Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 30 травня 2019 року
у справі № 346/1178/17
Цивільна юрисдикція
Щодо підстав задоволення позову про зміну черговості спадкування
Фабула справи: ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення, та надання права на спадкування разом із спадкоємцем другої черги за законом.
Позовна заява мотивована тим, що померла ОСОБА_3, з якою він проживав однією сім`єю без реєстрації шлюбу. Право на спадкування за законом у другій черзі після спадкодавця має її брат - ОСОБА_2, а ОСОБА_1 - у четвертій черзі.
Зі спадкодавцем позивач проживав однією сім`єю, був пов`язаний спільним побутом, мав взаємні права та обов`язки. Вказував, що ОСОБА_3 хворіла, потребувала стороннього догляду, який він і забезпечував, а його мати надавала кошти на ремонт квартири, в якій вони спільно проживали. ОСОБА_3 та ОСОБА_1 проживали за рахунок коштів останнього.
Стосунки померлої з ОСОБА_2 були неприязними. Після смерті ОСОБА_3 позивач здійснив її поховання за свій кошт. Позивач стверджував, що опікувався, доглядав та матеріально забезпечував спадкодавця протягом 15 років, а тому вважає, що позов підлягає задоволенню з підстав, передбачених ч. 2 ст. 1259 ЦК України.
Рішенням суду першої інстанції позов задоволено. Постановою апеляційного суду рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_1 вказує, що апеляційний суд безпідставно дійшов висновку про недоведеність факту перебування спадкодавця на утриманні позивача, оскільки такі обставини доведені показаннями свідків. Суд першої інстанції врахував вказані обставини та правильно задовольнив позовні вимоги. Зібраними у справі доказами підтверджено безпорадний стан ОСОБА_3, яка потребувала сторонньої допомоги.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ч. 2 ст. 1259 ЦК України фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.
Ч. 2 ст. 1259 ЦК України визначено, що фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.
Висновки: право на пред’явлення позову про зміну черговості спадкування мають лише спадкоємці за законом.
Підставами для задоволення такого позову є сукупність юридичних фактів, встановлених у судовому порядку: здійснення опіки над спадкодавцем, тобто надання йому нематеріальних послуг (спілкування, поради та консультації, поздоровлення зі святами); матеріальне забезпечення спадкодавця; надання будь-якої іншої допомоги спадкодавцеві, тобто такої допомоги, яка має матеріалізоване вираження, прибирання приміщення, приготування їжі, ремонт квартири; тривалий час здійснення зазначених вище дій; безпорадний стан спадкодавця, тобто такий стан, під час якого особа неспроможна самостійно забезпечувати свої потреби, викликаний похилим віком, тяжкою хворобою або каліцтвом.
Ключові слова: право на спадкування, спори у справах про спадкування, спір між спадкоємцями, процедура спадкування на підставі закону, черги спадкоємців