Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Постановою
від 12 грудня 2018 року
у справі № 212/7068/13-ц[1]
Цивільна юрисдикція
Щодо юрисдикції спорів з приводу ненадання відповіді на адвокатський запит посадовою особою державної виконавчої служби
Фабула справи: представник ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5 звернувся до суду зі скаргою на бездіяльність начальника відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції (далі - начальник ВДВС), яка полягає в неналежному розгляді його адвокатського запиту, ненаданні відповіді на цей запит у строк, передбачений Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон № 5076-VI), та ненаданні копій запитуваних письмових документів.
Ухвалою суду першої інстанції, залишеною без змін апеляційним судом, відмовлено у прийнятті скарги, оскільки подана скарга не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_5 вважає, що бездіяльність начальника ВДВС пов'язана з реалізацією прав стягувача та його представника у виконавчому провадженні, тому така бездіяльність підлягає оскарженню в порядку цивільного судочинства відповідно до ст. ст. 383-387 ЦПК України.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ст. 383 ЦПК України (у редакції, чинній на момент звернення до суду зі скаргою) сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Скарга подається до суду, який видав виконавчий документ (ч. 2 ст. 384 ЦПК України у редакції, чинній на момент звернення до суду зі скаргою).
Відповідно до ст. 24 Закону Закон № 5076-VI адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.
Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
Відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом.
У ч. 1 ст. 181 КАС України, у редакції, чинній на момент звернення до суду зі скаргою та розгляду справи судами першої й апеляційної інстанцій, передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Висновки: зі скаргою на бездіяльність начальника відділу ДВС звернувся представник ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5, який не є стороною виконавчого провадження. Скарга стосується не оскарження дій державного виконавця щодо виконання рішення суду, а здійснення управлінських дій з контролю за неналежним виконанням державним виконавцем своїх обов'язків, отже вона в силу вимог ст. 181 КАС України підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Ключові слова: форми здійснення діяльності адвоката, адміністративна юрисдикція, неналежне виконання обов’язків державним службовцем, гарантування доступу до інформації