open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки Справа № 701/340/17
Це рішення містить правові висновки

Правова позиція

Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 10 грудня 2019 року

у справі № 701/340/17

Кримінальна юрисдикція

Щодо відкриття нових рахунків у банках як форми (способу) перешкоджання виконанню судового рішення (ст. 382 КК України)

Фабула справи: вироком суду першої інстанції ОСОБА_1 засуджено:

  1. за ч. 2 ст. 367 КК України - до покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, на строк 2 роки, без штрафу;
  2. за ч. 3 ст. 382 КК України - до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років із позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, на строк 2 роки.

На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_1 звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю 3 роки та покладено обов'язки, передбачені п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 76 КК України. Цивільні позови прокурора та цивільного позивача ОСОБА_2 залишено без задоволення.

За вироком суду виконувача обов`язків директора Державного підприємства «Іваньківський цукровий завод» (далі - ДП «Іваньківський цукровий завод») ОСОБА_1 визнано винуватим, зокрема, у тому, що він, будучи керівником вищезгаданого підприємства, тобто службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, умисно не виконав рішення суду, за яким було стягнуто солідарно з ОСОБА_3 та ДП «Іваньківський цукровий завод» на користь ТОВ «Прод-Маркет» (правонаступник - ФОП ОСОБА_2 ) борг на суму 239 774 грн. Так, на підставі зазначеного рішення у виконавчому провадженні державний виконавець наклав арешт на кошти ДП «Іваньківський цукровий завод» на 29 рахунках у банках, про що підприємству було повідомлено. Незважаючи на це ОСОБА_1, будучи обізнаним про накладений арешт на кошти на розрахункових рахунках підприємства, не бажаючи виконувати судове рішення про повернення боргу ФОП ОСОБА_2, умисно відкрив нові розрахункові рахунки у банку, через які ДП «Іваньківський цукровий завод» здійснювало фінансово-господарські операції.

Апеляційний суд вирок суду першої інстанції скасував, а кримінальне провадження щодо ОСОБА_1 закрив на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України за відсутності в його діяннях складів кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 3 ст. 382 КК України. Цивільні позови прокурора та цивільного позивача ОСОБА_2 апеляційний суд залишив без розгляду.

Мотивація касаційної скарги: прокурор та цивільний позивач ОСОБА_2 вказують на неврахування апеляційним судом того, що ОСОБА_1 знав про накладення арешту на кошти підприємства на банківських рахунках, але незважаючи на це відкрив нові рахунки, через які ДП «Іваньківський цукровий завод» здійснювало фінансово-господарські операції, зокрема й не пов`язані із забезпеченням виробничого процесу, чим умисно не виконав рішення суду.

Правова позиція Верховного Суду: об`єктивна сторона злочину, передбаченого ст. 382 КК України, полягає в одному з таких, альтернативно зазначених у диспозиції діянь, як невиконання (ухилення від виконання) вироку, ухвали, постанови, рішення суду або перешкоджання їх виконанню. За цією нормою матеріального права склад злочину є формальним, адже його об`єктивна сторона вичерпується вчиненням одного із зазначених у законі діянь - дії (перешкоджання) чи бездіяльності (невиконання). І саме з цього моменту злочин визнається закінченим. Перешкоджання виконанню судового акта - це активні дії, які становлять протидію реалізації вимог, що містяться в цьому акті, вчинювану з метою недопущення його виконання.

Висновки: однією з форм (способу) перешкоджання виконанню судового рішення є відкриття нових рахунків у банках чи інших фінансових установах незважаючи на накладений державним виконавцем арешт на кошти боржника - юридичної особи (ч. 6 ст. 65, ч. 4 ст. 52 Закону України «Про виконавче провадження» відповідно у старій та новій редакції вказаного закону).

Ключові слова: злочини проти правосуддя, невиконання судового рішення, правила кваліфікації злочинів, склад злочину за ст. 382 КК України

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: