Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 03 липня 2019 року
у справі № 428/3905/16-ц
Цивільна юрисдикція
Щодо надання конфіденційної інформації на адвокатський запит
Фабула справи: ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до обласного бюро судово-медичної експертизи (далі - бюро СМЕ) про визнання незаконними дії бюро СМЕ щодо ненадання інформації на адвокатські запити, зобов`язання бюро СМЕ надати повну та достовірну інформацію на адвокатські запити.
Позивач вважає, що, відмовляючи у наданні запитуваної ним інформації, відповідач вчинив перешкоди його адвокатській діяльності, а саме захисту конституційних прав його клієнта.
Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду, у задоволенні позову відмовлено.
Рішення судів мотивовані тим, що інформація стосовно причин смерті особи та особистих речей особи, які були знайдені під час доставки тіла особи до медичного закладу є конфіденційною в розумінні Закону України «Про інформацію» та ст. ст. 32, 34 Конституції України. У випадку смерті особи, інформація щодо стану її здоров’я, медичні документи надаються лише на запит суду.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_1 вказує на незаконність оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій, оскільки відмовляючи у задоволенні позовних вимог, судами було проігноровано той факт, що ОСОБА_1 звертався до відповідача в рамках кримінального провадження, а органи державної влади та місцевого самоврядування, їх службові особи, в силу вимог Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» зобов’язані виконувати законні вимоги захисника.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України від 05 липня 2012 року «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон № 5076-VI) під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема, звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 24 Закону № 5076-VI орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов’язані не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
Згідно ч. 1 ст. 21 Закону України «Про інформацію» інформація з обмеженим доступом - це конфіденційна, таємна та службова інформація.
Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб’єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом (ч. 2 ст. 21 Закону України «Про інформацію»).
У рішенні від 20 січня 2012 року у справі №1-9/2012 Конституційний Суд України, даючи офіційне тлумачення ч. ч. 1, 2 ст. 32 Конституції України, вважає, що інформація про особисте та сімейне життя особи (персональні дані про неї) - це будь-які відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. До такий відомостей Конституційним Судом України віднесено, зокрема, інформацію про стан здоров’я особи.
Ч. 2 ст. 32 Конституції України встановлено заборону збирати, зберігати, використовувати та поширювати конфіденційну інформацію про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Висновки: інформація стосовно причин смерті особи та особистих речей, знайдених під час доставки тіла особи до закладу судово-медичної експертизи є конфіденційною, а тому не може бути надана бюро судово-медичної експертизи у відповідь на адвокатський запит.
Ключові слова: надання інформації про стан здоров’я на адвокатський запит, письмове звернення адвоката про надання інформації, ознайомлення з інформацією з обмеженим доступом, надання відомостей про причини смерті, ознайомлення з висновками щодо причин смерті