Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 01 серпня 2019 року
у справі № 760/11934/16-ц
Цивільна юрисдикція
Щодо умов зменшення розміру аліментів у зв’язку з погіршенням матеріального становища
Фабула справи: ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про зменшення розміру аліментів.
Рішенням суду першої інстанції позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Рішенням апеляційного суду апеляційну скаргу ОСОБА_3 задоволено частково. Рішення суду першої інстанції скасовано. Ухвалено нове рішення. У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про зменшення розміру аліментів відмовлено.
Рішення апеляційного суду мотивовано тим, що позивач не надав суду належних та допустимих доказів щодо зміни його матеріального стану з часу постановлення рішення суду про стягнення аліментів чи доказів того, що за станом здоров’я не може надавати матеріальну допомогу на утримання неповнолітньої дитини у визначеному судом розмірі, тому вважав позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_1 зазначає, що загальний розмір аліментів, який стягується з нього на користь ОСОБА_3 складає більше 50 % його заробітної плати, що негативно відображається на його матеріальному становищі. Крім того, на його утриманні перебуває його батько ОСОБА_1 , який є пенсіонером, та потребує його утримання та лікування. Вважає, що він належним чином забезпечує свою дитину, не зважаючи на те, що сплачує аліменти.
Правова позиція Верховного Суду: за змістом ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Ч. 1 ст. 192 СК України передбачає, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або за домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про те, що ОСОБА_1 не довів погіршення свого матеріального становища чи стану свого здоров’я порівняно з тим, які були у нього на час ухвалення рішення судом, відповідно до вимог ч. 3 ст. 10 та ч. 1 ст. 60 ЦПК України 2004 року.
Висновки: доводи заявника, про те, що судом не було враховано, що на його утриманні перебуває його батько ОСОБА_1 , який є пенсіонером, та потребує його утримання та лікування, у зв`язку з чим його матеріальне становище погіршилося, не є достатньою підставою для скасування законного судового рішення апеляційного суду.
Ключові слова: порядок присудження аліментів, підтвердження зменшення статків, матеріальна допомога