Про затвердження деяких нормативно-правових актів, що регламентують порядок підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів у закладах, що проводять таку діяльність, їх державну акредитацію та атестацію спеціалістів, а також допуску громадян до керування транспортними засобами, видачі (обміну) посвідчень водія
Відповідно до статей 15, 521 Закону України "Про дорожній рух", постанов Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 № 490 "Про затвердження Порядку державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів", від 20.05.2009 № 487 "Про затвердження Порядку підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів" та від 20.05.2009 № 511 "Про внесення змін до Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами" НАКАЗУЮ:
1.1. Інструкцію про порядок організації роботи підрозділів Державтоінспекції щодо державної акредитації закладів, які проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів, що додається.
1.2. Інструкцію про порядок організації та контролю за підготовкою, перепідготовкою та підвищенням кваліфікації водіїв транспортних засобів, що додається.
1.3. Інструкцію про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія, що додається.
2. Начальникам головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі організувати вивчення зазначених інструкцій працівниками Державної автомобільної інспекції, інших зацікавлених служб і використання їх у практичній діяльності.
3. Департаменту ресурсного забезпечення МВС (Матвійчук П.А.) за замовленням департаменту Державтоінспекції МВС забезпечити виготовлення бланків свідоцтв про закінчення закладів з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв.
4. Департаменту Державтоінспекції МВС (Коломієць С.Г.) забезпечити подання наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
5. Визнати такими, що втратили чинність, накази МВС від 21.06.93 № 394 "Про затвердження Інструкції про порядок приймання екзаменів, оформлення видачі (обміну) посвідчень водія, обліку та зберігання документів, які стосуються екзаменаційної роботи", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 03.09.93 за № 125 (зі змінами), від 31.07.2003 № 825 "Про затвердження Інструкції про порядок видачі бланків свідоцтв про підготовку водіїв транспортних засобів, здійснення контролю за організацією підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів та обліку суб'єктів підприємницької діяльності всіх форм власності, що провадять зазначену діяльність", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 13.08.2003 за № 710/8031.
6. Наказ набирає чинності з дня офіційного опублікування.
7. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра генерал-полковника міліції Савченка О.І.
8. Наказ надіслати за належністю.
ПОГОДЖЕНО: |
|
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок організації роботи підрозділів Державтоінспекції щодо державної акредитації закладів, які проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів
1.1. Ця Інструкція встановлює порядок організації роботи підрозділів Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України щодо державної акредитації закладів, які проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів.
1.2. Акредитація закладів незалежно від форм власності, які проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів (далі - заклади), проводиться в департаменті Державтоінспекції МВС. Атестація спеціалістів проводиться атестаційною комісією, що утворюється керівником управління (відділу) Державтоінспекції головного управління, управління МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, за участю представників Мінтрансзв'язку та МОЗ.
1.3. Вимоги до закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та кваліфікаційні вимоги до спеціалістів, які здійснюють таку підготовку, затверджені наказом МВС, Мінтрансзв'язку, МОН та Мінпраці від 07.09.2009 № 385/934/828/337, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 08.10.2009 за № 947/16963 (далі - Вимоги).
II. Організація роботи працівників Державтоінспекції при проведенні державної акредитації закладів
2.1. Відповідно до пункту 7 Порядку державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 № 490 (далі - Порядок), державна акредитація закладу проводиться комісією, склад якої призначається департаментом Державтоінспекції МВС. До складу акредитаційної комісії залучаються представники Мінтрансзв'язку, МОН та Мінпраці.
2.2. Для державної акредитації закладом надаються до департаменту Державтоінспекції МВС:
заява, зразок якої наведений у додатку 1;
витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
сертифікат про державну акредитацію (далі - сертифікат) (у разі проходження чергової акредитації);
відомості про склад спеціалістів закладу (додаток 2), копії документів про їх освіту, кваліфікацію, атестацію, а також відомості про матеріально-технічну базу закладу;
робочі програми і плани з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв, затверджені управлінням (відділом) Державтоінспекції головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
погоджені з відповідним органом місцевого самоврядування та управлінням (відділом) Державтоінспекції головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі учбові маршрути з практичного керування транспортним засобом;
затверджений начальником реєстраційно-екзаменаційного підрозділу Державтоінспекції (далі - РЕП ДАІ) за місцезнаходженням закладу висновок про матеріально-технічну базу закладу (додаток 3) та її відповідність Вимогам;
засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують право закладу на користування транспортними засобами, приміщеннями та земельними ділянками для підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв.
2.3. За результатами аналізу поданих документів акредитаційна комісія приймає в місячний строк з дня їх реєстрації рішення про державну акредитацію закладу або про відмову в його акредитації.
Рішення акредитаційної комісії приймається шляхом проведення відкритого голосування її членів.
Засідання акредитаційної комісії є повноважним, якщо в ньому бере участь не менше 2/3 її членів.
2.4. Відповідно до пункту 5.8 Положення про акредитаційну комісію з державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом МВС від 29.07.2009 № 325, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.08.2009 за № 770/16786 (далі - Положення про акредитаційну комісію), рішення акредитаційної комісії оформляється протоколом, який підписують голова та секретар акредитаційної комісії.
Рішення акредитаційної комісії затверджується наказом департаменту Державтоінспекції МВС.
У наказі зазначаються прийняте акредитаційною комісією рішення (акредитація або відмова в акредитації, припинення дії сертифіката про державну акредитацію або його анулювання); строк дії сертифіката; напрями здійснення діяльності (підготовка, перепідготовка, підвищення кваліфікації водіїв); перелік категорій транспортних засобів, за якими здійснюються підготовка, перепідготовка, підвищення кваліфікації водіїв, та максимальна кількість одночасної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів за кожною категорією.
2.5. У разі позитивного розгляду поданих закладом матеріалів протягом 10 днів з дати прийняття акредитаційною комісією рішення департамент Державтоінспекції МВС видає закладу сертифікат про акредитацію закладу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв. Облік сертифікатів ведеться в департаменті Державтоінспекції МВС у журналі обліку бланків сертифікатів про державну акредитацію закладів, що проводять підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів (додаток 4).
2.6. Заклад після отримання сертифіката протягом місяця реєструється в РЕП ДАІ за своїм місцезнаходженням.
III. Організація роботи працівників Державтоінспекції при проведенні атестації спеціалістів закладів
3.1. Відповідно до пункту 18 Порядку атестація спеціалістів проводиться комісією, що утворюється керівником управління (відділу) Державтоінспекції головного управління, управління МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, за участю представників Мінтрансзв'язку та МОЗ з метою визначення відповідності спеціалістів кваліфікаційним вимогам за напрямом підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв.
3.2. Для проведення атестації спеціалістів до управління (відділу) Державтоінспекції головного управління, управління МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі особою надаються:
заява, зразок якої наведений у додатку 5;
документ, що підтверджує наявність трирічного стажу керування транспортним засобом:
для особи, що працює водієм, - витяг з трудової книжки або довідка із зазначенням номера та дати наказу про прийняття на роботу, марки закріпленого транспортного засобу, його номерного знака. Витяг або довідка засвідчується підписом посадової особи підприємства, який скріплюється печаткою;
для особи, що є власником транспортного засобу, - реєстраційний документ на транспортний засіб;
для особи, що здійснює керування транспортним засобом на підставі свідоцтва про право спільної власності на транспортний засіб або реєстраційного чи іншого, засвідченого в установленому порядку документа, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження таким транспортним засобом, - реєстраційний документ на такий транспортний засіб чи інший засвідчений документ, що підтверджує право керування засобом.
3.3. Атестаційна комісія за результатами розгляду поданих документів і складення особою усного або письмового іспиту або іспиту з використанням комп'ютерних тестів приймає протягом 10 днів рішення про атестацію або відмову в атестації.
3.4. Під час атестації спеціаліста працівники Державтоінспекції перевіряють знання:
Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (із змінами) (далі - Правила дорожнього руху);
вимог нормативно-правових актів, які регламентують питання підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв;
типових навчальних програм, робочих програм і планів підготовки (перепідготовки) водіїв транспортних засобів;
видів відповідальності водіїв транспортних засобів за порушення законодавства про дорожній рух та його безпеку;
призначення, розташування, принципу дії основних механізмів і приладів транспортного засобу, які безпосередньо впливають на безпеку руху;
основ безпечного керування транспортними засобами і безпеки дорожнього руху, причин скоєння дорожньо-транспортних пригод;
переліку несправностей і умов, за яких забороняється експлуатація транспортних засобів або їх подальший рух відповідно до Правил дорожнього руху;
можливих негативних наслідків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передачі керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані або під впливом таких препаратів;
прийомів і послідовності дій щодо надання першої медичної допомоги потерпілим під час дорожньо-транспортних пригод;
правил застосування лікарських препаратів, наявних у медичній аптечці.
У разі складання іспитів з Правил дорожнього руху за допомогою комп'ютерної техніки спеціалістам, що атестуються, за 30 хвилин необхідно відповісти на 30 екзаменаційних питань, при цьому вони не повинні зробити більше трьох помилок. Оцінка "Не склав" ставиться, якщо спеціалісти не встигли надати відповіді на екзаменаційні питання у відведений на іспит час або допустили у відповідях більше трьох помилок.
У спеціалістів з навчання водінню транспортними засобами приймається практичний іспит з навичок керування транспортними засобами тієї категорії, за якою вони проводитимуть навчання.
3.5. Відповідно до пункту 5.7 Положення про атестаційну комісію з атестації спеціалістів закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом МВС від 29.07.2009 № 325, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.08.2009 за № 771/16787 (далі - Положення про атестаційну комісію), рішення атестаційної комісії приймається відкритим голосуванням. Засідання атестаційної комісії вважається повноважним, якщо в ньому бере участь не менше 2/3 її членів. Результати голосування визначаються простою більшістю голосів присутніх членів атестаційної комісії. У разі рівного розподілу голосів "за" і "проти" вирішальним є голос головуючого на засіданні.
