Про затвердження положень з питань атестації представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених) та ведення державного реєстру представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених)
{Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки
№ 20599 від 29.12.2023}
Відповідно до Законів України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі», «Про охорону прав на промислові зразки», «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг», «Про охорону прав на компонування напівпровідникових виробів», «Про правову охорону географічних зазначень», Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124), та враховуючи розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2022 року № 943-р «Деякі питання Національного органу інтелектуальної власності», НАКАЗУЮ:
{Преамбула в редакції Наказу Міністерства економіки № 20599 від 29.12.2023}
1. Затвердити такі, що додаються:
Положення про атестаційну комісію Національного органу інтелектуальної власності;
{Преамбула із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки № 20599 від 29.12.2023}
Положення про апеляційну комісію Національного органу інтелектуальної власності;
{Преамбула із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки № 20599 від 29.12.2023}
Положення про Державний реєстр представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених).
2. Департаменту інтелектуальної власності (Жалдак В.О.) забезпечити в установленому законодавством порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Визнати такими, що втратили чинність, наказ Державного патентного відомства України від 30 серпня 1994 року № 95 «Про затвердження нормативних документів, необхідних для застосування Положення про представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених)», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 21 вересня 1994 року за № 222/432 (із змінами), та наказ Міністерства освіти і науки України від 25 липня 2006 року № 556 «Щодо питань атестації представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених)», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 30 серпня 2006 року за № 1021/12895 (із змінами).
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра економічного розвитку і торгівлі України Бровченка Ю.П.
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПОЛОЖЕННЯ
про Атестаційну комісію Національного органу інтелектуальної власності
1. Це Положення визначає повноваження Атестаційної комісії Національного органу інтелектуальної власності (далі - Атестаційна комісія), її склад, порядок формування, вимоги до її членів, строк повноважень та правила і процедури її діяльності.
2. У цьому Положенні терміни вживаються в такому значенні:
охоронний документ - патент на винахід, патент на корисну модель, свідоцтво на торговельну марку, свідоцтво про державну реєстрацію промислового зразка, свідоцтво про реєстрацію компонування напівпровідникового виробу;
патентний повірений - представник у справах інтелектуальної власності (патентний повірений);
УКРНОІВІ - державна організація «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій», що визначена Кабінетом Міністрів України як така, що виконує функції Національного органу інтелектуальної власності.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі», «Про охорону прав на промислові зразки», «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг», «Про охорону прав на компонування напівпровідникових виробів», «Про правову охорону географічних зазначень», «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги».
3. Атестаційна комісія є колегіальним органом УКРНОІВІ, основною метою діяльності якого є проведення атестації осіб, які висловили намір набути право на зайняття діяльністю патентного повіреного.
4. Атестаційна комісія у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, цим Положенням та іншими актами законодавства.
5. Діяльність Атестаційної комісії ґрунтується на принципах верховенства права, законності, об’єктивності, відкритості, гласності та колегіальності.
6. Проводиться два види атестації:
атестація кандидатів у патентні повірені за заявленими спеціалізаціями діяльності - щодо осіб, які висловили намір набути право на зайняття діяльністю патентного повіреного;
атестація патентних повірених для розширення їх спеціалізацій діяльності - щодо осіб, які мають право на зайняття діяльністю патентного повіреного.
II. Склад, порядок формування і роботи та повноваження Атестаційної комісії
1. Атестаційна комісія складається з дев’яти членів.
До складу Атестаційної комісії входять чотири працівники УКРНОІВІ, один працівник Мінекономіки, а також чотири патентних повірених, які мають досвід практичної роботи у сфері правової охорони інтелектуальної власності не менше ніж десять років.
Головою та заступником голови Атестаційної комісії можуть бути представники УКРНОІВІ та Мінекономіки.
Персональний склад Атестаційної комісії затверджується наказом Мінекономіки строком на п’ять років. За вмотивованим поданням голови Атестаційної комісії та/або керівника УКРНОІВІ її персональний склад може бути змінено раніше зазначеного строку.
Секретарем Атестаційної комісії є працівник структурного підрозділу УКРНОІВІ, до повноважень якого належить організація проведення атестації.
Скликання першого засідання Атестаційної комісії організовує УКРНОІВІ.
Відомості про склад Атестаційної комісії оприлюднюються на офіційному вебсайті УКРНОІВІ.
2. Атестаційна комісія відповідно до покладених на неї завдань:
1) здійснює розгляд заяв кандидатів у патентні повірені про атестацію їх як патентних повірених, заяв патентних повірених, які атестуються для розширення їх спеціалізацій діяльності;
2) приймає рішення про допуск чи відмову в допуску кандидатів у патентні повірені, патентних повірених до атестації;
3) затверджує порядок проведення кваліфікаційного екзамену;
4) призначає екзаменаторів за спеціалізаціями;
5) затверджує екзаменаційні завдання;
6) визначає дату, час і місце проведення кваліфікаційного екзамену;
атестацію чи відмову в атестації кандидатів у патентні повірені як патентних повірених;
атестацію чи відмову в атестації патентних повірених за заявленими (розширеними) ними спеціалізаціями діяльності;
8) здійснює узагальнення практики застосування законодавства України з питань діяльності патентних повірених та вносить пропозиції УКРНОІВІ щодо його вдосконалення;
9) виконує інші функції, передбачені цим Положенням.
3. Атестаційна комісія має право:
отримувати в установленому порядку від Мінекономіки, УКРНОІВІ та закладів, що входять до державної системи правової охорони інтелектуальної власності, інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань;
запрошувати на свої засідання та заслуховувати на цих засіданнях кандидатів у патентні повірені та патентних повірених;
залучати за потреби до участі у своїй роботі працівників закладів, що входять до державної системи правової охорони інтелектуальної власності (за згодою та погодженням з їх керівниками);
отримувати письмові та усні пояснення від екзаменаторів.
4. Голова Атестаційної комісії:
здійснює керівництво роботою Атестаційної комісії;
визначає дату, час і місце проведення засідання Атестаційної комісії;
веде засідання Атестаційної комісії;
оголошує порядок денний засідання;
виносить питання на голосування;
приймає рішення щодо запрошення на засідання Атестаційної комісії осіб, які не є членами Атестаційної комісії;
підписує листи (повідомлення).
5. Секретар Атестаційної комісії:
здійснює облік та формування особових справ кандидатів у патентні повірені та патентних повірених;
здійснює попередній розгляд документів, наданих кандидатами в патентні повірені та патентними повіреними, для прийняття рішення Атестаційною комісією щодо допуску їх до кваліфікаційного екзамену;
інформує членів Атестаційної комісії про дату, час і місце проведення засідання Атестаційної комісії та повідомляє про проєкт порядку денного;
готує та надсилає листи (повідомлення) Атестаційної комісії кандидатам у патентні повірені;
готує проєкт рішення Атестаційної комісії;
веде протокол засідання Атестаційної комісії;
готує матеріали щодо реєстрації патентних повірених у Державному реєстрі представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених) та публікації в офіційному бюлетені «Промислова власність» відповідних відомостей про осіб, які пройшли атестацію;
здійснює передання для зберігання уповноваженим структурним підрозділом УКРНОІВІ особових справ кандидатів у патентні повірені та патентних повірених.
6. Член Атестаційної комісії має право:
знайомитися з матеріалами, поданими на розгляд Атестаційної комісії, та здійснювати їх перевірку;
заявляти клопотання, висловлювати міркування з питань, що розглядаються;
брати участь у прийнятті рішення шляхом голосування;
висловлювати окрему думку з оформленням її в письмовому вигляді.
7. Члени Атестаційної комісії повинні бути присутніми на атестації, ставити запитання кандидатам у патентні повірені та патентним повіреним, знайомитися з письмовими роботами, виконаними кандидатами в патентні повірені та патентними повіреними.
III. Правила і процедури роботи Атестаційної комісії
1. Формою роботи Атестаційної комісії є засідання, які проводяться за потреби, але не рідше ніж один раз на рік. Дату, час і місце проведення засідання визначає її голова.
Засідання Атестаційної комісії може бути проведено в режимі відеоконференції.
Позачергові засідання Атестаційної комісії проводяться за рішенням голови Атестаційної комісії або за вимогою не менше ніж третини членів Атестаційної комісії.
Про засідання Атестаційної комісії члени Атестаційної комісії та інші заінтересовані особи письмово повідомляються секретарем Атестаційної комісії не пізніше ніж за п’ять робочих днів до такого засідання. У разі якщо засідання проводиться в режимі відеоконференції або в разі якщо до дати повідомлення про засідання до Атестаційної комісії надійшла заява від запрошеного на засідання кандидата в патентні повірені, патентного повіреного про участь у засіданні в режимі відеоконференції, у повідомленні зазначається посилання, за яким можна приєднатися до відеоконференції.
Інформація про засідання Атестаційної комісії публікується на офіційному вебсайті УКРНОІВІ не пізніше ніж за п’ять робочих днів до дати такого засідання.
2. Засідання Атестаційної комісії веде голова, а в разі його відсутності - заступник голови.
3. Засідання Атестаційної комісії вважається правоможним, якщо на ньому присутні не менше ніж дві третини її членів.
4. Усі члени Атестаційної комісії незалежні та мають однакові права в прийнятті рішення.
Рішення Атестаційної комісії приймаються відкритим голосуванням.
Рішення Атестаційної комісії (крім рішень щодо атестації або відмови в атестації кандидатів як патентних повірених, які приймаються двома третинами присутніх на засіданні її членів) приймаються простою більшістю присутніх на засіданні її членів. У разі рівного розподілу голосів прийнятим вважається рішення, за яке проголосував головуючий на засіданні. Голосування проводиться за відсутності особи, щодо якої вирішується питання.
За потреби Атестаційна комісія за рішенням її голови може приймати рішення шляхом письмового опитування членів Атестаційної комісії. Результати письмового опитування оформлюються протоколом.
5. Рішення Атестаційної комісії, передбачені підпунктом 7 пункту 2 розділу II цього Положення, оформлюються протоколом.
6. Результати засідання Атестаційної комісії оформлюються протоколом, який підписують головуючий на засіданні та члени Атестаційної комісії, що брали участь у засіданні, та секретар Атестаційної комісії. Протокол викладається в письмовій формі та містить інформацію про дату і місце його складання, перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, прийняте Атестаційною комісією рішення.
7. Член Атестаційної комісії, який не підтримує прийняте рішення Атестаційної комісії, може викласти в письмовій формі окрему думку, що додається до протоколу засідання.
8. Член Атестаційної комісії не може брати участі в голосуванні на засіданні Атестаційної комісії в разі, якщо він прямо чи опосередковано заінтересований у результаті атестації кандидата в патентні повірені, патентного повіреного. У разі наявності зазначених підстав член Атестаційної комісії зобов’язаний заявити самовідвід до початку голосування.
Якщо кандидат у патентні повірені, патентний повірений вважає, що член Атестаційної комісії прямо чи опосередковано заінтересований у результаті його атестації, він може заявити відвід такому члену Атестаційної комісії до початку засідання Атестаційної комісії. Відвід повинен бути вмотивованим та поданим у письмовій формі.
У разі заявлення відводу Атестаційна комісія повинна вислухати особу, якій заявлено відвід, якщо вона бажає дати пояснення, та думку кандидата в патентні повірені, патентного повіреного, який заявляє відвід.
Атестаційна комісія приймає рішення про відвід члена Атестаційної комісії простою більшістю присутніх на засіданні її членів. У голосуванні про відвід не має права брати участь член Атестаційної комісії, якому заявлено відвід. Результати голосування фіксуються в протоколі.
9. Особові справи кандидатів у патентні повірені та патентних повірених зберігаються протягом 75 років з дня надходження заяви про атестацію кандидата в патентні повірені, патентного повіреного.
Протокол засідання Атестаційної комісії зберігається протягом 10 років з дня його складання.
10. Організаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Атестаційної комісії здійснюється УКРНОІВІ.
IV. Порядок атестації кандидатів у патентні повірені та патентних повірених для розширення їх спеціалізацій діяльності
1. Атестація кандидатів у патентні повірені та патентних повірених для розширення їх спеціалізацій діяльності проводиться за такими етапами:
перевірка поданих кандидатами в патентні повірені, патентними повіреними документів на відповідність установленим вимогам;
прийняття рішення про допуск кандидатів у патентні повірені, патентних повірених до кваліфікаційного екзамену;
проведення кваліфікаційного екзамену;
прийняття рішення про атестацію чи відмову в атестації кандидатів у патентні повірені, патентних повірених.
2. Проведення кваліфікаційного екзамену відбувається за такими етапами:
проведення тестування та визначення його результатів;
розв’язання ситуаційних завдань та визначення їх результатів;
проведення співбесіди та визначення її результатів.
3. Атестація проводиться державною мовою.
4. Інформація про дату, час і місце проведення кожного з етапів кваліфікаційного екзамену (тестування, розв’язання ситуаційних завдань, співбесіда) оприлюднюється на офіційному вебсайті УКРНОІВІ не пізніше ніж за п’ять робочих днів до їх початку.
2. Прийняття та попередній розгляд документів
1. Кандидат у патентні повірені, патентний повірений подає до УКРНОІВІ заяву про атестацію, складену за формою, наведеною в додатку до цього Положення (далі - заява).
До заяви за бажанням кандидата в патентні повірені, патентного повіреного можуть додаватися копії документів, що підтверджують громадянство України, рівень володіння державною мовою, наявність вищої освіти у сфері інтелектуальної власності, технічних наук, у галузі права, не менше ніж п’ятирічний досвід практичної роботи у сфері інтелектуальної власності, у сфері технічних наук, інші документи, що додатково характеризують рівень професійних знань кандидата в патентні повірені, патентного повіреного.
2. Заява підписується кандидатом у патентні повірені, патентним повіреним.
Заява та додатки до неї (за наявності) подаються до УКРНОІВІ у паперовій або електронній формі.
Документи в електронній формі надсилаються на офіційну адресу електронної пошти УКРНОІВІ з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
3. Документами, що підтверджують громадянство України, є копія паспорта громадянина України у формі книжечки або у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, або іншого документа, який посвідчує особу та підтверджує громадянство України. У разі подання таких документів подаються копії всіх їх заповнених сторінок.
4. Документами, що підтверджують рівень володіння державною мовою, є документи, передбачені частиною першою статті 48 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
5. Документами, що підтверджують наявність вищої освіти у сфері інтелектуальної власності, є копія диплома про вищу освіту за освітньою програмою, яка включає інтелектуальну власність, отриманого в Україні та/або в іноземних державах та визнаного в Україні в установленому законом порядку.
6. Документами, що підтверджують наявність вищої освіти у сфері технічних наук, є копія диплома про вищу освіту в галузі природничих наук, інформаційних технологій, інженерії, автоматизації та приладобудування, електроніки та телекомунікацій, виробництва та технологій, архітектури та будівництва, аграрних наук та продовольства, охорони здоров’я, отриманого в Україні та/або в іноземних державах та визнаного в Україні в установленому законом порядку.
7. Документами, що підтверджують наявність вищої освіти у галузі права, є копія диплома про вищу освіту в галузі права, отриманого в Україні та/або в іноземних державах та визнаного в Україні в установленому законом порядку.
8. Документами, що підтверджують досвід практичної роботи кандидата в патентні повірені, патентного повіреного, є:
копія трудової книжки (для військовослужбовців - послужний список);
витяг з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
довідки про роботу у сфері інтелектуальної власності, надані відповідними організаціями, патентними агентствами, фірмами, патентними повіреними тощо із зазначенням видів та обсягу робіт, які виконувалися особою за час роботи в них;
копія посадової інструкції з місця роботи;
копії цивільно-правових договорів, якщо вони містять інформацію про надання послуг у сфері інтелектуальної власності (до договорів додаються відповідні акти приймання-передавання результатів або інші документи, що свідчать про виконання роботи та/або надання послуг);
копії довіреностей, виданих для представництва довірителя та надання послуг у сфері інтелектуальної власності (до довіреностей додаються відповідні акти приймання-передавання результатів або інші документи, що свідчать про виконання роботи та/або надання послуг);
опис і номери заявок та охоронних документів, у яких кандидат у патентні повірені, патентний повірений зазначений як представник;
копії протоколів судових засідань, рішень судів, у яких кандидат у патентні повірені, патентний повірений зазначений як представник;
копії дипломів доктора філософії/доктора наук та додані до них копії монографії, наукові статті, рецензії на наукові роботи, відгуки на автореферати дисертацій;
копії документів закладів вищої освіти, що підтверджують навантаження особи під час викладацької діяльності.
9. Копії документів повинні бути доступними для читання з повним та чітким відображенням інформації незалежно від її змісту.
Електронні копії оригіналів паперових документів повинні відображати всі реквізити документів, бути збережені у форматі pdf. Назви файлів повинні відповідати виду оригіналу паперового документа.
У разі подання документів у паперовій формі кожна сторінка копії документа засвідчується особою, яка його подала, відповідно до законодавства (крім документів, які засвідчуються в іншому порядку, визначеному законодавством).
У разі подання документів в електронній формі копія кожного документа засвідчується з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
10. Дата заповнення (засвідчення) документів повинна відповідати даті їх подання до Атестаційної комісії.
11. Кандидат у патентні повірені, патентний повірений забезпечує достовірність поданих до Атестаційної комісії заяви та доданих до неї документів і правильність їх оформлення.
12. Секретар Атестаційної комісії здійснює попередній розгляд заяви та доданих до неї документів (за наявності), поданих кандидатами в патентні повірені, патентними повіреними, з метою перевірки на правильність заповнення заяви та підтвердження зазначеної в ній інформації в державних електронних інформаційних ресурсах.
У разі невідповідності заяви встановленим вимогам Атестаційна комісія протягом п’ятнадцяти календарних днів з дати отримання заяви надсилає кандидату в патентні повірені, патентному повіреному повідомлення з пропозицією усунути недоліки.
Інформація, що підтверджує відомості, зазначені в заяві, отримується УКРНОІВІ без участі кандидата в патентні повірені, патентного повіреного на підставі зазначених у заяві відомостей у порядку електронної інформаційної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів «Трембіта».
У разі відсутності технічної можливості передачі даних засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів «Трембіта» електронна інформаційна взаємодія може здійснюватися з використанням інших інформаційно-комунікаційних систем із застосуванням у них відповідних комплексних систем захисту інформації з підтвердженою відповідністю за результатами державної експертизи в порядку, встановленому законодавством.
У разі відсутності в державних електронних інформаційних ресурсах відомостей, що підтверджують громадянство України, наявність вищої освіти у сфері інтелектуальної власності, технічних наук, у галузі права, не менше ніж п’ятирічний досвід практичної роботи у сфері інтелектуальної власності, у сфері технічних наук кандидата в патентні повірені, патентного повіреного, Атестаційна комісія протягом п’ятнадцяти календарних днів з дати отримання заяви надсилає йому повідомлення з пропозицією надати документи, що підтверджують інформацію, зазначену в заяві.
Відповідь повинна бути надана кандидатом у патентні повірені, патентним повіреним протягом шестидесяти календарних днів з дати одержання повідомлення.
У разі якщо невідповідність документів установленим вимогам не усунуто в зазначений у цьому пункті строк, документи повертаються кандидату в патентні повірені, патентному повіреному на адресу для листування, зазначену в заяві.
13. Заява та додані до неї документи (за наявності) формуються секретарем Атестаційної комісії в особову справу кандидата в патентні повірені, патентного повіреного.
3. Порядок допуску до кваліфікаційного екзамену
1. Подані кандидатами в патентні повірені, патентними повіреними документи Атестаційна комісія розглядає на засіданні та приймає рішення про допуск чи відмову в допуску кандидата в патентні повірені, патентного повіреного до кваліфікаційного екзамену.
Рішення про допуск кандидата в патентні повірені, патентного повіреного до кваліфікаційного екзамену приймається на засіданні Атестаційної комісії та оформлюється протоколом.
У разі якщо інформація, зазначена в поданих документах, потребує уточнення чи викликає сумніви, за рішенням Атестаційної комісії на засідання може бути запрошено кандидата в патентні повірені, патентного повіреного.
2. Атестаційна комісія приймає рішення про відмову в допуску кандидата в патентні повірені, патентного повіреного до кваліфікаційного екзамену в разі:
якщо він не є громадянином України;
якщо він не має чи не зміг підтвердити документально вимогу щодо освіти;
якщо він не має чи не зміг підтвердити документально досвід практичної роботи у сфері інтелектуальної власності;
якщо він є працівником УКРНОІВІ, Мінекономіки, підприємства, установи, організації, що входить до державної системи правової охорони інтелектуальної власності, або особою, якій діяльність патентного повіреного заборонена законодавством.
3. Рішення про відмову в допуску кандидата в патентні повірені, патентного повіреного до кваліфікаційного екзамену приймається на засіданні Атестаційної комісії і оформлюється протоколом.
4. Витяг з протоколу надсилається кандидату в патентні повірені, патентному повіреному протягом п’яти робочих днів з дати складання протоколу.
5. Кандидат у патентні повірені, патентний повірений, якого не допущено до кваліфікаційного екзамену, має право оскаржити рішення Атестаційної комісії до Апеляційної комісії протягом двох місяців з дати отримання витягу з протоколу або до суду в порядку, встановленому законом.
6. Інформація про осіб, яких допущено та яким відмовлено в допуску до кваліфікаційного екзамену, оприлюднюється на офіційному вебсайті УКРНОІВІ протягом п’яти робочих днів з дати складання протоколу Атестаційної комісії.
7. Не пізніше ніж за десять робочих днів до початку проведення кваліфікаційного екзамену Атестаційна комісія надсилає кандидатам у патентні повірені, патентним повіреним, які допущені до кваліфікаційного екзамену, повідомлення про дату, час та місце його проведення.
Інформація про дату, час та місце проведення кваліфікаційного екзамену оприлюднюється на офіційному вебсайті УКРНОІВІ не пізніше ніж за п’ять робочих днів до початку його проведення.
У разі якщо співбесіда в режимі відеоконференції не відбулася в призначені дату та час через технічний збій, проведення співбесіди призначається відповідно до пункту 28 глави 4 цього розділу, інформація про що не оприлюднюється.
1. Кандидати в патентні повірені, патентні повірені складають кваліфікаційний екзамен.
Кваліфікаційний екзамен проводиться за затвердженими Атестаційною комісією екзаменаційними завданнями відповідно до зазначеної (зазначених) у заяві про атестацію як патентного повіреного спеціалізації діяльності (спеціалізацій діяльності).
Кваліфікаційний екзамен проводиться не рідше ніж один раз на рік.
Об’єктивність проведення кваліфікаційного екзамену забезпечується рівними для всіх кандидатів у патентні повірені та патентних повірених умовами щодо доступу до інформації стосовно процедури проведення екзамену, місця складання та тривалості екзамену, а також щодо кількості та ступеня складності екзаменаційних завдань та відкритості інформації про результати екзамену.
Перед складанням кваліфікаційного екзамену кожен кандидат у патентні повірені, патентний повірений пред’являє паспорт громадянина України або інший документ, який посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Кандидат у патентні повірені, патентний повірений, який без поважних причин не з’явився на кваліфікаційний екзамен, не атестується за всіма заявленими спеціалізаціями діяльності.
Перебіг кваліфікаційного екзамену фіксується УКРНОІВІ за допомогою технічних засобів відео- та звукозапису.
2. Тестування проводиться в окремому приміщенні, у якому розміщується електронна система, що використовується для проведення електронного анонімного тестування (далі - система).
Налаштування автоматизованих робочих місць осіб, допущених до тестування, повинні забезпечувати відсутність доступу до інформаційних ресурсів мережі Інтернет.
Перед початком тестування особи, які беруть участь у його складанні, отримують у секретаря Атестаційної комісії аркуш з іменем входу та паролем, необхідні для реєстрації в системі. Ім’я входу та пароль надаються в запечатаному вигляді. Примірник аркуша з іменем входу та паролем відрізається секретарем Атестаційної комісії, скріплюється підписом особи із зазначенням її прізвища, імені та по батькові (за наявності) та розкривається лише після автоматичного визначення результатів тестування.
Після отримання імені входу та пароля всіма особами секретар Атестаційної комісії роз’яснює порядок проведення кваліфікаційного екзамену, а також демонструє процедуру виконання електронного анонімного тестування в системі.
Тестування кандидатів у патентні повірені, патентних повірених проводиться під наглядом не менше ніж трьох членів Атестаційної комісії та секретаря Атестаційної комісії.
3. Тестування на знання законодавства проводиться з метою визначення рівня знань Конституції України, Цивільного кодексу України, міжнародних актів та угод у сфері інтелектуальної власності, спеціального законодавства у сфері інтелектуальної власності.
Під час тестування забороняється використовувати будь-які джерела інформації на паперових чи електронних носіях (тексти нормативно-правових актів, підручники, навчальні посібники, електронні книги тощо), а також засоби зв’язку. У разі користування під час складання кваліфікаційного екзамену зазначеними та іншими джерелами інформації або засобами зв’язку особа за рішенням Атестаційної комісії відсторонюється від участі у кваліфікаційному екзамені і вважається такою, що не склала його.
4. Перелік тестових питань на знання законодавства та варіанти відповідей затверджуються Атестаційною комісією. Орієнтовний перелік тестових питань оприлюднюється на офіційному вебсайті УКРНОІВІ не пізніше ніж за п’ятнадцять календарних днів до початку кваліфікаційного екзамену.
5. Під час проведення тестування завдання для кожного кандидата в патентні повірені, патентного повіреного обираються автоматично шляхом генерування в довільній формі з переліку тестових питань. Одне тестове завдання включає 40 тестових питань на знання Конституції України, Цивільного кодексу України, міжнародних актів та угод, законодавства у сфері інтелектуальної власності.
Кожне питання передбачає чотири варіанти відповіді, один з яких є правильним.
6. Загальний час для проведення тестування повинен становити не більше ніж 60 хвилин.
Відлік часу для кожного кандидата в патентні повірені, патентного повіреного розпочинається індивідуально після його авторизації в системі з моменту підтвердження запиту системи на початок тестування.
У разі неможливості продовження електронного анонімного тестування з технічних причин у засіданні Атестаційної комісії оголошується перерва до їх усунення.
7. Після закінчення кандидатом у патентні повірені, патентним повіреним проходження тестування або після закінчення часу, відведеного для його проведення, здійснюється автоматичне визначення результатів тестування за допомогою системи, які фіксуються у відомості про результати тестування.
За результатами тестування формується звіт, який роздруковується у двох примірниках та підписується кандидатом у патентні повірені, патентним повіреним, після чого один примірник передається секретарю Атестаційної комісії, а другий залишається в кандидата в патентні повірені, патентного повіреного.
Секретар Атестаційної комісії підписує звіт у членів Атестаційної комісії, які здійснюють нагляд, та вносить його до відомості про результати тестування.
Після закінчення виконання електронного анонімного тестування всіма особами або часу, відведеного для його виконання, секретарем Атестаційної комісії формується та роздруковується відомість про результати тестування.
Відомість містить перелік імен входу осіб, які проходили електронне анонімне тестування, кількість набраних за кожне завдання балів та вільне поле для зазначення прізвищ, імен та по батькові (за наявності) осіб, яке заповнюється після ідентифікації результатів електронного анонімного тестування.
Ідентифікація результатів електронного анонімного тестування здійснюється секретарем Атестаційної комісії після формування відомості у присутності всіх членів Атестаційної комісії, що беруть участь у засіданні.
Прізвища, імена та по батькові (за наявності) осіб, які проходили тестування, уносяться секретарем Атестаційної комісії до роздрукованої відомості, яка скріплюється підписами всіх присутніх на засіданні членів Атестаційної комісії.
8. За результатами тестування виставляються такі бали:
1 бал - кандидатам у патентні повірені, патентним повіреним, які відповіли правильно на 28 і більше питань тестового завдання;
0 балів - кандидатам у патентні повірені, патентним повіреним, які відповіли правильно на 27 і менше питань тестового завдання.
9. Проведення повторного тестування не допускається в разі, якщо тестування було перервано або не відбулося з технічних чи інших причин, що не залежать від членів Атестаційної комісії та кандидатів у патентні повірені, патентних повірених.
У такому разі за рішенням Атестаційної комісії призначається нова дата проведення тестування та/або час, про що повідомляються кандидати в патентні повірені, патентні повірені в порядку, передбаченому пунктом 3 глави 3 цього розділу.
10. Кандидати в патентні повірені, патентні повірені, які за результатами тестування набрали 0 балів, а також кандидати в патентні повірені, патентні повірені, які не з’явилися для його проходження, протягом часу, передбаченого для тестування, вважаються такими, що не пройшли тестування та не можуть бути допущені до чергового етапу кваліфікаційного екзамену.
Кандидати в патентні повірені, патентні повірені, які набрали 1 бал, вважаються такими, що пройшли тестування, та можуть бути допущені до другого етапу кваліфікаційного екзамену.
З інформацією про результати тестування та кількість отриманих балів особи, які проходили тестування, ознайомлюються під підпис під час підписання відповідного звіту.
За результатами тестування Атестаційна комісія приймає рішення, яке оформлюється протоколом протягом п’яти робочих днів з дати проходження тестування.
11. Витяг з протоколу щодо кандидата в патентні повірені, патентного повіреного надсилається йому протягом п’яти робочих днів з дати оформлення протоколу засідання Атестаційної комісії.
12. Кандидат у патентні повірені, патентний повірений, який не склав перший етап кваліфікаційного екзамену (тестування), має право оскаржити оформлене протоколом рішення Атестаційної комісії до Апеляційної комісії протягом двох місяців з дати отримання ним витягу з протоколу або до суду в порядку, встановленому законом.
13. Інформація про осіб, яких допущено та яким відмовлено в допуску до другого етапу кваліфікаційного екзамену, оприлюднюється на офіційному вебсайті УКРНОІВІ протягом п’яти робочих днів з дати складання протоколу Атестаційної комісії.
14. Другим етапом кваліфікаційного екзамену є розв’язання ситуаційних завдань, до якого допускаються кандидати в патентні повірені, патентні повірені, які пройшли тестування.
Перелік ситуаційних завдань затверджується Атестаційною комісією. Зразок ситуаційного завдання за кожною спеціалізацією діяльності оприлюднюється на офіційному вебсайті УКРНОІВІ не пізніше ніж за п’ятнадцять календарних днів до початку кваліфікаційного екзамену.
15. Загальний час для розв’язання ситуаційних завдань повинен становити не більше ніж 4 години.
16. Ситуаційні завдання складаються із завдань для перевірки компетентностей та професійних знань кандидата в патентні повірені, патентного повіреного з урахуванням заявленої спеціалізації діяльності (спеціалізацій діяльності). Варіанти ситуаційних завдань затверджуються Атестаційною комісією.
17. Ситуаційні завдання розв’язуються кандидатами в патентні повірені, патентними повіреними в письмовій формі. Для розв’язання завдання в письмовій формі особам, допущеним до екзамену, видаються чисті аркуші паперу з відміткою Атестаційної комісії та два конверти.
18. Визначення варіанту ситуаційного завдання, яке повинен розв’язати кандидат у патентні повірені, патентний повірений, здійснюється за допомогою комп’ютерної техніки автоматично, випадково та анонімно.
Персональні дані кандидата в патентні повірені, патентного повіреного шифруються та відображаються в ситуаційному завданні, яке він повинен розв’язати.
Ситуаційне завдання та бланк персональних даних кандидата в патентні повірені, патентного повіреного автоматично роздруковуються та надаються кандидату в патентні повірені, патентному повіреному.
Після завершення розв’язання ситуаційного завдання або після закінчення часу, відведеного для його розв’язання, кандидат у патентні повірені, патентний повірений вкладає результати розв’язання ситуаційного завдання та заповнений ним бланк персональних даних у різні конверти та здає їх секретарю Атестаційної комісії.
Після отримання конвертів від усіх кандидатів у патентні повірені, патентних повірених секретар Атестаційної комісії передає екзаменаторам, які проводять екзамен з відповідної спеціалізації, тільки конверти з розв’язаними ситуаційними завданнями для визначення результатів, а конверти із заповненими бланками персональних даних передає голові Атестаційної комісії.
Забороняється фотографування, винесення письмово викладених умов ситуаційного завдання за межі приміщення, у якому відбувається розв’язання ситуаційного завдання, а також зазначення персональних даних на результатах розв’язання ситуаційного завдання.
19. Відповіді оцінюються екзаменаторами окремо за кожним із завдань з відповідної спеціалізації з використанням системи «задовільно» або «незадовільно». Такі оцінки виставляються на аркуші з відповідями кандидата в патентні повірені, патентного повіреного.
20. За результатами розв’язання ситуаційних завдань Атестаційна комісія приймає рішення, яке оформлюється протоколом протягом п’яти робочих днів з дати проведення другого етапу кваліфікаційного екзамену (розв’язання ситуаційного завдання).
21. Витяг з протоколу Атестаційної комісії щодо кандидата в патентні повірені, патентного повіреного надсилається йому протягом п’яти робочих днів з дати оформлення протоколу.
22. Інформація про осіб, яких допущено та яким відмовлено в допуску до третього етапу кваліфікаційного екзамену (співбесіди), оприлюднюється на офіційному вебсайті УКРНОІВІ протягом п’яти робочих днів з дати оформлення рішення Атестаційної комісії.
23. Кандидат у патентні повірені, патентний повірений, який не склав другий етап кваліфікаційного екзамену (розв’язання ситуаційного завдання), має право оскаржити рішення Атестаційної комісії до Апеляційної комісії протягом двох місяців з дати отримання витягу з протоколу або до суду в порядку, встановленому законом.
24. До третього етапу кваліфікаційного екзамену (співбесіди) допускаються кандидати в патентні повірені, патентні повірені, які пройшли другий етап кваліфікаційного екзамену (розв’язання ситуаційного завдання).
25. Співбесіда проводиться з метою оцінки відповідності професійної компетентності кандидата в патентні повірені, патентного повіреного встановленим вимогам, які не були оцінені на попередніх етапах кваліфікаційного екзамену.
26. Співбесіду проводить Атестаційна комісія з кожним кандидатом у патентні повірені, патентним повіреним особисто. Співбесіда з одним кандидатом може тривати до 30 хвилин.
27. Кандидат у патентні повірені, патентний повірений може подати заяву про участь у співбесіді в режимі відеоконференції не пізніше ніж за два робочі дні до дати проведення співбесіди.
28. У разі проведення співбесіди в режимі відеоконференції секретар Атестаційної комісії надсилає кандидату в патентні повірені, патентному повіреному посилання, за яким можна приєднатися до відеоконференції, на адресу електронної пошти, зазначену в заяві про участь у співбесіді в режимі відеоконференції.
Під час проведення співбесіди в режимі відеоконференції кандидат у патентні повірені, патентний повірений повинен забезпечити належну якість зображення та звуку.
У разі якщо кандидат у патентні повірені, патентний повірений повідомив секретаря Атестаційної комісії про технічний збій, у зв’язку з яким не відбулася співбесіда з таким кандидатом, дата її проведення переноситься на інший день за рішенням Атестаційної комісії. Перенесення дати проведення співбесіди здійснюється один раз.
Кандидат у патентні повірені, патентний повірений, який не вийшов на зв’язок для проходження співбесіди в режимі відеоконференції та не повідомив секретаря Атестаційної комісії про технічний збій протягом однієї години після визначеного часу початку проведення співбесіди, вважається таким, що не пройшов третій етап кваліфікаційного екзамену (співбесіду).
29. Після завершення співбесіди з усіма кандидатами Атестаційна комісія проводить голосування щодо кожного кандидата в патентні повірені, патентного повіреного. Голосування здійснюється Атестаційною комісією відповідно до пункту 4 розділу III цього Положення. Кандидат вважається таким, що пройшов третій етап кваліфікаційного екзамену (співбесіду), якщо за його кандидатуру проголосувала проста більшість присутніх на засіданні членів Атестаційної комісії.
30. За підсумками співбесіди щодо кожного з кандидатів у патентні повірені, патентного повіреного Атестаційна комісія приймає рішення про:
1) атестацію за кожною заявленою ним спеціалізацією діяльності;
2) атестацію за деякими заявленими спеціалізаціями діяльності та відмову в атестації за іншими заявленими спеціалізаціями діяльності;
3) відмову в атестації за всіма заявленими спеціалізаціями діяльності.
31. Рішення Атестаційної комісії фіксується у протоколі, який оформлюється протягом п’яти робочих днів з дати проведення третього етапу кваліфікаційного екзамену (співбесіди).
32. Витяг з протоколу Атестаційної комісії надсилається кожному кандидату в патентні повірені, патентному повіреному протягом п’яти робочих днів з дати оформлення протоколу.
33. Кандидат у патентні повірені, патентний повірений, який не склав третій етап кваліфікаційного екзамену, має право оскаржити оформлене протоколом рішення Атестаційної комісії до Апеляційної комісії або суду протягом двох місяців з дати отримання витягу з протоколу.
1. Листування Атестаційної комісії забезпечується структурним підрозділом УКРНОІВІ, до повноважень якого належить організація проведення атестації.
2. Повідомлення та інші передбачені цим Положенням документи Атестаційної комісії надсилаються кандидатам у патентні повірені, патентним повіреним реєстрованим поштовим відправленням з рекомендованим повідомленням про вручення на зазначену в заяві адресу для листування.
У разі повернення поштового відправлення з документами, які не одержані адресатом з незалежних від Атестаційної комісії причин, вважається, що такі документи вручено адресату належним чином. Датою одержання такого відправлення вважається дата проставляння в поштовому повідомленні відмітки про причини неотримання відправлення.
Повідомлення про запрошення на засідання Атестаційної комісії та про проведення співбесіди в режимі відеоконференції надсилаються кандидату в патентні повірені, патентному повіреному на адресу електронної пошти, зазначену в заяві, з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
3. Кандидат у патентні повірені, патентний повірений повинен повідомляти Атестаційну комісію про зміну адреси для листування. У разі неповідомлення про зміну адреси для листування документи Атестаційної комісії надсилаються їм за останньою відомою адресою і вважаються врученими.
VI. Оскарження рішень Атестаційної комісії
1. Рішення Атестаційної комісії можуть бути оскаржені до Апеляційної комісії УКРНОІВІ протягом двох місяців з дати їх отримання кандидатом у патентні повірені, патентним повіреним або до суду в порядку, встановленому законом.
{Положення в редакції Наказу Міністерства економіки № 20599 від 29.12.2023}
Додаток |
{Додаток до Положення в редакції Наказу Міністерства економіки № 20599 від 29.12.2023}