Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 27 листопада 2019 року
у справі № 466/2579/14-ц
Цивільна юрисдикція
Щодо юрисдикції спору стосовно захисту прав співвласників майна багатоквартирного будинку, порушених діяльністю юридичної особи
Фабула справи: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 звернулися до суду з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Заозерне» (далі - ОСББ «Заозерне», ОСББ), у якому, з урахуванням уточнень, просили: зобов`язати ОСББ «Заозерне» провести загальні збори всіх членів об`єднання; зобов`язати ОСББ «Заозерне» укласти з позивачами договір відповідно до Типового договору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 529; визнати недійсними загальні збори членів ОСББ «Заозерне» та скасувати прийняте рішення; визнати недійсними позачергові збори членів ОСББ «Заозерне» та скасувати прийняті на цих зборах рішення; визнати нелегітимним обрання на загальних зборах голови правління ОСОБА_16., скасувати наказ про прийняття на посаду голови правління ОСОБА_16., та відповідно до ст. 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» скасувати державну реєстрацію змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань в частині «Уповноважених осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи» та виключити відомість з реєстру про керівника та підписанта ОСОБА_16 як таку, що нелегітимно обрана; зобов`язати державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, легалізації об`єднань громадян та засобів масової інформації міського управління юстиції вжити заходів до приведення установчих документів ОСББ «Заозерне» у відповідність до ухваленого судового рішення, а також державному реєстратору внести запис про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів ОСББ «Заозерне».
Рішенням районного суду позовні вимоги задоволено частково.
Рішенням апеляційного суду рішення районного суду у частині задоволення позовних вимог про зобов`язання ОСББ «Заозерне» провести загальні збори усіх членів цього об`єднання; визнання недійсними загальних зборів членів ОСББ «Заозерне» та скасування прийнятих ними рішень; визнання недійсними позачергових загальних зборів членів ОСББ «Заозерне» та скасування прийнятих ними рішень; визнання нелегітимним обрання головою правління ОСББ «Заозерне» ОСОБА_16. і скасування наказу «Про прийняття на роботу на посаду голови правління ОСОБА_16.»; скасування державної реєстрації змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у частині уповноважених осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи ОСББ «Заозерне», та виключення відомостей з реєстру про керівника та підписанта ОСОБА_16 як таку, що нелегітимно обрана; зобов`язання державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, легалізації об`єднань та засобів масової інформації міського управління юстиції внести запис про це судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів ОСББ «Заозерне»; стягнення з ОСББ «Заозерне» на користь ОСОБА_1 203, 00 грн з оплати судового збору та 4 083, 00 грн витрат на правову допомогу скасовано та ухвалено у цій частині нове рішення про відмову у задоволенні позову. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_1 зазначає, що під час позачергових та чергових зборів членів ОСББ «Заозерне» порушена низка вимог Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», не дотримано процедуру їхнього проведення, а тому рішення суду апеляційної інстанції є незаконним, та таким, що підлягає скасуванню.
Правова позиція Верховного Суду: за правилами ч. 1, 2 ст.і 15 ЦПК України 2004 року суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
П. 4 ч. 1 ст. 12 ГПК України (у редакції, чинній на час пред`явлення позову) встановлено, що господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов`язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, правами та обов`язками учасників (засновників, акціонерів, членів) такої особи, крім трудових спорів.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна
Ч. 2 ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 85 ЦК України непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.
Загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що належать до компетенції інших органів товариства. Загальні збори товариства своїм рішенням створюють виконавчий орган та встановлюють його компетенцію і склад (ч. 1 ст. 98, ч. 1 ст. 99 ЦК України).
Отже, зазначений Закон визначає ОСББ як юридичну особу, створену власниками для сприяння щодо використання їх власного майна, управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Висновки: позивачі є власниками квартир у багатоквартирному будинку, а спір стосується захисту їхніх прав як співвласників майна багатоквартирного будинку, порушених, на їхню думку, діяльністю юридичної особи, тому цей спір є найбільш наближеним до спорів, пов`язаних з діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи, відтак повинен розглядатися за правилами господарського судочинства.
Такий та подібний до нього правові висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 813/6286/15 (провадження № 14-576апп18), від 06 лютого 2019 року у справі № 462/2646/17 (провадження № 12-1272апп18), від 02 жовтня 2019 року у справі № 501/1571/16-ц (провадження № 14-472цс19). Підстав відступити від зазначеного правового висновку Верховний Суд не встановив.
Ключові слова: загальні збори ОСББ, кворуму, члени об`єднання