Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 18 вересня 2019 року
у справі № 816/124/18
Адміністративна юрисдикція
Щодо порядку надання для ознайомлення документу, що містить інформацію з обмеженим доступом
Фабула справи: Громадська організація «Інститут розвитку Демократії та верховенства права» (далі - ГО) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС (далі - ГУ ДФС), в якому просила зобов`язати відповідача надати інформацію на її запит.
Рішенням окружного адміністративного суду, залишеним без змін постановою апеляційного адміністративного суду, позов задоволено частково. Зобов`язано ГУ ДФС повторно розглянути запит ГО на отримання публічної інформації та надати відповідь по кожному пункту запиту.
Мотивація касаційної скарги: ГУ ДФС вказує, що розпорядник інформації не має права надати такі відомості, оскільки вони містять інформацію з обмеженим доступом, яка одержана контролюючим органом під час реалізації ним своїх функцій.
Правова позиція Верховного Суду: у ч. 1 ст. 6 Закону «Про доступ до публічної інформації» (далі – Закон №2939-VI) визначено види інформації з обмеженим доступом, зокрема, це:
- конфіденційна інформація;
- таємна інформація;
- службова інформація.
Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно (ч. 5 ст. 6 Закону №2939-VI).
Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема: суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання (п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону № 2939-VІ).
Умови, за яких може бути відмовлено у наданні інформації наведені у ст. 22 Закону № 2939-VI. Так, відповідно до ч. 1 ст. 22 розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:
- розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
- інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до ч. 2 ст.і 6 цього Закону;
- особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені ст. 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком;
- не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених ч. 5 ст. 19 цього Закону.
Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації (ч. 2 ст. 22 Закону № 2939-VI). Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача (ч. 3 ст. 22 Закону № 2939-V)I.
У разі надходження запиту до розпорядника інформації, останній зобов`язаний надати відповідь протягом строку, встановленого ст. 20 Закону № 2939-VI, з урахуванням обмежень, встановлених ст. 22 Закону № 2939-VI. Водночас, за наявності таких обмежень, то за правилами ч. 4 ст. 22 Закону № 2939-VI відмова у задоволенні запиту має бути мотивована.
Висновки: відповідно до ч. 7 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений. Тому відмова розпорядника інформації надати відомості з тих підстав, що запитувані документи містять інформацію з обмеженим доступом є неправомірною.
Ключові слова: звернення громадян, право на інформацію, порушення порядку розгляду звернення, режим використання інформації, інформація з обмеженим доступом, охорона конфіденційних даних