Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 21 листопада 2018 року
у справі № 922/1903/18
Господарська юрисдикція
Щодо визначення моменту початку строку невиконання боржником грошового зобов'язання для визначення неплатоспроможності боржника
Фабула справи: ТОВ "Індевер" звернулось до господарського суду з заявою про визнання банкрутом ТОВ "Рекуперація свинцю". Ухвалою господарського суду, яку залишено без змін постановою апеляційного господарського суду, відкрито провадження у справі про банкрутство ТОВ "Рекуперація свинцю". Визнано розмір безспірних вимог "Індевер". Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, який передбачає зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.
Мотивуючи прийняті судові рішення, керуючись приписами ст.10,16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", посилаючись на те, що вимоги ТОВ "Індевер" є безспірними, оскільки підтверджені рішенням суду, що набрало законної сили, сукупно перевищують розмір трьохсот мінімальних заробітних плат та не були задоволені боржником протягом трьох місяців з моменту відкриття відповідного виконавчого провадження, встановили наявність підстав для відкриття провадження у справі про банкрутство відносно ТОВ "Рекуперація свинцю".
Мотивація касаційної скарги: скаржник вказує, зокрема, на те, що однією із необхідних умов для порушення справи про банкрутство визначено факт незадоволення боржником вимог кредитора (кредиторів) протягом трьох місяців. Вважає, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваної ухвали про порушення провадження у даній справі, із висновком якого погодився і апеляційний господарський суд, не враховано відсутність належного перебігу встановленого строку щодо вимог ініціюючого кредитора, оскільки фактично виконавчі дії було розпочато державним виконавцем лише 11.07.2018 постановою про арешт майна боржника.
Правова позиція Верховного Суду: Верховний Суд відзначив, що строк невиконання боржником грошового зобов'язання для визначення неплатоспроможності боржника починається з моменту відкриття виконавчого провадження. Відповідну правову позицію викладено у постанові ВСУ від 15.04.2015 у справі № 924/159/14. В основу безспірності вимог ТОВ до боржника покладено рішення місцевого господарського суду в іншій справі, на виконання якого господарським судом видано відповідний наказ.
Постановою державного виконавця від 30.11.2016 відкрито виконавче провадження з примусового виконання наказу місцевого господарського суду 29.11.2016, отже саме від вказаної дати починається трьохмісячний строк, про який зазначено у ч. 3 ст. 10 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Судами встановлено, що виконавче провадження з примусового виконання наказу господарського суду від 29.11.2016 зупинено не було, що підтверджується оригіналом довідки відділу державної виконавчої служби, в якій повідомлено про те, що в примусовому порядку рішення господарського суду від 14.11.2016 не було виконано у зв’язку з тим, що у боржника відсутні кошти на банківському рахунку для погашення боргу та недостатньо майна, на яке може бути звернуто стягнення; виконавче провадження з моменту відкриття і до дати видачі цієї довідки (11.07.2018) не зупинялося.
Враховуючи, що господарським судом першої інстанції було перевірено обгрунтованість вимог ініціюючого кредитора, їх безспірність, вжиття заходів щодо примусового стягнення за цими вимогами в порядку виконавчого провадження, а також встановлено наявність доказів неспроможності боржника виконати свої грошові зобов'язання перед кредитором протягом більш ніж три місяці, Верховний Суд погодився з висновком місцевого господарського суду щодо наявності правових підстав, визначених ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" для відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ.
Висновки: строк невиконання боржником грошового зобов'язання для визначення неплатоспроможності боржника починається з моменту відкриття виконавчого провадження.