{Наказ скасовано на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я № 324 від 03.05.2012}
Про медичне забезпечення центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф в пілотних регіонах
{Наказ повернено без державної реєстрації для доопрацювання строком на 1 місяць згідно з Наказами Міністерства юстиції
№ 3662/5 від 30.12.2011
№ 284/5 від 20.02.2012}
На виконання статті 6 Закону України "Про порядок проведення реформування системи охорони здоров'я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві" та з метою врегулювання питань організації надання екстреної медичної допомоги у пілотних регіонах НАКАЗУЮ:
1.1. Положення про порядок забезпечення структурних підрозділів центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (далі - Центр) лікарськими засобами та виробами медичного призначення, що додається.
1.2. Положення про аптечне відділення Центру, що додається.
1.3. Положення про експедиційну бригаду та порядок перевезення лікарських та дезінфекційних засобів, виробів медичного призначення та документації в структурні підрозділи Центру, що додається.
1.4. Положення про аварійний резерв лікарських засобів та виробів медичного призначення у підрозділах Центру, що додається.
2. Порядок забезпечення структурних підрозділів Центру наркотичними засобами, психотропними речовинами та прекурсорами здійснювати відповідно до наказу МОЗ України від 21.01.2010 № 11 "Про затвердження Порядку обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів у закладах охорони здоров'я України", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.05.2010 за № 347/17642.
3. Департаменту лікувально-профілактичної допомоги подати в установленому порядку цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Наказ набирає чинності з дня офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Толстанова О.К.
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок забезпечення структурних підрозділів центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф лікарськими засобами та виробами медичного призначення
1. Забезпечення центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (далі - Центр) лікарськими засобами та виробами медичного призначення відбувається на підставі конкурсних торгів у порядку, визначеному законодавством. Умови поставки лікарських засобів та виробів медичного призначення визначаються шляхом укладання договорів поставки між Центром та підприємством-постачальником до визначеного пункту призначення.
2. Доставка лікарських та дезінфекційних засобів, виробів медичного призначення підприємством-постачальником до Центру, станцій швидкої медичної допомоги (далі - ШМД) здійснюється спеціалізованим транспортом постачальника, що визнаний переможцем конкурсних торгів.
3. Організація доставки лікарських та дезінфекційних засобів, виробів медичного призначення з Центру або станцій ШМД до пунктів поповнення бригад ШМД здійснюється аптечним відділенням Центру шляхом доставки медикаментів експедиційними бригадами Центру або на умовах договору спеціалізованим транспортом фармацевтичного підприємства.
4. Доставка лікарських засобів, виробів медичного призначення, дезінфекційних засобів, медичного обладнання і апаратури у пункти поповнення структурних підрозділів здійснюється експедиційною бригадою відповідно до графіка, а у разі виникнення надзвичайної ситуації - відповідно до розпорядження директора Центру.
5. Поповнення бригад ШМД, що знаходяться на пунктах постійного та тимчасового базування, здійснюється у пунктах поповнення лікарськими засобами та виробами медичного призначення Центру.
6. Пункти поповнення лікарськими засобами та виробами медичного призначення Центру можуть функціонувати як на постійній базі (станції ШМД, відділення ШМД Центру, приміщення лікарень інтенсивного лікування, закладів охорони здоров'я на основі договорів тощо) так і на мобільній основі шляхом доставки медикаментів експедиційними бригадами Центру.
7. Прийняття лікарських та дезінфекційних засобів, виробів медичного призначення здійснює черговий фельдшер пункту поповнення відповідно до журналу вимог, за підписом завідувача структурного підрозділу.
8. Поповнення бригад ШМД у пунктах поповнення проводиться тільки при наявності карти виїзду бригади ШМД (форма 110/о) із записом в ній про використані лікарські засоби.
9. Наркотичні засоби, психотропні речовини, прекурсори та етиловий спирт та інші засоби груп предметно-кількісного обліку поповнюються за окремими, пронумерованими у Відділенні Центру рецептами. Рецепт для виписки наркотичних засобів видається фельдшером пункту поповнення тільки лікарю бригади ШМД або ж самостійно працюючому фельдшеру. На карті виклику фельдшер пункту поповнення ставить штамп "Видано" з відміткою дати і скріплює це своїм підписом, а на листку обліку використання медикаментів (зразок додається) відмічає назву медикаменту, його кількість, номер картки виклику. У випадках введення наркотичних засобів відомості про хворого і реквізити виклику заносяться в спеціальний журнал.
10. Для поповнення наркотичних засобів керівник виїзної бригади зобов'язаний здати пусту ампулу старшому фельдшеру або в пункт поповнення, а взамін отримати цілу.
