Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 08 серпня 2018 року
у справі № 24-7/210-05-8241
Господарська юрисдикція
Щодо надання особі, яка має до боржника кредиторські вимоги, процесуального статусу конкурсного (заставного) кредитора
Фабула справи: МДПІ звернулась до господарського суду із заявою про визнання Військового радгоспу «ЧОРНОМОРСЬКИЙ» банкрутом, оскільки останнє неспроможне сплатити податкову заборгованість в сумі 127 656,35 грн.
Ухвалою господарського суду порушено провадження у справі про банкрутство Військового радгоспу «ЧОРНОМОРСЬКИЙ», накладено арешт на нерухоме майно боржника.
Введено процедуру санації боржника, керуючим санацією призначено арбітражного керуючого, скасовано всі арешти та обмеження, які накладені на майно та грошові активи боржника - Військового радгоспу «ЧОРНОМОРСЬКИЙ».
Затверджено погоджений з власником майна боржника та схвалений комітетом кредиторів План санації боржника - Військового радгоспу «ЧОРНОМОРСЬКИЙ», затверджено залучення інвестора СФГ «КОЛОС».
Скасовано арешт нерухомого майна ДП «ЧОРНОМОРСЬКИЙ».
Не погоджуючись з ухвалою місцевого господарського суду ОСОБА_5 звернулася до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права просила скасувати оскаржувану ухвалу.
Ухвалою апеляційного господарського суду закрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_5 на ухвалу господарського суду, справу повернуто до господарського суду.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_5 вказує, що оскаржуване судове рішення суперечить нормам чинного законодавства та не направлено на захист порушеного права громадян та громади села в цілому.
Правова позиція Верховного Суду: особливості та порядок заявлення кредиторами вимог до боржника визначені приписами ст.ст. 23-25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ст. 23 вказаного Закону визначено порядок пред’явлення кредиторами вимог до боржника у справі про банкрутство, провадження у якій здійснюється за загальною процедурою. Так, конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, зобов’язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом тридцяти днів від дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство, а забезпечені кредитори зобов’язані подати заяву з грошовими вимогами до боржника під час провадження у справі про банкрутство лише в частині вимог, що є незабезпеченими, або за умови відмови від забезпечення.
Положеннями ст.ст. 23 та 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" на господарський суд покладено обов’язок щодо розгляду у попередньому засіданні суду заяв з вимогами конкурсних кредиторів та забезпечених кредиторів. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів, про що виносить ухвалу, в якій зазначаються відомості про кожного кредитора, розмір його вимог за грошовими зобов’язаннями, черговість задоволення кожної вимоги, а також розмір та перелік не визнаних судом вимог кредиторів.
При цьому, виходячи з положень ГПК України та норм ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", правовий статус особи, як такої, що має кредиторські вимоги до боржника у справі про банкрутство відрізняється, в залежності від стадії провадження у справі про банкрутство, від процесуального статусу цієї ж особи, як сторони або учасника провадження у справі про банкрутство, що має та користується відповідними процесуальними правами, визначеними Господарським процесуальним кодексом України.
Висновки: у справі про банкрутство, що здійснюється за загальною процедурою, особа, яка має до боржника кредиторські вимоги, набуває саме процесуального статусу конкурсного (заставного) кредитора з правом на апеляційне та касаційне оскарження судових рішень, які визначають права та обов’язки учасників провадження у справі про банкрутство, після звернення із заявою із кредиторськими вимогами у справі про банкрутство, розгляду такої заяви судом та визнання його вимог до боржника господарським судом з прийняттям відповідного рішення та доведення порушення його прав оскаржуваним рішенням.
Ключові слова: провадження у справі про банкрутство, процедура банкрутства