{Постанова втратила чинність на підставі Постанови Ради Міністрів УРСР № 40 від 10.02.1987}
Про затвердження Положення про об'єднану дошкільну дитячу установу (ясла-садок)
Рада Міністрів Української РСР постановляє:
Затвердити подане Міністерством освіти УРСР, Міністерством охорони здоров'я УРСР і Міністерством фінансів УРСР Положення про об'єднану дошкільну дитячу установу (ясла-садок) (Положення додається).
ПОЛОЖЕННЯ
про об'єднану дошкільну дитячу установу (ясла-садок)
1. Ясла-садок є державною установою громадського виховання дітей віком від двох місяців до семи років, яка здійснює завдання по всебічному розвитку дітей в єдиній системі комуністичного виховання, відповідає завданням наступного виховання дітей у школі, сприяє участі жінок-матерів у виробничому та громадсько-політичному житті країни.
2. Навчально-виховна робота в дошкільній дитячій установі провадиться рідною мовою дітей у відповідності з програмно-методичними вказівками, затвердженими Міністерством освіти УРСР і Міністерством охорони здоров'я УРСР.
3. Ясла-садки організуються районними, міськими відділами народної освіти, підприємствами, установами, організаціями, згідно з встановленим планом, а також за рішенням правлінь колгоспів.
Ясла-садок, незалежно від їх відомчої підпорядкованості, повинні бути зареєстровані у відповідному районному, міському відділі народної освіти. При реєстрації їм встановлюється порядковий номер, після чого дошкільна дитяча установа набуває прав юридичної особи.
4. Керівництво і контроль за господарсько-фінансовою діяльністю ясел-садка здійснюється адміністрацією підприємства установи, організації, правлінням колгоспу, у віданні яких дитяча установа знаходиться.
5. Контроль за розгортанням сітки об'єднаних дошкільних дитячих установ і за станом виховної роботи в них, методичне керівництво і забезпечення педагогічними кадрами здійснює Міністерство освіти УРСР та його органи на місцях.
6. Організацію лікувально-профілактичного обслуговування дітей, контроль за додержанням санітарно-гігієнічного режиму в яслах-садках і забезпечення дошкільних дитячих установ медичними кадрами здійснює Міністерство охорони здоров'я УРСР та його місцеві органи.
7. Ясла-садки, як правило, відкриваються в спеціально збудованих за типовим проектом приміщеннях.
8. Приміщення ясел-садка за .своїм розміром повинно відповідати санітарно-гігієнічним вимогам та існуючим нормативам і складатися з окремих блоків для дітей ясельного і дошкільного віку з ізольованими входами.
Приміщення для кожної групи дітей ясельного віку має: прийомну, кімнату для годування грудних дітей, окрему спальню, ігрову кімнату, веранду для денного сну дітей на повітрі, туалетну, умивальну, груповий бокс. Бажано, щоб таке приміщення мало окремий вхід.
Приміщення для кожної групи дітей дошкільного віку має: групову кімнату, роздягальню, туалетну, умивальну і веранду для денного сну дітей на повітрі.
Крім того, в приміщеннях ясел-садків повинні бути: зал, харчоблок (з заготовочною, складовою і шлюзом роздавальної), пральня з сушильнею, ізолятор, кабінет лікаря, кабінет завідуючого, кімната для персоналу, душова, я також ряд підсобних приміщень.
Корисна площа, тобто площа групових приміщень (спальні, ігрові кімнати, їдальні), повинна становити на одну дитину 2,5 кв.м в групах з денним перебуванням дітей і 4 кв.м у групах цілодобового перебування.
9. У приміщенні цілодобових ясел-садків необхідно мати для кожної групи дітей ясельного і дошкільного віку, крім вищезазначених приміщень, окремі спальні для сну дітей вночі, їдальні і ванно-душові приміщення.
10. При яслах-садках повинні бути огороджені, озеленені і відповідно обладнані самостійні земельні ділянки для ігор, занять і сну дітей у розмірах, встановлених Держбудом СРСР.
11. Ясла-садок обладнуються відповідно до нормативів, встановлених для дитячих ясел і садків.
12. Харчування дітей у яслах-садках організується з урахуванням вікових особливостей дітей за нормами харчування, встановленими для ясел і дитячих садків різних типів.
Діти віком до одного року забезпечуються продуктами харчування, приготовленими в молочних кухнях органів охорони здоров'я або спеціально приготовленими на кухні дошкільної установи.