11. Для поповнення лікарських засобів замість тих, у яких закінчився термін зберігання, а також у випадках втрати, пошкоджених ампул, відсутності надпису (крім наркотичних та прирівняних до них препаратів) необхідно заповнити рецепт, вказати в ньому "Для поповнення" та завізувати його у завідуючого підстанцією. Це ж необхідно також зробити у випадках поповнення новими медикаментами, які не використовувалися раніше на станції, або поповнення тимчасово відсутніх - при їх надходженні.
12. Отримання шприців здається на підставі заявки на отримання медикаментів та здачі використаних шприців.
13. У випадках втрати шприців, інструментів, лікарських засобів складається акт встановленого зразка працівниками бригад, які здають та приймають зміну і черговим фельдшером пункту поповнення.
14. При пред'явленні рецепта для поповнення в ньому необхідно вказати дату виписки рецепта, номер бригади, номер виїзної картки, прізвище хворого, назву лікарського засобу, кількість ампул, діагноз, розбірливо прізвище лікаря і фельдшера. Таким же чином виписується рецепт на поповнення перев'язувального матеріалу.
15. На одному номерному рецептурному бланку слід виписувати тільки одну ампулу наркотичного засобу, психотропної речовини або прекурсора.
16. Черговий фельдшер пункту поповнення перед видачею лікарських засобів, перев'язувальних матеріалів по рецептах повинен перевірити правильність оформлення рецепта і у випадках виявлення дефектів повернути рецепт для виправлення.
17. Виписуючи рецепт на поповнення використаних лікарських засобів, керівник бригади несе відповідальність як за кількість, так і за асортимент виписаних лікарських засобів, перев'язувального матеріалу, виробів медичного призначення.
18. Для поповнення використаних, пошкоджених, розукомплектованих стерильних систем, акушерських пакетів керівник бригади повинен пред'явити упаковку використаної системи, шприц, акушерський пакет або акт про їх втрату.
19. Для поповнення (обміну) скляного флакона з розчином, в тому числі із закінченим терміном зберігання, керівник бригади повинен здати флакон з відкритою металевою закруткою.
20. Для обміну пустих балонів з-під кисню/закису азоту необхідно здати на пункт поповнення порожній балон та отримати повний у відповідності до порядку обміну.
21. При виявленні недостачі на бригаді ШМД апаратури або іншого майна необхідно скласти відповідний акт про відсутність їх та з дозволу старшого фельдшера відділення/підстанції отримати інше майно.
22. При виявленні крадіжки апарата або виїзного ящика керівник бригади повинен негайно повідомити старшому лікарю оперативно-диспетчерської служби Центру, завідувачу відділення/підстанції, скласти на ім'я директора Центру доповідну записку та діяти у відповідності з розпорядженням завідувача відділення/підстанції, а у разі його відсутності - старшого лікаря оперативно-диспетчерської служби Центру.
23. Після закінчення зміни черговий фельдшер пункту поповнення бригад повинен порахувати кількість відпущених лікарських засобів на кожну бригаду, підвести підсумок за зміну, поставити підпис у листку обліку використаних лікарських засобів та здати наступному черговому фельдшеру.
ПОЛОЖЕННЯ
про аптечне відділення центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф
1.1. Аптечне відділення (далі - Відділення) є структурним підрозділом центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (далі - Центр), яке організовує забезпечення структурних підрозділів лікарськими засобами, виробами медичного призначення, дезінфекційними засобами, медичним обладнанням та апаратурою.
1.2. Відділення підпорядковується безпосередньо заступнику директора Центру з медичної роботи і працює за планом відповідно до цього Положення.
1.3. У своїй діяльності Відділення керується чинним законодавством України, рішеннями та розпорядженнями органів місцевої виконавчої влади, директивними і нормативними документами Міністерства охорони здоров'я України, місцевих органів управління охорони здоров'я, директора Центру, статутом Центру, а також цим Положенням.
1.4. Відділення очолює завідувач - фахівець з фармацевтичною освітою (вищою - провізор, середньою - фармацевт), у разі відсутності в штаті фахівців з фармацевтичною освітою - старший фельдшер.
1.5. Керівництво здійснює завідувач, який несе відповідальність за діяльність Відділення. Призначається та звільняється директором Центру. У своїй безпосередній роботі підпорядковується заступнику директора Центру з медичної роботи.
1.6. Завідувач Відділення здійснює вхідний контроль якості та дотримання умов зберігання лікарських засобів, виробів медичного призначення, медичного обладнання і апаратури.
1.7. Штатні посади Відділення затверджуються у відповідності до діючих штатних нормативів.
1.8. Відділення повинне мати затверджене директором Центру положення, правила трудового внутрішнього розпорядку, посадові інструкції на кожного співробітника відповідно до існуючих вимог.
