open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки, від яких відступлено Великою Палатою Верховного Суду

Правова позиція

Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 14 лютого 2018 року

у справі № 740/2194/15-ц

Цивільна юрисдикція

Щодо легітимності загальних зборів учасників ТОВ у разі голосування з питання про прийняття спадкоємця

Фабула справи: ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до СТОВ «Рід», треті особи - районна державна адміністрація, ОСОБА_4,ОСОБА_5,ОСОБА_6,ОСОБА_7, про скасування рішень, прийнятих загальними зборами учасників СТОВ «Рід» (протокол № 1 та №2).

Позовна заява мотивована тим, що після смерті її чоловіка - ОСОБА_8 відкрилась спадщина, зокрема, на 44% у статутному капіталі СТОВ "Рід"; позивач прийняла спадщину і отримала свідоцтво про право на спадщину за законом; на час смерті ОСОБА_8 відповідно до рішення загальних зборів учасників СТОВ "Рід"(протокол №2) розміри часток учасників у статутному капіталі даного товариства розподілялись наступним чином: ОСОБА_9-44%, ОСОБА_6-5%, ОСОБА_7-2%, ОСОБА_5-5%, ОСОБА_8-44%. Позивачу стало відомо про проведення загальних зборів учасників даного товариства в порушення вимог чинного законодавства та статуту СТОВ "Рід", за результатами яких прийняті рішення про перерозподіл розміру часток учасників у статутному капіталі товариства та затвердження нових редакцій статуту. Прийняті рішення про виключення ОСОБА_8 зі складу учасників товариства у зв'язку з його смертю, виплати позивачу у грошовій формі частки у майні 44%, яка належала спадкодавцю ОСОБА_8, затверджений новий розподіл часток учасників у статутному капіталі товариства, затверджений статут товариства у новій редакції, який відображає новий склад учасників товариства та нові розміри часток учасників у його статутному капіталі.

На переконання позивача, загальні збори не були повноважними.

Рішенням суду першої інстанції відмовлено у задоволенні позову.

Ухвалою апеляційного суду апеляційну скаргу ОСОБА_3 відхилено. Рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Мотивація касаційної скарги: представник ОСОБА_3 - ОСОБА_11 вказує на те, що загальні збори учасників товариства були неправомочними, прийняті за відсутності кворуму, оскільки на загальних зборах були присутні учасники, що володіли у сукупності 12 % голосів, на той час як учасники, які у сукупності володіли 88 % голосів - ОСОБА_9 - 44 % та ОСОБА_8 - 44 % вже були померлими, тому всі рішення загальних зборів учасників товариства з підстав їх неправомочності також мали бути визнані судом недійсними.

Правова позиція Верховного Суду: згідно з положеннями ст. 145 ЦК України та ст. 58 Закону України "Про господарські товариства"(надалі - Закон) вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори його учасників.

Відповідно до ст. 55 Закону при реорганізації юридичної особи, учасника товариства, або у зв'язку із смертю громадянина, учасника товариства, правонаступники (спадкоємці) мають переважне право вступу до цього товариства. При відмові правонаступника (спадкоємця) від вступу до товариства з обмеженою відповідальністю або відмові товариства у прийнятті до нього правонаступника (спадкоємця) йому видається у грошовій або натуральній формі частка у майні, яка належала реорганізованій або ліквідованій юридичній особі (спадкодавцю), вартість якої визначається на день реорганізації або ліквідації (смерті) учасника. У цих випадках розмір статутного капіталу товариства підлягає зменшенню.

Відповідно до ч.1 ст. 60 Закону (у редакції, чинній на час проведення спірних загальних зборів учасників) встановлено, що загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.

Право участі у товаристві є особистим немайновим правом і не може окремо передаватися іншій особі. (ч.1 ст. 100 ЦК України).

Положеннями ч.5 ст. 147 ЦК України визначено, що частка у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю переходить до спадкоємця фізичної особи або правонаступника юридичної особи-учасника товариства, якщо статутом товариства не передбачено, що такий перехід допускається лише за згодою інших учасників товариства.

Відповідно до ч.1 ст. 1219 ЦК України передбачено, що не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема: особисті немайнові права; право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами.

Прийняття рішення про вступ спадкоємця (правонаступника) учасника до ТОВ (ТДВ) належить до компетенції загальних зборів учасників товариства (п. 30 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2008 року №13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів").

Факт одержання статусу спадкоємця учасника товариства лише засвідчує перехід до спадкоємця майнових прав померлого (частка у статутному капіталі, яка належала померлому учаснику товариства) та дає спадкоємцю право на вступ до господарського товариства. Право ж безпосередньої участі в управлінні господарським товариством (корпоративні права) спадкоємці набувають тільки з моменту вступу до господарського товариства, що має бути підтверджено відповідним рішенням загальних зборів товариства (витяг з постанови Верховного Суду України від 21 жовтня 2014 року у справі № 3-151гс14).

У разі придбання частки (її частини) учасника самим товариством з обмеженою відповідальністю воно зобов'язане реалізувати її іншим учасникам або третім особам протягом строку, що не перевищує одного року, або зменшити свій статутний капітал відповідно до статті 52 цього Закону. Протягом цього періоду розподіл прибутку, а також голосування і визначення кворуму у вищому органі проводяться без урахування частки, придбаної товариством (частина п'ята статті 53 Закону).

Враховуючи наведене, суди дійшли правильного висновку, що 100% загальної остаточної кількості голосів дорівнює 100% кількості голосів учасників загальних зборів, які голосували за рішення, прийняті загальними зборами СТОВ ''Рід'' 16 грудня 2014 року (протокол №2 загальних зборів учасників СТОВ ''Рід'').

У відповідності до положень ч. 5 ст. 53 Закону України "Про господарські товариства" та ст. 8 ЦК України (аналогія закону) до вирішення питання про вступ (прийняття) спадкоємців (правонаступників) померлого (ліквідованого) учасника правомочність загальних зборів учасників визначається без урахування частки в статутному капіталі, яка належала померлому (ліквідованому) учаснику. Отже, у такому разі під час встановлення правомочності загальних зборів учасників слід враховувати голоси інших учасників товариства, які без голосів, що припадають на частку померлого (ліквідованого) учасника, становлять у сукупності 100 % голосів, що мають враховуватися під час визначення кворуму.

Під час встановлення легітимності загальних зборів учасників ТОВ (ТДВ) та наявності кворуму для проведення цих зборів слід враховувати голоси інших учасників товариства, які без голосів, що припадають на частку померлого (ліквідованого) учасника, становлять у сукупності 100 % голосів, що мають враховуватися під час визначення кворуму.

Висновки: голоси, які припадають на частку померлого (ліквідованого) учасника, не враховуються під час голосування з питання про прийняття спадкоємця або правонаступника до товариства, під час визначення правомочності загальних зборів для прийняття рішення про прийняття спадкоємця або правонаступника учасника товариства до цього товариства, а також під час вирішення інших питань.

Ключові слова: корпоративні спори, права учасників товариства, виключна компетенція загальних зборів, спадкування частки у статутному капіталі

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: