-71 містять одну відповідь.
2. Питання 1, 11-13, 17, 18, 22, 24, 27-30, 37, 38, 40, 50, 53, 54, 58, 63, 66, 67 можуть містити кілька відповідей.
3. Банк може надати пояснення та/або коментарі до показників (за потреби) у вигляді листа, який надсилає до Департаменту фінансового моніторингу Національного банку України.
4. Банк за наявності суттєвих змін у внутрішньобанківській системі управління ризиками ВК/ФТ може додатково подати до Національного банку України (за попередньо отриманим дозволом) Звіт з питань управління ризиками у сфері фінансового моніторингу зі зміненими даними.
{Положення доповнено новим Додатком 1 згідно з Постановою Національного банку № 920 від 23.12.2015; в редакції Постанови Національного банку № 59 від 05.06.2018}
Додаток 2 |
Подається щоквартально |
ЗВІТ
з питань оцінки ризиків у сфері фінансового моніторингу
станом на ______________ 20__ року
_____________________________________________________________________
(найменування банку)
№ з/п | Найменування показника | Кількість |
1 | 2 | 3 |
1 | Загальна кількість клієнтів, із них: | |
2 | кількість клієнтів юридичних осіб | |
3 | кількість клієнтів фізичних осіб | |
4 | кількість клієнтів фізичних осіб-підприємців | |
5 | Кількість клієнтів банку, щодо яких банком установлено факт їх належності до національних публічних діячів, близьких осіб та пов'язаних із ними осіб | |
6 | Кількість клієнтів банку, щодо яких банком установлено факт їх належності до іноземних публічних діячів, близьких осіб та пов'язаних із ними осіб | |
7 | Кількість клієнтів банку, щодо яких банком установлено факт їх належності до діячів, які виконують політичні функції в міжнародних організаціях, близьких осіб та пов'язаних із ними осіб | |
8 | Кількість клієнтів з низьким ризиком | |
9 | Кількість клієнтів із середнім ризиком | |
10 | Кількість клієнтів із високим ризиком, у тому числі, яким установлено неприйнятно високий рівень ризику, із них: | |
11 | кількість клієнтів з неприйнятно високим ризиком | |
12 | Кількість клієнтів, яким установлено інші рівні ризику |
Розділ II. Обсяги фінансових операцій
№ з/п | Найменування показника | Фізична особа | Юридична особа | Національні публічні діячі | Іноземні публічні діячі | Діячі, які виконують політичні функції в міжнародних організаціях | У межах України | Поза межами України | Загальна сума фінансових операцій, які здійснені банком за дорученням клієнтів без попередньої ідентифікації та верифікації клієнтів (представників клієнтів) | Національна валюта | Іноземна валюта/ банківські метали | ||||||||||
резидент | нерезидент | резидент | нерезидент | м. Київ та Київська область | Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Харківська, Запорізька, Одеська області | інші області (не зазначені в колонках 10, 11) | країни, визначені FATF, які мають стратегічні недоліки | країни, які перебувають під моніторингом FATF | країни, які визначені Спеціально уповноваженим органом та банком як високоризикові | країни, віднесені до офшорних зон, та країни, визначені розпорядженням Кабінету Міністрів України | інші країни (не зазначені у колонках 13 - 16) | у безготівковій формі | у готівковій формі | у безготівковій формі | у готівковій формі | ||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
1 | Обсяг (сума) фінансових операцій за вкладними (депозитними) рахунками клієнтів та рахунками на вимогу, із них: | ||||||||||||||||||||
2 | Обсяг (сума) фінансових операцій із зарахування коштів на вкладні (депозитні) рахунки клієнтів та рахунки на вимогу | ||||||||||||||||||||
3 | Обсяг (сума) фінансових операцій зі списання коштів з вкладних (депозитних) рахунків клієнтів та рахунків на вимогу | ||||||||||||||||||||
4 | Обсяг (сума) виданих кредитів під забезпечення майновими правами на грошові кошти заставодавця, що розміщені на вкладному (депозитному) рахунку | х | |||||||||||||||||||
5 | Обсяг (сума) фінансових операцій з купівлі в банку кредитно-грошових інструментів (наприклад, векселів, депозитних сертифікатів, інших цінних паперів) за готівкові кошти | х | х | х | х | ||||||||||||||||
6 | Обсяг (сума) фінансових операцій з продажу банку кредитно-грошових інструментів (наприклад, векселів, депозитних сертифікатів, інших цінних паперів) за готівкові кошти | х | х | х | х | ||||||||||||||||
7 | Обсяг (сума) фінансових операцій з купівлі в банку кредитно-грошових інструментів на пред'явника (наприклад, векселів, депозитних сертифікатів, інших цінних паперів або інших інструментів на пред'явника), у тому числі, які здійснювалися без відкриття рахунку | ||||||||||||||||||||
8 | Обсяг (сума) фінансових операцій з продажу банку кредитно-грошових інструментів на пред'явника (наприклад векселів, депозитних сертифікатів, інших цінних паперів або інших інструментів на пред'явника), у тому числі, які здійснювалися без відкриття рахунку | ||||||||||||||||||||
9 | Обсяг (сума) фінансових операцій з купівлі-продажу іноземної валюти за готівкові кошти | х | х | х | х | х | |||||||||||||||
10 | Обсяг (сума) фінансових операцій з купівлі-продажу за дорученням клієнтів іноземної валюти за безготівкові кошти | х | х | х | |||||||||||||||||
11 | Обсяг (сума) фінансових операцій з переказу за межі України коштів з рахунків клієнтів | х | х | х | х | х | |||||||||||||||
12 | Обсяг (сума) фінансових операцій з надходження коштів із-за кордону на рахунки клієнтів | х | х | х | х | х | |||||||||||||||
13 | Обсяг (сума) фінансових операції з переказу в межах та за межі України коштів з рахунків клієнтів, здійснених через кореспондентські рахунки | х | х | ||||||||||||||||||
14 | Обсяг (сума) здійснених переказів у межах та за межі України з використання систем переказів коштів | х | х | ||||||||||||||||||
15 | Обсяг (сума) фінансових операції з переказу в межах та за межі України коштів клієнтів інших банків, здійснених через кореспондентські рахунки банку | х | х | ||||||||||||||||||
16 | Обсяг (сума) фінансових операції із зарахування отриманих із-за кордону та в межах України коштів на рахунки клієнтів, здійснених через кореспондентські рахунки | х | х | ||||||||||||||||||
17 | Обсяг (сума) отриманих переказів із-за кордону та в межах України з використанням систем переказів коштів | ||||||||||||||||||||
18 | Обсяг (сума) фінансових операції із надходження коштів із-за кордону та в межах України клієнтів інших банків, здійснених через кореспондентські рахунки | х | х | ||||||||||||||||||
19 | Обсяг (сума) фінансових операцій з торговельного фінансування | х | х | ||||||||||||||||||
20 | Обсяг (сума) фінансових операцій з купівлі-продажу банківських металів за готівкові кошти | х | х | х | х | х | |||||||||||||||
21 | Обсяг (сума) фінансових операцій з купівлі-продажу банківських металів за безготівкові кошти | х | х | х |
Розділ III. Кількість фінансових операцій
№ з/п | Найменування показника | Кількість |
1 | 2 | 3 |
1 | Загальна кількість фінансових операцій | |
2 | Загальна кількість фінансових операцій, інформація про які надіслана до Спеціально уповноваженого органу за ознаками обов'язкового фінансового моніторингу | |
3 | Загальна кількість фінансових операцій, інформація про які надіслана до Спеціально уповноваженого органу за ознаками внутрішнього фінансового моніторингу | |
4 | Загальна кількість фінансових операцій, інформація про які надіслана до Спеціально уповноваженого органу одночасно за ознаками обов'язкового та внутрішнього фінансового моніторингу |
"___" _________ 20__ року | Голова правління | __________ | ________________ |
___________________________ | Головний бухгалтер | __________ | ________________ |
Відповідальний працівник банку | __________ | _________________ |
ПОЯСНЕННЯ
щодо заповнення форми "Звіт з питань оцінки ризиків у сфері фінансового моніторингу"
1. Звіт передбачає надання банками - юридичними особами інформації за звітний квартал у розрізі кодів валют та банківських металів в еквіваленті національної валюти, резидентності, типів клієнтів, установлених їм рівнів ризику, місця проведення відповідних фінансових операцій/місця реєстрації чи місця проживання контрагента-нерезидента (для операцій у межах України - згідно з Довідником регіонів України, для операцій за межами України - у розрізі країн).
Дані щодо договорів про спільну діяльність без створення юридичної особи (спільна діяльність юридичних осіб), а також щодо фізичних осіб-підприємців відображаються за типом клієнта "юридична особа".
Дані щодо фізичних осіб, які відкривають поточні рахунки для провадження незалежної професійної діяльності, яким відкриваються рахунки в порядку, передбаченому пунктом 4.6 глави 4 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року № 492, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2003 року за № 1172/8493 (зі змінами), відображаються за типом клієнта "фізична особа".
2. Опис параметрів заповнення розділу I форми:
1) зазначається інформація про кількість клієнтів, які станом на звітну дату мають відкриті в банку вкладні (депозитні) рахунки (балансові рахунки 2525, 2546, 2610, 2630, 2651), рахунки, на яких обліковуються залучені банком депозити, що оформлені ощадними (депозитними) сертифікатами (балансові рахунки 3320, 3330), рахунки на вимогу (балансові рахунки 2512, 2513, 2520, 2523, 2530, 2541, 2542, 2544, 2545, 2550, 2551, 2553, 2555, 2556, 2560, 2561, 2562, 2565, 2600, 2604, 2605, 2620, 2625, 2650, 2655), а також інформація про клієнтів, яким банк надав кредити (відкрив рахунки 20 - 24 розділів) та які не мають відкриті в банку інших перерахованих у цьому абзаці рахунків;
2) у цьому розділі зазначається розподіл клієнтів за рівнем ризику, здійснений банком відповідно до вимог законодавства, що регулює відносини у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, а також кількість клієнтів банку, щодо яких банком установлено факт їх належності до національних публічних діячів, близьких осіб та пов'язаних із ними осіб, до іноземних публічних діячів, близьких осіб та пов'язаних із ними осіб, до діячів, які виконують політичні функції в міжнародних організаціях, близьких осіб та пов'язаних із ними осіб;
3) рядок 1 - зазначається загальна кількість клієнтів. Дані цього рядка є сумою рядків 2 - 4, а також сумою рядків 8 - 10 та 12;
4) рядок 2 - зазначається кількість клієнтів юридичних осіб;
5) рядок 3 - зазначається кількість клієнтів фізичних осіб;
6) рядок 4 - зазначається кількість клієнтів фізичних осіб-підприємців;
7) рядок 5 - зазначається кількість клієнтів банку, щодо яких банком установлено факт їх належності до національних публічних діячів, близьких осіб та пов'язаних із ними осіб;
8) рядок 6 - зазначається кількість клієнтів банку, щодо яких банком установлено факт їх належності до іноземних публічних діячів, близьких осіб та пов'язаних із ними осіб;
9) рядок 7 - зазначається кількість клієнтів банку, щодо яких банком установлено факт їх належності до діячів, які виконують політичні функції в міжнародних організаціях, близьких осіб та пов'язаних із ними осіб;
10) рядок 8 - зазначається кількість клієнтів, яким установлено низький рівень ризику;
11) рядок 9 - зазначається кількість клієнтів, яким установлено середній рівень ризику;
12) рядок 10 - зазначається кількість клієнтів, яким установлено високий рівень ризику, у тому числі, яким установлено неприйнятно високий рівень ризику;
13) рядок 11 - зазначається кількість клієнтів, яким установлено неприйнятно високий рівень ризику;
14) рядок 12 - зазначається кількість клієнтів, яким установлено інші рівні ризику (відмінні від зазначених у рядках 8 - 11).
3. Опис параметрів заповнення розділу II форми:
1) у формі надається інформація щодо фінансових операцій із зарахування та переказу (списання) коштів за відповідними рахунками; за виданими кредитами під окремі види застави; про обсяг (суму) операцій з купівлі/продажу кредитно-грошових інструментів; іноземної валюти та банківських металів за готівкові/безготівкові кошти тощо;
2) колонка 7 - зазначається сума відповідних фінансових операцій, здійснених клієнтами банку, щодо яких банком установлено факт їх належності до національних публічних діячів, близьких осіб та пов'язаних із ними осіб/за рахунками таких клієнтів;
3) колонка 8 - зазначається сума відповідних фінансових операцій, здійснених клієнтами банку, щодо яких банком установлено факт їх належності до іноземних публічних діячів, близьких осіб та пов'язаних із ними осіб/за рахунками таких клієнтів;
4) колонка 9 - зазначається сума відповідних фінансових операцій, здійснених клієнтами банку, щодо яких банком установлено факт їх належності до діячів, які виконують політичні функції в міжнародних організаціях, близьких осіб та пов'язаних із ними осіб/за рахунками таких клієнтів;
5) колонки 10 - 17 - зазначається сума відповідних фінансових операцій, здійснених за рахунками клієнтів за місцем проведення фінансових операцій/місцем ініціювання проведення фінансових операцій/місцем реєстрації чи місцем проживання контрагента-нерезидента.
Країни, які мають стратегічні недоліки, - країни, визначені FATF як такі, чиї національні системи протидії відмиванню коштів мають значні зі стратегічної точки зору недоліки і які не розробили плану щодо їх усунення.
Країни, які перебувають під моніторингом FATF, - країни, визначені FATF як такі, що мають недоліки в національних режимах і які висловили намір їх удосконалювати (водночас FATF здійснює моніторинг цього процесу).
Країни, які визначені Спеціально уповноваженим органом (далі - СУО) та банком як високоризикові, - країни, що не виконують чи неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, що здійснюють діяльність у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, а також ті, що визначені банком самостійно.
Країни, віднесені до офшорних зон, та країни, визначені розпорядженням Кабінету Міністрів України, - затверджений Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ) перелік офшорних зон, а також перелік держав (територій), які відповідають критеріям, установленим Податковим кодексом України (відповідно до розпорядження КМУ);
6) колонка 18 - відображається загальна сума фінансових операцій, які здійснені банком за дорученням клієнтів за допомогою дистанційних банківських послуг без здійснення ідентифікації та верифікації клієнтів (представників клієнтів) у контексті вимог законодавства з питань фінансового моніторингу;
7) рядок 1 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій, здійснених за вкладними (депозитними) рахунками, рахунками, на яких обліковуються залучені банком депозити, що оформлені ощадними (депозитними) сертифікатами, та за рахунками на вимогу. Дані цього рядка є сумою даних рядків 2 та 3;
8) рядок 2 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій із зарахування коштів на вкладні (депозитні) рахунки (балансові рахунки 2525, 2546, 2610, 2630, 2651), рахунки, на яких обліковуються залучені банком депозити, що оформлені ощадними (депозитними) сертифікатами (балансові рахунки 3320, 3330, ), та на рахунки на вимогу (балансові рахунки 2512, 2513, 2520, 2523, 2530, 2541, 2542, 2544, 2545, 2550, 2551, 2553, 2555, 2556, 2560, 2561, 2562, 2565, 2600, 2604, 2605, 2620, 2625, 2650, 2655);
9) колонки 3 - 9 рядка 2 - зазначається обсяг (сума) коштів, зарахованих на рахунки відповідного типу клієнтів;
10) колонки 10 - 12 рядка 2 - зазначається обсяг (сума) зарахованих коштів у готівковій формі за місцем проведення фінансової операції у відповідних областях України, у безготівковій формі - за відкритими у відповідних областях України рахунками клієнтів, на користь яких надходять кошти (контрагентом за фінансовою операцією також може бути банк);
11) колонки 13 - 17 рядка 2 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій із зарахування коштів на користь клієнтів, що надійшли із-за кордону від нерезидентів, місце реєстрації, місце проживання яких зареєстровано у відповідних країнах (далі - нерезиденти, що зареєстровані у відповідних країнах) або осіб, які мають рахунок у банку, зареєстрованому у відповідних країнах;
12) колонки 19 - 22 рядка 2 - зазначається обсяг (сума) із зарахування коштів на вищезазначені рахунки;
13) рядок 3 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій зі списання коштів із вкладних (депозитних) рахунків (балансові рахунки 2525, 2546, 2610, 2630, 2651), рахунків, на яких обліковуються залучені банком депозити, що оформлені ощадними (депозитними) сертифікатами (балансові рахунки 3320, 3330 ) та з рахунків на вимогу (балансові рахунки 2512, 2513, 2520, 2523, 2530, 2541, 2542, 2544, 2545, 2550, 2551, 2553, 2555, 2556, 2560, 2561, 2562, 2565, 2600, 2604, 2605, 2620, 2625, 2650, 2655);
14) колонки 3 - 9 рядка 3 - зазначається обсяг (сума) коштів, списаних з рахунків відповідного типу клієнтів;
15) колонки 10 - 12 рядка 3 - зазначається обсяг (сума) списаних коштів у готівковій формі за місцем проведення фінансової операції у відповідних областях України, у безготівковій формі - за відкритими у відповідних областях України рахунками клієнтів, з яких здійснюється списання коштів (контрагентом за фінансовою операцією також може бути банк). У разі здійснення фінансової операції з отримання готівкових коштів у мережі іншого банку-резидента з використанням емітованої банком платіжної картки, інформація про неї відображається за місцем реєстрації такого банку-резидента;
16) колонки 13 - 17 рядка 3 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з переказу коштів за кордон, на користь нерезидентів, що зареєстровані у відповідних країнах або осіб, які мають рахунок у банку, зареєстрованому у відповідних країнах. У разі здійснення фінансової операції з отримання готівкових коштів у мережі банку-нерезидента з використанням емітованої банком платіжної картки, інформація про неї відображається за місцем реєстрації такого банку-нерезидента;
17) колонки 19 - 22 рядка 3 - зазначається обсяг (сума) із списання коштів із вищезазначених рахунків;
18) рядок 4 - зазначається обсяг (сума) виданих кредитів під забезпечення майновими правами на грошові кошти заставодавця, що розміщені на вкладному (депозитному) рахунку (відкрив рахунки 20 - 24 розділів). Зазначаються дані про суми виданих протягом звітного періоду кредитів, а також суми кредитної заборгованості станом на звітну дату за раніше наданими кредитами;
19) колонки 3 - 9 рядка 4 - зазначається обсяг (суми) наданих відповідному типу клієнтів кредитів;
20) колонки 10 - 12 рядка 4 - зазначаються суми кредитів, отриманих клієнтами: у готівковій формі - за місцем проведення фінансової операції у відповідних областях України, та безготівковій формі - за рахунками клієнтів, відкритими у відповідних областях України;
21) колонки 13 - 17 рядка 4 - зазначаються суми кредитів, отриманих у банку клієнтами-нерезидентами, що зареєстровані у відповідних країнах;
22) колонки 19 - 22 рядка 4 - зазначається обсяг виданих кредитів;
23) рядок 5 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з купівлі в банку кредитно-грошових інструментів (наприклад, векселів, депозитних сертифікатів, інших цінних паперів) за готівкові кошти;
24) колонки 3 та 4, 7 - 9 рядка 5 - зазначається обсяг (сума) купівлі кредитно-грошових інструментів відповідним типом клієнтів;
25) колонки 10 - 12 рядка 5 - зазначається обсяг (сума) купівлі кредитно-грошових інструментів за місцем проведення фінансової операції у відповідних областях України;
26) колонки 13 - 17 рядка 5 - зазначається обсяг (сума) купівлі кредитно-грошових інструментів нерезидентами, що зареєстровані у відповідних країнах;
27) колонки 20 та 22 рядка 5 - зазначається обсяг (сума) купівлі кредитно-грошових інструментів;
28) рядок 6 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з продажу банку кредитно-грошових інструментів (наприклад, векселів, депозитних сертифікатів, інших цінних паперів) за готівкові кошти;
29) колонки 3 та 4, 7 - 9 рядка 6 - зазначається обсяг (сума) продажу кредитно-грошових інструментів відповідним типом клієнтів;
30) колонки 10 - 12 рядка 6 - зазначається обсяг (сума) продажу кредитно-грошових інструментів за місцем проведення фінансової операції у відповідних областях України;
31) колонки 13 - 17 рядка 6 - зазначається обсяг (сума) продажу кредитно-грошових інструментів нерезидентами, що зареєстровані у відповідних країнах;
32) колонки 20 та 22 рядка 6 - зазначається обсяг (сума) продажу кредитно-грошових інструментів;
33) рядок 7 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з купівлі у банку кредитно-грошових інструментів на пред'явника (наприклад, векселів, депозитних сертифікатів, інших цінних паперів або інших інструментів на пред'явника), у тому числі, які здійснювалися без відкриття рахунку;
34) колонки 3 - 9 рядка 7 - зазначається обсяг (сума) купівлі кредитно-грошових інструментів на пред'явника відповідним типом клієнтів;
35) колонки 10 - 12 рядка 7 - зазначається обсяг (сума) купівлі кредитно-грошових інструментів на пред'явника (у готівковій формі за місцем проведення фінансової операції в розрізі відповідних областей України, а також здійснених у безготівковій формі за рахунками клієнтів, відкритими у відповідних областях України);
36) колонки 13 - 17 рядка 7 - зазначається обсяг (сума) купівлі кредитно-грошових інструментів на пред'явника нерезидентами, що зареєстровані у відповідних країнах;
37) колонки 19 - 22 рядка 7 - зазначається обсяг (сума) купівлі кредитно-грошових інструментів на пред'явника;
38) рядок 8 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з продажу банку кредитно-грошових інструментів на пред'явника (наприклад, векселів, депозитних сертифікатів, інших цінних паперів або інших інструментів на пред'явника), у тому числі, які здійснювалися без відкриття рахунку;
39) колонки 3 - 9 рядка 8 - зазначається обсяг (сума) продажу кредитно-грошових інструментів на пред'явника відповідним типом клієнтів;
40) колонки 10 - 12 рядка 8 - зазначається обсяг (сума) купівлі кредитно-грошових інструментів на пред'явника (у готівковій формі за місцем проведення фінансової операції в розрізі відповідних областей України, а також здійснених у безготівковій формі за рахунками клієнтів, відкритими у відповідних областях України);
41) колонки 13 - 17 рядка 8 - зазначається сума продажу кредитно-грошових інструментів на пред'явника нерезидентами, що зареєстровані у відповідних країнах;
42) колонки 19 - 22 рядка 8 - зазначається обсяг (сума) продажу кредитно-грошових інструментів на пред'явника;
43) рядок 9 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з купівлі-продажу іноземної валюти за готівкові кошти. Дані цього рядка також включають фінансові операції з конвертації (обміну) іноземної валюти однієї іноземної держави на іноземну валюту іншої іноземної держави;
44) колонки 3 та 4, 7 - 9 рядка 9 - зазначається обсяг (сума) купівлі-продажу іноземної валюти відповідним типом клієнтів;
45) колонки 10 - 12 рядка 9 - зазначається обсяг (сума) купівлі-продажу іноземної валюти в розрізі відповідних областей України;
46) колонки 13 - 17 рядка 9 - зазначається обсяг (сума) купівлі-продажу іноземної валюти нерезидентами, що зареєстровані у відповідних країнах;
47) колонка 22 рядка 9 - зазначається обсяг (сума) купівлі-продажу іноземної валюти;
48) рядок 10 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з купівлі-продажу іноземної валюти за безготівкові кошти. Дані цього рядка також включають фінансові операції з конвертації (обміну) іноземної валюти однієї іноземної держави на іноземну валюту іншої держави;
49) колонки 3 - 9 рядка 10 - зазначається обсяг (сума) купівлі/продажу іноземної валюти на користь відповідного типу клієнтів;
50) колонки 10 - 12 рядка 10 - зазначається обсяг (сума) купівлі/продажу іноземної валюти в розрізі відповідних областей України;
51) колонки 13 - 17 рядка 10 - зазначається обсяг (сума) купівлі/продажу іноземної валюти нерезидентами, що зареєстровані у відповідних країнах;
52) колонка 21 рядка 10 - зазначається обсяг (сума) купівлі/продажу іноземної валюти;
53) рядок 11 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з переказу за межі України коштів в іноземній валюті/перерахування коштів у гривнях на користь нерезидентів через кореспондентські рахунки банків-нерезидентів у гривнях, відкриті в банках, з рахунків на вимогу (балансові рахунки 2512, 2513, 2520, 2523, 2530, 2541, 2542, 2544, 2545, 2550, 2551, 2553, 2555, 2556, 2560, 2561, 2562, 2565, 2600, 2604, 2605, 2620, 2625, 2650, 2655);
54) колонки 3 - 9 рядка 11 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з переказу коштів, здійснених відповідним типом клієнтів;
55) колонки 13 - 17 рядка 11 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій за переказами на користь нерезидентів, що зареєстровані у відповідних країнах або осіб, які мають рахунок у банку, зареєстрованому у відповідних країнах;
56) колонки 19 та 21 рядка 11 - зазначається обсяг переказів;
57) рядок 12 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з надходження коштів із-за кордону на рахунки на вимогу (балансові рахунки 2512, 2513, 2520, 2523, 2530, 2541, 2542, 2544, 2545, 2550, 2551, 2553, 2555, 2556, 2560, 2561, 2562, 2565, 2600, 2604, 2605, 2620, 2625, 2650, 2655);
58) колонки 3 - 9 рядка 12 - зазначається обсяг (сума) надходження коштів на рахунки відповідного типу клієнтів;
59) колонки 13 - 17 рядка 12 - зазначається обсяг (сума) надходження коштів від нерезидентів, що зареєстровані у відповідних країнах або осіб, які мають рахунок у банку, зареєстрованому у відповідних країнах;
60) колонки 19 та 21 рядка 12 - зазначається обсяг (сума) надходження коштів;
61) рядок 13 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з переказу коштів в іноземній та національній валютах, здійснених у межах та за межі України з вкладних (депозитних) рахунків (балансові рахунки 2525, 2546, 2610, 2630, 2651) та з рахунків на вимогу (балансові рахунки 2512, 2513, 2520, 2523, 2530, 2541, 2542, 2544, 2545, 2550, 2551, 2553, 2555, 2556, 2560, 2561, 2562, 2565, 2600, 2604, 2605, 2620, 2625, 2650, 2655);
62) колонки 3 - 9 рядка 13 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з переказу коштів відповідним типом клієнтів;
63) колонки 10 - 12 рядка 13 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з переказу в межах України через кореспондентські рахунки банку коштів із відкритих у відповідних областях України рахунків клієнтів;
64) колонки 13 - 17 рядка 13 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з переказу за кордон через кореспондентські рахунки банку коштів на користь нерезидентів, що зареєстровані у відповідних країнах або осіб, які мають рахунок у банку, зареєстрованому у відповідних країнах;
65) колонки 19 та 21 рядка 13 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з переказу коштів;
66) рядок 14 - зазначається обсяг (сума) переказів в іноземній та національній валютах, здійснених за ініціативою клієнтів банку в межах та за межі України з використанням внутрішньодержавних систем переказу коштів, а також міжнародних систем переказу коштів, створених резидентами та нерезидентами;
67) колонки 3 - 9 рядка 14 - зазначається обсяг (сума) переказів, здійснених за ініціативою відповідного типу клієнтів;
68) колонки 10 - 12 рядка 14 - зазначається обсяг (сума) внутрішньодержавних переказів, здійснених за ініціативою клієнтів банку, з використанням внутрішньодержавних систем переказу коштів, а також міжнародних систем переказу коштів, створених резидентами та нерезидентами;
69) колонки 13 - 17 рядка 14 - зазначається обсяг (сума) транскордонних переказів, що відправлені з України з використанням міжнародних систем переказу коштів, створених резидентами та нерезидентами. Інформація зазначається залежно від країни, у яку відправлені перекази;
70) колонки 20 та 22 рядка 14 - зазначається обсяг (сума) переказу коштів;
71) рядок 15 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з переказу коштів клієнтів інших банків в іноземній та національній валютах, здійснених у межах та за межі України через кореспондентські рахунки банку;
72) колонки 3 - 9 рядка 15 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з переказу коштів відповідним типом клієнтів;
73) колонки 10 - 12 рядка 15 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з переказу коштів клієнтів інших банків через кореспондентські рахунки банку, здійснених у межах України. Інформація зазначається залежно від місця реєстрації банку-кореспондента;
74) колонки 13 - 17 рядка 15 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з переказу коштів клієнтів інших банків за кордон через кореспондентські рахунки банку. Інформація зазначається залежно від місця реєстрації банку-кореспондента;
75) колонки 19 та 21 рядка 15 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з переказу коштів;
76) рядок 16 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій із зарахування коштів в іноземній та національній валютах, отриманих із-за кордону та в межах України на вкладні (депозитні) рахунки (балансові рахунки 2525, 2546, 2610, 2630, 2651) та на рахунки на вимогу (балансові рахунки 2512, 2513, 2520, 2523, 2530, 2541, 2542, 2544, 2545, 2550, 2551, 2553, 2555, 2556, 2553, 2555, 2560, 2561, 2562, 2565, 2600, 2604, 2605, 2620, 2625, 2650, 2655);
77) колонки 3 - 9 рядка 16 - зазначається обсяг (сума) зарахованих коштів на рахунки відповідного типу клієнтів;
78) колонки 10 - 12 рядка 16 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій, здійснених у межах України через кореспондентські рахунки банку, із зарахування коштів на рахунки клієнтів, відкриті у відповідних областях України;
79) колонки 13 - 17 рядка 16 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій із зарахування коштів, отриманих із-за кордону через кореспондентські рахунки банку від нерезидентів, що зареєстровані у відповідних країнах або осіб, які мають рахунок у банку, зареєстрованому у відповідних країнах;
80) колонки 19 та 21 рядка 16 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій із зарахування коштів;
81) рядок 17 - зазначається обсяг (сума) переказів в іноземній та національній валютах, що отримані клієнтами банку із-за кордону та в межах України з використанням внутрішньодержавних систем переказу коштів, а також міжнародних систем переказу коштів, створених резидентами та нерезидентами;
82) колонки 3 - 9 рядка 17 - зазначається обсяг (сума) переказів, отриманих відповідним типом клієнтів;
83) колонки 10 - 12 рядка 17 - зазначається обсяг (сума) внутрішньодержавних переказів, що отримані клієнтами банку з використанням внутрішньодержавних систем переказу коштів, а також міжнародних систем переказу коштів, створених резидентами та нерезидентами;
84) колонки 13 - 17 рядка 17 - зазначається обсяг (сума) транскордонних переказів, що отримані клієнтами банку в Україні з використанням міжнародних систем переказу коштів, створених резидентами та нерезидентами. Інформація зазначається залежно від країни, з якої надходили перекази;
85) колонки 19 - 22 рядка 17 - зазначається обсяг (сума) переказів, отриманих клієнтами банку;
86) рядок 18 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій із надходження коштів в іноземній та національній валютах на користь клієнтів інших банків із-за кордону та в межах України;
87) колонки 3 - 9 рядка 18 - зазначається обсяг (сума) коштів, які надійшли на користь відповідного типу клієнтів інших банків;
88) колонки 10 - 12 рядка 18 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій із надходження коштів у межах України через кореспондентські рахунки банку на користь клієнтів інших банків. Інформація зазначається залежно від місця реєстрації банку-кореспондента;
89) колонки 13 - 17 рядка 18 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій із надходження коштів із-за кордону через кореспондентські рахунки банку на користь клієнтів інших банків. Інформація зазначається залежно від місця реєстрації банку-кореспондента;
90) колонки 19 та 21 рядка 18 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій із надходження коштів;
91) рядок 19 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з торговельного фінансування (зокрема, документарні експортні/імпортні акредитиви, документарні інкасо тощо);
92) колонки 3 - 9 рядка 19 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій, здійснених банком з відповідним типом клієнтів;
93) колонки 10 - 12 рядка 19 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з клієнтами (за дорученням клієнтів) у розрізі відповідних областей України;
94) колонки 13 - 17 рядка 19 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з клієнтами-нерезидентами, що зареєстровані у відповідних країнах;
95) колонки 19 та 21 рядка 19 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з торговельного фінансування;
96) рядок 20 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з купівлі-продажу банківських металів за готівкові кошти;
97) колонки 3 та 4, 7 - 9 рядка 20 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з купівлі-продажу банківських металів, здійснених відповідним типом клієнтів;
98) колонки 10 - 12 рядка 20 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з купівлі-продажу банківських металів, здійснених за місцем проведення фінансової операції в розрізі відповідних областей України;
99) колонки 13 - 17 рядка 20 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з купівлі-продажу банківських металів, здійснених нерезидентами, які зареєстровані у відповідних країнах;
100) колонка 22 рядка 20 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з купівлі-продажу банківських металів за готівкові кошти;
101) рядок 21 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з купівлі-продажу банківських металів за безготівкові кошти;
102) колонки 3 - 9 рядка 21 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з купівлі-продажу банківських металів, здійснених відповідним типом клієнтів;
103) колонки 10 - 12 рядка 21 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з купівлі-продажу банківських металів, здійснених за рахунками клієнтів, відкритими у відповідних областях України;
104) колонки 13 - 17 рядка 21 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з купівлі-продажу банківських металів, здійснених за рахунками клієнтів-нерезидентів, які зареєстровані у відповідних країнах;
105) колонка 21 рядка 15 - зазначається обсяг (сума) фінансових операцій з купівлі-продажу банківських металів за безготівкові кошти.
4. Опис параметрів заповнення розділу III форми:
1) рядок 1 - зазначається загальна кількість фінансових операцій із списання коштів з вкладних (депозитних) рахунків (балансові рахунки 2525, 2546, 2610, 2630, 2651), рахунків, на яких обліковуються залучені депозити банку, що оформлені ощадними (депозитними) сертифікатами (балансові рахунки 3320, 3330), та з рахунків на вимогу (балансові рахунки 2512, 2513, 2520, 2523, 2530, 2541, 2542, 2544, 2545, 2550, 2551, 2553, 2555, 2556, 2560, 2561, 2562, 2565, 2600, 2604, 2605, 2620, 2625, 2650, 2655) та зарахування коштів на зазначені рахунки. До зазначених фінансових операцій не включається інформація, якщо за ними банк є контрагентом (балансові рахунки класів 6 та 7);
2) рядок 2 - зазначається загальна кількість фінансових операцій, інформація про які надіслана до СУО за ознаками обов'язкового фінансового моніторингу;
3) рядок 3 - зазначається загальна кількість фінансових операцій, інформація про які надіслана до СУО за ознаками внутрішнього фінансового моніторингу;
4) рядок 4 - зазначається загальна кількість фінансових операцій, інформація про які надіслана до СУО одночасно за ознаками обов'язкового та внутрішнього фінансового моніторингу.
{Положення доповнено новим Додатком 2 згідно з Постановою Національного банку № 920 від 23.12.2015; в редакції Постанови Національного банку № 204 від 30.03.2016; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 59 від 05.06.2018}