1.9. Відділення повинне відповідати вимогам будівельних (БНІП) та санітарних правил і нормативів проектування лікувально-профілактичних установ (СанПІН), розміщуватися у приміщенні, яке обладнане централізованою сигналізацією, забезпечуватися міським телефонним зв'язком, засобами зв'язку з центральною диспетчерською, мати засоби пожежної безпеки, холодильні установки, шафи та сейфи для зберігання лікарських засобів, виробів медичного призначення тощо.
1.10. Відділення повинне мати в розпорядженні лікарські засоби та інші товари аптечного асортименту відповідно до встановлених нормативів та проводити отримання лікарських засобів і виробів медичного призначення відповідно до затвердженого формуляра.
1.11. Відділення не виготовляє лікарські засоби та не займається випуском медичної продукції, а також їх реалізацією.
1.12. Вхід до приміщень Відділення мають право лише особи, які отримали на це відповідний дозвіл директора Центру.
1.13. Відділення веде облік своєї діяльності, звітність за затвердженими формами та подає звіти у встановлені терміни.
1.14. Завідувач Відділення у разі виникнення надзвичайної ситуації зобов'язаний за викликом прибути у Відділення та відповідно до розпорядження директора Центру видати структурним підрозділам Центру медичне майно для поповнення використаного та поповнити медичне майно Відділення з фармацевтичної фірми - постачальника.
Основними завданнями Відділення є:
2.1. Забезпечення структурних підрозділів Центру відповідно до вимог-замовлень лікарськими засобами, виробами медичного призначення, медичним обладнанням та апаратурою.
2.2. Контроль за дотриманням правил та умов зберігання, термінами використання та потребами структурних підрозділів Центру в лікарських засобах, перев'язувальних матеріалах, виробах медичного призначення, медичному обладнанні та апаратурі та відповідної звітності.
Основними функціями Відділення є:
3.1. Підготовка вимог-замовлень у базову аптеку, подання заявок на фірми-постачальники по придбанню лікарських засобів, перев'язувальних матеріалів, виробів медичного призначення, медичного обладнання та апаратури та отримання від постачальника медичної продукції.
3.2. Приймання вимог-замовлень на лікарські засоби, перев'язувальні матеріали, вироби медичного призначення тощо.
3.3. Відпуск структурним підрозділам Центру лікарських засобів, перев'язувальних матеріалів, виробів медичного призначення, дезінфекційних засобів, медичного обладнання тощо.
3.4. Контроль за зберіганням, термінами придатності, потребами у лікарських засобах та виробах медичного призначення, дезінфекційних засобах.
3.5. Забезпечення поповнення використаного медичного майна у разі виникнення надзвичайної ситуації.
3.6. Доведення до відома медичних працівників Центру інформації про наявність у Відділі лікарських засобів, про надходження нових лікарських засобів, виробів медичного призначення, медичного обладнання та апаратури або їх виключення з оснащення.
3.7. Проводити організаційно-методичне керівництво та контроль за веденням облікової документації з медичного забезпечення старшими фельдшерами структурних підрозділів Центру.
3.8. Проводити вхідний контроль якості лікарських засобів та виробів медичного призначення, дезінфекційних засобів, які надійшли у Відділення.
3.9. Надавати управлінням (головним управлінням) охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, Державній чи/та територіальній інспекції повідомлення про виявлені неякісні, фальсифіковані лікарські засоби, побічну реакцію/дію або загибель людей при застосуванні серії(й) лікарських засобів у порядку та в терміни, визначені законодавством.
4.1. Співпрацювати з установами, підприємствами України незалежно від форм власності від імені керівництва щодо забезпечення Центру лікарськими засобами, виробами медичного призначення тощо відповідно до чинного законодавства.
4.2. Отримувати необхідну інформацію про нові нормативні акти, постанови, інструкції тощо та інформацію про сучасні лікарські засоби, вироби медичного призначення, дезінфекційні засоби, медичне обладнання та апаратуру.
4.3. Вимагати від керівників структурних підрозділів Центру дотримання вимог щодо оформлення медичної звітної документації, дотримання умов зберігання та контролю якості лікарських засобів та виробів медичного призначення.
4.4. Подавати пропозиції щодо удосконалення роботи Відділення та умов праці працівників.
5.1. Відповідальність за виконання покладених завдань, функцій та за всі види діяльності Відділення несе його завідувач.
5.2. Ступінь відповідальності інших працівників Відділення визначається посадовими інструкціями.
ПОЛОЖЕННЯ
про експедиційну бригаду та порядок перевезення лікарських засобів, виробів медичного призначення, дезінфекційних засобів, медичного обладнання та апаратури, документації в структурні підрозділи центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф
1. Експедиційна бригада призначена для перевезення лікарських засобів, виробів медичного призначення, балонів із киснем, медичного обладнання і апаратури в структурні підрозділи центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (далі - Центр), карт виїзду та іншої документації в канцелярію Центру, в статистичний відділ тощо;
2. Експедиційна бригада - це фельдшерська бригада із затвердженим директором Центру графіком руху між структурними підрозділами Центру, з керівником бригади - фельдшером і молодшими медичними сестрами та оснащена табельним майном відповідно до вимог;
3. Для передачі медичної документації в канцелярію станції, в аптечне відділення, статистичний відділ необхідно використовувати інкасаторські сумки;
4. Фельдшер центрального стерилізаційного відділення (у разі його наявності) проводить обмін використаних виробів медичного призначення на стерильні та направляє їх у структурні підрозділи;
5. Фельдшери експедиційної бригади доставляють інкасаторські сумки, лікарські засоби, вироби медичного призначення, медичне обладнання, апаратуру, документацію з дотриманням графіка руху санітарного автомобіля відповідно до інструкції, затвердженої директором Центру;
6. Лікарські засоби, вироби медичного призначення, медичне обладнання і апаратуру керівник експедиційної бригади приймає та видає старшому фельдшеру відділення/підстанції або черговому фельдшеру пункту поповнення бригад згідно вимог;
7. Доставка наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів та етилового спирту здійснюється відповідно до вимог діючих нормативних актів, які регулюють їх обіг в Україні.
ПОЛОЖЕННЯ
про аварійний резерв лікарських засобів та виробів медичного призначення
1. Аварійний резерв лікарських засобів та виробів медичного призначення Центру (далі - Аварійний резерв) призначений для запобігання та ліквідації медико-санітарних наслідків надзвичайних ситуацій відповідно до затверджених номенклатури і норм накопичення регіонального резерву;
2. Аварійний резерв структурних підрозділів повинен регулярно поновлюватися;
3. Контроль за термінами придатності аварійного резерву лікарських засобів, виробів медичного призначення, дезінфекційних засобів здійснюють завідувачі та старші фельдшери структурних підрозділів;
4. Лікарські засоби, вироби медичного призначення, перев'язувальний матеріал, термін придатності яких закінчується через один місяць, необхідно передавати в пункт поповнення бригад швидкої медичної допомоги (далі - ШМД) для використання бригадами ШМД і поповнювати відповідною кількістю з тривалішим терміном придатності;
5. Лікарські засоби, вироби медичного призначення в пункті оперативного місячного резерву та у пункті поповнення виїзних бригад повинні зберігатися під охороною. На вікнах приміщення повинні бути металеві грати, а двері оббиті металевим листом;
6. Входити в пункт Аварійного резерву лікарських засобів та виробів медичного призначення та у пункт поповнення мають право тільки старший фельдшер і фельдшер пункту поповнення або працівники, які тимчасово заміщають їх;
7. Після отримання лікарських засобів старший фельдшер структурного підрозділу повинен розкласти їх за фармакологічними групами, а фельдшер пункту поповнення - зробити те ж саме після їх отримання у старшого фельдшера структурного підрозділу;
8. У приміщенні, де зберігається Аварійний резерв, і в пункті поповнення бригад ШМД лікарські засоби повинні бути захищені від пилу та сторонніх запахів, зберігатись у шафах або на стелажах з назвою відповідної фармакологічної групи;
9. У приміщенні, де зберігається Аварійний резерв, і в пункті поповнення бригад ШМД повинна підтримуватись відповідна температура та вологість повітря, а фельдшер пункту поповнення - щоденно заносити дані в журнал обліку температури та відносної вологості відповідно до показників термогігрометра;
10. Прибиранням приміщень, де зберігаються лікарські засоби та вироби медичного призначення, повинне проводитись вологим способом не рідше ніж один раз на день із використанням рекомендованих до застосування миючих та дезінфекційних засобів;
11. Зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів та етилового спирту здійснюється відповідно до вимог діючих нормативних актів, які регулюють їх обіг в Україні;
12. Отруйні лікарські засоби повинні зберігатись у металевій шафі під замком;
13. Повинне бути забезпечене зберігання лікарських засобів, які потребують особливих умов:
- які вимагають захисту від світла;
- які вимагають захисту від дії вологи;
- які вимагають захисту від випаровування;
- які вимагають захисту від підвищеної температури;
- які вимагають захисту від пониженої температури;
- які вимагають захисту від дії газів, що містяться в навколишньому середовищі;
- вогненебезпечні (легкозаймисті) речовини;
14. Лікарські засоби, які потребують зниженого температурного режиму, повинні зберігатись у холодильнику, на поличках якого розташовані термометри;
15. Старший фельдшер і фельдшер пункту поповнення бригад ШМД повинні вести журнал, в якому відмічати щодобові показники температури в холодильнику.