Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 12 лютого 2020 року
у справі № 460/3231/18
Адміністративна юрисдикція
Щодо прийняття податкового повідомлення-рішення на підставі акта про відмову від допуску до проведення позапланової документальної перевірки
Фабула справи: ПАТ «Єврошпон-Смига» звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у області (далі - ГУ ДФС), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення.
Вказуючи про протиправність оскаржуваного індивідуального акта позивач під час судового розгляду зазначив, що відповідачем під час його прийняття не дотримано положень податкового законодавства в силу того, що не застосовано передбачених наслідків недопуску платником податків до проведення контрольного заходу представників податкового органу; наказ про проведення перевірки скасований в судовому порядку; приймаючи рішення та відмовляючи в наданні на підставі податкового повідомлення-рішення бюджетного відшкодування відповідачем не враховано вимог п. 200.14 ст. 200 ПК України.
Рішенням окружного адміністративного суду, залишеним без змін постановою апеляційного адміністративного суду, адміністративний позов задоволено ПАТ «Єврошпон-Смига».
Мотивація касаційної скарги: ГУ ДФС зазначає, що приймаючи наказ про проведення перевірки, ГУ ДФС діяло у межах і спосіб, передбачені чинним законодавством, а позивачем протиправно не допущено його посадових осіб до проведення перевірки.
Правова позиція Верховного Суду: порядок проведення документальних позапланових перевірок платників податку регламентовано ст. 78 ПК України.
Згідно з п. 78.1.8 цієї статті підставою проведення перевірки є подання платником податків декларації, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень. Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Підставою прийняття податкового повідомлення-рішення про зменшення суми бюджетного відшкодування (в разі виявлення невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації за результатами проведеної перевірки (з'ясування факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування) є проведення перевірки (документальної, камеральної), реалізованої податковим органом з дотриманням положень ПК України. Натомість чинне законодавство не містить положень, які б надавали право податковому органу реалізовувати свої повноваження щодо прийняття податкового повідомлення-рішення на підставі акта про відмову від допуску до проведення позапланової документальної перевірки, складеного виходячи із положень п. 81.3 ст. 81 ПК України.
Висновки: фактично положення ПК України передбачають проведення документальної перевірки як контрольного заходу у такі етапи: встановлення підстав для проведення перевірки; прийняття органом контролю рішення про проведення перевірки, яке оформляється наказом керівника цього органу доходів і зборів; допуск до перевірки; вивчення наданих платником податків документів та інших матеріалів; оформлення результатів перевірки.
Реалізація зазначених етапів означає податкову перевірку як юридичний факт, на підставі якого керівник податкового органу може дійти висновку про наявність податкового правопорушення і винести податкове повідомлення-рішення.
Зважаючи на те, що в цій справі допуску до проведення перевірки не відбулось, що підтверджується актом, в якому зафіксовано факт відмови від допуску до проведення позапланової документальної перевірки ПрАТ, податкове повідомлення-рішення прийнято відповідачем без передбачених законодавством передумов.
Ключові слова: оскарження рішень податкових органів, передумови проведення податкової перевірки, процедура проведення податкової перевірки, повноваження податкових органів, недопуск до податкової перевірки