Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2000, № 25, ст.195)
{Із змінами, внесеними згідно із Законами
№ 4731-VI від 17.05.2012, ВВР, 2013, № 15, ст.98
№ 5463-VI від 16.10.2012, ВВР, 2014, № 4, ст.61}
{У тексті Закону слова "уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики", "центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики" в усіх відмінках замінено словами "центральні органи виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у сфері економічного і соціального розвитку" у відповідному відмінку згідно із Законом № 5463-VI від 16.10.2012}
Цей Закон визначає правові, економічні та організаційні засади формування цілісної системи прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку України, окремих галузей економіки та окремих адміністративно-територіальних одиниць як складової частини загальної системи державного регулювання економічного і соціального розвитку держави. Законом встановлюється загальний порядок розроблення, затвердження та виконання зазначених прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку, а також права та відповідальність учасників державного прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку.
{Преамбула із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
державне прогнозування економічного і соціального розвитку - науково обгрунтоване передбачення напрямів розвитку країни, окремих галузей економіки або окремих адміністративно-територіальних одиниць, можливого стану економіки та соціальної сфери в майбутньому, а також альтернативних шляхів і строків досягнення параметрів економічного і соціального розвитку. Прогноз економічного і соціального розвитку є засобом обгрунтування вибору тієї чи іншої стратегії та прийняття конкретних рішень державними органами, органами місцевого самоврядування щодо регулювання соціально-економічних процесів;
{Абзац другий статті 1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5463-VI від 16.10.2012}
програми економічного і соціального розвитку - державні цільові програми економічного, соціального розвитку, програми економічного, соціального розвитку Автономної Республіки Крим, областей, районів, міст;
{Абзац третій статті 1 в редакції Закону № 4731-VI від 17.05.2012}
прогнозні та програмні документи економічного і соціального розвитку - документи, що відповідають вимогам законодавства України щодо документів і відображають прогнози та програми економічного і соціального розвитку;
учасники державного прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку - органи державної влади, які розробляють, затверджують і здійснюють прогнозні та програмні документи економічного і соціального розвитку, а саме: Кабінет Міністрів України, центральні органи виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у сфері економічного і соціального розвитку, інші центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування.
{Абзац п’ятий статті 1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
Стаття 2. Принципи державного прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку
{Назва статті 2 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
Основними принципами, на яких базується державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку, є:
{Абзац перший статті 2 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
принцип цілісності, який забезпечується розробленням взаємоузгоджених прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку України, окремих галузей економіки та окремих адміністративно-територіальних одиниць на коротко- та середньостроковий періоди і на більш тривалий період;
{Абзац другий статті 2 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
принцип об’єктивності, який полягає в тому, що прогнозні та програмні документи економічного і соціального розвитку розробляються на основі даних органів державної статистики, центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у сфері економічного і соціального розвитку, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також звітних даних із офіційних видань Національного банку України;
{Абзац третій статті 2 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
принцип науковості, який забезпечується розробленням прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку на науковій основі, постійним удосконаленням методології та використанням світового досвіду в галузі прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку;
принцип гласності, який полягає в тому, що прогнозні та програмні документи економічного і соціального розвитку є доступними для громадськості. Інформування про цілі, пріоритети та показники цих документів забезпечує суб’єктів підприємницької діяльності необхідними орієнтирами для планування власної виробничої діяльності;
принцип самостійності, який полягає в тому, що місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень відповідають за розроблення, затвердження та виконання прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць. Прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку забезпечує координацію діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування;
принцип рівності, який полягає в дотриманні прав та врахуванні інтересів місцевого самоврядування та суб’єктів господарювання всіх форм власності;
принцип дотримання загальнодержавних інтересів, який полягає в тому, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування повинні здійснювати розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку виходячи з необхідності забезпечення реалізації загальнодержавної соціально-економічної політики та економічної безпеки держави.
Стаття 3. Законодавство про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку
{Назва статті 3 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
Правовою основою державного прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку є Конституція України, цей Закон, інші закони України та підзаконні нормативно-правові акти, прийняті на їх виконання.
{Текст статті 3 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
Розділ II
ПРОГНОЗНІ І ПРОГРАМНІ ДОКУМЕНТИ ЕКОНОМІЧНОГО І СОЦІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ
Стаття 4. Система прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку
Система прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку складається з:
прогнозів економічного і соціального розвитку України на середньо- та короткостроковий періоди;
прогнозів розвитку окремих галузей економіки на середньостроковий період;
загальнодержавних програм економічного, соціального розвитку, інших державних цільових програм;
прогнозів економічного і соціального розвитку Автономної Республіки Крим, областей, районів та міст на середньостроковий період;
програм економічного і соціального розвитку Автономної Республіки Крим, областей, районів та міст на короткостроковий період.
{Частина перша статті 4 в редакції Закону № 4731-VI від 17.05.2012}
У разі необхідності прогнозні і програмні документи економічного і соціального розвитку можуть розроблятися на більш тривалий період.
Стаття 5. Розробка прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку
Прогнозні та програмні документи економічного і соціального розвитку розробляються на основі комплексного аналізу демографічної ситуації, стану використання природного, виробничого, науково-технічного та трудового потенціалу, конкурентоспроможності вітчизняної економіки, оцінки досягнутого рівня розвитку економіки і соціальної сфери та з урахуванням впливу зовнішніх політичних, економічних та інших факторів і очікуваних тенденцій зміни впливу цих факторів у перспективі.
Показники прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку є орієнтиром для розроблення суб’єктами підприємницької діяльності власних прогнозів, планів, бізнес-планів та інших документів.
Прогнозні і програмні документи економічного і соціального розвитку розробляються у строки та у порядку, встановлені Кабінетом Міністрів України.
{Частина третя статті 5 в редакції Закону № 4731-VI від 17.05.2012}
Стаття 6. Прогноз економічного і соціального розвитку України на середньостроковий період
Прогноз економічного і соціального розвитку України на середньостроковий період розробляється на п’ять років.
У прогнозі економічного і соціального розвитку України на середньостроковий період повинні бути відображені:
аналіз соціально-економічного розвитку країни за попередній період та характеристика головних проблем розвитку економіки і соціальної сфери;
очікувані зміни зовнішньополітичної та зовнішньоекономічної ситуації та їх вплив на економіку країни;
оцінка впливу можливих заходів державної політики у прогнозному періоді на розвиток економіки і соціальної сфери;
цілі та пріоритети економічного і соціального розвитку у середньостроковому періоді та пропозиції щодо напрямів державної політики у цей період;
прогноз кон’юнктури на внутрішніх та зовнішніх ринках стратегічно важливих видів товарів та послуг;
основні макроекономічні та інші необхідні показники і баланси економічного і соціального розвитку, в тому числі у розрізі галузей економіки, Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя;
висновки щодо тенденцій розвитку економіки країни протягом середньострокового періоду.
Прогноз економічного і соціального розвитку України на середньостроковий період використовується під час розроблення проекту Програми діяльності Кабінету Міністрів України і публікується в газеті "Урядовий кур’єр".
Стаття 7. Прогноз економічного і соціального розвитку України на короткостроковий період
Прогноз економічного і соціального розвитку України на короткостроковий період розробляється щорічно на наступний рік.
У прогнозі економічного і соціального розвитку України на короткостроковий період повинні бути відображені:
аналіз соціально-економічного розвитку країни за минулий та поточний роки та характеристика головних проблем розвитку економіки і соціальної сфери;
очікувані зміни зовнішньополітичної та зовнішньоекономічної ситуації та їх вплив на економіку країни;
оцінка впливу можливих заходів державної політики у прогнозному періоді на розвиток економіки і соціальної сфери;
основні макроекономічні та інші необхідні показники і баланси економічного і соціального розвитку, в тому числі у розрізі галузей економіки, Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя;
висновки щодо розвитку економіки країни у наступному році.
Показники прогнозу економічного і соціального розвитку України на короткостроковий період використовуються для розроблення державних цільових програм та для оцінки надходжень і формування показників Державного бюджету України.
{Частина третя статті 7 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
Стаття 8. Загальнодержавні програми економічного, соціального розвитку, інші державні цільові програми
Порядок розроблення, затвердження і виконання загальнодержавних програм економічного, соціального розвитку, інших державних цільових програм визначається Законом України "Про державні цільові програми".
{Стаття 8 в редакції Закону № 4731-VI від 17.05.2012}
Розділ III
РОЗРОБКА ПРОГНОЗНИХ ТА ПРОГРАМНИХ ДОКУМЕНТІВ ЕКОНОМІЧНОГО І СОЦІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ, ОБЛАСТЕЙ, РАЙОНІВ ТА МІСТ
Стаття 9. Розробка прогнозних та програмних документів економічного і соціального розвитку Автономної Республіки Крим, областей, районів та міст
В Автономній Республіці Крим, областях, районах та містах України розробляються прогнози економічного і соціального розвитку на середньостроковий період та програми економічного і соціального розвитку на короткостроковий період.
Стаття 10. Прогноз економічного і соціального розвитку Автономної Республіки Крим, області, району, міста на середньостроковий період
Прогноз економічного і соціального розвитку Автономної Республіки Крим, області, району, міста на середньостроковий період розробляється на п’ять років.
У прогнозі економічного і соціального розвитку Автономної Республіки Крим, області, району, міста на середньостроковий період повинні бути відображені:
аналіз соціально-економічного розвитку відповідної адміністративно-територіальної одиниці за попередній період та характеристика головних проблем розвитку її економіки та соціальної сфери;
стан використання природного, виробничого, науково-технічного та трудового потенціалу, екологічна ситуація у відповідній адміністративно-територіальній одиниці;
прогноз кон’юнктури на ринках основних видів товарів та послуг;
можливі шляхи розв’язання головних проблем розвитку економіки та соціальної сфери відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
цілі та пріоритети соціально-економічного розвитку в середньостроковий період та пропозиції щодо заходів місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування для їх досягнення;
основні показники соціально-економічного розвитку відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
висновки щодо тенденцій розвитку економіки відповідної адміністративно-територіальної одиниці протягом середньострокового періоду.
Стаття 11. Програма економічного і соціального розвитку Автономної Республіки Крим, області, району, міста на короткостроковий період
Програма економічного і соціального розвитку Автономної Республіки Крим, області, району, міста Києва, Севастополя на короткостроковий період розробляється щороку взаємоузгоджено з щорічним посланням Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України.
{Частина перша статті 11 в редакції Закону № 4731-VI від 17.05.2012}
У програмі економічного і соціального розвитку Автономної Республіки Крим, області, району, міста на наступний рік повинні бути відображені:
аналіз соціально-економічного розвитку відповідної адміністративно-територіальної одиниці за попередній і поточний роки та характеристика головних проблем розвитку її економіки та соціальної сфери;
стан використання природного, виробничого, науково-технічного та трудового потенціалу, екологічна ситуація у відповідній адміністративно-територіальній одиниці;
можливі шляхи розв’язання головних проблем розвитку економіки і соціальної сфери відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
цілі та пріоритети соціально-економічного розвитку відповідної адміністративно-територіальної одиниці в наступному році;
система заходів місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо реалізації соціально-економічної політики з визначенням термінів виконання та виконавців;
основні показники соціально-економічного розвитку відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
дані про отримання та використання доходів від розпорядження об’єктами права комунальної власності, ефективності використання об’єктів права комунальної власності, показники розвитку підприємств та організацій, що є об’єктами права комунальної власності.
Розділ IV
ПРОГНОЗИ РОЗВИТКУ ГАЛУЗЕЙ ЕКОНОМІКИ
{Назва розділу IV в редакції Закону № 4731-VI від 17.05.2012}
Стаття 12. Розробка прогнозів розвитку галузей
{Назва статті 12 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
На галузевому рівні розробляються прогнози розвитку галузей економіки на середньостроковий період.
{Частина перша статті 12 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
Перелік галузей економіки, щодо яких розробляються прогнози розвитку, порядок та терміни їх розроблення визначаються Кабінетом Міністрів України.
{Частина друга статті 12 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
Стаття 13. Прогнози розвитку галузей економіки на середньостроковий період
Прогнози розвитку галузей економіки на середньостроковий період розробляються на п’ять років.
У прогнозі розвитку галузі економіки на середньостроковий період повинні бути відображені:
аналіз розвитку відповідної галузі економіки за попередній період;
характеристика використання виробничого потенціалу галузі;
оцінка задоволення потреб у основних видах товарів і послуг, що виробляються підприємствами галузі, на внутрішньому ринку;
характеристика головних проблем розвитку галузі;
прогноз кон’юнктури на внутрішніх і зовнішніх ринках основних видів товарів та послуг галузі;
можливі шляхи розв’язання головних проблем розвитку галузі;
цілі та пріоритети розвитку галузі у середньостроковий період та пропозиції щодо напрямів державної політики у цій галузі;
пропозиції щодо структурної перебудови галузі, технологічного оновлення виробництва, впровадження досягнень науково-технічного прогресу, енергозбереження та підвищення ефективності виробництва;
основні показники розвитку галузі (обсяги та ефективність виробництва, розвиток конкуренції, конкурентоспроможність продукції, забезпеченість сировиною та матеріалами, фінансове становище підприємств галузі, розвиток міжгалузевих зв’язків, ефективність системи збуту продукції, обсяги інвестицій);
висновки щодо тенденцій та напрямів розвитку відповідної галузі протягом середньострокового періоду.
Прогнози розвитку галузей економіки на середньостроковий період затверджуються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
{Статтю 14 виключено на підставі Закону № 4731-VI від 17.05.2012}
Розділ V
ПОВНОВАЖЕННЯ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ УЧАСНИКІВ ДЕРЖАВНОГО ПРОГНОЗУВАННЯ ТА РОЗРОБЛЕННЯ ПРОГРАМ ЕКОНОМІЧНОГО І СОЦІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ
Стаття 15. Повноваження Верховної Ради України щодо загальнодержавних програм економічного, соціального розвитку
Верховна Рада України відповідно до Конституції України затверджує загальнодержавні програми економічного, соціального розвитку.
{Стаття 15 в редакції Закону № 4731-VI від 17.05.2012}
Стаття 16. Повноваження Кабінету Міністрів України щодо державного прогнозування
{Назва статті 16 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
організовує підготовку прогнозів економічного і соціального розвитку України на середньо- та короткостроковий періоди, підготовку прогнозів розвитку окремих галузей економіки на середньостроковий період;
{Абзац другий статті 16 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
визначає структуру прогнозних документів економічного і соціального розвитку, строки і порядок їх розроблення, відповідальних виконавців;
{Абзац третій статті 16 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
{Абзац четвертий статті 16 виключено на підставі Закону № 4731-VI від 17.05.2012}
схвалює прогнози економічного і соціального розвитку України на середньо- та короткостроковий періоди, прогнози розвитку окремих галузей економіки на середньостроковий період.
{Абзац п’ятий статті 16 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
{Абзац шостий статті 16 виключено на підставі Закону № 4731-VI від 17.05.2012}
Стаття 17. Повноваження центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у сфері економічного і соціального розвитку, та інших центральних органів виконавчої влади щодо державного прогнозування
{Назва статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного і соціального розвитку, як головний виконавець та координатор робіт з прогнозування економічного і соціального розвитку:
{Абзац перший частини першої статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законами № 4731-VI від 17.05.2012, № 5463-VI від 16.10.2012}
разом з іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, Національним банком України готує прогнози економічного і соціального розвитку України на середньо- та короткостроковий періоди;
{Абзац другий частини першої статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
погоджує прогнози розвитку окремих галузей економіки на середньостроковий період;
{Абзац третій частини першої статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
розробляє структуру прогнозних документів економічного і соціального розвитку, методичні рекомендації щодо їх підготовки, відповідає за впровадження в практику сучасних технологій прогнозування соціально-економічних процесів;
{Абзац четвертий частини першої статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
здійснює організаційно-методичне керівництво та координує підготовку прогнозів економічного і соціального розвитку Автономної Республіки Крим, областей, районів і міст на середньостроковий період та програм економічного і соціального розвитку Автономної Республіки Крим, областей, районів і міст на короткостроковий період.
Інші центральні органи виконавчої влади:
беруть участь у розробленні прогнозів економічного і соціального розвитку України на середньо- та короткостроковий періоди;
{Абзац другий частини другої статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
відповідно до визначеного Кабінетом Міністрів України переліку розробляють прогнози розвитку окремих галузей економіки.
{Абзац третій частини другої статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
Стаття 18. Повноваження Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування щодо державного прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування розробляють прогнози економічного і соціального розвитку Автономної Республіки Крим, областей, районів і міст на середньостроковий період, програми економічного і соціального розвитку Автономної Республіки Крим, областей, районів і міст на короткостроковий період та забезпечують контроль за виконанням відповідних показників програм економічного і соціального розвитку Автономної Республіки Крим, областей, районів і міст на короткостроковий період.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації беруть участь у розробленні проектів прогнозів економічного і соціального розвитку України на середньо- та короткостроковий періоди і загальнодержавних програм економічного, соціального розвитку, інших державних цільових програм, забезпечують виконання завдань, визначених цими програмами, на відповідній території.
{Частина друга статті 18 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4731-VI від 17.05.2012}
Стаття 19. Відповідальність посадових осіб за порушення цього Закону
Посадові особи, винні у порушенні цього Закону, притягуються до відповідальності відповідно до законів України.
Розділ VI
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
2. Кабінету Міністрів України:
у тримісячний строк затвердити структуру та порядок державного розроблення прогнозних та програмних документів економічного і соціального розвитку із встановленням конкретних строків для районів, областей, Автономної Республіки Крим і загальнодержавного рівня;
визначити перелік галузей економіки, щодо яких розробляються прогнози та програми їх розвитку, та відповідальних виконавців;
у тримісячний строк забезпечити підготовку методичних рекомендацій розроблення прогнозних та програмних документів економічного і соціального розвитку.