МІНІСТЕРСТВО РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, БУДІВНИЦТВА ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ |
НАКАЗ |
22.01.2013 № 15 |
Про затвердження Методичних рекомендацій щодо збирання відходів електричного та електронного обладнання, що є у складі побутових відходів
Відповідно до статті 25 Закону України "Про відходи", з метою координації діяльності місцевих органів виконавчої влади у сфері поводження з побутовими відходами НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації щодо збирання відходів електричного та електронного обладнання, що є у складі побутових відходів, що додаються.
2. Департаменту благоустрою територій та комунального обслуговування (Ігнатенко О.П.) разом з Департаментом нормативно-правового регулювання (Вернигор Ю.Ю.) забезпечити розміщення цього наказу на офіційному веб-сайті Міністерства.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Аліпова О.М.
ЗАТВЕРДЖЕНО |
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо збирання відходів електричного та електронного обладнання, що є у складі побутових відходів
1. Ці Методичні рекомендації розроблено для місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, які розробляють та затверджують схеми санітарного очищення населених пунктів, місцеві програми поводження з побутовими відходами, організовують збирання і видалення побутових та інших відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, а також здійснюють роздільне збирання корисних компонентів цих відходів, сприяють роз'ясненню законодавства про відходи серед населення, створюють необхідні умови для стимулювання залучення населення до збирання і заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини.
2. Ці Методичні рекомендації можуть застосовуватись суб'єктами господарської діяльності незалежно від форми власності, які здійснюють діяльність, пов'язану з наданням послуг з вивезення побутових відходів, а також тих, які отримали ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, з метою роз'яснення особливостей збирання відходів електричного та електронного обладнання, що є у складі побутових відходів.
3. Великогабаритні відходи електричного та електронного обладнання (холодильники, електричні плити, пральні машини тощо) та відходи електричного та електронного обладнання, геометричні розміри яких не перевищують 50х50х50 сантиметрів, рекомендується збирати окремо.
4. З метою визначення можливості вторинного використання окремих частин відходів електричного та електронного обладнання, що є у складі твердих побутових відходів, під час окремого збирання можливо також поділяти відходи електричного та електронного обладнання за їх належністю до деяких груп електричного та електронного обладнання, у тому числі побутові електронні та електричні прилади; телекомунікаційна апаратура та апаратура для оброблення інформації; побутове електричне та електронне устаткування; освітлювальні прилади і системи; електронні та електричні інструменти; іграшки і спортивне приладдя, що мають електричні та/або електронні компоненти.
5. Збирання відходів електричного та електронного обладнання, що є у складі побутових відходів, рекомендується здійснювати на майданчиках, призначених для збирання великогабаритних побутових відходів, або у пунктах збирання цих відходів від населення, або за мобільною (пересувною) системою.
6. На майданчику для збирання великогабаритних побутових відходів рекомендується виділити окремий сектор для складування відходів електричного та електронного обладнання, який у разі відсутності огорожі на майданчику для збирання великогабаритних побутових відходів рекомендується огородити з чотирьох боків металевою або пластиковою сітчастою огорожею та обладнати дверима, що зачиняються, та табличкою з написом про види великогабаритних відходів електричного та електронного обладнання, що є у складі побутових відходів, а також часу, протягом якого будуть відкриті двері сектора для збирання цих відходів.
Завантаження зібраних великогабаритних відходів у спеціально обладнані транспортні засоби спеціалізованих підприємств, що одержали ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та здійснюють надання послуг з перевезення відходів електричного та електронного обладнання, що є у складі побутових відходів, рекомендується проводити у присутності працівників, що здійснюють утримання будинків та прибудинкових територій, де розміщені майданчики для збирання великогабаритних побутових відходів.
7. Пункти збирання відходів рекомендується розташовувати зручно для користувачів із розрахунку 1 приймальний пункт на 20 тис. мешканців, обладнувати відповідним технологічним обладнанням; забезпечувати роботу кваліфікованого, спеціально підготовленого персоналу.
У пунктах збирання відходів рекомендується: приймати відходи електричного та електронного обладнання від населення за масою або за одиницями окремих видів відходів електричного та електронного обладнання; складувати відходи електричного та електронного обладнання за їх належністю до деяких груп електричного та електронного обладнання; передавати зібрані відходи електричного та електронного обладнання спеціалізованим підприємствам, що одержали ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.
У пунктах збирання відходів можуть прийматися великогабаритні відходи електричного та електронного обладнання, що є у складі побутових відходів, для чого на прилеглій території рекомендується облаштувати спеціальні майданчики.
У пунктах збирання відходів рекомендується використовувати, за необхідності, відповідні пакувальні матеріали та ящики з метою відділення відходів електричного та електронного обладнання, що є у складі побутових відходів, один від одного до передачі спеціалізованим підприємствам, що одержали ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.
Інформацію щодо діючих пунктів збирання відходів рекомендується розміщувати у місцях, помітних і зручних для отримання інформації.
8. У населених пунктах, де створення майданчиків або пунктів по збиранню відходів є недоцільним, рекомендується застосовувати мобільну (пересувну) систему збирання відходів.
Збирання цих відходів рекомендується здійснювати спеціалізованим підприємствам, що одержали ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та мають спеціально обладнані транспортні засоби, кваліфікований персонал, відповідне технологічне обладнання.
З метою вибору місць стоянки спеціально обладнаних транспортних засобів для збирання відходів за мобільною (пересувною) системою рекомендується враховувати критерії за наявністю достатньої кількості населення та очікувані обсяги збирання цих відходів, характеристику місця стоянки, її віддаленість від шкіл, дитячих садків, лікарень тощо, можливість безперешкодного в'їзду, стоянки та виїзду спеціально обладнаного транспортного засобу, унеможливлення перешкод руху іншим транспортним засобам.
Рекомендується попередньо повідомляти населення про час прибуття спеціально обладнаного транспортного засобу для збирання таких відходів, або можливі зміни у розкладі, місце і тривалість його стоянки шляхом публікації у місцевих засобах масової інформації, а також розповсюдження серед населення відповідних інформаційних матеріалів.
9. Організацію проведення агітаційної роботи рекомендується здійснювати з урахуванням положень Методики роздільного збирання побутових відходів, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 1 серпня 2011 р. № 133, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2011 р. за № 1157/19895, та Методичних рекомендацій із формування громадської думки щодо екологобезпечного поводження з побутовими відходами, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 лютого 2010 р. № 38.