open Про систему
 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
 • Зміст
Чинна

НАЦІОНАЛЬНА РАДА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ТЕЛЕБАЧЕННЯ І РАДІОМОВЛЕННЯ

РІШЕННЯ

11.07.2012  № 1036

Про звернення та критичні зауваження громадян щодо діяльності телерадіоорганізацій України за I півріччя 2012 року

Відповідно до Законів України "Про звернення громадян", "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення", "Про доступ до публічної інформації", Указу Президента України від 13 серпня 2002 року № 700 "Про додаткові заходи щодо забезпечення реалізації громадянами конституційного права на звернення", розглянувши інформацію про звернення громадян щодо діяльності телерадіоорганізацій України, які надійшли у I півріччі 2012 року, Національна рада ВИРІШИЛА:

1. Взяти до відома інформацію про звернення громадян, урахувати в подальшій роботі висловлені пропозиції та критичні зауваження щодо діяльності телерадіоорганізацій України, які надійшли у I півріччі 2012 року (додається).

2. Відділу зв'язків із засобами масової інформації та громадськими організаціями оприлюднити інформацію на сайті Національної ради.

3. Виконання цього рішення покласти на управління організаційного забезпечення Національної ради.

4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на голову Національної ради В. Манжосова.

Голова Національної ради

В. Манжосов

Заступник голови
Національної радиЛ. МудракДодаток
до рішення Національної ради
11.07.2012 № 1036

ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНА ДОВІДКА
про роботу зі зверненнями громадян та врахування висловлених пропозицій, критичних зауважень щодо діяльності телерадіоорганізацій України за I половину 2012 року

Відповідно до рішення Національної ради від 08.02.2012 № 188 інформаційно-аналітична довідка про роботу зі зверненнями громадян та врахування висловлених пропозицій, критичних зауважень щодо діяльності телерадіоорганізацій України у другому півріччі 2011 року була взята до відома і оприлюднена на сайті Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.

У першому півріччі 2012 року до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення надійшло 146 звернень. Найбільше пропозицій, скарг та заяв надіслали мешканці м. Києва (35), Харківської (17) та Донецької областей (13). Порівняно однакову кількість отримано з Сумської (10), Луганської (9), Львівської та Дніпропетровської (8), Київської (7) областей. З Одеської (6), Запорізької та Житомирської (5), Кіровоградської, Миколаївської та АР Крим (4). З інших областей України надійшло по кілька звернень: з Вінницької та Івано-Франківської (3), Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Закарпатської, м. Севастополя - по 1 зверненню. Жодного звернення не надійшло з Волинської, Полтавської, Рівненської, Херсонської та Чернігівської областей.

На розгляд Національної ради переадресовано 65 листів, з них: 27 - Державним комітетом телебачення і радіомовлення України, 12 - Верховною Радою України, 10 - Національною комісією з питань регулювання зв'язку України, 5 - Генеральною прокуратурою України, 3 - Кабінетом Міністрів України та Антимонопольним комітетом України, 2 - Секретаріатом Кабінету Міністрів України, по 1 - Національною експертною комісією з питань захисту суспільної моралі, Держспоживінспекцією України, редакцією газети "Сільські вісті".

Серед заявників Національної ради: пенсіонери, інваліди, ветерани війни та праці, представники громадських організацій.

У першому півріччі 2012 року найбільша кількість звернень (25) стосувалася питань поліпшення програмного наповнення телерадіоканалів та розповсюдження в ефірі телерадіоорганізацій неправдивої інформації. Багато глядачів нарікають на присутність в ефірі великого обсягу реклами (22).

Окрема кількість скарг стосується недотримання провайдерами програмної послуги умов договорів, зокрема, щодо фінансових розрахунків, пропонованих пакетів програм, технічної якості сигналу тощо.

Теми врегулювання відносин між провайдерами програмної послуги та споживачами піднімаються в 18 листах. Найбільша кількість скарг в цій частині адресовано діяльності ТОВ "Віжн ТБ", м. Київ (8), та ТОВ "Воля-кабель", м. Київ (7).

Глядачі нарікають на присутність в ефірі інтерактивних ігор, які призводять до непорозумінь з телеканалами та невиправданих фінансових витрат простих громадян (5).

У відповідях повідомляється, що 09.02.2012 Верховна Рада Україна затвердила зміни до Закону України "Про телебачення і радіомовлення", а саме ст. 6 передбачає, що трансляція програм та передач з інтерактивними конкурсами (іграми, вікторинами), умови яких прямо чи опосередковано передбачають оплатне набуття особою статусу її учасника та/або в яких телеглядачам і радіослухачам з метою отримання виграшу у грошовій або майновій формі за особисту перемогу пропонується звернутися до телерадіоорганізацій у будь-який спосіб (здійснити телефонний дзвінок, відправити смс-повідомлення тощо), що передбачає стягнення коштів за з'єднання та/або телефонну розмову за ціною, що не відповідає обраному абонентом тарифному плану, або отримання додаткової послуги оператора телекомунікацій, не включеної до переліку послуг, передбачених договором, забороняється. Національна рада може застосувати штрафні санкції до вказаної у листі телерадіоорганізації.

Окрему категорію звернень становлять скарги стосовно порушення норм суспільної моралі, нехтування національними та духовними цінностями у програмному наповненні телеканалів. Так, громадянка Науменко Ю. Є. скаржиться стосовно присутності в ефірі ТОВ "Міжнародна комерційна телерадіокомпанія" (ІСТV), м. Київ, телепередачі "Максимум в Україні", яка, на думку дописувачки, пропагує насилля та жорстокість.

Про наявність низькопробних фільмів та передач пишуть у своїх листах: Головченко М.Т. (с. Фонтанка Одеської області), Недоєний І.К. (смт Ковяги Валківського р-ну Харківської обл.), Небрачний К.В. (м. Лисичанськ Луганської обл.), Лаціс А.О. (м. Київ), Гаврилюк Г.П. (м. Вінниця). На їхню думку, в ефірі пропагуються аморальні сцени, які негативно впливають на систему загальнолюдських цінностей у громадян нашої держави, особливо дітей та молоді.

Однак Національна рада у таких випадках звертається до телерадіоорганізацій з проханням розглянути звернення та врахувати побажання глядачів. Разом з тим, дописувачів інформовано про заходи, яких вживає Національна рада до порушників законодавства, оголошення їм попереджень, а також здійснення профілактичних заходів, спрямованих на підтримку створення програм для дітей, участі Національної ради в тематичних круглих столах.

На скарги стосовно порушення норм суспільної моралі на телебаченні дописувачам повідомляється, що цими питаннями Національна рада опікується спільно з Національною експертною комісією України з питань захисту суспільної моралі, яка переглядає запропоновані записи і надає експертну оцінку щодо наявності ознак насилля чи порнографії.

Існує група звернень щодо проводового мовлення. Громадяни скаржаться на припинення радіомовлення в населених пунктах, в яких вони проживають. Національна рада пояснює, що питання функціонування в Україні проводового радіомовлення має бути вирішено найближчим часом, оскільки завдяки зверненню колективу Державного підприємства "Радіопередавальний центр", м. Бровари, Парламентом ініційовано розгляд проекту постанови про забезпечення інформаційної безпеки України та вжиття заходів щодо державної підтримки ДП "Радіопередавальний центр".

Окрему групу листів становлять звернення про упереджене, на думку дописувачів, необ'єктивне висвітлення подій на деяких телеканалах. У своїх листах громадяни вимагають зобов'язати ТРО, що поширюють, на їхню думку, недостовірну інформацію, спростовувати такі відомості. Певна кількість глядачів звернулися зі скаргами на телеканали ТОВ "ТРК "Україна", м. Київ, ТРК "Студія "1+1" у формі ТОВ, м. Київ, ТОВ ТРК "Круг", м. Овідіополь Одеської області, ТОВ "РІАК-інформ", м. Іллічівськ Одеської області, ТОВ "ТРК "Відікон", м. Суми, ТОВ ТРК "Нова Одеса", м. Одеса, щодо спростування недостовірної інформації (Барабан О.В., Васютенко О.В., Марков І.О., Гондера Ю.Д., Барановський В.Д. та інші). У відповідях Національної ради повідомляється, що право громадянина або юридичної особи на спростування поширеної у програмі чи передачі недостовірної інформації забезпечується ст. 64 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", а звернення надсилається на телеканал, адже спростування повинно бути поширено тією ж телерадіоорганізацією і в тій самі програмі чи передачі, що й недостовірні відомості, або в інший час за домовленістю з особою, права якої були порушені (ч. 7 ст. 64). Якщо телекомпанія не задовольнить вимоги заявника, він може вирішувати питання у судовому порядку.

У першому півріччі 2012 року 22 листи надійшло щодо дотримання телерадіоорганізаціями норм рекламного законодавства. Глядачі нарікають на надмірну кількість реклами на телебаченні та вимагають зменшення тривалості рекламних блоків. Цій темі, зокрема, присвятили свої звернення Мамедова Е.Ю. (м. Харків), Демидов А.І. (м. Львів), Жикалов Д.Я. (м. Донецьк), Клейнос Ю.Г. (м. Київ), Коловоротна Т.О. (м. Житомир).

У відповідях заявників ознайомлюють із нормами розміщення реклами на телебаченні, які визначені Законом України "Про рекламу".

На сьогодні актуальною залишається тема впровадження цифрового мовлення в Україні. Телеглядачі з різних куточків України занепокоєні даним питанням (Васильченко М.М., м. Житомир, Цимбал О.С., м. Сватове Луганської обл., Золотухін І.І., м. Лозова Харківської обл., Крилов В.В., м. Чернігів, та інші). Національна рада, в межах своєї компетенції, надає відповіді на запитання, що стосуються даної теми.

Запити на отримання публічної інформації

У першій половині 2012 року в Національній раді після набуття чинності Закону України "Про доступ до публічної інформації" та створення у складі організаційного управління сектору зв'язків з громадськістю та забезпечення доступу до публічної інформації опрацьовано 21 запит від фізичних та юридичних осіб. Характер запитів стосується отримання запису ефіру телеканалів, впровадження цифрового мовлення в Україні, статистичних даних щодо діяльності ТРО, результатів оголошених конкурсів тощо.

На веб-сайті Національної ради в спеціально створеній рубриці розміщено необхідні матеріали щодо забезпечення доступу до публічної інформації в регуляторному органі, а також щотижневі звіти про отримані запити та відповіді на них.

Начальник управління
організаційного забезпеченняТ.Д. Собчук

{Текст взято з сайту Нацради телерадіомовлення http://www.nrada.gov.ua/}

 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
 • Зміст

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: