Про організацію роботи з питань внутрішньої безпеки в органах прокуратури України
З метою забезпечення належної організації роботи з питань внутрішньої безпеки, керуючись статтею 15 Закону України "Про прокуратуру", НАКАЗУЮ:
1. Першому заступнику та заступникам Генерального прокурора України, ректору Національної академії прокуратури України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, спеціалізованим прокурорам (на правах обласних), їх першим заступникам та заступникам, керівникам структурних підрозділів апаратів, міським, районним, міжрайонним, районним у містах та іншим прирівняним до них прокурорам у межах своєї компетенції забезпечити належну організацію роботи з питань внутрішньої безпеки в органах прокуратури України.
1.1. Вживати вичерпних заходів з метою забезпечення додержання прокурорами та слідчими Присяги працівника прокуратури, Кодексу професійної етики та поведінки працівників прокуратури, зміцнення авторитету органів прокуратури.
2. Основними завданнями внутрішньої безпеки вважати:
- профілактику скоєння прокурорами і слідчими ганебних вчинків, порушень вимог Присяги працівника прокуратури та Кодексу професійної етики та поведінки працівників прокуратури;
- захист від перешкоджання виконанню покладених на прокурорів і слідчих службових обов'язків, посягань на їх життя, здоров'я та майно.
2.1. До ганебних вчинків, скоєних прокурорами чи слідчими, відносити кримінальні, корупційні правопорушення, інші грубі порушення Присяги працівника прокуратури і правил прокурорської етики та поведінки, які дискредитують їх як працівників прокуратури та шкодять авторитету органів прокуратури.
3. Прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, спеціалізованим прокурорам (на правах обласних), ректору Національної академії прокуратури України:
3.1. Не допускати прийняття на роботу в органи прокуратури осіб з низькими діловими та моральними якостями. Проводити, із залученням спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції, спеціальні перевірки відомостей щодо осіб, які претендують на зайняття прокурорсько-слідчих посад, у тому числі відомостей, поданих ними особисто.
3.2. Здійснювати особистий контроль за надходженням із підпорядкованих прокуратур повідомлень про скоєння прокурорами чи слідчими ганебних вчинків, кримінальних правопорушень, вчинених проти них, перешкоджання у виконанні ними службових обов'язків. Негайно інформувати про такі факти Головне управління кадрового забезпечення та внутрішньої безпеки Генеральної прокуратури України, а про випадки, які набули чи можуть набути в суспільстві негативного резонансу, - також керівників Генеральної прокуратури України.
3.3. За фактами скоєння прокурорами чи слідчими ганебних вчинків призначати службові розслідування, які проводити відповідно до вимог Інструкції про порядок проведення службових розслідувань та службових перевірок в органах прокуратури України. За їх результатами приймати обґрунтовані і такі, що відповідають ступеню вини і тяжкості проступку, рішення про дисциплінарну відповідальність винних осіб, аж до звільнення з органів прокуратури, у тому числі з порушенням клопотання про позбавлення класного чину. Одночасно вирішувати питання про відповідальність безпосередніх керівників за стан організації профілактичної роботи.
3.4. За порушення прокурорсько-слідчим працівником Присяги працівника прокуратури невідкладно приймати рішення про звільнення з органів прокуратури на підставі пункту 2 частини 2 статті 46 2 Закону України "Про прокуратуру".
3.5. Направляти у триденний строк до Головного управління кадрового забезпечення та внутрішньої безпеки інформацію про внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей щодо вчинення прокурором чи слідчим кримінального правопорушення, у тому числі з ознаками корупції, зупинення чи закриття кримінального провадження, повідомлення про підозру, відсторонення від посади, затримання, застосування запобіжного заходу, направлення до суду кримінального провадження з обвинувальним актом або клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності, результати судового розгляду, а також копії вироків та інших рішень судів, висновків службових розслідувань та перевірок, наказів про притягнення до дисциплінарної відповідальності за скоєння ганебного вчинку.
3.6. Досудове розслідування у кримінальних провадженнях стосовно прокурорсько-слідчих працівників, здійснення у них процесуального керівництва та підтримання державного обвинувачення доручати найбільш досвідченим слідчим і процесуальним керівникам. Забезпечувати повне, всебічне та неупереджене розслідування кримінальних правопорушень. Займати в судах принципову позицію щодо кримінального покарання, виходячи, як правило, з необхідності його реального застосування за тяжкі та особливо тяжкі кримінальні правопорушення.
3.7. Вживати передбачених законом заходів щодо захисту прокурорів і слідчих від перешкоджання виконанню ними службових обов'язків, посягань на їх життя, здоров'я та майно. Досудове розслідування, процесуальне керівництво та підтримання державного обвинувачення у кримінальних провадженнях такої категорії брати на особистий контроль. Забезпечувати оперативність розкриття таких злочинів і невідворотність покарання осіб, що їх вчинили. У разі необхідності вирішувати питання про видачу відомчої вогнепальної зброї.
4. Міським, районним, міжрайонним, районним у містах та іншим прирівняним до них прокурорам, керівникам структурних підрозділів апаратів:
4.1. Невідкладно повідомляти керівників вищого рівня та відповідні підрозділи роботи з кадрами про скоєння підпорядкованими прокурорсько-слідчими працівниками ганебних вчинків, факти перешкоджання виконанню ними службових обов'язків, посягань на їх життя, здоров'я та майно або про надходження звернень чи іншої інформації з цих питань.
5. Керівникам прокуратур усіх рівнів та структурних підрозділів апаратів сприяти Головному управлінню кадрового забезпечення та внутрішньої безпеки, підрозділам роботи з кадрами прокуратур обласного рівня у ході виконання покладених на них завдань з питань внутрішньої безпеки, у тому числі надавати на вимогу необхідні матеріали та інформацію.
6. Прокурорам обласного рівня, Головному управлінню кадрового забезпечення та внутрішньої безпеки у триденний строк з дня отримання копії відповідного судового рішення, яке набрало законної сили, повідомляти про звільнення з посад підпорядкованих прокурорсько-слідчих працівників суд, який постановив обвинувальний вирок або прийняв постанову про накладення адміністративного стягнення за корупційне правопорушення, а Головному управлінню кадрового забезпечення та внутрішньої безпеки у цей же строк повідомляти центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної служби.
7. Головному управлінню кадрового забезпечення та внутрішньої безпеки Генеральної прокуратури України, підрозділам роботи з кадрами прокуратур обласного рівня:
7.1. Здійснювати належний контроль та координацію діяльності керівників самостійних структурних підрозділів апаратів і підпорядкованих прокуратур з питань внутрішньої безпеки.
7.2. Вживати організаційних, профілактичних, методичних та практичних заходів з питань внутрішньої безпеки.
7.3. У взаємодії зі структурними підрозділами центрального апарату та прокуратур обласного рівня забезпечувати у межах своєї компетенції додержання прокурорсько-слідчими працівниками встановлених законами обмежень.
7.4. З метою отримання необхідної інформації під час перевірок взаємодіяти з відповідними підрозділами Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства доходів та зборів України.
7.5. Здійснювати уповноваженими на це Генеральним прокурором України працівниками Головного управління кадрового забезпечення та внутрішньої безпеки нагляд за додержанням законів спецпідрозділами Служби безпеки України та відповідними підрозділами на місцях при проведенні оперативно-розшукової діяльності стосовно прокурорсько-слідчих працівників.
7.6. Вживати заходів до недопущення призначення на керівні посади осіб з низькими діловими та моральними якостями.
7.7. Організовувати та проводити службові розслідування і перевірки за фактами скоєння прокурорами та слідчими ганебних вчинків. Здійснювати облік службових розслідувань і перевірок.
7.8. Вивчати причини та умови, які сприяли скоєнню прокурорами чи слідчими ганебних вчинків, перешкоджанню виконання ними службових обов'язків, посягань на їх життя, здоров'я та майно, вживати заходів до їх усунення.
7.9. Здійснювати постійний моніторинг оприлюднених засобами масової інформації відомостей щодо ганебних вчинків та інших резонансних подій за участі працівників прокуратури. Вживати невідкладних заходів до перевірки таких відомостей та у взаємодії з відповідними прес-службами своєчасно реагувати на публікації такого змісту.
7.10. У межах компетенції розглядати звернення та інформаційні запити з питань внутрішньої безпеки органів прокуратури. У взаємодії з іншими структурними підрозділами вживати відповідних заходів реагування за результатами їх розгляду.
7.11. У взаємодії з відповідними самостійними структурними підрозділами центрального апарату та прокуратур обласного рівня організовувати передбачені законом заходи щодо захисту прокурорів і слідчих від перешкоджання виконанню ними службових обов'язків, посягань на їх життя, здоров'я та майно, а також у межах повноважень контролювати досудове розслідування та судовий розгляд кримінальних проваджень стосовно працівників прокуратури та в яких вони визнані потерпілими.
7.12. Забезпечувати функціонування в органах прокуратури "телефону довіри" та періодично вивчати стан ефективності цієї роботи.
7.13. У межах своєї компетенції вживати заходів щодо дотримання встановленого порядку доступу та режиму в приміщеннях органів прокуратури.
7.14. Здійснювати виїзди до підпорядкованих прокуратур для вивчення стану організації роботи з питань внутрішньої безпеки, морально-психологічного клімату в прокурорсько-слідчих колективах, проведення перевірок, надання практичної та методичної допомоги із зазначених питань, за необхідності проводити прийом громадян.
7.15. Періодично узагальнювати стан роботи з питань внутрішньої безпеки в органах прокуратури та вживати заходів до усунення недоліків. За необхідності виносити зазначені питання на розгляд колегії та нарад у керівників прокуратур.
8. Основними критеріями оцінки ефективності роботи з питань внутрішньої безпеки в органах прокуратури вважати:
8.1. Додержання прокурорами та слідчими Присяги працівника прокуратури, Кодексу професійної етики та поведінки працівників прокуратури.
8.2. Своєчасність та повноту вжитих заходів реагування за фактами скоєння прокурорами чи слідчими ганебних вчинків, а також кримінальних правопорушень, вчинених проти них.
8.3. Ефективність профілактичних заходів, усунення причин та умов, які сприяють скоєнню прокурорами чи слідчими ганебних вчинків.
9. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника та заступників Генерального прокурора України, Головне управління кадрового забезпечення та внутрішньої безпеки Генеральної прокуратури України, ректора Національної академії прокуратури України, прокурорів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, спеціалізованих прокурорів (на правах обласних).
Наказ надіслати прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, спеціалізованим прокурорам (на правах обласних), міським, районним, міжрайонним, районним у містах та іншим прирівняним до них прокурорам, ректору Національної академії прокуратури України та ознайомити з ним усіх прокурорсько-слідчих працівників.
Наказ Генерального прокурора України від 21 листопада 2011 року № 13гн "Про організацію роботи з питань внутрішньої безпеки в органах прокуратури України" вважати таким, що втратив чинність.
{Текст взято з сайту Генеральної прокуратури України http://www.gp.gov.ua/}