ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПОЛОЖЕННЯ
про Раду суддів України
{Із змінами, внесеними згідно з Рішеннями З'їзду суддів
від 22.02.2013
від 20.06.2014}
1. Рада суддів України (далі - Рада) в період між з'їздами суддів України є вищим органом суддівського самоврядування і діє для вирішення питань внутрішньої діяльності судів.
2. Рада обирається з'їздом суддів України відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Регламенту, затвердженого з'їздом.
3. Повноваження та порядок роботи Ради суддів України визначається Законом України "Про судоустрій і статус суддів" та цим Положенням.
4. Рада організовує виконання рішень з'їзду суддів України, здійснює контроль за їх виконанням, вирішує питання внутрішньої діяльності судів та питання про скликання з'їзду.
Рада сприяє створенню належних організаційних та інших умов для забезпечення нормальної діяльності судів і суддів, утвердження незалежності та авторитету суду, забезпечення захисту суддів від втручання в судову діяльність, підвищення професійного рівня суддів та працівників апарату судів, а також підвищення рівня роботи з кадрами у судовій системі.
5. Рада керується у своїй діяльності Конституцією України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, Законом України "Про судоустрій і статус суддів", іншими законами, а також цим Положенням.
II. Повноваження Ради суддів України
6. Рада судів України для вирішення питань внутрішньої діяльності судів, а також інших питань, віднесених законом до її компетенції:
1) розробляє та організовує виконання заходів щодо забезпечення незалежності судів і суддів, поліпшення стану організаційного забезпечення діяльності судів;
2) розглядає питання правового захисту суддів, соціального захисту суддів та їхніх сімей;
3) затверджує Положення про Державну судову адміністрацію України;
4) призначає та звільняє Голову Державної судової адміністрації України та його заступників;
5) заслуховує інформацію Голови Державної судової адміністрації України про її діяльність;
6) визначає за поданням Голови Державної судової адміністрації України граничну чисельність працівників Державної судової адміністрації України, у тому числі її територіальних управлінь, у межах видатків на утримання Державної судової адміністрації України;
7) здійснює контроль за організацією діяльності судів, заслуховує з цих питань Голову Державної судової адміністрації України, його заступників, керівників структурних підрозділів і територіальних управлінь Державної судової адміністрації України;
8) звертається з пропозиціями щодо питань діяльності судів до органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
9) розглядає повідомлення про загрозу незалежності судді, перевіряє такі звернення та вживає необхідних заходів для усунення загрози незалежності;
10) здійснює контроль за дотриманням вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів у діяльності суддів Конституційного Суду України та суддів судів загальної юрисдикції, Голови та членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Голови Державної судової адміністрації України та його заступників;
11) затверджує зразки мантії та нагрудного знака судді,
12) затверджує зразки посвідчень судді, судді у відставці, народного засідателя, присяжного;
13) затверджує Положення про помічника судді;
14) затверджує за погодженням з Державною судовою адміністрацією України Положення про автоматизовану систему документообігу суду, Положення про автоматизовану систему визначення члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для здійснення перевірки даних щодо наявності підстав для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності;
15) затверджує перелік судових рішень судів загальної юрисдикції, що підлягають включенню до Єдиного державного реєстру судових рішень;
16) погоджує Положення про порядок створення та діяльність служби судових розпорядників та зразки форменого одягу судових розпорядників;
17) здійснює інші повноваження.
IV. Організація роботи Ради суддів України
7. Члени Ради під час засідання обирають зі свого складу шляхом відкритого голосування голову, заступника голови та секретаря.
Перше організаційне засідання Ради відкриває старший за віком член її нового складу.
Рада зі свого складу більшістю голосів відкритим голосуванням обирає головуючого та секретаря, які ведуть засідання до обрання її голови та секретаря.
- здійснює безпосереднє керівництво роботою Ради;
- скликає засідання Ради (президії);
- визначає орієнтовний порядок денний засідань Ради (президії);
- доручає членам Ради підготовку питань для розгляду на її засіданні;
- витребовує матеріали, необхідні для підготовки та проведення засідань Ради;
- видає відповідні розпорядження з питань організації діяльності Ради;
- представляє Раду у відносинах з іншими органами державної влади України, органами місцевого самоврядування, міжнародними організаціями, юридичними та фізичними особами.
9. Заступник голови Ради, відповідно до визначених головою обов'язків, бере участь в організації роботи Ради, а в разі відсутності голови - виконує його обов'язки.
10. Секретар Ради організовує ведення діловодства, забезпечує проведення засідань Ради (президії) і виготовлення їх рішень.
11. Засідання Ради скликається її головою в разі потреби або на вимогу не менш як четвертої частини членів від складу Ради, але не рідше одного разу на три місяці.
12. Питання на розгляд Ради можуть вноситись її головою та членами Ради. Члени Ради можуть ініціювати внесення питання на розгляд за дорученням конференцій або рад суддів, зборів суддів або за власною ініціативою.
13. Для внесення питань на розгляд Ради на ім'я її голови подається доповідна записка, у якій викладається суть питання, його обґрунтування, додаються матеріали, необхідні для розгляду, та перелік нормативних актів, що регулюють зазначене питання.
Доповідна записка може містити перелік осіб, яких пропонується запросити для обговорення.
14. Доповідна записка з відповідними вказівками голови Ради щодо порядку денного, дати, часу проведення засідання Ради і переліку осіб, які запрошуються на засідання, передається секретарю Ради.
15. Матеріали, що підлягають розгляду Радою, передаються секретареві Ради у друкованому та електронному вигляді не пізніше, ніж за десять робочих днів до засідання Ради, проте цей строк може бути скорочено у разі невідкладного розгляду питання.
16. Попередній порядок денний засідання Ради складається її секретарем і затверджується головою Ради.
Цей порядок денний повинен містити: місце, дату і час початку засідання Ради, попередній перелік питань, внесених на розгляд, прізвища доповідачів, а також перелік осіб, запрошених на засідання.
17. Матеріали для розгляду Радою передаються електронним або поштовим зв'язком членам Ради і запрошеним особам її секретарем одночасно з повідомленням про порядок денний та дату засідання.
18. Засідання Ради вважається правомочним, якщо в ньому беруть участь не менше 2/3 членів Ради, у тому числі і в режимі відеоконференції.
19. На засідання Ради може бути запрошений Міністр юстиції України, а у разі необхідності - представники органів законодавчої і виконавчої влади, громадськості, народні депутати України, голови та представники рад суддів, члени Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, судді, судді у відставці, представники наукових та навчальних закладів, інші особи.
20. Про час і місце проведення засідання Ради, а також про перелік питань, що виносяться на обговорення, члени Ради повідомляються не пізніше, ніж за 10 днів. З метою оперативного розгляду невідкладних питань повідомлення може бути зроблено в інший строк, який повинен бути достатнім для прибуття членів Ради на її засідання. В такому випадку перелік питань, які вносяться на обговорення, членам Ради надається перед початком засідання. Вони вправі робити заяви про надання їм можливості ознайомитись з матеріалами і перенесення часу початку засідання. За відсутності таких заяв засідання починається у час, визначений в повідомленні.
21. За результатами розгляду винесених на обговорення питань Рада приймає рішення.
22. Під час засідання Ради ведеться протокол, за її рішенням може здійснюватись звукозапис.
23. З метою попередньої підготовки питань до засідання Ради, узгодження пропозицій і надання рекомендацій, оперативного вирішення конкретних завдань та невідкладних питань діяльності Рада на своєму засіданні може утворювати із числа членів Ради президію Ради суддів України (далі - президія).
23.1. Президія складається з 9 членів Ради, які представляють всі юрисдикції, і обирається шляхом відкритого голосування на засіданні Ради.
23.2. Голова Ради, його заступник та секретар Ради входять до складу президії за посадою.
23.3. Засідання президії скликає голова Ради у разі необхідності та головує на засіданнях.
23.4. Проекти рішень, що підготовлені президією Ради, доповідає Голова Ради на її засіданні.
24. З метою організаційного, методичного, технічного та іншого забезпечення окремих напрямків діяльності Радою з числа її членів можуть утворюватися відповідні комітети.
Комітети утворюються та ліквідовуються рішенням Ради.
До роботи у комітетах Радою можуть залучатися члени Ради, судді, що не є членами Ради, судді у відставці, працівники установ судової системи України, інші особи - фахівці відповідної галузі, які не входять до складу комітету.
За результатами розгляду винесених на обговорення питань комітет шляхом відкритого голосування більшістю голосів від обраного складу комітету затверджує висновки або рекомендації, які передаються до Ради.
Під час засідання комітету ведеться протокол або звукозапис.
25. Для вивчення окремих питань діяльності Ради, підготовки та експертизи документів, підготовки пропозицій Рада, президія або за їх дорученням голова Ради розпорядженням можуть утворювати з числа членів Ради робочі групи, до діяльності яких можуть залучатися працівники установ судової системи України, експерти, інші особи - фахівці у відповідній галузі.
V. Рішення Ради суддів України
26. Рішення Ради приймається більшістю голосів її членів, присутніх на засіданні.
27. Прийняте рішення підписується головуючим на засіданні Ради.
28. Рішення Ради, прийняті в межах визначених законодавством повноважень, є обов'язковими для всіх органів суддівського самоврядування. Рішення може бути скасовано з'їздом суддів України.
29. Матеріально-технічне, фінансове, інформаційне забезпечення діяльності Ради здійснюється Державною судовою адміністрацією України та її територіальними управліннями за рахунок коштів Державного бюджету України.
При формуванні бюджету Державна судова адміністрація України визначає, за попереднім погодженням з Радою, видатки на утримання Ради, необхідні для забезпечення її роботи.
Виплати, необхідні для організації роботи Ради, проводяться за поданням її голови.
30. На час підготовки до засідання Ради та її органів, проведення заходів за участю Ради голова, заступник голови, секретар та залучені до цієї роботи члени Ради мають право на оформлення відрядження за викликом Ради відповідно до діючого законодавства.
31. Рада суддів України має власну емблему, бланки, печатку з власним найменуванням.
32. Зміни та доповнення до цього Положення може вносити з'їзд суддів України.
{Положення в редакції Рішення З'їзду суддів від 20.06.2014}
{Текст взято з сайту Судової влади України http://www.court.gov.ua/}