3.6. Рішення атестаційної комісії оформляється протоколом, який підписують голова та секретар, і затверджується наказом управління (відділу) Державтоінспекції головного управління, управління МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у якому зазначаються:
відомості про спеціаліста, стосовно якого розглядалося питання про атестацію;
прийняте атестаційною комісією рішення (атестація спеціаліста або відмова в атестації, переатестація спеціаліста);
термін дії атестата спеціаліста;
перелік напрямів підготовки, на здійснення яких атестований спеціаліст.
3.7. Особам, які успішно пройшли атестацію, протягом трьох днів після прийняття рішення атестаційною комісією видається атестат спеціаліста, строк дії якого становить 5 років. Облік атестатів спеціалістів ведеться в журналі обліку атестатів спеціалістів закладів, що проводять підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів (додаток 6).
IV. Порядок реєстрації закладів
4.1. Інформація про заклади, які пройшли державну акредитацію, вноситься до реєстру таких закладів, який ведеться департаментом Державтоінспекції МВС в електронній формі (далі - реєстр закладів).
4.2. У департаменті Державтоінспекції МВС матеріали, подані закладом для проведення державної акредитації, та копії отриманого ним сертифіката про акредитацію підшиваються та зберігаються в наглядовій справі.
4.3. Працівники РЕП ДАІ за місцезнаходженням акредитованих закладів реєструють їх за умови подання таких документів:
копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
копії сертифіката про державну акредитацію закладу;
відомостей про склад спеціалістів закладу, копій документів про їх освіту, кваліфікацію, атестацію, а також відомостей про матеріально-технічну базу закладу;
копій робочих програм і планів з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв, затверджених управлінням (відділом) Державтоінспекції головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
копій погоджених з відповідним органом місцевого самоврядування та управлінням (відділом) Державтоінспекції головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі учбових маршрутів з практичного керування транспортним засобом;
копії затвердженого начальником РЕП ДАІ за місцезнаходженням закладу висновку про матеріально-технічну базу закладу та її відповідність Вимогам;
копій документів, що підтверджують право закладу на користування транспортними засобами, приміщеннями та земельними ділянками для підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв.
4.4. Про зміни реєстраційних даних закладу, складу спеціалістів та матеріально-технічної бази, місця здійснення діяльності заклад повідомляє РЕП ДАІ, в якому він зареєстрований, листом протягом 10 діб, а РЕП ДАІ, в свою чергу, інформує листом департамент Державтоінспекції МВС для внесення відповідних змін до реєстру закладів.
4.5. У разі виявлення працівниками Державтоінспекції порушення Вимог дія сертифіката тимчасово припиняється. Якщо в установлений строк недоліки не усунено, сертифікат анулюється на підставі обґрунтованого рішення акредитаційної комісії.
4.6. У разі низької якості проведення спеціалістом підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів (з числа випускників однієї навчальної групи, підготовленої спеціалістом, іспити в РЕП ДАІ не склали 2/3 осіб, двадцятивідсотковий рівень аварійності за перші два роки керування з вини його випускників) за поданням начальника РЕП ДАІ за місцезнаходженням закладу проводиться переатестація спеціаліста.
У разі прийняття такого рішення управління (відділ) Державтоінспекції головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі повідомляє про це департамент Державтоінспекції МВС.
Інформація про зміни облікових даних закладу, тимчасове припинення дії сертифіката або анулювання сертифіката, анулювання атестатів спеціалістів вноситься департаментом Державтоінспекції МВС до реєстру закладів.
Додаток 1 |
Додаток 2 |
ВІДОМОСТІ
про склад спеціалістів закладу
№ з/п | Прізвище, ім'я, по батькові | Дата народження | Вид підготовки | Освіта | Посвідчення водія | Стаж водія | Особова медична книжка | Дані про атестат спеціаліста |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
Керівник закладу | _____________ | _________________________ |
____________ 20__ року |
Додаток 3 |
ВИСНОВОК
про матеріально-технічну базу закладу
Додаток 4 |
ЖУРНАЛ
обліку бланків сертифікатів про державну акредитацію закладів, що проводять підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів
ПРИБУТОК | ||||||
Дата надходження бланків сертифікатів | № накладної | Підприємствовиробник, реквізити | Серія бланків | Нумерація бланків | Кількість бланків | |
з № | до № включно | |||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
ВИТРАТА | ||||||||
№ з/п | Дата видачі | Серія і № бланка сертифіката | Повна назва закладу | Місцезнаходження закладу | Код за реєстром закладів | Отримав бланки сертифікатів (П. І. Б., доручення) | Видав (посада, П. І. Б, підпис) | Підпис особи |
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
Додаток 5 |
Додаток 6 |
ЖУРНАЛ
обліку атестатів спеціалістів закладів, що проводять підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів
ПРИБУТОК | ||||||
Дата надходження бланків | № накладної | Від кого надійшли | Серія бланків | Нумерація бланків | Кількість бланків | |
з № | до № включно | |||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |