Про затвердження Інструкції про порядок видачі, зберігання і знищення посвідчення особи моряка та Переліку морських, річкових портів України, капітани яких мають право видавати посвідчення особи моряка
{Із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінтранспорту
№ 126 від 16.03.94
Наказом Мінтрансу
№ 332 від 30.05.2001}
З метою визначення порядку видачі, зберігання і знищення посвідчення особи моряка відповідно до Указу Президента України "Про посвідчення особи моряка" від 5 червня 1993 р. № 194/93 і за дорученням Кабінету Міністрів України від 23 липня 1993 р. № 13099/1, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок видачі, зберігання і знищення посвідчення особи моряка (додається).
2. Затвердити Перелік морських, річкових портів України, капітани яких мають право видавати посвідчення особи моряка (додається).
3. Департаменту морського і річкового транспорту (Костюченко В.М.)
3.1. Довести до відома міністерств, відомств, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, портів та пароплавств Інструкцію про порядок видачі, зберігання і знищення посвідчення особи моряка та Перелік морських, річкових портів України, капітани яких мають право видавати посвідчення особи моряка.
3.2. Встановити контроль за додержанням вимог Інструкції.
3.3. Виготовити бланки посвідчень особи моряка і до 1 травня 1994 р. провести обмін паспортів моряка колишнього Союзу РСР на посвідчення особи моряка.
3.4. Разом з Управлінням нормативних актів та правової роботи (Наапетян М.Р.) в установленому порядку зареєструвати зазначену Інструкцію в Міністерстві юстиції України.
4. Капітанам морських, річкових портів України при видачі посвідчення особи моряка суворо дотримуватись Указу Президента України "Про посвідчення особи моряка та зазначеної Інструкції".
5. Контроль за виконанням наказу покласти на Заступника Міністра - директора Департаменту морського і річкового транспорту (Крук Ю.Б.)
ІНСТРУКЦІЯ
Про порядок видачі, зберігання і знищення посвідчення особи моряка
1. Ця Інструкція розроблена відповідно до Указу Президента України "Про посвідчення особи моряка" від 5 червня 1993 р. № 194/93 і за дорученням Кабінету Міністрів України від 23 липня 1993 р. № 13099/1 та погоджена з Міністерством закордонних справ України, Міністерством внутрішніх справ України і Службою безпеки України.
2. Загальне керівництво роботою по оформленню, видачі, обліку та зберіганню посвідчень особи моряка здійснюється Міністерством транспорту України.
3. Оформлення, видача, продовження, облік і зберігання посвідчень особи моряка здійснюються капітанами морських і річкових портів України згідно з Переліком морських, річкових портів України, капітани яких мають право видавати посвідчення особи моряка, затвердженим наказом Міністерства транспорту України від 27 вересня 1993 р. № 322.
При оформленні та продовженні терміну дії посвідчення особи моряка капітан порту звертається із запитом щодо наявності допуску, доступу до державної таємниці, а також порушеної кримінальної справи проти особи, яка претендує на отримання посвідчення, у відповідні регіональні органи служби безпеки України.
{Пункт 3 доповнено абзацом другим згідно з Наказом Мінтрансу № 332 від 30.05.2001}
4. Керівництво і відповідальність за діловодство, що провадиться по посвідченнях особи моряка, покладається на капітанів морських і річкових портів України.
5. Документи по оформленню, видачі, обліку, зберіганню та знищенню посвідчень особи моряка є документами для службового користування.
II. Оформлення та видача посвідчень особи моряка
6. Посвідчення особи моряка видається громадянинові України, що займає будь-яку посаду на борту судна /крім військового судна/, зареєстрованого на території України чи інших держав - учасниць Конвенції 1958 року про посвідчення особи моряків і звичайно використовуваного для морського плавання.
Посвідчення особи моряка може бути також видано моряку іншої держави, який несе службу на борту судна, зареєстрованого на території україни, або який зареєстрований в Україні у службі зайнятості.
