Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Постановою
від 11 грудня 2019 року
у справі № 638/15118/16-ц
Цивільна юрисдикція
Щодо юрисдикції спорів про стягнення після звільнення посадової особи збитків, завданих нею господарському товариству
Фабула справи: ТОВ «Славія» звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1, у якому просило стягнути з ОСОБА_1 на його користь відшкодування завданих збитків.
На обґрунтування позовних вимог ТОВ «Славія» зазначило, що воно є власником автомобіля. Вказаним автомобілем користувався ОСОБА_1 для організації господарської діяльності ТОВ «Славія» під час перебування на посаді генерального директора цього товариства. У зв`язку зі зміною директора ТОВ «Славія» оформлено акт приймання-передачі справ, згідно з яким за відомостями бухгалтерського обліку на балансі ТОВ «Славія» обліковується автомобіль, однак, у наявності цього автомобіля не було. На підставі цього позивач просив стягнути з відповідача вартість автомобіля на відшкодування збитків, завданих його неповерненням.
Рішенням суду першої інстанції позов ТОВ «Славія» задоволено.
Апеляційним судом рішення суду першої інстанції змінено. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Славія» матеріальні збитки у меншому розмірі.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_1 стверджує, що суди попередніх інстанцій не надали належної оцінки наявним у справі доказам, не врахували, що справа повинна була розглядатися в порядку господарського судочинства, оскільки позов пред'явлено до нього, як до посадової особи товариства, повноваження якої припинено.
Правова позиція Верховного Суду: у ч. 2 ст. 89 ГК України визначено, що посадові особи відповідають за збитки, завдані ними господарському товариству. Відшкодування збитків, завданих посадовою особою господарському товариству її діями (бездіяльністю), здійснюється у разі, якщо такі збитки були завдані:
- діями, вчиненими посадовою особою з перевищенням або зловживанням службовими повноваженнями;
- діями посадової особи, вчиненими з порушенням порядку їх попереднього погодження або іншої процедури прийняття рішень щодо вчинення подібних дій, встановленої установчими документами товариства;
- діями посадової особи, вчиненими з дотриманням порядку їх попереднього погодження або іншої процедури прийняття рішень щодо вчинення відповідних дій, встановленої товариством, але для отримання такого погодження та/або дотримання процедури прийняття рішень посадова особа товариства подала недостовірну інформацію;
- бездіяльністю посадової особи у випадку, коли вона була зобов'язана вчинити певні дії відповідно до покладених на неї обов`язків;
- іншими винними діями посадової особи.
Із системного аналізу вказаних норм можна зробити висновок, що господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов:
- участь у спорі суб`єкта господарювання;
- наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих ЦК України, ГК України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин;
- наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом, відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції, такий спір виник між господарським товариством та його посадовою особою, стосується рішень, дій чи бездіяльності цієї посадової особи на виконання нею своїх повноважень з управління товариством, організацією діяльності товариства.
Висновки: оскільки правовідносини, які виникли між ТОВ та відповідачем щодо відшкодування збитків, завданих неповерненням автомобіля, стосуються дій або бездіяльності відповідача під час здійснення своїх повноважень як посадової особи, такі правовідносини за своєю суттю є господарськими, хоч і виявлені після звільнення ОСОБА_1 з посади генерального директора цього товариства. На підставі цього спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Ключові слова: господарська юрисдикція, суб’єктна юрисдикція, оскарження дій посадової особи господарського товариства, відповідальність посадової особи господарського товариства, підстави відшкодування збитків