Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Постановою
від 27 лютого 2019 року
у справі № 761/32696/13-ц
Цивільна юрисдикція
Щодо майнових прав інвестора на об'єкт до завершення його будівництва і введення в експлуатацію
Фабула справи: ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до ТОВ «Фірма «Консоль ЛТД» про визнання майнових прав на об'єкт інвестування. ОСОБА_4 зазначив, що між відповідачем та ОСОБА_5 було укладено додаткову угоду про розірвання договору про спільну діяльність по дольовій участі у будівництві багатоквартирного житлового будинку, згідно з умовами якої ОСОБА_5 передав раніше внесений пай за договором в якості паю та всі права на оформлення права власності квартиру - позивачу ОСОБА_4. Згодом між позивачем та ТОВ «Фірма «Консоль ЛТД» було укладено договір про пайову участь у будівництві, згідно з умовами якого зараховано як перший внесок за договором на підставі додаткової угоди. Посилаючись на те, що до узгодженої сторонами дати відповідач не ввів будинок в експлуатацію, чим порушив права позивача як інвестора за договором, в частині передачі у власність зазначеної квартири та паркомісця та позбавляє його права вільно користуватися та розпоряджатися своїм майном, позивач просив визнати за ним майнові права на квартиру та паркомісце.
Заочним рішенням районного суду, залишеним без змін судом апеляційної інстанції, позов задоволено.
Мотивація касаційної скарги: ліквідатор ТОВ «Фірма «Консоль ЛТД» вважає, що суди не дотрималися норм процесуального права в частині юрисдикції розгляду справи, оскільки господарський суд порушив справу про банкрутство відносно ТОВ «Фірма «Консоль ЛТД», відповідну ухвалу розміщено на офіційному сайті «Судова влада України» в Єдиному державному реєстрі судових рішень, а тому справа за позовом ОСОБА_4 відноситься до виключної підсудності того господарського суду, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство.
Правова позиція Верховного Суду: правовідносини, які склалися між сторонами, регулюються Законом України №1560-XII від 18 вересня 1991 року «Про інвестиційну діяльність» (далі - Закон N 1560-XII).
Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону № 1560-XII інвестор має право володіти, користуватися і розпоряджатися об'єктами результатами інвестицій відповідно до законодавчих актів.
Згідно з ч.2 ст. 331 ЦК України, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, споруди, тощо) виникає з моменту завершення будівництва. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Захист майнових прав здійснюється у порядку, визначеному законодавством, а якщо такий спеціальний порядок не визначений, захист майнового права здійснюється на загальних підставах цивільного законодавства.
Судами встановлено, що ОСОБА_4 виконав свої зобов'язання сторони за договором пайової участі у будівництві в повному обсязі, сплатив пайові внески та додаткові внески у визначених договорами сумах, у зв'язку з чим, за умовами договору, набув майнових прав щодо «долі пайщика», зокрема, права на отримання в подальшому у спірної квартири та двох місць для паркування. ТОВ «Фірма «Консоль ЛТД», в якості свого вкладу за договором пайової участі у будівництві, прийняло на себе зобов'язання завершити будівництво вищевказаного будинку, з подальшим виділенням пайщику його долі в натурі. Вказаним договором також встановлювалися строки виконання сторонами своїх договірних зобов'язань.
Згідно ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Висновки: висновки судів про те, що до завершення будівництва об'єктів нерухомості і введення їх в експлуатацію, позивачу, як інвестору, належать майнові права на цей об'єкт, є правильними. Встановивши під час розгляду справи, що відповідачем не виконувалися належним чином взяті на себе зобов'язання, а також, враховуючи, що будинок на той час не було введено в експлуатацію, з урахуванням повної та вчасної сплати пайових внесків, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, дійшов обґрунтованого висновку про визнання за позивачем майнових прав на вищевказані спірні об'єкти.
Ключові слова: захист прав інвесторів, приналежність нерухомого майна, незавершене будівництво