13. Залежно від умов і потреби ясла-садки можуть відкриватися:
на сім-вісім груп: 3-4 групи дітей віком від 2 місяців до 3 років і 4-5 груп дітей віком від 3 до 7 років;
на шість груп: 3 групи дітей віком від 2 місяців до 3 років і 3 групи дітей віком від 3 до 7 років;
на п'ять груп: 2 групи дітей віком від 2 місяців до 3 років і 3 групи дітей віком від 3 до 7 років;
на чотири групи: 2 групи дітей віком від 2 місяців до 3 років і 2 групи віком від 3 до 7 років.
У населених пунктах, де немає достатнього контингенту дітей, можуть відкриватися ясла-садки на дві і три групи.
14. Тривалість перебування дітей у яслах-садках встановлюється залежно від умов роботи батьків - 9, 12, 24 години на добу, а при наявності потреби тривалість перебування може встановлюватися 10 годин на добу.
15. Крім ясел-садків загального типу, в разі потреби можуть відкриватися:
а) цілодобові ясла-садки або окремі групи інтернатного типу, де діти перебувають протягом тижня, за винятком вихідного дня. Такі установи організуються для дітей, батьки яких працюють у нічну та вечірню зміни, а також для дітей одиноких і багатодітних матерів.
До цілодобових ясел-садків приймаються лише діти з півторарічного віку,
б) ясла-садки для дітей з фізичними вадами (глухонімих, сліпих та інших), які організуються залежно від наявності таких дітей і працюють за окремим положенням.
Примітка. Діти сліпі, глухі, з наслідками ураження центральної нервової системи, які вимагають спеціального індивідуального догляду, в ясла-садки загального типу не приймаються;
в) ясла-садки санаторного типу для дітей з туберкульозною інтоксикацією, які організуються в залежності від потреби і працюють за окремим положенням.
Для дітей, що перебували в контакті з інфекційними хворими, в яслах-садках створюються, в разі потреби, карантинні групи (за згодою санепідвідділу).
16. Для забезпечення правильної організації роботи в яслах-садках діти поділяються на групи за віком:
перша ясельна група дітей віком від 2 місяців до 9-10 місяців;
друга ясельна група - від 9-10 місяців до 1 року 8 місяців;
третя ясельна група - від 1 року 8 місяців до 3 років;
перша молодша дошкільна група - від 3 до 4 років;
друга молодша дошкільна група - від 4 до 5 років;
середня дошкільна група - від 5 до 6 років;
старша дошкільна група - від 6 до 7 років.
У малокомплектних яслах-садках групи комплектуються дітьми суміжного віку.
17. Кількість дітей встановлюється:
а) в групах для дітей віком від 2 до 9-10 місяців - 15 чол.;
б) в групах для дітей віком від 9-10 місяців до 4 років - 20 чол.;
в) в групах для дітей віком від 4 до 7 років - 25 чол.
Кількість дітей у групах, що укомплектовані дітьми різного віку, встановлюється в залежності від того, дітей якого віку в групі більше.
18. Прийом дітей у ясла-садки відділів народної освіти провадиться по путівках районних, міських відділів народної освіти за місцем проживання дітей.
Путівки в ясельні групи видаються районними, міськими відділами народної освіти за списками відповідних органів охорони здоров'я.
19. Прийом дітей у ясла-садки підприємств, установ, організацій провадиться по путівках, виданих адміністрацією відповідних підприємств, установ, організацій, за погодженням з профспілковими організаціями, а в ясла-садки колгоспів - по путівках, виданих правліннями колгоспів.
20. З метою скорочення далеких переїздів батьків з дітьми районним, міським відділам народної освіти надається право заповнювати до 20 процентів місць у яслах-садках підприємств, установ, організацій дітьми, батьки яких не працюють в них, але проживають в місці знаходження дошкільної установи.
Відчислення дітей, направлених у ці ясла-садки, не дозволяється без попереднього погодження з районним, міським відділом народної освіти.
21. До ясел-садків у першу чергу приймаються діти працюючих матерів, одиноких і багатосімейних матерів і матерів, які вчаться в стаціонарних, вечірніх і заочних навчальних закладах, а також діти інвалідів. Перевага при прийомі надається також батькам, які влаштовують одночасно дітей ясельного і дошкільного віку.
22. Зарахування дітей у ясла-садки провадиться по заяві батьків і пред'явленню висновку лікаря (за встановленою формою) про стан здоров'я дитини, а також свідоцтва про народження дитини і довідки про заробітну плату батьків.
23. Масове комплектування ясел-садків, переведення дітей з групи в групу та випуск їх у школу провадяться з 20 серпня по 1 вересня. При наявності вільних місць в окремих групах допускається прийом дітей у ці групи протягом року.
Вільні місця в яслах-садках повинні заповнюватись негайно.
24. Відчислення дітей з ясел-садків провадиться за медичними висновками або в разі невідвідування дітьми дошкільної установи без поважних причин більше двох тижнів, а також у випадку неуплати за утримання їх протягом двох тижнів після встановленого строку.
Забороняється відчислення дітей з ясел-садків (крім ясел-садків колгоспів) у випадках переходу матерів на іншу роботу.
25. За утримання дітей у дитячих яслах-садках батьки вносять плату у відповідності з діючою шкалою.
26. Штати адміністративного, педагогічного, медичного та обслуговуючого персоналу ясел-садків встановлюються відповідно до штатів, затверджених для цього типу установ.
27. На посади завідуючих яслами-садками призначаються особи, які мають (як правило) вищу спеціальну педагогічну освіту, курсову медичну підготовку, стаж роботи в дошкільних установах не менше 3 років і необхідні організаційні здібності.
Завідуючих яслами-садками системи Міністерства освіти УРСР призначає і звільняє завідуючий районним, міським відділом народної освіти.
Завідуючих яслами-садками підприємств, установ, організацій призначає і звільняє адміністрація підприємств, установ, організацій, а в колгоспах - правління колгоспів, у всіх випадках - лише за попереднім погодженням з районним, міським відділом народної освіти.
Завідуючий яслами-садком здійснює загальне керівництво всією діяльністю дошкільної дитячої установи на основі принципу єдиноначальності; відповідає за життя, безпеку та охорону здоров'я дітей і за правильну організацію навчально-виховної роботи, за додержання санітарно-гігієнічного режиму в установі, за належне медичне обслуговування дітей; організовує підвищення ідейно-політичного рівня і ділової кваліфікації працівників, вивчення ними передового педагогічного досвіду і впровадження його в практику роботи.
28. Лікар ясел-садка призначається і звільняється з роботи районним, міським відділом охорони здоров'я або головним лікарем району і утримується районним, міським відділом охорони здоров'я або районною лікарнею. Лікар здійснює медичне обслуговування дітей, наглядає за їх здоров'ям, фізичним розвитком, організовує роботу по загартуванню дитячого організму, забезпечує проведення різних профілактичних заходів.
Лікар відповідає, разом з завідуючим, за якість харчування дітей, за санітарний стан всіх приміщень і території ясел-садка, керує і контролює роботу медичних сестер, провадить санітарно-освітню роботу серед батьків та обслуговуючого персоналу дитячої установи.
Лікар працює під керівництвом завідуючого яслами-садком і лікувально-профілактичних установ, які обслуговують дошкільні установи; він звітує за свою роботу перед ними, а також перед районним, міським відділом народної освіти.
29. Старша медична сестра призначається і звільняється з роботи районним, міським відділом народної освіти, а у відомчих яслах-садках - адміністрацією підприємств, установ, організацій і правліннями колгоспів в погодженні з відповідним органом охорони здоров'я. Старша медична сестра забезпечує щоденний огляд дітей, виконує призначення лікаря, здійснює контроль за якістю харчування, його калорійністю, за санітарним станом приміщення і території, за виконанням режиму, встановленого в дитячих яслах-садках, провадить оздоровчі процедури і веде медичну документацію.
Старша медична сестра працює під керівництвом завідуючого і лікаря ясел-садка.
30. Педагоги-вихователі ясел-садків системи Міністерства освіти УРСР призначаються і звільняються районними, міськими відділами народної освіти, а ясел-садків відомств - адміністрацією відповідного підприємства, установи, організації, правлінням колгоспу в погодженні з районними, міськими відділами народної освіти - з числа осіб, які мають спеціальну педагогічну освіту.
Один із педагогів-вихователів виділяється для допомоги завідуючому в організації навчально-виховної роботи з дітьми.
31. Медичні сестри призначаються і звільняються: в яслах-садках системи Міністерства освіти УРСР - районними, міськими відділами народної освіти; у відомчих яслах-садках - адміністрацією підприємств, установ, організацій, правліннями колгоспів, у віданні яких вони перебувають, в погодженні з органами охорони здоров'я - з числа осіб, які мають середню медичну освіту або середню загальну освіту і курсову медичну підготовку.
Педагоги-вихователі працюють з дітьми дошкільного віку, а медичні сестри - з дітьми ясельного віку.
Педагоги-вихователі і медичні сестри персонально відповідають за охорону життя і здоров'я дітей своєї групи, за організацію колективу дітей, забезпечують правильне їх виховання і навчання, всебічний розвиток особистості кожної дитини у відповідності з програмно-методичними вказівками.
32. Музичний керівник ясел-садка призначається з числа осіб, які мають спеціальну середню або вищу музичну освіту. Призначення і звільнення його з роботи здійснюється на загальних підставах, встановлених для педагогів-вихователів.
Музичний керівник здійснює музичне виховання дітей за програмою ясел-садків, проводить музичні заняття з дітьми згідно з розкладом занять, затвердженим завідуючим; організовує дозвілля дітей, працює в контакті з педагогами-вихователями, медичними сестрами, провадить систематичну роботу з ними по розучуванню дитячих пісень, "фізичних рухів, музичних ігор, танців; консультує батьків з питань музичного виховання дітей.
Музичний керівник працює під керівництвом завідуючого дитячими яслами-садком і звітує перед ним за свою роботу.
33. Завідуючий господарством у яслах-садках системи Міністерства освіти УРСР призначається і звільняється районним, міським відділом народної освіти; у відомчих яслах-садках - адміністрацією підприємств, установ, організацій, правлінням колгоспу, у віданні яких ясла-садки знаходяться.
Завідуючий господарством організовує і контролює роботу технічного персоналу, забезпечує потрібний санітарний стан приміщень, території та устаткування відповідає за постачання, заготівлю і зберігання продуктів харчування, забезпечує придбання предметів устаткування, провадить своєчасний ремонт приміщень і заготівлю палива.
34. Технічний персонал (повар, санітарки-няні, пралі, двірник та інші) призначається і звільняється завідуючим яслами-садком і в своїй діяльності керується вказівками завідуючого та Правилами внутрішнього розпорядку, затвердженими для дошкільних дитячих установ.
35. Призначення і звільнення з роботи осіб, зазначених в пунктах 27-34 цього положення, провадиться з додержанням трудового законодавства.
36. У яслах-садку утворюється педагогічна рада, до складу якої входять: завідуючий (голова), лікар, педагоги-вихователі, музичний керівник і медичні сестри.
Педагогічна рада обговорює і вирішує питання навчально-виховної роботи з дітьми дошкільного та ясельного віку і стану медичного обслуговування дітей у яслах-садку.
37. При яслах-садку створюється батьківський комітет, який обирається на загальних зборах батьків строком на один рік.
До складу батьківського комітету входять представники від батьків кожної групи дітей, завідуючий яслами-садком, лікар, представник від шефських організацій, крім того у відомчих - представник від підприємства, установи, організації, від колгоспу.
Батьківський комітет обирає на своєму засіданні голову комітету.
Батьківський комітет залучає батьків і громадськість до активної участі у вихованні дітей, у проведенні роботи ясел-садка в контакті з сім'ями, сприяє пропаганді педагогічних і медичних знань, допомагає завідуючому у вирішенні господарських питань.
Рішення батьківського комітету набирає сили після затвердження завідуючим яслами-садком.
38. Ясла-садок мають річний кошторис, затверджений відповідним районним, міським відділом народної освіти або адміністрацією підприємства, установи, організації, правлінням колгоспу, на бюджеті якого ясла-садок знаходяться.
Завідуючий яслами-садком є розпорядником кредитів цієї установи.
39. Ясла-садок користуються правами юридичної особи, мають печатку з зазначенням повної своєї назви, а також штамп з зазначенням назви і місця знаходження.
40. Ясла-садок ведуть у встановленому порядку діловодство, фінансову звітність і звітують перед організацією, у віданні якої знаходяться (відділ народної освіти, підприємство, установа, організація, колгосп та ін).
41. Ясла-садки, незалежно від того, кому вони підпорядковані, щороку подають до районних, міських відділів народної освіти звіт про роботу за рік, а також встановлену статистичну звітність.