7. Заповнення посвідчення особи моряка здійснюється українською та англійською мовами.
8. Посвідчення особи моряка видаються капітанами морських, річкових портів України за зверненням моряка чи керівників підприємств, установ і організацій, які уклали трудовий договір з моряком.
{Пункт 8 в редакції Наказу Мінтрансу № 332 від 30.05.2001}
{Пункт 9 виключено на підставі Наказу Мінтрансу № 332 від 30.05.2001}
10. Оформлення посвідчень особи моряка здійснюється в спеціально обладнаному для цього приміщенні. Посвідчення особи моряка заповнюється особливими чорнилами.
11. Фотокартка власника посвідчення особи моряка повинна бути розміром 35 х 45 мм і виконана на світлому фоні на матовому папері. Особа, яка зображена на знімку, повинна бути без головного убору, чоловіки - з краваткою. Фотокартка приклеюється у посвідчення особи моряка спецклеєм. Підпис посадової особи на першій сторінці посвідчення засвідчується гербовою печаткою.
{Зміни внесено згідно з Наказом Мінтранспорту № 126 від 16.03.94}.
12. Видача посвідчень особи моряка з поправками та помарками забороняється, зіпсовані посвідчення знищуються та списуються, про що робиться відмітка в журналі видачі посвідчень особи моряка (додаток № 2).
13. Посвідчення особи моряка вручається власнику під розписку в в журналі видачі посвідчень особи моряка (додаток № 2). При врученні посвідчення його власнику роз'яснюється призначення цього документа та необхідність його дбайливого зберігання.
14. Посвідчення особи моряка видається строком до п'яти років. Строк дії посвідчення може бути продовжений один раз - до п'яти років, після закінчення якого посвідчення підлягає заміні.
Продовження строку дії посвідчення здійснюється капітаном морського, річкового порту України на підставі записки судновласника (додаток № 3). Продовження строку дії посвідчення також дозволяється за запискою капітана судна, що знаходиться поза базовим портом, про що повідомляється капітан морського, річкового порту України, який видав посвідчення особи моряка.
Особам, які оформлені для тимчасової роботи на суднах, посвідчення особи моряка видається на строк їх роботи, але не більше, як на п'ять років. У цьому разі продовження строку дії посвідчення здійснюється при умові відповідного оформлення власника посвідчення для подальшої роботи на суднах.
15. У разі списання з судна власник посвідчення особи моряка повинен здати останнє за місцем його отримання, де воно зберігається протягом 5 років. Одержання посвідчення особи моряка після його тимчасового здавання здійснюється на підставі відношення (додаток № 4).
16. При переміщенні членів екіпажу з одного судна на інше, а також при зміні службового становища відмітки в посвідченні особи моряка робляться капітанами морських і річкових портів України на підставі письмового розпорядження судновласника.
При переміщенні членів екіпажу під час рейсу з одного судна на інше відмітки в посвідчення особи моряка вносяться капітанами суден, на які переміщені моряки, за письмовим розпорядженням судновласників; по посаді в межах одного й того ж судна вказані відмітки робляться в такому ж порядку.
III. Облік посвідчення особи моряка та звітність
17. Посвідчення особи моряка та їх бланки підлягають обліку як документи суворої звітності.
18. В Міністерстві транспорту України ведеться облік надходження і видачі чистих бланків посвідчень особи моряка (додаток № 5).
19. У морських і річкових портах України ведеться облік:
а) надходження і видачі бланків посвідчення особи моряка;
б) виданих на руки посвідчень особи моряка;
в) зіпсованих, загублених та знищених посвідчень особи
Облік за підпунктом "а" ведеться в журналі обліку надходження і видачі бланків посвідчень особи моряка (додаток № 5).
Облік зіпсованих, загублених та знищених посвідчень особи моряка ведеться по журналу (додаток № 6).
Про знищення посвідчень особи моряка робиться відмітка в журналі обліку видачі посвідчень особи моряка.
20. Морські і річкові порти України, що займаються видачею посвідчень особи моряка, подають Міністерству транспорту України річний звіт (додаток № 7) про надходження, видачу та залишок бланків посвідчень особи моряка за станом на 1 січня кожного року.
IV. Оформлення втрати посвідчення особи моряка та знищення посвідчень
21. Власник посвідчення особи моряка повинен бережно ставитись до посвідчення і завжди мати його з собою.
У випадку втрати посвідчення його власник повинен негайно повідомити про це капітану свого судна або капітану морського, річкового порту України, в якому видано посвідчення. Про кожне втрачене посвідчення особи моряка на території України капітан судна або капітан морського, річкового порту України негайно повідомляє Держкомкордон України, а про втрату посвідчення за кордоном - найближчу дипломатичну чи консульську установу України, з зазначенням номера посвідчення, прізвища, ім'я та по батькові, посади власника посвідчення, дати видачі та дати закінчення строку чинності посвідчення і назви органу, що його видав.
Загублене посвідчення особи моряка вважається недійсним.
Замість втраченого посвідчення видається нове в порядку, передбаченому розділом другим цієї Інструкції.
22. Особи, які припинили роботу на суднах, здають посвідчення особи моряка в морські, річкові порти України, що їх видали, де вони зберігаються строком 5 років. По закінченні цього строку посвідчення особи моряка знищуються управлінням /службою/ кадрів, про складається відповідний акт. Разом з посвідченням знищуються і документи по оформленню видачі цього посвідчення.
23. Журнали видачі посвідчення особи моряка, обліку надходження і видачі бланків посвідчень особи моряка, обліку загублених та знищених посвідчень особи моряка та звіт про надходження, видачу та залишок посвідчень особи моряка зберігаються в установах та на підприємствах протягом 10 років.
24. У випадку смерті або позбавлення волі працівника судна, у якого є на руках посвідчення особи моряка, судновласник повинен повідомити про це морський, річковий порт України, що видав посвідчення, та вжити заходів для його повернення до місця видачі.
V. Зберігання посвідчень особи моряка
25. Посвідчення особи моряка зберігаються обов'язково в залізних ящиках (сейфах). Залізні ящики /сейфи/ повинні знаходиться в спеціально виділеній, ізольованій, надійно замкненій кімнаті, яка після закінчення роботи установи або підприємства опечатується.
26. Ключі від залізних ящиків (сейфів) та від кімнати, де зберігаються посвідчення і документація по них, після закінчення робочого дня здаються на зберігання службовим особам, призначеним для цього в даному підрозділі.
27. Посвідчення особи моряка зберігаються окремо в такому порядку:
а) чисті бланки - за порядком номерів;
б) тимчасово здані посвідчення особи моряка - в алфавітному порядку за прізвищами власників;
в) ті, що підлягають знищенню, в порядку надходження на знищення.
ЖУРНАЛ
видачі посвідчень особи моряка
№ п/п | № посвідчення особи моряка | Прізвище, ім'я та по батькові власника посвідчення особи моряка | Посада та найменування судна | Підстави для видачі | Номер і дата акта про знищення або визнання нечинним | Серія та № посвідчення особи моряка | Коли і ким виданий та де прописаний | Примітки |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
{Додаток}
ЖУРНАЛ
обліку надходження і видачі бланків посвідчень особи моряка
№ п/п | Дата | Зміст | Надійшло | Витрачено | Залишок | Примітки | |||
кількість | № від до | кількість | № від до | кількість | № від до | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
ЖУРНАЛ
обліку загублених та знищених посвідчень особи моряка
№ п/п | № посвідчення особи моряка | Прізвище, ім'я, по батькові власника посвідчення особи моряка | Посада та найменування судна | Дата, місце та обставини втрати посвідчення особи моряка | Рішення комісії | Примітки |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
ЗВІТ
про надходження, видачу та залишок посвідчень особи моряка