open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки Справа № 759/4596/18
Це рішення містить правові висновки

Правова позиція

Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 25 квітня 2019 року

у справі № 759/4596/18

Цивільна юрисдикція

Щодо підстав відмови у встановленні факту спільного проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу, необхідного для прийняття спадщини

Фабула справи: ОСОБА_4 звернулася до суду з заявою про встановлення факту спільного проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, заінтересовані особи: ОСОБА_5, ОСОБА_6, міська рада.

Вимоги обґрунтовувала тим, що вона та ОСОБА_8, який помер, тривалий час (з 2004 року до 2017 року) проживали однією сім'єю без реєстрації шлюбу. Встановлення юридичного факту їй необхідне для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_8. Спадкоємцями першої черги є дружина померлого ОСОБА_5 і син ОСОБА_6, які подали нотаріусу заяви про те, що вони не претендують на спадкове майно.

Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін постановою апеляційного суду, у задоволенні заяви ОСОБА_4 відмовлено. Суди зробили висновки про неможливість встановлення факту спільного проживання ОСОБА_4 та ОСОБА_8 однією сім'єю без реєстрації шлюбу у вказаний період, оскільки останній за життя перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5. Тобто, задоволення даної заяви призведе до порушення принципу одношлюбності, передбаченого ст. 25 СК України.

Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_4 вважає, що при розгляді даної справи суди не врахували, що фактично ОСОБА_8 та ОСОБА_5 з 2001 року разом не проживали, спільного господарства не вели, тому шлюбні правовідносини між ними були припинені. У зв'язку з наведеним встановлення факту спільного проживання ОСОБА_4 і ОСОБА_8 однією сім'єю без реєстрації шлюбу не протирічить принципу одношлюбності, як про це зазначили суди попередніх інстанцій.

Правова позиція Верховного Суду: сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (ч. 2 ст. 3 СК України).

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 21 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.

Ст. 25 СК України передбачено, що жінка та чоловік можуть одночасно перебувати лише в одному шлюбі. Жінка та чоловік мають право на повторний шлюб лише після припинення попереднього шлюбу.

Згідно з ч. 1 ст. 36 СК України шлюб є підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя.

У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини (ст. 1264 ЦК України).

Відповідно до ст. 74 ЦК України якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. На майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 цього Кодексу.

Аналіз вказаних норм дозволяє зробити висновок про те, що для застосування положень ст. 74 ЦК України необхідною умовою є, зокрема, встановлення факту неперебування осіб у будь-якому іншому шлюбі.

Висновки: встановивши, що за життя ОСОБА_8 перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5, суди зробили обґрунтовані висновки про відмову у встановленні факту спільного проживання ОСОБА_4 і ОСОБА_8 однією сім'єю без реєстрації шлюбу, необхідного для прийняття спадщини.

Колегія відхиляє аргументи касаційної скарги про те, що ОСОБА_8 та ОСОБА_5 припинили фактичні шлюбні правовідносини ще з 2001 року і це є підставою для задоволення заяви про встановлення юридичного факту. Дана обставина не має правового значення для вирішення питання наявності спадкових прав.

Ключові слова: дотримання принципу одношлюбності, цивільний шлюб, підтвердження юридичного факту, порядок спадкування та прийняття спадщини

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: